Regio Monumenten regio druk bezocht Historische boten grote trekpleister in Warmond Recordaantal passagiers voor stoomtreinritten Vrijwilligers na ope i dag brandweer Maandag 16 september 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: MIEP DE GRAAFF Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 8 LEIDEN NIEUWSLIJN Inschrijfdag SJJO Oegstgeest OEGSTGEEST - De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest houdt komende zaterdag in en om wijkgebouw 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein een inschrijfdag. Tussen twaalf en vier uur kunnen Oegstgeestenaren zich inschrijven voor de cursus sen en activiteiten die in het nieuwe seizoen worden georgani seerd. Ook worden er zaterdag activiteiten gehouden voor de verschillende leeftijdsgroepen, 4 tot en met 25 jaar. De kinderen kunnen zich uitleven op een luchtkussen of zich professioneel laten schminken. Drumfanfare VIOS 8000 gulden rijker De fancy-fair die de Zoeterwoudse drumfanfare VIOS afgelopen weekeinde in het Muziekcentrum hield, heeft behalve veel be zoekers ook het nodige geld binnengebracht. Ruim achtduizend gulden leverde het evenement de muziekvereniging op. Het geld zal worden gebruikt voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. Ruim 800 kijkers in nieuw raadhuis ZOETERWOUDE - Ruim 800 belangstellenden bezochten zater dag het vernieuwde gemeentehuis van Zoeterwoude aan de Noordbuurtseweg. De burgerij bleek over het algemeen redelijk tevreden met de nieuwe behuizing van de plaatselijke ambtena rij. Een plaatselijke brouwerij had voor alle bezoekers een ca deautje gesponsord. Toen de voorgenomen sloop van het uit 1870 daterende gemeentehuis vorig jaar bekepd werd leidde dat tot grote commotie. Zoeterwoudenaren wilden hun oude raad huis niet kwijt en over het nieuwe ontwerp waren ze helemaal niet te spreken. Na enige aanpassingen bleef het gemor aanhou den, maar verzakking van het oude gebouw maakt sloop onont koombaar. WASSENAAR/KATWUK DICK VAN DER PLAS De stoomtreinritten van de Ne derlandse Smalspoorweg Stich ting (NSS) hebben het afgelo pen zomerseizoen een recor daantal bezoekers getrokken. De attractie in het Katwijkse duingebied kreeg ten opzichte van 1990 ruim 50 procent meer passagiers te verwerken. Er wer den per dag tussen de 800 en 1,200 mensen vervoerd. Het rij- seizoen werd afgelopen zater dag afgesloten. Het materieel van de NSS reed deze zomer weer negen keer door het na tuurgebied Berkheide bij Was senaar en Katwijk. Als de be langrijkste redenen voor de enorme toeloop van het publiek noemt een woordvoerder van de stichting de fraaie zomer en het feit dat treintjes uit de dui nen gaan verdwijnen. „Veel mensen wilden de tocht toch nog een keer meemaken", aldus de woordvoerder. Het is overi gens nog niet zeker of dit rijsei- zoen definitief de laatste is ge weest. Pas aan het eind van dit jaar wordt daarover een beslis sing genomen. De Nederlandse Smalspoorweg Stichting werkt inmiddels in het gebied rond het Valkenburgse Meer aan de bouw van een nieuwe smal- spoorbaan. Hier komt ook mu seum voor de grote collectie lo comotieven en wagons van de organisatie. De mogelijkheid bestaat dat de smalspoortrein in de toekomst ook een verbinding gaat verzorgen vanaf het cen trum van Leiden naar de Boule vard van Katwijk. Voor de col lectie van de NSS bestaat vol gens de stichting een steeds grotere belangstelling. Steeds vaker brengen groepen, vaak af komstig uit het buitenland, een bezoek aan het huidige werkter rein in de Katwijkse zuidduinen. De zaterdagen waarop wordt gereden zijn nu al te beperkt om de toeloop te kunnen ver werken. Het museum in Val kenburg zal in de toekomst het hele jaar door zijn geopend. Zwemmend van Wassenaar naar Parijs WASSENAAR De champagneflessen werden om acht uur gistermorgen in het Wassenaarse Sterrenbad ontkurkt. Negen zwemploegen van elk negentien mensen over brugden samen de afstand Was senaar-Parijs (477 kilometer). „De opzet van zwemvereniging WZK om de onderlinge band tussen de zwemverenigingen te versterken is hierdoor ge slaagd," vindt de woordvoerster van de Wassenaarse zwemver eniging WZK, Annie Eys. Aangemoedigd door swingen de muziek trachtten de negen estafetteploegen elkaar te ver slaan door een zo groot mogelij ke afstand te zwemmen. DAW uit Alkmaar sleepte het goud in de wacht door 61 kilometer af te leggen. De thuisclub WZK werd met een afstand van bijna 54 ki lometer zesde. Nautische markt goed bezocht WARMOND De nautische vrijmarkt in War mond heeft zaterdag z'n be staansrecht bewezen, meent or ganisator N. Ouwehand. Vorig jaar, toen de markt op het ter rein van de gemeentehaven bij Koudenhoom voor het eerst werd gehouden, was de belang stelling nihil. Dit keer waren er tien kramen. Uit zijn contacten met bedrijven leidt hij af dat de belangstelling van die kant ook toeneemt. Sommige jachtha vens hebben aangekondigd vol gend jaar van de partij te zijn. "Niet dat we er hier een Hiswa van willen maken maar een beetje meer bewging kan geen kwaad. De mensen moeten het eerst zien voor ze zelf besluiten mee te doen", aldus Ouwehand. De voormalige Zilver- fabriek in Voorscho ten, tegenwoordig ei gendom van textiel bedrijf Mexx, was af gelopen zaterdag één van de trekpleisters tijdens de monumen tendag. foto ellen martens REGIO» De monumenten die afgelopen zaterdag in Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude openstonden voor het publiek, zijn goed bezocht. Dankzij het mooie weer kon Voor schoten naar schatting circa 1500 bezoekers verwelkomen. Het liep er vooral storm bij de voormalige Zilvertabriek. Ook in War mond waren bij de diverse locaties honder den mensen op de been. Alleen in Zoeter woude was het wat rustiger, dankzij de open dag in het vernieuwde gemeentehuis. In de twee uur dat de Voorschotense voormalige Zilverfabriek 's ochtends kon worden bezichtigd, kwamen ongeveer zes honderd mensen kijken. Het gebouw is ei gendom van de textielgigant Mexx en werd enkele jaren geleden spectaculair gerestau reerd. Ook de rondleiding in het zeventien de eeuwse klooster Bijdorp was in trek. Zo n zeshonderd mensen waren bereid een tijdje in de rij te staan, om te worden rondgeleid door de oude zaal en de kapel van het klooster. Voor de mensen die geen zin hadden in wachten, was er nog de wandeling door de kloostertuin. Ook de wandeling door de Voorstraat, het oude hart van Voorschoten, en de verschillende fietsroutes die organisa tor Stichting Leefbaar Voorschoten had uit gezet, werden druk bewandeld en bereden. De monumentendag in Warmond was een groot succes. De acht gebouwen die voor publiek waren opengesteld trokken tussen de vijftig en honderd belangstellen den per pand. Op verschillende plaatsen vertelden gidsen het een en ander over de historie van Warmonds' monumenten. Vooral de rondleidingen in Mariënhaven en de op het laatste moment voor publiek opengestelde 'Oude Toren' aan de Mgr. Aengenentlaan trokken veel belangstêUing. De rondvaarten naar de Broekdijkmolen za ten zo vol dat extra vaartuigen werden inge zet. In Zoeterwoude kwamen ruim 100 men sen kijken hoe de restauratie van de Dorps kerk aan de Dorpsstraat vordert. Via een constructie met ladders en planken konden belangstellenden tot in de kap van het ge bouw komen. Deze ligt thans grotendeels open, omdat de constructie door boktorren is aangevreten. „Zo ziet iedereen die geld heeft gegeven dat het goed wordt besteed", verklaart organisator K. van Muiden. „Veel mensen waren verbaasd om te zien dat de kap er zo slecht uitziet." Andere plaatsen waar in Zoeterwoude open dag werd gehouden waren de Meer- burgkerk aan de Hoge Rijndijk en een gale rie/boerderij aan de Weipoortseweg. Een tentoonstelling van kledingstukken, mons transen, kazuifels en kelken in de Meer- burgkerk trok ongeveer zestig belangstel lenden. Ongeveer dertig mensen kwamen kijken naar de bronzen beelden in de tuin van de uit 1620 stammende monumentale boerderij. LEIDERDORP UESBETH BUITINK De open dag van de Leiderdorpse brandweer en politie heeft waarschijnlijk nieuwe vrijwilligers en politiemensen opgeleverd. Crica tien mensen toonden zich afgelopen zaterdag na het zien van demonstraties geïnteresseerd in het brandweerle ven. Omdat een aantal van hen echter buiten de gemeentegrenzen werkt, verwacht de brandweer minder dan vijf vrijwilligers aan de open dag over te houden. Meer dan duizend mensen waren aan de-Si mon Smitweg toeschouwer van een in scène ge zet ongeval, compleet met slachtoffers en rook. Daarnaast was er een demonstratie waarbij men sen van een dak moesten worden gehaald. „Dui zend mensen; dat is een opkomst zoals nooit te voren," aldus een tevreden woordvoerder. „We hebben elementen van de brandweer 'kunnen la ten zien die voor de meeste mensen niet zo be kend zijn." Volgens de woordvoerder is de open dag in zijn opzet geslaagd. „Het eindresultaat is dat we vol gend jaar meer mensen kunnen betrekken bij het brandweerwede." Ook de open dag van de politie werd druk bezocht en levert naar verwachting en kele sollicitaties op. LEIDERDORP - Het Leiderdorpse Meubelplein viert dezer dagen alweer het vijfjarig bestaan. De meubel concentratie aan de Persant Snoepweg viert dat eerste lustrum met drie feest-zaterdagen. Afgelopen zater dag werd de lustrumviering ingeluid met de overhandiging van een cheque van 10.000 gulden aan de 'bu ren' van het Meubelplein, het tehuis voor gehandicapten Nieuw-Buitenzorg. Leiderdorps burgemeester Brugge man overhandigde de cheque aan de directrice van Nieuw-Buitenzorg, mevrouw Mulder. Heel wat bewoners keken daarbij toe. Het geld zal worden benut voor 'project Beestenboel': de bouw van een kin derboerderij in de tuin van het tehuis. Het geld is bijeengebracht door de gezamenlijke ondernemers van het Meubelplein. foto ellen martens Nog even de laatste puntjes. Mensen van de organisatie geven elkaar nog wat papieren mee. foto ellen martens Zaterdagavond. Als na een zeer druk bezochte vloot- schouw, de laatste deelnemers van de Warmondse Schippertjesdagen hun boten hebben vastgelegd, wordt het al snel rustig in de haven. Schippers zoeken elkaar op om wat te babbelen en te drinken. En terwijl de lichten langs de kade aanfloepen, bewonderen de laatste belang stellenden vanaf eiland Koudenhoom de aangemeerde boten van de vereniging 'Oude Glorie'. Deze plezierjach ten van voor 1940 konden de hele dag op een warme be langstelling van het publiek rekenen. WARMOND BRENDA FIUPPO Gesprek van de dag is ongetwij feld 'De Liefde', een boot uit 1905. Vooral de delftsblauwe wc-pot in deze authentieke sa lonboot maakt de tongen los. „Zonde om je behoefte in te doen, je kunt er beter een plant inzetten," meent een Hilver- sumse schipper. Het verbaasde gisteren dan ook niemand dat deze boot de publieksprijs van dit jaar won. De Stichting Warmondse Schippertjesdagen heeft dit jaar nadrukkelijk de publiciteit ge zocht. Het publiek komt dan ook van ver uit de regio. Vooral de monumentale boten trekken de aandacht. "Dit mag nooit verloren gaan, hier moeten ze subsidie voor gaan geven," vindt een Amsterdammer. Dat wordt echter nog steeds niet gedaan, vertelt T. Leegwa ter. "Maar toch is dit een va rend monument, waar je heel veel kosten aan hebt. En het is voor het publiek interessant om in stand te houden." Leegwater is eigenaar van 'Relax', een boot uit 1934, die hij acht jaar gele den kocht. Volgens mevrouw Leegwater is het echtpaar nooit klaar met het onderhoud van de boot. "We hebben er heel veel werk aan. Mijn man werkt vier avon den in de week zo'n anderhalf uur aan de boot." Maar de waarde van 'Relax' is dan ook enorm. De Leegwaters schatten het schip op zeventigduizend gulden, maar „het is wat een gek er voor geeft," aldus de schippersvrouw. De boot kostte in 1934 nog geen vijfduizend gulden. Zondag vallen de Warmondse Schippertjesdagen letterlijk in het water. En dat is vooral 's morgens te merken. Rond twaalf uur houdt de Haarlemse Kennemer Modelbouwclub op hel Pleintje bij de Pomp het voor gezien. De boten worden ingeladen. „Het heeft geen zin om te blijven, want er komen toch weinig mensen en met deze regen kunnen de boten niet varen. De electronica wordt nat," meldt organisator G. Sie raad. Maar hij is tevreden. „Gis teren was het hier doorlopend vol met mensen." Ondanks de hevige regenval trekt het eiland Koudenhoom met zijn monumentale 'vloot' nog steeds enkele bezoekers. Doornat maar enthousiast kuiert een Sassenheimse familie langs de wal. "We wilden hier absoluut effies kijken, en ach, die regen, het meeste valt toch Eén van de oude scheepjes die dit weekeinde in Warmond te zien waren - overvol, r de achtergrond liggen bootjes afgemeerd bij recreatie-eiland Koudenhoom. snelheid naar Koudenhoom, waar ze nog net haar langszei- lende zoon en kleinkinderen kan aanmoedigen. Vorig jaar werden ze tweede, dit jaar wor den ze derde. Als eerste komt de boot van L Huiser langs de fi nish, die wordt gesymboliseerd 'Dit mag nooit verloren gaan naast je," zegt de man laconiek. Rond half een wordt het drukker in het dorp. De zeilrace trekt veel belangstelling. Na het startsein rennen zo'n 30 deelne mers van Park 'Groot Leerust' naar de dertig zeilboten aan de kade. Na veel gemanoeuvreer zeilt boot nummer zes op kop 't Joppe op. De Warmondse me vrouw Leuveren fietst met hoge door een plastic oranje emmer tje. Glorie Leden van de aanwezige vereni ging 'Oude Glorie' hebben het in Warmond ontzettend naar hun zin. Publieksprijswinnaar H. Balster van 'De Liefde' is heel enthousiast. „We hebben War mond echt ontdekt. We hadden er zelfs nog nooit van gehoord. De omgeving is prachtig en de mensen zijn hier bijzonder aar dig. Net kwam ik een. mevrouw van de stichting tegen in haar auto. Gelijk zwaaien en toete ren." Ook kreeg Balster van een Warmonder zo maar een schil derij met een Amsterdams tafe reel. Bijzonder aan het werk is dat het aan beide kant is be schilderd. De Amsterdammer had 'zijn' prijs niet verwacht. „Je ligt hier met zo'n dertig opmerkelijke schepen. Dan moet je wel hoog moedig zijn om te denken dat je kunt winnen." „Salonboten voeren vroeger op de Vecht met hele deftige fa milies," vertelt mevrouw Bal ster. Op de achterkant van de boot staan vier palen met daar op een zeiltje met geschulpte randen. Op het dek staan twee miniscule stoeltjes met tafeltjes van hardhout. "Daar konden twee mensen onder het zonne tentje buiten zitten, want als je vroeger deftig was, mocht je niet bruin worden", aldus Bal ster. Toen het echtpaar de boot in 1986 kocht, was er weinig van over. Mevrouw Balster: „De boot stond al elf jaar op de kant met een meter water erin. We zagen hem liggen en waren meteen verliefd. Hij was niet te koop, want de eigenaren waren van plan om hem op te knap pen. Uiteindelijk konden we hem toch kopen onder de voor waarde dat de boot in originele staat werd teruggebracht. We hebben nog steeds contact met de voormalige eigenaren. De boot was van hun vader; het is een stukje jeugdsentiment".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8