Feiten Boris Jeltsins krachtproef Boetekleed en Januskop in Opperste Sovjet Het is niet alleen mijn schuld Dinsdag 27 augustus 1991 EN MENINGEN Russische president heeft nooit gerept over pijnlijke overgang economie In Moskou is gisteren een speciale herdenkingsdienst gehouden voor de drie slachtoffers v plechtigheid werd bijgewoond door de Russische president Boris Jeltsin (rechts). Bons Jeltsin heeft in korte tijd meer macht gekregen dan hij ooit had kunnen dromen. De totale ineenstorting bin nen luttele dagen van wat nog overeind stond van de communistische totalitaire structuren betekent dat alles hem zo maar in de schoot is gevallen. Jeltsin's machtsba sis in de Russische Federatie werd al steeds belangrijker. Nu de conservatieven in de Sovjetunie voor altijd van het toneel zijn gevaagd, heeft Jeltsin in feite alle teugels in handen. LONDEN STEVE CRAWSHAW THE INDEPENDENT Toen de democratische schoon heidswedstrijd tussen Gor- batsjov en Jeltsin nog in volle gang was, wisten de meeste Russen al wie ze zouden kiezen. Bijna zonder uitzondering schaarden de nieuwe democra tische hervormers in de Russi sche samenleving - onder wie voormalige dissidenten zoals de weduwe van Andrej Sacharov, Jelena Bonner - zich achter Jelt sin. De conservatieven bleven bijna allemaal in Gorbatsjovs kamp, zelfs als ze het totaal on eens waren met zijn benade ring. Het Westen besteedde weinig aandacht aan de massale over steek van liberalen naar het kamp van Jeltsin. Westerse poli tici die de Sovjetunie bezoch ten, namen Jeltsin welbewust niet op in hun agenda. Dat was kortzichtig. Jeltsin's de mocratische geloofsbrieven - zijn afwijzing van het leninisme, zijn omarming van de vrije markteconomie, zijn standpunt met betrekking tot de Baltische staten - waren duidelijk indruk wekkender dan die van de lei der van de Communistische Partij en de Sovjetunie. Nu Gor- batsjov feitelijk het veld heeft moeten ruimen, rijst de vraag naar het soort leiderschap dat Jeltsin zal kunnen bieden. Het probleem was dat Jeltsin in westerse ogen te rauw, te recht- voor-z'n-raap was. Zijn botheid stond in sterk contrast met het gepolijste optreden van Gorbat- jsov. Wanneer Jeltsin vragen be antwoordde, kwam hij bijna schurkerig over: zijn ogen draai den rusteloos heen en weer en zijn bovenlip krulde gemeen omhoog. Gorbatsjov, daarente gen, had een levendige schitte ring in de ogen en was altijd even charmant. Maar dergelijke uiterlijkheden hadden nooit mogen meetellen. Het had moeten aankomen op wat de twee mannen zeiden en vooral op wat ze deden. En op dit vlak presteerde Jeltsin be duidend beter. Gemeten naar zijn daden leek zijn ogenschijn lijke boerenpummeligheid soms haast kunstmatig, een on derdeel van zijn imago van 'man van het volk'. Net als de Poolse president Lech Walesa heeft Jeltsin gele den onder westers wantrouwen jegens zijn bulderende stijl. Toch is er zelfs onder Jeltsins aanhangers altijd getwijfeld over hoe hij zijn macht zou ge bruiken als hij aan de macht zou komen. Velen liepen in het afgelopen jaar onder zijn vaan del mee omdat hij hun enige hoop was tegen het door Gor batsjov aangevoerde commu nistische regime. Maar veel li beralen hebben weinig op met Jeltsins autocratische stijl en wellicht zullen zij hetzelfde pad kiezen als de intellectuelen in de Poolse oppositie, die massaal met president Walesa hebben gebroken. Net als bij Gorbatsjov, is Jeltsin's sterke persoonlijkheid van groot belang geweest voor zijn politiek overleven. Maar Jeltsin is „nooit makkelijk ge weest in de omgang", zoals hij zelf vrolijk toegeeft in zijn auto biografie. 500-dagen plan Jeltsin heeft nu geen enkel ex cuus om radicale economische hervormingen op te schorten. Toen de politieke strijd nog woedde, steunde hij altijd veel radicalere veranderingen dan Gorbatjsov. Toen Gorbatsjov zich vorig jaar door conservatie ven had laten paaien en het ra dicale 500-dagen plan van Sja- talin torpedeerde, hield Jeltsins Rusland vast aan het plan. Maar in werkelijkheid was het plan onuitvoerbaar zolang de communistische partij nog aan de macht was, hoewel de poli tieke leiders dat natuurlijk niet wilden toegeven. De populari teit van Gorbatsjov en zijn rege ring was niet groot genoeg om de bittere pil van pijnlijke eco nomische hervormingen te ver zachten. In theorie zou Jeltsin nu voldoende steun van het volk hebben om een compleet hervormingsprogramma door te voeren. Jeltsin heeft echter nog met geen woord gerept over de pijnlijke overgangspe riode waarmee economische hervormingen onvermijdelijk gepaard zullen gaan. Jeltsin heeft het juist doen voor komen alsof de ontwikkelingen zich nu haast als vanzelf zullen voltrekken. Hij houdt de men sen voor dat het communisme de economie heeft verziekt en dat de kloof naar een vrije eco nomie moet worden 'over brugd' door een verstandiger exploitatie van de natuurlijke rijkdommen van het land. Als hij de problemen zo blijft baga telliseren, zouden de Russen wel eens net zo teleurgesteld kunnen raken in Jeltsin als in Gorbatsjov. Er zijn maar weinig i de Sovjetunie die geloven dat de economie pijn loos kan worden verbeterd. De benoeming zondag van Gri- gory Javlinski tot een van de be langrijkste economische strate gen voor het uitstippelen van de toekomst van het land is een te ken dat Jeltsin voorlopig van zin is door te zetten met zijn radi cale hervormingen. Javlinski was mede-auteur van het 500- dagen plan en ontwerper van het Javiinksi-plan, dat Gor batsjov vorige maand in Londen in afgezwakte vorm aan de G7 (de zeven belangrijkste in- dustielanden) presenteerde. (Een gedesillusioneerde, vol gens Sovjet-functionarissen 'mokkende' Javlinski weigerde Gorbatsjov naar Londen te ver gezellen, zoals oorspronkelijk de bedoeling was geweest.) Ondertussen heeft Jeltsin de verantwoordelijkheid voor en kele 'Sovjet' aangelegenheden naar zich toegetrokken, wat de indruk wekt dat hij grotere am bities heeft dan het president schap van de Russische Federa tie. Voorlopig kunnen zijn nieu we bevoegdheden nog worden uitgelegd als een poging het machtsvacuüm te vullen dat door de val van het communis tische regime is ontstaan. Het is duidelijk dat Jeltsin verre weg de belangrijkste speler zal zijn in de nieuwe Sovjetunie. Als hij echter probeert vast te hou den aan de uitgebreide zeggen schap die hij nu over de hele Sovjetunie heeft, loopt hij het gevaar dat de republieken waar mee hij zo'n goede verstand houding heeft zich van hem zullen afkeren. In plaats van dit risiko te lopen, zal hij zich wellicht liever op de Russische Federatie concentre ren. Het probleem is dat er op korte termijn geen sprake zal zijn van een daadwerkelijke op positie tegen Jeltsin, afgezien van de communisten, die niet meer meetellen. Maar dat wil niet zeggen dat hij zich onver mijdelijk zal ontpoppen tot een soort machtswellustige tsaar, hoewel dat tot de mogelijkhe den behoort. Maar Boris Jeltsin is ook een soort Russische romanticus met grootste dromen voor zijn land, Rusland. Zijn opvliegendheid en bezeten vastberadenheid hoeven niet te betekenen dat hij dictatoriale neigingen heeft. Als hij erin slaagt Rusland een vreedzame overgang naar een nieuw tijdperk te geven, is dat op zich al een opmerkelijke prestatie. VERTALING MARGREET HESUNGA Parlementsleden proberen eigen hachje te redden MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Boetekleed en Januskop waren gisteren de meest opvallende attributen bij het debat in de Opperste Sovjet (het parlement) over de mislukte staatsgreep. Het boetekleed bedekte de schouders van president Gor batsjov. De Januskop werd ge torst door minstens de helft van de 475 afgevaardigden: de over tuigde communisten die vorige week de coup nog steunden, maar nu vol afschuw spreken over de „illegale putsch". Uiterlijk onbewogen en een zaam tronend op de hoogste zitplaats hoorde Michail Gor batsjov de getuigenissen aan. Even daarvoor had hij zelf het hoofd deemoedig gebogen en schuld bekend. „Ik draag grote verantwoordelijkheid voor wat is gebeurd. Gedurende de afge lopen dagen is me veel duidelijk geworden". De leider die tegen beter weten in bleef geloven in de communistische partij is om. „De coup heeft me tot het in zicht gebracht dat het niet mo gelijk is zo te denken", zegt hij. Gorbatsjov heeft zijn besluite loosheid en zijn liberalisme te genover degenen die de hervor mingen saboteerden resoluut van zich afgegooid. Geen com promissen meer, maar snelle en radicale economische hervor mingen, onmiddellijke, uitvoe ring van de privatisering in de landbouw, reorganisatie van de KGB; het kan niet op. Niemand die zich tegen deze nieuwe koers durft uit te spre ken. De Grote Leider is tenïg, maar hij is gedegradeerd tot 's lands nummer twee en loopt gedwee aan het handje van de Russische president Boris Jelt sin. „Republieken die uit de Unie willen treden moeten wor den gerespecteerd. Na de on dertekening van het Uniever drag zullen we met hen praten, maar ze hebben het recht op een onafhankelijke keuze. Mis schien kunnen we met de vijf tien republieken tot een vorm van economische samenwer king komen", zegt hij. Wat moet er tegen deze omme keer worden ingebracht? Niets. De meeste parlementsleden hebben nog maar één doel voor ogen: redding van het eigen hachje. De een na de andere spreker uit het democratische kamp eist tijdens het debat on middellijke ontbinding van dit „verradersparlement", waarvan de meeste afgevaardigden actief of passief betrokken waren bij de coup. De leider van de machtige Or thodoxe kerk, patriarch Aleksej, doet er nog een schepje boven op: hij stuurt een telegram. De boodschap is eenvoudig: „Par lement, uw tijd is voorbij. Verzet tegen de nieuwe politiek is kansloos." Het levende bewijs daarvoor zat gisteren voor in de zaal: ex-parlementsvoorzitter Anatoli Lukjanov, zijn frustra ties verbijtend. Het is nog niet onomstotelijk bewezen dat de studievriend van Gorbatsjov actief betrokken was bij de voorbereiding van de putsch. Maar het feit dat hij de overeenkomst die Gorbatsjov voor de coup met de leiders van negen republieken bereikte over een nieuwe Unie van Soeverei ne Staten wilde openbreken, zegt zijn vele tegenstanders ge noeg. Lukjanov ontkent elke betrok kenheid, maar daar wordt wei nig geloof aan gehecht. Hem is het voorzitterschap van het par lement, dat hij twee jaar lang in nauwe samenwerking met de conservatieve Sojoez-fractie kon manipuleren, ontnomen. In ongenade gevallen, kreeg hij gisteren zelfs niet de kans om zijn zegje te doen. Hoongelach Iedereen heeft het licht gezien. Zelfs de voorzitter van de parle mentaire commissie ter nale ving van de grondwet, Sergei Aleksejev. „We hebben meer dan zeventig jaar in een politie staat geleefd. De KGB moet worden opgeheven, de bezem moet door het leger, met zijn datsja-generaals. worden ge haald. Als deze immorele staat niet verdwijnt dreigt er een nieuwe staatsgreep." De enige conservatief die moe dig blijft is de Zwarte Kolonel, Viktor Alksnis, leider van de So joez-fractie. Onaangedaan door een omgeving die bloed wil zien („Sojoez moet in zijn geheel 'Heb ik dat!' Een afgevaardigde uit een van de Centraalaziatische repu blieken rust even uit tijdens de ongewone parlementszitting. FOTO AP BORIS JOERTSJENKO MOSKOU DPA Emotioneel en klein, vooral heel klein, stond Sov jet-president Gorbatsjov gisteren de parlements leden in de Opperste Sovjet te woord. Zonder zijn gebruikelijke felheid zei hij geleerd te hebben van de staatsgreep en kondigde hij een reeks dringen de hervormingen aan. De belangrijkste passages van zijn rede volgen hieronder: „Wij moeten hier (in het parlement, red.) en ook in het Congres van Volksafgevaardigden alles vertellen over wat er is gebeurd, waarom het kon gebeuren en welke lessen wij daaruit moeten trekken. Het mogen geen filosofische verhande lingen worden, maar poli tieke en praktische hande lingen. De gebrekkige doorvoe ring van democratische hervormingen is een van de oorzaken die tot de staatsgreep leidde. Het is niet alleen mijn eigen schuld, in deze kwestie dragen we allen gezamen lijk schuld: de raad (Op perste Sovjet), de partij en de regering. Wij hebben lang geaar zeld en zijn nog niet tot de beslissende democatise- ring van de economie overgegaan. Dat heeft ne gatieve gevolgen gehad voor de sociaal-economi sche toestand in het land. Het volk moest grote ont beringen doorstaan. De le vensstandaard daalde, de criminaliteit en de crimi nele elementen namen., toe. Er voldoende scherpe politieke blik ontbrak. Hoe kon het gebeuren dat men het leger tegen het eigen volk inzette? Hoe was het mogelijk een enorm aantal troepen en tanks in te zetten zonder medeweten van de hoog ste organen van het land? Hoe was dat mogelijk? Ook in het werk van een bepaald deel van het ap paraat van de Opperste Sovjet, en onder kabi netsleden waren er men sen die zich met de staats greep inlieten... Dat is wat ik deze dagen heb over dacht, wat ik mij eigen heb gemaakt, om vooral te ver hinderen dat een dergelij ke tragedie nog eens ge beurt. worden gearresteerd") pleitte Alksnis tijdens het debat voor „objectiviteit. We gaan er hier nog steeds van uit dat iemand pas schuldig is na geleverd be wijs. Laat daarom de gearres teerde leiders van de coup hier hun zegje doen. We moeten de waarheid weten", zei hij. Hoon gelach werd zijn deel. Twijfels Men kan ook zeggen, van de Krim is een mens te ruggekomen die anders tegen deze dingen aan kijkt. En die ziet de perspectieven reeds met an dere ogen. Maar nu geen twijfels meer met be trekking tot de hervormingen. Ik zal geen com promissen aangaan met diegenen met wie men in vertrouwen geen afspraken kan maken (ap plaus). Uit dit applaus maak ik op dat er gevallen zijn geweest waar ik deze compromissen niet had sectoren. Er moet alles moeten aangaan. Ik begrijp dat, hoewel mijn grootste wens was en is dat alles wat wij doen zonder bloedvergieten en in het kader van de de- mocatie verloopt. Ook in dergelijke gevallen waarbij het land reeds enkele malen direct voor de catastrofe stond. Nog een oorzaak zou ik willen noemen waarom het leven van het volk zo zwaar is geworden. Het vormt de reden voor het afschaffen van het (machts)monopolie (van de partij). Deze structu ren namen wij over van het oude regime.... Ik heb nooit de hoop verloren dat ik deze partij kan her vormen. Maar deze staatsgreep heeft mij getoond dat het onmogelijk is en ik ben nu niet langer se cretaris-generaal van de partij. Ik heb voorgesteld het Centraal Comité op te heffen. De afgelopen zes jaar hebben getoond dat het land is veranderd, dat het volk is veranderd, dat de democratische krachten zijn gegroeid. Goed, zij zijn niet steeds goed georganiseerd, niet steeds begrijpen wij hen. Maar deze democratische krachten hebben samen met het volk alles ge daan waardoor de staatsgreep is mislukt. Ik zou graag nog eens mijn grote dank uitspre ken voor die duizenden Moskovieten die in deze dagen hun moed hebben getoond, die voor de grondwet waren, voor de wetten, voor de vrijheid. Boris Jeltsin en het parlement van Rusland heb ben een uitstekende rol gespeeld. Ik wil de inwo ners van Leningrad, Kiev en ook de volkeren van andere republieken noemen. Het land was tegen de staatsgreep, hoewel alle beloften van de put- schisten in een zeer goede vorm waren verpakt. Maar het land wilde deze weg niet gaan. Daarom moeten werkelijke maatregelen worden genomen opdat de rechtsstaat in ons land gaat heersen. Wat doen wij nu verder? Ten eerste: Wij moe ten direct werken aan de ondertekening van het Unie-verdrag. Wij moeten dit verdrag onderteke nen, verbeteren, mischien met bijlagen in de vorm van protocollen. Zo zullen wij op basis van de wil van het volk handelen. Ten tweede onze positie ten opzichte van de i republieken die dit Unieverdrag niet willen on- i dertekenen. Ik ben van mening dat wij hen de vrije keuze moeten laten. En wij moeten dan met diegenen onderhandelen die de Unie willen verla ten. Wij moeten ook rekening houden met de belangen van alle vijftien republie ken bij het instandhou den van de economische betrekkingen. Wij moeten ons werk beginnen met de voorbeiding van een economisch verdrag - hoe sneller hóe beter. De samenzweerders wa-i ren niet in staat geweest hun plannen te verwe zenlijken indien de Op perste Sovjet en zijn voorzitter vastberaden en moedig op hun weg had den gestaan. De gebeur tenissen waren zo dat de Opperste Sovjet had- I moeten handelen. Rus- land heeft dat gedaan, en de Opperste Sovjet kon zijn constitutionele rech ten niet uitoefenen. Waar was het presidium? Waar waren de Volksafgevaar digden? Dat moeten wij analyseren. En wij moe ten er lering uit trekken. Waarschijnlijk moeten wij een beroepsleger in overweging nemen. De KGB moet ook worden hervormd. Voorzitter Bakatin moet mij direct voorstellen doen hoe de KGB kan worden gereor ganiseerd. Wij hebben waarschijnlijk een nieuw concept nodig voor de KGB... Vrij ondernemerschap moet worden doorge voerd, de methoden van dwang moeten worden weggeruimd. Wij moeten versneld werken aan j het opheffen van oude instituties. Radicaal moe- ten de kwesties met betrekking tot de financiële middelen van de staat en het versterken van de geldomloop worden aangepakt. De obstakels moeten worden opgeruimd. Allen die grond wil len bewerken, moeten land krijgen. In dit uiterst zware uur wend ik mij tot onze i boeren, alle burgers in het land, tot de mijnwer kers, de vaklieden in gas-, brandstof- en energie- les aan worden gedaan om deze hoofdkwesties op te lossen. Dat is alles wat ik in mijn bijdrage hier als noodzakelijk wilde zeggen, in het voetspoor vari deze tragische gebeurtenissen. De mensen ver wachten van ons besluiten en daden. Ik denk dat wij allen zo moeten handelen dat wettigheid en orde heersen. Dit betekent dat ieder die was be- j trokken bij de voorbereiding en doorvoering van deze staatsgreep moet krijgen wat in de wet staat."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2