Sport Ajax voelt zich misbruikt Duinpan in vuur en vlam Tevreden met Louis van Gaal Mendoza: 'Het is pas waar als ik dat zeg' Maandag 30 september 1991 dactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN Eindredactie: NIEK FAAS Vomgeving: SIMON DE GRAAF ROB VAN DER ZANDEN 13 VAN PRAAG: „Beenhakker deed het aanvankelijk nog voorkomen alsof hij zou blijven als het bestuur daarop stond. Dat bleek later een onzinver haal." NIEUWSLIJN Gascoigne weer op de vuist .LONDEN - Paul Gascoigne blijft ophef veroorzaken. Vooral bui len de lijnen. Zaterdag ging de Engelse international in een nachtclub in Newcastle voor de afwisseling op de vuist Bij het handgemeen kwam hij op de geopereerde knie terecht, verloor Öij het gevecht een kies en meldde zich in het ziekenhuis met een bont en blauw geslagen gezicht. T)e agressieve bui van de vaak provocerende Gascoigne, er loopt nog een strafzaak tegen hem wegens mishandeling, zal het ge nezingsproces van de knie vertragen. Hij had gehoopt begin vol gend jaar terug te keren op de velden. Volgens de politie is geen aangifte van het voorval gedaan en is ook niet bekend of Gascoigne de knokpartij heeft uitgelokt. Horeca Düsseldorf van Ajax af '•©JJSSELDORF - De horeca in Düsseldorf is in opstand gekomen tegen Ajax. Gezamelijk hebben de eigenaars van eafé's en hotels er bij het stadsbestuur op aangedrongen de Amsterdamse club tweede thuiswedstrijd in de strijd om de UEFA-beker niet meer in het Rheinstadion te laten spelen. De horeca kwam tot dit besluit, nadat zich rond de wedstrijd van Ajax tegen Orebro in de binnenstad enkele ongereldheden voor deden. Er werden 28 Nederlanders gearresteerd. De clubleiding van de Amsterdammers sprak na de wedstrijd, die onder relatief :xustige omstandigheden kon worden afgewerkt, de wens uit voorlopig in het Rheinstadion te blijven. Ajax moet, in verband met een straf van de UEFA, nog twee öiuiswedstrijd op tenminste 100 kilometer van Amsterdam Sj >e- len. De kans dat de club de tweede ronde.bereikt is groot. Woensdag verdedigt Ajax in Zweden een voorsprong van 3-0. Sparta Praag wil Chovanec huren ARNHEMJozef Chovanec heeft de kans binnenkort weer ge régeld te spelen. Sparta Praag, de vereniging waar hij elf jaar voor heeft gevoetbald, heeft PSV verzocht hem voor de rest van het lopende seizoen te willen 'verhuren'. De vroegere Tsjechoslowaakse international heeft dergelijke mogelijkheden eerder van de hand gewezen. Hij voelde er bij- voorueeld niets voor op een vergelijkbare voorwaarde naar Spar ta Rotterdam te vertrekken. Quick Boys ontsnapt tegen Lisse Het ontbrak er nog maar aan dat scheidsrechter De Boer zaterdag op de schouders van het Katwijkse publiek het veld werd afgedragen. Dat zou wat al te gênant zijn ge weest. Daarom bleef het bij een staande ovatie voor de leidsman uit Drachten, die de huldiging met gemengde gevoelens onderging. KATWUK ROB VAN DER ZANDEN De arbiter gaf in de 97ste mi nuut van Quick Boys - FC Lisse een omstreden strafschop aan de thuisclub en bespaarde de Katwijkers daarmee voor de blamage van een 0-1 nederlaag op eigen veld. Edwin Otte zorg de namelijk in de laatste secon den vanaf elf meter voor 1-1. Strikt genomen kon iedereen op Nieuw Zuid vrede hebben met die 1-1. Quick Boys ver diende de gelijkmaker dubbel en dwars, alleen de manier waarop was discutabel. Daarom trokken ze bij FC Lisse ook alle maal een zuur gezicht na af loop. Met als grootste 'zuur pruim' trainer Ruud Bröring. In tegenstelling tot het thuispu bliek vond de coach de man in het zwart 'geen topper'. Hij doelde daarbij op de rode kaart in de 60ste minuut voor zijn keeper Paul Veenboer die de bal met zijn handen beroer de buiten de 'zestien' (geen dis cussie mogelijk; wegwezen) en de veelbesproken strafschop. De tackle van Keith Masefield op Frenk van der Kleij na sul lig balverlies van Radjin de Haan op het middenveld was met een penalty erg zwaar be straft. Okay, maar in de halve seconde die De Boer ter be schikking stond voor een over peinzing was goede raad uiter aard duur. Masefield had zo slim moeten zijn om de sliding niet te maken, want Van der Kleij stond op de achterlijn. Daarom moesten de bezoekers niet zeuren. Zoals FC Lisse ook moest respecteren dat er zo lang werd doorgespeeld. Want Bröring stond zich wel af te vragen waar al die extra speeltijd vandaan kwam, maar het antwoord lag bij hem zelf. FC Lisse-doelman Paul Veenboer Voordat Veenboer van het veld was, verstreken er zo'n vijf mi nuten omdat de Lisse-trainer binnen en buiten de lijnen een act aan het opvoeren was. De Boer zette gewoon zijn klok stil. Zoals het hoort. Spektakel Al met al gebeurde er weer ge noeg op Nieuw Zuid. Vooral de tweede helft vormde een spek takelstuk waar de 4000 toe schouwers hun vingers bij aflik ten. De matige eerste helft - waarin René Ras Lisse met een schuiver op 0-1 had gezet na een serie missers in de QB-de- fensie - was snel vergeten. De eerste ronde boeide niet echt, het tempo was laag en beide teams acteerden met een ou derwetse libero die beiden slechts mondjesmaat in voor waartse richting dachten. Be halve enkele gevaarlijke schoten van doelpuntenmaker Ras en een gemiste kans van Gert Aan- dewiel namens de thuisclub viel er weinig te beleven. Na de pauze werd het een heerlijke potje. Lisse weigerde te capituleren voor de aanvals golven van Quick Boys. Het was een mirakel hoe de geelhemden op de been bleven. Johan jon ker had uit kunnen groeien tot man van de wedstrijd, maar hij vond weinig geluk op zijn weg naar het doel. Tot driemaal toe leek de alleskunner van Quick Boys de gelijkmaker te scoren, maar de lat en invaller-keeper René Dompeling (Mark Ens had zich opgeofferd bij de rode kaart) keerden de schoten en kopballen op de meest fabuleu- de Quick Boys-aanhang zich schikte in de eerste thuisneder laag sinds tijden. Maar ze zou den nog een keer opveren. De teneergeslagen Lisse-ploeg kreeg mentale steun van de honderden meegereise suppor- foto loek zuyderduin ters die 'Lisse bedankt' zongen. De blauwwitte toeschouwers bedankten intussen iemand an ders. De Friese arbiter mag nog eens terugkomen in Katwijk. Al staan de volgende keer mis schien weer gewoon de pek en de veren gereed voor dezelfde leidsman. Wie zal het zeggen. Quick Boys- FC L«e 1-1 (0-1)17 RmO-1. 97. Otte 1-1 ScheKfcrechter 0e Boer. Toe- Quick Boy* Hu waant, laap van Duyn. Ovtp- in Rooyea Masefidd. eizer. Van der Putten. Polman. Ras. De i. kallenberg (Bremmer). Ens (Dompe- Niet alleen in Nederland kwam het vertrek van Leo Beenhakker bij Ajax als een volslagen verras sing. Ook de anders goed gein- formeerde Spaanse sportjour nalisten wisten van niets. Zij moesten de terugkeer van 'Don Leo' bij Real Madrid uit Neder- vememen en kregen tot isteravond laat van bestuursle- [an Real Madrid het 'geen commentaar' te horen. De enige krant die zaterdag de mogelijke terugkeer van Beenhakker bij Real meldde, het sportblad Marca, maar dat plaatste het bericht wel on der de kop 'gerucht'. Alle ande- j- en sportbladen in Ma drid en Barcelona moesten za terdagavond tot diep in de nacht overuren maken en vele telefoontjes naar Nederland plegen om te achterhalen wat er zich in de De Meer afspeelde. Want ook zaterdagavond na de door Real Madrid met 3-1 ewonnen thifiswedstrijd tegen evilla, weigerde de president ran Real, Ramon Mendoza, te «vestigen dat Beenhakker weer h het Bernabeu-stadion aan iet werk zou gaan: „Er doen zo veel verhalen de ronde, dat dit er ook weer een kan zijn. Wat de geruchten over Beenhakker betreft, die kan noch wil ik be vestigen of ontkennen". Ook zondag, toen de selectie van Real Madrid een korte trai- lingssessie afwerkte, weigerde Mendoza over de terugkeer van beenhakker als 'technisch di- Ecteur' iets te zeggen. „Het kan ne niet schelen wat de Neder landse kranten melden. Iets is 'aar als ik dat zeg", aldus dendoza tegenover verbaasde Spaanse sportjournalisten. Aangenomen wordt, dat de feitelijke benoeming van Been hakker pas een feit is, als het voltallige bestuur van de club er zijn goedkeuring aan heeft ge hecht, aangezien er formeel leen functie als 'technisch di- ecteur met verregaande be: foegdheden' bij de club bestaat. Gullit n Madrid worden verder de be- ichten in de Italiaanse en Ne- lerlandse pers over de komst 'an Ruud Gullit van AC Milan laar Real als 'volslagen onzin' lestempeld. Real Madrid heeft op dit moment vier buitenlan- iers onder contract Hugo Sanchez, Rocha, Hagi en Prosi- leckie en Mendoza zit niet fcpaald te springen om een 29- arige voetballer, die over zijn loogtepunt heen is en waarvan onduidelijk is of hij - na een Jantal operaties aan zijn knie - ajn oude niveau nog zal halen. De komende en de gaande man bij AjaK afgelopen zaterdag nog broederlijk bijeen in de dug-out Rechts Louis van Gaal. de nieuwe trainer, en links Leo Beenhakker die naar Real ver trekt •foto mp AMSTERDAM ALBERT OEESINC GPD-VERSLAGGEVER Leo Beenhakker kan z'n gezicht in Amsterdam de eerstkomende tijd beter niet laten zien. Een flink deel van de Ajax-familie, bestuur, sponsors en suppor ters, is hevig in haar wiek ge schoten en kan sinds zaterdag avond het bloed van Beenhak ker wel drinken. Zij voelt zich verraden, gekrenkt en diep be ledigd door de 'slinkse manier' waarop 'Don Leo' de Amster damse club in de steek heeft ge laten en hij, de bijna-vijfüger, over de rug van Ajax, zijn toe komst bij Real Madrid finan cieel veilig heeft gesteld. Dat al thans is het harde standpunt van het Ajax-bestuur. Voorzitter Michael van Praag deinsde er zaterdagavond, meteen na afloop van Ajax - Fortuna (3-1), niet voor terug zwaar geschut in stelling te brengen en Leo Beenhakker openlijk aan de schandpaal te nagelen. Diep teleurgesteld als hij is in de houding van Been hakker vatte Van Praag zijn mis noegen in niet mis te verstane bewoordingen samen. De hoofdpersoon in kwestie, tien jaar geleden ook al eens voortij dig bij Ajax vertrokken, had de catacomben in De Meer op dat moment al via een sluiproute verlaten. De Ajax-voorzitter, doorgaans toch de rust zelve en niet ge makkelijk tot impulsieve, laat staan ongenuanceerde taal te verleiden, kan zich niet aan de indruk onttrekken „dat Leo zijn tweejarig contract bij Ajax heeft gébruikt om het bod van Real Madrid op te voeren. Hij is vorig seizoen twee keer door Real be naderd, maar daar is hij beide keren niet op ingegaan. Het was toen kennelijk voor hem finan cieel niet aantrekkelijk genoeg. Nu, na vijf wedstrijden, wilde hij ineens weg. Amsterdam was hem ineens te klein en hij was verliefd op Real Madrid. Het liefst had-ie nog diezelfde mid dag het vliegtuig gepakt". Dat was maandag 9 septem ber. Beenhakker vroeg Van Praag toen om ontbinding van zijn contract. Het bestuur van Ajax piekerde zich in de dagen daarop het hoofd suf, maar zag geen mogelijkheid hem tegen te houden. En ging op 21 septem ber schoorvoetend akkoord met zijn vertrek naar Madrid. Van Praag: „Beenhakker deed het aanvankelijk nog voorkomen alsof hij zou blijven als het be stuur daarop stond. Dat bleek later een onzinverhaal. Hij wil de absoluut weg en kon zich in Madrid zo goed verbeteren dat het juridisch moeilijk zou wor den hem hier te houden. Er is toen wel afgesproken dat we de zaak over de eerste Europa Cup-ronde heen zouden tillen Dat is niet gelukt, zodat Louis van Gaal morgenvroeg als nieu- Van Praag is boos. foto anp we bewindvoerder van Ajax af reist naar het Zweedse Orebrö. Zakelijk Het bestuur van Ajax voelt zich verraden en misbruikt, Been hakker op zijn beurt beschuldigt Van Praag van ongezonde stem mingmakerij. „Laat ik voorop stellen dat ik er niet trots op ben wat ik gedaan heb", legde hij gistermorgen voor de tv-camera van de TROS uit. Van Praag had hem de avond tevoren verbo den de persconferentie bij te wonen. „Het tijdstip is niet erg gelukkig gekozen", erkent Beenhakker. „Het is een dood doener, maar gold dat ook niet voor het moment waarop Han Berger is ontslagen? Ik kan me heel goed voorstellen dat Ajax teleurgesteld is, maar ik heb ge woon een zakelijke beslissing genomen. Dat is in de voetbal lerij toch niet ongebruikelijk", verwees hij naar de transfer- Witschge. Voor Beenhakker was het een abc-tje. „Ik heb Ajax gevraagd aan mijn overgang mee te wer ken. Ze hadden nee kunnen zeggen, dan was de zaak voor mij afgedaan. Er is vervolgens in een goede en zakelijke sfeer be sloten dat ik weg mocht.'Ajax heeft een schadevergoeding ge ëist en die betaal ik zelf. Het doet wel pijn", meent Beenhak ker, „dat Van Praag nu zo rea geert. Maar dat schijnt in het voetbal zo te horen. Daar ga je meestal in een conflictsituatie uit elkaar. Maar er zijn toch mo menten in het leven dat je wel eens aan jezelf mag denken. Ik heb nooit de bedoeling gehad mijn prijs op te drijven door bij Ajax te tekenen. Zo werkt dat bij Real Madrid helemaal niet. Ik vind daarom dat Van Praag niet zo emotioneel en ongenuan ceerd had moeten reageren". Vraagteken Van Praag denkt er het zijne van. „We nebben zes maanden met hem onderhandeld over een nieuw contract. Over de manier waarop hij het heeft ge speeld, daar plaatsen wij zeer, zeer grote vraagtekens bij. Dit is niet dé moraal waarmee wij met elkaar door het leven gaan. Beenhakker heeft ons vertrou wen gevraagd en dat vertrou wen hebben wij hem gegeven. Dat heeft hij op een grove ma nier misbruikt. Wij voelen ons doodgewoon in de steek gela ten. Dat is het ergste wat een mens kan overkomen, daar weegt geen afkoopsom tegen op". Van Praag zegt niet te weten hoe de reacties van sponsors, spelers en publiek zullen zijn op de verrassende wisseling van de macht. Die van aanvoerder John van 't Schip was in elk ge val niet erg vleiend voor Been hakker. „Je weet dat de voetbal wereld een hele egoistische we reld is. Of hij ons in de steek heeft gelaten? Zo mag je dat wel zeggen, denk ik. Er is bij Ajax een planning gemaakt aan de hand van de mening van Been hakker. Daarom heb ik er niet erg veel begrip voor dat hij nu ineens vertrekt". Beenhakker een half etmaal later „Van 't Schip zit al zeventien jaar bij Ajax, maar als hij morgen een hele goede aanbieding uit het buitenland krijgt, zal hij ook sterk overwegen bij Ajax weg te gaan. Net als Witschge dus". Louis van Gaal glom van trots toen Michael van Praag hem za terdagavond, na afloop van Ajax - Fortuna (3-1), presenteerde als de onmiddellijke opvolger van Leo Beenhakker. Uiterlijk bleef hij er tamelijk laconiek onder, innerlijk was het een bruisend feest. Hij was de dag kennelijk nog niet vergeten, zo bleek al snel, dat Leo Beenhakker twee jaar geleden bij zijn terugkomst in De Meer Spitz Kohn als assis tent verkoos boven hem. „Leo had natuurlijk ook de verhalen in die blaadjes gele zen, waarin ik werd afgeschil derd als een arrogant ventje. Hij heeft me toen teruggezet naar de A-junioren". Het jaar daarop promoveerde Van Gaal weer naar de A-selectie. Toch is de begaafde middenvelder van weleer geen spat veranderd en oogt hij nog net zo pedant als destijds in het veld bij onder meer Ajax, Antwerp, AZ en Sparta, waar hij achttien jaar profvoetbal speelde. „In principe verandert bij Ajax alleen de persoon en blijft de rest bij het oude", hield Van Gaal zich zaterdag wijselijk op de vlakte. Dat lijkt een utopie, daarvoor verschillen Beenhak ker en Van Gaal te veel van el kaar. „Ik heb een andere karak ter dan Leo, dat klopt. Daarom zal ik de groep ook wat anders benaderen. Dat zal het grote verschil zijn. Ik ben wat directer in de benadering en wat harder dan Leo. Bij mij zullen de spe lers ook wat minder vrijheid krijgen". Persoonlijkheid Voor de spelers is dat kennelijk geen punt van discussie. Stuk voor stuk hebben ze vrede met de benoeming van Van Gaal, die een contract voor 2 1 /2 jaar tekende en ooit al eens tijdelijk trainer was bij AZ. „We hebben een goede indruk van hem", zegt aanvoerder John van 't Schip. Dat vindt ook Danny Blind. „Tactisch is hij sterk en hij heeft bewezen als een per soonlijkheid voor de groep te staan". Daar bleek zaterdag avond tegen Fortuna nog net iets te weinig van. Ajax speelde een half uur naar behoren, agressief en in hoog tempo, maar liet daama de teugels vie ren. Officieel berustte het com mando nog bij Beenhakker. „Het zal echter duidelijk zijn", wond Van Gaal er geen doekjes om, „dat Leo dit keer wat meer naar mij heeft geluisterd dan anders. Dat lag ook voor de hand. Woensdag tegen Orebrö bepaal ik tenslotte wat er ge beurt". Zijn relatie met Been hakker was niet slecht, maar ta melijk oppervlakkig. „Diep gaande gesprekken hebben we, op één keer na, nooit gehad. Dat vond ik wel jammer. Leo was de technisch directeur, ik de assistent. Zo benaderde hij mij oolc De ene keer accepteer de hij een beslissing van mij, de andere keer niet". Van de ene op de andere dag wordt Van Gaal ineens de 'grote man' bij Ajax. Van Gaal plaatst wat kanttekeningen. „Ik denk dat de functie van technisch di recteur en hoofdtrainer niet sa mengaan. Ik ben bovendien pas veertig en denk in dit vak iets meer te kunnen bereiken dan een functie als technisch direc teur. Daarom wil ik na dit sei zoen verder als hoofdtrainer en zal Ajax naast mij een technisch directeur moeten aanstellen. In mijn eentje kan ik nooit alles coördineren. Daarom wil ik ie mand naast me. Anders moet ik beslissingen nemen over zaken, die ik niet zelf heb kunnen be oordelen. Dat wil ik niet". Van Gaal was sinds acht da gen op de hoogte van het op handen zijnde vertrek van Beenhakker. „Tegen De Graaf schap zat Leo lijkbleek op de bank. Hij had zichtbaar moeite met de hele situatie, maar hij wist alleen niet dat ik het toen ook al wist. Pas nadat het be stuur Leo geinformeerd had. zijn we met elkaar gaan pra ten". Over de handelwijze van Beenhakker is Van Gaal kort. „Ik kan me voorstellen dat Ajax te leurgesteld is. Aan de andere kant is het natuurlijk ook zo dat besturen heel gemakkelijk trai ners wegsturen". Fortuna Daar weten ze sinds een paar dagen bij Fortuna alles van. Dick Voorn, een boezemvriend van de vorige week ontslagen Han Berger, keek zaterdag avond machteloos toe hoe de Limburgers vanaf de eerste mi nuut op de eigen helft werden vastgepind. Het gigantische overwicht resulteerde binnen een kwartier in doelpunten van Van Loen (strafschop) en Win ter en kreeg vijf minuten voor de rust via Bergkamp een ver volg. De tweede helft was niet meer dan een formaliteit. De eerste keer dat Fortuna op de Ajax helft verscheen, leverde dat meteen succes op. Het doelpunt van invaller Sneekes kwam ech ter op z'n minst voor de helft op het conto van Silooy, de vervan ger van de door Maessen zwaar geblesseerde Kreek. Net als Roy. Groenendijk en Petersen mist Kreek (enkelblessure) daardooi de Europa Cup-return woens dagavond tegen Orebrö.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13