Leiden Kraakpanden Witte Singel branden uit Leiden ontmoedigde in middeleeuwen hondenbezit Wapens bij toeval op spoor gekomen Conflict bij AZL over kinderopvang Dinsdag 17 september 1991 i: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOAAAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF ALLEEN WIE een vat zout had, mocht in Leiden in de zestiende eeuw een hond bezitten. STOM TOEVALLIG stuitten rechercheurs vorige week op een enorme verzameling wa pens en munitie Heeft li belangstelling voor de geschiedenis en de mo numenten van Leiden en omgeving, word dan lid van DE VERENIGING OUD LEIDEN Door nu 28,- over ie maken op postgiro 175228 ontvangt u HEI' IJilDSJAARBOEKJE 1991 per kerende post. Te\ens wordt u op de hoogte gehouden van le/ingen, excursies en andere activiteiten van de Vereniging. NIEUWSLIJN Verdachte steekpartij meldt zich Op het politiebureau aan de Langegracht zitten inmiddels twee verdachten vast van de steekpartij die zaterdagavond plaatshad in coffeeshop Happy aan het Noordeinde. Gisteren meldde zich bij de politie een 19-jarige man uit Dordrecht. De politie hield gisterochtend al een 18-jarige Leidenaar aan. Volgens een poli tiewoordvoerder heeft het tweetal nog niet bekend. Bij de steek partij raakte een 20-jarige Leidenaar gewond. Meisje breekt been Bij een aanrijding op het fietspad van de Rijnsburgerweg heeft een 14-jarig meisje uit Hazerswoude haar been gebroken en een open wond opgelopen. Ze wilde volgens de politie omstreeks half negen het fietspad oversteken. Een 17-jarige bromfietser uit Valkenburg probeerde haar te ontwijken. Op dat moment kwam er van de andere kant een onbekend gebleven fietser aan. Wie de Hazerswoudse heeft aangereden, kon de politie vanochtend niet vertellen. Het meisje is overgebracht naar het AZL. Inbraak in sportzaak Onbekenden hebben vannacht een flink aantal artikelen gesto len uit een sportzaak aan het Vijf Meiplein. De daders braken de deur open met behulp van een koevoet Het alarm werkte goed maar toen de politie arriveerde waren de vogels al gevlogen. De buit heeft een waarde van meer dan 10.000 gulden. „Er is een grote greep gedaan uit de collectie winter- en ski-kleding", aldus de politiewoordvoerder. Kritiek op eigenaar Leidsch Dagblad Een uitslaande brand heeft gisteren een groot deel van de kraakpanden aan het begin van de Witte Singel in as ge legd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, wel vond een groot aantal huisdieren de dood in de vlammen. Politiewoordvoerder D. Graveland uitte giste ren kritiek op Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad, de eigenaar van de woningen. „Als je de woningen zo verwaarloost, vraag je om moeilijkheden," aldus Grave land. LEIDEN ROY KLOPPER De brand werd gistermiddag omstreeks half twee ontdekt op de zolderetage van een van de vier panden. Het vuur greep snel om zich heen en sloeg over naar de zolderetage van de ove rige panden. De brandweer kon al na een half uur het sein brand meester geven. Tot even na vijven is nageblust. Het was de tweede keer dit jaar dat brand uitbrak in de woningen. De panden, eigendom van uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad, staan op de nominatie om gesloopt te worden. Er zijn plannen om het bedrijfsgebouw compacter van opzet te maken. Op de plaats waar nu nog de kraakpanden, de redactieruimte en parkeerplaatsen zijn, kunnen dan woningen verrijzen. In de panden, die geen mo numentale waarde hebben, woonden ongeveer tien krakers. Op het moment dat de brand uitbrak was, volgens een woord voerder van de krakers geen van hen thuis. Toen het vuur werd ontdekt waren enige bewoners snel ter plekke. Volgens de kra kers zijn er veel huisdieren overleden, vooral katten en par kieten. Er deed zich nog een in cident voor toen vlak na aan komst van de brandweer een bewoonster de panden wilde inrennen om haar kat te red den. Ze werd tegengehouden. De brandweer heeft nog naar het dier gezocht, maar kon het niet vinden. De brandweer zette groot materieel in om het vuur te bestrijden. Er is gewerkt met hoogwerkers en ladderwagens. De hoogwerker kon overigens pas na een kwartier worden in gezet omdat het mechaniek aanvankelijk dienst weigerde. Aangestoken De krakers zeggen met zeker heid te weten dat de brand is Een korte, maar hevige brand verwoestte gistermiddag de bovenverdiepingen van de kraakpanden aan de Witte Singel. foto hfnk 'bouwman aangestoken. Ze wijzen met een beschuldigende vinger naar het Leidsch Dagblad. "Dat heeft als enige belang bij het uitbranden van de panden." Een elektrici- teitssstoring sluiten ze uit, om dat de panden vólgens hen zijn verstoken van elektriciteit en gas. „Dus moet het zijn aange stoken," concluderen de bewo ners. Directeur G. Arnold van de uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad wijst deze beschudi- gingen resoluut van de hand. Volgens de brandweer is het onmogelijk de oorzaak van de brand nog te achterhalen. „Het is op zolder begonnen en die is zo ver uitgetikt dat er geen spo ren meer zijn." aldus de brand weercommandant ter plekke. Officier van dienst Volker van de brandweer meldde gister avond overigens dat de krakers in het hoekpand naast de uni versiteitsbibliotheek wel dege lijk elekticiteit hebben. „We trekken nog na hoe ze dat voor elkaar hebben hgekregen." Politievoorlichter D. Grave land uitte nog tijdens de brand kritiek op de eigenaar van de panden. „Op het moment dat je gebouwen zo verwaarloost is het in feite vragen om moeilijk heden en vandalisme." Arnold hierover. „Wij hebben de ge meente al eerder gevraagd de panden te mogen slopen en het terrein tijdelijk een beter aan zien te geven. Tot op de dag van vandaag is hiervoor geen toe stemming gegeven." De ge meentelijke commissie ruimte lijke ordening weigerde een sloopvergunning af te geven tot een vastomlijnd plan voor nieuwbouw is gepresenteerd. Onbewoonbaar Na de brand van gisteren hoopt de Leidsch Dagblad-directie de panden alsnog tegen de vlakte te mogen gooien. Als de krakers eventueel opnieuw een deel van de panden in gebruik nemen, wil Arnold mogelijkheden be- uitzettingsprocedure. „Daartoe gaan we over als deskundigin- gen verklaren dat verdere bewo ning onverantwoord is." De brandweercommandant liet gisteren weten dat hij het verstandig zou vinden als de panden onbewoonbaar worden verklaard. De staat van de vloe ren is volgens hem belabberd. Er is overigens geen gevaar dat de gevels naar beneden komen. De afdeling bouw- en woning toezicht van de gemeente wacht het rapport van de brandweer af alvorens een verklaring te geven over de bewoonbaarheid van de panden. (Vervolg van pagina 1) De politie kwam de verboden wapens bij toeval op het spoor. Twee rechercheurs zagen bij een surveillance aan de Lange gracht de 63-jarige man met een foudraal uit een woning ko men. Toen ze hem hierover aanspraken, stoof een andere man uit het huis, die naar het wapen greep en het'mee naar binnen wilde nemen. Later bleek dit de 33-jarige zoon van de aangesproken Leidenaar te zijn. Er ontstond een handge meen waarbij een van de re chercheurs met de zoon op de grond viel. Vader en zoon werden gearres teerd en overgebracht naar het bureau. Bij beiden werd huis zoeking gedaan. De politie stuitte hierbij op een grote hoe veelheid wapens en munitie. In de woning van de 63-jarige aan de Haarlemmerweg werden twee pistolen, een klein kaliber karabijn, een wisselloop en mu nitie gevonden. Hiervoor had hij, als lid van een schietvereni ging, een wapenvergunning. Maar een grote hoeveelheid an dere munitie, en zwartkruit-re- volver en twee antieke geweren met munitie waren illegaal in zijn bezit. In het huis van de zoon aan de Langegracht trof de politie een zwaar kaliber pistool, een revolver en een zeer grote hoe veelheid munitie aan. Hieron der scherpe patronen en hon derden zelfgegoten kogelpun- ten. De man had voor het tuig geen vergunning. College aan jas getrokken De gemeente moet zich hou den aan de procedures bij het verwerven van vijf nieu we topmanagers, vindt de Leidse PvdA-fractie. Het col lege van B en W wil de vijf dienstdirecteuren die een steutelrol krijgen bij de reor ganisatie, zo snel mogelijk aantrekken. De inspraakron de van de Leidse ambtenaren loopt echter pas op 1 oktober af. De ambtenaren-vertegen woordiging is daarover boos geworden en de medezeg genschapscommissie heeft een brief geschreven naar het college. „Wij zijn het eens met de ambtenaren," zegt PvdA-fractieleider H. Baaijens. „Een versnelde procedure bruskeert de in spraak". LEIDEN. ROY KLOPPER Oud Leiden presenteert 83ste Leidse jaarboekje LEIDEN EMIEL FANGMANN Zou het soms komen door de aanleg van een hondenuitlaat- strook vlak bij het Gemeente archief? zo vraagt Ingrid Moer man zich af in het voorwoord van het 83ste Leids Jaarboekje. Ze doelt op het onderwerp twee artikelen in deze jaarlijkse bundeling van kronieken en korte studies die door de Ver eniging Oud Leiden vanmiddag aan cultuurwethouder H. Koek werd gepresenteerd. Beide artikelen gaan over de hond. In 'Aangelijnd in Middel eeuws Leiden' van dr. J. Marsil- je, docent middeleeuwse ge schiedenis aan de Leidse uni versiteit, valt te lezen dat de hond ook in die tijd geen onbe kende verschijning was. En ook toen al geen geliefde. Tegen jacht- en windhonden maakte de stedelijke overheid geen bezwaar, met andere exemplaren had men meer moeite. Hoewel echte honden belasting niet werd geheven, probeerde men het hondenbe zit te ontmoedigen. In Leiden was er in 1360 wetgeving die bepaalde dat alleen rijpaard-ei genaren honden mochten be zitten. Honderd jaar later mochten alleen kapitaalkrachti gen uit de hogere inkomens klasse een wind- of jachthond aanschaffen. En weer iets later bepaalde het Leidse sladsbe- vinger naar iw gaf in ecr- izelfde beeld, windhonden een tonnetje hondenbe- Honden waren in de middeleeuwen ook in de kerk al om tegenwoordig. Hier een gravure van de oude Waal se kerk in Amsterdam. foto pr stuur dat iedereen die een vier voeter onder zijn hoede nam ook een kleine ton zout in bezit moest hébben. Marsilje heeft er geen echte verklaring voor, be halve dat een ton zout toen on geveer een dagloon kostte. Waarom zout? Een antwoord valt er niet te geven. Dat nutte loze zout schrikte mogelijk de potentiële hondenbezitter af. Maar niet genoeg, want het gemeentebestuur zette de vol gende honderd jaar af en toe een zwaar middel in. Een hon denslager, een 'creeft' genaamd, leverde bijvoorbeeld in 1466 geen half werk. Hij maakte vijf tig honden zonder pardon af. In 1487 'ving' hij er 99, in 1493 werden er door een ander 238 afgemaakt. De hondenslager - volgens Marsilje een oneervol ambt uitgeoefend door iemand, een vreemdeling vaak, 'van be denkelijk sociaal niveau - werd een begrip, zij het dat hij bij vla gen werd ingezet. Jacht- en windhonden, en waakhonden voor de lakenfabrikanten, wer den gespaard. Het Leidse be stuur hield niet van honden omdat ze lastig waren en de hondenslager kreeg als hij zijn werk deed een soort diploma tieke onschendbaarheid. Nie mand mocht eer hèm uitsteken. De zestiende ee ste instantie een 1520: Jacht- en voor de rijken, zout voor de am zitter. 1521: een hondenslager komt het karwei afmaken bij wie zich niet aan die regels hield. In 1525 en 1533 idem dito. Van de honden werd ge zegd dat ze 'grote gerufte by nachter maicken upter straeten, inder kereken ende ander hoec- ken van der stede'. Men is bang dat oude honden 'razend' wor den. Deze 'raserie' zou volgens Marsilje een vroege verwijzing hondsdolheid kunnen zijn. ziekte die al in de oudheid voorkomt. Ook blijkt dat de jacht op honden vaak begint als er een pestepidemie rondwaart. Zo ook in 1567, wanneer de 'creeft' voor het laatst in de an nalen opduikt. Hij mag dan al leen op straat loslopende dieren doden, die een besmettings haard kunnen vormen. Aange lijnde beesten werd toen geen haartje meer gekrenkt. Rembrandt Niet toevallig vervolgt dit Leids Jaarboekje met een korte studie van archivaris P.J.M. de Baar, waarin hij een anecdote uit 1595 ontzenuwt. Toen zou een hond, 'Provetie genaamd, zijn opgehangen omdat hij een kind had gebeten. De Baar maakt enigszins aannemlijk dat het hier een niet op historie stoe lende ironische beschrijving van stadssecretaris Jan van Hout be treft. Ook al omdat in het von nis de hond als een mens be schreven is en nader onderzoek uitwees dat simpele gegevens niet klopten. Het 225 bladzijden Leids Jaar boekje 1991 beval daarnaast ar tikelen over de Scheepswerf Tijssen (van E. de Keuning), over de Nagelbrtig in Voorhout (E. van der Hoeven), over de bouwgeschiedenis van het Rooms-Katholieke Weeshuis (J. Droge) en over het Consciëntie plein in d# 15de en 16de eeuw (L Sicking). Van de historische figuren wordt dit keer de Delft se apotheker en hortulanus Dirck Cluyt belicht (door H. Bosman- Jelgersma). Uitgebreide aan dacht van J. en R. Hengstmen- gel-Koopmans krijgt de uit Friesland afkomstige hoogleraar in de rechten Bemardus Schotanus. De enige Leidse 'Rembrandt' (het 'Leidse histo riestuk' in de Lakenhal) wordt iconografisch onder de loupe genomen door R. van Straten. H. van der Linden herdenkt de vorig jaar overleden A. Bicker Caarten, molenkenner en oud bestuurslid van de Vereniging hid i eiden De raad van bestuur van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) wil het kinderdagverblijf 'De Oogappel' sluiten. Als alter natief wordt een contract voor zeventig plaatsen afgesloten met het dagverblijf Bambini. De ouderraad van de Oogappel is fel tegenstander van het idee. Het AZL kampt met een fors tekort aan kinderopvangplaat sen voor het eigen personeel. De Oogappel heeft momenteel 22 plaatsen. Vorig jaar besloot de raad van bestuur van het zie kenhuis nieuwbouw te plegen om het aantal plaatsen uit te breiden. Het bouwplan werd echter afgekeurd door de ge- Onlangs werd bekend dat als alternatief een principe-over eenkomst is gesloten met het particuliere kinderdagverblijf Bambini aan de Boerhaavelaan. Hier kunnen binnen achttien maanden zeventig plaatsen worden gereserveerd voor kin deren van AZL-werknemers. De leiding van Bambini rekent bo vendien een prijs die op jaarba sis 3000 gulden lager ligt dan de normale, landelijke geldende prijs. Voor de ouderraad en perso neel van de Oogappel kwam de informatie als een volslagen verrassing. De raad van bestuur heeft volgens hen geheel op ei gen houtje contacten gelegd met Bambini. De raad ziet op zich wel wat in kinderopvang buiten het AZL. Maar de keuze voor de particuliere instelling Bambini vindt ze veel minder gelukkig. „Het lijkt ons beter plaatsen aan te kopen bij ge meentelijke organisatie. Die moet aan zwaardere eisen vol doen, dan een particulier kin- derdagbverblijf," aldus de ou derraad. Bambini is als particuliere in stelling niet* verplicht zich te houden aan voorschriften van de gemeente en die in de cao Welzijn. De ouderraad meent dat de raad van bestuur onvol doende onderzoek heeft gedaan naar het niveau van de opvang van Bambini. Ze wijst er op veel klachten te hebben ontvangen over de instelling. Voorlichter D. Ketting van het AZL bezweert dal er nog niets definitief is besloten. „Het is een voorstel, dat nog moet wor den beoordeeld door de mede zeggenschapsraad, raad de cipatiecom aat nog helemaal Mev M. der Walle. mede-eigenaar van Bambini, verbaast zich over de uitspraken van Ketting. „Ik heh van het bestuur begrepen dat alles gewoon doorgaat." Ze heeft een brief in huis waarin bestuursvoorzitter Peters ken baar maakt ervan uit te gaan dat de overeenkomst in oktober wordt ondertekend. Van der Walle weerlegt de kri tiek van de ouderraad. Bambini wil wel degelijk alle leidsters van de Oogappel overnemen, keurig betaald volgens cao-afspraken. „We willen ze zelfs graag heb ben omdat ze de kinderen goed kennen." Verder wijst ze op een uitgebreid onderzoek dat de raad van bestuur van het AZL heeft uitgevoerd alvorens met Bambini in zee te gaan. De directrice meldt dat Bam bini voldoet aan de overheids- eisen voor kinderdagverblijven. Onlangs is het pand aan de Boerhaavelaan nog verbouwd met het oog op de komst van de AZL-kinderen. Er zijn ook plan nen om een tweede vestiging te betrekken om het aantal plaat sen te kunnen uitbreiden naar nvendg. De ouderraad vergadert van avond met ouders van kinderen op de Oogappel en ouders van wie de kinderen op de wachtlijst staan over de problemen. Hel is ongelofelijk wat er dagelijks in uw afvalbak belandt Beveilig daarom uw prullenbak1 DE OPLOSSING IS... de PRINTEX S 100, een prullenbak en papiervernietiger in één De compacte, maar robuuste S 100 uitgevoerd in hoog kwalitatieve en schokbestendige kunststof, voldoet aan hoge veiligheidsnormen. Voor de introductieprijs van 395,- (ex btw) 1 jr. garantie, beveiligt u voor eens en voor altijd uw prullenbak BEL KOMPRO B V. LEIDEN 071-120004.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17