Leven en wonen Cache-Col:'Bijzonder en toch betaalbaar' 'Japanse tuinen': De kunst van het weglaten Streethikers komen er aan Volgelingen van Tijl Uilenspiegel Peter en de wesp re Maandag 26 augustus 1991 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: JAKEUEN PAULUS 19 Ontwerpers proberen trendvolgers paar stapjes voor te blijven Slagen in de modewereld is een zaak van 'een lange adem'. Je kunt nog zulke leuke ideeën hebben; als je niet aan het geld kunt komen om het twee, drie jaar uit te zin gen, wordt het heel, heel moeilijk. Dat heeft bijvoorbeeld het ontwerperscollectie Gletcher ondervonden. Enthou siaste jonge ontwerpers met een leuke collectie, die na het wegvallen van hun subsidie niet meer verder konden. Het ontwerperstrio van Cache- Col heeft de eerste hindernis genomen. Na twee jaar met re delijk succes collecties te heb ben uitgebracht, zijn ze nu zo ver dat ze er geen andere baan meer bij hoeven hebben, dat ze zich helemaal op hun Cache- Colcollectie kunnen concente- ren. Bovendien hebben ze een enthousiaste agente, die gelooft in wat ze aan de man probeert te brengen en dat ook uitstraalt. Reëel Jacqueline van Nieuwkerk, die samen met Frances Kleipool en Egbert Lemmers de Cache-col- lectie gestalte geeft: „je moet wel reëel zijn. Op een gegeven moment kregen we in de gaten dat we iets te duur waren, toen zijn we wat goedkoper gaan werken. Want één van de uit gangspunten is dat onze kleding betaalbaar moet zijn voor een grote groep. Zeg maar vrouwen en sinds kort ook mannen zo tussen de vijftien en dertig jaar. Betaalbaar maar wel bijzon der." En om dat te verwezenlijken moet er in het oude Amster damse schoolgebouw hard wor den gewerkt. En dat doen ze met duidelijk plezier. „Natuur lijk," zegt Jacqueline. „We ma ken alleen dingen die we leuk vinden. We dtagen onze kleding ook zelf. Als we met z'n allen gaan eten zijn we allemaal, zon der dat af te spreken in Cache- Col." En dat plezier in eigen kle ding dragen wordt nog eens be nadrukt door agente Heieen Radder, die zegt: „Kijk dit vestje komt ook uit de collectie, dat draag ik al zeker twee seizoe- Een kledingstuk van Cache-Col is geen 'modieuze eendags vlieg'. Spreekt de stijl je aan, dan kun je er veel mee combi neren want de ontwerpers pro beren de trendvolgers altijd en paar stapjes voor te blijven. En trouwens, wat doet zo'n trend ertoe als je je in kleding echt lekker voelt, dan draag je het toch gewoon. Strak De collectie voor komende win ter kreeg als titel 'Barbarella'. Heel strak aansluitende kleding stukken van lycra met een ka toenen achterkant. Je hebt een beetje het idee dat je naar mo dieuze 'wetsuits' zit te kijken. Van de broeken kuit- en jumps uits en jasjes zijn alle naden - die soms heel bijzonder lopen subtiel geaccentueerd, dat is een kenmerk van Cache- Col dit seizoen. Naast de 'lijn' in de collectie - alles kan onderling worden uit gewisseld en er is altijd een bij passende coltrui, blouse op t- shirt of losse capuchon te vin den - is er ook oog van het prak tische. Zo hebben de strakke broeken en jumpsuits geen bandje onder de voet maar een dicht hieltje. Hierdoor blijft alles veel beter zitten en kan die broek ook zonder problemen met schoenen worden gedra gen. Zwart is de kleur waarin je veel Cache-Colkleding zult zien, want zegt Jacqueline: „Zwart hebben we heel veel verkocht. Toch proberen we het in de monstercollectie zoveel moge lijk te vermijden. Als inkopers zien dat er ook andere kleuren zijn, zijn 2 i andere rook Voor wie van zwart wil afwijken heef Cache-Col bijvoorbeeld een prachtige groene tint in huis, die blauwe ogen nog in tenser blauw maakt. Een kleur die het vooral goed doet in de wollige stof waarvan de vrij lan ge parka-achtige winterjassen zijn gemaakt. De Cache-Colkle ding wordt helemaal in Neder land gemaakt. „Om er goed grip op te houden," zegt Heieen Radder, „maar ook om kopiëren tegen te gaan. Een bijkomend voordeel is dat goedlopende ar tikelen nog kunnen worden bij gemaakt mits de stof er nog is. Zo'n nabestelling heeft de klant dan als regel binnen een maand in huis." Naast de eigen collectie - die wordt verkocht in Nederland, België, Duitsland en Skandina- vië, maakt Cache-Col ook twee maal per jaar een speciale col lectie voor Mac&Maggie. Jac queline: „Deze collectie is iets goedkoper qua stoffen en ook wat commerciëler." Op de vraag of die twee collec ties elkaar niet overlappen schudt Jacqueline ontkennend het hoofd: „Nee, helemaal niet. We ontwerpen eerst een eigen collectie. Daarmee gaan we naar Mac&Maggie. Zij zoeken er dan een paar modellen uit en aan de hand daarvan ontwer pen wij weer een hele nieuwe collectie. We zijn begonnen met een stuk of vijf kledingstukken, dat is uitgegroeid tot zo'n veer tien, vijftien stuks." Deze kle ding wordt verkocht onder het label Cache-Col for Mac&Mag gie en is vooral te herkennen aan het gebruik van ritsen en rubber. Meer informatie over de Ca- che-Colcollectie: Heieen Rad der, tel. 020 - 166188. SPREEKUUR Strakke zwarte jumpsuit met tricot boord uit de collectie van Cache-Col FOTO REMCO BLEUMINK Japan is niet meer zo ver weg als het vroeger was. De belang stelling voor het Verre Oosten groeit nog steeds. Niet alleen doet Nederland steeds meer za ken met Japan en China, ook de culturele uitwisseling en nieuwsgierigheid groeit. Het boek 'Japanse tuinen' past pri ma in deze ontwikkeling. Wie met 'Japanse tuinen' een kant en klare handleiding ver wacht om een Japanse tuin aan te leggen, komt bedrogen uit. Er wordt een aantal tips gegeven over mogelijke beplanting maar daarmee is de amateurtuinder er natuurlijk niet. Het nieuwe werk in de groen- boekerijserie gaat veel meer in op de grondgedachte en de ont wikkeling van de Japanse tuinarchitectuur. Wie nog met het idee leeft dat een Japanse tuin simpelweg een kale vlakte met wat stenen en mos is, komt op de koffie. Er schuilt een fas cinerende filosofie achter de aanleg en het gebruik van Ja panse tuinen. Volgens de Japanse tuinarchi tect Daisaburo Enatsu is de grondgedachte van de Japanse tuinarchitectuur dat het niet mogelijk is de natuur in de tuin te halen. Daarom moet bij de aanleg van de tuin wórden ge zocht naar de essentie van de natuur en dat wordt bereikt WETEN WAARD door net weglaten van alle on nodige details. Die grondge dachte wordt in de Japanse tuinarchitectuur in verschillen de stijlen uitgewerkt. De stijl is aangepast aan het gebruik van de tuin. Een theetuin heeft een andere indeling en beplanting dan een tuin om te mediteren. Japanse tuinen is een aantrek kelijk boek voor mensen die ge ïnteresseerd zijn in Japan en China, de Oosterse filosofieën en natuurlijk tuinen. De lezer die nog weinig van Japan en zijn tuinarchitectuur weet, er vaart vooral een gevoel van ver bazing en bewondering. Dat er zoveel met beplanting wordt gedaan en bedoeld. Dat is nog eens wat anders dan lukraak een stelletje petunia's, begoni a's en salvia's te poten. Een tuin hoef je niet te hebben om dit boek leuk te vinden. Eer lijk gezegd kwam ik zelf door het boek op een ideetje voor mijn balkon. Weglaten wat niet essentieel is gaat me te ver, maar een beetje Japanse stijl la ten insluipen kan geen kwaad. JAPANSE TUINEN - Arend Jan van der Horst - Uitgegeven door Zomer&Keuning in de se rie Groenboekerij - prijs 69,90 gulden In fraaie herfsttinten met comfort van sportschoen Die witte sportschoenen, ze lo pen zalig maar ze passen eigen lijk voor geen meter bij je win- terkleding. En toch dat loop- comfort hè. Je kunt er uren op winkelen en een sprintje trek ken om de trein te halen is ook geen probleem. Dan toch maar bij de herfsttin ten een paar overwegend witte sportschoenen? Dat hoeft niet want zeker tien bekende fabri kanten van sportschoenen, van Fila tot Adidas komen dit najaar met de streethikers (de mode term) of casual hikers (zoals de sporthandel ze noemt) in prachtige najaarskleuren. En het merk Legends maakt uit sluitend hikers voor mannen, vrouwen en kinderen. De streethikers hebben, als ze van goed merk zijn, het comfort en uiterlijk (bijna) van de echte sportschoen. Het verschil zit 'm in het bovenwerk, dat van su- ède of nubuck is een modetint. Bovendien zijn bij sommige merken de sportieve details zo verwerkt dat ze nauwelijks op vallen, waardoor de hiker niet misstaat onder een nette panta lon of een sportieve rok. Het Amerikaanse woord 'to hi ke' zou je het best kunnen ver talen als wandelen over tamelijk ruw terrein, van mild glooiende bospaden tot het ruigere werk dat de kwalificatie bergbeklim men niet haalt. Hikers dus wan delschoenen, die net als vrijwel alle andere sportschoenen tot het straatmodebeeld zijn door gedrongen. „Want", zegt Ejay Queen, alge meen verkoopdirecteur van Foot Locker Europa (een van oorsprong Amerikaanse winkel keten die zich bezighoudt met de verkoop van sportschoenen en -kleding) „Wij verkopen voor tachtig procent mode, maar twintig procent van onze schoe nen wordt gebruikt om te spor- Hij is er van overtuigd dat streethikers een topper worden. „In Engeland, een voorloper wat de modetrends in sport schoenen betreft, kwamen de streethikers een half jaar gele den op de markt: het succes was enorm. En omdat ik Neder land op modegebied vrij agres sief vind, vooral de jeugd durft veel te dragen, verwacht ik ook hier veel van de streethikers." Streethikers voor volwassenen zijn er vanaf 149 gulden. TUIN A Badhuizen met hun ingeni euze waterleidingen zijn geen 'uitvinding' van de Romeinen. Zij keken de kunst af van de Egyptenaren. De baders be schikten over geurige badolie en massagecrèmes. De Egypti- sche vrouw had ook veel schoonheidsmiddelen. Zo ge bruikte zij een groene oogverf, gemaakt van olie van coniferen, roet, gebrande amandelschillen, loodsulfaat met malachiet en groen kopercarbonaat. Vingers, handpalmen en voetzolen wer den (en worden soms nog) ge kleurd met henna. iV Anti-rimpelcrèmes zijn geen uitvinding van deze tijd. De ou de Egyptenaren maakten een dergelijke smeersel van was, olie, cypresbessen en verse melk. >Y Schimmelvlekken op het be hang verdwijnen als men ze aantipt met een mengsel van 1 deel salicylzuur en 4 delen spiri tus. ,Y Tegen voorjaarsmoeheid helpt veel rauwe zuurkool eten. Wat ook helpt is een kuurtje met ongegiste fruit- en drui vensappen. -Y Zomersproeten kan men verwijderen als men ze geregeld voor het slapen gaan met ci troensap inwrijft. Geleidelijk aan verdwijnen ze allemaal. Als Tijl Uilenspiegel de berg opging, liep hij te fluiten en te tierelieren, terwijl zijn met gezellen zuchtten en steunden. Liep hij bergaf dan trok hij een zuur gezicht, want Tijl leefde niet zozeer bij het moment dan wel in de toekomst. In feite zijn echte tuin- liefhebbers niets anders dan trouwe volge lingen van Tijl. In gedachten leven ze altijd wel een of twee seizoenen vooruit. Neem nu geraniums: nooit staan ze voller, mooier, kleuriger in bloei dan aan het einde van de zomer. We kijken emaar, genieten ervan. Maar heel even, want dan denken we aan de eerste nachtvorst die al dit moois te niet doet en we denken aan een manier om onze lievelingsplan ten de winter door te ha len. Dat kan met hele planten, maar handi ger en effectiever is het om nu stekken te nemen, ofwel in potten, ófwel meteen een hele langwerpige bak vol. In pot of bak gaan onderin potscherven en/of grint en dan potaarde, beter nog eigen compost ge mengd met een kwart deel zand. En nu de stekken. Er zijn twee soorten stekken. De beste soort wordt gevormd door kleine korte zijtakjes die we voorzichtig afbreken, het onderste blad verwijderen, een eventue le bloemknop eveneens. Dan kan deze stek meteen in de aèrde: een centimeter diep en stevig aangedrukt. Maar ook topstekken doen het goed als we ze maar 24 uur laten drogen. Hiervoor snijden we van lange stengels het bovenste topje af, ongeveer 7 cm lang. We snijden altijd vlak onder een aanzet van een blad af. Ook nu verwijderen we het onderste blad, eventuele bloem knoppen en dan dan laten we dit vochtige stekje een etmaal indrogen. Daarna gaat het in stekpot of -bak. Na het stekken alles goed gieten en dan weer wachten met wa ter geven tot de bovengrond droog wordt. De stekken kunnen op een lichte, niet zon nige en vooral vorstvrije plaats overwinte ren. In het voorjaar beschikken we dan over een keur van plantpn, want na het oppotten in goede grond gaan ze in het voorjaar snel aan de groei. Wie had het daar over Tijl Ui lenspiegel? LEZERSVRAAG Hoe verjong je Dat is de vraag SANTPOORT. Zijn ligusterheg is niet alleen te breed en te hoog, maar plaatselijk ook aan de kale kant. Het r de liguster in zijn rustperiode en verdraagt een flinke terugsnoei wonderwel. Maar het zal wel een karwei zijn en waarschijnlijk is deskundige hulp met motorzaag nodig. De heg dient namelijk zowel in de breedte alsook in de hoogte met ongeveer eenderde verminderd te worden. Dat komt dan aar dig in de buurt van de wensheg die luidt 1 meter breed en 1,20 hoog. Na deze forse in greep heeft de oude heg wel wat extra voed sel nodig om weer nieuwe takjes te maken. Flink wat goede compost rond de voet. in het voorjaar nog wat extra organische mest in de vorm van gedroogde koemest of Via- no zal wonderen verrichten. Als de heg eenmaal uitloopt is het wel zaak om de nieuwe loten binnen de gewenste perken te houden. Maar dat is licht werk en kan met een simpel snoeischaartje gebeu ren. Het duurt minstens een jaar eer de ver jongde heg weer goed dicht is. maar een beetje geduld kan in de tuin nooit gemist worden. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. „Boeiend en slopend", zo omschrijft drs. E.Y. Koster haar beroep. Mariska Koster (28) stu deerde medicijnen aan de rijksuniversiteit in Leiden, liep stages in ziekenhuizen en bij huis artsen. De komende jaren zal zij zich aan de universiteit van Leuven in België verder spe cialiseren in de behandeling van longaandoe ningen, schrijft zij Voor deze krant schrijft zij voortaan een (tweewekelijkse) medische ru briek. 1-^ en bruinverbrand jonge» je dat I j nog zachtjes nasnikt, koint met M J zijn ouders mijn spreekkamer binnen. 'We zitten hier op de camping, dokter', zegt de vader, 'en nu is Peter door een wesp gestoken. Tenminste, dat denken we. Hij was rustig aan het spelen en toen begon hij opeens te huilen. Kijkt u maar naar die bult.' Peter steekt zijn armpje uit, waarop een flinke bult te zien is. De bult is te groot, te rood en vooral te pijnlijk voor een muggeprik. De veronderstelling van Pe ters vader dat een wesp zijn zoon te pakken heeft genomen, is waarschijnlijk juist De prik zit op een vervelende plaats, precies in de elleboogholte zodat Peter zijn arm niet goed kan buigen. Een wespesteek, zoals dit jongetje heeft, is in het algemeen niet gevaarlijk. Het is in principe niet nodig ervoor naar een arts of een ziekenhuis te gaan. Afhankelijk van de plaats op het li chaam waar de wesp heeft toegeslagen, doet de steek meer of minder pijn. maar in de regel is het leed binnen enkele dagen ge leden. Voor een bijesteek geldt hetzelfde, met dit verschil dat de angel van de bij in de huid achterblijft. Die angel moet er wel zorgvuldig met een pincet worden uitge haald, anders bestaat de kans dat de plek gaat ontsteken. De pijn en jeuk die Peter aan zijn wes pesteek heeft, zijn goed te behandelen met bij de drogist verkrijgbare middeltjes als Azaron-crème of Prikweg. Omdat hij door de zwelling in de elleboog zijn armpje slecht kan buigen, adviseer ik zijn ouders hem een nat compres op de plek te geven. Zo'n compres is een gaasverband dat elke twee uur met afgekoeld gekookt water wordt natgemaakt De afkoeling doet de zwelling verminderen, waardoor ook de pijn wordt verlicht. Het verhaal van Peter en de wesp is een vakantie-verdrietje, maar regelmatig verschijnen er berichten dat mensen overlijden na een insektesteek. Wanneer is nu een wespe- of bijesteek echt gevaarlijk? Eigenlijk maar in drie gevallen: als u zich letterlijk in een wespennest hebt gestoken en niet één, maar enkele tientallen steken hebt opgelopen: als u het diertje in slikt en in de keel wordt gestoken of als u al lergisch reageert op de steek. Het onbedoeld inslikken van stekende in- sekten is meestal te voorkomen door zorg vuldig om te springen met zoete dranken. Als u met mooi weer buiten zit. gebruik dan rietjes of dek de glazen af met daarvoor in de handel zijnde dekseltjes. Dit kan een le ven redden. Een wespesteek achter in de keel kan namelijk het weefsel zó doen op zwellen dat de luchtweg in korte tijd wordt afgesneden. De luchtwegen bij kinderen zijn vrij nauw, zodat kleuters bij een steek achter in de keel sneller in ademnood ko men dan volwassenen. Of iemand allergisch op een insektebeet zal reageren is niet te voorspellen. De eerste keer dat zo'n reactie optreedt, is altijd on verwacht. Het gevaar van een allergische re actie is dat het slachtoffer in shocklcan ra- dringsnd sche hulp nodig is. Wanneer u of iemand in uw omgeving na een steek bleek, klam, geeuwerig en wat suf wordt, is het tijd naar een ziekenhuis te gaan. Hebt u ooit aller gisch op een steek gereageerd, dan zult u zeer waarschijnlijk bij iedere volgende prik weer zo reageren. Uw huisarts kan u een in jectie voorschrijven die u zichzelf in geval van nood kunt toedienen. Deze twee-laatste gevallen zijn gelukkig vrij zeldzaam. Er gebeuren meer ongelukken door mensen die uit angst voor een steek paniekerig op de aanwezigheid van een wesp reageren dan door de wespesteken zelf. Bijna altijd kunt ju volstaan met Azaron of Prikweg en eventueel een nat verband.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19