Rtv show -jé 'Als je geen hits scoort word je niet gedraaid' c ry }fU; TROS komt begin 1992 met tv-sterren-gala Ik weet het nog wel, maar ik weet het niet' Maandag 30 september 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: CLARA KEMPER 10 Benny Neyman vanaf volgende maand in het theater IN FEITE SCHRUF JE heel nieuwe teksten op een melodie die je aan spreekt. Maar goed. voor het oog van de wereld vertaal je. Zelf probeer je het dan nog sjiek 'bewerken' te noemen, maar veel helpt dat niet. (Benny Neyman) CLOSE UP Gerard van Putten Ongrijpbare poetsbakker *7 W elfs zonder verborgen W j camera in zijn nabij - heid weet Ralph Inbar sommige argelozen van geest er nog tussen te nemen. Zoals laatst schrijver dezes. Tot twee maal toe zijn pogingen om In- bar met behulp van de video te vangen op een faliekante mis lukking uitgedraaid. Hij blijkt ongrijpbaar, en voorlopig be staat vanaf deze kant niet langer de behoefte Inbar op video vast te leggen. Véél te riskant. De geschiedenis lijkt te onwaar schijnlijk om waar te zijn, maar soms gaat de realiteit het absur de voorbij. Toeval heeft niet zel den de gewoonte het onlogische tot logica te verheffen. De eerste keer dat de video was voorge programmeerd op Bananasplit, bieek achteraf de kanaalkiezer op het verkeerde spoor gezet. Waar Inbar was verwacht, daar werd het beeld vervuild door in gewikkeld damesslipgefrutsel op RTL Plus. Heel vervelend. Hoewel, zou bij het kanaalkie- zen de wens niet onbewust de vader van de gedachte zijn ge weest? Vorige week vrijdag bakte die plaaggeest van Inbar ze hele maal bruin. Videoband zat in de recorder, programma op de juiste tijd en het juiste kanaal ingesteld. En niet onbelangrijk ook, de timer was ingedrukt. In principe kon er dus niets mis gaan. Maar dan moet je net Ba nanasplit, net Inbar hebben. Die laat het dan sneeuwen door de opnamekop naar de filistij nen te helpen. Inbar bedankt. „Ik ga soms erg ver, maar ik ken mijn grenzen", liet Ralph zich onlangs tijdens een vraagge sprek ontvallen. Hij zei er nog bij dat de grappen door hem zelf worden verzonnen. Knap hoor, al had Inbar deze grap wel achterwege kunnen laten. Goed, er staat nu een nieuwe vi deo in huis met allerlei techni sche snufjes.'Maar ondertussen is de girorekening wel duizend piek lichter gemaakt. Bananasplit is al vele jaren de eerste onder zijns gelijken, al blijft de herinnering aan Poets onvergetelijk. Bij de AVRO mag Fred Oster dan al geruime tijd uit de gratie zijn, als producer wist hij in samenwerking met Cherry Duyns stunts te beden ken waaraan Inbar zich niet zal wagen. Overigens niet helemaal onbegrijpelijk. In Hilversum is het al jaren een publiek geheim dat een Poets-stunt een bijna fatale afloop kreeg. Het ging om een mevrouw die zogenaamd de zoveelste klant van een su permarkt was en daarom uitge breid werd gefêteerd. En die aangelegenheid greep de me vrouw in kwestie wel heel erg aan. Aan Poets ging Kiekeboe vooraf, maar daarvan leeft alleen pre- Ralph Inbar de vermoorde on schuld in eigen persoon? 't Zal wel, maar let goed op de video. FOTO ANP sentatrice Teddy Scholten nog in de herinnering voort. En dan was er ook nog Gaóan met die Banaan, maar daaraan hoeft geen woord meer te worden vuil gemaakt. Hoe onthullend en hoe amusant de mens in beeld kan worden gebracht door de ver borgen camera heeft Bert Haan stra bewezèn met 'Alleman'. En het moet gezegd dat Inbar, hoe je ook moge denken over deze potsierlijke TROS-regisseur, aardig met de candid camera kan omgaan. Het toonbeeld van vermoorde onschuld lijkt hij, maar onder tussen. Denk niet, het kan mij niet overkomen, mij neemt-ie niet in de maling. Vergeet het maar! Een week of wat geleden slaagde hij erin een beveili gingsbeambte compleet krank jorum te maken door hem op de monitors allerlei onverkwik kelijke tonelen in het gebouw voor te schotelen. Op monitor 1 zag hij de directeur van de on derneming en diens secretares se intens opgaan in hun 'over werk', op monitor 2 een stel ke rels ruzie krijgen vanwege het pokeren, terwijl zo te zien op monitor 3 een brandkastenkra- ker de kluis aan het leegschud- den was. En die op ronde zijnde, in het complot van Inbar zitten de collega door de mobilofoon maar schijnheilig roepen dat er in het gebouw absoluut niets loos was. Een mededeling als deze ging dan nog vergezeld van het vrijblijvende advies om zo snel mogelijk op de divan van de psychiater te gaan lig gen. Geen kwaad woord overigens over Bananasplit, maar voorlo pig wordt er niet naar Inbar ge keken. We kijken wel uit. Stel je voor dat de tv het straks ook nog begeeft door die Inbar. Een blik op de giroafrekening zegt voldoende: u heeft saldotekort, denkt u aan de administratie kosten. Wie neemt in vredesnaam die Inbar eens goed beet? BOLLEBOOM Concurrent van AVRO's Televizierring De Nederlandse tv wordt met ingang van 1 januari een jaarlijks gala rijken 'Tv-sterren van het jaar' zullen door kij kers worden gehuldigd als winnaars van een soort Neder landse Oscar. De gala-avond wordt georganiseerd door de TROS en gepresenteerd door Linda de Mol. De nominaties voor de titel 'tv-ster van het jaar' komen tot eind december om de twee weken tot stand dank zij de keuzes van de le zers van het programmablad TROS Kompas. Eind december mogen alle tv-kijkers hun stem op kandidaten uitbrengen. Het maakt de TROS-organisa- toren niet uit of de kandidaten 'een VARA-personality, een VPRO-figuur, een populaire nieuwe ster van RTL 4. een TROS-coryfee, een AVRO-held of iemand van KRO, NCRV of IKON is'. Er worden sterren ge kozen uit tal van programma categorieën, zoals 'de beste talkshow-presentator of presen tatrice', 'de beste comedy-ac- teurs- of -actrices', 'de beste en tertainer', enzovoorts. De TROS zelf noemt voor beelden als Charles Groenhuij- sen (NOS-Laat) als 'meest seri euze tv-persoonlijkheid'. Peter Jan Rens wordt als voorbeeld genoemd in de categorie tv- spelletjes en Karin Bloemen wordt als kandidate voor de ru briek 'vrouwelijke personality' geprezen. Maar het is de stem van de kijker die de dienst uit maakt, aldus de organisatoren van de verkiezingen. Lezers van TROS Kompas kunnen voorlopig hun stem uit brengen via een 06-nummer, eind december kunnen alle kij kers meestemmen via dergelijke nummers. Als hoofdprijzen, het voorspellen van de juiste uit slag, worden een auto en vlieg- reisjes naar Aruba in het voor uitzicht gesteld. De TROS-verkiezingen wor den in Hilversum gezien als de concurrent van de jaarlijkse toe kenning van de Televizierring aan een populaire programma presentator, georganiseerd door de redactie van het program mablad van de AVRO. Acteur Mare Klein Essink, de ster uit Medisch Centrum West, zal het komende seizoen voo Veronica de nieu- STRIPS we Staatsloterij Show presenteren. Klein Essink die voor deze omroep ook de 100.000 guldïn-Show presen- teert, is hiervoor aangetrokken om aan de loterijtrekkingen een 'showy' element toe te voejen. foto anp teeds vaker hoort hij: 'Complimenten hoor, we hebben je ver keerd beoordeeld'. Dat gebeurt meestal na optredens in het land en het zijn steeds vaker mannen die dat tegen hem zeggen. „Elke avond is het knokken om me als artiest te bewijzen", zegt hij zelf. Bin nenkort begint het knokken weer. Vanaf volgende maand, in heel wat theaters in Neder land: Benny Neyman In Con cert. „Zo heet het theaterprogram ma. Alle zes voorafgaande jaren was het programma gekoppeld aan het verschijnen van een nieuwe lp of cd. De titel sloeg meestal op een tekst van de plaat. Maar dit najaar, voor het eerst sinds jaren, komt er geen nieuwe cd. In het najaar heb ik de platenmaatschappij ge vraagd een half jaartje te mogen wachten. En het mocht. Dat gaf me de kans om bij te tanken met het oog op een nieuwe plaat. Het gaf me ook de kans om me te concentreren op mijn theaterprogramma. „Ik heb nu de sterkste dingen die ik op de plaat heb gezet en die ik in de afgelopen jaren in het theater heb gebracht in één programma gezet. Het resultaat, denk ik, is een heel breed scala. De hits zitten erin, natuurlijk. Maar ook de ode aan Wim Son- neveld, een lied over het fascis me: Anne Frarik, liedjes van Stephan Sulke, een Griekse medley, m'n mooiste liefdes liedjes en ook Bijna Requiem, een lied over een bejaarden huis. En ik ben warempel zelf aan het schrijven geslagen." Gelouterd Zowel de muziek als de tekst heeft hij zelf geschreven. „De afgelopen tien jaar is elk jaar een lp van me uitgekomen, soms kwamen er wel twee per jaar. Het afgelopen voorjaar voelde ik me zo leeg. Toen heb ik, dank zij het uitstel, de hele zomer vrij genomen. Ik heb constant vakantie gehad, kun je zeggen. En ik ben gelouterd te ruggekomen. Zo gelouterd dat ik zelf ben gaan schrijven. En ik moet zeggen: het is me meege vallen." „Tot nu toe heb ik vaak op melodieën, meestal uit het bui tenland, teksten gemaakt. Dat heet dan dat je vertaalt. In feite schrijf je heel nieuwe teksten op een melodie die je aanspreekt. Maar goed, voor het oog van de wereld vertaal je. Zelf probeer je het dan nog sjiek 'bewerken' te noemen, maar veel helpt dat niet." „Hoe dan ook, je bent altijd gebonden aan het ritme van de muziek, aan een al bepaald rijmschema. Als je zelf schrijfr, heb je dat allemaal heerlijk niet. En wat betreft de muziek: ook dat is me meegevallen. In prin cipe was ik al niet onmuzikaal, maar ik heb nu ontdekt dat de melodie als het ware vanzelf ontstaat. Bovendien: een melo die wordt pas echt mooi als er een arrangeur aan te pas is ge komen en ik heb een fantasti sche arrangeur." Neyman blijft het Nederlands trouw. „Ik vecht voor het Ne derlands. Misschien is het een tic van me. Vroeger, begin jaren zeventig, zong ik alleen maar Frans. Toen zat ik nog op de Academie voor Kleinkunst. Prachtig, vond ik dat, de Franse taal. Totdat iemand tegen me zei: 'Weet je nou wat je zingt?' Geen idee, zei ik. Ze hebben me daar in ieder geval duidelijk ge maakt dat je helemaal moet be grijpen en doorvoelen wat je Benny Neyman na een halfjaartje rust weer helemaal terug. zingt. Toen ben ik zelf teksten gaan schrijven, want er was niks. Er was ook niemand die voor mij schreef, want ik was volslagen onbekend. Die tek sten van mij, zeker in de begin periode, zijn uit nood geboren." Aan de bak „Nu schrijf ik nog steeds mijn eigen teksten. Want een tekst die een ander voor je heeft ge schreven... Ik weet zelf hoe moeilijk het is om voor een an der te schrijven. Ik heb het wel gedaan, hoor, voor Willeke Al- berti bij voorbeeld die ik vanwe ge haar uitstraling heel erg be wonder." Neyman vindt het jammer dat andere artiesten met goede teksten nauwelijks aan de bak komen. „Waai is Conny Van- denbos, waar is Liesbeth List? Die mensen lomen nog maar moeilijk aan de bak. En waar om? Ach, het Terhaal is bekend. De vraag naar kwaliteit is ver te zoeken. Als je geen hits scoort, als je niet in df top veertig staat, word je niet godraaid. Als je niet wordt gedraad, zijn platen- maatschappijm niet in je geïn teresseerd. Daarbij komt in Ne derland dan log eens het vol slagen gebrek aan respect voor oudere artiesfcn. Al kun je nog zo veel in je /ak, je wordt hier niet gekoesterd. „Ik word cok niet veel ge draaid. Ja, als ik een hit heb en godzijdank heb ik een aantal keren een hii gehad. Maar de mooie liedjes die net zo goed op m'n platen staan, hoor je foto cpd vrijwel nooit terug. Daar kan ik heel gefrustreerd over gaan lo pen doen, ik kan ook proberen commercieel te zijn zonder mijn integriteit te verliezen. Die combinatie bestaat. Luister maar naar Stef Bos." „En verder kan ik in mijn the aterprogramma's iets dieper op de zaken in gaan. Ik mag zeg gen dat de waardering daarvoor groeit. In het begin kwamen vooral vrouwen naar me kijken. De mannen bleven thuis. Ken nelijk heerste het idee dat ik al leen zoete zwijmelliedjes zong. Maar gaandeweg verandert dat beeld. Ik hoor het na de voor stelling. Mannen komen naar me toe en zeggen: 'We hebben je verkeerd beoordeeld.' Ach, je doet je best." Indrukwekkende RVU-documentaire over Korsakov-syndroom COR SCHELTIS GPD M ijn 'geheugen' ligt op M tafel. De forse agen- da is zijn enige hou vast om zich enigszins staande te houden in de wereld om hem heen. Bram Mammen (47), gewezen stuurman op de grote vaart, lijdt aan het Syn droom van Korsakov. Een her senbeschadiging aan het kor- te-termijn-geheugen als gevolg van landurig overmatig alco holgebruik in combinatie met slechte eetgewoonten (vitami negebrek) en aanleg. In overleg met de Korsakov Stichting maakten Piet Hurk- mans en Peter Gielissen een do cumentaire voor de RVU over het Korsakov-syndroom, die vanavond zal worden uitgezon den. De documentaire 'Gehoor zame Centimeter', is vernoemd naar een onderdeel van een ge heugentest voor Korsakov-pa- tiënten. De samenstellers van 'Ge hoorzame Centimeter' hebben bewust twee uitersten in de Korsakov-problematiek willen portretteren. Bram Mammen én An Borsboom (61), voorheen werkzaam in de top van een Nederlands bankbedrijf. Bram Mammen is passief, zwijgzaam en onzeker. An Borsboom daar entegen is agressief, bluft en vult de gaten in haar geheugen met verzonnen verhalen. Zonder geheugen Te moeten leven zonder geheu gen is een leven zonder verle den en toekomst. De tragiek van het Syndroom van Korsak ov, waaraan in Nederland zo n drie tot vijfduizend mensen lij den, wordt direct duidelijk als Mammen in beeld verschijnt. De voormalige stuurman is een weifelende, onzekere man. Op de vraag wat er in zijn hoofd ge beurt als hij probeert herinne ringen op te halen, zegt hij: .Al les vliegt door elkaar heen. Ik weet het nog wel, maar ik weet het niet." Mammen is alles ver geten, zijn gezinsleven, zijn zee mansleven. De hersenfunctie die het opslaan en oproepen van herinneringen bestuurt is beschadigd. Kapotgezopen. De stuurman beseft het. Hoe zijn leven er uitzag voor Korsakov blijkt uit amateurfilmpjes in en rond zijn huis. Fragmenten uit zijn verleden, waarvan hij zich niets meer herinnert. Als hem gevraagd wordt of hij nog con tact heeft met zijn ex-vrouw, bladert hij lang en onzeker in zijn agenda om uiteindelijk tot de conclusie te komen: „Nee, ik denk het niet." An Borsboom is vooral woe dend. Zij zit in een psychia trisch centrum in Amsterdam waar de patiënten zelf koken en boodschappen doen. Haar ver klaring voor het feit dat ze op genomen is: „We zitten alle maal hier, omdat we het niet zo goed meer weten. Dat wordt ons dagelijks voorgehouden. Ze zeggen dat dat is vanwege de tetterij. Dus heb ik gezegd dat ze dat eerst maar eens moeten bewijzen. Kijk, als het personeel hier iets vergeet, heet dat een vergissing. Bij mij heet het ge heugenstoornis." Aardappelen Zij weigert toe te geven dat haar geheugen kapot is. An Bors boom meent 'vastgehouden' te worden omdat ze zo n goede en goedkope werkkracht is. Vroe ger had ze een abonnement voor het Concertgebouw. Nu heeft ze daar geen tijd meer voor, want: „Moet ik dan de aardappelen meenemen naar het Concertgebouw? Om ze daar te gaan schillen. We zijn toch gewoon een broodkaart. Een nummer, een slaaf." Als doorgevraagd wordt waar om, ze dronk, geeft ze mondjes maat toe dat het 'misschien wel de eenzaamheid' was. An Bors boom leefde alleen en was een carrièrevrouw. Een slimme en intelligente vrouw. Tijdens een gesprek met haar zuster wordt duidelijk dat zij zich, zoals haar zus dat uitdrukt: „Te pletter zat te zuipen vai de vroege och tend tot de lae avond." Verdriet en woede bij jeide vrouwen. De zuster heeft «chter geen mede lijden: „Het ii je eigen schuld, je hebt het zelf jedaan en we heb ben je gewaarschuwd toen je nog aanspredebaar was." Hoe ernstij de hersenbescha diging bij AnBorsboom is, blijkt pas uit de geheugentest die ge filmd is. Op de vraag van de psycholoog <>f ze zich iets re cents uit het nieuws kan herin neren antwoordt ze nog met bravoure: „k heb de krant in mijn tas ziten. Ik wil wel wat voorlezen." Maar als ze een ge detailleerd verhaaltje moet na vertellen blijlt dat ze er nauwe lijks iets vai onthouden heeft en maar watfantasèert. De documentaire moraliseert niet. Maar kat sec zien dat het Syndroom vin Korsakov een af schuwelijke dekte is, die je on herroepelijk berooft van je per soonlijkheid Uitzendin» vanavond, Ne derland 3, 21.25 uur. BOES HEINZ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10