Sport Tafa kent weg in Amsterdam Ploeg Raas gaat in Eindhoven erg diep Hockeyteam krijgt draai om de oren Dick Jaspers: een 'ondeugende' Master onder de driebanders Hockeysters winnen van Zuid-Korea BERLIJN - De pijnlijke grimas, die het gelaat van vrouwencoach Roelant Oltmans na het teleurstellende Europese kampioen schap in Brussel (vierde) ontsierde, kan voorlopig worden verge ten. Bij het toernooi om de Champions Trophy in Berlijn had hij na het openingsduel tegen titelverdediger Zuid-Korea alle reden te glunderen. Belangrijker nog dan de zege (3-1) was, in vergelij king met Brussel en met de blik naar Barcelona, de echte winst: geestdrift, evenwicht, lichamelijke fitheid en een enorm zelfver- Oegstgeestenaar Oltmans temperde de prestatie lichtelijk door te zeggen dat zijn Zuidkoreaanse collega enkele basisspeelsters, mogelijk om ze te sparen voor het Olympische kwalificatietoer nooi in Auckland, aan de kant had gehouden. Kummer naar PDM EINDHOVEN - De Duitse wielerprof Mario Kummer rijdt vol gend seizoen in dienst van PDM. De voormalige Oostduitser, dit seizoen aktief in de ploeg van Gianni Bugno, bereikte met de Nederlande formatie overeenstemming over een contract van één seizoen met een optie voor nog een jaar. Het 22-jarige Duitse talent Kai Hundertmark heeft de ploeglei ding van PDM twee dagen bedenktijd gevraagd. Manager Manf red Krikke sprak gisteren na afloop van Grand Prix de la Libera tion in Eindhoven drie kwartier met de renner, die ook aanbie dingen van andere ploegen op zak heeft. De nummer vijf van de wereldtitelstrijd in Stuttgart laat morgen weten of hij akkoord gaat met de aanbieding. Jan Gisbers blijft volgend seizoen de eerste ploegleider bij de wielerformatie PDM. Na het Tour-drama, waarbij de hele ploeg voortijdig ziek naar huis vertrok, gingen geluiden op dat Gisbers de zeggenschap met Ferdi van den Haute zou moeten delen. Met name Erik Breukink maakte zich echter sterk voor handha ven van de positie van Gisbers. Schop wint Ronde van de EG DEN HAAG - Astrid Schop heeft de Ronde van de Europese Ge meenschap gewonnen. Na bijna 1100 kilometer hield ze twee seconden over op wereldkampioene Leontien van Moorsel. De derde plaats was voor de Italiaanse Roberta Bonanomi op 1.09 minuut. Dat Schop, die al vanaf de tweede dag de gele lei derstrui om haar schouders droeg, de tour zou winnen was voor bijna iedereen zaterdagmorgen na de rit IJsselstein-Den Haag zeker. Ze verloor geen seconde in de etappe die volledig door de Nederlandse ploeg werd gecontroleerd, en ging met 47 secon den voorsprong de afsluitende tijdrit in. In die race tegen de klok verspeelde de Amsterdamse bijna de hele marge. Ze hield twee tellen over. Vriesde tweede in Sheffield SHEFFIELD - Letitia Vriesde is tijdens internationale atletiek wedstrijden in Sheffield op de 800 meter als tweede geëindigd. De voor Suriname uitkomende Rotterdamse moest alleen Noeroetdinova uit de Sovjetunie voorrang verlenen. Vriesde, vijfde op dit onderdeel tijdens de wereldkampioenschappen in Tokyo, noteerde 2.01,50. Dat was 66-honderdste langzamer dan Het deelnemersveld van de Amsterdamse marathon komt onder het Rijksmuseum vandaan. De marathon van Amster dam heeft zich zelden on derscheiden door verba zingwekkende prestaties; het was vooral de rijke his torie aan incidenten die de klassieke race in de hoofd stad zo bijzonder maakte. Tesfaye Tafa uit Ethiopië won de eerste echte stads- marathon van Amsterdam in 2.13.25, terwijl trams en bussen gewoon door re den. AMSTERDAM ANP Even leek de 28-jarige nog op een dwaalspoor te wor den gezet. Zijn voorsprong op de als tweede eindigende Ja panner Tadao Uchikoshi kwam niet in gevaar. Het verhaal over de Belg Willy van Huylen- broeck, die in de jaren tachtig de verkeerde weg insloeg, doet het nog altijd goed, maar vond zondag geen herhaling. Een aluminium stellage bij de finish zakte ineen, hetgeen vrijwilliger licht verwondde. Collega's deden gedurende de gehele marathon pogingen een finishdoek omhoog te krijgen. Toen Tafa naderde was dat ge lukt. Dat was een van de meer in het oog lopende incidenten, geleverd door een organisatie die meer ambities dan kennis van zaken heeft. Het zit de vernieuwde mara- thongroep in de nauwelijks ge ïnteresseerde hoofdstad niet mee. Twee weken na afloop van de wereldkampioenschappen kon op het nieuwe parkoers, dat de stadsgrenzen niet te buiten gaat, een eliteveld wel worden vergeten. Volgend jaar zal het er op 27 september (zeven weken na de Olympische Spelen) iets beter zijn. Maar eigenlijk wil Amsterdam met zijn marathon, die in mei na de grote races in Boston, Londen en Rotterdam in de anonimiteit dreigde te geraken, november. De verweet de KNAU zich niet sterk genoeg te maken voor een goed bezette internationale marathon in het najaar en klei nere wedstrijden (Eindhoven) min of meer te beschermen. Sahle Mulunen, de coach van Tafa, liet weten diens komst als een gebaar te zien voor de goe de ervaringen die zijn landge noten Mekkonen en Densimo in Nederland opdeden. De be trekkelijk onervaren Tafa liep zes marathons. Zijn beste tijd is 2.11.52 (Milaan, 1989); hij acht zich in staat tot 2.09, een tijd die Nijboer ooit (1980) op het oude parkoers liep. Tot de veertigste kilometer toen een plotseling opduikende tram een slachtoffer leek te ei sen, had Tafa gezelschap van Uchikoshi, die later zei meer hinder te hebben ondervonden van de straatklinkers en de scherpe bochten. Daarvoor had Nikolaj Tabak moeten lossen. De verwijten van de Sovjet-at leet werden met name gericht met New York en Chicago aan zijn ex-coach Tratsjoek, dan voor lief worden geno- door wie hij een WK-plaats zou i. Atletenmakelaar Jos Her- hebben verspeeld. Tijdens de voorbereiding op de marathon van Londen had hij in Florida te veel wedstrijden gelopen. Nijboer Tempomakers Gerard Nijboer, John Vermeule en Jan van Rijthoven voerden het veld de eerste helft aan. De drie hazen, die op een schema van 2.12 wa ren vertrokken, probeerden beurtelings de vaart er in te houden. Het drukkende weer kneep echter de kelen dicht. Pas toen er een forse bui was geval len, zakte de luchtvochtigheid. De groep bestond aanvanke lijk uit veertien lopers, halver wege waren er zeven over. Nij boer verliet de wedstrijd met de mededeling dat het parkoers wel publiekvriendelijk is, maar dat voor de atleten verzuimd is de ideale lijn aan te geven, zoals bij internationale marathons gebruikelijk is. Maandag 16 september 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: NIEK FAAS NIEUWSLIJN DE PLOEG RAAS zorgde in Eindhoven weer voor een Nederlandse over winning. De Nederlandse hockeyers heb ben het debuut van Pieter Of ferman als bondscoach gisteren grondig bedorven. De Berlijnse warmte zakte de spelers in de benen of steeg hun naar het hoofd. Het resultaat was schro melijk gebrek aan beweging, originaliteit en zelfvertrouwen. Tegenstander Duitsland hoefde geenszins tot grote hoogte te stijgen om de tamme wereld kampioen na het EK in Parijs opnieuw een gevoelige draai om de oren te geven: 3-0. De vervanger van Hans Jorri- tsma, die wegens familie-om standigheden pas morgen naar Berlijn kan komen, kan roemen op een bliksemloopbaan als hockeycoach. Hij stuwde Pino- ké naar de hoofdklasse en werd daarin vorig seizoen kampioen met zijn nieuwe werkgever Bloemendaal. Offerman. werd prompt door zijn oude maatje Jorritsma - het duo trainde ooit samen bij Kampong - bij de na tionale selectie gehaald als as sistent. Noodgedwongen droeg hij gisteren al meteen de ver antwoordelijkheid. Het succesverhaal van de 36* jarige fysiotherapeut eindigde voorlopig echter met de ope ningswedstrijd van Oranje in het toernooi om de Champions Trophy. Algehele Nederlandse slapte resulteerde in een enor me deceptie. Jacques Brinkman toonde dat na afloop hel best door te trachten het hoofd be schaamd onder de kunstgras- mat te stoppen. „Hier stond ab soluut geep wereldkampioen," zei ook Offerman schuldbewust „De grote fout is geweest dat we te sloom en afwachtend zijn be gonnen. Tegen de afspraak in. We zouden de Duitsers de eer ste tien minuten gelijk onder druk zetten. Dat gebeurde niet We hebben het initiatief aan de Duitsers gelaten. Niet dat die nu zon geïnspireerde indruk maakten, maar bij elkaar opge teld is de uitslag nog terecht ook." Triest Een trieste maar ware constate ring. Wellicht werd de hoogte van het resultaat nog wat nega tief beinvloed door de falende Spaanse scheidsrechter Mora les, de nederlaag - tot stand ge komen door een tip-in van Sali- ger en twee rake strafcomers van Fischer - was zeker niet aan zijn onbegrijpelijke leiding te wijten. De herhaling van de EK- finale in Parijs (toen 1 -3 en nog onder leiding van Rob Bianchi) was onafwendbaar. Daar had ook Jorritsma wei nig aan kunnen veranderen. De opstelling van bondscoach en assistent, onafhankelijk van el kaar op een briefje gezet, was identiek. Verrassing daarin was welicht de naam van Van Pelt. De HDM-er maakte de voorbe reiding en de testserie tegen Australië niet mee, maar werd door het gedwongen afhaken van Van 't Hek te elfder ure als tweede stickstopper bij de se lectie gehaald en - mede door dat voorstopper Crucq pas maandagmorgen arriveert - meteen in de basis gezet. Van Pelt speelde tegen de Eu ropese titelhouder als één van de weinigen wel geconcentreerd en gedreven. De anderen waren doelman Leistra, al was diens bezieling vaker op zichzelf en de arbiter gericht dan op het team, en invaller Veen. De aan valler van HGC kwam in het veld in de plaats van Moolen- burgh, die met een dijbeenbles sure uitviel. Dat leidde tot grote veranderingen, behalve in het spel. Bovelander, die slechts twee strafhoekslagen mocht ne men en er één verschrikkelijk hard op de paal sloeg, werd naar het centrum van de defen sie gehaald, Diepeveen werd linksback, Parlevliet zakte af naar het middenveld en Brink man kwam aan de andere zijde van aanvoerder Delissen te staan. Veen ondernam in de spits tenminste iets, al ook hij kon geen geluk afdwingen. Wielrenner Jansen krijgt nu de bloemen voorhout. B-amateur Alex Jansen heeft in de Oranjeronde van Voorhout zijn eerste overwinning van dit jaar behaald. De Leidse mara thonschaatser had wel wat klei ne succesjes behaald maar moest tot zaterdag wachten op de eerste bloemen. Verrassend, dat wel, omdat bij de ontsnapping in de slotfa se ook de sterke Zaandammer Bert Bakker was meegeslopen. Alex Bosch (Huizen) en Jos Jor- dens (Beverwijk) waren de an dere vluchters, maar van hen hadden de twee sprinters wei nig tegenstand te verwachten. In de laatste bocht ging Jansen zo hard aan dat hij al vroeg het Van Poppel zege-gebaar kon maken. Lang zag het er naar uit dat de ronde in een massasprint be slist zou worden. Dirk Sassen (Uithoorn) deed er van alles aan om een afscheiding te forceren, maar dit resulteerde alleen in een ware slachting achterin het peloton. Toen Sassen na ronde- lang jagen uitgeraasd was, bleek het peloton nog uit slechts 26 renners te bestaan. De streekfa- vorieten Peter Reitsma (Hille- gom), Karei Teeuwen (De Zilk), Ariën Krüse (Noordwijkerhout) en Ton van Eijk (Hillegom) gin gen nog wel behoorlijk te keer, maar renners als Paul Kooij- man, Bert Bakker, Cees van Deuren en de latere winnaar Alex Jansen hielden de groep gesloten. In de laatste meter maakte de Swift/Casba-renner zijn verdedigende werk uitste kend af. Karei Teeuwen (7), Paul Kooijman (8), Herman de Jong (14), Ton van Eijk (16), Piet Kralt (18), Aloys Goossen (19) en Ariën Krüse (20) waren de re giorenners die rugnummerinle vering een prijs mochten mee- Els Koolloos heeft geen last meer van de blessures die zij opliep in de Ronde van Zweden. In Amersfoort, waar Monique Knol de zege voor zich opeiste, behaalde de Lissese een vijfde plaats. Zijn of niet zijn. Voor Dick Jas pers is het geen vraag. „Ik ben Nederlands kampioen. Ze kun nen allemaal de pot op met hun verhalen. Ik heb hier gewonnen, en hier waren de zestien beste driebanders van Nederland." In een sfeertje van 'wat zijn we met elkaar toch lekker on deugend', werd Dick Jaspers gisteren kampioen van het Mas- terstoernooi driebanden dat zonder toestemming van de KNBB door de belangenvereni ging van de spelers, de WGPS, werd gehouden. Direct gevolg van het niet erkennen door de KNBB is dat Jaspers niet afge vaardigd zal worden naar het Europees kampioenschap drie banden dat in Caïro wordt ge houden. Juristen kunnen tegenwoor dig een goedbelegde boterham verdienen in de biljartsport. Ook Dick Jaspers wilde eerst een jurist raadplegen voor hij zijn eerste bal op het kampioen schap stootte. Jaspers tekende twee maanden geleden een contract bij Werner Bayer, die al vijf jaar lang een profcircuit leidt. Een dag voor het toernooi ontving hij van de Duitser een brief waarin hem werd afgera den deel te nemen aan het toer nooi van 'Die Coolegem-Grup- pe'. De Willebrorder werd en passant een mogelijke boete van 20.000 Duitse Marken in het vooruitzicht gesteld. WGPS-jurist Frits Huizinga raadpleegde het contract van Jaspers en vond de uitkomst. Jaspers mocht op het moment dat hij zijn overeenkomst te kende alle wedstrijden waarin hij actief was afinaken. Op het moment van die ondertekening was de Grand Prix-cyclus al in volle gang. Het Masterstoemooi zoals dat afgelopen weekeinde in Breda werd gehouden, is het afsluitende toernooi van de Grands Prix. Wilco Zuijderwijk kon niet meer juichen toen hii hoorde dat hij met Buckler de wereldbeker ploegentijdrit in Eindhoven had gewonnen. Wilco Zuijderwijk kon ook niet meer protesteren toen een politie-agent zijn neer- gesmakte fiets haast vernielde en Wilco Zuijderwijk had even later zelfs geen kracht meer om de beker omhoog te tillen of aan te raken. De ploeg van Jan Raas was dus erg „diep gegaan" om, na TVM en PDM, de winst in de Eindhovense wereldbekerwed strijd in eigen land te houden. Dat lukte, zelfs met twee neo- profs, al moest er dan één van die twee direct onder dokters behandeling. De andere, Patrick Eyk, had de slopende negentig kilometer gemakkelijker ver werkt en stond al gauw weer grappen te maken. Hij deelde in elk geval in de feestvreugde, Zuijderwijk niet. De overwinning in de Grand Prix de la Liberation betekende voor Jan Raas de derde zege in de wereldbeker, na ook al de Ronde van Vlaanderen (Van llooydonk) en de Gold race (Maassen) te hebben gewon nen. Van Hooydonk en Maas sen behoorden ook gisteren tot de winnende ploeg, die, volgens tempobeul Jelle Nijdam, geen uitblinkers en geen zwakke plekken kende. Snelle Jelle heeft al veel in zijn carrière gezien en gehoord, „maar dit heb ik nog nooit mee gemaakt. We waren allemaal precies even sterk, even zwaar ook, 85 kilo. juist goed voor dit werk. We hebben er allemaal even veel voor gedaan." Dat laatste betekent: veel trainings kilometers achter een brommer in de afgelopen drie weken op een speciale tijdritfiets. Discipline Niettemin moest Buckler zich uit de naad fietsen om vooral het Spaanse Once achter zich te houden. De Spanjaarden heb ben al jaren een sterke groep tijdrijders, beschouwen de ploe- gendiscipline als een serieuze zaak. Vorig jaar werden ze in Eindhoven ook al tweede, in de tijdrit van de Tour reed Once eveneens sterk, maar werd de equipe rond Lejarreta en Mauri door drie lekke banden geëlimi neerd. Once hield, behalve Buckler, wel de andere Nederlandse ploegen achter zich. En dat is natuurlijk een grote verdienste op een typisch Hollands par cours met mooie, vlakke, asfalt wegen, zoals ze dat rond Eind hoven hadden uitgezocht. Panasonic, met alleen Jacques Hanegraaf als Nederlandse in breng, redde het niet, PDM is na de afgang in de Tour nog steeds niet in topvorm. Eigenwijs Priem had opvallend genoeg gisteren z'n ploeg rond de ei genwijze Dmitri Konisjev ge bouwd. De Rus wil zo snel mo gelijk afscheid nemen van TVM, „maar,' zegt de Zeeuwse ploeg leider, „hij heeft nog een con tract voor twee jaar. Ik hou hem eraan, ik heb moeite genoeg ge daan om die jongen bij ons te krijgen en hem vervolgens te begeleiden. Hij moet niet zeu ren, al voor de Tour begon'ie over meer geld. Nota bene toe- n'ie nog niets had gepresteerd." In de Tour presteerde Ko nisjev wel, hij won zelfs twee etappes, en speelde vervolgens weer het enfant- terrible door bijvoorbeeld een aantal con tracten voor criteriums niet na te komen. Zijn salaris ging door de goede Tourresultaten niet omhoog, wel pakte hij, aldus Priem, per etappezege een forse premie. Maar het was kennelijk niet genoeg om de inmiddels gespannen sfeer tussen beiden te laten opklaren. Gisteren zei de weinig spraakzame Rus het zo: „Ik vind TVM niet de goede ploeg voor me en ook Cees Jelle Nijdam voert de Buckler-ploeg aan in Eindhoven. Priem vind ik niet heel aardig. Ik denk dat ik in Italië beter zit, bij bijvoorbeeld Ariostea of Car- Typerend genoeg eindigde Ca- rera gisteren als voorlaatste en had de Italiaanse ploeg alleen Castorama nog achter zich. De Franse ploeg van Cyrille Guimard meldde zich ter elfder ure aan, maar leverde een wan prestatie. Guimard zat zelf niet in de auto en was dus ook niet op de ploegleidersvergadering, aan de vooravond van de Grand Prix de la Liberation, zaterdag. Misschien maar goed ook, want de verzamelde ploeglei ders tekenden een petitie waar in stond dat zij vonden dat de GP Liberation en wereldbeker wedstrijd moest blijven. De he ren riepen gisteren om het hardst dat een ploegentijdrit in een wereldbekercyclus gehand haafd diende te worden „omdat het zo'n mooie en eerlijke disci pline was." Op het congres van de FICP vorige maand in Stuttg art is, zoals bekend, besloten 'Eindhoven' uit het circuit te stoten. FICP-voorzitter Hein Verbruggèn wenste het gisteren nog wel eens uit te leggen en verklaarde en passant dat de petitie weinig invloed zal heb ben op de besluiten straks in november, als het UCI-congres wordt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20