Buitenland Meer druk op regering Joegoslavië Slavonië heet inmiddels West-Srem Partijen Cambodja verminderen troepen i Gevechten in Joegoslavië M/ plaatsen waar Serven en Kroaten vechten Oostenrijk Hongarije Slovenië C lUM-.llfJ 50 km r*Zagreb^vukovaT Novskav.Lvi-a Okucani «x l Bosnië and Ét-Zadar Hercegovina a NIEUWSLIJN Waarschijnlijk geen proces Mielke De kans is groot dat Erich Mielke, het vroegere hoofd van de po litieke politie van de ex-DDR, nooit voor de rechter zal hoeven verschijnen. De 83-jarige is niet in staat terecht te staan, zo heb ben psychiaters vastgesteld. Mielke zou schuldig zijn aan de dood van zeker 190 mensen, die in de loop der jaren zijn omge komen bij pogingen om de DDR te ontvluchten. Geen prijsverhogingen in Algerije Het parlement van Algerije heeft de bezuinigingsplannen van premier Ghozali doorkruist door voorgestelde prijsverhogingen af te wijzen. De prijsverhogingen waren een eis van het Interna tionale Monetaire Fonds richting Algerije, om in aanmerking te komen voor schuldverlichting. Parlementsvoorzitter Belkhadem vroeg het IMF akkoord te gaan met uitstel van de prijsverhogin gen tot het einde van dit jaar. Gezamenlijk beleid Italië en Duitsland Italië en Duitsland willen hun beleid in Midden- en Oost-Europa beter op elkaar afstemmen. De ambassadeurs van beide landen in die delen van Europa zullen op 14 en 15 september voor een unieke diplomatieke top bijeenkomen in Venetië. Volgens de Italiaanse minister De Michelis van buitenlandse zaken is het initiatief vooral ingegeven door de mislukte coup in de Sovjetu nie. Ook hebben Italië en Duitsland een „speciale verantwoor delijkheid hebben in Midden-Europa". Ballingschap dreigt voor ex-premier Het Libanese parlement heeft een amnestiewet aangenomen over de politieke misdaden in zestien jaar burgeroorlog. Balling schap voor ex-premier Michel Aoun in Frankrijk is hiermee een stap dichterbij gekomen. Aoun vluchtte vorig jaar oktober de Franse ambassade in Bayrut binnen, nadat duizenden Libanese en Syrische militairen een eind hadden gemaakt aan zijn be wind. Aoun had, met politieke hulp van Frankrijk en militaire steun van Irak, geprobeerd een eind te maken aan de Syrische overheersing Nieuw verdrag Amerikaanse basis De Verenigde Staten en de Filipijnen zijn overeengekomen dat de Amerikaanse marine de basis Subic Bay voor nog eens tien jaar mag gebruiken. Het nieuwe verdrag over de Amerikaanse militaire bases in de Filipijnen kwam in juli tot stand, na 15 maanden moeizame onderhandelingen. De Filipijnse senaat moet het verdrag voor 16 september goedkeuren. Verscheidene senatoren hebben al aangekondigd tegen het verdrag te zullen stemmen. Palestijnse leiders vrij na verhoor De Palestijnse leiders Husseini1 wi zijn gisteren op een politiebureau bij voeld over hun vermeende contacten met hoor van twee uur en betaling van een bor elk konden zij het bureau weer verlaten, werden ter verantwoording geroepen ministers uit de Israëlissche regering, en Tunis gesprekken hadden gevoerd met r Dreigende erkenning Slovenië en Kroatië In navolging van Duitsland willen ook Italië en Oosten rijk de zelfstandigheid van de Joegoslavische republieken Slovenië en Kroatië erkennen. Hiermee willen zij de Joe goslavische regering onder druk zetten om snel een eind te maken aan de strijd in Kroatië. Togolees leger maakt einde aan democratisering De Italiaanse minister van bui tenlandse zaken De Michelis deed een dringend beroep op de Joegoslavische regering en legerleiding ervoor te zorgen dat het bestand wordt nage leefd. Ook moeten onmiddellijk internationale waarnemers in Kroatië worden toegelaten. Als de Italiaanse regering vandaag geen positief antwoord krijgt, zal zij de onafhankelijkheid van Slovenië en Kroatië erkennen. De Michelis zal die erkenning vandaag ook bij de Europese ministerraad in Brussel beplei ten. „We kunnen niet lijdzaam blijven toezien, hoe Joegoslavië steeds verder afglijdt in een bur geroorlog", aldus de Italiaanse bewindsman. Volgens De Michelis denkt zijn Oostenrijkse collega Mock er net zo over. Ook Mock zal zich actief inzetten om de er kenning van Slovenië en Kroatië bij andere Europese landen te De Kroatische president Tudjman, gestoken in camouflagekleding, op inspectie in het dorpje Hrvatska Kostaj- nica, even ten zuiden van Zagreb bepleiten en een 'erkennings- golf op gang te brengen. De strijd in Kroatië is gisteren weer feller geworden. Vanaf de Dalmatische kust tot aan de grens met Hongarije worden gevechten gemeld tussen aan de ene kant de Kroaten en aan de andere kant de Serviërs en het Joegoslavische leger. Het geweld is verhevigd, sinds Kroatië aankondigde dat de re publiek het Joegoslavische leger als een bezettingsmacht zal be schouwen, tenzij de militairen zich voor 31 augustus in hun kazernes terugtrekken. Ook ver langt Kroatië dat de Serviërs hun wapens neerleggen. In Hongarije bevinden zich op dit moment meer dan 10.000 mensen die zijn gevlucht voor het geweld in Kroatië. De Hon gaarse premier Antall zei giste ren in het parlement dat zijn re gering zich zorgen maakt over de situatie. De gevechten dicht bij de Hongaars-Joegoslavische grens gaan in alle hevigheid door. Opvangkampen die de Hon gaarse autoriteiten bij de grens met Kroatië hebben opgezet, zijn overvol. Honderden vluch telingen moesten worden door gestuurd naar een kamp dicht bij de grens met Roemenië. Duizenden mensen zijn opge vangen door verwanten of ken nissen in het zuiden van Hongarije. In de Togolese hoofdstad Lome hebben legereenheden gisteren een congresgebouw omsingeld, waar regering en oppositie spraken over politieke hervor mingen. President Eyadema is teruggekomen van concessies die hij eerder aan de oppositie deed en heeft het overleg stop gezet, omdat hij vindt dat hij te veel politieke macht moet inle veren. De telefoonverbindingen met het Westafrikaanse land zijn na de inzet van het leger verbroken en de grens met Gha na is dicht. Volgens de leider van de be sprekingen, de katholieke aarts bisschop Philippe Kpodzro, spelen president en leger weer onder één hoedje en zijn zij van plan de belangrijkste oppositie leiders uit de weg te ruimen. De oppositie deed vorige week het voorstel de meeste politieke macht te leggen bij de nieuw te creëren functie van premier. Het leger reageerde daar on middellijk op met de verklaring dat het geen aantasting van de bevoegdheden van Eyadema, die al 24 jaar met de steun van de strijdkrachten in het zadel zit, zal toestaan. De vuisten worden gebald tijdens de begrafenis van een 7-jarig zwart kind in New York. Het kind werd vorige week doodgereden door een ortho doxe jood. Het ongeluk gaf aanleiding tot rellen tussen zwarten en joden foto ap Optimisme bij vredesberaad in Thailand De Cambodjaanse regering en het verzet zijn het gisteren eens geworden over een troepenver mindering met zeventig pro cent. De resterende dertig pro cent zal worden ondergebracht in kampementen en zal hun wapens overdragen aan vredes bewaarders van de Verenigde Naties. Het akkoord werd be reikt op een tweedaags vredes beraad in het Thaise Pattaya. De vredesbesprekingen be gonnen gisteren in een optimis tische stemming. Een dag eer der had de Cambodjaanse pre mier Hun Sen voor het eerst een voorstel gedaan tot troe penvermindering, en wel met veertig procent De Rode Khmer kwam met het tegenvoorstel dat de partijen hun troepen zouden terugbrengen tot zesduizend man elk, een idee dat Hun Sen onmiddellijk afwees. Het nu bereikte compromis maakt de weg vrij voor het stu ren van een vredesmacht van de Verenigde Naties, die in Cambodja zal blijven tot er vrije verkiezingen zijn gehouden. Prins Norodom Sihanouk, voorzitter van Opperste Natio nale Raad, was enthousiast over het resultaat. „De oorlog is voorbij", zo verklaarde hij en premier Hun Sen stemde er van harte mee in. Een Europese di plomaat vond het weliswaar schitterend dat de partijen er in waren geslaagd overeenstem ming te bereiken, maar hij voorzag wel problemen met het vaststellen van de aantallen. „Wie gaat straks zeggen hoeveel (manschappen) er in de jungle zijn." De demobilisering begint wanneer het „Overgangsgezag van de Verenigde Naties" arri veert. Een datum daarvoor moet nog worden vastgesteld, aldus Sihanouk. Het Cambodjaanse akkoord moet worden goedgekeurd door de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad die het VN-vre desplan voor Cambodja hadden opgesteld, dat voorziet in de stationering van een grote VN- vredesmacnt en een rol voor de VN in het bestuur van Cam bodja in een overgangsperiode die moet uitmonden in vrije verkiezingen. De VS en Groot- Brittannië hebben nog niet ge reageerd op het gisteren bereik te akkoord. Volgens diplomaten maken de Verenigde Staten zich zorgen over het gepraat tussen China en Vietnam over een zoge noemde 'Rode Oplossing'. Dat betekent dat Cambodja socialis tisch blijft Duitsland bezorgd over armoede De Duitse vakbondsfederatie (DGB) maakt zich grote zorgen over de toenemende armoede in het voormalige Oost-Duitsland, sinds begin 1990 economische hervormingen werden ingevoerd. Volgens de federatie zullen er aan het eind van dit jaar in dit deel van het land 2 miljoen mensen zonder werk zitten. Werklozen in de vroegere DDR krijgen een uitkering van gemid deld 626 mark (ongeveer 600 gulden) per maand, wat nauwelijks voldoende is voor het dagelijkse levensonderhoud. De armoede is het grootst in het vroegere Oost-Duitsland, omdat de lonen daar slechts 40 tot 50 procent bedragen van die in het westen van het land. CORRESPONDENT De Joegoslavische grenspost Knezevo, aan de Kroatisch-Hongaarse grens, wordt bemand door twee douane-amb tenaren en drie mannen in gloednieuwe camouflagepakken. „Het is gek", had een vrachtwagenchauffeur uit Osna- brück kort daarvoor nog tegen ons ge zegd. „Die douane-beambten ken ik, die staan er al jaren. Maar er staan een paar nieuwe mannen in pakken, die heb ik nog nooit gezien." Toch verklaren de mannen in koor hier al jaren te werken. Gevraagd naar de dienst waar ze bij horen, worden ze plot seling merkwaardig onwillig. Federaal, mompelt er één erg vaag. „Ik begrijp u niet, ik spreek geen Duits", zegt de an der. Hij draait zich af terwijl hij met een nors gebaar duidelijk maakt dat we moe ten verdwijnen. Federale politie is dit niet, zoveel is ze ker. Die dragen grijs en blauw en zeker geen fonkelnieuwe fantasie-uniformen met op iedere pet een ander formaat vijfpuntige rode ster. „Ik zeg u dat ze de waarheid spreken", zegt een voorbijko mende automobilist, „Ik ken deze man nen al jaren, ze komen uit mijn dorp." Plaatselijke dorpelingen dus. Sinds een paar dagen is de grenspost overgenomen door Servische opstande lingen. Afgelopen donderdag, herinne ren de Hongaarse grenswachters zich, "werd de Kroatische vlag weggehaald en werd het bord 'Republiek Kroatië' ver vangen door een bord 'Socialistische Re publiek Joegoslavië', in Latijns en Cyril lisch schrift. De hele streek ten noorden van de Kroatische stad Osijek is stevig in Servi sche hand. Zo stevig, dat het leger pant serwagens die al wekenlang in de grens streek stonden opgesteld heeft terugge trokken. De regio heeft inmiddels zelfs al een andere naam gekregen. Wat de Kroaten Slavonië noemen, hebben de Serviërs omgedoopt in West-Srem. Echt veel tegenstand hebben de Servi sche vechters in deze, toch in meerder heid door Kroaten bevolkte streek niet ondervonden. „De Servische bevolking van ons dorp heeft gezegd dat zij niet op ons zouden schieten, maar dat ze, als er echt gevochten werd, niet voor onze vei ligheid konden instaan. Ze raadden ons aan weg te gaan, zolang er nog tijd was. En toen heeft de burgemeester ons alle maal verzameld en zijn er bussen geko men om ons naar Hongarije te bren gen", vertelt Michael Kapp uit Popovac. Dat de 82-jarige Kapp, een gepensio neerde timmerman zich niet heeft ver zet, is begrijpelijk. Maar ook de jonge mannen uit net dorp zijn met de bus meegegaan. „Wat moesten we anders, we hadden geen wapens, geen- munitie, we hadden niets om tegen de Serviërs en het leger te vechten", vertelt een van hen. De Kroaten zitten nu in een Hongaars opvangkamp bij de landbouwcoöperatie Kislippo. Een kamp met keurige rijen le gertenten en stapelbedden. Het is de derde oorlog die timmerman Kapp in zijn lange leven meemaakt en het is de eerste waarin hij op de vlucht moest. Hij is blij dat hij is weggegaan. Na zijn vertrek, weet hij van mensen die nog in Popovac terug zijn geweest, is er in het dorp gevochten. Een aantal huizen is door mortierinslagen vernietigd. Tegen de overmacht van de Servische militie en het leger kon niemand op. De 170 Kroatische bewoners van Branjin Vrh zijn te voet door de velden wegge vlucht, toen ze werden aangevallen door meer dan 200 Serviërs, ondersteund door vliegtuigen van het leger. Dat was donderdag, de dag dat Hongarije meld de dat het Joegoslavische leger het lucht ruim had geschonden. „Ik heb alles achter moeten laten", vertelt een jongeman en wijst op zijn spijkerpak. Het is zijn enige bezit en hij heeft het die laatste dag razendsnel mee- gegrist, in plaats van zijn Kroatische po- litieuniform dat hem zijn leven had kun nen kosten. „Als ze me te pakken had den gekregen..." Hij maakt een veelzeg gend gebaar met zijn hand ter hoogte van zijn keel. De vluchtelingen in Kislippo behoren tot een groep van naar schatting 10.000 Kroaten die in de afgelopen week uit de grensstreek naar Hongarije zijn gevlucht. Voor zover ze niet doorreizen naar veili gere delen van Kroatië, worden ze door de Hongaren opgevangen in een aantal kampen vlak bij de grens. De oprichting van nieuwe kampen verder in het binnenland is op dit mo ment in voorbereiding. „Sommige men sen vinden het wel prettig dat ze zo dicht bij hun dorp zitten", vertelt de beheer der van het kamp bij Kislippo. „Maar de meesten vinden het een zeer onveilig ge voel. Ze zijn ook bang dat er nu makke lijker spionnen binnenkomen en dat achterblijvende families daardoor gevaar lopen." Een deel van de vluchtelingen keert overigens al weer terug naar huis, nu aan de andere kant van de grens niet meer gevochten wordt. „Wat wilt u, het is toch mijn huis", zegt een man bij de grens post met een treurige blik in zijn ogen. Maar zijn familie laat hij voorlopig nog maar even aan Hongaarse zijde, dat lijkt hem toch veiliger. De oude Kapp denkt voorlopig niet aan een terugkeer naar Popovac. „Pas als de Kroatische regering het daar weer voor het zeggen heeft", zegt hij en hij schudt zijn hoofd. „Ik begrijp niet waar om deze oorlog nodig was. We hebben het altijd goed met onze Servische buren kunnen vinden. Tot een jaar geleden was er geen probleem. Dat is pas begonnen na de verkiezingen in Kroatië. Toen heb ben de Serviërs hun vestje binnenste buiten gekeerd." „Weet u, het zijn allemaal resten van het communisme. Zelfs al willen ook de Serviërs geen communisme meer, ze hebben de communistische manier nog in hun kop. Pas als dat echt is verdwe nen, gaat aeze oorlog voorbij." Armoede onder Spaanstaligen VS neemt toe Het aantal Spaanstalige kinde ren dat in de Verenigde Staten in armoede leeft, is in de jaren techtig met een miljoen geste gen. Ruim een derde van de Spaanstalige kinderen viel in 1989 in de categorie arm (36,2 procent). Dat is 7,5 procent la ger dan dat onder zwarte kin deren, zo staat in een rapport van het Fonds ter Verdediging van de Belangen van Kinderen. Meer dan de helft van de ar me Hispano-kinderen woont bij ouders die slechts een deel van het jaar werk hebben. Spaanstalige gezinnen met kinderen „zijn meer dan ge middeld arm als gevolg van de dalende inkomsten, discrimi natie op de arbeidsmarkt en het verminderen van de rege ringshulp", aldus Leticia Mi randa, een van de belangrijk ste schrijvers van het rapport. Het hoogste percentage ar moede (bijna 50 procent) on der kinderen komt voor onder families uit Puerto Rico. Bij kinderen van Mexicaanse afkomst ligt het op 37,1, bij die afkomstig uit Midden- en Zuid-Amerika op 26,1 en bij kinderen van Cubaanse ouders op 28,4 procent Dinsdag 27 augustus 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRJSART (chef) ONNO HAVER/VANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES DETMAR Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), international Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI).

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5