Leiden 3= 'Geen restauraties door bezuinigingen' Wel systeem in straatnamen Stevenshof Bezuinigingen gemeente zijn 'te ver van het bed' Bioscoop in openlucht Vrouwenkerkplein Bierfestival op Vrouwenkerkplein Eis van 30 maanden cel voor straatrover Paardehoofd in zak Sportvissers hebben tijdens een hengelpartij een paardehoofd uit het water van De Zijl gehaald, ter hoogte van de Admiraal Banckertweg. Het paardenhoofd zat gewikkeld in een zak, waar door restanten van het dier naar buiten staken. De gemeenterei niging heeft het hoofd opgehaald, waarna het naar een destruc tiebedrijf gaat. De politie onderzoekt nog hoe het hoofd in het water is terechtgekomen. Brand aangestoken In de kelder van een woning aan de Sperwerhorst is vannacht brand uitgebroken die volgens de politie vermoedelijk is aange stoken. De bewoner ontdekte de brand rond middernacht en waarschuwde behalve de brandweer ook de politie. De agenten vonden in de kelderbox vier fietsen met daarop een bromfiets, waarvan de tankdop was losgeschroefd. In de kelder hing bo vendien een benzinelucht, wat het vermoeden van brandstich ting vesterkte. De politie heeft geen aanwijzingen wie de brand kan hebben gesticht. Bedorven kindervoeding In Centrum Onderdak in de Rembrandtstraat beleefde een ou derpaar gisteravond benauwde uren na het voeden van hun kind. De baby had rond een uur of tien dorst gekregen en kreeg flesvoeding, die het met zichtbare tegenzin opdronk. Kort daar op werd het kind ziek en onderzochten de ouders de babyvoe ding, die vreemd bleek te ruiken. Op advies van een arts lieten de ouders het kind braken. Het voedsel werd naar het politiebu reau gebracht, waar het wordt onderzocht en eventueel wordt doorgestuurd naar het technisch laboratorium in Rijswijk. dinsdag 27 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS GEWONE BURGERS STRAATNAMENCOM- NIEUWSLIJN Stichting Diogenes in het nauw door korting gemeente De Stichting Diogenes kan geen nieuwe panden meer restaureren als de bezuinigingsplannen van het college van B en W doorgaan. Dat betoogde voorzitter C. Han gisteravond tijdens een inspraakbijeenkomst van de ge meente. Zij deed een klemmend beroep op het gemeen tebestuur af te zien van het idee om totaal 1,5 miljoen gulden te korten op de subsidies voor stadsvernieuwing en verbetering van particuliere woningen. gerestaureerd appartement. Volgens Han wordt het ook zonder de bezuinigingen van de gemeente voor de stichting al steeds moeilijker om nieuwe projecten aan te pakken. Dit omdat de prijzen van de pan den steeds hoger worden. „We streven ernaar om een gebouw per jaar te restaureren, maar dat lukt nauwelijks." Ook twee andere insprekers protesteerden tegen dit onder deel van de bezuinigingsopera tie, die miljoenen guldens moet opleveren. Wethouder T. van Rij De stichting heeft sinds 1973 ir totaal twintig panden in d<| Leidse binnenstad laten restau reren. De monumentale gebou wen zijn omgebouwd tot appar tementen die worden verhuurd Als de bezuinigingen doorgaan, moet Diogenes stoppen met deze activiteiten. Han: „Als we geen subsidie meer krijgen, worden de huren onaanvaard baar hoog." Op de wachtlijst van de stichting prijken 150 na men 1 volkshuisvesting verdedig de het voorstel met de medede ling dat de gemeente het geld voor verbetering van woningen 'gerichter' wil besteden. Subsi die wordt nu verstrekt volgens het principe 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt'. Mensen die een verbouwing zelf kunnen be talen krijgen geen subsidie meer, terwijl mensen met een laag inkomen wel steun ontvan gen. „We willen eerst kijken hoe noodzakelijk de restauratie is." Bovendien vindt Van Rij dat steeds een 'duidelijke keuze' moet worden gemaakt aan wel ke huizen het geld wordt be steed. De gemeente kan subsi die geven voor het opknappen van een particuliere woning in de binnenstad, maar ook voor het groot onderhoud van huurflats. De rijkssubsidie voor deze projecten wordt namelijk helemaal geschrapt, aldus de wethouder. Informatie over installatie voor afvalscheiding Bewoners van Zuid-West krijgen binnenkort een brief van de gemeente met infor matie over het plan om een scheidingsinstallatie voor af val te bouwen naast de riool waterzuivering. Ook komt er een voorlichtingsbijeen komst voor de wijk, aldus milieuwethouder H. de la Mar. Nadat het Zuidhollandse afval verwerkingsbedrij f Proav de plannen voor de af- valfabriek bekend had ge maakt, ontving het wijkcomi- té in Zuid-West honderden reacties van bewoners. Ook bij de gemeente kwamen tientallen brieven binnen. Volgens De la Mar is daar nog niet op gereageerd om dat de gemeente eerst wil uitzoeken wat de inhoud van het plan precies is en welke procedure gevoerd moet worden voordat de bouw kan beginnen. Boekje moet duidelijkheid verschaffen over 'vrouwenbuurtjes' Het is kennelijk nog weinig mensen opgevallen, want er wordt heel wat afgedwaald in deze wijk, maar in de straat- naamgeving in de Stevenshof zit wel degelijk een systeem. Ook deze wijk kent haar com ponisten-, verzetshelden- en schrijversbuurL „Het probleem is alleen dat het allemaal vrou wen betreft, en die zijn bij het publiek vaak veel minder be kend dan hun mannelijke colle ga's. Het systeem valt dus niet zo duidelijk op", zegt mevrouw A. Ouborg, lid van de Leidse straatnamencommissie en werkzaam op de afdeling stede- bouw van de gemeente. Als het aan de straatnamen- jmmissie ligt krijgen de Ste- venshofbewoners eind dit jaar of begin volgend jaar wat meer 'houvast'. De commissie wil na melijk de gegevens van alle vrouwen naar wie een straat in de Stevenshof is vernoemd in een boekje bundelen en dat ver volgens huis aan huis in de wijk verspreiden. „Waarbij y/e dan maar hopen dat mensen, als ze eenmaal weten wat die vrou- hebben gedaan, de ver schillende buurtjes ook makke lijker kunnen thuisbrengen." Of dat boekje er ook inder daad komt, is nog niet helemaal zeker. De straatnamencommis sie heeft nog zo'n 15.000 gulden nodig voordat ze het kan laten drukken. „We hebben inmid dels al wat geld gekregen van verschillende instellingen, maar dat is nog niet genoeg. We zijn dus hard op zoek naar spon- Aardige verhalen Het idee voor het boekje ont stond nadat een stagiaire van Leidse universiteit, Ilse Rijk, een scriptie had geschreven over de naamgeving van de Stevenshof. „Ze had meegeholpen om meer feiten te verzamelen over de wen naar wie straten zijn vernoemd. Daarbij ontdekte ze heel aardige verhalen en ge schiedenissen. Toen haar scrip tie af was, dachten we: het is toch zonde om dit in een bu reaula te laten liggen. Vooral LEIDEN* JANET VAN PUK Op het bord in de hal van het stadhuis hangt een papiertje. De inspraakbijeenkomst over de bezuinigingsplannen wordt gehouden op de tweede verdie ping, meldt de tekst. Het blaad je lijkt bijna overbodig. Verre weg de meeste bezoekers weten de weg naar de burgerzaal maar al te goed te vinden. Het zijn raadsleden of ambtenaren. Er komen maar een handjevol 'gewone burgers' af op de voor lichtingsbijeenkomst, die wordt geleid door een onpartijdige voorzitter. Negen schriftelijke reacties zijn binnengekomen op de plannen van het college van B en W, die miljoenen guldens moeten opleveren. Vijf daarvan zijn afkomstig van gemeentelij ke organen. Eén van een politie ke partij, de WD. De inspraakavond levert maar een paar extra reacties op. De VW verklaart zich tegen de in voering van toeristenbelasting. De ondernemers in de binnen stad willen geen 500 gulden per jaar betalen voor schoonmaak acties. Een architect en een an dere spreker verklaren zich te gen de bezuinigingen op subsi dies voor het restaureren van panden. En woordvoerders van de Stichting Diogenes, de Stich ting Welzijn en de Stichting Nieuw-Groenhoven geven een toelichting op de protestbrieven die ze eerder verzonden. De bijeenkomst is dan ook na een uurtje afgelopen. Wethou der Steven de Vreeze van finan ciën haalt na afloop zijn schou ders op. „Ik ben niet ontevre den, het was leuker geweest als er wat meer mensen waren Be komen. Maar het is goed verlo pen. Ik ben wel eens bij bijeen komsten geweest waar hele maal niemand op kwan draven. En hier waren toch wel twintig of dertig burgers, denk ik." Zijn schatting lijkt wat aan de hoge kant. De Vreeze heeft geen verkla ring voor de geringe opkomst. Voor de zomer drongen alle po litieke fracties er nog op aan om de bezuinigingsplannen zo dui delijk mogelijk te verwoorden in een boekwerkje, zodat de 'bur gers' er goed op konden reage ren. „De afgelopen jaren heb ben aangetoond dat bezuini gingsplannen niet leiden tot veel reacties. Pas als er iets ge beurt in de directe woonomge ving, komen mensen in actie. Denk maar aan de plannen om de groene stukjes te bebou wen," zoekt De Vreeze naar een verklaring. Veel van de plannen staan 'ver van het bed', denkt hij. „De meeste voorstellen, niet alle maal, hebben vooral gevolgen voor de ambtenaren." Het kan ook zijn, filosofeert de wethou der verder, dat het pakket dege lijk in elkaar zit en dat de men sen er niet zoveel problemen mee hebben. Carolein Han, de voorzitter van de Stichting Diogenes die als eerste het woord voerde, denkt aan een heel andere re- -den. „Wat jammer hè, dat er zo weinig insprekers zijn. Maar ja, ik vind het ook eng om zo het woord te doen." Ouburg is het overigens op merkelijk dat veel van de 'Ste venshof-vrouwenbetrekkelijke onbekenden zijn gebleven. „Aan hun werk kan het niet hebben gelegen, want dat was soms revolutionair Mevrouw A. Ouborg van de Leidse straatnamencommissie: „Als mensen beter weten wat die vrouwen hebben gedaan, ontdekken ze misschien sneller het systeem in de Stevenshof." foto jan holvast ook omdat we heel wat tele foontjes hebben gekregen van mensen die wilden weten wat de vrouw van hun straat nu ei genlijk had gedaan. En dus be sloten we te kijken of we er een boekje van konden maken. Wat ons betreft geïllustreerd met zo veel mogelijk foto's. Want het is vaak heel grappig of verrassend om de dame in kwestie voor je te zién." Volgens Ouburg is het overi gens opmerkelijk dat veel van de 'Stevenshof-vrouwen' be trekkelijke onbekenden zijn ge bleven. „Aan hun werk kan het niet hebben gelegen, want dat was soms revolutionair. Neem bijvoorbeeld Anna Reynvaan. De naam zegt waarschijnlijk niemand iets, maar ze is wel de grondlegster van de moderne ziekenverpleging in Nederland, een van de eersten die rond 1880 de toen afschuwelijk slech te ziekenhuizen drastisch ver beterde." Die onbekendheid van veel vrouwen speelde de straatna mencommissie in het begin parten. „Toen we hadden beslo ten dat de straten in de Stevens hof naar vrouwen zouden wor den vernoemd, kwamen we al snel op het probleem: wie? Zelf konden we maar zo weinig na men verzinnen, dat ik al snel begon te vrezen dat het uitein delijk maar tot een enkele buurt beperkt zou blijven." „Ik vond echter dat we moes ten doorzetten, en ben toen maar bij deskundigen - een conservator van een kunstmu seum, muziekkenners, toneel gaan informeren of zij nog wat namen wisten. Dat hielp, want uiteindelijk hadden we er vol doende om zo'n 140 straten te vernoemen. En bovendien ge noeg om verschillende wijkjes een aparte categorie te geven. Zo hebben we nu de Leidse- vrouwenbuurt, een wijkje met toneelvrouwen, musici, femi nisten en met vrouwen die be langrijk werk hebben gedaan op het gebied theologie, gezond heidszorg of de exacte weten schappen." „Want dat bleef het uitgangs punt: het moet te onderschei den zijn. We wilden niet lukraak wat vrouwennamen door de wijk strooien, want dan weet je zeker dat mensen erin blijven verdwalen. Dat gebeurt nu ook nog ja, maar ik ben ervan over tuigd dat dat nu nog onwennig heid is. Dezelfde klacht hoorde je tien jaar geleden over de Me- renwijk. Maar daar kunnen de meeste mensen inmiddels al heel aardig hun weg vinden." een aantal speakers en een kraampje met snacks en drankjes completeren de 'drive-inn' (al zijn auto's verboden). De organisatie is in handen van het Kijkhuis en het Praethuys. De hoofdfilm van de avond begint om 21.30 uur. Het is de komi sche western 'My Name is Nobody' van Sergio Leone met Terence Hill en Henry Fonda. Toe- gang tot plein en open-luchtbioscoop is gratis. Het Vrouwenkerkplein wordt aanstaande donder dagavond omgetoverd tot Leidens grootste open luchtbioscoop. Dit ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe kijkhuisseizoen. Op het plein achter de Haarlemmerstraat komt een wit filmscherm van zes bij drieënenhalve me ter te hangen. Enkele tientallen stoeltjes, tafeltjes, ACTIEF IN VRUE TUD Railparades J. Krijnen uit Waddinxveen toont woensdag 28 augustus, tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse Vereniging van Vrienden en Belangstellenden het Spoor- en tramwezen (NVBS), dia's over zogeheten railparades. Dat zijn feestelijke optochten spoor- en trammaterieel. Krijnen schenkt onder meer aandacht aan de railparades de Salzburger Lokalbahn, de Haagse tram, Tram '90 en de trammaatschappij in Halle in de voormalige DDR. De avond wordt gehouden in de zaal van de NZH aan de Rijnsburgerweg 1 in Leiden. De aanvang is 20.00 Midzomerfeesten Op 29, 30 en 31 augustus zijn er in winkelcentrum De Luifel- baan midzomerfeesten met als thema 'Daar zit muziek in'. Be halve een braderie, een kermis en een curiosamarkt, zijn er op tredens van onder meer Eddy Christiani, Imca Marina, Wies Cavé en Tropicana. Inlichtin gen: 765604 Tuindagen Het volkstuincomplex Ons Bui ten houdt op 31 augustus en 1 september open dagen van 11.00 tot 17.00 uur. De plaats is achter de Willem de Zwijgerlaan bij tuinnummer 274. Inlichtin gen: 217470 LEIDEN LOMAN LEEFMANS Raaf, Koekelaerse Doedel, Dikke Mathilde en Verboden Vrucht. Dat zijn slechts enkele namen van biersoorten die volgende week zaterdag op het Vrouwen- kerkplein te koop en te drinken zijn. Vijf cafés, een jeugdhotel en een restaurant organiseren samen op 7 september, het 'Eerste Leidse Nazomer Bierfes tival'. Op het plein achter de Haarlemmerstraat zijn in kleuri ge kraampjes ongeveer 33 soor ten bier van de mobile taps ver krijgbaar in de originele, bijbe horende glazen. De organisatie heeft de diver se brouwerijen zover gekregen ook nog bijna zestig bieren in de fles te leveren die eveneens verkrijgbaar zijn. Het bierfestijn wordt aangevuld met een brouwdemonstratie en een ruilmarkt voor bierartikelen zoals viltjes en glazen. Het eve nement telt verder diverse snackkraampjes en wordt muzi kaal omlijst door uiteenlopende bands en muziekgroepen. Het bierfestival begint om 12.00 uur en duurt tot 21.00 uur. De organisatie bestaat uit de Spons, 't Praethuys, de Ver gulde Krujk, de Leidsche Salon, Lits Jumeaux, de Trechter en Li- nea Recta. Het gaat ook door bij regen. In dat geval wordt het ge hele plein overdekt. Blauwe spijkerbroek voor jongens en meisjes Maat 92 t/m 182 AMSTERDAM/LEIDEN - Tegen een 20-jarige Leidenaar is giste ren voor de Amsterdamse rechtbank dertig maanden ge vangenisstraf geëist, waarvan tien voorwaardelijk. De man heeft in Leiden in een koffie shop ingebroken en in Amster dam een bejaarde vrouw van haar handtas beroofd. Op 16 mei van dit jaar sloeg de man samen met een oude schoolkameraad met een ijze ren staaf het glas uit de toe gangsdeur van eeen koffieshop aan de Zoeterwoudesingel. Een maal binnen viel de buit nogal tegen: 25 gulden, een radiocas setterecorder. wat drank, siga retten en levensmiddelen. De Leidenaar volgde een medische opleiding en woonde intern. Hij kreeg een bescheiden studie toelage, maar zou daar niet van kunnen rond komen. Drie dagen na de inbraak liep hij met een 15-jarige vriendin in Amsterdam. Zij vertelde de lei denaar over haar vriendjes die inbraken pleegden en tasjes roofden. „Ik wilde laten zien dat ik dat ook durfde," aldus de tijdens de zitting. Op de Olympiaweg in Amsterdam trok hij vervolgens de handtas van een 91-jarige vrouw uit haar handen. Zij kwam ten val en brak daarbij een elleboog en een schouder. Ook sloeg ze met haar hoofd op de stoeprand, raakte buiten bewustzijn kwam pas in het ziekenhuis weer bij kennis. Aan de val hield ze ook een hersenschudding over. Ge tuigen zagen de man korte tijd later bij station Zuid lopen, waama de politie hem uit de bosjes kon vissen. „Ik snap niet hoe ik mezelf heb kunnen verlagen om zoiets te doen," zei de Leidenaar giste ren. Officier van justitie J.M. Sassen burg sprak van een 'laffe daad'. Ze eiste een hoge straf wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Het hoogbejaarde slachtoffer woon de tot aan de straatroof zelf standig en reed nog auto. Pas kort geleden mocht ze het reva lidatiecentrum verlaten, maar nog steeds is ze hulpbehoe vend. Een tweede reden voor de hoge eis zag de officier in het criminele verleden van de ver dachte. Hij kreeg in 1989 een geheel voorwaardelijke celstraf van vijf maanden voor een aan tal inbraken. Uitspraak over twee weken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11