Rtv show 'Mijnkopstem is mooi, maar voor sommigen irritant' Doe maar gewoon want ik ben al gek9 Dinsdag 27 augustus 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: ANDRIES DETMAR I Gerard Joling, een aanbeden en verguisde geluksvogel Hij noemt zich een geluksvogel. Want Gerard joling had de verschrikkelijke mazzel dat ze hem zeven jaar geleden be groetten als een nieuw talent, dat de professionele gelederen van de zang kwam versterken. De jongen met dat opmerkelijke geluid. Dat soort kreten. Gerard Joling: „De prestatiedruk is gro ter geworden. Ik heb het alle maal meegemaakt. Via een vas te baan in de horeca naar de achtergrondkoren en de figura tie. Heel mooi, maar ik had iets van: ik wil verdere stappen on dernemen en leerde dus dat het niet zo makkelijk ging. Enkele singles in groepsverband zijn onderweg lelijk geflopt." De beschouwende toon van een man die het heeft gemaakt. Gerard Joling, dus, die morgen in Grand Café l'Opera aan het Rembrandtplein in Amsterdam zijn nieuwe album presenteert. Hij stort zich heftig op de mu ziekstijl van de jaren vijftig. 'Memory Lane' heet het project. Mevrouw Connie (of Conny, de spelling varieert) Breukho ven, de vroegere zangeres Va nessa, is zo welwillend het eer ste exemplaar in ontvangst te nemen. Joling is goede maatjes met Vanessa, vandaar. Luister-cd Vanessa, mevrouw Breukhoven dus, heeft geen plannen om te rug te stappen in haar verleden en zingend de boerendisco's te verhitten, maar ze is wel bezig met een nieuwe eigen cd. Ten minste één nummer zingt ze in duet met Gerard Joling. Dat wordt 'Do it to me one more ti me,' een oudje van Captain en Tenille, met dit verschil dat Jo ling de 'vrouwenstem' doet en Vanessa de 'mannenstem.' Terug naar Joling. Enthou siast verhaalt hij van 'Memory Lane': „Het is een lekkere luis ter-cd met slepende saxofoons en gezellige rock 'n roll stukken. Muziek die ze van mij niet ver wachten. Als werktitel hadden we eerst: 'The Doowap days...' Hij is een tempo-baasje, voortdurend alert om te scoren. Soms gaan de dingen voor Ge rard Joling niet snel genoeg. Drie dagen bezig in een studio voor één tv-opname. Geen mens die zich realiseert wat er allemaal voor komt kijken, denkt hij. „Ik heb nu ruim zeseneenhalf jaar de beuk er in gegooid en ik geef toe dat er wel eens een dip je was. Op een stil moment dachten we wat gaan we nu doen? Op televisie-gebied koos ik voor de functie van jurylid in de Soundmixshow, maar niet meer dan vier keer. Henny Huisman wilde dat ik er alle tien shows zou zitten. Maar uit zelfbescherming heb ik in over leg met Phonogram, mijn pla tenmaatschappij, besloten er van af te zien. Eigenlijk vind ik mezelf daar ook niet goed ge noeg voor. Zo werkt het en zo voel ik 't." Songfestival „We doen ons best en het gaat maar door. Mijn grootste down tussen alle ups was het Eurovi sie Songfestival in '88. Heel veel mensen hadden er op gerekend dat ik wel even zou winnen. Het liedje 'Shangri La' werd een hit, de bookmakers noteerden mij als nummer 1, 2 of 3, maar van de 23 landen werd Joling uit Holland negende. Ik had er geen moeite mee. De beste heeft gewonnen." Op die avond was hij dus een keer niet de beste, Gerard Joling uit Schagen. Hij woont tegen woordig in Alkmaar. Klein, ge zellig, niet echt riant. Het tekent een beetje hoe hij is. In het Schagense milieu waren Saskia Serge buren van de familie. Zij leverden Gerard de eerste orkestbanden. Hij volgde een opleiding aan een technische school en liep als zestienjarige zijn eerste modeshowtje. Weet nog dat „het enig en spannend" Toen Madamê Tussaud's hem in haar wassenbeeldenmu seum wilde plaatsen, dacht hij dat hij voor de Banana Split Show in de boot werd geno men. Dat gevoel is hij langza merhand kwijt. Roem went, succes ook. Zijn hoogtepunten? 'Love is in your eyes' en 'Ticket to the tropics.' Het duet met Randy Crawford werd een wereldhit, de ontvangst van de Monte Car lo Music Award uit handen van Don Johnson herinnert hij zich als iets heel bijzonders. Daarna kwamen onder meer de Diamond Award van de stichting Conamus, de Ambas Gerard Joling: „Het is goedkoop om te te ren op oude succes sen." FOTO DIJKSTRA sador Award voor de best verko pende artiest en de blauwe Jo ling-fresia. „Maar je moet altijd weer verder. Het is goedkoop om te teren op oude succes sen." Grote namen in zijn carrière: Peter de Wijn (tekst en muziek), Peter Schön (arrangementen) en Bart van der Post (gitaarso lo's plus arrangementen). Jan van Doom noemt hij „vooral in de beginperiode heel belang rijk." Als manager en zakelijk leider is Van Doom weggevallen. Ge rard Joling wil er niets over kwijt. De rel is voorbij, hij zit nu in het artist management bij Joop van den Ende en Rein Sluik behartigt zijn artistieke ac tiviteiten. Grote jongen Joling: „Jan van Doom werkte al voor Veronica. Hij kon mijn dingen niet meer combineren met zijn werk. Bovendien waren we als artiest en manager uit el: kaar gegroeid. Ik heb een goede adviseur gevonden die buiten de publiciteit wil blijven. Boek houdkundig en royaltymatig re gelt die man de financiële af wikkeling. Hij is een grote jon gen in zaken." Sinds twee maanden zit Ge rard Joling weer op zangles bij Ton de Graaf in Schagen. De laatste twee jaar had hij het een beetje laten versukkelen. Het werd tijd weer iets aan die stem te doen. „Mijn techniek verslapte niet, ik sport veel. Ik heb nooit ge rookt. Nog steeds niet. In 1980 zat ik in "Vara's Voorstelling,' maar ik heb niet zoals zoveel anderen honderd talentenjach ten afgelopen. Alles wat ik kan is eigen talent. Self made, ja, zo mag je mij wel noemen." „Mijn succes is een combina tie van factoren. Ik geef me voor 200 procent. Ik trek er hard aan en ben niet eerder tevreden dan dat ik in een moeilijke zaal de laatste hand op elkaar heb ge kregen. Ook van degenen die toen ik opkwam iets hadden van 'daar komt dat ei van Joling met die hoge, kwelerige stem.' Geluk heb ik in mijn leven ge had en afgedwongen. Het heeft ook te maken met de keuze van het juiste nummer. In het begin van je carrière is er afstandelijk heid en twijfel. Nu zeggen men sen: 'Hij heeft toch wel een aparte stem, een stem die prachtig zuiver blijft, ook in het hoge register...' Mijn stem is niet achteruit gegaan, wel iets lager en voller geworden. Zes jaar geleden was mijn geluid een ietsje iel, jongensachtig. En je weet hoe het werkt: mijn kop stem is mooi, maar voor som migen heel irritant." Op zijn 31-ste koestert Gerard Joling een ideaal. „Soms heb ik het gevoel dat ik alles al gedaan heb en alle beschikbare Zilveren Harpen en Awards heb verza meld. Maar er is één ding. Ik zou heel graag met een orkest wat willen doen. Ik heb daar weinig ervaring in. Meestal zing ik met de geluidsband, maar er is veel vraag naar optredens, bij voorbeeld met de Bob East Show Band. We gaan in januari en februari vier try outs doen in theaters. Dan stel ik mezelf de vraag: kan ik 't aan, gaat 't lek ker?" „Mijn agenda zit mooi vol, ik heb een hoop werk en leuke uit nodigingen uit het buitenland. Ik ben echt tevreden, maar al tijd bang het deksel op mijn kop te krijgen. Drie, vier optredens op een avond doe ik niet meer. Ik kan me niet vier keer op een avond manifesteren." MIJN SUCCES is een combinatie van factoren. Ik geef me voor 200 procent. Ik trek er hard aan en ben niet eerder te vreden dan dat ik in een moeilijke zaal de laatste hand op el kaar heb gekregen. Ook van degenen die toen ik opkwam iets hadden van 'daar komt dat ei met die hoge, kwelerige stem. (Gerard Joling) STARDOM Het Amerikaanse nachtegaaltje John Denver, van wie we de laatste tijd verdacht weinig ho ren, zet zich in voor het milieu. Op dit moment is hij bezig des kundigen en artiesten zover te krijgen dat zij meedoen aan een milieuconferentie in Aspen, Colo rado. Eén van de artiesten die hij heeft weten te strikken is actrice Whoopie Goldberg. Gary Oldman, die in de film Sid and Nancy de rol van 'enfant ter rible' Sid Vicious speelde, is on langs aangeklaagd wegens het rijden onder invloed. Kiefer Sutherland, de ex van actrice Ju lia Roberts, zat bij hem in de au to maar wordt niet vervolgd. Na een rol in Turks Fruit speelde zangeres Marjol Flore niet meer in een film. Althans tot voor kort. Want onlangs rondde zij in de Tsjecho-Slowaakse hoofdstad Praag de opnamen af van de in ternationale produktie Utz, naar een boek van de Britse schrijver Bruce Chatwin. Marjol speelt hierin een - hoe kan het ook an ders - zangeres. Het is ook één en al ellende als je bekend bent of als je een beken de vriendin hebt. Jason Patric weet er van mee te praten. On langs werd hij samen met vrien din Julia Roberts twintig minuten achtervolgd door een taxi met vier journalisten. Jason schudt zijn hoofd:Vier volwassen man nen die bij elk verkeerslicht uit de auto stapten en bij ons op de ramen bonkten en de portiers probeerden open te krijgen." De gitaar die Elvis Presley ge bruikte tijdens zijn Sun-tijd wordt binnenkort geveild. De Martin D- 18'1942'werd gebruikt bij nummers als Blue Moon of Ken tucky en Just Because. Wat het in strument zal opbrengen, is nog onduidelijk. De gitaren van Jimi Hendrix en Buddy Holly brachten vorig jaar elk 200.000 dollar op. en die hebben niet de King of Rock 'n' Roll toebehoort. Arnold Schwarzenegger, de ge voelige bruut uit Hollywood, wordt achtervolgd dooi zijn imago uit films als Terminator. Het tweede deel van deze ge welddadige actiefilm riep zoveel weerstand op dat Californische activisten Schwarzeneggers ont slag eisen als officiële gangma ker van de nationale fitness-cam pagne van president Bush. En dat terwijl Arnold in het echt heus wel aardig is. Het ziet er naar uit dat Beatrice Arthur (Dorothy) en Estelle Getty (Shopie) de cast van Golden Girls gaan verlaten. Volgens de produ centen is er echter geen vuiltje aan de lucht want series als MASH en Cheers bleven ook goed lopen na diverse wisselin gen. „Soms kan een dergelijke verandering juist stimulerend werken", aldus één van de pro ducenten.: Cinevideo onderdak bij AVRO hilversum» gpd Het facilitair bedrijf Cinevideo- groep in Almere trekt .met in gang van 1 januari 1992 in bij de AVRO. Hiertoe is volgens al gemeen directeur F. Albregts besloten, omdat de kans om opdrachten te verwerven aan zienlijk groter bij vestiging van het bedrijf in Hilversum. De studio in Almere staat vol gens hem een groot deel van de tijd leeg. Cinevideogroep (90 werknemers) wil na de verhui zing naar Hilversum het perso neelsbestand met zo'n twintig medewerkers uitbreiden. De AVRO heeft in principe een overeenkomst met het bedrijf gesloten, volgens welke het Ci nevideogroep het 'huis-facilitair bedrijf van deze omroep wordt. Het ligt in de bedoeling dat de AVRO met ingang van 1 januari ongeveer de helft van zijn facili taire opdrachten aan Cinevi deogroep verstrekt. Als gevolg van de intentie-overeenkomst tussen AVRO en de Cinevideo groep verliest het Nederlands Omroepproduktie Bedrijf een belangrijke klant. Voorlopig heeft alleen de AVRO een inten tieverklaring gesloten met het facilitair bedrijf. De andere be spelers van Nederland 1, KRO en NCRV, zijn nog niet in zee gegaan met Cinevideogroep. De AVRO koos voor de inten sieve samenwerking met Cinev ideogroep, nadat deze omroep uit het ATV-verband was ge stapt. De AVRO, TROS en Vero nica hadden al samen een faci litair contract gesloten bij het NOB. Volgens een woordvoer der van de AVRO zijn de ver huur van AVRO-pandèn aan de Cinevideogroep en de facilitaire overeenkomst aan elkaar ge koppeld. Cinevideogroep huurt vanaf 1 januari voor vijf jaar stu dio- en kantoorruimte bij de AVRO. De omroep moet daar voor inschikken. De intentiever klaring voor de faciliteiten strekt ook over vijf jaar. Het definitie ve contract moet in januari worden getekend. Volgens de AVRO-woordvoer- der heeft deze omroep voor Ci nevideogroep gekozen omdat dit bedrijf zo'n 25 procent goed koper is dan het NOB en omdat Cinevideogroep bij de AVRO wilde intrekken. De omroep wordt daarmee verlost van een financieel blok aan het been. STRIPS BOLLEBOOM Carlo Vuurs eerste schreden in showbizz ouddorp. els smit medewerker Op Texel is het een hit", zegt Carlo Vuur. En dat is ook zo. Op het eiland Texel, waar hij zijn zomermaanden heeft gesleten als disc-jockey, is zijn single 'Ik zoek een meisje' aan geslagen. En daar niet alleen. Althans, zou het alleen aan Texel liggen dat het plaatje vo rige week in de top honderd, op nummer 95 weliswaar, maar toch, is binnengekomen? Carlo wil het vak in en hij wil dat op de ouderwetse manier leren. „Ik wil all round worden. Zo all round als het maar zijn kan. M'n liedjes produceren, zingen en als het kan in zo veel mogelijk genres, ook acteren als dat mogelijk zou zijn. Per slot van rekening bestaat een groot deel van je optreden u t acteren en als je dat beheerst, dan kan je daar meer mee. En wat be treft mijn repertoire: vooral in het Nederlands." Carlo is 23 jaar. heeft zojuist zijn eerste schreden gezet in de showbizz, loopt over van en thousiasme en wil het gaan ma ken. „Noem het ambitieus. Maar van binnen voel ik wat het kan worden. Menigeen zal vin den dat ik voor de moeilijke weg kies. Maar ik wil, als ik op treed, niet playbacken, ik wil zelf zingen. Ik kan niet anders. Ik moet voeling met het publiek hebben en daarop reageren. Dat kan niet als je playbackt. Ik wil op zo veel mogelijk plaatsen optreden om ervaring op te doen." „Ik heb voor Nederlands re pertoire gekozen. Dat heeft te maken met de sfeer van de taal. Ik hou van het Nederlands en ik hou van Nederland. Ik mag de mensen, de mentaliteit, de no nonsense-sfeer. Dat vind je ook weerspiegeld in mijn plaatje 'Ik wil een meisje'. Ik las zoals veel mensen die contactadverten ties. De eisen die mensen daar in aan een partner stellen... daaraan beantwoordt niemand. Met mijn liedje heb ik daarop willen reageren in de trant van: Ik zoek een meisje en ik ben er niet zo een die beter is dan wel ke man ooit kan zijn." Al gek Doe tnaar gewoon, dan doe je gek genoeg. „In mijn geval geldt dan: Doe piraat ja, maar we zijn drie jaar onafgebroken in de lucht ge weest. Ik organiseerde, presen teerde. En langzaamaan drong het besef bij me door dat ik wil de zingen. Ik ben daar tegen Pe ter Smeink opgelopen, een mu zikale jongen die kan opschrij ven wat ik in een lied wil zeg gen." Voel je het niet als een handi cap dat je je school niet hebt af gemaakt? „Nee. Nog niet althans. Ik heb andere dingen geleerd. Zeg maar genist dat ik wat die ande re dingen betreft autodidact ben." Autodidact: dat woord heb je in ieder geval geleerd. „Zie je nou wel. En ik heb ge leerd rond te kijken, m'n eigen mening te vormen over de din gen die ik zag. Zo wil ik dus niet in de Soundmixshow." Nee? „Nee, stel datje daarin succes hebt. Dan krijg je meteen een stempel op je gedrukt. Boven dien imiteer je daar altijd ie mand. Dan moet je, als je al iets anders in je mars hebt, je eerst ontworstelen aan dat stempel. Vervolgens moet je het vak nog eens gaan leren, terwijl mensen al allerlei verwachtingen van je hebben. Want iedereen draagt je op handen, maar wat daarna? Je loopt de kans om als de voor tijdig mislukte artiest nooit meer, of moeilijk, een kans te hebben. Dat wil ik niet. Dan maar op de harde manier. Een stempel zal je altijd wel krijgen, maar ik heb dan nog liever dat ze ooit van me zeggen: Dit is nu Carlo Vuur, de jongen die ooit z'n school niet afmaakte." Carlo Vuur: „Ik heb voor Nederlands repertoire gekozen. Dat heeft te maken met de sfeer van de taal. Ik hou van het Nederlands en ik hou van Nederland." foto gpd maar gewoon, want ik ben al ten, maar dat soort leren was gek." - aan mij niet besteed. Ik was lie- Hoe gek? ver praktisch bezig. Heb in Hil- „In school heb ik nooit iets versum een radiostation met gezien. Ik heb op de mavo geze- anderen opgericht: RAFF. Een

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8