Buitenland Onafhankelijkheid kost Balten 6 miljard gulden Het blijft 'njet' aan Pools-Litouwse grens Moldavië wil nog niet bij Roemenië horen Ambtenaren centrale ministeries onzeker Partij ten dode opgeschreven Dinsdag 27 augustus 1991 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES DETMAR United Press International (UPI). OEZBEKISTAN heeft gisteren de eerste stappen gezet op weg naar onafhankelijk heid. Oezbekistan is na de drie Baltische staten, Georgië, Armenië, Moldavië, de Oekraïne en Witrusland de negende repu bliek die kiest voor afscheiding van de Sovjetunie. NIEUWSLIJN IMF en lidmaatschap Sovjetunie Functionarissen van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) komen donderdag in Londen bij elkaar om te praten over het lidmaatschap van de Sovjetunie. Op een G-7 top vorige maand in Londen boden de rijke landen de Sovjetunie een 'geassocieer de status' aan van zowel IMF als Wereldbank. Deze status zou Moskou nog niet het recht geven kredieten af te sluiten. De Sov jetunie vroeg daarop om een volwaardig lidmaatschap. Uitlevering Honecker verwacht Erich Honecker, de voormalige Oostduitse leider die in het voor jaar uitweek naar de Sovjetunie, zal worden uitgeleverd aan Duitsland. Dat heeft Vladimir Loekin, voorzitter van de commis sie voor buitenlandse zaken van het Russische parlement, ge zegd. De Duitse minister Genscher van buitenlandse zaken zal de Duitse regering een formeel verzoek om uitlevering nogmaals bekrachtigen. Noord-Korea roept op tot trots De Noordkoreanen moeten trots zijn op het communisme. Dat heeft de regering gisteren gezegd in een radioboodschap. Noord-Korea is nog een van de weinige landen met een streng communistisch regime. De oproep is een reactie op de teloor gang van de communistische partij in Moskou, die lange tijd een belangrijke bondgenoot was. Lada-importeur voorziet geen problemen De onrust in de Sovjetunie, waarbij verschillende Sovjet-repu blieken de onafhankelijkheid uitroepen, heeft vooralsnog geen gevolgen voor Lada-importeur Gremi in Groningen. De Russi sche Lada-producent VAZ (Volsky Avtomobilny Zavod) heeft gis teren nog verklaard zijn best te zullen doen om de voor augustus bestelde auto's af te leveren. Sovjet-leger verbiedt partijactiviteit Ook de in het oosten van Duitsland gelegerde Sovjet-troepen- macht is bezig de activiteit van de communistische partij te be perken. In een verklaring werd tegengesproken dat er een zuive ring wordt doorgevoerd van personen die voor en tijdens de coup in de Sovjetunie hun loyaliteit aan Gorbatsjov lieten vallen. Zo werd een bericht ontkend van een blad in Dresden dat alle hoge Sovjet-officieren op het grondgebied van de voormalige DDR van de putsch op de hoogte zouden geweest. Duitsland wil snellere terugtrekking Duitsland zou graag zien dat de Sovjettroepen sneller worden teruggetrokken uit het gebied van de voormalige DDR dan eind 1994, zoals aanvankelijk was afgesproken. Na de mislukte po ging tot een staatsgreep van verleden week is Moskou daartoe misschien meer bereid, aldus de Duitse minister Genscher van buitenlandse zaken. In de voormalige DDR zijn nog ruim 250.000 Sovjetmilitairen gelegerd. KISJINJOV Rtr-AFP Moldavië heeft zich vandaag onafhankelijk verklaard van de Sovjetunie. Het Moldavische parlement heeft de bevolking opgeroepen massaal de onaf hankelijkheidsverklaring in de hoofdstad Kisjinjov te vieren. President Snegur onderstreept echter dat de republiek met een overwegend Roemeense bevolking zich niet direct zal aansluiten bij Roemenië. „Moldavië wordt een onafhan kelijke staat. De samenvoeging van de republiek met Roemenië volgt pas na enkele jaren, als de tijd rijp is", zo verzekerde Sne gur. De Roemeense president Iliescu liet zijn Moldavische ambtgenoot gisteren weten de onafhankelijkheid volledig te steunen. Bijna drie van de 4,3 miljoen inwoners van Moldavië zijn etnische Roemenen. De Russische minderheid in het zuidwesten van Moldavië heeft laten weten iedere onafhanke lijkheidsverklaring van de Mol davische autoriteiten te verwer pen. Zij hebben in het zuiden van Moldavië vorig jaar zelf de republiek Dnjestr uitgeroepen. Premie Snegur heeft de 'Dnje- str-Russen' opgeroepen de wet ten van de republiek te respec teren. MOSKOU HANS GELEUNSE delsministerie: „We hebben Ze zijn gisteren met de nodige vrees in het hart naar hun werk gegaan: de tienduizenden amb tenaren van de centrale minis teries in Moskou. Afgelopen weekeinde kregen zij per de creet van de Russische presi dent Jeltsin een nieuwe baas: de Russische regering, jeltsin wil de macht van het centrum breken. Als het aan hem ligt wordt een groot aantal van de tientallen ministeries ge sloten. De functies van het mi nisterie van economische zaken zouden al meteen worden over genomen door het Russische broertje van dit centrale depar tement. Afgaande op telefoontjes met het 'centrale apparaat' is er nog niet veel veranderd. Misschien bij economische zaken, want daar wordt op elke afdeling die we bereiken een nors 'geen commentaar' gegeven. Maar bij de ministeries van spoorwegen en van buitenland se handel is het 'business as usual'. Chef Gromov van de protocol-afdeling bij het han- «..i dat doen we nu ook. Van veranderingen weet ik niets." Michail Sadovnikov, bestuurslid van het spoorwegdepartement: „Wij werken als altijd. Dat de den we ook tijdens de coup, an ders wordt het een chaos in het land. We zijn een unie-ministe rie, ik zou niet weten hoe dat kan veranderen, we hébben toch in alle republieken dezelf de rails en technologie." De af deling informatie van het mi nisterie voor de defensie-indu strie vindt dat we er te vroeg bij zijn. „We kunnen nog niets zeg gen, belt u aan het eind van de week nog eens." Uitzondering is het ministerie voor gaswinning. Onderdirec teur Ivanovitsj roept enthou siast: „We zijn al bezig ons be drijf onder Russische juridische te brengen. Premier Silajev heeft de documenten al. We waren vanaf de eerste dag van de coup helemaal voor Rusland. Onze mensen verdedigden het parlement. We konden echter geen toestemming tot staking geven, anders zit iedereen deze winter zonder gas." Nederlandse erkenning 'heeft wat voeten in de aarde' De Baltische staten hebben de komende twee jaar zo'n zes miljard gulden aan financiële hulp nodig om de over gang te maken van een centraal geleide economie naar een vrije markt. Of dat bedrag uiteindelijk hoger uitvalt, hangt af van de politieke situatie in Letland, Estland en Litouwen en het tempo waarin deze staten markthervor- mingen doorvoeren. wen en Letland voor het begin van de Tweede Wereldoorlog onderbrachten bij de Franse centrale bank terug te geven. Dat heeft de Franse speciale af- .gezant in Litouwen, Philippe de Suremain, gisteren gezegd. Frankrijk weigerde meer dan een halve eeuw het goud aan de Sovjetunie te geven, ondanks herhaalde verzoeken van Mos kou. Het goud heeft momenteel een waarde van 220 miljoen Franse frank (72 miljoen gul den). Denemarken nam zondag als BRUSSEL «AP-KNA-ANP-Rtr Dat blijkt uit voorlopige bereke ningen van de Europese Com missaris voor Economische en Monetaire aangelegenheden, Henning Christophersen. De cijfers zijn vandaag voorgelegd aan de EG-ministers van bui tenlandse zaken die in Brussel bijeen zijn om over erkenning van de Baltische staten te pra ten. Een deel van dat kapitaal lijkt al in aantocht. Frankrijk is name lijk bereid het goud dat Litou- eerste EG-lid het voortouw en erkende de onafhankelijkheid van Estland, Letland en Litou wen. Frankrijk en Duitsland hebben al meerdere malen la ten weten dat snelle erkenning nu geboden is. OokGroot-Brit- tannië zal „zonder meer" de onafhankelijkheid erkennen, al dus minister van buitenlandse zaken Hurd. EG-voorzitter Van den Broek (minister van buiten landse zaken) zei gisteravond echter dat „eerst een aantal praktische zaken moet zijn ge regeld" voordat tot erkenning kan worden overgegaan. Tot nu toe hebben 22 landen, waaronder Canada, IJsland, Po len, Oostenrijk, Roemenië, Ar gentinië, Australië en Japan de Baltische onafhankelijkheid er kend. Denemarken stuurde gis teren zelfs al een ambassadeur naar Riga, de hoofdstad van Letland. In de Noorse hoofdstad Oslo werden vandaag in aanwe zigheid van de drie ministers van buitenlandse zaken van de Baltische staten de diplomatie ke betrekkingen met Noorwe gen hersteld. De VS zitten „heel, heel dichtbij erkenning", liet president Bush gisteren weten bij zijn vakantie verblijf in Kennebunkport. Ook het Vaticaan wil zo snel moge lijk de diplomatieke betrekkin gen met de Baltische staten ver nieuwen. De president van de Russische Federatie, Boris Jelt sin, erkende zaterdag als eerste de onafhankelijkheid van Let land en Estland. Eerder had hij de onafhankelijkheid van Litou wen al erkend. Nederland heeft zich tot nu toe niet uitgelaten over erkenning. De zaak ligt voor Den Hai compliceerder dan voor andere landen omdat Neder land pas in 1942 de Sovjetunie toen een bondgenoot tegen Hitier-Duitsland heeft er kend. De Baltische staten, die twee jaar eerder waren gean nexeerd, maakten toen al deel uit van de Sovjetunie. Litouwen heeft gisteren eigen douaneposten aan de grenzen ingesteld. Litouwse en Sovjet grenswachten bemanden geza menlijk de grensovergangen. Aan buitenlanders die in het be zit waren van Sovjet-visa wer den aparte Litouwse visa verl eenden. Niet alleen de grondleggers van ai, ongeveer 250 kilometer van de plaatst ter nagedachtenis van het het Sovjet-'communisme moeten Litouwse hoofdstad Vilnius, een feit 'dat Litouwen door het Rode er aan geloven maar ook het Sov- beeld van een soldaat omver ge- Leger werd bevrijd van het Duitse jet-leger. Gisteren werd in Shiauli- haald. Het beeld werd in 1947 ge- juk'. foto epa antanasdilys OSGORDSCI HANS HOOGENDUK SPECIALE VERSLAGGEVER GPD De wereld staat op het punt Est land, Letland en Litouwen te er kennen, maar Sovjets verdedi gen de enige directe grensover gang tussen Polen en Litouwen - in Osgordsci - alsof er elk mo ment een invasie dreigt. De BBC herhaalt voortdurend op de lange golf dat Litouwen elke bezoeker welkom heet, dat visa aan de grens worden verstrekt en dat het land zelf de controle heeft overgenomen. Maar de Polen aan de grens overgang weten nog van niets. Als deze correspondent zich daar meldt, in gezelschap van ruim een dozijn journalisten uit diverse landen, weigeren ze aanvankelijk het kleine konvooi auto's doorgang te verlenen naar de Litouwse grenspost. Na hevig aandringen beloven ze contact op te nemen met hun commandant. Maar er gebeurt niks. In de tussentijd komt er Nederlandse versterking: een tv-team, met een Poolse gids. De Pool begint zijn landgenoten onder druk te zetten. Dat werkt. Dan de eerste voet op Litouwse bodem. Jonge Russische solda ten, 'moesjnks', laten zich braaf door de tv-journalisten vastleg gen. Na de eerste doorbraak aan Poolse zijde lijken de Polen er zin in te krijgen. De ene auto met journalisten na de andere verschijnt bij de Sovjet/Litouw se grenspaal. Dan verschijnt de commandant. Hét is een jonge officier, aardig, behulpzaam, maar afwijzend: hij houdt zich aan de wet over de regels voor deze grens tussen Polen en Rus land: geen journalisten van en naar Litouwen. Twee tolken praten in de stro mende regen hun keel schor. Het blijft 'njet', zij het dat er lichte aarzeling te bespeuren is. Heeft meneer de officier dan wel eens gehoord van glasnost, van perestrojka of van Boris Jeltsin? Jawel, maar hij doet zijn plicht. De commandant is echter niet meer zo zeker van zijn zaak. Hij belooft contact op te nemen met de Litouwers. Ruim een uur verstrijkt. De regen komt met bakken uit de hemel. Straf komt hij weer teruggemarcheerd en zegt: „De Litouwers weten ner gens van. Jullie komen er niet door." Het blijft dus 'njet'. Op de wereldontvanger meldt de BBC opnieuw dat Litouwen de controle aan de grens heeft overgenomen. Dat geldt blijk-* baar niet voor de enige grens post met het buitenland, die van Osgordsci, waar een scha mele combinatie van leger en KGB nog even de tanden laat MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Wie wil er nog lid blijven van de Communistische Partij van de Sovjetunie? Drie miljoen kame raden hielden het in de afgelo pen anderhalf jaar al voor ge zien. Nu, na de mislukte staats greep en het aftreden van Mi chail Gorbatsjov als partijleider, komen uit alle delen van Lenins wankelende imperium de mel dingen binnen over verscheur de partijboekjes. De Russische president Boris Jeltsin verklaart de Russische Communistische Partij voorlo pig buiten de wet. Sovjet-colle ga Gorbatsjov, altijd een stapje later, stelt voor het Centrale Co mité van de landelijke partij te ontbinden en heft de partijcel len in leger, KGB en politie op. Het regent nu waarschuwingen tegen een heksenjacht, afkom stig van Gorbatsjov tot Jelena Bonner, de weduwe van Nobel- Andrej Sacharov. vijftien miljoen communis ten die er nu nog zijn, mogen niet stuk voor stuk verantwoor delijk worden gesteld voor de wandaden van een kleine groep aan de top. De partij ontleende zijn kracht sinds Lenins uitvinding niet aan het aantal leden. De kracht van de partij zat in de organisatie van het apparaat, het comman dosysteem, dat vanaf de top be paalde wat er aan de basis ge beurde. Maar de bevelslijnen vanuit het Kremlin en het nabij gelegen imperium van het Cen traal Comité met de duizenden 'partkoms' (partijcellen) in het land zijn verbroken. De partij top is ontredderd en op lagere niveaus heerst radeloosheid. Van kameraden die gewend wa ren blindelings bevelen op te prijswin De vijftii De bewijzen komen uit de pro vincie. Neem Kemerovo, een stad in de Koezbass, het Siberi sche kolenmijngebied. Sergej Verenkov, vicè-voorzitter van het Arbeiderscomité waarin de stakingscomités uit de regio zich hebben verenigd, reageert uiterst laconiek op onze vragen over de partij. „Zaterdag hebben we het dis trictscomité van de partij geslo ten, daarna de archieven van KGB en districtsbestuur verze geld. Er was geen sprake van verzet. Functionarissen vroegen slechts of we documenten kon den tonen die onze actie legiti meerden. We wapperden met het decreet van Jeltsin en het was gebeurd", vertelt hij. Blijft het standbeeld van Lenin op het centrale stadsplein over eind? Verenkov: „Vandaag is er een demonstratie. We hebben daar nog geen beslissing over genomen, maar er zijn wel plannen." Wat moet er met de 'beroeps' gebeuren, de werkers van het apparaat? Verenkov, zo moge lijk nog laconieker: „Officieel zijn het allemaal mijnwerkers. Ze weten dus wat ze moeten doen." Opgewonden Vrienden in Toela, ongeveer tweehonderd kilometer van Moskou, vertellen een soortge lijk verhaal. „Vóór vrijdag was er een opgewonden sfeer in de stad. Het partijgebouw werd be legerd. Maar toen Jeltsin zijn decreet uitvaardigde was het gebeurd. Op last van het dis trictscomité werden de partijge bouwen gesloten, de archieven verzegeld. Een kameraad die met documenten wilde vluch ten werd opgepakt. Sindsdien zijn de gebouwen van zowel stads- als districtscomité onder bewaking van vrijwilligers en politie." Deze voorbeelden uit Rusland zijn natuurlijk niet representa tief. Maar de gebeurtenissen van afgelopen weekeinde wij zen uit dat lokale machtheb bers, bij gebrek aan steun van bovenaf, niet in staat zijn tot verzet. Dat geldt voor Rusland, maar ook voor andere republie ken. De Communistische Partij van de Oekraïne heeft zichzelf den,'maar toch zijn haar activi teiten gisteren door het Oek- raïnse parlement opgeschort. In Donetsk, hartje van het Oek- raïnse kolengebied, zegt Jevgeni Ratnikov, de lokale leider van de onafhankelijkheidsbeweging Roech: „Wij willen dat de Com munistische Partij ook hier wordt verboden." In het conservatieve Witrusland nam president Dementei zon dag zijn ontslag, na hevige op positie vanuit het parlement. Hier leidt het dit voorjaar ge vormde stakingscomité de strijd tegen de partij. President Nazarbajev van Ka- zachstan heeft de banden met de moederpartij eveneens ver broken en is zelf uit de landelij ke partijleiding gestapt. In Kirgi zië, Moldavië gebeurde hetzelf de. Het lijkt praktisch onmogelijk dat de partij deze hopen zand in het raderwerk te boven komt. En zeker niet wanneer Jeltsin, middels zijn decreet dat de communicatiesystemen onder Russische controle moet bren gen, in staat is de kameraden te beroven van hun speciale tele foonnetwerk.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4