Leidsch Dagblad PvdA slikt ontkoppeling A Rusland dreigt grenzen aan te passen Zilver voor De Bruin Geluidswal langs vuiloverslag Leiden Romanov-telg wil nieuwe tsaar worden Dinsdag 27 augustus 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39632 Losse nummers f 1,45 FEITEN EN MENINGEN Westen kan niet meer om Jeltsin heen BINNENLAND Excuses Lubbers aan de Indische gemeenschap Kroaten vluchten j 'Geen restaura- Graf Oscar Wilde naar Hongarije ties als bezuini- 1 in Parijs druk be- I gingen doorgaan' zocht Kabinet gered, lagere inkomens opgekrikt met belastingmaatregelen Vice-premier Kok heeft zich gisteren neergelegd bij het schrappen van de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Met ingang van 1 januari 1992 volgen de uitkeringen niet meer automatisch de ontwikkelingen van de lonen in het bedrijfsleven. Met allerlei maatregelen wordt er voor ge zorgd dat de uitkeringsgerechtigden er volgend jaar bru to 2,85 procent bij krijgen. stimuleren. De jongste CPB-cij- fers geven aan dat zonder maat- DENHAAG GPD Premier Lubbers benadrukte regelen de werkloosheid vanochtend op een persconfe- zal toenemen, verklaarde Lub- rentie dat ontkoppeling nodig bers. Hij deed een beroep op de was om de werkgelegenheid te sociale partners om te kiezen voor werkgelegenheid boven in komen. „Het pakket komt ma terieel in guldens op hetzelfde neer als de doelstellingen die waren neergelegd in de koppe lingswet", zo zei hij. Lubbers noemde het „een klein wonder" dat de principes van de koppelingswet en een goed werkgelegenheidsplan en een doorbreking van de loon- prijsspiraal met elkaar waren te verenigingen. „Er is een mooi kind geboren, dat ligt er nu". Vroeg in de avond bereikte de ministerraad een akkoord op hoofdlijnen over de koppeling. Kok en minister De Vries van sociale zaken kregen de op dracht dit akkoord verder tot in alle details uit te werken. Om streeks middernacht bereikten ook zij overeenstemming. Kok toonde zich vannacht positief over het resultaat. De fractievoorzitters van CDA en PvdA, Brinkman en Wölt- gens, waren enigszins verbaasd. Zij wilden inhoudelijk nog niet reageren omdat zij het voorstel eerst willen zien. Zij zeiden er wel vertrouwen in te hebben dat de beide ministers een defi nitieve oplossing kunnen vin den. Ingewijden wezen er gister avond op dat de discussie voor namelijk een prestige-gevecht is geweest. CDA-fractievoorzitter Brinkman en zijn partijgenoot minister De Vries wilden per se de koppeling per 1 januari af schaffen omdat dit extra werk gelegenheid oplevert. Kok ver-, zette zich daar tot het uiterste tegen omdat hij bang is dat de PvdA-achterban daartegen in opstand zal komen. De koppeling wordt per 1 januari afgeschaft maar minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid wilde dat gisteravond na afloop van het kabinetsberaad niet zo formuleren. „De mensen om wie het gaat gaan er per 1 januari tenminste zoveel op vooruit als wanneer je allerlei moeilijke begrippen als koppelen of ontkoppelen toepast," zo maakte hij zijn toehoorders duidelijk. foto anp cor mulder Een humorist is iemand wiens vrolijkheid van zijn hart naai hersenen is verhuisd Otto We/ss VANDAAG PAGINA'S - j Feiten en meningen Familiebenchten Info Het kabinet heeft besloten de belastingvrije som met twee honderd gulden extra te verho gen, de aftrek voor arbeidskos ten met 450 gulden op te trek ken en de inflatiecorrectie te la ten vervallen. Dat laatste levert 1,2 miljard gulden op. Dat be drag word gebruikt voor de eer der genoemde maatregelen. Verder gaat de ww-premie om laag en stijgt de wao-premie iets. Al met al gaan de uitkerin gen volgend jaar met 2,85 pro cent omhoog, evenveel als de ambtenarensalarissen. Zie ook pagina 3 NIEUWSLIJN Republieken vrezen Russische overheersing Aspirant-conducteurs stromen toe Er is veel belangstelling voor de begin augustus gestarte wer vingscampagne voor NS-conducteurs en -conductrices. Inmid dels hebben 10.000 mensen bij NS een informatiepakket opge vraagd en dat is een ongekende respons, aldus een NS-woord- voerder. De spoorwegen hebben ongeveer 1000 extra conduc teurs nodig, onder meer om de agressie in de trein binnen de perken te houden en omdat er steeds meer treinen gaan rijden. De campagne gaat nog door omdat nu nog niet is te voorzien hoeveel belangstellenden solliciteren en door de (strenge) selec tie komen. Bovendien hebben relatief weinig mensen uit de Randstad gereageerd terwijl men daarjuist zit te springen om conducteurs. Drugshandelaar in Duitsland gepakt De Duitse politie heeft gisteren bekendgemaakt vrijdag 25 kilo heroïne in beslag te hebben genomen en vier handelaren te hebben gearresteerd, onder wie een Nederlander. De Duitse po litie had van Nederlandse collega's begrepen dat een 49-jarige Nederlandse drugshandelaar zijn best deed een grote hoeveel heid heroïne te verkopen. Het volgen van de Nederlander maak te ook de aanhouding mogelijk van de drie kopers. De vier had den de transactie net achter de rug toen de politie in een zijzaal van een wegrestaurant binnenviel en hen op heterdaad betrap- Erik de Bruin is vanmorgen bij het wereldkampioenschap atle tiek in Tokyo op het onderdeel discuswerpen als tweede geëin digd. De 28-jarige Nederlander kwam tot 65,82 meter. Slechts de Duitser Riedel kwam- met 66,20 m verder. De Hongaar Horvath werd met 65,32 m der de. Niet de gedoodverfde favorie te Merlene Ottey, maar de voor malige Oostduitse atlete Katrin Krabbe veroverde vanochtend de wereldtitel op de 100 meter. Dank zij een bliksemstart nam Krabbe in de finale meteen een voorsprong van een hieter op de rest van het veld. In de laatste fase kwam de Ameri kaanse Gwen Torrence nog sterk opzetten, met in haar spoor Merlene Ottey. Maar op de meet had de Duitse nog vier honderdste van een seconde (10.99 om 11.03) over voor het goud. Het zilver was voor Tor rence, terwijl de diep teleurge stelde Jamaicaanse, die in 56 wedstrijden ongeslagen was ge bleven, genoegen moest nemen met de bronzen medaille. Haar landgenoot Winthrop Graham daarentegen kon zijn geluk niet op. Hij legde beslag op het zilver op de 400 meter horden, achter de ongenaakba re Zambiaan Samuel Matete. De Britten moeten het voort aan zonder Linford Christie doen. De Europese recordhou der op de 100 meter kondigde vanochtend zijn afscheid aan. De Amerikaan Michael Johnson toonde zich ongenaakbaar op de 200 meter, die hij won in 20.01 seconde. Zie verder de sportpagina Na de.onafhankelijkheidsverklaring va met verf besmeurd portret van Lenin r MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT President Jeltsin van de Russi sche Federatie heeft gedreigd de grenzen met naburige repu blieken te corrigeren als zij uit de Sovjetunie stappen. Volgens president Noersoeltan Nazarba- jev van Kazachstan zou een der gelijke stap oorlog tussen de re publieken kunnen veroorzaken. In de overige republieken groeit de vrees voor Russische over heersing. Het signaal voor inter-repu- blikeinse spanningen werd gis teren afgegeven door Jeltsins woordvoerder Pavel Vosjtsja- In een door hem onderte kende verklaring van de Russi sche president wordt gesteld dat „Rusland zich het recht voorbehoudt de grenzen met nabuurrepublieken te herzien in het geval deze zich afschei den uit de Sovjetunie". Vosjtsjanov zei gisteravond dat Rusland doelt op de voorna melijk door Russen be woonde gebieden in noord-Kazachstan, de Krim en het Donbass-ko- lenmijngebied in de Oek raïne. De Oekraïne heeft zich zaterdag onafhanke lijk verklaard. Kazachstan stond op het punt het nieuwe Unieverdrag te te kenen, maar dat werd ver hinderd door de mislukte staatsgreep vorige week. „Als deze republieken met Rusland een nieuwe Unie vormen, zijn er geen problemen", aldus Vosjt sjanov. „Maar wanneer ze dat weigeren, dan hebben we de plicht te zorgen voor de President Nazarbajev van Ka- Russische bevolking daar. Deze zachstan zei gisteren dat hij in gebieden werden ontgonnen de gewijzigde omstandigheden njet janger het Unieverdrag kan door Russen en we kunnen moeilijk mee instemmen zo maar weg te geven." Parijs wil EG-top met Jeltsin en Gorbatsjov PARUS DPA-AFP De Franse premier Cresson wil Sovjet president Gorbatsjov en zijn Russische collega Jeltsin uitnodigen voor een bij zondere topbijeenkomst van de lidsta ten van de EG. Cresson heeft premier Lubbers, de huidige voorzitter van de EG-raad, al van het voorstel op de hoogte gebrachL Voor de Franse radio zei Cresson dat de top „zo snel moge lijk" moet plaatsvinden. tekenen. Het parlement Oekraïne zou aanvankelijk pas volgende maand be slissen over het verdrag, maar inmiddels is voor de cember een referendum uitgeschreven over de on afhankelijkheid. Vóór de mislukte staats greep van vorige week drongen Sovjet-president Gorbatsjov en Jeltsin aan op snelle ondertekening van het nieuwe Uniever drag. Na de coup zeiden beide presidenten dat het ontwerp moet worden ge wijzigd, opdat meer be voegdheden van de cen trale autoriteiten worden LEIDEN» JANET VAN DUK De bewoners van de Rijn- en Schiekade in Leiden worden binnenkort verlost van de herrie die de vuiloverslag aan de Haagweg veroorzaakt. Wethou- i der H. de la Mar van milieu wil dat zo spoedig mogelijk een ge luidswal langs het terrein -wordt geplaatst. De Leidse wethouder vindt dat de kosten (ongeveer ander halve ton) moeten worden ge deeld door de Gevulei (de ge meenschappelijke vuilverwer king Leiden en omgeving), de Spoorwegen en het Zuidhol landse afvalbedrijf Proav. Het laatste orgaan heeft inmiddels ingestemd met dit voorstel. Mochten de Nederlandse Spoorwegen niet willen meebe talen, dan gaat de wethouder een andere oplossing zoeken. „Want er moet snel wat gebeu ren. Metingen hebben duidelijk aangetoond dat sprake is van toename van de geluidsover last." Op het terrein aan de Haag- weg worden containers met huisvuil uit de Leidse regio overgeladen op treinen, die het afval naar Drenthe vervoeren. Dat gebeurt sinds de sluiting van de Leidse vuilverbranding, een jaar geleden. In eerste in stantie dacht de gemeente dat voor activiteiten op dat terrein geen vergunning nodig was, maar gesprekken met onder meer de provincie hebben dui delijk gemaakt dat een vergun ning wel vereist is. Aan het verlenen van de ver gunning wordt de voorwaarde verbonden dat maatregelen te gen de geluidsoverlast worden genomen. Een vergunningaan vraag kan echter wel een jaar of langer in beslag nemen. „Daar kunnen we niet op wachten", aldus De la Mar. THE INDEPENDENT Toen groothertog Vladimir Kirillovitsj Ro manov, hoofd van de keizerlijke dynastie van Rusland, het nieuws hoorde, gaf hij spontaan een bescheiden feestje in zijn ver blijf in het Bretonse vissersdorpje St. Briac en vroeg hij zijn bedienden zijn koffers te pakken. En er zullen meer feesten worden gehouden ter ere van de groothertog wan neer hij vrijdag aankomt in de plaats waar hij 74 jaar geleden werd geboren, de (in middels) Finse stad Borga, 130 kilometer van de grens met de Sovjetunie. In voorgaande jaren kwam groothertog Vladimir nooit dichter bij de residentie van zijn voorouders, St. Petersburg, dan tijdens zijn bezoeken aan Borga. Maar terwijl de korte regeringsperiode van de bolsjewisti sche parvenu's in dat vulgaire provincie stadje Moskou ten einde loopt, winnen groothertog Vladimirs lang gekoesterde dromen van een triomfantelijke terugkeer langzaam aan realiteit. In deze verwarrende tijden zijn de Russen wanhopig op zoek naar hun wortels. Dit heeft al geleid tot de herontdekking van de orthodoxe kerk en de groothertog hoopt dat de jongste revolutie een heftige nostalgie voor de monarchie zal aanwakkeren. Hij werd geboren voor het tsaardom, hij werd opgevoed om tsaar te worden en als alles meezit wordt hij mis schien nog tsaar ook. De groothertog is de zoon van de volle neef van de laatste tsaar, Nicolaas de Twee de, en achterkleinkind van de Britse konin gin Victoria. Toen de bolsjewieken bijna de gehele keizerlijke familie uitmoordden, ging de titel van tsaar over op Vladimirs vader, die in 1938 overleed. De vrouw van de groothertog, Leonida, is ook van koninklijke komaf. Zij stamt uit de Bagration dynastie, het laatste vorstenhuis van Georgië voordat het door Rusland werd geannexeerd. Groothertog Vladimir heeft nooit ge werkt, afgezien van een korte periode in 1938, toen de Britse koning George de Zes de hem een eenvoudig arbeidersbaantje be zorgde in een fabriek in Lincolnshire, om dat hij „het leven van de gewone mensen wilde begrijpen". Met uit Rusland meege smokkelde familiejuwelen kocht de groot hertog zijn verblijf in St. Briac. Hij studeer de aan de Londense School voor Economie en spreekt vijf talen vloeiend. In Moskou ijveren verschillende politieke partijen openlijk voor herstel van het tsaar- dom en tenminste elf leden van het Russi sche parlement zijn verklaard voorstander van de monarchie. Tijdens een receptie in Parijs ter ere van de honderdjarige Frans- Russische alliantie liepen meerdere Sovjet- diplomaten op de groothertog toe. bogen het hoofd en fluisterden: „Uwe Keizerlijke Hoogheid". Vooralsnog blijft onduidelijk in wat voor politiek systeem Vladimir als tsaar zal kun nen terugkeren. Zelf heeft hij verklaard een constitutioneel monarch te willen zijn, maar tegelijkertijd wijst hij niet alleen het communisme, maar ook het socialisme resoluut van de hand. De keizerlijke huis houding heeft laten doorschemeren dat groothertog Vladimir met lede ogen ziet hoe zijn land uiteenvalt, hoewel hij de Balti- sche staten niet onder dwang wil vasthou den. Hij gelooft dat al zijn onderdanen, ook niet-Russen, gelukkig zullen zijn onder zijn heilzame heerschappij. Hoogvliet wil 'Antilliaanse conferentie' Tv-programma's Regio RTVShow Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 19 HET WEER afgestaan aan de republieken. Wel zouden de republieken snel een principe-verdrag moeten tekenen. De vrees voor Russische over heersing in de overige republie ken werd gisteren aangewak kerd door de Russische vice- president Roetskoi. Tegenover buitenlandse correspondenten bepleitte hij Russische controle op de nuclaire arsenalen van de Sovjetunie. Rusland vreest het uiteenval len van de Sovjetunie. Het gaat niet alleen om de republieken die zich willen afscheiden, maar ook om autonome republieken binnen de Russische Federatie zelf, die zich onafhankelijk wil len verklaren, zoals Tatarstan en Basjkirië. Meer nieuws over de Sovjetu nie op pagina's 2 en 4 Vverwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met zon In de ochtend plaatselijk mist. Overigens penoden met zon, maar ook enkele wolkenvelden Droog. Middagtemperatuur rond 22 gra den Weinig wind, kracht 3 of minder. Veel huisartsen worden bedreigd door patiënten Agressie van patiënten tegen hun huisartsen is geen uitzon dering. Dat blijkt uit de reacties op een oproep van het Nieuws blad Gezondheidszorg. Onge veer 500 van de 8000 huisartsen meldden gevallen van agressie, waarmee volgens het blad het topje van de ijsberg zichtbaar is geworden. Bijna de helft meldde dreige menten. scheldpartijen of chan tage. Vijftig artsen werden be dreigd met fysiek geweld, In achttien gevallen werd een mes of revolver getrokken. Eén arts is met een mes gestoken. Mis handeling deed zich bij 27 huis artsen voor. De oorzaak ligt volgens de meeste artsen in het ongeduld van de patiënt over de beschik baarheid van de huisarts of de weigering om direct naar een specialist door te verwijzen. De Landelijke Huisartsenvereni ging (LF1V) is in juni begonnen met een onderzoek. HOELANG KÜNTU NOG ZONDER? leem een mtrotfuctie- MtWNRMBAbael 1 Mi|n sboni 1 oe»™. nd 26,45) via eutome- I tische betaling* Per kwaï rtaal (f 76.75) via accept o,ro 1 Per kwaï naai (t 76.75) via euto- 1' matisch e betaling* De Rotterdamse deelgemeente Hoogvliet wil met andere ge meenten praten over de proble men met Antilliaanse ingezete nen. Volgens de Hoogvlietse deelgemeenteraadsvoorzitter Elemans moeten de gesprekken zich toespitsen op onderwerpen als werkgelegenheid, scholing en huisvesting. Hij denkt verder dat nieuwe bedrijven moeten worden ver plicht een bepaald aantal al lochtonen in dienst te nemen, waardoor iets aan de werkloos heid onder deze bevolkings groep kan worden gedaan. Zo'n afspraak kan ook worden ge maakt voor scholing. Nummer bank/girorekening I e bezorging) I Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden i 8 400053" I

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1