Sport Crescendo stijgt tot grote hoogte Leython heeft vorm nog niet Vrouwen van Lisse kleuren alweer bij Leiden is ook thuis de baas Seles snel klaar met Fernandez De Algemene onstuitbaar Mannen van Saturnus rekenen af met Animo Maandag 30 september 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY R08 VAN DER ZANDEN NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF DE BASKETBALLERS VAN LEIDEN maakten het nu voor eigen publiek waar. De strijd om de koppositie in de overgangsklasse C tussen TOP en ASKO werd in ver band met de slechte veldtoestand afgelast. De zondag eersteklassers leden een gevoelig verlies. Fides Pacta verloor van Koog Zaandijk met 14-7, terwijl De Danaïden onderuit ging tegen Ons Eibernest: 7-12. Pemix haalde twee punten tegen De Meervogels: 10-11. Fiks verloor van Ventura Sport met 9-7. LEIDEN KLAAS BOSMAN KORFBALMEDEWERKER De tegenvallende prestaties van De Danaïden in de afgelopen wedstrijden brachten voor de wedstrijd tegen Ons Eibernest veranderingen. Nelleke en Erik Peters en Hennie Devilee moes ten het veld ruimen voor Paul Hüsken, Eric Kromhout en Bar- bro Heyman. Ouderwets star tend liet Kromhout vlot 2-0 no teren. De Leidenaars liepen uit naar 6-2 door treffers van Juul Albering en tweemaal Heiko Lo cher. Vanaf dat moment verkramp te het team van Janko Breed- veld. „Een aantal van ons is fy siek niet honderd procent fit en bovendien vragen de omzettin gen ook de nodige tijd om te wennen", analyseerde hij. Ons Eibernest kwam wel steeds be ter in het spel. Met goede, ruim opgezette aanvallen werd de Leidse defensie bestookt. Bin nen tien minuten was de ach terstand omgezet in een 6-7 voorsprong voor de Hagenaars. Met lange aanvallen verschaf te De Danaïden zich een op tisch veldoverwicht, maar er waren te weinig echte uitge speelde kansen om te soren. Pas twaalf minuten na de rust kon Kromhout vanaf de strafworps- tip 7-7 scoren. Met ferme taal eiste coach Jan Wals van zijn Ei bers meer overleg in de aanval len. Dat resulteerde in regelma tige scores van de Hagenaars. De spelers van De Danaïden hadden niet alleen problemen met de conditie, maar irriteer den zich ook mateloos aan de leiding. Dat deed hun spel geen goed waardoor Ons Eibernest gemakkelijk df wedstrijd naar de hand kon zetten. Daardoor kwam er een 7-12 eindstand op het wedstrijdformulier te staan. Tegen Koog Zaandijk kwam Fides Pacta geen moment aan het eigen spel toe. Coach Nelis Vaane erkende dat de tegen stander misschien een maatje te groot was. „Met name onze da mes hadden het erg moeilijk met hun opponenten." De scheidsrechter gaf veel vrije bal len wegens duwen onder de korf. Daardoor kon er geen tem po worden gemaakt. Sander de Haas en René van der Vooren brachten hun team nog wel aan de leiding (2-3), maar zuiver schietend en gebruik makend van het lengte-voordeel liepen de tegenstrevers simpel uit naar een 9-5 ruststand. Knullige strafworpen (uitglij den over de paalplaat en daar door de korf uit balans bren gend) werden éénzijdig uitge deeld. Fides mocht daar niet van meeprofiteren en moest lijdzaam toezien dat de kloof steeds groter werd. De tweede goal van Bettina Buikstra bete kende 12-6. Vlak voor het eind signaal bracht René van der Vooren (4x) de eindstand op 14- 7. Tegen Ventura Sport liep Fiks voortdurend achter de feiten aan. Domme verdedigingsfou- Ten en een falend tweede aan- valsvak brachten een terecht verlies. Het eerste aanvalsvak scoorde wel regelmatig, maar stond steeds vrij snel tegendoel punten toe. Een gemiste straf- worp van Matthijs de Visser bracht niet 2-2, maar kort daar op volgde wel 3-1 voor Ventura Sport. Met de 3-2 vlak voor rust van Marleen Boomgaard was nog alles mogelijk. Welhaast traditioneel liet het achttal van Daan Vreeken na rust de nodige steekjes vallen („Waarschijnlijk concentratie problemen.") en keek vlot tegen een 6-2 achterstand aan. Vier treffers van Theo Vreeken brachten de Oegstgeester ploeg nog wel dichterbij (8-6). Maar de snelle 9-6 was fataal. Vanaf de strafworpstip mocht De Vis ser voor de 9-7 einduitslag zor gen. In Zoetermeer kreeg Pernix loon naar werken tegen De Meervogels. De 5-2 achterstand halverwege de eerste helft bracht niet de verwachte dom per. Met Arthur Lepelaar voor de nog geblesseerde Kees Hor- tensius toonde de Siemer-equi- pe de benodigde veerkracht. Het dameskwartet was superi eur aan de Zoetermeerse rivalen wat de basis vormde voor de uiteindelijke winst. Carla Kui pers scoorde kort voor en na de thee en bracht de oranje-kragen op 5-5, waarna een gelijkop- gaand tweede bedrijf volgde. Twee scores van een goed spe lende André de Winter (4x) be tekenden 7-9. De Meervogels streken nog wel op 9-9 neer, maar doelpunten van Peter en Carla Kuipers brachten de wel verdiende 10-11 overwinning. Het redelijk verzorgde spel van Velocitas tegen Viko kon niet voldoende in doelpunten worden omgezet. Een sublieme tip-in van Bert van Osnabrugge (3x) betekende 3-3, waarna Velocitas niet kon doordrukken. Het keek na rust zelfs tegen een 5-8 achterstand aan. De dit sei zoen debuterende juniorenda me Marlies Meeboer bracht haar team op 8-8. In de laatste minuut werd Jeroen van Driel (3x) matchwinnaar door de winnende 10-9 te scoren. Crescendo vernederde Juko door met 13-2 te winnen. Na de 4-0 ruststand scoorde Peter van Leeuwen direct tweemaal. Het collectief van Liesbeth Kok speelde een goed wedstrijd en bezorgde het publiek een leuke middag. Wijnand Alberts schoot drie keer in. Peter Baak, Marlies Brouwer en Ilone Lepelaar na men twee treffers voor hun re kening. Ongeslagen staan de Leidenaars nu aan kop van de derde klasse K. LEIDEN BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Het verschil werd in de tweede helft toch wel erg groot. Eén helft lang hield Zuiderkwartier zich keurig staande tegen De Al gemene. Na de rust (3-5) werd de thuisploeg echter volledig onder de voet gelopen door de voor de korf veel gevaarlijkere gasten uit de Leidse Hout. De marge liep uiteindelijk op tot een forse 5-11. Niettemin was Zuiderkwar- tier-coach Henny Piket na af loop uiterst positief over het spel van zijn pupillen. „Het spel gaat duidelijk de goede kant uit", aldus de oud-Fides-speler die direct na zijn aantreden zijn selectie ingrijpend mocht ver jongen. „Onder druk verliest de ploeg nog te veel de eigen speelwijze uit het oog. Daarom kwam deze derby eigenlijk nog te vroeg voor ons. Ondanks dat we in de tweede helft ver ach terop raakten, was dit qua spel de beste wedstrijd die we tot nu gespeeld hebben". Collega Cor Gravekamp meende zelfs in het spel van Zuiderkwartier reeds elementen terug te zien uit Pikets actieve jaren bij Fides Pacta. „In het be gin werd er nogal eens met te rugvallende heren verdedigd. Ik had dit zeker niet verwacht en moest ons spel er wel wat op aanpassen". Veel problemen had De Algemene echter niet in de openingsfase. Door goals van Alfred Lambooy (2), Bep de Mooy en Amout Lambooy nam het gedecideerd in het eerste kwartier een 1-4 voorsprong. Geleidelijk aan kreeg het hardwerkende maar weinig ver rassende Zuiderkwartier meer grip op de wedstrijd en door strafworpen van Aldo Spadon en Martin Verhorik kon de thuisploeg nog voor rust op 3-5 weer aanhaken. De 4-5 van Spadon kort na rust leek een ommekeer in te luiden. Goals van Alfred Lambooy en Marcel van Duyenbode beslisten daar na echter in luttele minuten de strijd. Zuiderkwartier wist voor de korf na de hervatting nog maar weinig gevaar te stichten. „De Algemene kon het spel veel beter naar eigen hand zet ten", verzuchtte Piket na afloop, die ook de beschuldigende vin ger richtte op arbiter Van Toor die zijn inziens een nadrukkelijk rol voor zich opeiste. „Boven dien verloren we Sandra Mar- quenie vlak voor rust (vervan gen door zus Sabine, BvG) en speelde Kitty de Wit vanaf het begin op halve kracht. Dat scheelt zondenneer goals". Aan de andere kant speelde De Algemene steeds gemakke lijker de Zuiderkwartier verde diging uiteen. Wilma Sinteur, Ramond Terwiel en Amout Lambooy (strafworp) tilden de score naar 5-11. Voor de laatste Zuiderkwartier-treffers tekende Martin Verhorik, die een door Els van Lunteren geforceerde strafworp benutte. LEIDEN JAN BROUWER DE KONING MEDEWERKER Een week voor aanvang van de volleybalcompetitie is Leython nog ver verwijderd van de goe de, constante vorm waarop het hoopt. Dat werd zaterdag dui delijk in de eigen hal 'Op Dreef, waar de eerste divisieclub zater dag twee oefenduels afwerkte. De formatie van John Groen startte de dag met een duel te gen eerst edivisieploeg Delta, dat voorheen Tornado heette. Deze Delftse formatie wreef de slaap pas uit de ogen toen de thuisclub de eerste set met 15-7 naar zich toe had getrokken. Eenmaal op toeren walste de Deftse stoomwals Leython plat: 13-15, 11-15 en Later op de dag mocht de for matie van John Groen het nog eens proberen. Dit keer tegen Reflex uit Kampen, dat even eens in de eerste divisie uit komt. Reflex, vorig jaat nog ere- divisionist, kreeg alleen in de derde set een poot aan de grond. In de eerste twee sets was Leython oppermachtig (15- 4 en 15-10). Na de tegevallende derde set (7-15) zette Groen zijn mannen weer op scherp, waar na de Leiderdorpers via een 15- 11 setstand de zege naar zich toetrokken. "Het is allemaal nog wat te wisselvallig", beoordeelde Groen de prestatie van zijn ploeg achteraf. „Ik grijp de ko mende week dan ook met beide handen aan om van de groep een hechte eenheid te maken De vorm mag dan nog niet aan wezig zijn, de sfeer kan niet be ter. En dat is ook van evident belang." niet samen met de lijnrechter in de ere-loge te vallen", aldus Na- vratilova. „Dat was te veel voor de toch al gevoelige bovenbeen spieren." Seles, die zaterdag met Jana Novotna, winnares van vorig jaar, ook al niet veel moeite had (6-0 6-3), spoedde zich na de eindstrijd opnieuw naar het centrum van Düsseldorf. De eerste keer was haar jacht op een gouden halsketting van een exclusief model niet met succes bekroond. Om het tennissterre tje te gerieven, zouden twee plaatselijke juweliers voor één keer afstand doen van hun zon dagsrust. John McEnroe kroonde zjch in Bazel tot super-veteraan. De vorm waarmee de 32-jarige Amerikaan in de halve finales zijn zeven jaar oudere landge noot Jimmy Connors (6-1 6-3) de oren waste, was echter niet voldoende om in de finale Jakob Hlasek te verslaan. De als zesde geplaatste Zwitser won in eigen huis met 7-6 6-0 6-3 en verdien de met deze vijfde toernooizege in zijn carrièe bijna twee ton. Als er veel op het spel staat, is Monica Seles op haar sterkst. Of het nu punten voor de wereld ranglijst betreft, zoals bij de open Amerikaanse kampioen schappen, of een hoop geld, zoals bij het met één miljoen gulden gedoteerde invitatie- toemoooi van Ion Tiriac in Es- Met een half oog kijkt Aldo Spadon (Zuiderkwartier) naar ploeggenoot Ronald van Leeuwen (rugnummer 9), die een stevig grondduel lijkt uit te vechten met Amout Lambooy van De Algemene. foto henk bouwman In de finale had de 17-jarige Joegoslavische slechts 65 minu ten nodig om de twee jaar ou dere Mary Joe Fernandez op haar beperktheden te wijzen. De Amerikaanse hield haar hard slaande tegenstandster tot 3-3 bij en leverde vervolgens negen games in. Voor de publiciteit was het beter geweest als Martina Na- vratilova in de finale had ge staan. Maar de 34-jarige Ameri kaanse had zich zaterdag tegen Fernandez bij een voorsprong van 6-3 1-2 teruggetrokken. Ze had last van een twee dagen eerder opgelopen bovenbeen blessure. „Ik sprong bij 3-3 in de eerste set over een stoel om Zelfvertrouwen en agressie tegen Canadians LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER De vrouwen van Lisse, uitko mend in de eredivisie, hebben zich goed hersteld van de zware nederlaag van vorige week te gen Grasshoppers. Tegen Cana dians uit Amsterdam stond er een hele andere ploeg. Met agressief spel en veel zelfver trouwen werd de overwinning behaald. Toch had het team weer moeite met scoren. Het scha mele schotpercentage van 26 in de eerste helft resulteerde in een 26-15 ruststand. De lange mensen van Canadians werden goed uit de bucket gehouden en ook in de tweede helft kwam Lisse niet meer in gevaar. Con ditioneel oogden de Lissese \Touwen een stuk sterker. Steeds tegen het einde van de helft liep de ploeg van Peter la pidaire weer uit, doordat het tempo steeds hoog gehouden werd. Canadians kon niet dichterbij komen dan negen punten, zo dat dé overwinning niet in ge vaar kwam. De laatste vijf mi nuten waren vrijwel helemaal Ipor Lisse: 59-41. Scores Lisse: Strobbe 16, Van der Hulst 16, Hoogervorst 8. De vrouwen van Grasshop pers nestelden zich aan kop van de eredivisie door opnieuw te winnen. De Katwijksen moesten naar IJ muiden voor hun tweede wedstrijd. Tegen Akrides was het van het begin tot het einde een spannende aangelegenheid. Beide teams hielden elkaar voortdurend in evenwicht. Grasshoppers was de betere ploeg, maar verzuimde het klas- severschil in cijfers uit te druk ken. Het schotpercentage was dan ook onder de maat (30), maar verdedigend zat de zaak goed in elkaar. Er werden veel intercepties gepakt tegen het veertig minu ten lang in de zone spelende Akrides. Via een ruststand van 29-29 kwam Grasshoppers de hele tweede helft voor te staan, al was het verschil steeds mi niem. Met als leidende scorers Anja Kuyt (18) en Sitnone van Meurs (15) bleef Grasshoppers de tegenstander voor. In de voorlaatste minuut nam Akrides toch een voorsprong en leek het even mis te gaan (48-46), maar Marianne Scnuit stelde de zege- veilig door drie seconden voor tijd de beslissende bal er in te gooien en voor 48-50 te zorgen. In de promotiedivisie boekten ook de vrouwen van MSV de tweede zege. Dit keer werden de degens met BCA '60 uit Apel doorn gekruist. Het thuisspe- lende Noordwijkse team, dat wederom met hoofdzakelijk zes speelsters aantrad, kreeg erf sterke tegenstander voor >rch. In een goede wedstrijd hk^'k de ploeg van Rick Driess#" vooral verdedigend de stoere. Een voorsprong vany™*n punten werd bijna w^gegeven jn de laatste meuten, omdat Driessen yioutcnlast zat en een on^art>n ban kspeel ster moest Inzetten. Uiteindelijk bleef MSV toch overeind met 61-57. De mannen van IJsse konden in de eerste divisie A de goede prestatie, die vorige week be haald werd, niet herhalen. Te gen Groene Uilen uit Groningen ging de bollenstreekploeg in ei gen hal onderuit. Met 82-87 toonden de Groningers zich de sterkste. In de streekderby in de eerste klasse van het Rayon West troffen Blitz en Grasshop pers elkaar. Via een spannende eerste helft m een aantrekkelijke wedstrijd haalden de Voorscho tenaren een voorsprong van vijf punten (43-38). Grasshoppers was het niet echt eens met de leiding van de heren scheit/s rechters. Volgens de Katwijkers werden er punten niet afgeschreven door de jurytafpKen dit leidde tot irritaties Jrf] de bezoekers. Na de ru>r profiteerde Blitz dankbaar Van het ongenoegen van cU/opponent. Binnen vijf mirnxen was dp voorsprong uit gnüouwd naar twintig punten yn Grasshoppers liet het hoofd hangen. Slechts twintig punten sprokkelden de Katwijkers in de tweede helft bij elkaar, terwijl Blitz onder leiding van Dave Heidebrecht - 29 punten en een aantal fraaie dunks en Mark Brussche - eveneens 29 punten - door bleef gaan met scoren. Het uiteindelijke verschil be droeg 49 punten: 107-58. Scores Grasshoppers: Hoekstra 16. k Messemaker 13. LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKFR De mannen van Saturnus hebben giste ren afgerekend met Animo. De Rijswij- kers bleken op een stand van 9-9 uitge speeld terwijl Saturnus halverwege de eerste helft juist op toeren kwam. Dat re sulteerde in een 14-9 ruststand en een 28-16 eindstand. Afgelopen woensdag hadden de Leidenaars overigens al met 14-13 van DES '27 gewonnen. In de tweede klasse.was HW 70 zon der wissels volledig opgewassen tegen Roda '71. Rust 9-11. Dat veranderde toen even voor het verstrijken van de eerste helft Peter Innemee door zijn enkel ging. Met vijf veldspelers bleef HW '70 toch nog redelijk overeind, 16-19 voor Roda. In de eerste klasse konden de vrouwen van HW '70 defensief goed meekomen maar het zwak bij de Voorschotense eer ste klasser schuilt al enkele jaren in de aanval waar een afstandsschutter van formaat met tromgeroffel zou worden binnengehaald. Er zijn natuurlijk best aanvalsters bij J-JW '70 met een stevig schot in de handen, Bettina Lamboo en llona Broekhuizen, maar die zijn niet voldoende overtuigd van hun niet gerin ge kwaliteiten om als de nood hoog is hun ploeg over de brug te helpen Een speelster als Monica Zeeuw van der Laan die wel weet wat ze kan wordt dus node gemist. Gelukkig voor HW 70 is haar absentie van tijdelijke aard. Met de rust leidde Saturnus '72 met 5-2, de eindstand werd 8-6. LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER Luba Leiden is er zaterdag in geslaagd ook de tweede wed strijd in de promotiedivisie win nend af te sluiten. Racing Be verwijk werd in de vijf meihal teruggewezen met 72-63. Het was eindelijk weer een beetje druk in de eigen hal. Er waren nogal wat vrijkaarten uitgedeeld en de vereniging werd ook niet echt rijker van de zes betalende bezoekers, maar er was wel weer wat sfeer. Na de opsteker van vorige week, toen er van Weert werd gewonnen, waren er nogal wat verwachtingen voor de eerste thuiswedstrijd. Leiden maakte die waar. Van het begin af aan had Lei den duidelijk het betere van het spel. Er werd weer snel gespeeld en strak verdedigd. Veel fast breaks werden er gelopen, zo dat er na acht minuten al een 21-8 stand op het scorebord stond. Door het felle verdedigen werden er wel veel persoonlijke fouten behaald door de spelers. Coach Bert Samson was dus ge dwongen veel te wisselen. Al na dertien minuten waren al zijn bankspelers aan de beurt ge weest en de scores stokten een beetje. Leiden bleef vijf minuten lang op 29 punten steken en het had geluk dat de opponent wat gemakzuchtig met de kansen omsprong. Beverwijk miste nogal wat makkelijke ballen on der het bord, waardoor er bij rust nog tien punten over waren (36-26). In het begin van de tweede helft kwam Beverwijk snel dich terbij. Leiden raakte even de kluts kwijt en Samson vluchtte in de 26e minuut bij 42-43 in een time-out om orde op zaken te stellen. De foutenlast werd groter Erik van der Maas haalde de laatste tien minuten niet meer en ook de andere center Richard Zevenhoven moest oppassen met vier fouten en er moest zodoende rusti ger gespeeld worden. De marge ging weer schommelen rond de tien punten en Leiden hoefde zich niet meer echt druk te ma ken. De press die Beverwijk er in de slotminuten tegenaan gooide hielp niet veel meer, wat resulteerde in een 72-63 eind stand. Scores Leiden: De Ruyter 22, Wals 11, Ter Haak 10, Zevenho ven 10. Beverwijk: De Goede 18, Schuijt 10, De Bie 10. Erik van de Maas (10) van Leiden wordt in de lucht dwarsgezeten door Guus Schuyt foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19