Buitenland eg verdeeld over oorlog Joegoslavië Voorstel Najibullah voor wapenstilstand Israëlische minister: Bush is een antisemiet Verzet tegen president Georgië groeit Premier Zweden dient ontslag van regering in Geweld Zuid-Afrika geluwd na akkoord Maandag 16 september 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (dief) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vonngeving: 5 MARKUS WOLF, het voormalige hoofd van de Stasi, de geheime dienst van de DDR, is gisteren in Oostenrijk gearresteerd. Wolf was op 30 augustus vanuit Moskou in Oos tenrijk aangekomen DE VRIJLATING van een westerse gijzelaar in Libanon is een kwestie van weken en niet van dagen. Dat heeft de hoogste shi'itische geestelij ke van het land, Mohammed Mehdi Shamseddine, EEN ONBEKENDE PILOOT is met een vliegtuigje gisteren onder de Are de Triomphe door gevlogen. De pi loot overtrad daarmee een ban op het vliegen over de Franse hoofdstad NIEUWSLIJN CP Azerbajdzjan heft zich op De communistische partij in de zuidelijke republiek Azerbajd zjan, die zich onlangs onafhankelijk verklaarde van Moskou, heeft besloten zichzelf te ontbinden. De communisten, die in de hele Unie van Soevereine Staten (ex-Sovjetunie) in diskrediet zijn geraakt wegens medeplichtigheid aan de mislukte coup van haviken, keurde de stap tijdens een buitengewoon congres bijna Baker zegt Balten geld toe Tijdens zijn bezoek aan Estland heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker gezegd dat de Baltische republie ken dit belastingjaar kunnen rekenen op 14 miljoen dollar Ame rikaanse hulp. Voor het volgende belastingjaar, dat al in oktober begint, beloofde hij meer steun. Geen extra volmachten regering Polen Het Poolse parlement waarin de communisten de meerderheid hebben, heeft zaterdag het verzoek van de regering om haar speciale volmachten te geven, afgewezen. Het Solidariteits-kabi net van premier Jan Krzysztof Bielecki had dit gevraagd om eco nomische besluiten de kracht van wetten te geven. Het voorstel kreeg de steun van een grote meerderheid in het parlement - 196 afgevaardigden stemden vóór, 94 tegen en 32 onthielden zich -, maar dit was onvoldoende om het aan te nemen. Er was een tweederde meerderheid, 215 stemmen, nodig. Hongkong wil lossere band met China De verkiezingen in Hongkong zijn in een zege geëindigd voor li berale partijen die een lossere band willen met China, dat over zes jaar het bestuur over de Britse kolonie overneemt. Liberale kandidaten kregen 16 van de 18 zetels in de Wetgevende Raad, die gisteren de inzet vormden van de verkiezingen. De overige 42 leden van de raad werden gekozen door de regering en belan gengroepen. Nog geen 40 procent van de geregistreerde kiezers nam de moeite om naar de stembus te gaan. Griekenland wijst Albanezen uit Ongeveer 200 Albanezen zijn zaterdag opgepakt in de Griekse hoofdstad Athene en zijn in de loop van de dag uitgewezen. De Albanezen werden gearresteerd tijdens een omvangrijke opera tie in de vroege ochtend. De politieke heeft de controle op illega le vluchtelingen verscherpt. De minister van openbare orde, Theodoros Anagnostopoulos, verklaarde onlangs dat door de il legale migranten, vooral de Albanezen, de criminaliteit in Grie kenland aanzienlijk was toegenomen. Hij zei dat sinds januari dit jaar illegale Albanese vluchtelingen zich schuldig hebben ge maakt aan in totaal 400 misdaden en misdrijven. Iraakse premier Hammadi ontslagen De Iraakse premier Saadoun Hammadi is van zijn post verwij derd en vervangen door vice-premier Mohammad Hamza al- Zubeidi. Hammadi ook niet langer deel uit van de Revolutiona- rie Commando Raad. Deze raad staat onder leiding van presi dent Saddam Hussein en is het machtigste orgaan binnen het Iraakse staatsbestel. Derde Democratische kandidaat in VS Senator Tom Harkin van lowa heeft zich gisteren als derde poli ticus gemeld voor de Democratische kandidatuur bij de presi dentsverkiezingen in 1992. De 51-jarige senator maakte zijn kandidatuur bekend met een harde aanval op president Bush. Hij noemde Bush en de republikeinen hebzuchtig en egoïstisch. President Najibullah van Afgha nistan heeft gisteren een eenzij dig staakt-het-vuren voorge steld. De mededeling volgde op het besluit van de Unie van Soevereine Staten (USS, voor malige Sovjetunie) en de Vere nigde Staten dat zij aan hel eind van dit jaar ophouden met het leveren van wapens aan de par tijen in de Afghaanse burger oorlog. Najibullah noemde geen da tum waarop hij het bestand wil laten ingaan. Hij heeft de gou verneurs van de provincies, de commandanten van de strijd krachten en bestuursfunctiona- rissen opgedragen contact op te Duitsland en Italië beschuldigen Joegoslavische leger Binnen de Europese Gemeenschap is de verdeeldheid over de vraag wie in de Joegoslavische burgeroorlog de schuldige is voor de voortdurende gevechten het afgelo pen weekeinde opnieuw aan de oppervlakte gekomen. Terwijl de ministers van buitenlandse zaken van Duits land (Genscher) en Italië (De Michelis) de schuld bij het federale leger legden, zei EG-voorzitter Van den Broek dat Kroatië verantwoordelijk is voor het oplaaiende ge weld. DEN HAAG GPD Genscher reageerde daarop met de vaststelling dat Kroatische eenheden niet in andere repu blieken van Joegoslavië vech ten. Oostenrijk sloot zich bij de conclusie van Genscher en De Michelis aan. De ministers overwegen de onafhankelijk heid van Koratië en Slovenië op korte termijn te erkennen. Bel gië vindt dat de internationale gemeenschap de erkenning van Joegoslavië moet intrekken als de vijandelijkheden niet ophou den. De uitspraak van Van den Broek is in Servië enthousiast ontvangen. Volgens de Servi sche radio begint de EG nu ein delijk in te zien dat niet alleen Servië de boosdoener is. Later verklaarde de Nederlandse be windsman dat hij met zijn op merking geenszins de bedoeling had de Serviërs het idee te ge ven dat zij de gevechten niet met verhevigd geweld kunnen voortzetten. „Mijn opmerking was juist een waarschuwing aan de Kroaten om het geweld te stoppen", aldus de minister voor de NCRV-radio. Van den Broek deed zijn uit spraak zaterdag, nadat Kroatië een pijpleiding afsloot die de hoofdstad Belgrado (Servië) voorziet van olie. Ook werden de al weken omsingelde militai re bases van het federale leger afgesloten van gas, licht en wa ter. „Dit vergroot de kans op bloedvergieten", aldus de Ne derlandse bewindsman. Vanwege het oplaaiende ge weld heeft Van den Broek op nieuw besloten om ambassa deur Wijnaendts naar Joegosla vië te sturen. Genscher en De Michelis pleitten voor uitbrei ding van het aantal waarnemers in Kroatië. De Italiaanse be windsman zei dat het huidige aantal van 200 tot tenminste 1000 moet stijgen. Ook minister Pronk (Ontwikkelingssamen werking) vindt dat het aantal waarnemers tot zeker 1000 moet worden verhoogd. WD-fractieleider Bolkestein steunt het verzoek van de Joe goslavische president Mesic om een VN-interventiemacht naar het oorlogsgebied te sturen. Volgens Bolkestein moet Lord Carrington, voorzitter van de vredesconferentie, het verzoek van Mesic in behandeling ne men. Ook zou Van den Broek met dit voorstel naar de Vere- Soldaten van het Joegoslavische federale leger dragen een gewonde kameraad weg in de omgeving v Oost-Kroatische stadje Borovo Selo. Bij de gevechten daar vielen volgens het Joegoslavische persbureau Tan- jug in het afgelopen weekeinde acht doden. foto epa maja iuc nigde Naties moeten gaan, meent Bolkestein. Hij wil bo- nemen met de verzetsleiders om over een wapenstilstand te overleggen. De leiders van het Afghaanse verzet hadden zaterdag de mo gelijkheid van een direct staakt- het-vuren al verworpen. Zij gaan er van uit dat het staken van leveranties door de USS aan de regering in Kabul hen zal helpen in hun strijd tegen Naji bullah. Waarnemers in de Afghaanse hoofdstad zien in het aanbod van Najibullah veel overeen komsten met het voorstel dat hij deed na de aftocht van de Sovjet-troepen uit Afghanistan in 1989. Dat werd door het ver zet verworpen. Zo'n dertig Amerikanen van Fili- pijnse afkomst demonstreerden het afgelopen weekeinde in Se attle tegen de Amerikaanse mili taire aanwezigheid in de Filipij- nen. Zij kregen vanmorgen al hun zin. De Filipijnse senaat stemde in meerderheid (twaalf tegen elf) te gen een vorige maand gesloten verdrag over handhaving van de marinebasis Subic Bay, de laatste basis van de VS op de Filipijnen. Voor handhaving van het verdrag was een tweederde meerderheid nodig. De uitslag van de stem ming wordt gezien als een grote nederlaag voor president Corazon Aquino, die vorige week nog een grote demonstratie ten gunste van de Amerikaanse aanwezigheid leidde. Aquino wil nu in december een rerendum organiseren om het senaatsbesluit ongedaan te ma ken. In het verdrag was vastge legd dat de Amerikanen nog tot 2001 in Subic Bay mochten blij ven, in ruil voor 200 miljoen dollar per jaar. De Amerikaanse aanwe zigheid op de Filipijnen heeft bijna een eeuw geduurd, foto ap elai- ne thompson Nieuwe confrontatie dreigt tussen paleiswacht en rebellen JERUZALEM Rtr Israël moet niet aan een vredes conferentie over het Midden- Oosten meedoen tot de Vere nigde Staten de joodse staat een kredietgarantie geven ter waar de van 20 miljard gulden. Dit heeft de Israëlische minister zonder portefeuille, Rehavam Zeevi, gisteren gezegd. Prmeier Yitzhak Shamir drong er bij zijn ministers op aan hun retoriek tegen de Vere nigde Staten te matigen aan de vooravond van een bezoek van minister van buitenlandse za ken James Baker. Deze komt vandaag in Israël aan. Shamir zei dat Israël vasthoudt aan het verzoek om de kredietgarantie door Washington. Op de wekelijkse vergadering van het Israëlische kabinet le verde de minister zonder porte feuille Rehavam Zeqvi, een ha vik, „kritiek zonder weerga op president Bush. Hij noemde hem een antisemiet", aldus Zeevi's adviseur Eden Blitental. Toen hem na de besloten ver gadering om commentaar werd gevraagd, zei Zeevi: „Ik heb ge zegd dat hij bijna een antise miet en een tegenstander van Israël is. Als de Amerikaanse president vier maanden uitstel wil inzake de garanties, kunnen wij de conferentie vier maanden uitstellen, tot hij heeft beslist over de garanties". De garanties zouden Israël er toe in staat stellen tegen ver laagde rente geld te lenen om de vestiging van immigranten te betalen. Israël verwacht dat hal verwege de jaren '90 een mil-, joen immigranten uit de Unie van Soevereine Staten, de voor malige Sovjetunie, zich in Israël willen vestigen. TBIIS) THE NDEPENDENT-AP Tegenstanders van de Georgische president Zviad Gamsachoerdia houden vandaag een grote demonstratie tegen diens bewind. Het is de meest serieuze bedreiging van zijn heerschappij, sinds hij vier maanden gele den met overgrote meerderheid tot presi dent werd gekozen. Een afgescheiden eenheid van Gamsa choerdia's paleiswacht heeft gezworen Ge- orgiërs te zullen verdedigen die tijdens de demonstratie door Gamsachoerdia's veilig heidstroepen worden gewond. Bij een eer dere protestbijeenkomst werden meerdere mensen door de veiligheidspolitie gewond. De eenheid heeft zich op korte afstand van de hoofdstad in de bergen verschanst. Beide kampen hebben gezegd bloedver gieten te willen vermijden, maar bij eventu ele ongeregeldheden zullen Gamsachoerdi a's troepen waarschijnlijk de overhand heb ben. De paleiswacht bestaat grotendeels uit leden van de oorspronkelijk 15.000 man tel lende Nationale Garde, die werd gevormd nadat Georgië zich in april onafhankelijk verklaarde van de Sovjetunie. De paleiswacht is een zootje ongeregeld. De bevelhebber, Vachtang Kobalia, was vrachtwagenchauffeur totdat hij zes dagen geleden tot ieders verrassing werd be noemd tot opvolger van de vorige com mandant, die zich bij de rebellen had aan gesloten. De commandant van de rebellen, gene raal Tengiz Kitovani, was kunstenaar en had nooit over een militaire carrière ge dacht, totdat hij als dienstplichtige in Gamsachoerdia's leger moest dienen. Sol daten van zowel de paleiswacht als de re bellen trekken rond in kleine, tot de tanden bewapende benden. De demonstratie van vandaag is georga niseerd door de ongeveer dertig oppositie partijen en de leiders van de intelligentsia, die zich vorige week eindelijk tegen Gamsa choerdia keerden. De 52-jarige president van Georgië stamt zelf uit een intellectuele familie en is jarenlang dissident geweest, maar de macht lijkt hem naar het hoofd te zijn gestegen. Hoewel de steun voor Gamsachoerdia zienderogen afneemt, weigert hij enig auto ritair decreet in te trekken, zoals het verbod op oppositie-kranten. Ondertussen is het parlement hopeloos verdeeld over de ma nier waarop een dreigende burgeroorlog moet worden afgewend. Het parlement van Georgië heeft gisteren alle bedrijven en bezittingen van het uit eengevallen centrale regeringsapparaat in Moskou genationaliseerd en de troepen van de voormalige Sovjetunie aangemerkt als een bezettingsmacht. De besluiten werden genomen op een roerige vergadering, waar in ook veel parlementsleden aandrongen op het vertrek van Gamsachoerdia. Groot rumoer ontstond over de vraag of het debat rechtstreeks door de televisie moest worden uitgezonden. Volgens Gams achoerdia was dat onverstandig, omdat daarmee de gemoederen onder de bevol king nog verder zouden worden verhit. Uit eindelijk werd besloten op een later tijdstip een samenvatting van het debat uit te zen den. Een kleine veertig parlementariërs die het daarmee niet eens waren verlieten uit protest de vergaderzaal. vendien dat de Tweede Kamer zo spoedig mogelijk bijeenkomt r de kwestie Joegoslavië Sociaal-democraten verliezen verkiezingen De sociaal-democraten, die de Zweedse verzorgingsstaat ruim een halve eeuw lang gestalte ga ven, hebben bij de gisteren ge houden parlementsverkiezin gen de verwachte zware neder laag geleden. Premier Ingvar Carlsson heeft aangekondigd dat hij vandaag het ontslag van zijn regering zal indienen. De Sociaal-Democratische Partij raakte 19 van haar 137 parlementszetels kwijt. Het blok van vier centrum-rechtse partij en kreeg met 46,5 procent van de stemmen 171 van de 349 ze tels in de Riksdag in handen, een winst van 19 zetels. Het heeft echter vijf zetels te weinig voor een meerderheid. De Soci aal-Democratische Partij haalde samen met de Linkse Partij 42,1 procent van de stemmen en 153 zetels. De Groenen bleven met 3,4 procent onder de kiesdrempel van 4 procent en verdwijnen uit het parlement. De populisti sche, rechtse partij Nieuwe De mocratie krijgt met 6,7 procent 25 zetels, maar is voor het niet- socialistische blok niet aan vaardbaar als coalitiepartner. De Centrum- en Liberale par tijen beschuldigen Nieuwe De mocratie van racisme en volks mennerij. Hoe sterk de antipa thie is, bleek toen de liberale voorman Bengt Westerberg een verkiezingsprogramma van de televisie verliet toen ND-leider Ian Wachtmeister voor de ca mera's verscheen. Nieuwe Democratie werd in februari opgericht met het voor nemen belastingen en prijzen te verlagen en „Zweden plezieri ger te maken Uitlatingen van sommige kandidaten over kor ting op de ontwikkelingshulp aan Afrika en het uitwijzen van vluchtelingen die de wet over treden, hebben de partij echter in een kwade reuk geplaatst. Carlsson schreef de nederlaag toe aan de economische proble men en negatieve reacties op zijn belastinghervormingen. Hij zei dat het volgen van een con- frontatiekoers en het appelleren aan de economische ontevre denheid „vruchten heeft afge worpen en het nemen van ver antwoordelijkheid niet, en dat verontrust mij". De stembusuitslag zal waar schijnlijk leiden tot een bijzon der moeilijke formatie. De con servatieve leider Carl Bildt gaat nu eerst proberen een coalitie te JOHANNESBURG AP* Het zaterdag in Zuid Afrika on dertekende vredesakkoord lijkt vruchten af te werpen. Gisteren kwamen weliswaar twee men- seh om bij enkele incidenten in de zwarte woonsteden rond Jo hannesburg, maar over het al gemeen was de situatie aan merkelijk kalmer dan in de voorafgaande week, toen onge veer 140 mensen werden ge dood. Zaterdag vielen nog 16 doden bij gevechten tussen zwarten in een goudmijn bij Winkelhaak. Het vredesakkoord moet vooral een eind maken aan het geweld tussen de rivaliserende zwarte organisaties ANC en In- katha. President F.W. de Klerk zette als laatste zijn handteke ning onder het document, dat een gedetailleerde gedragscode voor politieke organisaties en de veiligheidstroepen geeft. Vóór De Klerk hadden ANC- voorzitter Nelson Mandela en Inkatha-leider Mangosuthu Buthelezi het akkoord getekend. Mandela zei „dat wij niet de il lusie hebben dat dit akkoord een wondermiddel is. Onze handtekeningen alleen zullen het pad van de vrede niet aan geven. Daarvoor is de mede werking van alle Zuidafrikanen nodig." Mandela eiste dat „de steun wordt onthouden aan die organisaties die het verdragsak koord niet aanvaarden Hij doelde daarmee op uiterst rechtse Boeren-organisaties. Militante zwarte organisaties hebben overigens ook gewei gerd het vredesakkoord te teke nen, omdat de regering naar hun mening zelf verantwoorde lijk is voor het geweld. „Het ak koord schiet jammerlijk te kort in het identificeren van de oor zaken van het geweldzei voorzitter Clarence Makwetu van het Pan afrikaans Congres (PAC). Ook de blanke partijen die de apartheid willen handhaven, bleven weg van de conferentie. Andries Treumicht, leider van de rechtse Conservatieve Partij, zei vrijdag in een toespraak dat het zijn doel is de regering van De Klerk ten val te brengen. „Het is geen verrraad als je »*en natie mobiliseert om een onde mocratische regering weg te werken", zei hij.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5