Regio 'Eerst principe-akkoord verplaatsing markt' 'Karakteristiek Holland hoeft niet mooi te zijn' Raad 'ongelukkig' met aankoop grond Raad Leiderdorp wil afname afval belonen Lustrum Warmondse speeltuinvereniging dinsdag 27 augustus 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: PIET KOOREMAN LEIDEN NIEUWSLIJN Reparatie vloer De Does duurt langer LEIDERDORP - De reparatie van de tegelvloer in het Leider- dorpse zwembad De Does duurt waarschijnlijk langer dan de twee weken die de gemeente ervoor had uitgetrokken. Het zwembad zou in verband met de werkzaamheden gesloten zijn tot eind volgende week. Tot wanneer De Does de deuren nu dicht houdt, is nog onduidelijk. De tegelvloer moet worden gere pareerd, omdat het gebruikte voegcement van onvoldoende kwaliteit is, waardoor de tegels loslaten. Wellicht relatieregister in Leiderdorp LEIDERDORP - Het Leiderdorpse college van burgemeester en wethouder moet zich buigen over de mogelijkheden voor een relatieregister, waarin homoseksuele 'echtparen' kunnen wor den ingeschreven. Die opdracht gaven de WD- en Groen Links fracties gisteravond tijdens de raadsvergadering aan B en W. Hoewel de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft gead viseerd te wachten met een dergelijk register tot er wettelijke be palingen voor zijn, willen de twee fracties toch alvast een onder zoek naar de mogelijkheden in Leiderdorp. In vier andere ge meenten in Nederland bestaat al wel een relatieregister. Leiderdorpse Schakel eist noodlokaal LEIDERDORP - De Leiderdorpse katholieke basisschool de Schakel aan het Van Alphenplein eist een noodlokaal om een ex tra groep leerlingen te kunnen onderbrengen. De Stichting Ka tholiek Onderwijs Leiderdorp/Zoeterwoude-Meerburg heeft hiertoe bij het ministerie van onderwijs een beroe p ingediend. De gemeente had het schoolbestuur voorgesteld om gebruik te maken van een leegstaand lokaal in de scholen de Vogelweid aan het Heelblaadjespad of de Meijehof aan de Vronkenlaan. De Schakel wees dit voorstel echter af en eist nu in de onmiddellijke omgeving van de school een onderkomen. Arts kleuterbureau met pensioen OEGSTGEEST De arts van het kleuterbureau in Oegstgeest, A.C. Bobbert, neemt donderdag 5 september afscheid. Zij is 16 jaar op het kleuterbureau in Oegstgeest werkzaam geweest. Daarnaast had zij dezelfde functie al 21 jaar in Katwijk. Bobbert is om gezondheidsredenen vorig jaar al gestopt met haar werk zaamheden. Ouders en kinderen kunnen volgende week don derdag tussen 16.00 en 17.30 uur in wijkgebouw 't Kruispunt, Zuidstraat 135 te Katwijk, de kleuterbureau-arts vaarwel zeggen. Shuttlebus Hoofddorp en Leiden HOOFDDORP Tussen Hoofddorp en Leiden rijdt sinds giste ren een zogenaamde shuttlebus. Deze spitssneldienst (lijn 165) brentgt reizigers in 42 minuten van Hoofddorp Overbos naar het station in Leiden. Behalve in Hoofddorp rijdt de bus door Nieuw-Vennep, Abbenes en Oegstgeest. Weiland in ruil voor bouwtoestemming De Leiderdorpse raad is 'niet gelukkig' met de aankoop van grond in het gebied de Bloe- merd II. De gemeente wil een aantal percelen weiland kopen van het bouwbedrijf Noorlan- der, in ruil voor de toezegging dat Noorlander in het gebied tachtig woningen mag bouwen in de vrije sector. 'Koppelver koop' noemde D66-fractievoor- zitter E. Grootaarts de aankoop tijdens de raadsvergadering van gisteravond. Alleen de PvdA en Groen Links stemden echter te gen het college-voorstel. „Deze aankoop belooft niet veel goeds voor andere gronden in Leiderdorp, want er blijkt op deze manier zaken te doen met de gemeente," vond PvdA-frac- tievoorzitter V. Molkenboer. „De gemeente had niet zo snel overstag moeten gaan en geen concessies moeten doen op hoe de grond straks wordt inge vuld." Volgens wethouder H. Veld- stra (ruimtelijke ordening) kan de aankoop in Bloemerd II ver dere speculaties juist tegen gaan. „Ik geef u op een briefje dat die gronden anders nog veel meer voorwerp van speculatie waren geworden. Speculatie op grond is nu eenmaal een gege ven." Hoewel het bestemmings plan voor de Bloemerd II nog niet is vastgesteld, is de raad gisteravond in feite akkoord ge gaan met woningbouw op het huidige groengebied tussen de Dwarswatering en de provin ciale weg. Er moet eerst een principe-akkoord komen over de even tuele verplaatsing van de weekmarkt, voor het college twee werkgroepen instelt die de praktische mogelijkhe den onderzoekt van verplaatsing van de markt naar win kelcentrum Santhorst en behoud van een mini-markt op de Hoofdstraat. raadsvergadering te voorkomen LEIDERDORPUESBETH BUITINKdat dg verp|aatsjng 'op de rails Met die boodschap probeerden wordt gezet en een rijdende de Leiderdorpse CDA-, PvdA- trein wordt die niet meer valt te en Groen Links-fracties gister- stoppen', zoals PvdA-fractie- avond tijdens de gemeente- voorzitter V. Molkenboer het uitdrukte. Wethouder C. Huigen trachtte de politici gerust te stellen: in de commissieverga deringen van volgende week en de volgende raadsvergadering kunnen de fracties zich uitspre ken over de werkgroepen. Voor A. Roest (CDA) en Molken boer was de toezegging amper voldoende. Roest vroeg uitdruk kelijk om een raadsdiscussie over de verplaatsing voordat de praktische mogelijkheden wor den bekeken. „Ik voel me met een kluitje in het riet gestuurd. We zijn nu tien maanden verder sinds de verplaatsing voor het eerst ter sprake kwam en er is nog altijd geen duidelijkheid. Het college wil dat de werkgroe pen vóór december hun bevin dingen op tafel leggen: dan komt er dus nog eens een half jaar bij. Ik vind dat niet juist," aldus de CDA-fractievoorzitter. Molkenboer nam zelfs het 'onaanvaardbaar' in de mond. „Dit begint te lijken op politieke drammerigheid en eigenzinnig heid van de wethouder. Dit is voor ons onaanvaardbaar. Hier stopt het." Uiteindelijk schaar de de PvdA-er zich in onver wachte broederlijkheid achter Roest, die in de raadsvergade ring van 30 september een dis cussiestuk over de markt wil be handelen. „Wij hebben er be hoefte aan dat de raad zich in toto uitspreekt," aldus Roest. In de commissievergaderin gen van volgende week wordt het college-voorstel voor de twee werkgroepen besproken. Daarin worden onder meer vier onderzoeken op een rijtje gezet, waaronder het voorstel van de Kamer van Koophandel om de markt naar de Van Diepenin- genlaan te verplaatsen. Volgens burgemeester A. Bruggeman komen ook nieuwe feiten in het voorstel naar voren. Welke dat zijn werd gisteravond echter niet duidelijk! DOMEINEN Abrupte overgang fascineert architect Van den Berg Ze trekken er zich er terug om op adem te komen, inspiratie op te doen of verdriet te ver werken. Soms laten ze de plek aan anderen zien, maar meestal zijn ze er alleen. In deze rubriek, die tijdelijk Op 't Randje vervangt, vertellen be kende inwoners van Wasse naar, Warmond, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude over hun domei nen. Vandaag is dat JA van den Berg, architect in Leider dorp. LEIDERDORP UESBETH BUITINK „Die rand van het stedelijk ge bied, dat fascineert me. De abrupte overgang van bebouwd naar niet-bebouwd." De gepen sioneerde Leiderdorpse archi tect JA van den Berg wijst op zijn domein. Vanaf de plaats waar de Achthovenerweg over de Does loopt, heeft hij goed uitzicht op de bebouwing langs het water. „De Does is hier een natuurlijke grens van de bebou wing, maar een dergelijke over gang langs de Zijl vind ik net zo intrigerend." Van den Berg mag zich de geestelijk vader noemen van een groot deel van de Leider dorpse bebouwing. „Het eerste dat ik deed was de Laan van Ouderzorg. Verder heb ik de Van Poelgeestlaan ontworpen, die hele strook flats langs de En- gelendaal, ongeveer een kwart van de Voorhof, nou ja, overal wel dingetjes. Het laatste wat ik heb gemaakt is dat wijkje Holt- lant, met dat torentje op de hoek van de Persant Snoepweg. Ik denk dat ik in Leiderdorp toch wel 3500 woningen heb gebouwd." Van den Bergs professionele aandacht wordt meer getrokken door de gedachte achter de be bouwing dan door een pittoresk uitzicht. „Zo'n grensgebied aan de Does: waarom is het opge houden op die plaats? Daar zit een beslissing achter, die je kunt terugdenken op basis van handel, van het grondgebruik, van scheepvaart." „Hier bij de Does gaat het dus om het plotseling afkappen van de bebouwing; je zou het woord contrast kunnen gebruiken. In Venetië zie je dat ook: het water is de weg en de huizen staan in het water. Daardoor is het ook heel dicht bebouwd. In een stad het water staan. De kades zijn er vrij smal, net als in Leiden aan de Botermarkt en het Galgewa- Tegenstelling „Voor mij is die karakteristieke overgang belangrijk. Het is de tegenstelling van wonen en werken tegenover een open ruimte. Het introverte karakter van de stad en het extraverte karakter van het landschap. Het water als de grens tussen be bouwing en open gebied. Aan de ene kant staan bedrijfjes en woningen door elkaar en aan de overkant is er niets. Nou ja, een boerderijtje, maar dat is bijna stoffering, zoals een bomen groep. Op die plaatsen is Hol land het karakteristiekst en dat hoeft niet altijd te betekenen dat het ook mooi is." „Het heeft een meerwaarde. Als er aan het rand van het wa ter eerst een weg zou liggen en dan pas de bebouwing, gaat het mis. Dat zie je als je bij voor beeld op de Van der Valk Bou- manweg fietst, je voelt je op een stukje niemandsland, want de berm is geen verblijfsruimte. Het kan weer wel als er een heel groot groen grasveld ligt." „We noemen dit een 'harde overgang'. Een zachte overgang zie je bij voorbeeld op de Velu- we, waar de bebouwing als vin gertjes vanuit de dorpskern het landschap insteekt. In de bui tenwijken hier is het ook moei lijk een harde overgang te ma ken. Een eigen huisje in een buitenwijk roept allerlei roman tische gevoelens op. Iedereen voelt zich dan ineens een soort kasteelbewoner: er komen de meest primitieve woonverlan- gens naar boven. En dat is be langrijker dan de economische belangen." Keus „We moeten de keus maken: een soort Los Angeles met alle maal villaatjes, of een woontype zien van dat eigen stukje groen. Er is altijd een restruimte om villa's heen. Meestal is er veertig procent bebouwing toegestaan op de grond die mensen in be zit hebben. Als je daar nou meer van maakt, zeg zestig procent, en je bouwt er bij voorbeeld pa tiowoningen op, dan kan je dichter op elkaar bouwen. Dan gebruiken we meer grond van het schaarse stuk dat we heb ben." „Er is een grens aan hoogbouw, aan altijd maar de lucht in gaan bij gebrek aan ruimte. Dus moet je de grond beter gebruiken. Maar we moe ten ervoor waken dat we die na tuurlijke grenzen overschrijden. Als je eenmaal over zo'n grens van water bent heen gegaan in de richting van het groen om je heen, is de hond los." Architect J.A. van den Berg, geestelijk vader van een groot deel van Leiderdorp, bij zijn domein: de Does als grens van de bebouwing. &EZEIENEN ?UCHOL\/INCKl< Wr WARMOND De Schölvinck- bank in het Plantsoen tegenover de Katholieke kerk aan de War- mondse Herenweg is in de afge lopen maanden gerestaureerd. Slechte plekken in het beton zijn hersteld en de bank heeft een tale zitplaats ter plekke te her stellen. De restauratie heeft de gemeente 12.000 gulden gekost. fOTO HOLVAST nieuw verfje gekregen. De letters in de rugleuning zijn nu weer goed zichtbaar. Daar is te lezen dat het betonnen gevaarte in 1929 een geschenk was van de Warmondse burgerij aan de toenmalige burgemeester Schol- vinck. Aanvankelijk was het de bedoeling de bank uit elkaar te halen en in het atelier van de res taurateur op te knappen. Demon tage bracht echter het risico van beschadiging met zich mee, zo dat werd besloten de monumen- Vossenhol wil eigen stek neerzetten LEIDERDORP Leiderdorpse huishoudens die minder afval produceren dan gemiddeld, moeten worden be loond. De Leiderdorpse ge meenteraad hoopt op die ma nier te stimuleren dat mensen meer afval afgeven voor herge bruik. „De Vereniging voor Ne derlandse Gemeenten loopt niet erg hard voor het idee, dus zul len we zelf via onze politieke contacten de discussie in Den Haag moeten aanzwengelen," LEIDEN/LEIDERDORP» In de Leidse Merenwijk is gis teravond om ongeveer zeven uur op de Broekweg een exhibi tionist aangehouden. De man aldus wethouder C. Huigen tij dens de raadsvergadering van gisteravond. De gemeente Lei derdorp kan niet zelf een belo ning instellen. In de verorde ning Reinigingsheffingen die de raad eind vorig jaar vaststelde, was wel in een dergelijke stimu lans voorzien. Huishoudens met kleine mini-containers hoefden minder heffing te beta len dan de eigenaren van de grote grijze bakken. De provin cie floot Leiderdorp echter te rug- bleek een 20-jarige Leiderdor per te zijn die bekende zich de afgelopen tijd meermalen aan hetzelfde vergrijp schuldig ge maakt te hebben. warmond De Warmondse speeltuinvere niging het Vossenhol viert dezer dagen haar eerste lustrum. Af gelopen weekeinde waren er op het terrein aan de Bemhard- straat een ballonnenwedstrijd. Zo'n tweehonderd kinderen bezochten het jeugdcircus en een barbecue. De 85 donateurs van het Vossenhol proberen al enige tijd geld bij elkaar te krij gen om een eenvoudig houten huisje met een toilet aan de Bernhardstraat te kunnen bou wen. Daartoe is een envelop- penloterij georganiseerd die tot nu toe ongeveer 900 gulden heeft opgebracht. Afgelopen weekeinde bracht ruim 400 gul den in het laatje. „Het zal nog wel even duren voordat dat huisje er staat," zegt bestuurslid B. Kapteijn. Het Vossenhol heeft bij de gemeen te een bouwvergunning voor het huisje aangevraagd, maar deze bleek nog niet verleend te kunnen worden voordat het be stemmingsplan is gewijzigd. „Maar de gemeente staat niet onwelwillend tegenover ons verzoek," weet Kapteijn. Het onderkomen gaat waarschijnlijk ongeveer 10.000 gulden kosten. „Dat is veel geld voor ons. maar het is echt nodig. Kinderen gaan nu vaak bij mensen uit de buurt naar het toilet. Als het nodig is kunnen we bij buurtbewoners ook electriciteit aftappen, maar dat kunnen we natuurlijk niet blijverf doen." Het Vossenhol hoopt over een jaar een houten lokaal te hebben. Exhibitionist aangehouden in Leiden stand van 500 meter per dag af- gedeeld, de laatste 500 meter leggen. De eerste drie dagen mo- moet verplicht op vrijdag worden gen naar eigen inzicht worden in- afgelegd. foto jan holvast ZOETERWOUDE De eerste van de nationale zwemvier- daagse is gisteren in het Zoeter- woudse zwembad Haasbroek be gonnen. Gedurende vier dagen moeten de deelnemers een af-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15