Leidsch Dagblad Bonden zetten acties door Kolonne tanks op weg naar Kroatië Vuilfabriek 200 miljoen duurder Ajax woedend om vertrek van trainer Beenhakker Couppoging op Haïti Block weg bij Air Holland Alphenaar overleden na val van dak Een grote, uit tanks, pantser voertuigen, vrachtwagens en stuks geschut bestaande kolon- van het Joegoslavische leger vanochtend gestationeerd aan de Kroatische grens bij het Servische stadje Sid. De kolon- die vanochtend vroeg uit Belgrado vertrok, werd tijdens de tocht richting Kroatië in de buitenwijken en in de kleine dorpjes van Vojvodina door de bevolking toegejuicht. Het lijkt erop dat het leger versterkingen heeft laten aan voeren met het oog op een ope ratie om zijn troepen in kazer nes die nog steeds door de Kroatische militie en gardisten worden geblokkeerd te ontzet- n. Het oprukken van het leger naar het oosten heeft grote on rast veroorzaakt bij de Kroati sche bevolking. De gevechten die het afgelopen weekeinde ondanks een staakt-het-vuren tussen het leger en Zagreb wa ren opgelaaid, namen vannacht af. De Kroatische radio meldde wel artillerievuur bij Osijek en een explosie bij een olieboorin stallatie in Srijemski Lazi ten zuidoosten van Osijek. De spanning in de republiek Maandag 30 september 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39661 Losse nummers f 1,45 FEITEN EN MENINGEN Bush schrijft met voorstellen ge schiedenis CDA-kamerlid Koffeman raakt in opspraak Extreem-rechts wint verkiezingen in Bremen De 3 oktober-ha- ringen liggen sinds juni klaar Wie schenkt Ar- cheon beweeg bare mammoet? Jazztrompettist Miles Davis (65) overleden Nog geen abonnee Steeds meer schendingen wapenstilstand CNV ziet lichtpuntjes in besluiten PvdA-congres BELCRADO-ZAGREB AFP-Rtr PORT-AU-PRINCE Rtr-AP Militairen hebben vanochtend de Haïtiaanse hoofstad Port- i-Prince een poging tot een staatsgreep ondernomen. Dit heeft een minister bevestigd. Rond de bescheiden woning president Aristide wordt he- middemacht plaatse lijke tijd werd in de hele stad ge weervuur gehoord. Ooggetuigen zeiden dat de schoten afkomstig waren van gewapende die rondreden in jeeps. De staatsradio zond oproe pen uit voor artsen die zich on middellijk naar het algemeen ziekenhuis in Port-au-Prince moesten begeven om de ge wonden te verzorgen. Volgens de radio zijn „er veel gewonden en enkele doden gevallen". Gisteren zijn militairen in een legerkamp in de hoofdstad in opstand gekomen. Vanochtend was nog niet duidelijk of de muiterij ten einde was. Kosten 'Ypenburg' naar 1,4 miljard IHDEN KAREI BERKHOUT De nieuwe vuilverbranding in Leidschendam, die onder meer door de gemeenten uit de Leid- se regio wordt betaald, gaat 200 miljoen meer kosten dan de ge raamde 1,2 miljard gulden. Het organisatiebureau Berenschot Osbome heeft dit in een zojuist gepubliceerd onderzoek bere kend. Het bureau voorziet nog verdere kostenstijgingen. De prijs voor het verbranden van afval in de nieuwe vuiloven, waar jaarlijks 100.000 afval uit de Leidse regio wordt verwerkt, komt daarmee op 250 gulden >er ton, een fractie meer dan iet toch al enorme bedrag dat deze regio nu betaalt. De SAVA, de organisatie die het bouwproject namens 35 Zuidhollandse gemeenten leidt, ontkent dat de kosten zoveel uitvallen. In een brief komt het dagelijks bestuur van de SAVA tot een kostenstijging van ongeveer 50 miljoen. Vol-, gens de SAVA neemt Beren schot ten onrechte 100 miljoen gulden aan btw-lasten in de be rekeningen op. De vuilverbranding moet eind 1995 klaar zijn voor de verwer king van ongeveer 700.000 ton afval uit Zuid-Holland, maar dan moet wel halverwege vol gend jaar worden begonnen met de bouw. Op dit moment liggen er echter 1600 bezwaar schriften tegen de vestigings plaats op Ypenburg, die in het slechtste geval een vertraging van 2 jaar kunnen opleveren. Als de oven inderdaad pas eind 1997 klaar is, kost die nog eens 151 miljoen gulden extra, heeft Berenschot berekend. Zelfs als wel op tijd kan wor den begonnen, valt de bouw som volgens Berenschot waar schijnlijk hoger uit dan het be drag van1,4 miljard gulden, vooral door een 'waarschijnlijke vertraging van de oplevering na 1 januari 1995'. Pagina Leiden: SAVA kan project niet aan. NIEUWSLIJN Restanten munitie onder spoorbaan Onder 38 meter spoorbaan in het Brabantse Gilze en Rijen is in de nacht van zaterdag op zondag ruim 200 kubieke meter kie zels geruimd met daarin mogelijke restanten van munitie. In verband daarmee zijn in overleg met het Explosieven Oprui- mings Commando uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen. Op de betreffende plaats is in de Tweede Wereldoorlog een mu- nitietrein ontploft. Daardoor zijn her en der explosieven in de bodem terechtgekomen. Omdat een deel van de fundering van de spoorbaan moest worden vernieuwd, werd het zekere voor het onzekere genomen. Rondom het af te graven stuk werden containers geplaatst om te voorkomen dat bij een eventuele ex plosie in de directe omgeving schade zou worden aangericht. Bosnië-Hercegovina is opnieuw toegenomen met de mobilisatie door hel federale leger in het noordwesten van de republiek. President Alija Izetbegovic riep de bevolking op de „illegale" oproep van generaal Nikola Uzelac in de regio Banja Luka te negeren. De in Banja Luka ge stationeerde legereenheden zijn verwikkeld in gevechten in Kroatië. Het leger deelde gisteren mee dat het zich wil terugtrekken van bases in de havensteden Si- benik, Split en Zadar. Maar Kroatische functionarissen ver schenen niet voor besprekingen daarover. Voor het eerst sinds het staakt-het-vuren bracht de bevolking van de havenstad Zadar de nacht door in de schuilkelders na aanvallen met zware wapens en mortieren op de stad. In Zadar, dat praktisch geheel is omsingeld door het fe derale leger, liggen vier federale kazernes. De vrees nam toe dat het ge weld zich zal uitbreiden naar Kosovo, waar het al lang onrus tig is sinds Servië het zelfbe stuur van het voornamelijk door Albanezen bewoonde gebied in trok. Zie ook pagina 5 Met stakingen bij alle kar tonfabrieken in het noor den van het land, een aan tal vlees- en zuivelverwer- kende bedrijven in Gronin gen en het neerleggen van het werk bij Seaport Termi nals in Rotterdam zijn van morgen de acties tegen de wao- en ziektewetplannen van het kabinet doorge gaan. FNV, CNV en MHP lieten eerder al weten dat de uitslag van het PvdA- congres zaterdag in Nijme gen niets uitmaakt voor hun verzet tegen de plan nen. Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken vindt dat de bonden daar mee energie verspillen. FNV-voorman Stekelenburg re ageerde hard op het PvdA-con gres, dat met een grote meer derheid partijleider Kok en daarmee de wao- en ziektewet besluiten van het kabinet steun de. Volgens hem heeft de PvdA alleen de eigen interne proble men opgelost. „Er zijn geen fundamenteel andere lijnen uit gezet. Men blijft met de rug naar de samenleving toe staan", aldus de FNV-voorzitter. Van Dalen (MHP) noemde de uit komst „teleurstellend" en voor spelde opnieuw een „hete herfst". De Geus (CNV) stelde na afloop van het congres dat „de PvdA-achterban heeft nage dacht. Er is een aantal richting bordjes neergezet. Meer doen aan het terugdringen van het aantal wao'ers, de cultuurom slag bij de uitvoeringsinstanties in de sociale zekerheid, maatre gelen voor de onomkeerbare wao'ers, het ontzien van oude nri 071 - 161400 DEL. 071 - 161353 HET WOORD IS AAN Lachen is een geneesmiddel. Op geruimdheid verlengt het leven Luc Delafortne VANDAAG PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Familieberichten RTVSho Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tol morgenavon d Af en toe regen Veel bewolking. Af en toe regen. In de middag vanuit het westen opklaringen, in de avond gevolgd door enkele buien Minimumtem peratuur 9 graden Middagtempe- ratuur 16 graden Wind uit zuid west tot west. toenemend tot vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer tot hard, 7. Als onderdeel van de estafettestaking van de industriebond FNV zijn de werknemers van strokartonfabriek Kappa Brittannia in Sappemeer vanmor gen een 24-uursstaking begonnen. foto anp gevallen in de wao en overleg met de sociale partners. De richting is goed". Voor de vraag gesteld of de door De Geus opgesomde 'rich tingbordjes' winst betekenden, zei Stekelenburg: „Het is een ze kere opdracht aan de PvdA- fractie. Dat zou je als winst kun nen bestempelen". Tegelijk meende de FNV'er echter dat deze 'openingen' niet genoeg zijn. De kabinetsbesluiten blij ven immers overeind. Stekelenburg zei nog niet de finitief te willen breken met de PvdA. „Wij blijven praten. We willen beïnvloeden. De fractie heeft er nu alle belang bij te la ten zien dat haar er iets aan is gelegen het maatschappelijke vertrouwen in de PvdA te her stellen". De vakbondsman wil de niet ingaan op de vraag of door de uitkomst van het con gres de actiebereidheid zal afne- PvdA-staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken zei gisteren dat de bonden energie verspil len met doorgaande acties. „Er wordt nu erg veel gesproken over wetten die er nog niet zijn, er doen onjuiste verhalen de ronde over wat er in zou komen te staan. Tegen de bonden zou Agent te paard terug in Leiden LEIDEN «GERT VISSER De agent te paard was gisteren even terug in de Leidse binnen stad. Hoofdagent Willem van Vliet van de Leidse politie had l gisteren dienst en besloot bij l wijze van grap de vervuilende surveillancewagen in te ruilen 1 voor een paard. De agent was r op het idee gebracht door een milieucursus die hij vorige week had gevolgd. Stalhouderij Hoppenbrouwer aan de Schelpenkade, die ge woonlijk de rondritten per paard en wagen door de bin nenstad verzorgt, was graag be reid mee te werken en leende de agent een van haar paarden. Volgens Van Vliet reageerde het publiek nogal verbaasd op dit voor Leidse begrippen onge bruikelijke vervoermiddel van de politie. Het was ook geen ge makkelijke surveillance geweest want het paard, dat slechts ge wend was voor de wagen te lo pen, bleek moeilijk in toom te houden. Van Vliet beschouwt zijn grap als geslaagd en is van plan de leiding van het Leidse politie korps voor te stellen de surveil lances vaker te paard af te wer ken en de auto's te laten staan. Of de korpsleiding de grap ook kon waarderen is niet bekend. ik willen zeggen: wacht eerst af en oordeel dan. Steek niet jullie energie in acties, maar vooral in beleid waar we het grootste re sultaat van verwachten: een goed beleid gericht op voorko ming van arbeidsongeschikt heid en terugkeermogelijkhe- den van mensen die helaas ar beidsongeschikt zijn gewor den". Zie ook pagina's 2 en 3 Volendammer levend verbrand VN verzwegen ellende Etiopië Het Etiopische leger heeft de af gelopen dertig jaar stelselmatig misdaden begaan tegen burgers en de Verenigde Naties hebben dat verzwegen. Dat staat in een rapport van de mensenrechtenorganisatie Afri ca Watch. In het 382 pagina's tellende rapport, getiteld "Kwade dagen 30 jaar van oorlog en hon gersnood in Etiopie", zegt de organisatie dat in de burgeroor log sinds 1961 zeker 150.000 burgers zijn gedood. Africa Watch beschuldigt de VN ervan berichten over de slechte verdeling van de voed selhulp ontkend te hebben, on juiste beweringen van de rege ring voor waar aangenomen te hebben en hulp alleen naar de regering gestuurd te hebben. Met onmiddellijke ingang is Leo Beenhakker bij Ajax opgestapt. Hij wordt technisch directeur bij Real Madrid. Tweede trainer Louis van Gaal wordt zijn ver vanger. Die opmerkelijke ge beurtenissen speelden zich het afgelopen weekeinde af in De Meer. Real Madrid wilde Beenhakker weer graag in de armen sluiten en als de Spaanse voorzitter Mendoza iets in zijn hoofd heeft, wordt het meestal waar gemaakt. Leo Beenhakker treedt voor de tweede maal in zijn car rière in dienst van de 'Koninklij ke', maar Ajax zit met de gebak ken peren. Het bestuur van de Amsterdamse club toonde zich het afgelopen weekeinde ver bolgen over de handelwijze van Beenhakker. Voorzitter Van Praag zei za terdagavond „dat Beenhakker zijn tweejarig contract heeft ge bruikt om het bod van Real Ma drid op te voeren". De Spaanse club betaalt overigens een af koopsom voor het tussentijds binnenhalen van Beenhakker, die vanaf heden weer als Don Leo door het leven gaat. Leo Beenhakker wordt voor de laatste keer gefeliciteerd met een overwinning van Ajax. Met ingang van vandaag is Louis van Gaal, mid den, de eerste man in De Meer. foto ani Quick Boys ontsnapt In de zaterdag eersteklasse ont snapte Quick Boys tegen FC Lis- se aan een nederlaag. In een meer spannende dan fraaie wedstrijd zorgde Edwin Otte in blessuretijd via een strafschop voor de gelijkmaker 1-1. Rijns- burgse Boys verraste met een 3 0 zege bij ócheveningen. Kat wijk noteerde bij Heerjansdan de eerste nederlaag van he zoen. Zondageetsteklasser heef het lek boven. De 4-0 zege teger SVW onderstreepte de groeien de vorm van de blauwwitten. I.v.m. 3 oktober zijn de sluitingstijden voor zetadvertenties voor de dag- en weekbladen als volgt: Leidsch/Alphens Dagblad donderdag 3 oktober Familieberichten woensdag 2 oktober 16.00 uur. Nieuwsweek Vrijdag 4 oktober zetadvertenties woensdag 2 oktober 10.00 uur. Nieuwsweek Zaterdag 5 oktober zetadvertenties donderdag 3 oktober 08.00 uur. Nieuwsweek Zondag 6 oktober zetadvertenties woensdag 2 oktober 14.00 uur. Voor compleet aangeleverd printmateriaal zijn de sluitingstijden ongewijzigd. BADHOEVEDORP HENNY V John Block is afgetreden als president-directeur van de in financiële moeilijkheden verkerende luchtvaartmaatschappij Air Holland. Zijn werk wordt voorlopig waargenomen door financieel-directeur A.R. Marx. Vandaag vergaderen de aandeelhouders over een reddingsplan. Er zijn tientallen miljoenen nodig om Air Holland te redden. De luchtvaartmaatschappij heeft de Idap van de Golfoorlog, waardoor het aantal vakantiereizen in de eerste helft van het jaar enorm daal de. financieel niet kunnen opvangen. Enkele grote aandeelhouders hebben zich inmiddels bereid verldaard tot een forse investering. Het aftreden van Block, oprichter van het bedrijf, zou door de redders van Air Holland zijn geëist. Zij laten zich daarbij leiden door een rapport van een accountantsbureau. De 72-jarige C. Tol uit Volen- dam is zaterdagavond overle den aan de gevolgen van een ongeval. Terwijl hij sleutelde aan zijn bromfiets, raakte zijn kleding in brand. Een kennis trof hem brandend aan voor zijn schuur aan de Kapelaan Ruiterstraat. Buurtbewoners blusten de kle ding en waarschuwden de am bulance. Tol is direct naar het brand wondencentrum in Beverwijk vervoerd. Daar is hij enkele uren later aan zijn verwondin gen bezweken. In de schuur werd een zwaar geblakerde bromfiets aangetroffen. De politie vermoedt dat de kle ding van het slachtoffer vlam vatte, terwijl hij bezig was de bromfiets te repareren. De 20-jarige Alphenaar B. Boss is zaterdagmiddag bij een val van drie hoog om het leven ge komen. Hij was bezig op het dak van zijn oudedijk huis aan de Stationsstraat. Om naar beneden te klimmen bevestigde hij een touw aan een betonnen ornament van de ge vel. Toen hij zich aan het touw naar beneden liet zakken, brak het ornament af en viel de man naar beneden. Zwaar gewond is hij afgevoerd naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden, waar hij kort na aankomst over leed. HOELANG KUNTU NOG ZONDER? J«. ■''■limit.".'H 4» >mt d, .91,1. fw*. Mfik.ngf.li, P»r maand (f 26.45) tiache betaling* Per kwartaal ((76.76) w bankygirorekening le«Jach Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB laaien Ai 8 "712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1