Sport 'Het risico was te groot' PSV defensief nog kwetsbaar De roep om Arie Selinger Pak slaag voor RB na twee rode kaarten Hooligans kom tussen 10&11 uur IN DE STAD FC GRONINGEk AJAX Schorsing voor Pancev Maandag 16 september 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS V Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK N WANROOY ROB V 13 NIEUWSLIJN Raden naar aantal toeschouwers ROTTERDAM - Het juiste aantal toeschouwers bij de wedstrijd Feyenoord - SW Dordrecht'90 bleef een uur na afloop nog in nevelen gehuld. De nieuwe kassiers in de Kuip waren nog niet klaar met tellen. Naar schatting bekeken 12.000 mensen het slaapverwekkende duel (2-0). In Stadion Feijenoord is een grote schoonmaak onder het perso neel aan de gang. Tien dagen geleden werden na de wedstrijd tegen Roda jC drie suppoosten aangehouden op verdenking van fraude met toegangskaartjes. De politie ging na verhoor over tot nog een aantal arrestaties. Volgens de directie van de Kuip is er sprake van malversaties op grote schaal. Feyenoord zou de laatste jaren voor vele tienduizenden gulden zijn benadeeld. Het onderzoek is nog niet afgerond. Schadevergoeding voor journalist SCHIEDAM - Een rechtbank in Groningen heeft c sche sportjournalist Aleksander Hristic een schadevergoeding van 21.000 gulden toegekend. De al geruime tijd in Schiedam woonachtige verslaggever kreeg dat bedrag voor de aantasting van zijn goede naam en de gemaakte kosten in het proces rond de fraude bij FC Groningen. Hristic stond in maart van dit jaar terecht op verdenking van valsheid in geschrifte, belastingfraude en illegale handelingen als voetbalmakelaar. Als enige in de Groningse affaire werd hij destijds vrijgesproken. Pol van Himst gaat vrij uit BRUSSEL - Het dagelijks bestuur van de Belgische voetbalbond onderneemt geen stappen tegen Paul van Himst De bonds coach had onlangs een eigen vennootschap opgericht, met het doel als spelersmakelaar op te treden. Van Himst, afgelopen woensdag tegen Luxemburg voor de eer ste keer op de Belgische bank, heeft volgens de voetbalbond niets misdaan. Zijn handelwijze wordt bona-fide genoemd. Het vertrouwen in de opvolger van Guy Thys is niet aangetast Arrestaties bij Hamburger SV HAMBURG (SID) - Voor, tijdens en na de wedstrijd tussen Ham burger SV en Bayem München in de Bundesliga heeft de politie van de Noordduitse stad 120 supporters gearresteerd. Een woordvoerder deelde mee, dat de situatie desondanks geen mo ment uit de hand dreigde te lopen. Aan de geweldadigheden in het stadsdeel St. Pauli namen ook vandalen uit Rostock deel, die gewoonlijk bij de thuiswedstrij den van hun eigen club, Hansa uit het voormalige Oost-Duits- land, voor ongeregeldheden.zorgen. De politie van Hamburg liet pas zondagmiddag de laatste hooligans weer vrij. Britse spion voor Besiktas EINDHOVEN GPD Rinus Michels zei -het woens dagavond: „We spelen te aan vallend." Bobby Robson zei het Michels zaterdag op dezelfde plaats na toen het over PSV ging. En, Robsons voormalige assistent Dave Sexton: „Ik neem aan dat PSV tegen Besiktas ver dedigend voorzichtiger speelt." De oud-manager van Chel sea, ook acht jaar naast Robson op de bank bij het Engelse elftal, was zaterdag in Eindhoven om voor Besiktas-trainer Gordon Milne PSV nog eens te analyse ren. Robson maakte er een dol letje van. „Mijn beste vriend, ja ren en jaren mijn assistent, nu hier om voor de tegenstander te scouten, geloof je dat? Hier heb je mijn aantekeningen ook, Da ve", schertste Robson. Sexton kon er wel om lachen. Hij belde gisteren echter vol gens afspraak een analyse door met de nodige kritische noten. PSV won van Roda JC (2-1), maar de zege kwam met matig voetbal tot stand. Omdat ook Roda ver onder de maat bleef, was er sprake van een verve lend, niet eens spannend duel, al repten beide trainers na af loop van een goede, zelfs op windende wedstrijd. Met Van Breukelen, Gerets, Van Tiggelen, Popescu, Valckx en Heintze moet Robson dit sei zoen een sterke verdedigingslijn kunnen aanleggen. Van Tigge- RIJNSBURGSE BOYS verloor de uitwedstrijd te gen NSW met 6-2. Bo vendien vielen er twee ro de kaarten. Twee jaar geleden in Stockholm zorgde de eerste bron zen medaille in de EK-historie nog voor enige blijdschap bij het Nederlands volleybalteam. In Berlijn sloot de na tionale ploeg gisteren de 17e editie van het Europees kampioenschap af met dezelfde troostprijs. Maar nie mand raakte na de 3-0 winst op Duitsland in een jubel stemming. Daarvoor was de kater van de gemiste finale en de verspeelde automatische kwalificatie voor de Olympische Spelen een dag eerder tegen de Sovjetunie (0-3) veel te groot. BERLIJN AD HEESBEEN GPD-VERSLAGGEVER De pijn na die hardhandige massage werd iets verzacht door het feit dat de Russen op minstens even overtuigende manier de titel binnensleepten ten koste vam wereld- en Euro pees kampioen Italië (15-11,17- 16 en 15-9). Of zoals Ron Zwerver het na derhand treffend verwoordde: „Voor het team is die derde plaats mooi. Voor mij persoon lijk is het evenwel een enorme teleurstelling en frustratie. Ik behoor tot de beste volleyballers ter wereld, dan wil je met een gouden plak naar huis. Na de wedstrijd tegen de Sovjetunie heb ik vreselijk de pest erin ge had en zelfs emotioneel uitge roepen: wat doe ik hier verder nog? Je moet echter toch door." Voor Harrie Brokking kwam de klap zo mogelijk nog harder aan. „Ik heb 's nachts nauwe lijks kunnen slapen", gaf de bondscoach later aan welke ge voelens de ontluisterende af gang bij hem hadden opgeroe pen. „Ik heb de teleurstelling met pijn en moeite weten te verwerken. Het 'waarom en waar het is fout gegaan' bleef maar door mijn hoofd spelen. Het was een mengelmoes van verwarrende spookbeelden." Conclusie Ofschoon de technisch leider niet alleen de spelers, maar met name zichzelf verantwoordelijk stelde voor de blamerende mis sie tegen de Russen (3x 8-15), ging hij niet zo ver om er con- Olof van der Meulen en Martin van der Horst geven uiting aan hun teleurstelling na afloop van het verloren duel met de Sovjetunie. Oranje miste daardoor rechtstreekse plaatsing voor de Olympische Spelen. FOTO ANP clusies aan te verbinden. „Er is geen enkele reden in paniek te raken", luidde zijn even nuchte re als ontwapenende analyse. „Mijn vertrouwen in dit team is ongeschonden gebleven. Onze grootste zorg is op de Spelen te komen. We gaan ons vanaf nu richten op plaatsing via het pré- olympisch toernooi in mei i992 in Amsterdam." De discussie over de wijze waarop, met welke spelers en niet in de laatste plaats onder wiens technische leiding de ogenschijnlijk onneembare hin dernis naar Barcelona moet worden genomen, ontaardde in de catacomben van de Deut- schlandhalle in een ondoorzich tig schimmenspel. Bert Funk, per 1 november de nieuwe bondsvoorzitter, wenste niet op de zaken vooruit te lopen. „We gaan onverdroten voort op de zelfde weg", merkte hij zakelijk op, „maar er kunnen op die route onverwachte dingen ge beuren die bijsturing noodzake lijk maken. Bij de poging goud te behalen op de Spelen is alles bespreekbaar. Dus ook een an dere coach, en het terughalen van spelers of het benoeming van een sportpsycholoog. We gaan na de vakantie van de spe lers het EK met elkaar eva lueren. Dan pas trekken we conclusies." Selinger de wandelgangen direct al werd gegeven. De roep om de terug keer van Arie Selinger klonk gis teren luider dan ooit. De ex- bondscoach, die vanaf 1985 met succes een volleybalrevolutie ontketende, heeft nooit ontkend dat hij na zijn verblijf in Japan naar Nederland wenst terug te keren. Januari volgend jaar loopt zijn miljoenencontract als adviseur bij de multinational Daiei af. Gelet op de banden, die Selin ger onder meer via zijn zoon (en spelverdeler) Avital nog steeds heeft met de volleybalé quipe. zouden mysterieuze (sponsor)krachten de professor best eens over de streep kunnen trekken. Om vervolgens door de internationals met open armen Ellerman: tweemaal. FOTOARCHIEF len echter is speelt morgen in het tweede team zijn eerste wedstrijd na een breuk in het middenvoets beentje. Tegen Roda JC was Heintze daarbij geschorst. Ver vanger Jerry de Jong is al eerder gewogen en te licht bevonden. Zaterdag waren ook de te frivole Popescu en Valckx niet in hun beste doen. De keeper en rechtsback Ge rets scoorden bij PSV achterin de enige voldoendes. Van Breu kelen is het jaar toch al sterk be gonnen, Gerets proefde tegen Roda het genoegen dat zijn di recte tegenstander, aankoop Ter Avest, werd vervangen. Voor de al met al steeds kwetsbaar der wordende Belg moet res pect worden getoond. Aanval lend heeft hij nog maar weinig te bieden, maar de zeldzame keer dat hij zaterdag in de buurt van de Roda-goal kwam, was het ineens levensgevaarlijk. Bo- lesta stopte het harde, met links geproduceerde schot van Ge rets, waarna Kieft de rebound verprutste. Veel meer viel er op de spits weer niet aan te merken. Met Ellerman vormt Kieft inmiddels een niet te onderschatten duo, dat tot op heden ook scoort. Te gen Roda was het twee maal El lerman die raak schoot. De eer ste goal ontstond toen Bolesta een schot van Vanenburg niet goed kon verwerken, ook bij de tweede was de aanvoerder be trokken. De oud-Spartaan maakte het karwei nu met links af. Inmiddels had het verder wat slappe Roda JC gescoord. Dat doelpunt viel in dezelfde mi nuut als de eerste van Ellerman. Hofman stond buitenspel toen hij de bal van Verhagen kreeg, op 40 meter van Van Breukelen. De zelden scorende rechtsbui ten van Roda JC kapte in het strafschopgebied eerst Valckx uit om daarna koel af te ronden, niet gehinderd door Popescu, die met een sliding alsnog red ding had kunnen brengen. Dit doelpunt had Robson niet nodig voor zijn opstelling van woensdag. Hij en Amesen heb ben al eerder beslist dat tegen Besiktas Berry van Aerle een stapje terug moet doen. De middenvelder, tegen Roda weer ouderwets op dreef, zal in Istan bul in de mandekking spelen, samen met Stan Valckx- Cm o« jooeu ftiua coco eecAOANismo aau rt wuif», Hf tUM uf vee a ec*J StHtint buk GtVOtETjCali PLATTE dSOWCT O» om w.iv eiüvcu ut tot we AAuGi&rcéo iViu ror cinca. 300 mau, eu eau Ttotui ci.oo uur zuIIem wc BlCKTiua Ot arort MABUT LOCtM.DA»» LUQar U>£ bCJOOCU aahvalLEU AFMauEU SM OMlf eivmeuiTAO UlT jAUtlO. Hoaliauus Ikoh aUimAAI 7o luel ttu tuslis mObClüW IMM DUS >WU6tGrVÉU PI.tv. (utKOCET nArr STOuuuJ.bUUPPtvl «n bcontnl tUO. Mtf Tï VtHfu) Uccli&Aut Uil*. 6ro*ii uuu, HoenijiuBooeuetm »l, VtfNOAM, HÜCQtJAUO lui «UI cm. IfOMT AUÏN llll IrroP: MA oil afficHf 6ELC7EU HceecM tsust vtBwieriGEu,eu DeATTE GrouO op 8EWAREM. GRONINGEN «GPD Michael van Praag houdt zijn hart nu al vast bij de volgende confrontatie tussen FC Gronin gen en Ajax. "Hoe zal het dan gaan in Groningen?, want als je de kans loopt met bommen op gewacht te worden, is dat na tuurlijk geen prettig vooruit zicht. Hoe zullen de Ajax-sup- porters dan reageren, of later, bij de return in Amsterdam, hoe zullen zij dan reageren? Zal de zaak dan niet escaleren? Die vragen stel ik me nu al, zonder dat ik er nog een zinnig ant woord op kan geven." De voorzitter van Ajax zegt „aan de andere kant" ook be grip te hebben voor de beslis sing van de loco-burgemeester van Groningen, mevrouw T. van de Vondervoort de competitie wedstrijd tussen FC Groningen en Ajax in het Oosterpark te ver bieden. „Als zij met het zweet in haar hemden op de tribune zit, omdat zij bang is dat er wat ge beurt, kan ik me dat wel voor stellen. Al vind ik het wel sto rend dat wij zo laat gewaar schuwd zijn." Ajax had zich al genesteld in een hotel in Drachten, toen het in de loop van de zaterdag avond van het veto van de loco- burgemeester van Groningen vernam. De Amsterdammers keerden spoorslags naar huis terug. Coach Leo Beenhakker: „Aanvankelijk reageer je pri mair en denk je: dat is weer zo'n burgemeester die zo nodig in het nieuws moet komen, maar als je het wat beter op je in laat werken kun je alleen maar be grip voor de beslissing hebben." Mevrouw Van de Vondervoort kwam tot haar ingrijpende be sluit, omdat zij van mening was dat de veiligheid van de bezoe kers in het stadion niet meer ge waarborgd kon worden. „De be slissing is zo laat genomen om dat de zaak in de loop van de dag en avond in een stroomver snelling is gekomen," aldus Ar jan van der Leur. Explosieven Volgens het hoofd voorlichting van de gemeentepolitie in Gro ningen zijn bij huiszoekingen op diverse plaatsen in de Gro ninger binnenstad explosieven gevonden. De geraadpleegde EOD (Explosieven Opruimings Dienst) concludeerde daarbij dat van de opgespoorde materi alen één of meerdere bommen ter sterkte van een handgranaat vervaardigd konden worden. Van der Leur: „Het risico was te groot dat er iets zou gebeuren dat ernstig letsel, dodelijk letsel misschien wel, tot gevolg zou hebben. Te meer omdat de mo gelijkheid bestond dat nog meer van dergelijke materialen in omloop was." Begin vorige week werd in Groningen en omstreken al een pamflet verspreid met een sterk racistische toonzetting en waar in werd opgeroepen tot een sa menkomst van noordelijke hooligans, met de bedoeling de 'Joden' uit Amsterdam mores te leren. Op grond van de wet wa pens en munitie lichtte de Gro ninger politie zaterdagmorgen tien mensen van hun bed. Zij zijn inmiddels allen op vrije voeten gesteld. Drie andere per sonen werden gistermiddag ge arresteerd en zullen nader wor den verhoord. Familie Henk Nienhuis, directeur van FC Groningen, zegt met een „machteloos gevoel" te zitten. „Wij willen graag één grote fa milie in het Oosterpark hebben, maar er lopen kennelijk mensen rond waar je geen greep op hebt. Maar als je de veiligheid in het stadion niet meer kunt ga- te worden ontvangen. Want Se linger staat nog steeds hoog aangeschreven bij de groep en bij Brokking, die in dat geval zijn contract tot en met Spanje normaal kan uitdienen. Met alle respect voor de hui dige bondscoach, maar met de know how. het charisma en het overwicht van Selinger (en of een andere autoriteit uit de vol leybalwereld) zou de vicieuze cirkel waarin de nationale for matie momenteel verkeert, doorbroken kunnen worden. Hij zou mogelijk de sportieve toekomst weer vorm en inhoud kunnen geven om het inmid dels verspeelde krediet bij de achterban en buitenwacht terug te winnen. Tijdens de top-vier- ontmoeting in Berlijn werd on dubbelzinnig duidelijk dat Ne derland - na het vertrek van de rebellen Peter Blangé, Rob Gra- bert en Ronald Zoodsma - in Ron Zwerver slechts een echte superster bezit. En daarvan to taal afhankelijk is. De rest van de selectie telt te veel waterdra gers, laat staan een leider. Die aspecten maken het team, dat weinig ontspanning krijgt en zoekt, onevenwichtig en vooral kwetsbaar. Veerkracht Op de beslissende momenten ontbreekt de mentale veer kracht om door te stoten het geen tijdens de WK in Brazilië in het cruciale pouleduel met Cuba, de World League halve fi nale tegen Italië en op de EK te gen de Sovjetunie werd onder streept. „We kunnen nog niet goed met spanning en druk om gaan". erkende Brokking. Ook trainer Kurver bij NSW weggestuurd NUMANSDORP randeren houdt natuurlijk alles op. Al hoop ik niet dat we gaan toegeven aan terrorisme en dat de echte liefhebbers het straks helemaal laten afweten." Michael van Praag denkt daar precies zo over. „Wij zijn," stelt de Ajax-voorzitter, „in Neder land het slachtoffer geworden van onze eigen tolerantie. Ik denk dat er een gemeenschap pelijk beleid moet komen op het gebied van uitsluitingen van supporters in de stadions. Maar ik merk nog teveel dat mijn col lega-voorzitters in het betaalde voetbal het al gauw de ver van mijn bed show vinden. We zul len in Nederland één lijn moe ten trekken." Voor aanvang van dit seizoen kondigde het bestuur betaald voetbal harde maatregelen aan als het wedstrijdrooster door wedstrijdverboden van burge meesters in de knel zou komen. Het reglement werd daartoe aangepast en de eis werd ge steld dat de wedstrijd binnen dertig dagen alsnog zou moeten worden gespeeld. Nienhuis: „Die mogelijkheid is er in dit geval niet. Maar ik kan me niet voorstellen dat FC Groningen wordt veroordeeld tot het spe len zonder publiek of op een vreemd terrein." Rijnsburgse Boys liep zaterdag middag rood aan. Na een half uur tegen NSW voetbalden de geelzwarten na uitsluitingen van Fred Bod aan en Gert van Beelen nog maar met negen man. De fors uitgevallen 6-2 nederlaag in Numansdorp is daarmee verklaard. Overigens haalde trainer Arie Kurver ook het einde niet in de dug-out. Arbiter Bogert stuurde de oe- fenmeester wegens wangedrag buiten de lijnen. Dat overkwam Kurver vorig seizoen ook. De in woner van Bergschenhoek kan derhalve van de tuchtcommis- sie een forse straf tegemoet zien. Het duel bij NSW begon voor Rijnsburgse Boys al met een te genvaller. Tijdens de warmin- g-up bleek Huug Aandewiel niet in staat om te kunnen spe len. Een slecht voorteken dat oefenmeester Kurver voor een levensgroot probleem plaatste, want op dat moment had hij geen wisselspelers beschikbaar. Noodgedwongen moest Kurver een beroep doen op de als toe schouwer meegereisde Andries Wendt. Om zijn ploeg van dienst te zijn sloeg hij het dok tersadvies - geen voetbal van wege een gebroken oogkas - in de wind. Niettemin verwierf RB zich in de eerste helft een voorsprong. Na een onvrijwillige buiteling van Martin de liuw kende leidsman Bogert de bezoekers een strafschop toe. Leon Vonk nam de penalty onberispelijk. Daarna was het woord aan Fred Bodaan en Gert van Beelen. Nog voor de pauze vertoefden beiden in de kleedkamer van wege twee waarschuwingen (Bodaan) en een opzettelijke handsbal (Van Beelen). Het duo vergooide met dat domme ge drag de winstkansen van hun ploeg. Daar zag het aanvankelijk niet naar uit. Het negental Rijnsburgers zag zelfs kans om de inmiddels opgelopen achter stand (Rene Heijmans scoorde tweemaal voor NSW) dank zij een treffer van Ron de lager te nivelleren. Met nog twintig mi nuten te spelen hoopte RB stil letjes op een klein wondertje, maar Bert Grootenboer ver stoorde de plannen. Zijn doel punt demoraliseerde Rijnsburg se Boys. NSW gebruikte in de reste rende speeltijd de tegenstander als speelbal. Heijmans. Rini van Trigt (hij had eerder nog een strafschop gemist) en Grooten boer voerden de score op naar 6-2. Tot groot verdriet van bankzitter Huug Aandewiel. „We hebben dit enkel en alleen aan onszelf te wijten. Wat Bodaan en Van Beelen hebben uitgehaald, kan gewoon niet. Met 11 man hadden we die wedstrijd gewoon gewonnen. Vorig jaar overkwam ons pre cies hetzelfde met die rode kaarten. Rijnsburg heeft daar dus kennelijk niet van geleerd", zo verwoordde de middenvel der zijn teleurstelling. BELGRADO RTR Rode Ster Belgrado zal zijn eerste Europese-bekerwed- strijd, morgen in Noord-Ier land tegen Glenavon, spelen zonder Darko Pancev. De titel verdediger in het toernooi voor de landskampioenen heeft zijn steraanvaller disci plinair geschorst. Pancev, die zich voelt ge dwarsboomd in zijn pogingen naar het buitenland te vertrek ken. heeft volgens de clublei ding het bestuur zwaar bele digd. Daarnaast heeft hij zich niet gestoord aan de regels die bij Rode Ster opgevolgd die nen te worden. Zo weigerde hij in trainingskamp te gaan voor de wedstrijd tegen Glen avon. De topscorer van Joegosla vië werd onlangs door AC Milan uitgenodigd op een toernooi in Madrid proef te komen draaien. De internatio nal kreeg daarvoor geen toe stemming. „Hij staat nog steeds bij ons onder contract en heyft gewoon te luisteren naar wat wij zeggen", ver klaarde coach Dzajic. Hajduk Split heeft zondag slechts met grote moeite het verdeelde loegoslavische land kunnen verlaten, om morgen in het Oostenrijkse Linz te kunnen aantreden tegen Tot tenham Hotspur. Uiteindelijk slaagde de club erin per pont de Italiaanse haven van Anco- na te bereiken. Van daaruit werd de reis per bus voortge-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13