Feiten Bush schrijft met zijn voorstellen geschiedenis Belangrijkste elementen uit voorstellen van Bush Maandag 30 september 1991 Redactie: 023-150225 janine bosma altan erdocan ronald frisart (chef) onno havermans Patrick van den hurk hans jacobs margot klompmaker jan preenen sjaak smakman Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES DETMAR 2 EN MENINGEN WASHINGTON HENK DAM Op elf luchtmachtbases in Amerika rolden zaterdag in to taal veertig B-52 bommenwerpers naar hun hangars. Daar werden ze ontdaan van een dodelijke lading: de atoomwapens in hun ruime buiken. Het betekende het einde van een praktijk waarmee de Amerikanen in 1955 begonnen en die tot dit weekeinde voortduurde. Al die jaren waren de angstaanjagend grote en sinistere bom menwerpers paraat om hun bijdrage te leveren aan de Laatste Oorlog, aan de nucleaire doemdag. afnemen om zich tot de tanden toe nucleair te bewapenen. Ze ker na de mislukte coup van or thodoxe communisten in de Sovjetunie, afgelopen augustus, weet het Witte Huis nu dat het Rode Gevaar voorgoed geweken is. Immers: het bijna lachwek kend impotente karakter van de putsch toonde aan, dat de in woners van de Sovjetunie, in clusief sommige van hun hoog ste militairen, niet langer naar een centraal gezag luisteren. De gebeurtenissen sindsdien, waaronder de opheffing van de communistische partij en de onafhankelijkheidsverklaringen van tal van Sovjet-republieken, hebben de wederopstanding van een monolitische en impe rialistische macht alleen nog maar ondenkbaarder gemaakt. Een tweede reden voor Bush om met zijn initiatief te komen, was dat hij zich onder druk •voelde staan van het Congres en van de bondgenoten in West- Europa. De bondgenoten dron gen er steeds meer op aan dat het tijd werd om te reageren op de evolutie in de Sovjetunie, en dat in ieder geval aan de korte- drachtswapens geen enkele be hoefte meer bestaat. De eerste dertien jaar vlogen B- 52's constant rondjes boven de VS, uit angst dat de Sovjets erin zouden slagen in één klap alle Amerikaanse atoomwapens op het vasteland uit te schakelen. Sinds 1968 stonden er 24 uur per etmaal B-52's op startbanen van de elf bases klaar om bin nen de minuut volgend op een presidentieel bevel aan hun holocaust-vlucht te beginnen. Dat is nu voorbij. Een zeer tot de verbeelding sprekend symbool van de drei ging van een kernoorlog is daar mee afgevoerd naar het muse um van de militaire geschiede nis. Het was een rechtstreeks gevolg van de speech die presi dent Bush zaterdag (Nederland se tijd) hield. Zelfs in de revolutionaire tijden waarin wij leven, valt de tv-rede van de Amerikaanse president op als een historisch, monu mentaal wapenfeit. Bush schrijft geschiedenis. Want in twintig minuten deed hij de meest verstrekkende voorstellen op het gebied van kernontwa pening sinds het begin van het atoomtijdperk. Ontmanteling En het waren niet alleen voor stellen, het was ook een actie plan. Zaterdag al gaf het Pen tagon de opdrachten die zullen leiden tot de grootste, eenzijdi ge ontmanteling van atoomwa pens ooit; Wat bracht Bush ertoe om te komen met dit aanbod „van on gelooflijke afmetingen", om met zijn woordvoerder Fitzwa- ter te spreken? Er waren drie belangrijke overwegingen. Om te beginnen heeft het einde van de Koude Oorlog de nood zaak voor de Amerikanen doen 'Vredes-dividend' In het Congres benadrukten de oppositionele Democraten ook telkens dat Bush nu eens op moest schieten met het moge lijk maken van een 'vredes-divi- dend': De oude aantijgingen dat hij een man zonder visie zou zijn, kwamen daarbij alweer uit de kast. Voor de Democraten betekende dat: scoren. Want uit peilingen blijkt, dat een meerderheid van de Amerikanen vindt dat hun land de vele dollars die nu nog naar defensie gaan, voor een groot deel beter kan besteden. Aan onderwijs bijvoorbeeld. Of de kreperende binnensteden. Of de beroerde wegen en bruggen. .Volgend jaar zijn er presidents verkiezingen, en dus werd het voor Bush aantrekkelijk om tot actie over te gaan. En dat deed hij. Zijn initiatief van vrijdag heeft de Democraten alle"wind uit de zeilen genomen. Dezen konden vrijdagavond dan ook alleen nog maar zuur zeggen: „Hij heeft bijna al z'n ideeën van ons gepikt". Dan is er nog een derde, zwaar wegende reden waarom Bush met zijn aanbod kwam, met na me het aanbod om alle tacti sche kernwapens naar de sloop te brengen. Het Witte Huis maakt zich zorgen over de tacti sche kernwapens op het grond gebied van De Unie van Soeve reine Staten is. We hebben het over grote aan tallen wapens, dat in de eerste plaats. De Unie beschikt over 11.500 tactische wapens op het land, verdeeld over een groot aantal Uniestaten, en nog eens 3500 tactische wapens op zee. De grote angst van de Amerika nen sinds de augustus-coup is, dat die wapens in verkeerde handen terechtkomen. Want de korte-drachtswapens van de Sovjets zijn lang niet zo goed beschermd als hun strategische lange-afstandsraketten. Wildeman Er is dus altijd de kans dat een of andere wildeman aan het hoofd van een kleine, vechtlus tige Uniestaten wat nucleaire granaten, bommen of korte-af- standsraketten in bezit krijgt. Er is zelfs een kans dat eeri van die staten de wapens op hun grondgebied gaan doorverko pen aan zeg Iran, Irak of Libië. Die landen zouden dan op hun gemak de gebruikte technologie kunnen bestuderen, dat op z'n minst. Ze zouden desnoods het plutonium, verrijkt uranium en tritium kunnen verwijderen, en dat in bommen van eigen ma kelij kunnen stoppen. Allerlei scenario's zijn mogelijk. Het is om die reden dat de Amerikanen met hun plan kwa men om alle korte-drachtwa- pens te vernietigen, in de hoop en verwachting dat de Sovjets hetzelfde zullen doen. Voor het te laat is. Betekent het initiatief van Bush dat hij Amerika's hele nucleaire winkel heeft weggegeven? Verre van dat. Bij nadere bestudering van het presidentiële aanbod kun je alleen maar tot de con clusie komen dat hij precies weet wat hij van de hand doet. Voor wat de tactische wapens betreft: de Amerikanen hebben goede redenen om van deze bommen, granaten en raketten af te komen. Ze zijn bovendien, bij afwezigheid van een poten tieel front in Europa, niet langer nodig. En zelfs voor het nu on denkbare geval dat de Europese veiligheid toch nog in het ge ding komt, blijven nog altijd de atoomwapens aan boord van in Europa gestationeerde Ameri kaanse vliegtuigen operationeel. Minder genereus Het aanbod om de korte-af- standswapens van Amerika's schepen en onderzeeboten af te halen, wordt ook wat minder genereus als men bedenkt dat de USS veel en veel meer van dit type wapens op zee heeft. En de strategische wapens: het aanbod van Bush om de MX-ra- ketten niet mobiel te maken, krijgt enig relief voor wie weet dat het voorstel om deze raket ten ondergronds op rails te zet ten het vrijwel zeker niet in het Congres zou hebben gehaald. Tenslotte is het Amerikaanse aanbod om met de USS te on derhandelen over de vernieti ging van alle op land gestatio neerde strategische raketten met meervoudige kernkoppen al eens eerder gedaan. De geprekspartner zei toen 'njet'. En met goede reden. Zij hebben hun kernmacht vooral op dit type raketten geconcen treerd. De ruggegraat van de Amerikaanse kernmacht be vindt zich onder zee en wordt gevormd door de met meervou dige kernkoppen uitgeruste Tri- dent-raketten aan boord van onderzeeboten. Die raketten noemde Bush in zijn rede niet eens. Dat komt omdat de Amerikanen daarover niet willen praten. Zo gezien, was het ontwapeningsaanbod van de president in meer dan één opzicht eenzijdig. George Bush De voorstellen die Bush zater dag heeft uiteengezet, bevatten zowel eenzijdige reductiemaat regelen als voorstellen aan de Unie van Soevereine Staten (de voormalige Sovjetunie) tot ge zamenlijke inkrimping. Hier volgen de belangrijkste ele menten uit zijn toespraak. Vermindering en uiteindelijk totale verwijdering van alle op land gestationeerde ballisti sche kernraketten die zijn uit gerust met meer dan één kern kop, zowel aan Amerikaanse- als aan USS-zijde. De Unie heeft meer van deze wapens dan de VS. Als Moskou het voorstel aanvaardt, zouden de VS 500 MX-raketten moeten afstoten. Bush heeft overigens niet gesproken over ballisti sche raketten die vanuit zee worden afgeschoten zoals de Trident en de Poseidon. Op dat gebied hebben de VS een voor sprong. Eenzijdige vernietiging van alle op land gestationeerde tactische kernwapens, die mo menteel in Europa en Zuid-Ko rea zijn gestationeerd. Verder verwijdering van alle tactische kernwapens van schepen en onderzeeërs. Het tactische ar senaal omvat 1.300 artillerie granaten, 850 Lance-raketkop- pen, ongeveer 100 Tomahawk kruisraketten en 500 kernwa pens voor de korte afstand die op Amerikaanse schepen zijn gestationeerd. Een deel zal worden vernietigd, een ander deel opgeslagen. Opgeven van plannen voor een omstreden spoorwegnet ten behoeve van de MX, die overigens daags tevoren al door de Senaat waren afgewe zen. Voortzetting van de plannen voor de B-2 bommenwerper en het Strategisch Defensie Initia tief (SDI), ook wel Star Wars genoemd. Aandrang op de USS om al haar nucleaire artillerie, ballis tische raketten voor de korte afstand en systemen als nucle aire landmijnen te vernietigen. Beëindiging van de perma nente staat van paraatheid van veertig kernbommenwerpers. Versnelling van de vernieti ging van lange-afstandsraket ten die onder het Start-verdrag vallen, zodra het verdrag is ge ratificeerd door de parlemen ten van de VS en de USS. Het onder één bevel plaatsen van kernwapens die momen teel apart door de marine en de luchtmacht worden be heerd. De wapens moeten daartoe worden overgebracht naar de luchtmachtbasis Offut in Nebraska. Een overeenkomst met de USS om een defensiesysteem tegen ballistische raketten op te zetten, voor gebruik in geval van aanvallen door terroristen of regimes als dat van Irak. Personeel van de US Air Force bij een B52. Dit tot de verbeelding sprekend symbool van de dreiging van een kernoorlog wordt afgevoerd naar het museum van de militaire geschiedenis. •fotoafp ian showell Gorbatsjov is voorzichtig én dolenthousiast WASHINGTON Rtr-AP In Moskou bestaat groot en thousiasme over de ontwape- i ningsplannen van Bush. Dat hebben de Amerikaanse minis ter van defensie Richard Che ney en de veiligheidsadviseur van het Witte Huis, Brent Scow- croft, gisteren verklaard. Tegelijkertijd viel uit een televi sie-interview met Gorbatsjov op te maken dat de USS voorals nog voorzichtigheid betracht. Zowel Gorbatsjov als de Russi sche president Boris Jeltsin toonden zich opgetogen, aldus Cheney en Scowcroft. „Ik was aanwezig bij de gesprekken van Bush met Gorbatsjov en Jeltsin. I Ik kan iedereen verzekeren dat zij heel enthousiast reageer den", aldus Scowcroft. De twee Amerikanen zeiden te verwachten dat de Unie van Soevereine Staten overeenkom stige ontwapeningsstappen zal zetten. Gorbatsjov zelf zei zaterdag dat Bush' voorstellen een „serieuze beweging naar een kemvrije wereld" beloven. „Zonder enige overschatting, is onze waarde ring van deze voorstellen posi tief. Zeer positief, stelde Gor batsjov in een televisie-uitzen- 1 ding. „Het is heel belangrijk dat het proces van nucleaire ontwape ning waarbij onze beide landen betrokken zijn, een nieuw ni veau bereikt, nieuwe dynamiek krijgt", zei hij. De president deed echter geen concreet tegenvoorstel. Hij zei j dat het daarvoor nog te vroeg was. „Dat zou van onze kant te haastig en voor niemand over tuigend zijn". Hij wil dat deskundigen van beiden partijen de plannen uit- j gebreid bestuderen. Gorbatsjov zei dat hij donder dag al per brief door Bush op de hoogte was gebracht van diens plannen én er vrijdag in een te lefoongesprek met de Ameri kaanse president over van ge dachten had gewisseld. Hij stel de Bush daarbij uitebreid vra- 1 gen over de plannen. Ook toen een reactie van én- I thousiasme én voorzichtigheid. De verwachte „belangrijke posi tieve stappen" van de USS blij ven nog uit. COMMENTAAR Het is verleidelijk om de klinkende over winning van Kok afgelopen zaterdag alleen in negatieve termen te omschrijven: vier van de vijf afgevaardigden stemden in Nijmegen voor de huidige PvdA-leider (en daarmee voor de wao-plannen waar ze in hun hart fel tegen zijn) omdat ze niet an- ders konden. Kok op dit moment wegsturen zou immers een ramp van ongekende om vang voor de Partij van de Arbeid worden. Bij de nieuwe verkiezingen die daarop on vermijdelijk zouden volgen, zou de PvdA gehalveerd worden in de Kamer en als poli tieke macht voorlopig zijn uitgerangeerd. En welke PvdA'er kiest daarvoor? Er is echter ook een andere kant. Kok heeft zich voor het eerst duidelijk gemanifesteerd als partijleider en afscheid genomen van zijn FNV-verleden. De man die in de vakbe weging naar iedereen luisterde en vervol gens een compromis formuleerde, heeft ge kozen en zich schrap gezet. Los van de on beholpen politieke strategie die hij daarbij heeft gevolgd, heeft Kok als eerste leider van zijn partij de in de jaren zestig en ze ventig gegroeide taboes over de verzor gingsstaat zij het noodgedwongen ter discussie gesteld. En hij heeft dat overleefd. Dat opent een nieuw perspectief voor de PvdA. In de jaren tachtig is in rapporten van PvdA-prominenten als Van Kemenade, Rit- zen, Pronk en Kalma de sluimerende crisis gesignaleerd rond de sociale zekerheid en, in fiet verlengde daarvan, de identiteit van de sociaal-democratie in Nederland. Steeds werden die rapporten snel in de onderste bureaulades gestopt om daar niet meer uit te komen. Met de uitslag van Nijmegen in de hand kan Kok die la opentrekken en de discussie (her) openen. Makkelijk zal dat niet zijn. Voor veel PvdA'ers is de partij immers syno niem met het huidige stelsel van sociale ze kerheid, ongeacht of dat betaalbaar of zelfs wenselijk is. Kok heeft echter aangegeven het zaterdag verkregen mandaat te willen gebruiken om de discussie over de sociaal democratie in de jaren negentig aan te gaan. Hij sprak al over 'emancipatie in soli dariteit'. De inhoud die de PvdA daaraan onder lei ding van Kok gaat geven, wordt beslissend voor de overlevingskansen van het sociaal democratische gedachtengoed. Wat dat be treft is'het congres in Nijmegen niet meer geweest dan een begin van een discussie die tot in de haarvaten van de partij zal moeten doordringen. KOKANJE FOTO AFP J. DAVID AKE In de krant van afgelopen vrijdag trok dit berichtje mijn aandacht: „De Raad van State heeft gisteren de fami lie Van Weert op Schiermonni koog in het gelijk gesteld, waar door het gezin zaterdag voor één nacht twee tenten in de tuin aan de Langestreek mag plaatsen in verband met een vijfentwintigjarig huwelijksfeest. De gemeenteraad had een ver zoek hiertoe geweigerd. De Raad van State heeft het om streden besluit geschorst en be paald dat alsnog toestemming moet worden verleend". Soms gaat er na lezing van en kele regels of het aanhoren van anderhalve zin een wereld voor je open. En dat is hier zeker het geval. Wat een wereld van span ningen en onderlinge onaange naamheden geven deze paar nuchtere regels niet prijs! Het komt voor mij ook als een grote verrassing dat de Raad van State zich met dergelijke futiliteiten bezighoudt. Nadat deze op een ochtend een nieuwe wetsbepaling van de re gering aan de grondwet heeft getoetst, en nog snel even een oordeel heeft geveld over de be zwaren van een Rotterdamse woonwijk tegen de voorgeno men bouw van een vuilverbran der in het aangrenzende parkje, buigt men zich voor de koffie pauze nog even over het huwe lijksfeest van de familie Van Weert. Het is de Raad natuurlijk be kend dat particulieren niet zo maar kampeerders op hun erf mogen toelaten. In Zeeland is daar elk jaar weer een geweldige heisa over daar treedt de po litie nu, tot genoegen van de echte campinghouders, met harde hand op tegen boeren die hun boomgaard voor „wild- kampeerders" openstellen. Maar de Algemene Politie Ver ordening zegt waarschijnlijk niets over huiseigenaars die naaste familie een nachtje in hun eigen tuin willen laten kamperen. En dat slechts voor één enkel nachtje, een heel kort nachtje bovendien, want er is met de hele familie een zilveren bruiloft te vieren. „Dit is Holland op zijn smalst", mompelt de bejaarde voorzitter. „Wat zeg ik, dit is Schiermonni koog op zijn smalst". En het be sluit van de gemeenteraad van Schier, waarin het CDA Cam ping Duinhuisje en Apparte ment de sterkste partij is, wordt geschorst. Opmerkelijk is ook het mooie tijdstip waarop de Raad zijn be sluit bekend heeft gemaakt: een dag voor het grote feest. Kenne lijk is het bezwaarschrift op voortvarende wijze behandeld; het lijkt tenminste onwaar schijnlijk dat dit langer dan hooguit een paar maanden ge leden is ingediend. Bewust heeft het hoogste rechtscollege allerlei dringende kwesties voor zich uit geschoven om de ge meenteraad van Schier maar op zijn nummer te kunnen zetten. Die twee tenten moesten er ko men! Al zouden de heren zelf de haringen in de Langestreek in de grond moeten slaan. Nog niet zo lang geleden haalde een ander voorval op dit mooie waddeneiland de krant, en ook dat gaf te denken over de on derlinge verhoudingen in deze kleine gemeenschap. Het ging om de ruzie tussen een taxi chauffeur en een hoteleigenaar, die zijn gasten met een eigen busje van de boot haalde. De chauffeur sprak van broodroof, de hotelier van woekerprijzen. Het kwam in ieder geval tot een uitbarsting, waarbij de chauf feur zich vergreep aan het bezit van zijn opponent. Vorige week maakte ik u in een stukje over eilanden bekend met de eerste sociologische wet van Jan van der Vegt. Deze au teur, die veel over de Schotse Hebriden heeft geschreven, is van mening dat er op kleine ei landen alleen maar aardige mensen kunnen wonen. Men sen met een onaangenaam ka rakter kunnen zich in een kleine gemeenschap niet handhaven en verdwijnen daarom in de loop der tijd vanzelf. De bewo ners van een eiland moeten in geval van nood altijd een be- J roep op elkaar kunnen doen en elkaar blindelings kunnen ver trouwen. Welnu, ik ben bang dat Van der Vegt nog nooit op Schiermonnikoog is geweest. Het eiland zou gehakt maken van zijn eerste sociologische wet. GERRIT JAN ZWIER

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2