Sport 9 I Zmeskal zorgt voor surprise J 1 TUSSENIN WIE ZEI DAT NIEUWSLIJN Canadezen open finale met zege MONTREAL - Met veel fysiek geweld hebben de Canadese ijs hockeyers de play-offs om de Canada-Cup geopend. In Mon treal versloegen de Canadezen de Amerikanen in de eerste van drie wedstrijden met 4-1 (1-0 1-1 2-0). Het duel was spijkerhard. Voor Canada scoorden Messier, Sut ter, Desjardins en Larmer. Mclnnis van de Calgary Flames te kende voor drie assists. Voor de Amerikanen was Suter succes vol. Bij Canada viel superstar Gretzky in de tweede periode uit. Hij werd in de rug besprongen door Suter. Een reglementaire body- check. maar het is de vraag of Gretzky in de resterende twee wedstrijden op het ijs zal verschijnen. Persson wint beker en veertig mille KUALA LUMPUR - Jorgen Persson heeft de wereldbeker tafel tennis veroverd. De wereldkampioen versloeg in de finale Jean Philippe Gatien in drie games, 21-14 21-16 25-23. De Zweed ver diende met zijn overwinning 40.000 gulden. Persson was in Kuala Lumpur als eerste geplaatst, Gatien als zesde. De Zweed was in de kwartfinales dichtbij uitschakeling. In de vierde game tegen de Pool Grubba overleefde hij drie matchpunten. In de halve eindstrijd ontdeed hij zich van zijn landgenoot Waldner in vier games. Hij verloor de eerste, maar controleerde daarna het duel. Both zevende bij kunstzwemmen BONN - Het introduceren van de korte solo heeft bij het kunst- zwemmen niet geleid tot een spectaculaire wijziging in de krachtsverhouding. Bij de vijfde World Cup in Bonn zegevierden de wereldkampioenen van acht maanden geleden in Perth: Syl- vie Frechette in de solo, de Amerikaanse tweeling Jeffersson bij het duet. De jury was zo onder de indruk van het optreden van de gra- cieuse Frechette, dat voor de Canadese zwemster niet minder dan acht keer het bordje met tien omhoog ging. De Amerikaanse Kristen Babb-Sprague, die als tweede eindigde, kreeg vier tienen. De Nederlandse kampioene Marjolijn Both haalde 's morgens in de korte solo als laatste de finale. In die eindstrijd liet zij de Duitse Monika Müller achter zich. Die zevende plaats was gelijk aan haar klassering bij het wereldkampioenschap. Brons voor de dressuurploeg DONAUESCHINGEN - Nederland is tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap dressuur als derde geëindigd. De titel ging zaterdag in Donaueschingen naar Duitsland. De Sovjetunie eindigde als tweede. Het is de eerste keer sinds vijf jaar dat de Nederlandse dressuurploeg in de prijzen valt. Destijds werd in Goodwood (GBr) ook brons veroverd. In de individuele rangschikking eindigde Tineke Bartels als zes de. Het goud ging naar de Duitser Rothenberger, het zilver naar diens landgenoot Balkenhol en het brons naar de Russin Nina Menkova. Goede prestatie Elvira Becks bij WK turnen Kim Zmeskal werd dit weekeinde de eerste Amerikaanse wereldkampioene turnen. De 15.000 toeschouwers in de Hoosier Dome in Indianapolis wilden dat wel laten we ten. Minuten lang leek de immense sporttempel onder het gejuich te schudden. Voor de 15-jarige turnster uit Houston ligt een gouden toekomst in het waarschijnlijk zeer nabije verschiet. Mary-Lou Retton, die in 1984 in het door de Oosteuropese boycot van de Spelen zeer gedeva lueerde turntoemooi van Los Angeles Olympisch kam pioene werd, was binnen een half jaar miljonaire. In het tum-technisch geweld, dat in de finale van de beste 36 turnsters ter wereld werd ont wikkeld, bleef een kleine Neder landse overeind. Elvira Becks zorgde met de 27ste plaats voor een goede prestatie. De 16-jarige Nederlandse kampioene, die als laatste de eindstrijd had gehaald, bewees met haar klassering te zijn door gedrongen tot de wereldtop. Elvira Becks had in Indiana polis nog zes plaatsen hoger kunnen eindigen wanneer zij niet, net als in de keuzestof van de landenwedstrijd, bij de af sprong van de balk op haar ach terste was geland. Het kostte haar opnieuw een half punt. Hoe hoog haar oefening door de jury werd ingeschat bleek uit de waardering, die zij toch nog kreeg: 9,212 punten. Op de balk bevond Becks zich met haar misser overigens in uitstekend gezelschap. De Rus sin Tatjana Lisenko, een van de favorieten voor de titel, kon haar hoop meteen opgeven toen bij het afgaan van het toe stel haar voet bij de afzet weg gleed en zij op de grond tuimel de. De Hongaarse Henrietta Onodi was op haar eerste on derdeel, de brug, na een fout zo van slag, dat zij haar oefening volledig vergat. De Russin Tatja na Goetsoe kon haar aanspra ken vergeten na een paard- sprong beneden haar niveau. Met Zmeskal, titelhoudster Svetlana Boginskaja, de Roe meense Cristina Bontas en de in Oeganda geboren Amerikaanse Elizabeth Okino waren nog vier kandidaten over. Bontas viel in de laatste ronde bij het springen (9,887) af. Okino, die in dezelfde groep uitkwam, kon nog even hopen op brons. Met haar 9,937 kwam zij echter vijfhonderdste te kort voor een plaats op het erepodium. Het goud en het zilver waren even tevoren reeds verdeeld. In de beslissende fase werkten Bo ginskaja op brug en Zmeskal in de vloeroefening vlak na en naast elkaar. Op het moment dat Boginskaja aan de brug ging, durfde Zmeskal niet te kij ken. Het 1,40 meter lange, 37 ki logram wegende poppetje kroop weg achter de brede rug van trainer Bela Karolyi. Even later kon de tot Ameri kaan genaturaliseerde Roe meen, die in 1981 naar de Ver enigde Staten vluchtte en met zijn mede door echtgenote Martha geleide turnschool in Houston een vermogend man is geworden, zijn pupil in triomf optillen. De Roemeense Lavinia Milosovid zet af voor haar sprong. Op dat onderdeel veroverde zij me de gouden medaille. jt n de Hoosier Do- foto afp Zmeskals vloeroefening, in el ke beweging gevolgd door de trainer, lokte een bijna hysteri sche reactie van het publiek uit. Met 9,987 punten, de hoogste score van de avond, ging Zmes kal de regerende kampioene de finitief voorbij. Karolyi, de trai ner die Nadia Comaneci groot maakte, had zijn meesterschap opnieuw bewezen. Uitslag vierkamp dames: 1. Zmeskal (VS) 39.848 pnt. 2. Bo ginskaja (SU) 39.736, 3. Bontas (Roe) 39.711, 27. Elvira Becks 38.311. Toestelfinales: Sprong: 1. Milosovici (Roe), 2. Onodi (Hong) en Tsjoesovitina (SU); brug ongelijk: 1. Kim (N.Korea), 2. Goetsoe (SU) en Miller (VS); balk: 1. Boginskaja (SU), 2. Goetsoe, 3. Okino (VS) en Milosovici; vloer: 1. Bontas (Roe) en Tsjoesovitina, 3. Zmes kal (VS). Muster wint Geneve GENEVE Rtr Thomas Muster heeft goede hoop dat hij zijn plaats bij de eerste tien van de wereld weer kan innnemen. Hij bezette die positie twee jaar geleden voor een zwaar auto-ongeluk hem ver terugwierp. De Oostenrijker bracht giste ren het 500.000 gulden toernooi van Geneve op zijn naam, waar bij hij in de finale met 6-2 6-4 won van Horst Skoff. Deze laatste staat 25ste op de wereld ranglijst; Muster is 53ste. Het einde kwam nogal abrupt voor Muster. Toen hij het eerste matchpoint had benut, dacht hij dat het pas 5-3 was. In het toernooi van Bordeaux waren de Fransen oppermach tig. Guy Forget, de nummer zes van de wereld, won in de finale met 6-1 6-3 van Olivier Delaitre. Hij had er slechts 54 minuten voor nodig. Nobilo verslaat Ryder Cup-team ST-NOM RTR De Nieuwzeelander Frank No bilo is bij het 1,4 miljoen gul den-toernooi van St. Nom-la- Breteche (Fra) het hele Europe se Ryder-cup team de baas ge bleven. Met een laatste ronde van 65 kwam hij uit op een to taal van 267; dertien onder par. De overwinning - en de hoofd prijs van een kwart miljoen gul den - kwam voor Nobilo als een grote verrassing. Zijn resultaten in de voorgaande toernooien waren zo slecht, dat hij eigenlijk een vakantie had willen inlas sen. Het was zijn vrouw, die hem daar van afbracht. Nadat de Nieuwzeelander zijn ronde had voltooid, duurde het nog geruime tijd eer hij zich winnaar wist. De Australiër Pe ter Fowler kwam met een lange birdie put op de zeventiende gelijk. Een par-drie op de laatste hole zou hem hebben verzekerd van een play-off. Zijn afslag kwam echter in een bunker te recht, waardoor hij een extra slag nodig had. Maandag 16 september 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK ALS DE TENNISBOND niet DE NEDERLANDSE atlete El- snel de eigen eredivisie in de vira Becks zorgde op de WK revisie doet. gaan de clubs turnen in de VS met de 27ste zelf een competitie in het Ie- plaats voor een goede pres- ven roepen. Zie de rubriek 'Er tatie. tussenin' Ajacied Aron Moham med Winter in Nieu we Revue: Beenhakker lijkt heel open, is naar jullie, naar de pers toe. een hele open man, maar privé te gen ons is hij heel gesloten. Idem: „Ik hen een beschaafde jongen, misschien voor het voetballen wel iets te beschaafd. PSV-voorzitter Jacques Ruts in Panorama over zijn jeugdja- „Ik was een hele goede doelman. Dat is echt zo. Ik was geen uitgesproken lijnkeeper. Ik pakte alles in het straf schopgebied, speelde heel erg mee. Een voorloper, zeg 'maar, van Jan Jongbloed. Idem: „Mijn vader had een zaak op de Schiekade in Rotter dam. Hij verkocht vooral stofzuigers. 'Geen gepruts: ga naar Ruts', dat was zijn slogan. Idem, over de plaats van han deling voor een mogelijke be slissingswedstrijd om het landskampioenschap, wanneer twee clubs net als vorig seizoen met hetzelfde aantal punten fi nishen: „Ik weet niet of ik nou zo voor het Feyenoord-stadion moet zijn. Onze supporters komen daar niet graag. Ik constateer dat de aanhang van PSV in zijn algemeenheid liever niet mee gaat naar het westen. Ze gaan wel naar Groningen, wel naar Twente, wel naar Sittard en Maastricht, maar ze gaan niet naar FC Den Haag, niet naar Sparta, niet naar Feyenoord en niet naar Ajax. Brabanders ko men gewoon niet graag meer in het westen. Volgens mij niet eens uit angst voor rellen, maar de hele sfeer staat ze niet aan. Onze officiële supportersvereniging or ganiseert ook geen reizen meer naar het westen. Idem, over zijn imago van glad, elitair, autoritair, eng: „Het interesseert me werkelijk geen fuck wat de mensen van me zeggen. In de Vl-rubriek 'T Wereldje oor: „Mijn met me kan over ex-Haarlemspeler Roma no Sion: 'Vraagje aan John van Dijk: hoe komt het dat Sion maar een helft kan vlammen? Van Dijk: „Omdat we pas de helft van de transfersom hebben betaald. René van der Gijp in het Por tret in VI: Bewondering vrouw, omdat samenleven. Idem: Politieke partij: „De vorige keer heb ik CDA gestemd, waarom weet ik ook niet. Charles Cale, organisator van de WK voetbal 1994 in de VS in het Al gemeen Dagblad: „Ik durf nu al te zeg gen dat alle beschik bare stoelen uitver kocht zullen zijn. Voor iedereen is een plaats beschikbaar, of hij nu gehandi capt, oud, jong of vermogend is. Idem, over het ont breken van een Amerikaanse vedette: „Tot op heden toe moeten we het van Bora Milutinovic, onze bondscoach, hebben. Het pu bliek kan zijn naam Bora ten minste scanderen. Dat gaat dus de goede kant op. Gijs Weterings, over het nieu we elan van het Nederlandse hockeyteam in het Algemeen Tijdens toernooien krijgen we steevast bezoek van spelers van de tegenpartij. 'Jullie drinken al tijd een biertje', roepen die man nen dan. Klopt, maar wel als het programma dat toelaat. Samen een pils pakken, elkaar sarren, elkaar in de zeik nemen, dal schept een onderlinge band. Ver geet niet dat onze drijfveer de lol is. Lol staat voorop. Op die ma nier zijn we namelijk niet kleur loos of in een bepaald stramien bezig met hockey. Als groep stra len wij naar de concurrentie iets Wereldrecordhouder versprin gen Mike Powell, vrijdagavond wegens een blessure niet in ac tie bij de Ivo van Damme Me morial, via de microfoon tot de teleurgestelde toeschouwers in Brussel: „Sorry, geblesseerd, maar ik hou van jullie." Als de Nederlandse tennisbond niet snel de eigen eredi visie in de revisie doet, gaan de clubs zelf een competitie in het leven roepen. Volgens Duncan de Mooij, manager van Amstel- park, ligt het scenario voor een buiten de bond om georgani seerde nationale competitie al klaar. "Want zoals het nu gaat. kan het natuurlijk niet langer," aldus De Mooij gisteren tijdens de finaledag van de eredivisie De Mooij heeft al vaker aan de bel getrokken bij de KNLTB, maar kreeg nooit veel respons. Hij vindt dat de tijd nu rijp is om het hard te spelen en legt een bom onder de huidige ere divisie die het nog steeds stelt met een minimum aan belang stelling van zowel publiek als media. Volgens de belangrijkste man achter de Amsterdamse eredivisionist - die gisteren de titel verspeelde aan De Manege - zijn meer topclubs geïnteres seerd in een restauratie die van de bond zelf niet is te verwach ten. "Ik krijg genoeg clubs mee, dat weet ik zeker. De bond vindt nog steeds dat de competitie van haar is, maar die is natuur lijk gewoon van de clubs. Bij die denkfout begint de ellende al. Ze beseffen ook niet dat ze zelf verantwoordelijk zijn voor de problemen die elk jaar weer op doemen." De Amstelpark-manager wil best geloven dat er een jaarlijks terugkerend 'kalenderpro bleem' is bij het plannen van de eredivisiewedstrijden. Het komt proftennissers vrijwel nooit uit om competitie te spelen. In het buitenland lonken de dollars week in week uit, het hele jaar door. Maar het is ondanks die problemen toch moeilijk te ver kopen dat het finale-weekeinde wordt gehouden op het mo ment dat de nationale ploeg in het buitenland verblijft. Uitge rekend tijdens de play offs zit de Davis Cup-ploeg in Mexico om zich voor te bereiden op het be langrijke duel met de Mexica nen. Onbenullig? Of gewoon het zoveelste bewijs dat de Neder landse competitie een farce is? Volgens De Mooi kan op beide vragen bevestigend worden ge antwoord. "De Davis Cup-ploeg zou op 16 september vertrek ken. Maar pas heel laat wordt dan besloten om een week eer der te gaan waardoor de play offs samenvallen met de voor bereiding op de interland. Ik begrijp heus wel dat we met Oranje goed moeten presteren, maar dit kan toch niet. Ach, het is ook weer niet zo gek als je een bondscoach hebt (Stanley Fran ker, red.) die eens heeft geroe pen dat de Nederlandse toppers beter niet mee kunnen doen aan de Nederlandse competitie. Wat moet je dan verder nog?" De bond dwingt de eredivisie clubs op deze manier om zelf iets te ondernemen, meent De Mooij. Want als de eredivisie aantrekkelijk wil blijven voor sponsors dan zal er moeten worden ingegrepen. De compe titie trekt weinig publiek, vol trekt zich vrijwel geruisloos met een minimum aan publiciteit en staat bovendien bol van de 'vervalsingen'. Spelers als Jan Siemerink (Amstelpark) en Paul Haarhuis (ELTV) komen opdra ven als het hen uitkomt en zijn niet altijd inzetbaar. Als ze toe vallig in het buitenland een lu cratief toernooi hebben, zijn ze gevlogen. De succesreeks van Paul Haarhuis bij de US Open bijvoorbeeld kostte ELTV een plaats in de play offs. De Mooij: "Het moet allemaal korter op elkaar, zodat je niet zo lang beslag hoeft te leggen op een speler. Bovendien is een competitiewedstrijd zoals nu toch uit de tijd. Ik heb het mee gemaakt dat we met Amstelpark 's ochtends om 11 uur begon nen en 's avonds om tien uur nog met de beslissende dubbel- partij bezig waren. Voor welke toeschouwer is dat nou interes sant? Ik zou een competitiedag tussen 12 en 5 's middags af werken met minder partijen. Er is best een feest van te maken. Met de vaderlandse top. spon sors en tv-beelden kun je iets bereiken." Competitieleider Coert Beek kent de ideeën van De Mooij. Maar net als de huidige opzet, kleven er bezwaren aan, meent Beek. "Er is al zo vaak geopperd om de wedstrijdenreeks in te korten. Maar juist de clubs teke nen daar bezwaar tegen aan. De sponsors zouden de wedstrij den willen spreiden. Het is ge woon altijd wat. Misschien klinkt het gek, maar de succes sen van het Nederlandse tennis in de afgelopen jaren maken de eredivisie alleen maar proble matischer. Vroeger had je die toestanden niet rond spelers die een wedstrijd laten schieten voor een buitenlandse trip." Beek heeft voor volgend jaar al een belangrijke verbetering in petto. De eredivisie begint dan meteen na Het Melkhuisje en wordt in een ruk afgewerkt. Zonder onderbreking van de US Open. "Maar dan nog", zegt de competitieleider, "niemand ga randeert de clubs dat de top pers alle wedstrijden spelen, tenzij ze daarvoor veel geld krij gen. Dat zijn echter zaken die de bond niet aangaan." De ongelukkige planning van de play offs speelde gisteren De Manege in de kaart. In de finale tegen Amstelpark (zaterdag wa Hij is alweer 45 jaar, maar zijn lange manen en balgevoel zijn gelijk gebleven: llie Nastase. De Roemeen - in Zijn goede tijd won hij een keer de US Open en Roland Garros - verscheen afgelopen zaterdag op de banen van Dekker Tennis en gaf daar veertien kinderen uit de selectie van het district Leiden les. Samen met een an dere ex-topper, Tom Okker. Ze oefenden voor het oog van bijna honderd toeschouwers forehand, backhand en de volley. Maar of het uurtje training voldoende is om de wereldtop te bereiken in navolging van de twee leermeesters, is zeer de vraag. foto loik zuydirduin ren Zandvoort en De Metselaars de verliezers in de halve eindstrijd) bleek de ploeg uit Apeldoorn de sterkste in de vrij wel geheel indoor gespeelde wedstrijd. Bij een 3-3 eindstand werden de gescoorde games doorslaggevend. Indirect is de kampioen dank verschuldigd aan Stanley Franker. Hij nam immers de troef van Amstelpark - Jan Siemerink - mee naar Mexico. En Jacco Eltingh van De Manege viel buiten de Davis Cup-boot en kon wel competi tie spelen. Zo werkt dat. De sponsors van Quick Boys voelen zich sinds afgelopen vrijdagavond de koning te rijk. Sinds 13 september zijn de gulle gevers van de Katwijkse voet balclub een schitterend onder komen rijker. De heren hoeven zich niet meer tevreden te stel len met de veel te kleine, verou derde bestuurskamer, die de grote toeloop rond wedstrijden van het eerste niet meer kon verwerken. Gastvrouw Ouwehand, echtge note van secretaris Huig. ont- I vangt bestuurders en sponsors (met aanhang) nu in een schit terend onderkomen, compleet met bar en comfortabele zitjes. De verbouwing was oorspron kelijk begroot op een kwart mil joen gulden. Door zelfwerk zaamheid bleef van dat bedrag uiteindelijk rond de 150.000 gulden van over. Die kosten zijn tot op de laatste cent betaald door de sponsors van Quick Boys. Anders gezegd: het riante home kost de voetbalclub geen penny dus. Bram Haasnoot, 'verbindings man' tussen bestuur en spon sors, voelde zich zaterdag dan ook even koning van Katwijk. Met een big-smile nam hij alle loftuitingen in ontvangst. Toch had Bram een minpuntje te melden. Hij zoekt nog iemand die de bar kan bemannen. Üf liever gezegd: bevrouwen. Want het moet dus een 'zij' zijn, ie mand die de sponsors in hun eigen verzamelplaats in de wat ten legt. En ze zaterdags om 19.00 uur vriendelijk in de oren fluistert naar huis te gaan. want Haasnoot en consorten hebben weinig trek om zich om aange schoten 'gasten' te bekom me- Naam: Ron de Roode Leeftijd: 26 jaar Beroep: Full-prof voetballer Club: Telstar P TJ Ronde Roode schoot z terdagavond weer ouderwets uit zijn slof. De Leidse aanvaller scoorde zijn werkgever, eerst-divi sionist Telstar, drie keer in de uitwedstrijd tegen F.mmen. De aanvaller staat nu op 6 doel punten. Ron de Roode wordt dus topsco rer van de eerste divisie? ,,Dat Ls wel de bedoeling, ja. Ik probeer in elk geval zo hoog mogelijk te eindigen. Ik heb er nu zes. Twee minder dan Vel len, Tammer en Van Roon." Telstar scoorde al eens een keer eerder zeven goals tegen F.m men. Is dat zo'n slechte ploeg ,,Ik hoorde dat ook zaterdag. Dat was heel lang geleden. Zelf wist ik het niet. Maar Hemmen heeft niet eens slechte ploeg. Toen het 2-3 stond werd hun keeper eruit gestuurd. Uit die vrije trap scoorde ik meteen. Daarna kregen we veel ruimte." Hoe draaien jullie zelf. En hoe draai jij? „We spelen al een aantal weken goed. Ik voetbal met de week een stuk beter. In het begin was het wel moeilijk. Ze verwacht ten hier veel van mij en Olde Rickerink. Dat we het elftal zou den dragen. Dat was even wen nen. maar nu gaat het steeds beter." Dat uas zeker feest in de bus naar huis? „Ja, het was twee uur en een kwartier rijden. We konden dus een biertje drinken. Dat werd wel een keer tijd ook. Want tot nu toe hebben we, zeker in uit wedstrijden, te veel punten la ten liggen. Daarom staan we nog niet zo hoog, maar dat komt nog wel."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21