Sport Morceli betiteld als nieuw loop wonder Kenianen slopen concurrentie De speer blijft gesprekspunt Lewis-gekte duurt voort in Tokyo Dinsdag 27 augustus 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: RUTGERJ HOOGERDUK NIEUWSLIJN Romario nog niet fit EINDHOVEN Romario ontbreekt morgen waarschijnlijk in het competitieduel in Sittard tegen Fortuna. De medische staf van PSV heeft trainer Robson negatief geadviseerd over het op stellen van de Braziliaan. Onderzoek van de in de Supercup-wedstrijd tegen Feyenoord geblesseerd geraakte enkel wees gisteren opnieuw uit dat er niets beschadigd is. Arts Cees-Rein van den Hoogenband: „Hij blijft echter klagen over pijn. Toch moet hij maar weer beginnen met trainen. Sinds de wedstrijd tegen FC Utrecht heeft hij niks meer gedaan. Vandaar ons advies om hem niet te laten spelen tegen Fortuna. Maar het is natuurlijk ook Romano s eigen ver antwoordelijkheid. Op zich loopt hij geen gevaar als hij wel speelt". Assistent-trainer Frank Arnesen gelooft niet dat Romario speelt. „Ik kan het me niet voorstellen. Het zou ook niet verstandig zijn. Romario moet eerst via training weer in conditie komen". Algerijnse clubs weigeren dienst ALGIERS Veertien van de zestien Algerijnse clubs uit de hoog ste divisie weigeren de competitie uit te spelen, die op 5 juni als gevolg van het afkondigen van de staat van beleg werd gestopt. De voorzitters van de rebellerende verenigingen willen met een nieuwe competitie starten als de noodtoestand is opgeheven. De regering besloot voor vier maanden een uitzonderingssituatie af te roepen in verband met de islamitische agressie in Algerije. Jackie Joyner mist tweede titel TOKYO Jackie Joyner-Kersee zal niet, zoals vier jaar geleden in Rome, opnieuw wereldkampioene verspringen én zevenkamp worden. De Amerikaanse, die zondagavond bij de prolongatie van de verspringtitel haar rechtervoet bij de vierde poging ern stig leek te hebben geblesseerd, verscheen gistermorgen toch aan de start voor de zevenkamp. In de 200 meter, het vierde nummer waarmee de eerste dag van het allroundnummer voor de vrouwen wordt afgesloten, viel de 29-jarige Amerikaanse na het uitkomen van de bocht. Zij lag krimpend van de pijn op baan. Aanvankelijk leek het erop dat zij opnieuw door haar voet was gegaan. Kort nadat zij op een bran card van de baan was gedragen werd bekend, dat zij een spier in het rechter bovenbeen had gescheurd. Toekomst Tempo Team twijfelachtig AMSTERDAM De roemrijke tafeltennisvereniging Tempo Team verkeert in nood. Het bestuur van de landskampioen uit Amsterdam vreest het eerste team uit de komende herfstcompe- titie en het toernooi om de Europa Cup I te moeten terugtrek ken, indien zich niet op korte termijn een hoofdsponsor meldt. De vorige geldschieter haakte onlangs plotseling af in verband met financiële problemen. De hoofdmacht van de titelhouder bestaat uit de internationals Danny Heister, Marcel Hoevers, Casper Mol en Bettine Vriese- koop. Het viertal beschikt bij Tempo Team over een contract. Boutayeb, Skah en Issengar. Dat zijn de loopsprookjes uit Mdrokko, die in Said Aouita een lichtend voorbeeld hebben. De gedoodverfde opvolger van Said Aouita is echter geen Marokkaan, maar een Algerijn. Noureddine Morceli is de naam, 21 jaar, geboren in de armoedige kuststrook van Algerije en voorbestemd om de grootste atleet aller tij den te worden. Twee jaar geleden was hij nog een 'nobody', nu zijn de topatleten ly risch over het loopwonder van de middenlange afstand. Zo kan het ook. Ella Kovacs 'duikt' tijdens de finale van de 800 meter naar een bron zen plak. Vlak voor de finishlijn kwam de Roemeense ten val, wist toch de derde plaats te beha len. foto epa TOKYO FRANS DREISSEN GPD-VERSLAGGEVER Aouita, de 'Koning van de Woestijn' bestempelde hem als de „aankomend superatleet van de jaren negentig." Sebastian Coe dicht hem zelfs bovenaard se krachten toe. „Hij heeft iets goddelijks in zijn lopen." Mor celi zelf blijft tamelijk nuchter onder al die complimentjes. „Ik heb slechts één doel voor ogen: op de afstanden tussen de 800 en 5000 meter beter worden dan Said Aouita." Morceli's ster rees snel toen de ex-handballer/voetballer in 1988 een beurs aan het Ri verside College in Californie kreeg. Hij boekte flinke vooruit gang onder leiding van Ted Banks, die evenwel vlot het veld moest ruimen voor Morceli's broer Abderrahmane. Banks is desondanks nog vol lof over zijn ex-pupil. „Hij is koppig, naïef en eigenwijs, maar heeft bijzon der veel power in zijn benen." En vooral dat laatste is een gevreesd wapen van de Algerijn. Morceli is met 1.72 meter rela tief klein voor een 1500 meter loper, maar zijn tred is krachtig en soepel. Ontspannen dravend noteerde Morceli zowel in Hel sinki als in Zurich 3.31.00 op de 1500 meter en kwam hij in Stockholm tot een bijna identie ke tijd: 3.31.01. Het wereldre cord van Aouita (3.29.46) wan kelde. „Als iemand mijn tijden kan breken dan ben jij het", had Aouita Morceli in een trainings kamp in Mexico toevertrouwd. Ster .Aouita zei: ik was de loper van de jaren tachtig en jij wordt de ster van de jaren negentig. Dat was het grootste compliment dat ik ooit heb gekregen", blikt Morceli achterom. Morceli spie gelt zich graag aan de viervou dig wereldrecordhouder. „Ik heb hem altijd zeer bewonderd, maar ik heb bovenal geleerd van zijn fouten." Aouita, de gunsteling van ko ning Hassan II, gaf de Algerijn zelfvertrouwen. „Hij analyseer de mijn races en benadrukte dat alleen de consistentie, het con stant goede tijden lopen en presteren, een groot atleet van iemand maakt." Morceli: „Ik geloof in mezelf. Ik werk keihard, rust en reis en lees in de Koran. Daar put ik mijn kracht uit." Morceli is overtuigd van zijn kwaliteiten op de middenlange afstanden. „Ik denk dat ik de 1500 meter in 3.28 kan lopen." Voorlopig staat de wereldtitel op de 1500 meter hoog op zijn verlanglijstje. Daarvoor heeft de Noord-Afrikaan de laatste maanden veel werk verzet. De bergtoppen in Mexico, de Zwit serse Alpen en het Atlasgebergte in Algerije vormden het decor voor zijn trainingsarbeid. „Hoe en wat ik precies train, houd ik liever geheim." Morceli, die zich in februari het 1500 meter wereldindoorre- cord toeeigende en kort daarna de wereldtitel veroverde, kijkt al uit naar komende zondag. In de finale van de 1500 meter kruist hij het pad van zijn idool Aouita. De man naar wie de snelste trein in Marokko is ge noemd (tussen Casablanca en Rabat) en die vorig jaar een operatie aan beide benen on derging, is belust op revanche. TOKYO FRANS DREISSEN GPD-VERSLAGGEVER De race aller tijden. Een etmaal na de machtsgreep van Carl Le wis was de sprint nog steeds ge spreksthema nummer een in Ja pan. De Lewis-gekte kent er geen grenzen. Talloze keren werd de snelste (dopingvrije) 100 meter uit de geschiedenis op de televisie herhaald. De kranten stonden er bol van en posters van de kersverse we reldkampioen gingen als zoete broodjes over de toonbank. De enige die onder alle opwinding ijskoud bleef was Ben Johnson. „Lewis was gewoon de beste zondagavond'reageerde de Canadees enigszins zuurtjes. Meer wilde de onttroonde we reldkampioen er niet over kwijt. De slechte start, de geweldige inhaalrace en het sterke eind- schot. De sprint werd gisteren onder de 'microscoop' gelegd. Lewis bleek met 0,140 seconden slechts als vijfde op het start schot te hebben gereageerd. Mitchell bewoog met 0,090 se conden als eerste, gevolgd door Stewart (0,120) en Burrell (0,126). „De reactietijd van Le- wis was gewoon goed", vond coach Tom Tellez. „Maar om dat Carl nogal lang is heeft hij iets meer tijd nodig om op gang te komen. Dat verklaart zijn achterstand na de eerste me ters". Van doorslaggevende beteke nis was vooral de versnelling tussen zeventig en tachtig me ter. Op die tien beslissende me ters bereikte de dertiger met 43,737 kilometer per uur zijn topsnelheid. Daar waar Burrell en Mitchell vervolgens kostbare honderdste seconden verspeel den, hield Lewis zijn tempo uit stekend vast. Zeker van de winst was de veelvoudig Olympisch kampioen echter pas na negen tig meter. Op dat punt ging Le wis zijn clubgenoot Burrell en rivaal Mitchell met eenhon derdste seconde vooraf. De finale was overigens meer dan een gevecht tussen Lewis en Burrell. Het was tevens een prestigestrijd tussen de lapanse sportschoenengiganten Mizuno en Asics. Asics ontwierp voor Burrell een schoen met een af wijkend spike-patroon. Maar het model moest het afleggen tegen de vederlichte sloffen (115 gram) die I>ewis showde en waarmee in het laboratorium van Mizuno ruim een jaar lang was geëxperimenteerd. De schoen is zo licht dat Lewis een paar per wedstrijd verslijt. „Het is net alsof ik op blote voeten loop", merkte Lewis op. De ontwikkeling van de su perschoen alleen al kostte an derhalf miljoen dollar. Het ver nuftige eraan is dat noppen van speciaal hard plastic de gebrui kelijke keramische spikes heb ben vervangen. „Maar of ik er echt voordeel van heb gehad durf ik te betwijfelen. Het waren toch de benen die het werk de den." Lewis concentreert zich nu volledig op het verspringen. Hij laste daarom gisteren een rust dag in. Hij bezocht alleen de voorronden 200 meter, waarin l-eroy Burrell met een 29-ste tijd (21.21) in de tweede ronde werd geëlimineerd. Surinaamse Vriesde treedt uit de schaduw TOKYO GPD Atlete Letitia Vriesde heeft in Suriname lang niet de status van Anthony Nesty. De zwem mer werd drie jaar terug in Se oul op slag een nationale held door goud op de honderd meter vlinderslag te winnen. Ook Vriesde maakte die Olympische Spelen mee, maar sneuvelde in de halve finales. Zelfs na Tokyo zullen ze haar in de straten van Paramaribo nauwelijks herkennen. Een prachtige vijfde plaats op de 800 meter ten spijt. Vriesde woont al zes jaar in Rotterdam, waar ze zich in de schoolbanken en de ailetiekbeter dacht te kun nen ontwikkelen. Bij de Rotterdamse atletiek- club AVR en onder de vleugels van Haico Scham leerde de frêle atlete inderdaad veel bij. Het voorlopige hoogtepunt beleefde ze gisteren in de finale van de 800 meter. Vriesde (26) draafde in de zuinige binnenbaan niet alleen naar een persoonlijk re cord van 1.58,25, ze hield waar achtig grootheden als Christine Wachtel en Svetlana Masterko- va achter zich. Tegen winnares Nurutdinova en haar heldin Quirot bleek ze nog niet opgewassen, evenmin als tegen Kovacs en Mutola die rollebollend de finishlijn pas seerden. „Dit is een schitteren de afsluiting van het seizoen", glunderde Vriesde. Letitia Vriesde heeft lang overwogen de Nederlandse na tionaliteit aan te vragen. Scham: „Pas dit jaar heeft ze eindelijk een permanente ver blijfsvergunning gekregen. Nu heeft ze maar besloten haar paspoort te houden. De IAAF gaat ook niet over een nacht ijs als het op naturaliseren aan komt. Zeker niet, nu Letitia na mens Suriname reeds op een aantal grote toernooien is uitge komen. En ach, ze heeft er ook wel voordeel van. Wie van de Nederlandse ploeg kan zeggen dat hij of zij al is aangewezen voor de Olympische Spelen van Barcelona?" CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- Binnenkort start da cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Den Haag, Delft, Zoetermeer, Leiden, Hlllegom, Alphen a/d Rijn, Gouda. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal 1295,- Men kan zich nog aanmelden. Lagere school ais vooropleiding is voldoende Het examen is op 8 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achter hoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijt(je) te beginnen Ook Is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, etc. beheren SUBSIDIE TOT 100% MOGELUK SVoor gratis Brochure of aanmelden, bel: Stichting Horeca Onderwijs Postbus 1161, Breda. Tel. 076-710078 I OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF DE 'SUPERSCHOENEN' van Carl Lewis zijn be hoorlijk prijzig. Alleen de ontwikkeling kostte al an derhalf miljoen dollar Atletiekfederatie doet Nemethspeer in de ban GPD-VERSLAGGEVER Moses Tanui en Richard Chelimo hebben Kenya de eerste WK-medailles bezorgd. En als de voortekenen niet bedriegen zal het daar niet bij blijven. De Oostafrikanen, gis teren heer en meester op de tien kilometer, zijn deze week veel meer van plan. Op de steeple-chase bijvoorbeeld, sinds jaar en dag het domein van de Kenyaanse vliegge- wichten. Vreemd genoeg lag een machtsgreep op de 10.000 meter niet eens voor de hand. Hoewel de tiener Chelimo op 25 juni in Hengelo het wereldrecord van Barrios be dreigde en Tanui al jaren bij het veldlopen met de besten mee kan, stonden de Kenya- nen wel met stip, maar niet het hoogst ge noteerd bij de bookmakers. Die plaatsen waren ingeruimd voor de Italiaan Salvatore Antibo en Khalid Skah uit Marokko. De tactiek van de Kenyanen was er naar. Chelimo, met zijn 18 jaar de benjamin van het peloton, gaf na de eerste opwarmronde al zo veel gas dat het veld in een mum van tijd totaal uit elkaar lag. „Het was duidelijk: de Kenyanen wilden ons intimideren. Een slimme zet, het was hun enige kans", zei Skah. Zelfs zijn befaamde eindsprint kon de Marokkaan niet meer op het paard helpen. Op de streep kwam een ontketende Skah drie seconden te kort op winnaar Tanui en Chelimo, de houder van het jeugdwereldre- cord op deze afstand. Tanui dook met 27.38,75 krap twee seconden onder zijn persoonlijk record. Na twee zilveren plak ken op het WK-cross was de medaille in Tokyo zijn eerste op het internationale tar tan. De bizarre opening, met supersnelle tij den op de eerste drie kilometer (2.41,96, 5.21,13 en 8.01,79), waar de momenteel ge blesseerde Barrios gedurende zijn wereldre cord-race niet aan kon tippen, was Marti ten Kate uiteraard een gruwel. De Twent vatte in zijn laatste rondgang weliswaar de uitgewoonde Antibo in de kraag, maar dat huzarenstukje was schone schijn. Ten Kate finishte als veertiende in 28.33,49 minuten, twee seconden langzamer dan zaterdag en royaal boven zijn beste prestatie uit 1988 in Seoul. Zijn veelbelovende optreden op de Spe len, maar ook de achtste plaats van vorig jaar in Split, inspireerde marathonloper Ten Kate dit jaar tot een uitstapje naar de piste. Het is de vraag of Tokyo hem heeft bevre digd. „Spijt heb ik toch niet. Ik heb in maart en april door een bilspierblessure nu een maal weinig kunnen doen. Laat ik die ach terstand meewegen, dan vind ik een fina leplaats nog heel wat", hield Ten Kate zich groot. Benauwd De omstandigheden zaten hem ook niet mee. „Het was weer eens benauwd van avond. En dan dat waanzinnige aanvang- stempo. Ik kwam al vrij snel alleen te han gen. De groep voor me bleef te lang uit zicht", dacht Ten Kate terug aan zijn wor steling, die hij overigens nog beëindigde met een venijnig eindsprintje. Van de 5000 meter, later deze week, verwacht hij geen wonderen. „Dat doe ik er voor de gein bij. Anders zit ik tot de sluitingsceremonie te niksen". Het Oranje-kamp, toch al met weinig illu sies afgereisd naar Japan, heeft drie donke re dagen achter de rug. Joke Kleyweg raakte al geblesseerd voordat ze op mocht, Ellen van Langen figureerde met een ingepakte achilleshiel en voor Gretha Tromp bleek de achtste horde te hoog. Alleen Letitia Vriesde stuntte, helaas voor de KNAU onder Suri- het lijkt me niet onlogisch. We willen van al die foefjes af. Een speer hoort glad te zijn. Iedere atleet moet gelijke kansen heb ben, en dus met hetzelfde ma teriaal gooien." Steve Backley, net als Jan Ze- lezny in Tokyo sensationeel ge wipt in de kwalificatie, was de laatste werper die het wereldre cord met een orthodoxe Sand- vik-speer brak. De Brit deed dat vorig jaar juli in Stockholm, waar hij 89.58 meter overbrug de. Kort daarop overtrof Zelez- ny, maar ook Backley zelf die prestatie met de zogeheten Ne- meth-speer. De IAAF zal ook dat speciaal gefabriceerde wa pen met ingang van het nieuwe meer tolereren. De speer, ooit van ordinair berkehout met een scherpe ijze ren punt, heeft in de loop der jaren duizend en een wijzigin gen ondergaan. De grootste was die in 1986, nadat de Oostduit ser Hohn 104 meter had gewor pen en baanatleten hun leven niet meer zeker waren. Om te voorkomen dat de spies op het tartan zou landen werd het zwaartepunt verlegd. De IAAF De Europese atletiekunie ver bood de Nemeth-speer op het F.K in Split, maar stond weer met de mond vol tanden op het antwoord uit Scandinavië. Bij de firma Nordic Sport, die het marktaandeel met de ouderwet se Sandvïk dreigde te verliezen, was het zoveelste nieuwe model ontwikkeld. Oud-speerwerper Leif Lundmark was zelfs de luchttunnel ingedoken om het foefje uit te proberen. Het ei van Columbus heette voortaan Sandvïk Champion, waarvan de schacht met flinterdun plastic tape is omwonden. Vooral bij tegenwind zou het voordeel ze ven tot tien procent zijn. Dat klopte ook wel, want Sep- po Raty vebeterde zich begin dit jaar met de Champion twee keer spectaculair. De Fin gooide in het Japanse Shizuoka 91.98 en in eigen land 96.96 meter. Door het in Tokyo uitgesproken veto van de IAAF zullen die machtige worpen binnenkort waarschijnlijk uit de boeken worden geschrapt. Gyulai: „We gaan weer met één maat meten. Het handboek met reglementen gaat nu al drie bladzijden over speerwerpen, dan moet er maar een paginaatje bij." De Kenianen vieren hun medailles op de 10.000 meter. Links draagt gouden-medaillewinnaar Moses Tanui de nationale vlag. gebood het handvat vier centi meter naar voren te brengen. Nemeth Maar toen de Hongaar Miklós Nemeth in 1989 een speer met een 'opgeruvvde staart' introdu ceerde, was het hek weer van de dam. Boden, Zelezny en Back ley joegen elkaar met de Neme th-speer het afgelopen seizoen op naar vier wereldrecords bin nen drie maanden. Het aërody namisch vermogen van het Hongaarse materiaal was door de ingreep zo vergroot, dat de 100-meter grens opnieuw akelig dichtbij kwam. Speerwerper Seppo Raty, die gisteren zijn wereldtitel verloor aan landgenoot Kimmo Kin- nunen, dreigt binnenkort ook zijn wereldrecord kwijt te raken. De Fin wierp dit jaar 96.96 me ter, maar gebruikte bij die gele genheid een speer die de IAAF per 20 september gaat verbie den. Volgens Istvan Gyulai. lid van de internationale atletiekfedera tie, is het best mogelijk dat daarom ook het wereldrecord fotoepa wordt geschrapt. „Daarover wordt binnenkort beslist. Maar

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17