Binnenland Japanse ereschulden terug op de agenda Jo Ritzen, de redder van het kabinet Vakbeweging: Kabinet offert de wao'ers op Zware celstraffen bij incestzaak Rheden Vliegtuigen dragen fors bij aan broeikaseffect Dinsdag 27 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD F! Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Man berooft zes bejaarden Een 22-jarige Rotterdammer heeft zes berovingen op bejaarden bekend op de zuidelijke Maasoever in Rotterdam. De politie was al enige tijd op zoek naar de dader. Afgelopen vrijdag werd hij op heterdaad betrapt bij de beroving van een 76-jarige man. De Rotterdammer drong steeds overdag het huis binnen, bedreigde de ouderen met een mes en stal de waardevolle dingen in huis zoals geld en juwelen. De beroving van een echtpaar van (bei den 86 jaar) in juni, waarbij de man de heup kneusde en de vrouw werd vastgebonden, was de directie aanleiding tot de zoekactie. Na zijn arrestatie biechtte de man zes berovingen op. Kijkoperatie voor Constantijn Prins Constantijn, de derde zoon van Koningin Beatrix en Prins Claus, heeft gisteren een kijkoperatie aan de linkerknie onder gaan. Daarbij werd een deel van een gescheurde buitenmenis cus verwijderd en een nieuwe voorste kruisband aangebracht. De prins is behandeld in het ziekenhuis Leyenburg in Den Haag en zal daar nog enkele dagen moeten blijven. Constantijn stu deert in het dagelijks leven rechten in Leiden. Geen gedwongen ontslagen bij CLBN De vakbonden hebben van de directie van Crédit Lyonnais Bank Nederland (CLBN) in Rotterdam toegezegd gekregen er geen ge dwongen ontslagen komen. Eind oktober verwacht de bank het nieuwe reorganisatieplan klaar te hebben, waarbij er naar wordt gestreefd het personeelsbestand in vijf jaar terug te brengen tot omstreeks 2700 werknemers. Bij CLBN werken op het ogenblik nog bijna 3500 mensen, maar door een reeds eerder overeenge komen sociaal beleidsplan zou dat het komende jaar al teruglo pen tot 3300 mensen. De nieuwe inkrimping brengt dus een ex tra verlies van 600 banen. McDrive houdt hinderwetvergunning De eerste McDonalds voor automobilisten, de McDrive in Zeist, mag van de Raad van State voorlopig open blijven. Omwonen den hadden gevraagd om intrekking van de tijdelijke hinderwet vergunning vanwege parkeeroverlast, gedrag van bezoekers en zwerfvuil. Het geschil speelt al sinds de opening van de McDrive in 1987. De Raad van State vernietigde vorig jaar de hinderwet vergunning. Hierop gaf de gemeente een tijdelijke vergunning af voor vier jaar, waardoor sluiting werd voorkomen. De motivatie van de Raad van State om deze tijdelijke vergunning niet te ver nietigen, is nog niet bekend. Confectiebranche boert goed Het gaat goed met de confectiebranche. Volgens het gisteren ge presenteerde jaarverslag van de confectie-ondememeningen ging er vorig jaar 10 procent meer over de toonbank dan een jaar eerder. De export van kleding nam vorig jaar zelfs met meer dan 20 procent toe tot 3,8 miljard gulden. In de eerste vier maanden van dit jaar steeg de uitvoer al weer met 18 procent, zodat de export dit jaar naar verwachting bijna 5 miljard gaat Lubbers betuigt Indische gemeenschap spijt DEN HAAG CAREL GOSEUNG Jo Ritzen is zijn naam. Sinds 7 november 1989 minister van onderwijs en wetenschappen in het derde kabinet-Lubbers. Doctor In de economische we tenschappen, tot aan zijn mi nisterschap hoogleraar aan de Erasmus Universiteit. Heeft van studenten al talloze bij namen gekregen. De meeste weinig vleiend. Maar het lijkt er echter op dat hij er nu toch een ere titel aan kan toe voegen: Redder van het Kabinet Terug naar vorige week vrijdagnacht. In de Trèveszaal waar de minister raad vergadert, is de stemming tot aan het nulpunt gedaald. CDA- en PvdA-be- windslieden kunnen het niet eens wor den over de koppeling. PvdA- voorman en vice-premier Kok is klaar om het bijltje erbij neer te gooien. Hij ziet geen uitweg meer nu het CDA staat op het wegvallen van de koppeling in 1992. Ook de overige bewinds lieden van sociaal-democrati sche huize zitten verslagen in hun stoelen. Ze voelen het ein de van hun loopbaan naderen. Alleen Jo Ritzen blijft blijmoe dig. Als zijn collega's kapot zit ten, schudt hij binnen enkele minuten zo'n zeven varianten uit de mouw waarmee oplossin gen te bereiken zijn. Zijn com- panen kijken verbaasd om zich heen. Wie had dat achter die Jo gezocht? Kok strijkt met zijn hand door zijn haar. Hij trekt zijn gezicht in de plooi. Nieuwe energie borrelt op in zijn ade ren. Het kabinetsberaad over de koppeling, dat muurvast zat, krijgt een vervolg. Als iedereen kapot zit, schudt hij zo 7 varianten uit zijn mouw De Nederlandse regering wil de kwestie van de ere schulden aan de Indische Nederlanders toch aan de orde stellen bij de Japanse regering. Minister d'Anco- na van WVC heeft dat gis termiddag gezegd na een overleg met de organisaties van Indische Nederlanders. Daarbij waren ook premier Lubbers en minister Van den Broek van buitenland se zaken aanwezig. PEN HAAG «GPD Lubbers heeft de Indische ge meenschap zijn spijt betuigd over zijn uitspraak tijdens het bezoek van de Japanse premiers Kaifu dat wat de ereschulden betreft „de kous af is". De kwes tie zal niet formeel bij de Japan ners worden aangekaart. Maar volgens voorzitter Boekholt van de stichting Herdenking 15 au gustus 1945, die 18 organisaties van Indische Nederlanders bundelt, zei dat het kabinet de eisen wel moreel zal ondersteu- Boekholt noemde het overleg met de drie bewindslieden „open" en sprak van een „his torische bijeenkomst omdat de Indische gemeenschap voor de eerste keer zijn problemen vanuit verschillende invalshoe ken heeft kunnen toelichten". Hij verklaarde dat de Indische gemeenschap erin is geslaagd de regering duidelijk te maken „dat Indische mensen meer zijn dan een uitkering". Daarmee was volgens hem het geschon- Premier Lubber schuift aan bij een delegatie van de Indische gemeenschap, uitlatingen die hij rond het bezoek van premier Kaifu heeft gedaan. den vertrouwen in Lubbers her steld. Tijdens de bijeenkomst is af gesproken dat op korte termijn verder overleg volgt. Dat zal gaan over wijziging van de soli- dariteitswetgeving ring van de voorlichting aan de jeugd, het opzetten van een oorlogsmuseum gewijd aan de Indische Nederlanders en het oprichten van een Indisch cul tureel centrum. Volgens Boekholt heeft de re- een aparte paragraaf aandacht gering zich tevens bereid wordt geschonken aan het lot van de Indische Nederlandsers tijdens de Tweede Wereldoor log. Het gaat om erkenning van hun specifieke problematiek. Onderdeel daarvan is verbete- klaard bij de Japanse overheid de geschiedvervalsing aan de orde te stellen die daar nog steeds wordt gepleegd. Hij be nadrukte overigens dat het de Indische gemeenschap niet uit sluitend gaat om de oorlog, maar ook om de volledige kolo niale geschiedenis „die door dr. De Jong steeds in een verkeerd daglicht is gesteld". Overigens gaat de manifesta tie die de Indische gemeen schap voor morgen in Den Haag heeft georganiseerd, ge woon door. Na een stille wacht bij het Indisch Monument bie den de Indiëgangers op het Bin nenhof een petitie aan. nachtelijke uren met premier Lubbers en minister De Vries van sociale zaken beraadslaagd over de koppeling. Kok neemt het woord. De vlag kan nog niet in top. Halfstok hangt het dun doek ook niet. Er is eigenlijk nog geen vlag. Natuurlijk, De Vries had idee ën op tafel gelegd. Gedachten waarover Kok niet meteen een veto had uitgesproken. Desal niettemin was er nog geen be gin van een uitwer- king. Dus, tsja, het kabinetsberaad dat om negen uur moest beginnen, moest maar uit komst brengen. Even later stapt Kok uit zijn dienstauto op het Binnenhof. Vragen van journa listen wil hij niet beantwoorden. Hij wil de kans krijgen om aan het werk te gaan, zegt hij. De Vries toont zich vrijer. Hij zegt niet met lege handen bij zijn collega's aan te komen en te hopen dat men er op basis van zijn ideeën uit kan komen. Binnen schetst de bewindsman van Sociale Zaken nog eens zijn al langer bekende lijn. Uitkerin gen en minimumloon mogen in 1992 niet met de lonen omhoog gaan. De stijging moet beperkt blijven tot het eerder afgespro ken niveau voor de ambtena rensalarissen: 2,85 procent. Driekwart procent minder dan werknemers in de bedrijven vooruitgaan. Dat is goed voor de loonmatiging en de werkge legenheid. Om uitkeringstrekkers en mi nimumloners echter netto niet de dupe te laten worden, is een aantal compenserende maatre gelen nodig. De basisaftrek in PvdA-leider Kok komt uit een Indisch restaurant na een 'werkdinef met zijn collega-minister De Vrtes. Even later zal De Vries meiden dat ze over eenstemming hebben bereikt over een wao-koppelingspakket •foto anpcor mulder de belastingen moet omhoog. Maandagochtend kort voor De belastingaftrek voor arbeids- achten. Op Financiën druppe len de PvdA-bewindslieden een voor een de kamer van Kok bin nen. Hun leider heeft tot in de kosten die werkenden hebben eveneens. De inflatiecorrectie in de belastingen moet vervallen. Daarnaast zijn enkele maatre gelen nodig in de sociale pre mies. Zeuren De Vries draagt zijn gedach ten met vuur uit. Nadat de be windsman is uitgesproken, be gint echter 'het zeuren'. Einde loos worden alle mogelijkheden en onmogelijkheden doorgeno men. Toch koppelen. Niet kop pelen. Koppelen plus aanvul lend beleid. Ontkoppelen met aanvullend beleid. En dat alle maal nog uitgesplitst naar de uitkeringstrekker met en zonder kinderen, de minimumloners met en zonder kinderen, de werknemer met en zonder kin deren. Koopkrachtplaatjes komen ter tafel. Tot drie cijfers achter de komma. Eindeloos schuiven maatregelen en effecten op en neer. Er is vrijwel niemand meer in het kabinet die het kan volgen. De gedachten gaan on gewild terug naar de koop krachtdiscussies van medio 1990 toen het kabinet de begro ting 1991 moest maken. Ook toen ging het tot drie cijfers achter de komma. De prijs van een pakje sigaretten op jaarba- Echt vertrouwen is er allang niet meer tussen CDA en PvdA. In de achterhoofden van de so ciaal-democraten speelt bij elk CDA-voorstel de gedachte dat men er wel op slinkse wijze op uit zal zijn om de koppeling nog verder buiten bereik te brengen en de PvdA een hak te zetten. De bewindslieden van CDA- huize denken in omgekeerde zin precies hetzelfde. Een pure prestigestrijd die eigenlijk nie mand kan winnen. Het politieke spel wint het van de zaak. Een echte crisis wil ook niemand. Doorpraten dus maar. De PvdA vraagt, het CDA houdt af. Wie er niet echt belangstelling voor heeft, strekt de benen in de kamer aangrenzend aan de Trè- veszaali de Blauwe Zaal. Men kijkt eens naar buiten naar de wachtende journalisten die di rect op de huid worden gezeten door talloze dagjesmensen. Minister Andriessen van eco nomische zaken en zijn staats secretaris Van Rooy smeren hem gewoon rond half vier in de middag. Premier Lubbers, minister Van den Broek van buitenlandse zaken en minister d'Ancona van WVQmoeten in gesprek met organisaties van Nederlanders die in Indië tij dens de wereldoorlog tegen de Jappen vochten. Lubbers maakt er een ere-zaak van het beraad gewoon door te laten gaan. Als de premier en de twee be windslieden zijn verdwenen, zit er voor de overige ministers niets anders op dan het beraad op te schorten. Men praat in kleine groepjes, leest wat stuk ken, telefoneert. Kok en De Vries kruipen weer bijeen in het werkvertrek van de toch afwezi ge premier. En zie daar. Ook die verduivelde Jo schuift weer aan. De laatste puntjes worden op de i gezet. Het compromis rond de koppeling lijkt geboren. Rond kwart voor zeven in de avond schuift de eerste minister weer de Trèveszaal binnen. Kok en De Vries doen verslag van hun laatste beraad. Kort en krachtig worden enkele proce durele afspraken gemaakt. Ver der dan de mededeling dat er een akkoord op hoofdlijnen is, mogen de ministers tegenover de pers niet gaan. En de woor den koppeling en ontkoppeling mogen vooral niet vallen. Om te veel gedonder met de pers bui ten te voorkomen, moeten zij bovendien via verschillende uit gangen het departement van Al gemene Zaken verlaten. Wach tende chauffeurs worden telefo nisch opdrachten verstrekt om de nodige afleidingsmanoeu vres met hun bolides uit te ha len. Jo Ritzen is tevreden. Verge noegd over zijn succes. Het zo veelste kopje thee in de hand. Had hij niet toch voor een an der departement moeten kiezen tijdens de formatie? De wao'er wordt opgeofferd aan het voortbestaan van het kabi net. Dat was gisteravond de conclusie van Henk Hofstede, de diep teleurgestelde voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond na een bezoek aan de fracties van het CDA en de PvdA. „Als je het CDA als christelijke organisatie aanspreekt op zijn sociale hart, dan zie je even een vonkje springen. Maar als het op het invullen daarvan aankomt, dan gaat de blik op oneindig en komt er niets. Het is schandelijk hoe een werkne mersverzekering zo wordt afgebro ken. Akkoord, er zijn veranderingen aangebracht in de oorspronkelijke plannen, maar in plaats van de kop worden nu de poten van de wao afgehakt 'In plaats van de kop wordt van de wao nu de poten afgehakt' schoots aangebroken" De voorlieden van de vakcen trales FNV. CNV en MHP (hoger personeel) bezoeken vandaag nog de fracties van D66, WD en Groen Links. In de ontmoetin gen met CDA en PvdA hebben ze gisteren echter al zo veel slechte ervaring opgedaan, dat ze hun actieprogramma voort zetten. Het bedrijfsleven kan zich al vast opmaken voor stakingsac ties. Op Prinsjesdag worden in het hele land werkonderbre kingen verwacht wanneer de koningin de Troonrede uit spreekt. Zelfs de vier politiebonden heb ben tot een werkon derbreking opgeroe pen, zij het dat zij een minimale politie- zorg gegarandeerd willen zien. Na Prinsjesdag volgt, korte acties door pogin- Karin Adelmund, de voorzitter van de FNV, heeft de PvdA ook een heleboel te ver wijten. „Men begint zich daar al in de handjes te knijpen omdat er zo veel veranderd is sinds het kabinet op 13 juli met zijn plan nen kwam. Natuurlijk verwelko men wij ook verbeteringen. Maar wie onderhandelt, moet niet alleen kijken naar wat hij gewonnen heeft op waar de te genpartij mee kwam. Hij moet ook kijken naar de inzet waar mee men zelf is begonnen". En dan zou de PvdA-ffactie tot een afgezien het hele land gen om de politieke partijen verder te beïnvloeden, een grote manifestatie op 5 oktober in Den Haag en een stakingsdag bij het begin van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer. Wanneer de verslechteringen in de wao en in de ziektewet dan nog niet ongedaan bliiken te zijn. zal de vakbeweging haar pijlen op het cao-overleg rich ten om daarin zo veel mogelijk terug te halen. „Maar dan mis sen we nog altijd een miljoen mensen die niet onder de wer king van een cao vallen. Als die heel andere opstelling moeten arbeidsongeschikt raken, is komen, meent Adelmund. „Je moet een keer nee durven zeg gen. Dat moment lijkt me ruim- voor hen helemaal geen opvang door aanvullende maatregelen in een cao", aldus Adelmund. Adelmund en Hofstede overleggen met CDA-fractievoorzitter Brink man. Het zou allemaal niets opleveren voor de vakbeweging. •foto anp £0 oudenaarden Rechter: Misdrijf van bijzondere ernst ARNHEM «GPD De rechtbank in Arnhem heeft vanmorgen vijf verdachten in de geruchtmakende Rhedense incestzaak veroordeeld. De zwaarste straf kreeg een dertig jarige Arnhemmer, een oom van de zusjes die jarenlang seksueel zijn misbruikt. Hij moet overeenkomstig de eis van de officier van justitie vijf jaar de cel in. Rechtbankpresident Collewijn sprak van „een mis drijf van bijzondere ernst, met een gewelddadig karakter dat veel schade heeft toegebracht aan het slachtoffer". Ook de 55-jarige vader moet de cel in. De officier van justitie had gepleit voor een geheel voorwaardelijke straf van een jaar, onder meer vanwege de in validiteit en de zwakke gezond heid van de Arnhemmer. Toch moet hij van de rechtbank drie maanden van z'n straf uit zit ten, de overige negen maanden zijn voorwaardelijk. De 32-jarige in Dieren wo nende zwager van de meisjes, die tijdens de zitting belastende verklaringen over groepsver krachtingen heeft ingetrokken, kreeg conform de eis twee jaar en negen maanden opgelegd. Een 52-jarige oom uit Velp moet een celstraf van twee jaar en zes maanden uit zitten. Een vriendin van de familie, een 22- jarige Arnhemse, werd veroor deeld tot een jaar, waarvan ne gen maanden voorwaardelijk. De 68-jarige grootmoeder en e^n 41-jarige oom van de slachtoffers werden vorige week vrijgesproken wegens gebrek aan voldoende bewijzen. Eerder dit jaar werden zes andere be trokkenen al veroordeeld tot celstraffen variërend van ander half tot zeven jaar. Studie van Wereldnatuurfonds: Vliegtuigen dragen door de uit stoot van kooldioxyde en stik- stofoxyden tussen de 2 en 3,8 procent bij aan het broeikasef fect. Dit aandeel kan door de verwachte sterk uitbreiding van het vliegverkeer de komende ja ren oplopen tot 30 procent. Aldus het Werelnatuurfonds (WNF) in een gisteren gepre senteerde literatuurstudie. Het WNF wijst er overigens op dat het nog geruime tijd kan duren voordat de precieze schade van het vliegverkeer aan het milieu kan worden vastgesteld. In tegenstelling tot de uitstoot van broeikasgassen door het verkeer en de industrie komt de vervuiling van vliegtuigen recht streeks op grote hoogten in de atmosfeer (hoger dan tien kilo meter). Op die hoogten werken de broeikasgassen veel sterker dan vanaf de grond omdat de lucht daar veel ijler is. De uit laatgassen van vliegtuigen doen de concentratie aan vervuilende stoffen daarom veel sterker toe nemen. Bovendien blijft de ver vuiling veel langer 'hangen'. Het WNF wil dat het IPCC. de internationale wetenschappelij ke organisatie die de mogelijke effecten van het broeikaseffect bestudeert, zich meer gaat be zighouden met de klimaat-ge- varen van het vliegverkeer. Ook andere organisaties, zoals de in ternationale burgerluchtvaart- organisatie leao, dienen het probleem te bestuderen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3