Leiden Forse stijging van belasting in '92 Een rioolgemaal als monument Kroegbaas overleeft ook tweede aanslag Forum over komst TGV Woningbouw in Zijlwijk door buurt weggehoond Gemeente dreigt met intrekking subsidie Groen Links wil geen verhoging reinigingsrecht Inbrekers wellicht vrij door fout in dagvaarding BOUWPLANNEN? m rbveva MONUMENT EN WATER is het thema van de monumentendag die morgen ook in monumentenstad Leiden wordt gehouden BEWONERS VAN DE ZIJLWIJK willen wel een nieuwe school maar geen woon toren in hun buurt NIEUWSLIJN heeft gistermiddag in de Leidse Hout een pak slaag en opmerking van enkele we- i de directie Groen liep giste- zaten te vissen in de vijver, ïi de gemeente-ambtenaar e mannen kwamen hem ach- stomp in de maag. In de zijn rechter- ook al te- Hovenier in Leidse Hout mishandeld Een hove gekregen ken geleden. De 49-jarige man ren het park in. waar twee mar Hoewel vissen daar verboden i niets en liep naar zijn keet. De tema en één van hen gaf hem i vechtpartij die daarop ontstond brak de hov hand. Enkele weken terug was hij dezelfde gengekomen in liet park. terwijl zij zaten te vissen in de vijver. Toen had hij daar wel iets van gezegd en had de mannen wegge stuurd. Blauw oog voor een stropdas Een 19-jarige jongen heeft in de nacht van woensdag op donder dag oogletstel opgelopen bij een mishandeling. Hij liep over de Nieuwe Rijp, toen een man hem Vroeg om zijn stropdas. Het slachtoffer weigerde die af te geven en kreeg een klap op zijn ge zicht. Tegenvallers maken ook nieuwe bezuinigingen nodig De onroerend-goedbelasting gaat volgend jaar in Leiden met vijf procent omhoog. Die forse tariefsverhoging is nodig om 'normale' prijsstijgingen en nieuwe plannen te betalen. Nog eens een extra belastingverhoging en nieu we bezuinigingen worden door de gemeente overwogen om een tekort van vijf miljoen gulden in de begroting voor '92 te dekken. De bezuinigingen die het college voor de komende jaren heeft voorgesteld, zijn waarschijnlijk niet toereikend om dat tekort te dekken. i FincM va/1 aa \A7FP.AAAN den al in 1992 een bedrag van /vee miljoen gulden moet inle- (vervolg van voorpagina) leiden roy klopper De politie staat voor de grote vraag of de aanslag op de kroeg baas verband houdt met die van oktober vorig jaar. „We houden er voorzichtig rekening mee, maar kunnen het in dit stadium nog niet zeggen," aldus voor lichter D. Graveland. De 28-jarige eigenaar van café köylü werd vannacht om 00.50 uur beschoten. Hij stond in zijn café waar ook nog enige gasten aanwezig waren. Toen hij dicht bij het raam kwam, werden ze ker vier kogels afgevuurd uit een zwaar kaliber pistool. Het slachtoffer kreeg twee kogels in het bovenlijf en zakte in elkaar. Er werd alarm geslagen, waarna de man naar het AZL werd afge voerd. Een operatie redde zijn leven. Getuigen zagen na de schiet partij twee jongens wegrennen over de Beestenmarkt naar de Narmstraat. De politie kamde de omgeving uit, maar kon de schutter niet op het spoor ko men. Omdat twee jongens weg renden, is het zelfs nog ondui delijk of er een of twee daders zijn. Volgens getuigen werden- de schoten gelost door een on geveer 20-jarige man met een zwart leren jack en zwarte krul len. Het wordt niet uitgesloten dat hij een tijdje heeft staan posten voor het café. Na de melding van de schiet partij voerde de recherche on middellijk een sporenonderzoek uit. Ondanks hulp van de brandweer, die een lichtwagen inzette, werden geen hulzen ge vonden. De recherche verzoekt getuigen contact op te nemen. Vorig jaar op 13 oktober over leefde de man de eerste aanslag die op hem werd gepleegd. Hij werd die zaterdagavond opge beld in zijn café met de vraag of hij even naar het Levendaal wil de komen. Het slachtoffer heeft daar een zaak in speelautoma ten. Samen met een broer reed hij naar de zaak. Ter hoogte van de Dekamarkt werd de auto on der vuur genomen. Er werden minimaal vijf schoten afge vuurd. De kroegbaas werd ge raakt, maar de verwondingen waren niet ernstig. De broer bleef ongedeerd bij de schiet partij maar koelde zijn woede over het voorval op een ruit waardoor hij snijwonden op liep. De politie is er nooit in ge slaagd de dader van de schiet partij aan te houden. Deze ging er onmiddelijk na de schietpar tij vandoor richting Plantsoen. Veel getuigen zijn gehoord, maar het motief bleef onduide- nik. Wethouder S. de Vreeze (finan ciën) kon gisteravond in de raadscommissie financiën nog niet zeggen op welke manier het college de ontbrekende vijf miljoen bij elkaar wil gesprok kelen. Burgemeester en wet houders buigen zich daar de ko mende weken over. De Vreeze wil op voorhand echter geen enkele maatregel uitsluiten. Het tekort wordt onder meer veroorzaakt door de zogeheten tussenbalans van het rijk. De gemeente ging er dit voorjaar nog vanuit dat de meeste van de bezuinigingen uit dit pakket haar pas in 1993 of 1994 zouden raken. Uit de juni-circulaire van het kabinet bleek echter dat Lei- Voorts kampt de gemeente met enkele tegenvallers in 'ei gen huis'. Ze is volgend jaar bij voorbeeld acht ton meer kwijt voor de reiniging omdat de vuil verwerking fors duurder is ge worden. Daarnaast vallen de kosten voor de gemeentelijke reorganisatie 700.000 gulden hoger uit en krijgt ze enkele tonnen minder rente over haar reserves dan ze eerder had be rekend. Bovendien heeft het college - met instemming van de ge meenteraad - voor volgend jaar al enkele nieuwe plannen op stapel gezel. Die kosten de ge meente zo'n negen ton. Overi gens is de afspraak dat Leiden dit soort 'nieuw beleid' zoals dat in gemeentelijke kringen heet betaalt uit een verho ging van de onroerend-goedbe lasting (ogb). Geen garantie Hoewel reeds aangekondigde bezuinigingen de gemeente on geveer tien miljoen opleveren, bieden die voor het tekort van 1992 nauwelijks soelaas. Veel van die maatregelen werpen namelijk pas over enkele jaren hun vruchten af, zelfs al worden ze onmiddellijk ingevoerd. Fi nancieel topambtenaar H. van der Eijk verwacht in elk geval dat het gat in de begroting on mogelijk voor de volle honderd procent kan worden gedekt. De dreigende belastingverho ging leidde gisteravond in de raadscommissie voor financiën al meteen tot een aanvaring tussen De Vreeze en WD-frac- tievoorzitter T. van der Nat. Van der Nat eiste de garantie dat het college niet zou gaan knabbelen aan de afspraak dat de ogb-op- brengst de komende jaren met ten hoogste vijf miljoen wordt verhoogd. De Vreeze wilde, tot ongenoegen van de WD-voor- Wethouder De Vree ze: „Ik ben niet de enige die over verho ging van de belastin gen beslist." FOTO HICLCO KUIPERS man, die garantie niet geven. „De begroting moet nog wor den besproken in het college. Zo lang dat niet is gebeurd, kan ik zo'n belofte niet doen. Dat plafond van vijf miljoen is voor mij een uitgangspunt, maar ik ben niet de enige die erover be slist." stelde de wethouder. Wel- De Socialistiese Par tij houdt dinsdag 24 september een fo rumdiscussie met als thema 'TGV: spoorzoeken?'. Op deze avond wordt gepraat over de komst van de hoge snelheidstrein en de gevolgen hiervan voor Leiden en de regio Deelnemers aan de discussie zijn onder anderen J. Walen kamp. wethouder verkeer en D. Mac Gillavry, voorzitter van de Vereniging tegen de Een 'onherkenbaar' monument aan de Geregracht, morgen opengesteld voor het publiek. HSL Leiderdorp. Het forum wordt ge houden in het Gul den Vlies aan de Breestraat 125 en begint om 20.00 FOTO HENK BOUWMAN leiden emiel fangmann De voorgenomen bouw van een woontoren bij de nieuwbouw van het scholencomplex in Zijl- wijk stuit op grote weerstand onder omwonenden. 'Koppel verkoop' zo werden de plannen gisteravond genoemd op een drukbezochte informatie-avond van de gemeente in basischool De Dukdalf aan het Regen boogpad. De aanwezigen waren het er wel over eens dat de drie basis scholen - naast De Dukdalf de protestant-christelijke Zijlwijk en de roomskatholieke Zonne wijzer - na vijftien jaar nood- bouw aan nieuwbouw toe zijn. Die bouw moet volgend jaar be ginnen. Omdat die nieuwbouw op grond van prognoses over toekomstige leerlingenaantallen kleiner uitvalt dan de huidige omvang, komt een stuk grond vrij. In strijd met het bestem mingsplan willen B en W daar in 1993 beginnen met de bouw van een twintig appartementen lellende woontoren van dertien en een halve meter hoog. Rond het jaar 2000 zouden er ook nog vijf eengezinswoningen bij kun nen. De plannen zijn nog niet uitgewerkt. Voor de nieuwbouw van de school moet het bestemmings plan worden gewijzigd. De be woners vrezen dat dat ook de weg vrij maakt voor de omstre den woningbouw. Gemeente-ambtenaar G. Schramm ontkende dat. „Wij willen alleen dat de raad straks op de hoogte is gesteld van dit woningbouwplan. Het is nog helemaal niet uitgewerkt, in te genstelling tot de nieuwbouw van de scholen," aldus Schramm die het vuur de hele avond na aan de schenen werd gelegd. „Ik vraag om ontkoppe ling van woning- en scholen bouw," sprak een omwonende evengoed wantrouwend. arkeerplaatsen Dat met een woontoren vlakbij de nieuwe scholen straks het vandalisme zou afnemen, zoals stedebouwkundige Van de Wardt stelde, werd met tegen voorbeelden weggelachen door de aanwezigen. „Dat gelooft u toch zeker zelf niet? Geef ons liever meer parkeerplaatsen, dat moet hoog op de agenda," stel de iemand voor. „Het is hier al veel te krap. Moet er eerst ie mand worden doodgereden"? Een tweede meende dat er geen sprake van overdreven vanda lisme was: "Haal het kunstwerk in het park weg. dat trekt van dalisme aan." leiden irene van beveren medewerkster Als je het gebouwtje voorbij loopt, zou je niet verwachten dat het een monument is. Het voormalig rioolgemaal aan de Geregracht, direkt achter het gedenkteken van Leidens Ont zet. Verscholen tussen bomen, verkeers- en reclamezuilen staat het pandje in ai zijn onopval lendheid monument te zijn. Een industrieel monument, zoals het in vaktermen heet. Dit bouwwerkje, dat op een kerkje zonder toren lijkt, dateert van 1935. De naam 'rioolge maal' dekt eigenlijk niet de complete lading van het monu ment, want behalve de ruimte waar eens het gemaal heeft ge staan, omvat het ook een tran- formatorstation en een los staand, sinds kort, dicht-gemet- seld urinoir. De gemaalpompen staan te genwoordig in een rioolkelder achter het gebouwtje, te her kennen aan de groene luiken in de bestrating. Ongeveer vijf jaar geleden zijn de oude gemaal- pompen met aandrijfmotor, die in het pandje stonden, buiten werking gesteld en weggehaald. Alleen de rails met loopicat her inneren aan de vroegere functie van de ruimte. Hiermee werden zware materialen verplaatst bij het onderhoud van de pompen en de motor. Zij staan nu nutte loos tussen het archiefmateriaal en de emmers met scherven van de Archeologische Werkge meenschap Nederland, die het monumentje als kantoor-, ex positie-, archief- en opslagruim te gebruikt. Tussen al deze erfstukken van heel vroeger staat nog een erf stuk van recenter datum, name lijk een stalen trap, die toegang geeft tot de voormalige pomp- kamer. Deze trap werd tegelijk met de bouw van het pandje ge plaatst en is voor de jaren dertig bijzonder vanwege het laswerk. Wie zelf deze trap en de rest van het gebouwtje eens zou wil len bezichtigen, kan dat morgen doen tijdens de nationale Open Monumentendag. Het pandje is dan van 10.00 tot 17.00 uur. net als vele andere monumenten, gratis toegankelijk voor publiek, net als vele andere monumen- t als vele anden ten. Rondvaartboot Het thema van de Open Monu mentendag in Leiden is 'Monu- dus, behalve het rioolgemaal, onder meer de Zeevaartschool aan het Noordeinde, de pomp op de Garenmarkt, Molen de Heesterboom aan de Haagweg. de Visfontein aan de Vismarkt en de Koornbrug bij het stad huis in de schijnwerper. Overi gens wordt het thema vrij ruim hartig toegepast. Sommige mo numenten zijn op het program ma gezel, omdat ze 'toevallig' aan een gracht of kanaal staan Zoals de begraafplaats aan de Groenesteeg. een plek die nou niet direkt associaties met water oproept. Tijdens de Open Monumen tendag zal de rondvaartboot gratis langs een aantal monu menten varen. In de regio Lei den wordt een fietsroute uitge zet, zodat ook daar de monu menten kunnen worden be zocht. De voor het publiek gra tis opengestelde monumenten zullen traditiegetrouw te her kennen zijn aan de vlag met het Open Monumenten-embleem. Organisaties voor ouderen onder druk gezet Leiden dreigt enkele instellingen voor ou derenzorg de gemeentelijke subsidie af te pakken als ze niet voor 1 oktober gegevens verstrekken over hun activiteiten. De ge meente heeft dit de organisaties, zoals ou derenbonden en verzorgingshuizen, deze week in een brief laten weten. Ze heeft de gegev schillende projecten te kunnen beoordelen. De gemeenteraad klaagt al jaren dat ze onvoldoende inzicht heeft in het werk van de verschillende in stellingen en dus moeilijk afwegen of hel i nodig om de ve ir ouderenzorg goi geld misschien niet beter aan andere pro jecten kan worden besteed. De organisaties hebben dit voorjaar van de gemeente een formulier gekregen. Daar op moesten ze onder meer invullen wat ze de afgelopen twee jaar met hun activiteiten hebben bereikt, hoeveel mensen er aan deelnemen, hoeveel beroepskrachten en vrijwilligers er aan meewerken en welke be dragen ze kwijt zijn aan organisatie en ma terieel. De meeste instellingen hebben het formulier inmiddels teruggestuurd. Fen aantal clubs heeft echter nog steeds niets van zich laten horen. „Eigenlijk moeien de gegevens voor I mei binnen zijn.' /egt ambtei „maar dat lukt zelden is on/( politiek wil nu wat gespierde ren om te laten zien dat de jae subsidie-aanvragen serieus v men." Komen ze binnen eet niet alsnog met de gcge\ ke nieuwe bezuinigingen de ge meente te wachten staan, kon en wilde De Vreeze niet zeggen, l ussen alle sombere medede lingen voor volgend jaar had ambtenaar Van der Eijk ook nog één opwekkende mededeling. Hoewel de bezuinigingen van het rijk voor volgend jaar on gunstig uitpakken, mag leiden over drie jaar op een meevaller van twee miljoen rekenen. De uitkering van het rijk wordt in 'slechts' met twee miljoen ver minderd. In totaal hoeft Leiden tot dat jaar dus geen tien maar acht miljoen te bezuinigen. leiden janet v m dijk van de kosten niets met de hoge verwerkingskosten hebben te maken. De grote stijging (vóór de sluiting van de Ix'idse vuil verbranding betaalden Leide- naars 36 gulden per jaar) heeft onder meer te maken met 'his torische kosten'. Zo moet de ge meente jaarlijks de afschrijving van de voormalige verbran dingsinstallatie betalen en ver liezen verrekenen die zijn gele den met de plannen rond de stortplaats De Does Groen Links wil er alles aan doen om verhoging van de rei nigingsrechten volgend jaar te voorkomen. Per jaar moet nu 208 gulden worden betaald en het ziet er naar uit dat daar in 1992 nog 50 gulden bovenop komt. Dat is onwenselijk, stelt fractievoorzitter J. Laurier in het nieuwste nummer van het par tijblad dat volgende week wordt verspreid. Het reinigingsrecht is een 'rotbelasting' omdat iedereen hetzelfde bedrag betaalt, vindt Laurier. „Zoiets lijkt op het eer ste gezicht rechtvaardig, maar het scheelt nogal van welk bud get je dit bedrag moet betalen Als het reinigingsrecht weer omhoog gaat, worden de men sen met de laagste inkomens in verhouding opnieuw het hardst gepakt. Bovendien, zo schrijft Laurier, is het tegenstrijdig om het tarief aanzienlijk te verhogen als je te gelijkertijd van de inwoners vraagt mee te werken aan aller lei maatregelen om het afval te scheiden. „Het valt nauwelijks meer uit te leggen." vindt hij. Vooral ook omdat een deel dez twee posten ongeveer 1,1 miljoen gulden nodig, schat laurier. Dat geld moet de gemeente finan cieren zonder de lasten voor de burgers te verhogen, vindt Groen Links. Als dit onmogelijk blijkt, wil Groen Links het lozingsrecht extra verhogen waardoor huur ders buiten schot blijven. Vooral bedrijven zouden meer moeten gaan betalen. Groen Links pleit er overigens al jaren voor de rei nigingsrechten onder te bren gen bij de onroerend-goedbe lasting. De hoogte daarvan is af hankelijk van de waarde van de woning. Het lozingsrecht is een vaste heffing die voor alle huis- eigenaren even hoog is. leiden verdachten. Of de leidenaars Cerberusdaadwerkelijk niet zullen wor den vervolgd, zal hlijken op 26 september, want dan doet pre sident mr. A. Makking van I Haagse gerechtshof uitspraak Ix'idse ar. die 31 vorder laar I. Sumer. ervaring. De laai laten ho- rverslagen en orden geno- i paar weken r de brug. de gemeente bun subsidie onmid dellijk stop De instellingen lopen in het ergste geval bovendien de kans dat leiden de bijdragen over 1989 en 1990 terugvordert. Sumer „Of het echt zover komt, betwijfel ik. Want het zijn in zo'n geval natuurlijk wel de ouderen die daarvan de dupe worden." dacht een poging tot inbraak te hebben gedaan in een sex-shop aan de lammermarkt, zullen waarschijnlijk in hoger beroep worden vrijgesproken. De man nen werden eerder door de po litielet hter veroordeeld tol wie maanden cel, waarvan twee voorwaardelijk. De Leidenaren hebben op 1 september 1989 in een dronken bui geprobeerd in te breken in de sex-shop. Ze probeerden de winkel via de achterdeur binnen te komen, maar namen bij ver gissing de verkeerde deur, na melijk die van het museum de i akenhal In de dagvaarding voor de po litierechter werd de mannen per abuis poging tot inbraak in het museum ten laste gelegd. Ook de datum was onjuist. De poli- tierei liter sn.nd et htei tot dtl de dagvaarding gewijzigd werd. „Daardoor is het een totaal an der feit geworden." betoogde advocaat mr C. Lagraauw giste ren. Hij pleitte voor vrijspraak. Ook procureur-generaal mr. P. Wur/er zei dat hij de beslis sing van de politierechter on juist vond. Hij vroeg om vernie ting van het vonnis en ging ak koord met vrijspraak voor beide het OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig qpqarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekqken We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN ni At/*

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13