Binnenland Deetman lichtte Kamer fout voor VOOR DE TROONREDE ONDERBREEK HET WERK Landbouworganisaties boos op kabinet Verontreinigd terrein bedreigt drinkwater Milieu begrenst de vrije markt CNV-leden NS staken niet op Prinsjesdag fïlHP Maandag *16 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (dief) PATRICK VAN DEN HURK MARCO! KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MITZIE MEUERHOF Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN 'Joy-riding' kost zestienjarigen leven Twee jongens van zestien jaar uit het Zuidlimburgse Ulestraten zijn zaterdagavond om het leven gekomen toen zij met een au to in volle vaart tegen een huis botsten. Ze werden op slag ge dood. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie had een van de jongens buiten medeweten van zijn ouders de auto van zijn vader genomen om met zijn vriend naar een feestje te gaan. Apparaatje helpt doven bij liplezen Het is mogelijk om via het gevoels- en tastorgaan informatie te geven over spraak. Voor doven kan dit een belangrijk hulpmid del zijn bij het liplezen. Tot die conclusie komt onderzoeker R. Mathijssen van de Technische Universiteit Eindhoven in zijn proefschrift. Mathijssen heeft een apparaatje ontwikkeld met 24 kleine staafjes dat op de vingertop moet worden geplaatst. Onderdelen van het gesproken woord, zoals de toonhoogte en bepaalde resonantiefrequenties, brengen de staafjes een beetje in beweging. Er is gebleken dat proefpersonen met dit appa raat na een training van vijf tot tien uur aanmerkelijk beter konden liplezen. Twee doden bij verkeersongeval Bij een verkeersongeval op de Gooiseweg in Amsterdam zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee mensen om het leven gekomen. Vijf personen raakten gewond. De bestuurder van één van de twee betrokken auto's is aangehouden. Deze 20-ja- rige Amsterdammer, die het ongeluk veroorzaakte, heeft geen rijbewijs. Hij keerde zijn auto op een plek waar dit beslist niet is toegestaan. Zijn 15-jarige vriendin en haar 22-jarige broer slingerden uit de auto en overleden direct. Brand verwoest boerderij in Marle Twee boerenbedrijven In Marle gemeente Wijhe zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag kort na elkaar in brand gevlo gen. Eén boerderij is met schuur en al verwoest. Dertig kalve ren en twee paarden kwamen in de vlammen om. De drie be- konden zich op het nippertje in veiligheid brengen. Van de andere boerderij ging een schuur geheel verloren. De rijkspolitie in Wijhe vermoedt dat de branden zijn aangesto ken. Dode door brand in Hoogeveen Een 57-jarige inwoner van Hoogeveen is in de nacht van vrij dag op zaterdag door een brand in zijn woning om het leven gekomen. Volgens de politie heeft het slachtoffer liggen roken in bed en is hij daarbij in slaap gevallen. De brand werd ont dekt door buren van de alleenwonende man. Toen de brand weer arriveerde, was hij echter al overleden. Vechtpartij op voetbalveld Door een massale vechtpartij tijdens een voetbalwedstrijd in de Rotterdamse onderafdeling is een 24-jarige speler van het thuis spelende HWD met kneuzingen en een hersenschudding opgenomen in het ziekenhuis. De politie arresteerde alle spe lers van het bezoekende DHZ, de grensrechter van de gasten en enkele supporters. Tegen twee personen is proces-verbaal opgemaakt wegens openlijke geweldpleging en mishandeling. Aanleiding tot het tumult was een in de ogen van het DHZ-elf- tal verkeerde beslissing van de scheidsrechter. Joop Zwart (78) overleden Joop Zwart, ex-communist en voormalig perschef van de we duwe F. Rost-van Tonningen, is vorige week op 78-jarige leef tijd overleden. Zwart was voor en tijdens de oorlog overtuigd anti-fascist, pleegde verzetsdaden en zat zelfs in een Duits con centratiekamp. Op latere leeftijd „bekeerde" hij zich tot ex- treem-rechts. Begin dit jaar nog vervolgde justitie in Arnhem hem wegens verspreiding van fascistisch en racistisch getinte pamfletten. HELMOND ANP Het fabriekterrein van Bege- mann in het centrum van Hel mond is zo ernstig vervuild dat het een gevaar kan opleveren voor de volksgezondheid. Het is niet uitgesloten dat waterleidin gen worden aangetast waardoor het drinkwater wordt vervuild. Het fabrieksterrein is ernstig vervuild met met polycyclische aromatische verbindingen, ars een, cadmium, zink en allerlei andere metalen. Ook het grond water blijkt plaatselijk sterk te zijn vervuild. De kosten van een schoonmaakoperatie worden geraamd op 22 miljoen gulden. Rekenkamer: Problemen rond Londo-stelsel verzwegen Oud-minister Deetman (onderwijs) heeft de Tweede Ka mer verkeerd ingelicht over de invoering van een nieuwe opzet voor de vergoeding van kosten aan basisscholen, het zogenoemde Londo-stelsel. Deetman informeerde de Kamer te laat en onvolledig over de financiële gevolgen van problemen met het stelsel. Dit blijkt uit een onder zoek van de Algemene Rekenkamer dat vandaag is gepu bliceerd. Het stelsel, dat in 1985 werd ingevoerd, geeft scholen de vrijheid hun budget naar eigen inzicht te be steden. Deetman bemoeide zich ook eerder met de problemen rond het stelsel, dan hij openlijk heeft toegegeven. De minister legde toen de schuld bij zijn staatsse cretaris Ginjaar-Maas, die de in voering van het stelsel tussen 1982 en 1989 in haar portefeuil le had. Begin 1990 bleek uit een on derzoek dat het Londo-stelsel veel meer kost dan tot dan toe werd aangenomen. Het onder zoek riep ook vragen op over het optreden van de verant woordelijke bewindslieden Deetman en Ginjaar-Maas. De Kamer wilde daarop van de Al gemene Rekenkamer weten of sel. Het antwoord luidt 'nee', zo blijkt uit het rapport van de Re kenkamer. Begrotingsover schrijdingen als gevolg van het stelsel werden door Deetman te laat gemeld. Ook oud-staatsse cretaris Ginjaar-Maas stelde de Kamer niet op de hoogte over de problemen met het geauto matiseerde systeem dat de be talingen aan de scholen moest regelen. In het verslag van het onder zoek schetst de Rekenkamer een onthutsend beeld van de gang zaken rond de invoering van het stelsel. Het Londo-stel sel werd in 1985 ingevoerd. Te gelijk met de samenvoeging van de lagere scholen en kleuter scholen in basisscholen kregen de nieuwe scholen voor hun materiële uitgaven voortaan een naar eigen inzicht te beste den budget. Het ministerie beschikte op dat moment nog niet over de gegevens om het budget per school te kunnen bepalen. Op grond van door de scholen zelf verschafte gegevens werd daar om in de eerste jaren een voor schot betaald. Pas nu, zes jaar later, zijn mi nister Ritzen en staatssecretaris Wallage begonnen met het ver rekenen van deze voorschotten. Omdat de voorschotten veel te laag zijn gebleken, zal die verre kening over een aantal jaren worden uitgesmeerd. De Rekenkamer constateert dat er veel te grote risico's zaten aan het geven van voorschot ten. Ook de problemen rond de ontwikkeling van het geauto matiseerde systeem dat de uit betaling van de budgetten aan de scholen moest regelen wer den ernstig onderschat, aldus de Rekenkamer. Vice-premier Wim Kok heeft zaterdag in Muiderberg een monument onthuld ter nagedachtenis aan de vroe gere minister van finandën Pieter Lieftinck. Het door kunstenares Jocke Overwater gemaakte monument is een dorpspomp in de vorm van een bundel tientjes. Lieftinck (overleden in 1979) is geboren in Muiderberg. Zijn grote bekendheid dankte hij aan de geldzuivering direct na de oorlog. Alle Nederlanders ontvingen toen 10 gulden 'het tientje van Lieftinck' om de week te overbruggen waarin iedereen zijn geld moest inle veren. De onthulling van het monument vond plaats in aanwezigheid van alle nog levende na-oorlogse mi nisters van finandën. Van links naar rechts: Witteveen, Ruding (half achter Witteveen), Zijlstra, Nelissen en Hofstra. foto anp cor out 'Groen protectionisme' dreigt de kop op te steken AMSTERDAM IPS I de han- Dit concludeert de Grontmij na een uitvoerig bodemonderzoek in opdracht van de gemeente Helmond. Door de vervuiling bestaat ook het gevaar dat putten waar uit drinkwater wordt opge pompt onbruikbaar worden. Het is evenmin uitgesloten dat door verdamping van grondwa ter gevaarlijke stoffen terecht komen in kruipruimten onder woningen. In juli verordende het college van B en W van Helmond het bedrijf om een deel van het complex te sluiten, omdat het al jarenlang zonder geldige ver gunningen zoü werken. De vrije markt kent zijn grenzen als de bescherming van mens en milieu in beeld komt. Daar over waren de deelnemers aan een studiedag over handel en milieu in het Amsterdamse Ho tel Krasnapolsky het afgelopen zaterdag wel eens. De menin gen verschilden echter over de vraag waar die grenzen markt liggen. Eenzijdig ingrijpen ii delsstromen, om zo milieube houd af te dwingen, kan gemak kelijk een dekmantel zijn voor 'groen protectionisme'. „Wan neer mag je wel ingrijpen en wanneer niet. Dat is de cruciale vraag bij de discussie over het verband tussen handel en milieu", aldus directeur-gene raal D. van den Berg van het ministerie van Economische za ken in zijn toespraak. Een actueel voorbeeld is de vraag of Nederland de import van tropisch hardhout aan ban den moet leggen. Novib-voor- zitter Tjeenk Willink noemde het zeer teleurstellend dat de Nederlandse politiek wel tranen plengt over de dramatische te rugloop van het tropisch bos, maar aarzelt om op korte ter mijn concrete actie te onderne men. „Je kunt niet zomaar import- beperkende maatregelen ne men", wierp FvdA-parlementa- riër Verspaget tegen. Tegenover zo n eventuele beperking moe ten volgens haar maatregelen staan om de getroffen landen té helpen. Ook staatssecretaris Van Rooy (economische zaken) sprak zich uit voor bilaterale ak koorden met de exporterende landen. Een vergelijkbaar gevoelig on derwerp is het opleggen van so ciale normen voor arbeidsom standigheden. De regels van de Internationale Arbeidsorganisa tie verbieden bijvoorbeeld kin derarbeid. Toch komt dat in veel landen voor. De vakbewe ging wil handel drijven op basis van een rechtvaardige prijs voor de arbeid die voor de produktie nodig is. Maar ook hier ligt protectio nisme op de loer, waarschuwde Van Rooy. Ze had vertegen woordigers van de Europese textielindustrie herhaaldelijk krokodillentranen zien plengen over wantoestanden in fabrie ken in de Derde Wereld. „Zo krijgen ze een mooi ethisch ar gument in handen om de im port van goedkope textiel uit de Derde Wereld in te tomen", al dus Van Rooy. PvdA'ster Verspaget hamerde erop dat de rijke landen eerst de eigen milieuvervuilende handel moet staken voor het de landen in de Derde Wereld op hun vin gers tikt. „Laten me eerst maar eens een eind maken aan de ex port van bijvoorbeeld giftig af val voor we ingrijpen in hun handel", aldus Verspaget. Beleidsmedewerker Dommen van de VN-organisatie Unctad wees op een ander bezwaar te gen handelsmaatregelen: „Sancties zijn gevaarlijk omdat ze de bestaande machtsonge lijkheid in de wereld bestendi gen. De rijken kunnen de ar men wel straffen, maar omge keerd niet. De beste weg om het milieu te beschermen is via in ternationaal aanvaarde verdra gen en regels." Stekelenburg boos op minister Pronk In het Zeeuws-Vlaamse gehucht Emmahaven werd zaterdag een knoflookfeest gehouden. Ruim 200 'vrien den van de stinkende roos' hadden zich verzameld op het erf van schapenhouder Jan Boom. Initiatiefnemer Theo Richel, oprichter van de stichting 'Vrienden van de stinkende roos' en samensteller van het lijfblad 'Walm', zei aangenaam verrast te zijn door de grote belangstelling. De knoflookhapjes vooraf, de knoflook soep, de boterhammetjes met lookboter, de mosseltjes met knoflook, het Saefthinger lamsvlees van 't spit gevuld met knoflook en het knoflookijs vielen zeer in de smaak foto anp frank viergever UTRECHT-HILVERSUM ANP De achterban van de Vervoers- bond CNV heeft besloten om op Prinsjesdag het werk bij de spoorwegen niet tussen twaalf en twee uur neer te leggen. Vol gens voorzitter Jongsma van de bond zou dat te veel complica ties veroorzaken en tot ver in de middag en avond doorwerken. Het n iet-rijdend personeel van de NS wordt wel opgeroe pen mee te doen met werkon derbrekingen om naar de Troonrede te kijken of te luiste ren. Dit betekent dat alleen de Vervoersbond FNV oproept tot een staking onder het rijdend personeel bij de spoorwegen. Ook de spoorwegvakbond FSV staakt niet. De CNV-bond roept zijn le den in het streekvervoer wel op om de bussen tussen twaalf en twee uur stil te zetten. De bond doet wel mee met alle andere acties tegen de kabinetsplannen voor de wao en de Ziektewet. FNV-voorzitter Stekelenburg zei zaterdag voor de Vara-radio dat acties bij de spoorwegen al- gr.it.s leen mogelijk zijn in van stakingen. Reizij vervoeren is bijvoorbeeld ver boden. Stekelenburg zei kwaad te zijn op PvdA-minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king. Volgens Pronk heeft een vakbondsbestuurder de PvdA deze zomer een compliment gemaakt over de aanpak van wao en Ziektewet door het kabi net. Pronk moet aangeven met wie hij heeft gesproken en wat de inhoud van dat gesprek is geweest, of hij moet zijn praat jes voor zich houden, zei Steke lenburg. Voor de kabinetsbesluiten van 13 juli zijn er volgens Steke lenburg wel gesprekken gevoerd met PvdA-functionarissen, maar de FNV heeft daarbij dui delijk gemaakt aantasting van de hoogte en de duur van de uitkeringen af te wijzen. Daama zijn er geen formele contacten meer geweest, zij het dat de FNV wel heeft aangegeven dat de maatregelen door de aan passing na 13 juli wel wat zijn verbeterd. SER verdeeld over regeling oproepkrachten Werkgevers en werknemers in de Sociaal Economische Raad (SER) zijn het oneens over een regeling van zogeheten flexibele arbeidscontracten voor onder meer oproepkrachten en thuis werkers. De vakbeweging wil de rechtspositie van mensen met een losse arbeidsrelatie in de wet regelen. De werkgevers vin den een wettelijke regeling niet nodig. Het kabinet wil losse arbeids krachten onder meer een finan ciële vergoeding geven van 20 uur loon over iedere maand dat zij verplicht zijn zich beschik baar te houden. De vakbeweging in de SER wijst dit voorstel af. Zij vinden dat in de wet bepalingen over de beloning van dergelijke ar beidsrelaties moeten worden neergelegd. De werkgevers in de raad vinden een wettelijke rege ling onnodig en zelfs onge wenst. Een flexibele inzet van arbeidskrachten is van concurrentie noodzal vinden zij. Dinsdag 17 september. Prinsjesdag. De Troonrede. Blijft het kabinet bij z'n ongezonde plannen voor WAO en Ziektewet? Oordeel zelf. Geef gehoor aan de oproep van de complete Neder landse vakbeweging: onderbreek het werk en volg de Troonrede! Kijk vanaf 13.00 uur naar Nederland 3 of stem af op Radio 1. CNV—. jQy BVD: infiltratie in Nederlandse politie gelukt De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) heeft gisteren be vestigd dat „kringen rond de Surinaamse legerleider Bouter- se" pogingen hebben gedaan te infiltreren in de Nederlandse politie. In een aantal gevallen zou dat zijn gelukt. Directeur Doctors van Leeuwen van de BVD wil geen cijfers noemen. De infiltratie heeft volgens een nog niet afgerond onder zoek van de BVD plaatsgevon den bij de Amsterdamse politie en elders in het land. Hoofdcommissaris Nordholt van de Amsterdamse politie heeft vorige week nog ontkend dat er concrete aanwijzingen zijn voor infiltratie in zijn korps. Boeren voelen zich overvallen door aanscherping mestbeleid De landbouworganisaties zijn woedend op het kabinet. De nog strengere maat regelen die het kabinet wil nemen om het mestoverschot aan te pakken zijn als een bom ingeslagen bij de boerenverte- genwoordigers. Afgelopen zaterdag vergaderden een honderdtal boerenbestuurders in Utrecht over de plannen van de regering. De eensgezindheid was groot. „De kabi netsplannen moeten van tafel. Eerder kan er niet worden gesproken over wat voor maatregel dan ook", lieten de drie voorzitters van de centrale landbouwor ganisaties na afloop weten. Maar veel verder dan het uiten van dreigehde taal kwamen ze niet. Hun woorden straalden vooral machteloos heid uit. Machteloosheid, met name over de manier waarop het kabinet te werk is ge gaan. Een overval, zo bestempelde Mari- us Varekamp van het Koninklijk Neder lands Landbouwcomité (KNLC) de werk wijze van de regering. Afgelopen donderdag maakten de mi nisters Bukman (landbouw) en Alders (milieu) tijdens een gesprek met het Landbouwschap hun plannen bekend. Er komen maatregelen om te voorko men dat de mestproduktie verder stijgt. Schone gebieden moeten schoon blij ven, terwijl vuile gebieden niet vuiler mogen worden. Tegelijkertijd wordt wet geving voorbereid om de veestapel tijde lijk in te krimpen, als er in 1995 onvol doende mest kan worden verwerkt. De landbouw vindt de voorstellen ab soluut onbespreekbaar. Varekamp: „Zonder overleg vooraf heeft het kabinet gemeend het beleid te moeten aanscher pen omdat het bezorgd is. Zo ga je niet met elkaar om". De frustratie bij de drie centrale land bouworganisaties is des te groter, omdat ze vinden dat het kabinet eerder ge maakte afspraken doorkruist. De doel stellingen van het mestbeleid voor 1995 en 2000 liggen vast. Pas volgend jaar zou worden bekeken of ze ook worden ge- hèèld. Door nu al stappen te onderne men. pleegt de regering verraad, vinden de boerenbonden. Hoewel de verhouding tussen kabinet en het landbouwbedrijfsleven danig is bekoeld, is van een breuk nog geen spra ke. De bonden willen voorlopig blijven praten om het onheil af te wenden. Maar eerst moet de regering de plannen in trekken. De landbouworganisaties beseffen echter dat er van het kabinet niet veel te verwachten valt. De hoop is dan ook vooral gericht op de Eerste en Tweede Kamer die hun steun moeten verlenen aan de kabinetsplannen. De komende tijd zal er intensief met politici worden overlegd. Van acties willen Varekamp en de zijnen voorlopig nog niet weten. De landbouworganisaties beseffen dat alleen het afwijzen van de kabinetsplan nen onvoldoende is. De regering maakt zich zorgen. Die zorg moet op de een of andere wijze toch worden weggenomen. Komende donderdag overlegt net Land bouwschap met Bukman over het mest beleid. Dan wordt de minister een laatste handreiking gedaan. Varekamp: „We zijn van plan alle ini tiatieven die zijn gericht op het terug dringen van het mestprobleem in beeld te brengen. Dan krijgen we een duidelijk beeld van hoe we ervoor staan. Als blijkt dat er dan ergens leemtes zitten, moeten we die opvullen. Ook als dat financiële consequenties met zich meebrengt".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3