Leiden De beurs redt het niet alleen 'Beslis snel over volkstuinen' Huurders Sleutels beraden zich over conflict DE ONZEKERHEID over de toekomst van de volkstuinen in de Oost- vlietpolder moet snel de wereld uit worden gehol pen DE HUURDERS van De Sleutels bekijken eind deze maand hoe ze ver der willen praten met deze woningbouwvereni ging NIEUWSLIJN Flesjes methadon verloren in Leiden Een inwoonster van Leiden heeft vrijdag twee flesjes methadon verloren. De methadon is opgelost in ranja en kan dodelijk zijn wanneer het door kinderen wordt opgedronken. De vrouw had de flesjes om 's ochtends opgehaald bij de basisgezondheids dienst aan de Roodenburgerstraat. Na een bezoek aan Leider dorp ontdekte zij rond half drie 's middags het verlies. Aanvankelijk dacht de politie gisteren een van de flesjes te heb ben gevonden op het Utrechtse Veer. Dat flesje, gevuld met een methadonoplossing, bleek aan een andere verslaafde toe te be horen. Wat volgens een woordvoerder van de politie bewijst dat er al te onzorgvuldig met 'het spul' wordt omgesprongen. Dege ne die de flesjes vindt, wordt verzocht contact op te nemen met de politie (tel. 258888). Op de flesjes is een etiket aangebracht met daarop de naam van de vrouw. Fiets met geweld gejat Een 14-jarige jongen is gistermiddag van zijn fiets beroofd, toen hij door de tunnel bij de Plesmanlaan fietste. Halverwege de tunnel passeerde hij een ongeveer 18-jarige jongen, die hem een flinke duw gaf. De jongen viel en de dader griste de fiets van het wegdek. Stalling uitgerookt De fietsenstalling van de verpleegopleiding Nieuweroord is za terdag uitgerookt, waarbij een enorme rookschade is ontstaan. Een motorfiets was in de brand gestoken in de stalling aan de Rijnsburgerweg. De brandweer kon de brand snel blussen, maar desondanks was er een enorme rookontwikkeling. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Arras. De uitslagen wa ren als volgt. PV Het Oosten: 1. T. van Wee- ren; 2,9. P. van Duijl; 3,4,8. J. Verbaan; 5. Glasbergen; 6. Har- teveld; 10. Hendrikse. PV De Reisduif: 1,6,9. Comb. J.H.T; 2. P. Mooten; 3. A. van de Dop en Zn; 4, 7,8. N. de Groot en Zn; 5,10. W. Kop. PV De Vriendenclub: 1,10. F. Ladan; 2,3,5. Bodijn en Zn; 6. T. Dongelmans; 7. Comb. Van der Lee; 8. W. Siera jr; 9. Gebr. Distelvelt. PV De Blauwkras: 1,3,10. Comb. Van de Nieuwendijk; 2, 9. P. Landesbergen; 4,5,6. Comb. Van de Blom,; 7. F. van de Wetering; 8. Comb. Houwe- ling-Rozier. PV Leiderdorp: 1,2,3. 5,6,7. R. van de Nieuwendijk; 4,8,10. D. van Seggelen; 9. W. Jacobi. Kampioenschap navluchten: 1. J. van Laar en Zn; 2. R. van de Nieuwendijk; 3. D. van Segge len; 4. W. Jacobi; 5. P. Sloos. PV De Zwaluw (vanuit Roye): 1, ~10. J. Hoogervorst; 2,3,4,5,6. Van der Kooy-de Best; 7. P. Ver- hook; 8. P. van Wissen en Zn; 9. G. van Leeuwen. Aangeklede Leidato kan nog jaren mee Aan het begin van de week zag het er nog niet naar uit. Maar door een paar aardige slotdagen kwam het aantal bezoekers van de dertigste Leidato weer 'traditioneel' bo ven de 60.000. De standhouders zijn dus tevreden, al was er in het begin een enkele wanklank te horen vanwege de karige omlijsting. Vandaar ook dat de begindagen van de Leidato dit jaar moei zaam verliepen, want deze bij komstigheden ontbraken dit jaar veelal. De oorzaak van het tegenvallende bezoek, werd door de organisatie nog simpel- tjes afgedaan door te wijzen op het warme weer of de werk zaamheden aan het wegdek van de Willem de Zwijgerlaan. Zeker zullen deze zaken invloed heb ben gehad, maar enkele stand houders bang dat het publiek maar mondjesmaat zou blijven komen kwamen al met 'op bouwende' kritiek: „Je zou alle bezoekers bij het vertrek een vragenformulier moeten laten invullen. Met de gegevens daar van kan je het volgende jaar in spelen op de behoefte van het publiek", aldus meubel verkoper Hein Chrispijn: „Mensen ver wachten misschien een nieuw tje of willen toch artiesten?" Boven de Moerdijk soortgelijke beurzen al lang ter ziele zijn ge gaan. Men loopt er kennelijk niet meer warm voor aanprij zingen van pannelappen die ja ren meegaan, douchekoppen die een fijne, ferme straal geven of van stoere stofzuigers die schijnbaar moeiteloos een huis dier doen verdwijnen. In Leiden blijft het publiek echter komen en boeken de standhouders al een jaar van tevoren een plaats je in de Groenoordhal. Een reden voor het succes van de Leidato ooit begon nen in de Stadsgehoorzaal is dat de organisatie in de loop der jaren allerlei evenementen om de eigenlijke beurs heen heeft georganiseerd. Modeshows, re cordpogingen, kermisattracties, artiesten, miss-verkiezingen en de aanwezigheid van diverse prominenten, kleden de beurs af. Mochten fervente bezoekers na een half uurtje folders verza melen tot de conclusie komen dat de beurs, in vergelijking met een vorige editie, bar weinig nieuws te bieden had, dan was er altijd wel een verzetje in de vorm van een populaire zanger, vrouwelijk schoon of een loterij van het een of ander. Uitgekeken Ook bij de stand van makelaar dij Fides werden de begindagen van de Leidato negatief beoor deeld. Van der Voort van Fides daarover: „Het is duidelijk min der druk. Hoe dat precies komt, daar heb ik geen verklaring voor. Misschien omdat er wei Maandag 16 september 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: GERT VISSER Vormgeving: PIET KOOREMAN Begin vorige week had deze serviesverkoper nog tijd om de krant te lezen. Tijdens het slotweekeinde werd het drukker. nig nieuwe dingen zijn dit jaar, of misschien zijn de mensen uitgekeken, want de Leidato is ieder jaar hetzelfde. Als het zo doorgaat twijfel ik er aan of we volgend jaar nog wel mee doen". Bij de 'hokjes' van het tijd schrift Voetbal International (VI) en de Katwijkse Leesporte feuille (EKL) verkocht men dui delijk minder (proefabonne menten. Bij de VI hield men het erop dat dat komt omdat ze een duidelijk minder in het oog springende plaats hebben op de beurs dit jaar. Bij de EKL werd de afwezigheid van de artiesten als boosdoener gezien. De vrees van de standhouders bleek voor een groot deel onge grond. Tijdens de slotdagen en vooral op de zondag stroomden de bezoekers in groten getale naar binnen. Gezeten tussen tientallen naaimachines vertelt C. Kikkert dat het prima is ge gaan. Voor hem is de Leidato een van de hoogtepunten van het jaar en daarop vormt deze editie geen uitzondering: „Het zit 'm in het merk" is Kikkerts rotsvaste geloof in eigen pro duct. Ook A Broeken, afkomstig uit het Brabantse Chaam en al voor de vijftiende keer deelne mer met servies en bestek, spreekt van een 'gemiddelde' verkoop: „Zo gauw als onze deelname niet meer lonend zou zijn, stopppen we er ook gelijk Feest 'Eind goed, al goed' zo lijkt het voor de Leidato. Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen laat weten dat het aantal aan vragen voor volgend jaar is ge stegen en dat de deelnemers meer 'meters' willen. Hij spreekt over een grote econo mische uitstraling en denkt aan een tweede tent buiten. Ook wil hij de galerijen effectiever gaan gebruiken. Een soort (hang- Jbrugverbinding over de breed te van de hele hal, om mensen over te laten lopen, is het idee waar De Jong voor volgend jaar mee speelt. Dat zou op zich al een attrac tie zijn en daarmee raakt hij waarschijnlijk de kem voor een succesvolle voortzetting van de Leidato. Veel nevenactiviteiten en lokkertjes. Een talentenjacht, wat modeshows en een miss- verkieizing zijn, hoe lieflijk in opzet en uitvoering, al niet meer genoeg om bezoekersre cords te breken. Het moet niet alleen een beurs zijn maar voor al ook een feest Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Vandaag: Elco Brinkman, voorzitter van de CDA- fractie in de Tweede Kamer Leiden en de V9V| Leidenaren hebben ^7^7 in de zestien jaren dat ik nu hier met mijn gezin mag wonen, enorm veel gedaan om hun stad te verfraaien. Hulde! Slechts één mooi plekje noemen doet dus onrecht aan het samenstel aan sfeer en bebouwing dat Leiden tot een zo gezellig verstedelijkt dorp maakt... I Omdat ook voor mij ons huis tevens ons kasteel is, zal ik niet het uitzicht over de Zijl richting weilanden bij zonsopgang, met een eenzame visser in de ochtendnevel, beschrijven als allermooiste plekje. Die weilanden zijn niet van Leiden, en dat moeten ze ook niet worden. Wel van Leiden, vanouds en nog altijd springlevend, is de omgeving van de stadstimmerwerf, vanaf de brug bij de Webster-universiteit gezien richting molen bij avondzon. Rembrandt zou z'n geboorteplekje toch nog eens moeten kunnen schilderen anno 1991. De burgemeester van onze mooie stad ging mij voor in het niet kiezen van maar één mooi ?St want als je vanaf de Zoeterwoudsesingel rechts de Hortus ziet en dan de oude kassen vergelijkt met de nieuwe architectuur van de universiteit links en rechts, en als je dan ook l nog weet dat achter die Cleveringaplaats een prachtig I watertje ligt richting Arsenaalcomplex - waarom toch kiezen? Loop nog even door en ga het Rapenburg op, de brug bij het Rijksmuseum voor Oudheden aan beide kanten, 's morgens vroeg - wie zou dan niet dat vreselijke gebouw van de Meelfabriek bij de prachtige I Zijlpoort snel vergeten? Kiest u zelf maar, na enig nadenken op het bankje onder de linden aan de voet van de Burcht! ^7 Lelijk: het vreselijke gebouw van de Meelfabriek. MOOI en LELIJK Mooi: nadenken op het bankje onder de linden aan de voet van de Burcht leiden» „Er moet snel duidelijkheid ko men over de toekomst van de volkstuincomplexen in de Oost- vlietpolder. De honderden tuin ders zitten al lang genoeg in on zekerheid. Ik vind dit gebied ongeschikt voor woningbouw en zie er het liefst bedrijven, ge combineerd met recreatie-mo gelijkheden. Zo blijft een goede aansluiting met de Vlietlanden behouden." Met deze woorden probeerde wethouder A. van Bochove za terdag tijdens het jaarlijkse con gres van de Leidse Bond van Amateurtuinders de besturen van de turnverenigingen Oost- vliet en Roomburg enigszins ge rust te stellen. Al geruime tijd is het onduidelijk of deze com plexen plaats moeten maken voor woningen of bedrijven. Een besluit laat niet al te lang meer op zich wachten, beloofde Van Bochove. In de loop van dit najaar wordt meer bekend over de plannen van het Leidse ge- meentebestruur, de provincie neemt volgend jaar een beslis sing. Van Bochove zei er respect voor te hebben dat de onzeker heid er niet toe heeft geleid dat vele tuinders de complexen ver lieten of hun tuin verwaarloos den. „Deze complexen zien er even goed uit als de volkstuinen elders in de stad." Ook oud-wethouder Tesse- laar ging in ziin toespraakje in op de onzekerheid van de tuin ders. „Het zou idioot zijn om te zeggen: die complexen mogen nooit worden verplaatst. Ik weet wel dat een verplaatsing ge paard gaat met grote emoties. Mensen zitten er al jaren. Maar er kunnen op een gegeven mo ment belangen zijn die uitstij gen boven die van de tuinders." Tesselaar riep het bestuur van de bond op in dat geval te zor gen voor een goede vervanging. „Een andere plek kan die emo tionele band niet terugbrengen, dat begrijp ik wel. Maar u moet ervoor zorgen dat het allemaal zo goed mogelijk gebeurt" Tesselaar erelid van volkstuinders leiden» Of hij als oud-wethouder het congres van de Leidse Bond van Amateurtuinders wilde toespre ken. Met dat 'lokkertje' werd D. Tesselaar zaterdag naar het ver enigingsgebouw van turnvereni ging Roomburg gehaald. Tesse laar werd tot zijn verrassing be noemd tot erelid van de Leidse Bond. Vanwege het 'warme plekje in zijn hart' dat hij in de bijna vijftien jaar dat hij wet houder was, had voor 'het volk- tuinwezen', zei voorzitter H. de Groot „Ik heb bij mijn afscheid vorig jaar april categorisch ge weigerd penningen en erelid maatschappen te aanvaarden. Ik had mijn werk gedaan en daarmee was de kous af. Maar dit is zo'n grote verrassing, ik zou het niet over mijn hart kun nen krijgen om te zeggen: 'dat erelidmaatschap geef ik terug'. Inderdaad, voor de volkstuin ders heb ik een warm plekje in mijn hart", zei Tesselaar. van Amateurtuinders. leden» Eind deze maand besluiten de bewoners van woningbouwvereniging De Sleutels op welke wijze ze verder praten met de ver huurder. Dan spreken de bewonerscom missies zich uit over het voorstel van De Sleutels om een onafhankelijk orgaan in te stellen om de gerezen problemen op te los- De bewonerscommissies gaven afgelopen foto'shenkbouwman voorjaar de pijp aan Maarten. Ze hadden geen zin om nog langer met de woning bouwvereniging te praten omdat ze het ge voel hadden niet serieus te worden geno men. Gezamenlijk namen ze het besluit een zwartboek op te stellen, waarin alle klach ten worden opgesomd. Dat is nu zo goed als afgerond. De Sleutels probeerde in juni nog orde op zaken te stellen. Ze stelde voor zo snel mo gelijk een onafhankelijke commissie aan het werk te zetten om de zaak op te lossen. Als voorzitter werd Carla van Diik bena derd, directeur van de Stichting Welzijn. De bewoners voelden niets voor dit idee. Ze wilden eerst het zwartboek afronden en aanbieden. Pas daarna is te praten over een onafhankelijk orgaan dat de problemen eventueel kan oplossen. Eind deze maand komen de verschillende commissies bij el kaar en vellen dan een defintief oordeel over het voorstel. Volgens een woordvoer ster heeft dit echter niets te maken met het zwartboek. „Dat wordt in ieder geval uitge bracht"

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7