Feiten Tirolers roepen om hereniging Premadasa in moeilijkheden Misstap Van den Broek Nationalisme herleeft in Spanje Maandag 16 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (dief) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN 2 EN MENINGEN De president van Sri Lanka, Ra- nasinghe Premadasa, die het land sinds januari 1989 met ijzeren vuist bestuurt, moet de komende weken het hoofd bie den aan een ongekende politie ke crisis. Een crisis die is veroor zaakt door zijn eigen partij. De politieke opstand, die het ei land volkomen heeft verrast, komt op het moment dat de burgeroorlog in het noorden en oosten sterk is opgeleefd. Sinds juni vorig jaar zijn meer dan 10.000 mensen bij de gevechten omgekomen. Een groep van 46 parlementariërs van de rege rende Verenigde Nationale Partij (UNP), onder leiding van drie demissionaire ministers, heeft eind augustus samen met de oppositie het aftre den van Premadasa geëist. De parlementsleden beschuldigen de president van machtsmisbruik, corruptie en betrokkenheid bij moordaanslagen op politieke tegenstanders. De confrontatie tussen de oppositie en de presi dent laat nog op zich wachten. De president rea geerde op de motie waarin zijn aftreden wordt geëist, met het besluit het parlement een maand op vakantie te sturen. Overigens kan Premadasa het parlement niet ontbinden zolang de motie van wantrouwen niet is behandeld. Het parlement komt 24 september weer bijeen. Maar volgens waarnemers kan een juridisch steekspel stemming over de motie nog maanden ophouden. De oppositie zou de president al eer der in moeilijkheden kunnen brengen, bijvoor beeld bij de stemming in november over de over- President Sri Lanka krijgt oppositie van twee kanten H heidsbegroting. De dissidenten P in de UNP rekenen erop dat zij samen met de honderd leden van de oppositie een stemming in het parlement van 225 zetels zonder problemem winnen. De dreiging van ontslag kan Premadasa aanzetten snel een nieuwe regering samen te stel len. Maar de dissidenten zijn daarmee niet tevreden. Zij ver langen de vervanging van het presidentieel systeem door een parlementair systeem. „Terwijl in de hele wereld de one-man- 'wcmrromm sh,ows worden vervangen door orkesten, beschikt onze presi dent over de meeste uitgebreide bevoegdheden", aldus de demissionaire minister Lalith Athulathmudali, die de dissidenten aan voert. Amnesty International publiceerde afgelopen woensdag een rapport waarin melding wordt ge maakt van duizenden executies en verdwijningen sinds het leger en de Tamil Tijgers, na een be stand van vijftien maanden, de gevechten juni vorig jaar hervatten. Volgens de mensenrechten organisatie hebben regeringstroepen mensen die ervan worden verdacht banden te onderhouden met Tamil-verzetsstrijders, geëxecuteerd, dood gestoken, in stukken gehakt en levend verbrand. De Tamil Tijgers zouden honderden „verraders" hebben gedood. Beschuldingen over schendingen van de mensen rechten waren eind 1989 ook al talrijk toen de re gering in het midden en zuiden van het eiland een einde maakte aan de acties van de verzetsbe weging Volksbevrijdingsfront (JVP). President Ranasinghe Premadasa van Sri Lanka staat bloot aan hef tige kritiek. COMMENTAAR Voor zover dat nog mogelijk was, heeft minister Van den Broek (buitenlandse zaken) de verwarring in en rond Joegosla vië het afgelopen weekeinde nog groter gemaakt. Door dit maal Kroatië verantwoordelijk te stellen voor het oplaaien van de strijd, probeerde de Neder landse minister op onhandige wijze elke indruk van partijdig heid in het conflict weg te ne men. In een eerder stadium werd Servië al terechtgewezen, zodat hij nu kennelijk het mo ment gekomen achtte om een andere partij in het conflict als schuldige aan te wijzen. Van den Broek had zijn verma nende vingertje echter niet op een ongelukkiger moment kun nen opsteken. Zijn zogenaamde objectiviteit zal door Kroatië juist wèl als partijdigheid wor den uitgelegd. Het federale le ger en de Serviërs staan op het punt om het al in vieren gedeel de Kroatië volledig voor zich op te eisen. Wat Kroatië doet komt neer op het vechten voor lijfsbe houd in een burgeroorlog, waarin de tegenstander op geen enkele manier de grenzen van de deelstaten respecteert. De opmerkingen van Van den Broek zouden nog enig gewicht hebben gehad, als die waren ge steund door alle landen van de Europese Gemeenschap. Italië en Duitsland bleken er echter heel andere opvattingen op na te houden. De ministers van buitenlandse zaken van deze landen, De Michelis en Gen- scher, legden de schuld bij het leger en de Serviërs, waardoor Nederland als tijdelijk voorzitter van de EG weer eens zijn doel voorbijschoot. Eens te meer heeft de EG zich gepresenteerd als een hopeloos verdeeld bondgenootschap, dat bepaald niet als voorbeeld kan dienen voor Joegoslavië. Door hun tegenstrijdige opvat tingen te ventileren, hebben de EG-landen bovendien de positie verzwakt van Lord Carrington, die vandaag als bemiddelaar naar Joegoslavië gaat. Hij zal al lereerst moeten uitleggen wie hij nu eigenlijk vertegenwoor digt en welk doel hij voor ogen heeft. Die moeite had hem be spaard kunnen worden als Ne derland, Duitsland en Italië er het zwijgen toe hadden gedaan en Carrington niet voor de voe ten hadden gelopen. KOKANJE De afgelopen week maakte het hoor spel opeens een sprongetje vanuit het schemerduister in de lichtcirkel van de publiciteit. Ergens in het westen des lands werd een hoorspelfestival georganiseerd waar het publiek naar Nederlands en Vlaams radiodrama kon luisteren. Er was een jury aanwezig die de beste produktie met een lauwerkrans en een geldprijs onderscheidde. Ook de NCRV besteedde op de radio uitgebreid aandacht aan deze in de verdrukking geraakte kunstvorm. Helaas kwam daarin weer zo'n opge blazen toneelregisseur aan het woord, die met het air van een wijsgeer verkondigde dat „radio voor hem vooral stilte was". Het fragment dat vervol gens werd uitgezonden, bestond uit wat dialoog- zinnen die door peilloze stiltes van elkaar waren gescheiden. Hier was werkelijk sprake van een windhandel, want hoorspelen worden per uitge zonden minuut betaald. De televisie heeft de radio allang overvleugeld en dat is ook funest geweest voor het radiodrama. De Hoorspelkern behoort al weer een tijdje tot het verleden; steeds minder omroepen ruimen zendtijd voor hoorspelen in. In de nabije toe komst zijn financiële besnoeiingen en de komst van commerciële radio grote gevaren voor het voortbestaan van deze aparte kunstvorm. Vaak wordt gezegd dat radio niet met televisie kan concurreren, omdat de mens in de eerste plaats een kijkdier en pas in de tweede plaats een luisterdier is. Zou het waar zijn? En de muziek dan? Niet voor niets zijn er in radioland voor klas sieke muziek en popmuziek twee zenders in het leven geroepen en dat kan van televisie niet ge zegd worden. Wat zou het leven een stuk armzali ger zijn zonder symfonie, strijkkwartet en opera. Nu is opera zowel voor het oor als voor het oog bedoeld, maar een opera zonder beeld is geen ramp en dat kan van een opera zonder geluid niet gezegd worden. Het is met name de kunstredactie van Tros-radio die het Nederlandse luisterspel een nieuwe im puls heeft gegeven. Hoewel de televisiecritici de Nipkowschijf en de radiocritici de Reiss-micro- foon meestal aan de VPRO en de IKON toeken nen, ging die microfoon een paar jaar geleden naar genoemde kunstredactie. In grote lijnen komt het beleid van kunstchef Joop de Vries en regisseuse Marlies Cordia erop neer dat zij enerzijds goede Nederlandse litera tuur tot radiospelen laten omwerken en ander zijds speciale opdrachten geven aan Nederlandse schrijvers. Bij dat laatste kan het om zeer gewaag de onderwerpen gaan. Zo werd mij twee iaar ge leden gevraagd een serie te maken over de per soonlijke ervaringen van antropologen in primi tieve samenlevingen. Een mooi onderwerp, waarover de laatste tijd heel wat brieven en dagboeken gepubliceerd zijn, maar dat zich niet eenvoudig in dialoog en geluid - de twee grondstoffen waaruit het hoorspel is op gebouwd - laat omzetten. De serie, die vorig na jaar werd uitgezonden, kreeg meer publiciteit dan wij hadden durven hopen. Een van deze stukken vormt dit jaar zelfs de Nederlandse inzending op het prestigieuze Europese hoorspelfestival in Ma drid. Momenteel werk ik aan een nieuwe serie over hekserij. Ook een fraai onderwerp, waarin het drama natuurlijk voor het opscheppen ligt. Over het heksengeloof, de heksenvervolgingen, de dui velsdienst op de sabbat, de uitdrijvingen van dui velbanners, de waanvoorstellingen van theolo gen, inquisiteurs en gewone mensen is een flinke bibliotheek Volgeschreven. Gelukkig voor mij hebben de historici vele archieven uitgeplozen en gepubliceerd. Daaronder bevinden zich ook de soms ellenlange verhoren van heksen door de In quisitie en de getuigenregisters van duivelban ners. Vooral die registers zijn een goudmijn. Aangezien men ervan uitging dat duivels door de monden van bezetenen konden spreken, werd elk woord van het slachtoffer opgetekend. In Zuid- Frankrijk raakten in het begin van de zeventiende eeuw hele nonnenkloosters bezeten. Een invasie van hellegeesten drong het lichaam van de Chris tusbruiden binnen en was verantwoordelijk voor vele onstichtelijke taferelen. Bij gelegenheid rol den de nonnen als hoepels door de kerk. Om te verhinderen dat nieuwe demonen zich bij Beëlze bub, Asmodeus en Balam zouden aansluiten, sloot de exorcist soms een non in haar cel op. Zij werd gezelschap gehouden door een soldaat die om de paar minuten de lucht om haar lichaam met een degen moest doorklieven, in de hoop dat hij af en toe een duivel doormidden zou hakken. Wat een schitterend komisch tafereel! Zowel non als soldaat diende al die tijd het stilzwijgen te be waren. Voor mijn hoorspel kan ik dit tafereeltje dus niet gebruiken, daarom doe ik het u bij deze maar cadeau. GERRIT-JAN ZWIER Zuid-Tirol moet terug bij Oostenrijk Gisteren blies een Baltisch windje over de Brenner Pas toen zo'n 4000 Tirolers uit Italië en Oostenrijk bijeenkwa men op een helling aan de Oostenrijkse kant van de grens om deel te nemen aan een dag van 'Beschouwin gen over Tirol'. Aan de reeks van afscheidingen en onafhankelijkheidsverklaringen komt geen einde. Binnen de Russische republiek en in Kazachstan willen bevolkingsgroepen (Wolgaduitsers, Tataren, de Ingoeshj'ook hun eigen staat. Het uiteenvallen van Joegoslavië en de Sovjetunie heeft ook in andere landen weer verschillende volkeren onder één dak al dan niet gedwongen samenwonen veel losgemaakt. Tsjechen en Slowaken, maar ook Moraviërs en Bohemen, weten niet of ze nog wel langer binnen Tsjecho-Slowakije met elkaar verder willen. De Spaanse regering schuifelt ongemakkelijk op haar stoel sinds het altijd eigenzinnige Catalonië en Baskenland roepen dat ze in de herwonnen vrijheid van de Esten, Letten en Litouwers een inspirerend voorbeeld zien. Het afgelopen weekeinde werd ook Italië (weer) geconfronteerd met de opgelaaide nationalistische gevoelens van de Tirolers, die Zuid-Tirol weer als onderdeel van Oostenrijk wensen. Catalonië en Baskenland denken aan onafhankelijkheid lijke stelsel te herzien, maar benadrukt dat dit moet gebeuren binnen het raamwerk van de be staande grondwet. Voor radicale nationalisten Spanje bevindt zich in de greep van het nationa- gaat dit niet ver genoeg. Zij eisen dat er nu refe- listisch vuur, dat wordt geïnspireerd door het uit- renda gehouden worden over volledige onafhan- eenvallen van de Sovjetunie en dat de politieke kelijkheid en dat de grondwet wordt geamen- stabiliteit ondermijnt die na de dood van dictator deerd om het gebieden mogelijk te maken zich af Franco was ingezet, Basken, Catalanen en in mindere mate Galiciërs claimen een zelfbeschikking die haar oorsprong vindt in hun geschiedenis en eigen taal en cul tuur. Het verenigen van deze eisen in een nieuw democratisch Spanje was een van de meest dringende kwesties tijdens de overgangsperiode na de dictatuur. De oplossing lag in het vormen van een regionaal bestuurlijk stelsel in twee lagen, zeventien in totaal, met speciale bepalingen voor vier histo risch autonome gebieden: Basken land, Catalonië, Galicië en Andalucië. Zij kregen meer macht dan de ande- te scheiden. Volgens de opiniepeilingen groeit de steun voor onafhankelijkheid. Een onderzoek dat in het poli tieke weekblad Cambio 16 is gepubliceerd, ont hult dat 39 procent van de Catalanen voor volledige onafhankelijkheid is. Veel meer willen een grotere plaatse- beslissen Hoewel volgens critici het stelsel duur is en bui- stukken die w tengewoon bureaucratisch, werkt het relatief een- sche president Manuel Fraga in het dagblad ABC. stemmig. Baskenland, Catalonië en Galicië den door gematigd nationalistische regeringen bestuurd. De afgelopen weken is de roep van klei- volk. Hervorming van de senaat, regelmatige bij- spraakmakende groepen om een grotere eenkomsten van de regionale presidenten, een mate van, of zelfs volledige, onafhankelijkheid groter geworden en krijgt meer weerklank realistisch financieringsstelseL.betere oplossin gen, geen nieuwe problemen." Vorige week zondag kregen kerkbezoekers in drie Op dit moment vinden zijn woorden en die van Catalaanse bisdommen pamfletten uitgereikt met zijn medestanders echter geen gehoor. In Catalo- de oproep: „Catalonië moet vrij over zijn toe- nië, waar volgend jaar plaatselijke verkiezingen komst beslissen". De actie deed veel wrijving ont- worden gehouden, zullen de nationalistische ge staan en de kerk werd ervan beschuldigd de staat voelens waarschijnlijk niet afnemen, tenzij zowel te ondermijnen. Bij gemeenteraden werden moties ingediend die actie zich uitspraken voor volledige Catalaanse onaf hankelijkheid. De meeste haalden het niet, maa één, in de badplaats Palafirugell, werd aangeno- i. De radicale nationalistische partij, Esq ionale als de centrale overheid met een re- omen. Gematigde leiders worden gedwon- n meer radicale houding aan te nemen. Hetzelfde gebeurt in Baskenland, waar de rege rende coalitie, die wordt geleid door de gematig de Baskische Nationalistische Partij, al in gevaar •Catalonië moet vrij over politiekorps. De nationalistische kwestie heeft toekomst vanuit vrijwel alle sectoren van het Spaanse openbare leven een roep om gematigdheid doen klinken. „Zelfbe schikking, federalisme en andere ideeën van dat soort zijn minder be langrijk dan de echt essentiële vraag- liggen", schreef de Galici- „Wat wij nodig hebben is minder centralisatie c te komen tot een betere eenheid van het Spaanse ralle leeftijden in traditionele kle derdracht. Aanplakbiljetten en posters lieten er geen twij fel over bestaan waarvoor ze waren gekomen: om te de monstreren voor een 'Vrij Ti rol'. De bijeenkomst had wel wat weg van een feestelijke picknick in de buitenlucht en de politieke toespraken wer den voorafgegaan door een katholieke mis in de open lucht. Op een gigantisch spandoek van meer dan twintig meter stond de rode Tiroolse ade laar naast de tekst 'Hereni ging van Tirol'. Zuid-Tirol werd na de Eerste Wereldoor log een deel van Italië. De Italiaanse president van de provincie Bolzano (Bozen in het Duits), Luis Durnwal- der, en de Oostenrijkse gou verneur van Tirol, Alois Parti, waren ook van de partij. Dumwalder herinnerde de menigte er aan dat de demo cratische stem van de de Duitstaligen, de Südtiroler Volkspartei (SVP), voorstander was van regionale autonomie ter vervanging van de 'pacchet- to', het pakket concessies dat de regering in Rome had uitge vaardigd om de rechten van alle taalgroepen in Zuid-Tirol te be schermen. Het was niet nodig de grenzen te veranderen. Partl benadrukte dat ook Oostenrijk de SVP steunde. Beide mannen werden op boe-geroep en een fluitconcert onthaald. De organisatoren van de bijeen komst pleitten voor een ge meenschappelijke toekomst voor de inwoners van Zuid-, Noord- en Oost-Tirol en de pro vincie Trentino. Ze riepen het provinciale bestuur van Bolza no, Trento en Innsbrück op on middellijk stappen te onderne men voor de totstandbrenging van een 'Europese regio Tirol, met Zwitserland als voorbeeld'. De meeste deelnemers kwamen uit de Italiaanse regio Alto Adi- ge, die in deze contreien stee vast Zuid-Tirol wordt genoemd en waar tweederde van de 400.000 inwoners van Oosten rijkse afkomst is. Maar de me ningen zijn verdeeld. Elizabeth Pircher, een 19-jarige kapster uit Goeflan bij Merano, zei dat Zuid-Tirol zich bij Oostenrijk moest aansluiten. Ostwald Leit- ner uit Bolzano gaf de voorkeur aan een kleine onafhankelijke staat, zoals Liechtenstein. De 17-jarige Paulina Hallach uit Valten bij Merano vond dat het te laat was voor een terugkeer naar Oostenrijk. „Ik denk dat met de andere Tiroolse gebie den te versterken," zei ze. Eva Klotz, leider van de afschei dingsbeweging 'Union für Süd- tirol', beschouwde de bijeen komst gisteren een stap in de goede richting. Hoewel de vader van Eva Klotz in de jaren zestig had deelgenomen aan terroris tische activiteiten, geloofde ze dat geweld geen oplossing kon bieden. „De mensen moeten zelf kunnen kiezen," zei ze. „Eerst moeten we ze vragen of ze in Italië willen blijven, dan vragen we of ze aansluiting bij Oostenrijk willen of liever een onafhankelijke staat." Een opiniepeiling die gisteren in het Italiaanse weekblad Oggi werd gepubliceerd, wees uit dat 44,7 procent van de inwoners van Zuid-Tirol bij Italië wil blij ven en slechts 3,5 procent aan sluiting bij Oostenrijk verkiest. In Bolzano (Bozen), de provin ciale hoofdstad van Zuid-Tirol, kwamen gisteren zo'n 500 Itali- aanstaligen bijeen voor een met toortsen verlichte nachtwake bij het door Mussolini opgerichte Overwinnings Monument. Zij leken de geluiden over afschei ding serieus te nemen. „Ik wil een Italiaan in Italië blijven," zei Arrigo, een oude gepensio neerde die alleen zijn voornaam wilde geven. Gianfranco Fini, de leider van dé neo-fascistische MSI partij die de demonstratie sponsorde, verzekerde zijn ge hoor gisteren dat zijn partij nooit een volksstemming over afscheiding zou toestaan. Republicana de Catalunyu (ERC)is een campag- is gebracht door de radicalere verklaringen van de ne gestart om „Catalonië .tot de veertigste staat Eusko Alkartasuna Partij, van de Verenigde Staten van Europa te maken". vertaling: luutje niemantsverdriet De regering heeft beloofd het regionale bestuur- Eén, herenigd, Tirol Is de wens van deze betogers op de Brennerpas, die Italië en Oostenrijk en de twee delen van Tirol met elkaar ver bindt. FOTO AP ARNE DEDERT

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2