Sport Volley halsters openen sober Sean Kelly komt met de schrik vrij Lappenmand dijt uit bij Viietwijk Persoonlijk record Pragt Europa op laatste hole onttroond 20 NIEUWSLIJN Jeroen Piket 6,5 uit negen LEIDEN - Grootmeester Jeroen Piket uit Leiderdorp heeft 6,5 punt uit negen partijen gescoord in een schaaktoernooi in Oos tende. Winnaar van het sterk bezette open toernooi werd de Brit Tony Miles met acht punten. Piket begon het weekeinde met zes uit zeven, maar kwam eerst niet door de verdediging van de Rus Kuzmin heen en verloor daarna van de Belgische Rus Gurevitsj. Piket speelde tegen Gurevitsj op winst met een interessant da meoffer dat echter averechts uitpakte. Vader Joop Piket kwam tot vijf punten tegen een tegenstand van 2350 Elo. Hij versloeg onder andere de Australiër Canvell. LSG'er Albert Termeulen verraste met een start van drie uit drie tegen spelers van ruim 2300. Daarna verloor hij echter van Gurevitsj en kon hij nog maar een punt aan zijn totaal toevoegen. Van Veen in basketbalselectie LEIDEN - Marcel Huybens en Jeroen van Veen zijn door bonds coach Randy Wiel geselecteerd voor het nationale basketbal team. Ze zitten bij de laatste 25 spelers. Twaalf daarvan vallen nog af. Huybens (ex-Leiderdorp en nu Den Bosch) en Van Veen (ex-Leiderdorp en nu spelend bij DAS in Delft) hadden al inter nationale ervaring opgedaan in hun juniorentijd. Marie-José Allers van het Katwijkse Grasshoppers kreeg een in vitatie van bondscoach Meindert van Veen. Het is de eerste keer dat AJlers is geselecteerd voor het nationale vrouwenteam. Er wordt toegewerkt naar het pré-olympische toernöoi, waar Ne derland zich kan plaatsen voor Barcelona 1992. Derde hersen-operatie Watson LONDEN - De Britse profbokser Michael Watson is gisteren voor de derde keer in negén dagen aan de hersenen geopereerd. De 26-jarige zwaarwelter was vorige week zaterdag tijdens een ge vecht om de wereldtitel tegen zijn landgenoot Eubank in coma geraakt. Volgens een woordvoerder van het St. Bartholomews- ziekenhuis in Lofiden was de derde operatie een routine-in greep. De chirurgen verwijderden een draadje dat bij de eerste operatie was aangebracht. Bij de twee eerdere ingrepen werden bloedproppen weggehaald. De woordvoerder bestempelde de toestand van Watson als stabiel, maar kritisch. Overdekte ijsbaan Berlijn dicht BERLIJN De overdekte kunstijsbaan in Oost-Berlijn heeft zijn poorten voor ten minste een maand gesloten. Er zijn gebreken aan het licht gekomen in het buizenstelsel, waardoor afgelopen vrijdag plotseling amoniak vrijkwam. De herstelwerkzaamheden zullen op tijd gereed zijn voor de vrouwen-World Cup-wedstrij den van eind november. Het sluiten van het Berliner Sportfo- rum, dat al begin september over een ijsvloer beschikte, noopte de Duitse en Italiaanse nationale selecties naar elders uit te wij ken. LEIDEN WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDE WERKER Leidenaar Huub Pragt leverde dit weekeinde een schitterende prestatie bij de van Dam tot Dam loop over tien Engelse mij len. In een sterk (inter)nationaal veld werd hij met 48,41 twintig ste en achtste Nederlander. Huub Pragt liep van Amster dam naar Zaandam een zeer goede race. Toen Gerard Nij- boer hem na een paar kilometer achterhaalde besloot de in vorm zijnde Leidenaar mee te gaan. „Waarschijnlijk net iets te lang, wat me een paar plaatsen en wat tijd heeft gescheeld. Je moet echter het risico nemen voor een goede tijd." Met de tijd was Pragt dan ook meer dan tevre den. 48,41 betekende een per soonlijk record met maar liefst veertig seconden. Jan-Dirk Hazeleger finishte in Zaandam op de 27ste plaats met 49,54. Joke Kleyweg liep haar eerste wedstrijd na de blessure bij het WK in Tokyo. De Leidse was blij dat ze pijnvrij bleef en haar twaalfde plaats was daarom van ondergeschikt belang. Joost la Lau won op de val reep van het zomerseizoen nog een 1500 meter. In een NKS-in- terland in Uden liep de Bataaf ondanks een botsing met een toeschouwer 3.57,22. Op de vijf kilometer blesseerde zijn onfor tuinlijke clubgenoot Jan Jansen zich voor de derde keer dit jaar aan zijn kuit. De Spartaan droeg in Uden ook bij aan de overwin ning van de Nederlandse ploeg. Nico van Noort kwam met de discus tot 44,76. Perry Vrise- koop deed beide springnum- mers en noteerde hinkstappend 13,48 en verspringend 6,72. 110 meter- hordenloper John van Loon behaalde de tweede plaats met 15,65. Henriëtte Weersing smasht voor Oranje tegen Tsjechoslowakije. Het Nederlands vrouwen team lijkt zich het type vol leybal eigen gemaakt te hebben, dat jarenlang het handelsmerk van Oost- europese ploegen was. Taai, volhardend en vast. Eigenschappen waarmee het Nederlands team het openingsweekeinde tijdens het Europees kampioen schap in Bari zonder al te grote problemen overleef de. BARI SIEBE ANNEMA GPD-VERSLAGGEVER De 3-0 zeges tegen respectieve lijk Tsjechoslowakije en Polen misten glans, maar niemand die daar om treurde. „Aantrekkelijk spelen is niet ons primaire doel. Het gaat om het resultaat", sprak de Nederlandse bonds coach Peter Murphy na afloop. Bovendien nam Nederland na twee speeldagen al de leiding in poule B. Verrassend, omdat Duitsland, vooraf bestempeld als Nederlands grootste concur rent voor de bezetting van de eerste plaats in poule B, gister avond onverwacht onderuit ging tegen Tsjechoslowakije. Voor de Tsjechische bonds coach Milan Kafka was dat een bevestiging dat de minimale ze ge van Nederland tegen zijn ploeg (17-15, 17-15, 15-13) met iets meer geluk met dezelfde cijfers in Tsjechisch voordeel had kunnen uitvallen. Geluk derhalve. „Dwing het af, als je een set verliest, verspeel je het zelf. Speel dwingend, wacht het mo ment af en pak ze dan." Peter Murphy, luid en duidelijk, tot op de tribunes van het nage- SV Wassenaar begint beroerd LEIDEN JAN DAAN VAN OOSTEN HONKBALMEDEWERKER De softbalsters van SV Wasse naar zijn de play-offs om pro motie naar de hoofdklasse slecht begonnen. Zaterdag ver loren de Wassenaarders kans loos van Pirates met 0-5. Giste ren werd opnieuw verloren: 4-3. Zaterdag was de overmacht van Pirates uit Amsterdam overduidelijk. Met dertien honkslagen tegen drie had SV Wassenaar niets in te brengen. In de derde inning nam Pirates een 3-0 voorsprong, om in de zesde inning verder uit te lopen naar de 5-0 eindstand. Aan slag konden alleen Ella Pannen en Monique van der Steen een klein Wassenaars vuistje ma ken, Wassenaar kwam niet tot Gisteren ging de strijd tussen Wassenaar en de Pirates gelijk op. Met een 1-1 en 3-3 stand in de vierde inning ging de wed strijd in de zevende inning on nodig voor Wassenaar verloren: 4-3. Wassenaar was aanvallend aanzienlijk sterker met zeven honkslagen tegen drie, verdedi gend liet men echter te veel steekjes vallen om een beslis sende voorsprong te nemen. Uitstekend slagwerk van Pont en Van Der Steen leverde zo doende niet het beoogde rende ment op. De uiteindelijke oor zaak voor de tweede nederlaag zocht Wassenaar-coach Pannen echter bij de falende leiding. Toen de scheidsrechter in de vierde inning een beslissende fout maakte, waarop Pirates kon scoren, werd het de coach te veel. Pannen bekrachtigde zijn protest met een duidelijk handgebaar, heigeen voor de leidsman aanleiding was de coach weg te sturen. Na deze twee nederlagen kan SV Wassenaar zich de komende week geen verlies meer permit teren, wil het de promotie niet mislopen. DE CHINEES LIU CHOUBIN heeft tijdens de wereldkam pioenschappen gewichtheffen in Donaueschingen het wereld record trekken in de klasse tot 56 kg (bantamgewicht) verbe terd. Choubin bracht 135,0 kg omhoog. Dat was een pond meer dan het oude record, dat hij vestigde op 1 maart 1989 in Kemerovo (Sov). Op het veld van Docos zorgden gisteren oud- spelers van Oranje en een team van Leidse prominenten voor een doelpuntrijke wed strijd, bijgewoond door zo'n vijfhonderd toe schouwers. De internationals van weleer lie ten zien dat de jaren nog niet al te veel vat op hen hebben gekregen. Ze rolden de Leide- naars met 8-2 op. Fred Kanbier nam de doel- ï'- punten voor Leiden voor zijn rekening. Bij Oranje waren Hugo Hovenkamp, Tscheu la Ling, Dick Schoenaker, René van der Kerkhof en Pier Tol verantwoordelijk voor de goals. De wedstrijd was een pauze-nummer van het Haring en Wittebroodtoemooi van Docos. Bij de C-jeugd ging PSV er met de beker van door, voor Feyenoord dat met 2-0 verslagen werd in de finale. Bij de D-jeugd was het Leidse UVS de sterkste. PSV werd in de eindstrijd met 2-1 geklopt. De Haring en Wit tebrood-bokaal, uitgereikt aan de club met bij elkaar opgeteld de beste resultaten, ging naar Eindhoven. UVS werd tweede en Feyenoord, de winnaar van vorig jaar, derde. foto loek zuyderduin Even leek pech Sean Kelly giste ren zijn eerste triomf dit jaar weer te ontfutselen. Tegen spoed bleef de 35-jarige Ier dit keer bespaard. De dit seizoen door pech en leed achtervolgde 'veteraan' kwam tussen Kildare en Dublin met de schrik vrij. Hij bracht het zaterdag veroverde gele leiderstricot zonder scheur tje naar de eindstreep. In de laatste rit van de Ronde van Ier land, gewonnen door Ludwig, kwam de 35-jarige renner uit de ploeg van Jan Gisbers in botsing met Phil Anderson die uit ba lans raakte omdat hij uit de toe clips schoot. „Ik kon gelukkig overeind blijven. Ik heb dit jaar al genoeg ellende gehad. Een beetje geluk kan ik wel gebrui ken", zei de Ier, die voor de vierde keer de wielerronde in ei gen land op zijn erelijst liet bij schrijven. De palmares van dit jaar vertoonde tot gisteren geen enkele eerste plaats. Het gevolg van een rampzalig jaar op spor tief en privé-vlak. Een val in Pa- rijs-Nice schakelde Kelly gerui me tijd uit. Hij scheurde een botje in zijn sleutelbeen. Tijdens de Rohde van Frank rijk leek de Ier een vooraan staande rol te gaan spelen. Ze ker in de strijd om de groene trui. Kelly was een van de slachtoffers in de PDM-ploeg, die in Quimper ziek de Tour moest verlaten. Kelly zette zijn zinnen op het wereldkampioen schap in Stuttgart, maar de plotselinge dood van zijn jonge re broer gaf hem weer een te rugslag. In Duitsland was slechts een figurantenrol voor hem weggelegd. Volume De Ronde van Ierland greep Kelly aan om zijn mager wieler- jaar nog enig volume te geven. En om zijn marktwaarde te ver hogen. Zijn huidige werkgever heeft hem laten weten dat hij uit kan kijken naar een andere ploeg. Op dit moment onder handelt hij met het Spaanse Lo tus-Festina. Zaterdag had Kelly een wankele basis gelegd voor de eindzege. In de vierde rit ontsnapte hij met Sean Yates, die de etappe won. Kelly had één tel voorsprong op de En gelsman toen hij gisteren aan de slotrit begon Hij' bouwde die nog uit door kostbare tijdwinst te boeken in een van de drie tussensprints. De drie bonus-seconden bleken vol doende de eindzege veilig te stellen. Het was ruim een jaar geleden dat Kelly had getriom feerd. Dat gebeurde in juni 1990 toen hij behalve een 'ritzege ook de eindoverwinning in de Ron de van Zwitserland opeiste. Contrast Achteraf bleek de eindeloos her haalde pep-talk van de bonds coach onnodig. Murphy hoefde de ploeg geen zelfvertrouwen aan te praten, omdat de speel sters van het Nederlands team meer dan ooit tevoren over tuigd zijn van hun eigen kun nen. Een schril contrast met het verleden. Ingrid Piersma, met haar 29 jaar en 367 caps de oudste en meest ervaren speelster in de ploeg, hoefde slechts te refere ren aan de openingswedstrijd op het EK zes jaar geleden in Leeuwarden tegen Roemenië. De verwachtingen waren hoog gespannen, de druk te groot. Nederland ging desastreus met 0-3 onderuit. Toch leek de start van Neder land tegen Tsjechoslowakije aarzelend. Nederland liep in ie dere set een achterstand op en had moeite de winnende pun ten bijeen te sprokkelen. Maar het geloof in een positief resul taat bleef, zelfs bij een 4-10 ach terstand in de derde set. „Twij fel? Geen moment", sprak aan voerster Cintha Boersma na af loop, met verwondering in haar stem over het onbenul van de voorafgaande vraag. „Zenuwen? Evenmin. Het was wennen aan de hal, de omgeving, de tegen stander. Een eerste wedstrijd is altijd onwennig. Maar twijfel dat we het niet zouden redden, heeft niemand van ons gehad." In de eerste set gingen pp een stand van 15-14 zelfs elf set- points verloren. Nederland speelde het side-out volleybal echter perfect. LEIDEN FRITS FALLAUX l-MEDEWERKER In de eerste klasse heeft Viietwijk opnieuw een wedstrijd én een speler verloren. In de tweede klasse wachtte Meren- wiek tevergeefs op de tegen stander. In de derde klasse ga ven Wassenaar en Leiden elkaar geen duimbreed toe. In de vier de klasse heeft de Spotvogels voorsprong genomen op de concurrentie. In de eerste klasse moest Viietwijk met twee invallers aantreden tegen Eridos: Paul Kooijman en Marian Voogd. Chris Bemasco opende de score voor Eridos. Henk Westerbeek bracht Viietwijk weer langszij door de afgetekende overwin ning op Martin Kruidenberg: 1- 15, 9-15. René Lagerwaard won de eerste set met 15-7 van Paul Kooijman. Toen sloeg het nood lot voor Viietwijk opnieuw toe: in de tweede set moest Kooij man met een zweepslag uitval len. De in allerijl opgetrommel de Remco Romein, die vlak daarvoor nog voor zijn eigen team had gespeeld, was met Westerbeek kansloos tegen het koppel Lemmers/Lagerwaard: 15-5, 15-6. De knappe zege van Anneke Steenvoorden en van Patrick Kraan met Rik Pilaat (16-17 in de derde set) was een schrale troost voor het 8-3 ver lies en het uitvallen twee spelers na slechts drie wedstrijden. In de tweede klasse is de wed strijd Merenwiek - Sio 4 niet ge speeld. Door het uitvallen van Hans Reidt en Aniqe van Kui lenburg heeft de wedstrijdlei ding van Sio het team uit de competitie teruggetrokken. In de derde klasse was Wasse naar goed op dreef tegen Lei den. In een spannende drieset ter tegen Bram Segijn bracht John van Egmond Wassenaar op voorsprong. Invaller Leon van Leeuwen verloor dik van Raymond Hanhart. Door de knappe zege van Irene Bik op Monique Hilgerman namen de Leidenaars voor het eerst een voorsprong. In de gemengd- dubbels leek het erop dat Was senaar de wedstrijd alsnog in hun voordeel zou gaan beslis sen. Bram en Annelies Segijn zagen echter kans een 10-5 ach terstand in de derde set weg te werken, en daarmee een kost baar punt veilig te stellen: 4-4. Lisse liet zich niet van de wijs brengen door het jeugdig talent van Zijderveld 7: 6-2. In de en kelpartijen moest alleen Bert de Geus het afleggen tegen een 12- jarig talentje: hij verloor de der de set met 17-14. In de dubbels kregen de Lissenaren de winst niet cadeau: telkens moest een derde set de beslissing brengen. Leiden 2 had het net als Me renwiek 3 zwaar te verduren in de uitwedstrijd tegen Voorburg. In de enkelpartijen werd alleen de inzet van Nora de Koning beloond. Door de winst in het mannen- en het eerste ge- mengddubbel knokte het team goed terug, doch in de laatste partij konden Jan Slats en Thea Turk het opnieuw niet rooien: 5-3. Merenwiek 2 bakte er ook tegen De Bun uit Huizen niet veel van: 3-5. Merenwiek 3 is wat dat betreft loyaal: door het 6-2 verlies tegen Corbulo is ook dit team nog zonder punten. In de vierde klasse was de thuiswedstrijd tegen Flair 3 voor Veglo van groot belang. Daar om was het jammer dat Anne lies Smit niet mee kon spélen. Invalster Karin Breukel moest het telkens in de derde set ont gelden. Hierdoor kon de over macht van Frits Eulderink en Randy Thepass niet in een ver diende zege worden omgezet: 4-4. Door de 6-2 winst tegen Zijderveld 10 heeft concurrent De Spotvogels nu één punt voorsprong op Veglo en Flair 3. Lisse 2 werd in eigen huis met 2-6 door Dynamo Sassem verslagen. Sander van Houten was weer opvallend aanwezig: hij zegevierde in zijn enkelpartij en in het gemengddubbel met Sandra Bon. In de derby tegen Viietwijk 2 heeft Lisse 3 de.blamage van vorige week gewroken. De Voorschotenaren werden met 6-2 verslagen en zijn hierdoor nog steeds puntloos. Invalster Inge Westerbeek (Viietwijk) ver loor van Marijke van Wickeren (11-6, 11-1), maar speelde op vallend sterk in de dubbels. Ron Kolmus en Hellen Broerse pres teerden naar behoren in hun enkels, maar leverden 'pruts werk' in hun gemengddubbel. Savicam Goelamhaider: „Hellen en Ron hebben eerste klasse ge speeld: daar verwacht je dus veel meer van. Ons matige op treden tot nu toe is niet alleen toe te schrijven aan blessures: we moeten veel feller spelen." KIAWAH ISLAND ANP Door een missertje van Bern- hard Langer op de laatste hole is Europa gisteren de Ryder Cup kwijtgeraakt aan de Verenigde Staten. De eindstand werd 14 1/2 tegen 13 1/2. De Europese golfspelers wonnen de beker vanaf 1985 driemaal. Op Kiawah Island in South Carolina liep Europa op de eerste dag een forse achterstand op. Op de tweede dag kwam het herstel en begonnen de singles matchplay met een gelijke stand 8 1/2-8 1/2. Door overwinningen van Feherty, Faldo, Ballesteros en Broadhurst alsmede de gehal veerde partij van Montgomerie kwam Europa op 13 winstpun ten. Veertien waren genoeg voor behoud van de begeerde beker. Amerika was al op veer- tien gekomen door zeges van Pavin op Richardson, Azinger. op Olazabal, Beek op Woos- nam, Couples op Torrance en Wadkins op James en het halfje van Calcavecchia tegen Mont- gomerie. Op dat moment vocht Langer tegen Hale Irwin. De Amerikaanse veteraan nam op de zestiende hole een voor sprong. Op de zeventiende be gonnen de handen van de Ame rikaanse veteraan te trillen. Hij miste een korte putt, waarna Langer de stand gelijk trok. Op de 18e en laatste hole had de Duitser een prachtige afslag, terwijl Irwin zijn stok omtrok en de bal naar links joeg. Tot zijn geluk trof hij de massa toe schouwers, waardoor zijn bal op de fairway terecht kwam. Zijn tweede schot kwam ver van de vlag op de rand van de green te liggen. Langer lag er beter voor. Irwins derde slag was slecht, voor hem bleef een lan ge, onmaakbare, putt over. Lan ger had nog slechts anderhalve meter te overbruggen voor de winst en het behoud van de Ry der Cup. Langer, hij kampte ja ren met puttproblemen, nam de tijd, zijn slag had het goede tempo maar niet de juiste rich ting. De bal rolde over de rand van de hole en weigerde te val len. De Ryder Cup bleef in Ame rika. Nigel Mansell voorkomt feest Ayrton Senna BARCELONA ANP Nigel Mansell mag blijven ho pen. Zijn 21ste Grand Prix zege voorkwam dat Ayrton Senna gisteren in Barcelona twee wed strijden voor het einde zijn der de mondiale titel kon veiligstel len. Senna reikte op het voor 100 miljoen gulden uit de grond gestampte Catalaanse circuit slechts tot de vijfde plaats. Het verschil tussen de Braziliaan en zijn Britse rivaal liep terug tot zestien punten. Mansell zocht in Barcelona revanche. De zeperd in Estoril, waar hij Vorige week door een mislukte bandenwissel werd ge- diskwalifceerd, reduceerde zijn kans op de wereldtitel tot bijna nul. Senna had in Barcelona nog zes punten nodig. Zover kwam het. niet. Mansell weer stond de druk. Na 65 ronden bereikte hij met ruim elf seconden voorsprong op de Fransman Alain Prost als eerste man met de zwart wit ge blokte vlag. De McLaren moest veel toegeven. De Braziliaan pakte wel punten, alleen waren de twee voor zijn vijfde plaats te weinig een voortijdige beslis sing te forceren. Berger was gisteren goed weg, ploeggenoot Senna eveneens. Toen het ophield te regenen waren bandenwissels noodza kelijk. Mansell nam alle risico's om de kop te bereiken. In de vijfde ronde reden beide titel kandidaten honderden meters naast elkaar. Mansell toonde in het onderonsje het meeste lef. Vijftien ronden later herhaal de de Brit, die zich vrijdag tij dens een partijtje voetbal met media-vertegenwoordigers aan de voet blesseerde, zijn gewaag de taktiek. Senna's ploeggenoot Berger was wijzer en liet zich niet misleiden tot idioot gedrag. De Oostenrijker, wiens banden stop zestien seconden duurde, kende daarna weinig geluk. Na dat hij zijn achterstand groten deels had goedgemaakt, vielen drie cylinders weg. Het beteken de hét einde voor Berger.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20