Leiden Leidenaars staan positief tegenover afvalscheiding Beach Hotel: week van uitersten Met prins Claus in gedachten. 'Kans om hotelcomplex verder te verfraaien' Maandag 16 september 1991 Redactie: 071-161400» Eindredactie: HENK HOUTAAAN Vormgeving: S AFVALSCHEIDING is niet alleen goed voor het milieu maar ook voor de portemonnee, betoogt wethouder De la Mar. Uit een telefonische en quête onder 200 Leide naars blijkt dat de meeste mensen positief staan te genover het gescheiden in zamelen van groente-, fruit- en tuinafval. Meer dan 90 procent van de on dervraagden vindt dat ook andere soorten huisvuil apart moeten worden op gehaald. Ruim 40 procent van de mensen denkt dat wel nadelen kleven aan de bruine schillenbak. Zij zijn bijvoorbeeld bang voor stankoverlast. De resultaten van de enquête die een Leidse student hield in opdracht van de reinigings dienst, staan vermeld in het gft- afval-magazine dat wordt gele verd bij de bruine minicontai- ner. In het blad staan ook advie zen voor het gebruik van de schillenbak. Directeur A. van Gorsel van de reiniging zei zaterdag bij de officiële start van het gft-project dat over enige tijd opnieuw een enquête wordt gehouden om te kijken wat de ervaringen zijn. De eerste gft-container werd in Topattractie op de kleine kermis bij de Kopermolen was de wielerbaan, waar fietsende kinderen miniatuur-tweewielers lieten rondracen. De baan is een kopie van de voormalige wielerbaan in het Rotterdamse Ahoy. FOTO LOEK ZUYDERDUIN de bibliotheek in de Merenwijk voorzien. Het is de bedoeling uitgereikt aan J. van der Laken. dat half november een schillen- Vanaf dinsdag wordt de rest bak staat bij alle eengezinswo- van de Merenwijkbewoners ningen in de buitenwijken. In totaal worden de komende we ken 20.000 minicontainers uit gedeeld. „Het is een gigantische klus om dat allemaal te rege len", aldus Van Gorsel. In enkele straten, onder meer in de Stevenshof, blijkt het plaatsen van een tweede mini- container onmogelijk. Daar wordt op een standaard in de straat een minicontainer neer gezet. Bewoners krijgen kleinere emmers om het gft-afval in te doen. Behalve een bruine bak krijgen de gezinnen in de bui tenwijken ook een rode gifdoos voor klein chemisch afval. Het apart inzamelen van huishoudelijk afval is niet alleen goed voor het milieu, maar ook voor de portemonnee, hield milieuwethouder H. de la Mar zijn gehoor zaterdag voor. ,,U zult wel mee móeten werken", zei hij, „anders gaan de reini gingsrechten weer met 200 gul den omhoog." De start van het project kende niet alleen een officieel gedeel te. Zaterdagochtend stonden in formatiestandjes in de Haar lemmerstraat opgesteld. Aan voorbijgangers werden mini- minicontainers uitgedeeld, met een plantje erin. Voor kinderen was er 's middags een optocht door de Merenwijk. Bij winkel centrum De Kopermolen ston den kermisattracties. Een rommelmarkt, het Oerkest en Cathy de Clown zorgden er zaterdagmiddag voor dat het een gezellige boel v Bij het Koetshuis hield wijkvereniging Pancras-West weer het jaarlijkse zomerfeest. LEIDEN PASCALLE CAPPETTl De grote zaal in de Stadsgehoorzaal in Lei den zit nog maar voor de helft vol. Op een soort schommel, bungelend aan lange sta len kabels, zitten de twee paragnosten, Rob van de Wilk en Marion Dietrich en een on bekende. Zij zijn de hoofdpersonen in een telepathisch experiment dat voor het eerst in Nederland wordt vertoond. Het is zondagmiddag en de stadsgehoor zaal staat, evenals twee weken eerder, op nieuw in het teken van het bovennatuurlij ke. Ditmaal heet de beurs 'Paravisie'. Van het experiment wordt door Veronica live verslag gedaan in het radioprogramma 'Het zwarte gat'. Het drietal krijgt een koptelefoon op en een blinddoek om opdat ze maar niets waarnemen van wat zich in de zaal voltrekt. De schommel dient om hen van het 'aard- gevoel' te beroven. Op deze manier krijgen ze geen kans om anders dan via telepathie, doorgezonden beelden te ontvangen. Dan wordt het doodstil in de zaal. Pa ragnost André Groote vraagt de aanwezigen zich diep te concentreren op de persoon die hen vooraf bekend is gemaakt. Van te voren hebben de mensen in de zaal, samen met de luisteraars van Het Zwarte Gat een na tionale persoonlijkheid uitgekozen. Niet al leen deze persoon, ook een vorm en een kleur worden telepathisch doorgezonden. Prins Claus is de uitverkorene. De vorm is een driehoek, naar zijn inzicht in lichaam en geest, en de kleur is blauw, wat volgens Groote 'genezing' aanduidt. Alle aandacht is nu gericht op prins Claus. De paragnost vraagt de toeschouwers hun beelden uit te zenden. Als de persoon is getransporteerd naar de drie op het podium, wordt een sneltekenaar ingeschakeld. Hij tekent vlie gensvlug in opdracht van de paragnosten het bij hen binnengekomen portret. Rob van de Wilk mag zich de winnaar van het experiment noemen, hij geeft als enige het goede antwoord. Alleen de kleur heeft hij fout. Op de vraag hoe hij op prins Claus kwam, antwoordt hij: „De begrippen die ik ontving waren verwarring, frustratie, pijn en koningshuis. Deze kenmerken slaan al leen op Claus." Elders in het gebouw is sprake van het gebruikelijke aanbod: handlezen, luisteren naar stemmen van overledenen, voetreflex- massage of ontspannen aan de Brainma- chine. Een 79-jarige man lokt het publiek met de kreet: „Kroketten, fricandellen". „Tachtig procent van de mensen staat arg wanend tegenover mij en mijn bandstem men", verklaart hij doelend op de stemmen van overledenen die hij 'krakend' via een cassetterecorder laat horen. NOORDWUK ANNET VAN AARSEN Opluchting en vooral ook blijd schap heerst er onder het per soneel en management van het Beach Hotel in Noordwijk. Vrij dagavond laat kregen ze te ho ren dat ze toch niet op straat komen te staan. Een dag tevo ren kreeg iedereen ontslag aan gezegd omdat de Friesch Gro ningse Hypotheekbank, die het kale pand had gekocht, niet van plan was het hotel te gaan ex ploiteren of te verhuren. Beleg- gings- en Exploitatiegroep Waardzicht in Rijnsburg één van de gegadigden die afhaak ten nam echter vrijdag op nieuw plaats aan de onderhan delingstafel en besloot 's avonds laat tot aankoop over te gaan. „Echt een week van uiter sten", verzucht assistent mana ger A. Scheltes. .Alles speelde zich in zo n kort tijdsbestek af. Donderdag krijg je te horen dat de deuren dicht moeten en je je order-portefeuille moet overge ven en vrijdag zijn de zaken weer omgekeerd. Gelukkig, want het is ontzettend wrang dat je een hotel, dat op zich goed loopt, ten grave moet dra gen." Vrijdagavond werden dan ook de champagne-flessen ge opend. Directeur C. van Duijn van Waardzicht was daarbij niet aanwezig. Hij had zijn advocaat de onderhandelingen laten doen en hield telefonisch con tact vanuit zijn vakantie-adres in Heerlen. Het personeel dat geen dienst had, werd echter 's avonds laat nog uit bed gebeld met de uitnodiging deel te ne men aan de feestelijkheden. Bedrijvigheid Bij de receptie van het vier ster ren-hotel lijkt het zondag alsof er niets is gebeurd. De gebrui kelijke weekendgasten voor deze tijd van het jaar opvallend groot in aantal checken uit en in de lounge heerst een enorme bedrijvigheid. Het is zo ongeveer het laatste weekend dat de hotels in de bloemen- badplaats het terrein zijn van badgasten. De boekingen voor de komende periode zijn vooral afkomstig van zakenlieden en vergaderlustigen. Die moesten bij het Beach Hotel afgelopen donderdag en vrijdag in sneltreinvaart worden afgeboekt toen bekend werd dat het pand vandaag leeg afgele verd moest worden. Meteen werd contact opgenomen met andere hotels in Noordwijk om zo plaatsvervangende ruimte te regelen. „Hulde aan de collega hoteliers," zegt Scheltes. „Die hebben ons ontzettend uit de brand geholpen door boekingen over te nemen. En het mooie is dat toen we ze zaterdag kon den vertellen dat de sluiting niet door gaat ze ons gewoon feli citeerden en niet zaten te mor ren". Het personeel heeft nu weer „Het zou bijzonder betreurens waardig zijn, als zo'n goed hotel in een badplaats in Noordwijk zou moeten sluiten", zegt C. van Duijn van Beleggings- en Exploitatiegroep Waardzicht. „Bovendien voelde ik er wel wat voor om de grenzen van Waard zicht naar de horeca te verleg gen." Na de officiële overdracht van vandaag gaat Van Duijn gaat zich nu bezighouden met het gezond maken van het hotel. „Je kunt nooit twee captains op een schip hebben", zegt de Rijnsburger, doelend op de twee exploitatiemaatschappij en, die voorheen naast de ver eniging van suite-eigenaren een vinger in de pap hadden. „Dat was een bijzonder verkeerde constructie. We moeten nu pro beren om het hotel, dat echt verstrikt is geraakt in moeilijk heden, weer op poten te zetten. Nu pas is er de mogelijkheid om het hotelcomplex verder in te vullen en te verfraaien. Dat geldt ook voor het stuk braaklig gende grond." alle vertrouwen in de toekomst en in directeur C. van Duijn van Waardzicht. wiens vrouw overi gens al een suite in eigendom had. In totaal kent het Beach Hotel 84 kamers waarvan er 58 bij de bouw werden gekocht door derden. Die vormen teza men de vereniging van suite-ei genaren. Zij waren het ook. die enkele maanden geleden alarm sloegen omdat ae exploitatie van het Beach Hotel gevaar liep. Eén van de oorzaken: de hoge kosten van het stuk braaklig gende grond naast het hotel, dat in beheer was bij één van de twee exploitatiemaatschappij en, die het hotel kende. Af spraak was dat dat stuk grond zou worden bebouwd maar de exploitatiemaatschappij liet dat De kaarten liggen nu op het oog anders. De vrouw van Van Duijn heeft zich als lid van de vereniging van suite-eigenaren al sterk gemaakt voor bebou wing van de braakliggende grond en bovendien is er nu nog maar één exploitatiemaat schappij in plaats van twee. Het zal allemaal goed gaan. verwachten Scheltes en collega manager H. Westland. Scheltes- „Dat Van Duijn de tweede keer terug kwam, geeft aan dat hij het ook ziet zitten. Maar wat er precies gaat gebeuren weten we niet." Westland vult aan: „Wat het stuk braakliggende grond betreft, willen wij graag dat er een zalenaccommodatie komt. De verhouding tussen kamers en zalen ligt nu wat scheef." Uit het wijd vermaard geslacht der Erneï- den dat, blijkens het prachtig poëem uit de studen tenalmanak van 1849, zijn bloed kwam bieden 'aan vrouw Minerva's erf, 't zij de Biblio theek en haar bestörven schat, en 't akelig geel-bleek der Sans- kriet-zwangre vracht van perka menten rollen 't Bibliomanisch brein des eenen bragt aan 't hollen', was Comelis Anthonie Emeis de verdienstelijkste. Hij leefde van 1820 tot 1884 en diende de bibliotheek der uni versiteit 49 jaren lang. Zijn grootvader was heupmaker zoals dat toen heette: hij ver vaardigde corsetten. Hij had vier zoons, van wie er één de befaamde knecht van de socië teit Minerva was - op deze Emeis sloeg het gedicht uit 1849 - en één boekbinder. Deze laatste was de vader van Kees Emeis, de beroemdste custos ooit aan de bibliotheek verbon den. Van zijn vader leerde hij boekbinden, al moest deze de leergierige jongen, die liever las dan bond, vaak toevoegen: 'Kom, Kees, naai dan toch'. 'Om Gods wil' Kees was ook een groot vlinder liefhebber en bijna was hij door het museum voor natuurlijke historie uitgezonden naar de Oost om insecten te gaan verza melen, als de Belgische opstand in 1830 geen roet in het eten had gegooid. In 1836 werd hij hulpje van de tweede custos van de bibliotheek, Kettenis, die bedlegerig was. Drie jaar werkte hij er 'om Gods wil', zoals dat heette, voor niets dus. In 1839, na de dood van Kettenis, werd hij tweede custos op het magere jaarsalaris van 200 gulden. Aan gezien de bibliotheek in die da gen maar een paar uur per week open was, stond het de custo Comelis Anthonie Emeis. „Met hetflu- weelen mutsje op 't hoofd en 't potlood in de hand teekende hij alles aan, onder het aanhoudend genot van een goudenaar, die de bieders gratis mochten stoppen." des vrij wat bij te verdienen en zo bleef Emeis binden en linie- ren. Zo begon een carrière, die Emeis tot de centrale man van de bibliotheek deed uitgroeien en die hem een lintje (broeder van de Nederlandse Leeuw) en een van tranen doorweekte ne crologie door zijn baas Du Rieu in de almanak van 1884 ople verde, waaruit wij het volgende over Emeis aan de weet komen. De trouwe knecht, de bloem der Emeïden AGENDA Bijvoorbeeld over hoe Emeis aan zijn enorme kennis van de bibliotheekcollectie kwam. Toen Geel directeur van de bi bliotheek was - tussen 1833 en 1858 - maakte hij een catalogus van de boeken die tussen 1814 en 1847 in de bibliotheek waren gekomen en zijn onderdirecteur Bergman maakte een catalogus van alle boeken die in de perio de daarvoor verzameld waren. Voor beide heren moest Emeis de hele boekenschat van de bi bliotheek band voor band naar hun kamer brengen. Hij deed dat op de manier waarop hij vroeger bij zijn vader boeken inbondt: al lezende. Zo was het dan ook geen echt bezwaar dat die tweede catalogus, van Berg man, niet afkwam en ook niet voor het publiek toegankelijk was: Emeis wist waar de boeken stonden en wist ook zo'n beetje waar ze over gingen. Geen flauwe notie De vele studenten die zich bij hem meldden met een verbas terde boektitel of een gerad braakte auteursnaam kon hij zo van dienst zijn maar ook als ze helemaal geen flauwe notie hadden waar ze de citaten voor de wetsuitleg vandaan moesten halen of de hele literatuur voor hun proefschrift moesten vin den, kwam Emeis al snel aan dragen met een foliant of octaaf en de opmerking 'of meheer dit ook van dienst kon zijn'. Dat was zo zijn stokzinnetje en het werd met de jaren ironischer uitgesproken, want wie moest er nu doctor in de rechten wor den, die meneer met de dubbe le naam en kringen onder de ogen van het fuiven of de 200 gulden per jaar verdienende Emeis? Ook was Emeis op elke boekverkoping te vinden. Du Rieu geeft er de volgende, beel dende beschrijving van: 'Daar nam hij de belangen van zijne talrijke principalen zoo zuinig waar, dat menig auctie houder den voorzichtigen bie der verwenschte; en toch zag men hem er gaarne: geen auctie was compleet, waar Emeis aan de tafel ontbrak: met het flu- weelen mutsje op 't hoofd en 't potlood in de hand teekende hij alles aan. onder het aanhou dend genot van een goudenaar, die de bieders gratis mochten stoppen: en uit dien pijp haalde hij dan menig stekelige opmer king omtrent den sluwen ver- kooper of den slimmen bieder. Emeis was daar kenner en auto riteit, daar leerde hij bovendien de waarde der boeken kennen, en zoo was hij een beste taxa teur van bibliotheken gewor den'. Onmisbaar Met de jaren werd Emeis vol strekt onmisbaar. Hij leerde de eerstejaars omgaan met de bi bliotheek, begeleidde de studie van vele zwakke broeders, was onder de opvolger van Geel, Pluygers, het hart van de ver bouwing en verhuizing van de bibliotheek, zodat hij er zorg voor droeg dat geen boeken zoekraakten en hij voortaan ook werkelijk de enige was die wist waar ze stonden, kortom, on misbaar. Dat werd ook wel in een verbetering van zijn positie tot uitdrukking gebracht: Emeis werd eerste custos en elk jubile um werd aangegrepen om te bewieroken. Het grote probleem van Emeis was de efficiency die Pluygers en zijn opvolger Du Rieu aan de universiteitsbibliotheek gaven: door een verbeterd catalogus systeem, grotere openstelling en begeleiding bij het gebruik werd Emeis met de laatste jaren van zijn custosschap wat minder onmisbaar dan hij placht te zijn. Zijn ironie zou in zijn ou derdom omslaan in gemopper. Aangezien die oude dag niet weinig verzwaard werd door de omgang met een wel heel erg zenuwachtige echtgenote en een lijden aan aderspat, kwam de dood in 1884 onverwacht maar niet ongeroepen. MAANDAG 16 SEPTEMBER Lisse Bridge-drive door BCL in het Poelhuys, aanvang 20.00 uur. Noordwijk Vergadering van de Noordwijk- se Vereniging van Postzegel verzamelaars met veilingpuz zel en verloting, in Dorpshuis De Kuip, Zeestraat, aanvang 20.15 uur. Voorschoten Orgel- beiaardconcert door Al- bert Moerman en Bas de Vroome in de Dorpskerk, Kerk plein 2, aanvang 19.45 uur. DINSDAG 17 SEPTEMBER Katwijk Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute in sportzaal Boorsma, Zwanen burg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. K&O Lezing 'Colour me beauti ful', lezing over mode en kleur in Tripodia, aanvang 20.15 uur. Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf WV, Sta tionsplein 210 tussen 9.00 en 17.00 uur. Voorlichtingsbijeenkomst mbt de laatste ontwikkelingen op diabetesgebied, org. Leidse afd. Diabetes Ver. Ned., in ge bouw 50 van het AZL, aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 18 SEPTEMBER Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf VW. Sta tionsplein 210 tussen 9.00 en 17.00 uur. Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis. Lange- gracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut, Gymzaal 'De Brug', Wasse- naarseweg (bij Blauwe Vogel- weg) van 16.00 tot 17.00 uur. Vertoning van zwart-wit films over o.a de blauwe tram door de NVBS, in de NZH-zaal aan de Rijnsburgerweg 1. aanvang 20.00 uur lnformatie-/praatavond van de Borstvoeding Begeleidings groep Leiden bij Els van de En- de. Olivabank 3, aanvang 20.00 uur Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, Gerestraat 20. van 20.00 tot 21.00 uur Lisse Bridgen voor met-rokers door BCL in het 'Poelhuys' aanvang 20.00 uur Noordwijk Vergadering van Chr. Ouderen bond 'De Binnenhaven', gast is mevr. Gillissen uit Noordwijk. in De Vin ken hof, Achterzeeweg (naast Ger.Kerk) aanvang 15.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur Rijnsburg Soosmiddag voor ouderen in het dienstencentrum, aanvang 15.00 uur. WILLEM OTTERSPEER WOENSDAG 18 SEPTEMBER kan men in buurthuis 'De Vroolijcke Arke', Pieterskerkchoorsteeg 15, kennismaken met het bordspel C/o. Deze eeuwenoude denksport wordt in l-eiden al sinds 1968 beoe fend door de leden van de Leidse Go-Club. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Voor de ge-interesseerden wordt er op de vier vol gende woensdagen een beginnerscursus gehouden. Techniek, tak tiek en strategie van het spel zullen hierin centraal staan. Het cur susmateriaal, een boek en een spel. is bij de cursusprijs van fl. 40. inbegrepen. Informatie bij Peter Dullemetjer. telefoon (071 132229.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9