I Kunst Pelgrims op Père Lachaise Tweede lustrum festival oude muziek in Utrecht Minachting voor de studeertafel-literatuur' dinsdag 27 augustus 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE NIEUWSLIJN Workshops muziek in Volkenkunde LEIDEN Het Rijksmuseum voor Volkenkunde organiseert in de periode september-december tweedaagse muziek workshops waarbij cursisten kennis kunnen maken met een bepaalde muziektraditie.Zo leidt Ustad Zamir Ahmad Khan op 28 en 29 september een workshop klassieke Indiase muziek. Soedanese kamermuziek uit west-Java is op 26 en 27 oktober aan de beurt, terwijl Latijnsamerikaanse muziek op 23 en 24 november aan bod komt. Tot slot wordt op 14 en 15 december een workshop Afto-Surinaamse muziek gegeven. Ustad Zamir Ahmad Khan. Rembrandt 'in de aanbieding' LEIDEN Houders van een Museum Jaarkaart kunnen via de stichting een toegangsbewijs met korting reserveren voor de Rembrandttentoonstelling in het Rijksmuseum in Amsterdam. De korting bedraagt 7,50 en de aanbieding geldt voor maandag 13 en dinsdag 14 januari 1992. Art Farmer treedt op in Alphen ALPHEN Tijdens de komende Jazznight op 21 september zal de Amerikaanse top- jazzmusicus Art Farmer in een gelegen heidsformatie spelen met Bob Brookmeyer (USA) en Klaus Doldinger (Duitsland). De drie blazers hebben niet eerder sa mengespeeld en treden voor deze gelegenheid op onder de naam Alphense All Stars. Vanwege het tienjarig bestaan van de Jazznight heeft de orga nisatie een aantal formaties gecontracteerd die in het verleden tijdens de Jazznight hoge ogen gooiden: The Deep River Quartet, Toon Roos, Roger The Evolution, Juke en Greetje Kauffeld met haar trio. Cursus letterkunde in bibliotheken LEIDEN Na negen cursussen in het afgelopen seizoen be gint De Literaire Salon in september in onder meer de openba re bibliotheken van Leiden en Voorschoten cursussen moderne Nederlandse letterkunde. D e cursussen zijn speciaal gericht op het lezerspubliek van de openbare bibliotheek en bieden een ideale basis voor het opzetten van een leeskring. De cursusleider geeft in het eerste deel van de cursus capita se- lectas waarin veel aandacht aan poëzie wordt geschonken. In het tweede deel komen in leeslessen boeken van Nederlandse schrijvers aan bod. Nadere informatie bij drs. H. Eggels, telefoon 071-218668. Verwarring rond Emilou NOORDWIJKERHOUT Door een onnauwkeurigheid in onze berichtgeving over het concert van Emmylou Harris in de Schelft in Noordwijkerhout, is enige verwarring omtrent de da tum van haar optredën ontstaan. Emmylou Harris treedt daar op vrijdag 27 september op. Expo Buurman in Kunstuitleen I Van 31 augustusus tot en met 28 september zijn in de exposi- tieruimte van de Leidse Kunst uitleen werken te bezichtigen van Kees Buurman. Deze Leidse 'kunstenaar, die al jaren als I schilder werkt, houdt zich even van kyudo, een Japanse vorm van boogschieten. In deze tentoonstelling wor den deze drie uitingsvormen in hun onderlinge relatie in beeld gebracht. Schilderkunst, haiku en kyudo worden bij Buurman vooral verbonden door een zelf de manier van ontstaan. Hij schrijft haiku zoals hij schildert en hij schildert zoals hij boog-, schiet. Tijdens de tentoonstelling zal Buurman enkele malen ter plekke een demonstratie van het kyudo geven. Informatie is te verkrijgen bij de balie van de Leidse Kunstuitleen, Lammer markt 29. Openingstijden: woensdag tot en met zaterdag van twee tot vijf uur, donder dagavond ook van zeven tot ne gen uur. RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: H BEP VUYK (86) leefde van WE WETEN NU dat het voor- haar kookboeken, maar vóór al de slechte verhouding tussen haar literatuur. De schrijfster markies Queensberry en zijn overleed vorige week met ach- zoon is geweest die Oscar Wil- terlating van een bescheiden de op een aanklacht wegens oeuvre. sodomie kwam te staan. Homoseksuelen leggen al jaren bloemen bij graf Oscar Wilde Het kerkhof Père Lachaise vormt een oase van rust in het drukke Parijs. Het is geen gewone begraafplaats maar een dodenstad vol lommerrijke laantjes. Een plek vol prachtige pleinen, waar je onder de treurwilgen kunt luisteren naar het zachte gezoem van het Parijse verkeer. De grond zwelt er op van de beroemde doden. Bij de in gang hangt een lijst die aangeeft waar je grootheden als George Bizet, Chopin, Guillaume Apollinaire, Edith Piaf, Simone Signoret en Jim Morrison kunt vinden. Een van de indrukwekkendste grafmonumenten is dat van Oscar Wilde, de man die gevangen werd gezet vanwege 'the lo ve that dare not speak its name'. Bij zijn graf komen nog dagelijks homoseksuelen van over de gehele wereld bloe men leggen. plattegrond te bestuderen. De camera's, nog in het foudraal, hangen als gladde hondekop pen op hun buik. Naast de plat tegrond bevindt zich een lijst waarop, keurig alfabetisch ge rangschikt, de namen van tallo ze illustere kunstenaars, zan gers, zangeressen, staatslieden en andere personen die in de cultuurgeschiedenis zijn bijge schreven, staan vermeld. Ik no teer een paar namen van graven die ik wil bezoeken en het daar bij behorende vaknummer. Ondanks de duidelijke be- PARUS CEES VAN HOORE Accordeonmuziek onder de grond. En als uitsmijter een on vervalste versie van Little Ri chard's 'Baby face'. Dat krijg je toch niet dagelijks. In Parijs wel. In de metro die raast naar het befaamde kerkhof Père Lachai se bijvoorbeeld. De musici heb ben zich breeduit voor de deur van het metro-voertuig gepos teerd. Opschieten joh, anders worden de doden ongeduldig. Bij de ingang van het kerkhof staat een groepje toeristen de wegwijzering is het nog een heel gezoek. De tocht voert mij langs prachtige tempeltjes, tombes en graven met treuren de en juichende engelen. Er lig gen hier zoveel beroemde men sen dat het bijna saai wordt en je gaat speuren naar een gewo ne sterveling. Dat soort graven is hier gelukkig ook nog wel. Zo is daar het graf van een onbe kend Parijs jongetje, op jeugdi ge leeftijd overleden. In een lijstje van plexiglas is een ovaal fotootje te zien van een kereltje met blonde krullen. Het wordt omringd door wat gedroogde bloemen, waarnaast een een voudig gedichtje staat: 'Tuin- fluitertje/als je vliegt/boven dit graf/zing dan voor hem/je mooiste lied'. En even verderop zie ik het graf van Pierre Hennequin, ge waardeerd huisvader, getuige de lieflijke tekst 'A notre papy poufMaar ja hoor, daar zijn de beroemdheden alweer. De met een prachtig stanbdbeeld opge luisterde tombe van Zenobe Theophile Gramma, de uitvin der van de eerste industriële dy namo, dwingt even tot stilstaan. Het graf van Oscar Wilde op het kerkhof Père Lachaise in Parijs wordt dagelijks bezocht door homoseksuelen uit alle delen v foto cees van hoore Terwijl ik dat doe, zie ik plotse ling een klein oploopje bij een graf verderop. Naderbij geko men, constateer ik dat het hier gaat om het graf van Oscar Wil de. Enkele jongens en meisjes leggen bloemen bij het impo sante monument. Hun gezich ten staan ernstig, alsof Wilde net is gestorven cn niet al in 1900. Gevangenis In 1895 weid Oscar Wilde in de Londense ers ernstig aangeval len door de markies van Queensberry. De man beschul digde Wilde ervan dat hij met Lord Alfred Douglas, zijn zoon, tegennatuurlijke handelingen had verricht. Voor Oscar Wilde eindigde een en ander met een proces waarin hij werd veroor deeld tot twee jaar dwangarbeid in de gevangenis van Reading, dat oord waarover hij zijn be kende ballade schreef. Vanuit die gevangenis schreef hij aan Lord Alfred Douglas de lange en bittere brief, die bekend is ge worden onder de titel 'De pro- fundis'. We weten nu dat het vooral de slechte verhouding tussen de markies en zijn zoon is geweest die Oscar Wilde op een aan klacht wegens sodomie kwam te staan. Nadat hij een gedeelte van zijn straf had uitgezeten, nam de schrijver de wijk naar Parijs, waar het klimaat wat ver lichter was dan in het benepen Engeland. Maar ook in deze stad achtte hij het raadzaam een schuilnaam te gebruiken. In 'De profundis' worden de vreugde en het leed van de ho moseksuele verhouding prach tig beschreven. Tussen de regels door laat Wilde doorschemeren dat 'the love that dare not speak its name' een nobele liefde is en geen seksuele afwijking. Hij be schrijft hoe een vriend hem op zekere dag in de gevangenis komt opzoeken en hem bij dat bezoek meedeelt dat hij niets gelooft van de aantijgingen. Omslag Nederlandse vertaling van 'De Profundis', de lange, bittere brief van Oscar Wilde (links) aan Lord Alfred Douglas (rechts). foto pr Bep Vuyk 86) overleden UTRECHT GPD Naar pas nu bekend is gewor den, overleed vorige week in haar woonplaats Loenen de schrijfster Beb Vuyk, op 86-jari- ge leeftijd. Behalve als schrijf ster van het Groot Indonesisch Kookboek, in Nederland een standaardwerk voor de Indone sische keuken, werd ze ook be kend door haar literaire werk. Het belang van de twee ver schillende genres boeken druk te Beb Vuyk vorig jaar in een in terview als volgt uit: „Ik leef van mijn kookboeken, maar vóór mijn literatuur." Bep Vuyk, geboren 11 febura- ri 1905 in Delfshaven, volgde een opleiding voeding en koken op de middelbare huishoud school, en vertrok in 1929 in haar eentje naar het toenmalige Nederlands-Indië om als lerares te gaan werken. Ze trouwde met een planter, kreeg twee zoons, en bracht de oorlogsjaren ge deeltelijk met haar ianderen in Japanse interneringskampen door, terwijl haar man dwang arbeider was aan de Birma- spoorlijn. Voor de oorlog al was Beb Vuyk betrokken geraakt bij de Indonesische nationale bewe ging, een engagement dat in verschillende van haar boeken doorklinkt. Groot is het oeuvre van Beb Vuyk niet: een paar verhalenbundels. Haar literaire carrière begon in de jaren twin tig. Ze stuurde werk op naar De Vrije Bladen, waarin auteurs als Ter Braak, Marsman en Slauer- hoff publiceerden, en werd, enigszins tot haar eigen verba zing, geplaatst. Het Literaire werk van Beb Vuyk is door de critici altijd seri eus genomen, maar grote be kendheid bij het lezende pu bliek heeft dat haar niet opgele verd. In 1972 verscheen naar Verzameld werk. Haar debuut, de roman Dui zend eilanden, gaat over een theeplukker op Midden-Java. Haar laatst verschenen boek kwam twee jaar geleden uit en bevatte haar kamp-dagboeken. Twee andere romans van Beb Vuyk zijn: Het laatste huis van de wereld (1939) en Het hout van Bara (1947). Haar verhalen bundel Gerucht en geweld uit 1959, oogstte indertijd veel waardering. Hierin beschrijft Vuyk de wandaden die tijdens de Tweede Wereldoorlog wer den begaan door Japanners, Hollanders en Indonesiërs. Beb Vuyk putte voor haar werk uit de haar omringende werkelijkheid, en heeft zich meer dan eens minachtend uit gelaten over de onwerkelijkheid van 'studeertafelliteratuur'. Zelf zei ze, 'Ik heb nooit iets verzon nen.' De reden dat haar oeuvre zo klein is gebleven omschreef Bep Vuyk. ze zelf als volgt: „Je hebt nu eenmaal geen tijd om een ro man te schrijven en er tegelij kertijd een te beleven." Nadat ze haar hele volwassen leven in Indonsië had gewoond, kwam Beb Vuyk in 1958 terug naar Nederland. Het politieke klimaat in haar tweede vader land was te onderdrukkend ge worden om er nog in te kunnen werken. In genoemd interview zei ze vorig jaar over haar betrokken heid bij Indonesië: „Ik voel me nu nog wel betrokken, maar niet meer verantwoordelijk. Ik word wat sereen, wil nog een beetje genieten, 'zolang de adem in mijn neusgaten is', om met Rudyard Kipling te spre ken." Bep Vuyks literaire werk werd in 1973 bekroond met de Con- stantijn Huygensprijs. Wilde schrijft: „Ik barstte bij zijn woorden in tranen uit, en zei hem dat er weliswaar veel in de uiteindelijke aanklacht stond dat volstrekt onwaar was en mij uit weerzinwekkende kwaadaardigheid werd toege dicht, maar dat mijn leven toch vol pervers genot en eigenaardi ge hartstochten was geweest, en dat ik, wanneer hij dat niet als een onomstotelijk feit accep teerde en er zich ten volle be wust van was, onmogelijk nog langer bevriend met nem kon zijn, of nog ooit in zijn gezel schap kon verkeren. Het was een verschrikkelijke schok voor hem, maar we zijn bevriend, en ik heb zijn vriendschap niet op valse voorwendsels verworven. Ik heb je verteld dat het spreken van de waarheid iets pijnlijks is. Gedwongen zijn leugens te ver tellen is veel erger." Traditie De Amerikaanse Jeremy - nee, nee, ik wil liever niet op de foto! heeft net zijn bos bloemen bij het graf van Wilde neerge legd. Hij is hier al voor de twee de keer. „Ik heb Engelse taal en letteren gestudeerd en een man als Oscar Wilde sprak mij zeer aan. Ik heb nogal wat moeite gehad met mijn homoseksuali teit. Toen ik 'De Profundis' las. voelde ik mij enorm gesteund. Wilde, die vanwege zijn geaard heid door een hel is gegaan, zegt op het laatst dat er met de leugen niet is te leven. Nu heb ik geen enkele moeite meer met mijn homoseksualiteit, maar destijds moest ik ervoor in ana lyse. Ik drukte het weg en ging net als de andere jongens naar de drive-in om op de achter bank van een auto te vrijen. Daar werd ik niet gelukkiger Het is door het lezen van 'De profundis' dat ik de crisis te bo ven ben gekomen en dat is gek, want het is eigenlijk een bitter boek, het verslag van een liefde die allerlei nare kanten had. Tij dens een weekend, toen ik thuis was, heb ik het aan mijn ouders verteld. Mijn vader was ge schokt, maar hij ging niet tekeer of zo. 'By God, I knew it", zei hij tegen me. Hij heeft het uitein delijk geaccepteerd. Maar met die aids-psycnose die nu rond waart, is het nog steeds moei lijk. Daarom kom ik bij Oscar Wilde. En met mij vele homo seksuelen. Het is eigenlijk een soort traditie om als we in Parijs zijn hier naar toe te gaan. Ge woon een bosje bloemen neer leggen en een paar aardige woorden zeggen. Niet bidden tot God maar tot een mens, dat mag ook wel eens." Als Jeremy zich met een paar vrienden naar de uitgang be geeft, blijf ik nog even staan bij Wilde's graf. Bijna betreur ik het dat ik niet even een bloemetje voor hem heb meegenomen. Fred Vogels leider Barok Orkest de. Volgens het bestuur was de benoeming van Vogels noodza kelijk door de toegenomen be langstelling voor het orkest in binnen- en buitenland. Fred Vogels die werkzaam is als docent aan de muziekscho len in Almelo en Enschede heeft ertoe bijgedragen dat de Slag werkgroep Den Haag in het be gin van de jaren tachtig uit groeide tot een internationaal befaamd ensemble. Hij was lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunstenaars Bond (NTB). Hij heeft tal van muziektheater en slagwerkpro jecten georganiseerd. Fred Vogels, bekend van de Slagwerkgroep Den Haag en zijn medewerking aan het Resi dentie Orkest, Koninklijk Con certgebouworkest en het Rotter dams Philharmonisch Orkest, is de nieuwe zakelijk leider van het Nederlands Barok Orkest. Hij volgt Olaf Douwes Dekker op die de voorzittershamer weer opneemt. Dit heeft het bestuur van het Nederlands Barok Orkest mee gedeeld. Het orkest legt zich toe op authentieke uitvoeringen op originele instrumenten uit de barok- en vroeg-klassieke perio- Geen eerste prijs Prix de Rome De jury's van de Prix de Rome. „de oudste prijs voor jonge kun stenaars in Nederland", heeft op de terreinen fotografie en film/video geen eerste prijzen toegekend. Dit jaar werd voor het eerst een Prix de Rome voor deze categorieën georganiseerd. De Rijksakademie voor Beel dende Kunsten heeft de namen van de prijswinnaars gisteren bekendgemaakt. Coördinatrice van de Prix de Rome, Christine de Baan, kon niet zeggen waarom de jury's, beide voorgezeten door Janwil lem Schrofer, geen eerste prij zen hebben toegekend. Het ju ryrapport verschijnt op de da tum van de prijsuitreiking, 30 oktober, in een speciale uitgave waarin tevens afbeeldingen van het werk van de kunstenaars en twee discussies tussen critici en juryleden over de betrokken ter reinen zijn opgenomen. De be weegredenen van de jury zullen tot dat moment duister moeten blijven, aldus Baan. c tweede prijs in de categorie fotografie, ten bedrage van 20.000 gulden, is toegekend aan de Heerlense Romy Finke (29). Basisprijzen (10.000 gulden) gingen naar Korrie Besems (30), Claudia Kölgen (34) en Bob Ne grijn (29). In de categorie film en video ontvangen René Hazekamp (28), Jozef van der Heijden (29) en Bill Spinhoven (34) allen een basisprijs. Vanaf 30 oktober wordt werk van de prijswinnaars tien dagen lang geëxposeerd in Museum Fodor en net Nederlands Film- De komst van koningin Beatrix naar een van de concerten van het festival Oude Muziek in •Utrecht, werd tijdens een inlei dende bijeenkomst, gistermid dag in het muziekcentrum Vre- xienburg, door F. de Ruiter, be- stuurssecretaris van het festival- bestuur, slechts losjes vermeld. Koninklijke aandacht voor 'Utrecht', een soort officiële er kenning eigenlijk, komt op het moment dat vanaf vrijdag 30 augustus het tweede lustrum van het 'Holland Festival Oude Muziek' in alle hevigheid zal losbarsten. Het festival duurt in totaal veertien dagen, waarbij kerk-, dans-, kroeg- en minnemuziek overal door de Domstad, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, royaal zal schallen. Het muziekfeest wordt echter in vrome verstilling besloten, met een dag vol gregoriaanse gezan gen in de protestantse Domkerk (donderdag 12 september). Enkele cijfers: het festival telt in totaal 155 uur oude muziek, ondergebracht in zeven the ma's, waaronder historische dans, Vivaldi, 'story-telling' en oude Engelse polyfonie. Het hoofdprogramma telt 68 en sembles en 38 solisten, terwijl aan het bijprogramma 23 en sembles en 16 solisten hun me dewerking verlenen. De ruim duizeqd musici voeren hun concerten uit op 34 plaatsen. Op het programma staan wer ken van ruim 250 componisten verdeeld over tien eeuwen. De kosten van het festival be dragen 2 miljoen gulden, ruim driekwart daarvan wordt door o.a. kaartverkoop terugver diend. Het overige deel komt door donaties en via sponsors binnen. Ongeveer de helft van de concerten is gratis toeganke lijk. Betaalbare toegangsprijzen (10 tot 25 gulden) zijn een ver klaring voor het grote succes van het festival (1982: 25.000 bezoekers, 1989:60.000). Een belangrijk deel van het festival speelt zich af op histori sche plekken in Utrecht, zoals kerken, musea en huizen. Dat was voor veel oude muziek de oorspronkelijke speelplaats, waar zij ook het best tot haar recht komt. Aangezien de ge schiedenis van de Domstad tot in de tijd van de Romeinen valt te traceren, biedt de stad histo rische plaatsen te over. Voor de overige concerten maakt het festival gebruik van het moder ne Muziekcentrum Vredenburg. Als instrument staat de viola da gamba op het festival cen traal. In de tijd van de renais sance en barok nam de viola da gamba als strijkinstrument een belangrijke plaats in. Het festi val neemt met voordrachten en workshops het instrument vanuit diverse invalshoeken on der de loep.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7