Sport Avanti gaat voor de bijl Leiden neemt te veel risico Fraai slot LZ 1886 op zwemmarathon Jan van Loon zet de toon Landskampioen DIOK hervindt zijn trots tegen Hilversum Saturnus geeft handballes Rapido-vrouwen het sterkst op Leids waterpolo-toernooi Maandag 16 september 1991 Redactie:071-161400 MARTIN HOEKSTRA* HERMAN J| TIM BROUWER DE KONING ROB GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY 18 LEIDEN NORA BAKKER De zwemmarathon van LZ 1886 het afgelopen weekeinde kon zich bijna geen mooier en boei ender slot voorstellen. Bij het ingaan van het twaalfde en te vens laatste uur van deze slijta geslag, waren de hoofdprijzen in zowel het ploegen- als het in dividuele klassement nog niet vergeven. De seizoensopening werd uiteindelijk een overwin ning voor de ploeg van De Gou we uit Waddinxveen. Een twintig minuten durende estafette, gevolgd door de per soonlijke afstanden van elk twintg minuten, bracht AZ&PC na twee uur zwemmen aan de leiding kort gevolgd door Stads kanaal en De Gouwe. Ook be loofde toen al de strijd om de persoonlijke ereplaatsen een spannende te worden. Na vier uur wedstrijd werd de eerste plaats overgenomen door Stadskanaal met 20.000 meter, gevolgd door De Gouwe (19.850 meter). LZ was naar de derde plaats opgeklommen met 19.800 meter. Halverwege de marathon was de ploeg uit Waddinxveen, De Gouwe, dich ter bij Stadskanaal gekomen en kende de strijd in het persoon lijke klassement bij de op dat moment drie leiders, Wouda van Uden, en Van der Zijden en Van der Hoek, beiden van De Gouwe. De twee laatst genoemden zorgden er voor dat na acht uur wedstrijd De Gou we de leiding had overgeno men, met een voorsprong van 100 meter. Twee uur voor het einde lagen de noorderlingen opnieuw op de eerste positie. Door een laatste eindsprint werd De Gouwe toch fraai win naar van deze marathon met een totaal afgelegde afstand van 58.850 meter. LZ 1886 werd met 58.625 meter knap tweede, 100 meter voor Stadskanaal. De meeste persoonlijke meters werd bij de vrouwen gezwom men door Fleur Bakker (LZ 1886) met 6550 meter en bij de mannen deed dat de Neder landse Kampioen op de lange afstand, Marcel Wouda van Uden met in totaal 7200 meter. Wendy Kater van De Zijl/LGB is gisteren op de vijf kilometer als vijfde geëindigd bij het Euro pees kampioenschap lange- baan-zwemmen voor de kust van het Italiaanse Terracina. De titel was voor de Hongaarse Eva Berslanovitsj. De Nederlandse Gea Veldhuizen stapte als vier de uit het water. DE RUGBYERS van DIOK hebben de wedstrijd te gen RCH gebruikt om hun geschonden blazoen wat op te poetsen. In Lei den werd net 23-3. Het startschot voor de eerste ronde van de tafeltenniscompetitie in de eredi- visie werd werd het afgelopen weekeinde bij zowel de mannen als de vrou wen gegeven. In Hazerswoude-Dorp ging de piepjonge ploeg van Avanti meteen al voor de bijl. De OegstgeeTte? promovendus Pecos, notabene met Séftk Va'k had he'laS"ê n"t Z')n )eUgd'6e °P"°nenten-maar won ulte'nde,"k toch «e" invaller Steven van Belle, bevestigde met een 8-2 winst het klasseverschil. FOTO BEN DE BRUYN RON HOOGENDAM TAFELTENNISMEDEWERKER Daags ema moest Avanti tegen het Limburgse Bartok ander maal met de billen bloot: 10-0 verlies. Scylla toog, zonder de geblesseerde Mirjam Hooman, naar Harkstede en werd met in valler Jozef Hooman op een 7-3 nederlaag getrakteerd. De vrou wen van Docos gleden in eigen huis onderuit tegen het sterke HOI: 1-9. Zowel Avanti als Pecos weten dat zij zich met SKF tot de zwakkere broeders in de eredi visie moeten rekenen. Het on deronsje dat zij zaterdag uit vochten zal dan ook vermoede lijk voor beide teams een herha ling krijgen (in de play-offs na zeven ronden). Dat het Oegstgeester team meer ervaring in huis heeft mo ge duidelijk zijn. Maar dat de uitslag (2-8) dermate hoog uit zou vallen had niemand in het Hazerswoudse als Oegstgeester kamp durven voorspellen. Al leen Michael van der Haar liet in de openingsfase bij een stand van 1-1 van zich spreken door Herman van der Broek brutaal te verslaan (21-17 in de derde game) Daarna was het uit met de pret, hoewel de 30-jarige Fri- so Reitsma het nog even lastig kreeg tegen de twee keer zo jon ge jeugd-international Ronald Vijverberg. In het tweede paar bond Siem van der Valk op rou tine zowel Edwin Vente als Pa trick van Meverden aan de ze gekar. De meest in het oog sprin gende duels waren echter die van Oegstgeest-invaller Steven van Belle, normaliter in de 4de divisie uitkomend. Met een ge zonde dosis vechtlust tracteerde hij zijn op papier sterkere te genstanders Vente en Van Meverden op een even onver wachte als hatelijke nederlaag. Hij bezorgde daarmee zijn te genstanders rode wangetjes en had daarmee uiteraard een be langrijk aandeel in de zege van zijn ploeg. „Het was een makkie man, een eitje", aldus een trotse Belle. Hoe de zaken er voor het Leidse Scylla bijstaan is voorals nog moeilijk te voorspellen. De ploeg moet het voorlopig stellen met de kunsten van Merijn de Bruin en Michel de Boer. De blesurre van Mirjam Hooman lijkt namelijk erger dan ver wacht. Tegen Harkstede kregen De Boer en De Bruin alleen voet aan de grond tegen Jan Tam- menga. Gert Kobes stond daarente gen op scherp en wist beide 'Leidse' spelers te verslaan. Zo wel Jozef Hooman als Lars Wit tebrood speelden in dit eredivi sie-geweld een ondergeschikte rol. Komende woensdag speelt Scylla tegen het Veenendaaise SKF voor het eerst in de nieuwe accommodatie aan de Brahm- slaan. Een riante score is voor de Leidse ploeg een 'must' om zich met de top vier te kunnen bemoeien. In de eredivisie vrouwen was Docos niet bij machte de oppo nent uit Den Helder, HOI bij te benen. Sterker nog, zonder noe menswaardige tegenstand wals te het potentiële kam pioensteam (bestaande uit Me lissa Muller, oud eerste-divisie speelster Patricia de Groot en Linda Konijn) Docos plat. Wel moest Konijn in Marijn Olden haar meerdere erkennen. Zon der de weinig meespelende He- leen Hop zal Docos geen lang eredivisie-bestaan beschoren zijn. Voor de voor Hop ingeval len Karin Bunnig was het zater dag in de Morsch immers slechts ballen rapen geblazen. Petra Buitenlaar wist in dit duel ook al geen potten te breken. Rijnsoever willen dit gooi doen naar de titel in de derde divisie. Met de 8-2 thuis overwinning tegen Hercules uit Terborg zijn de Katwijkers goed begonnen. Gert-Jan van Duin (17) gaf met drie zeges het goe de voorbeeld aan zijn ploegge noten Marco Cecchi en de nog immer actief zijnde Chiel Kui per, die beiden nog wel twee winstpartijen lieten noteren. In dezelfde divisie opereren de mannen van Docos. Thuis tegen het Goudse Vrienden schaar trokken de Leidenaren aan het kortste eind: 4-6. Edward Hulst was goed voor twee overwinningen, terwijl Eric Lenselink en Johan Kuif daar aan beiden één zege toevoeg den. die het fraaie moyenne van 0.719 scoorde, derde werd. Rob Hilgeman, (Centraal) eindigde als vierde (0.571). Het was het laatste toernooi uit een serie van drie. Hans van Leuteren behaalde uiteindelijk de meeste punten, hoewel hij dit keer niet aanwezig was. De Rotterdammer fungeerde als wedstrijdleider bij het Masters- toemooi in Breda. Tegelijkertijd werd ook een driebanden-toemooi-klein af gewerkt. Wim van der Steen van Centraal was hier het sterkst (0.517). Gé de Jong van BV Sport (0.417) werd tweede met Rob Koster van De Taveerne uit Lisse (0.611) in zijn spoor. Jan van Loon was zo trots als een aap. Wat gedoodverfde fa vorieten als Hein-Jan Salman en Herman Daalen niet lukte, lukte de 54-jarige Leidenaar wel. Hij won tot ieders verbazing het sterk bezette driebanden-toer nooi (groot) in het biljart-cen trum Oegstgeest. Jan van Loon, lid van Centraal uit Oegstgeest, zette de toon en gaf iedereen het nakijken. Met een gemiddelde van 0.641 eiste de tweede-jaars driebander de eindzege voor zich op. Amster dammer Frans van den Assem (0.574) legde beslag op de twee de plaats, terwijl Ben Katwijk, LEIDEN. MARCMICHELSEN Op een regenachtige middag heeft de Leidse Rugby Club DIOK zijn trots hervonden. De landskampioen die vorige week tegen het Amersfoortse Eem- land zo teleurstelde, won giste ren thuis op de Smaragdlaan met de overtuigende cijfers 23-3 van het Hilversumse RCH. Ook het tweede van DIOK, de Athle tics, behield z'n ongeslagen re cord door de Rotterdamse stu denten met 10-3 te verslaan. De Bassets uit Sassenheim speel den ook thuis en zegevierde met 14-9 over Ascrum. Men kon gisteren zelfs spre ken van een metamorfose. De Leidenaars speelden met een felheid en een agressie die in de eerste wedstrijd van het seizoen totaal hadden ontbroken. De te rugkeer van veteraan Gideon van der Bom in de gelederen bracht stabiliteit in een scrum die tegen de Hilversurhmers ab soluut dominant was. De verbetering in de presta ties van de voorwaartsen leidde vervolgens ook tot een verbete ring in de prestaties van de Leidse driekwartlijn. De bal werd sneller getransporteerd en men hield zich deze week aan de opdracht van trainer Dick Al- tink, welke inhield de bal zo snel mogelijk naar de buiten kant te brengen. De taak van de driekwarters werd ook verge makkelijkt door het feit dat de Leidse voorwaartsen en met name een ontketende Robert Broers zoveel sneller bij de bal waren dan hun opponenten. Ondanks de druk van de DIOK-voorhoede was het RCH die de eerste punten van de eer- op 0-3 sprong door een penalty te be nutten. De Morschbewoners kwamen goed en snel terug. De voorwaartsen zorgden voor snel balbezit en Gottfried Bos be dankte zijn ploeggenoten voor hun inzet door Marcel Chaud- ron, met een heel listig schopje, in de hoek te lanceren. De jonge student fysiothera pie, die vorige week een wat mindere dag beleefde maar die gisteren op zijn favoriete plek een goede wedstrijd speelde, LEIDEN REMMELTOTTEN HOCKEYMEDERWERKER i Alecto boekten op eigen veld hun eerste volle winst in de overgangsklasse. In Leiderdorp scoorde Tessa van Dijk een wonderschoon win- Leiden hun tweede nederlaag; in Breda ging het elftal met 1-0 ten on der. De vrouwen van Leiden bleven voorlopig op 2-2 steken tegen Forward. Van Forescate wonnen zowel de mannen als de vrouwen overtuigend, waar bij Romee Zwaan een hoofdrol opeiste met vier treffers tegen Bennebroek. Leiden had gehoopt op een vlotte start in de overgangsklas se. Na twee wedstrijden staat het elftal echter puntloos on deraan. In de uitwedstrijd tegen Breda controleerde Leiden de eerste helft met solide spel. Na rust nam de ploeg meer risico, waardoor het spel al snel on overzichtelijk werd. Breda profi teerde en zijn opkomende voor- stopper kon in de twintigste mi nuut de bal het doel inglijden. In een slotoffensief, met twee strafcorners, wist LMHC niet voldoende gevaar te stichten. Roomburg won in de tweede klasse A met 2-1 van de Delftse Studenten. De terugkeer van Rutger van Schaik legt Room burg geen windeieren. Vorige week bracht hij de Leidse ploeg op gelijke hoogte met de Kievie ten, ditmaal kreeg een sterkere tegenstander twee treffers van Van Schaik om zijn oren. Roomburg keek al na vijf minu ten tegen een achterstand aan, maar het speelde zijn troef goed uit. Vlak voor rust soleerde Rut ger naar 1 -1vlak voor tijd sloeg hij een winnende strafcomer te gen de plank. Forescate speelde in de eerste helft Rijswijk van het veld. Spe ler en trainer Wouter Eikenhout sloeg twee ballen binnen en Jan-Geert Vink tekende voor de derde treffer. *In de tweede helft redde Rijswijk de eer met een tegentreffer: 3-1. Tegen Krimpen wisten de Leidse Studenten wederom niet te winnen. Binnen vijf minuten stonden ze met 1-0 achter, waarna ze de rest van de tijd achter de feiten aanliepen. Door het gebrek aan basisspelers miste het elftal de scherpte. Het team probeert echter een aantal eerste-jaars studenten naar de club te halen en hoopt volgende week al sterker uit de bus te ko men. In de vierde klasse versloeg Catwijck een van de concurren ten voor een koppositie. In een beladen duel ging De Kikkers met 1 -0 ten onder tegen een ge concentreerde spelend Cat wijck. Na rust benutte Matijn Houwaard een van de vele kan sen van de Katwijkers, nadat Dennis Admiraal enHenrik Houwaard eerder hadden ge mist. Hisalis speelde naar eigen zeggen redelijk tegen Nieuw koop, maar moest vier doelpun ten incasseren zonder daar zelf iets doeltreffends tegenover te stellen. Vrouwen In de overgangsklasse boekte Alecto een 2-1 overwinning op Keep Fit uit Oss. Op eigen veld kon Alecto naar hartelust aan vallen. Dat resulteerde in een snel doelpunt van aanvoerdster Lydian Mentink, die na twee minuten een afgeslagen aanval oppakte, doorbrak en de bal in de touwen joeg. Madeleine Ni- vard hield daarna de Leider- dorpse verdediging gesloten. Na rust kwam Keep Fit nog op gelijke hoogte uit een straf comer. Maar een briljant doel punt van Tessa van Dijk, die in haar eentje vier verdedigsters uitspeelde en daarna de keeps- ter verschalkte, bracht Alecto de eerste volle winst in de over- gangsklasse. Een door de regen onbespeel- Kiki Tesselaar (rechts) in afwachting van de bal. Dat kon toen nog. Twintig minuten v bespeelbaar. r tijd werd het kunstgrasveld v baar kunstgrasveld maakte twintig minuten voor tijd verder spelen onmogelijk bij de eerste- klasse wedstrijd Leiden - For ward. Tegen de kampioenskan didaat uit Tilburg kwam Leiden door een strafbal van Kiki Tes selaar snel op voorsprong. For ward haalde echter binnen een kwartier op tot 1-2. Na rust moest veldspeelster Sophie van Hoytema in het doel plaatsne: men voor de geblesseerde Ma- rijn Thunissen. Zij hield haar doel schoon. Vlak voordat de re gen roet in het eten gooide kon spits Jet Dekker, na een voorzet van Babette Mooij, de gelijkma ker intikken. In de tweede klasse beleefde Romee Zwaan een gouden dag. Met één treffer voor rust en een hattrick ema leidde ze Foresca te naar een overtuigende 4-1 zege op Bennebroek. Spits Ma- rije Wiegant en Zwaan speelden de verdediging van Bennebroek stuk met snel en nauwkeurg aanvalsspel. Roomburg gaat na een twee de nederlaag nog altijd voor een kopositie. Het grotendeels ver nieuwde team groeide in de wedstrijd, maar verloor met 1-0 van Maarssen toen de goed spe lende doelvrouwe Dorine van Gorp op de bal terecht kwam en de strafbal door de tegenstands ter werd benut. Leidse Studentes boekte een dubbele winst. Zoetermeer werd na een 1-1 ruststand (doelpunt van Josien van der Feltz) in de tweede helft een voudig met 4-1 opgerold. Wille- mijn Nieuwenhuis benutte een strafbal en Fleur Abas en Milou Heiligers scoorden velddoel- punten. Daarnaast kreeg coach Duco Wildeboer een voormalig hoofdklasse-speelster in de schoot geworpen. Nicoline Kla- renbeek miste door een fout in- ïld formulier een hockey- Amerika. Daarom ging ze maar studeren in Leiden en meldde de speelster van MOP uit Vught zich bij de Studentes waar ze uitstekend debuteerde. In de derde klasse won gevulc Noordwijk met 1-0 van VW uit Amsterdam. Frederique Lem pers scoorde op aangeven van Tecla Wilts, waarna de wedstrijd door een plensbui in een rom meltje eindigde en de score niet meer veranderde. Catwijck overtuigde weder om met een 4-0 zege. Ook in de uitwedstrijd tegen De IJssel in Nieuwerkerk aan de IJssel draaide het elftal soepel met doelpunten van Eefje Draaijer, Petra Doelen en Marlène Zwis- ter. Hisalis won zijn eerste par tij met 3-0 van Alkemade. Chris tel van Zijp, Kike de Rooij en Debbie van Zeist tekenden voor de treffers. scoorde fraai in de hoek (4-3). Bos miste de conversie maar niet een penalty die de stand aan het einde van de eerste helft op 7-3 bracht. De Leidse prestatie in de eer ste helft was al goed te noemen, in de tweede helft was die nog veel beter. Vanuit een ideale ho ge kick van Onno Veldhuizen werd de bal overgedragen aan Broers die dankbaar over de try- lijn dook. Ditmaal was Bos wel succesvol met de conversie 13- 3. De druk van de landskam pioen bleef groot en halverwege de tweede helft kon Justin Ver hoog, naar goed voorbereidend werk van een bijzonder goed spelende Bos, en Chaudron zijn tweede try van het seizoen drukken. De 19-jarige Verhoog die al een boel rugby-ervaring heeft ondanks zijn jonge leeftijd blijkt op de full-back-positie een ware concurent voor de vakantie vie rende Bert Wisse. De laatste score van deze toch boeiende wedstrijd was voor Pieter Cor- ver die de eindscore op 23-3 bracht. maar een flauwe afspiegeling van het krachtsverschil. De mannen van MSV konden het met een door blessures nog steeds incomplete ploeg in de tweede klasse niet redden tegen het snelle DWS. De Schiedamse break-outs waren voor de Noordwijkers niet af te stoppen, rust 4-9, eindstand 11-20. HW '70 kon Snelwiek niet bijbenen en verloor kansloos met 23-13. UEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER ln de landelijke eerste klasse van de veldhandbalcompetitie blijven de mannen van Satur nus dreunen uitdelen die de concurrentie met het schaam rood op de kaken van het veld doen stappen. Het laatste slachtoffer van de Leidse da dendrang was het Rotterdamse WIK. In die wedstrijd konden de Leidse handballers eigenlijk doen wat ze wilden. De Rotter dammers, die in de zaal promp- veerden naar de eerste divisie en in die competitie net een maatje te groot bleken voor Sa turnus, hadden voor deze veld- wedstrijd een combinatie van het eerste en tweede naar Lei den gezonden. Die combinatie kreeg les in verdedigen en tactisch aanval len. Met de rust stond Satumus, dat door een schorsing uit de competitie van vorig jaar André van Leeuwen node miste en moest beginnen met Arnold Nieuwenhuis uit het tweede als wissel, al duidelijk op winst 10- 3. De eindstand 20-9 was nog i HW '70 spe len waarschijnlijk in de eerste helft van de veldcompetitie niet meer op zondag. Die conclusie lijkt redelijk gewettigd omdat de eerste drie wedstrijden van de competitie alle vorige week werden afgewerkt. De wedstrijd tegen Vires et Celeritas ging ver loren met 4-15, rust 3-6. De wedstrijd daarop tegen Snel wiek leverde een nederlaag op van 13-7, rust 5-4. Het wordt tijd dat het Neder lands Handbal Verbond orde op zaken stelt voor wat betreft de veldcompetitie. Die lijkt nu in feite weinig meer dan een war- ming-up voor de zaalcompeti- AZC werden achteloos terzijde geschoven (respectievelijk 12-5, 17-3 en 6-2). LZ, vooral aanval lend versterkt door de terug keer van Frans van der Brink, lijkt een beter seizoen tegemoet te gaan dan vorig jaar toen de gradatie pas in slotfase kon worden voorkomen. De eerste trophee is in ieder geval binnen. De Zilveren Sleutels staan voor een jaar in de prijzenkast. De vrouwen konden de pres tatie van de mannen net niet herhalen. Drie overwinningen op respectievelijk DZV, UZSC en ZWV werden gevolg door een nipte 7-5 nederlaag tegen Rapido. Een tweede plaats was dus het resultaat. In een voorronde voor de be ker 2 won het Wassenaarse WZK met 7-8 van Sassenheim. De waterpoloërs van LZ 1886 hielden het afgelopen weekein de het jaarlijkse Zilveren Sleu- teltoemooi voor de mannen en het Galgewater-toernooi voor de vrouwen. Bij de mannen was LZ 1886 zelf de sterkste, bij de vrouwen ging het Haarlemse Rapido met de beker aan de haal. LZ 1886 moet zich maar niet te veel spiegelen aan de uitsla gen die de ploeg op het Zilveren Sleutel toernooi maakte. Met toch, van drie eerste klassers en een Belgische hoofdklasser als opponenten bleek alleen het Dortse Merwede de brigade van Hans Parrel enige tegenstand te kunnen geven (5-4). ZCE, ZPA en het Antwerpse

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18