Leiden Ballade van een zomernacht 'Leiden was aantrekkelijke stad voor joden' BOERHAAVE COLLEGE Maandag 26 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: PIET KOOREMAN NIEUWSLIJN Keukenbrand in nieuwbouw In de keuken van een in aanbouw zijnde woning aan de Van Speykstraat heeft zaterdagmorgen brand gewoed. Het vuur werd veroorzaakt door een lekke gasleiding en een oververhitte geiser. Door vlot ingrijpen van de brandweer bleef de schade beperkt tot een tweetal kastjes en een gedeelte van het plafond. De be woners moeten nu enkele weken langer wachten voordat ze hun huis kunnen betrekken. Volgens de politie is het aan de oplet tendheid van een buurman te danken - want hij was het die het vuur ontdekte - dat de brand snel bedwongen kon worden. Biertap verduisterd Een mobiele biertap, eigendom van een 52-jarige Leidenaar, is het afgelopen weekeinde verduisterd. De Leidenaar had de tap verhuurd aan een twee mannen die keurig de huur betaalden. De tap werd enkele dagen later echter niet teruggebracht. De schade wordt geschat op enkele honderden guldens. Man in elkaar geslagen Een 27-jarige Leidse man is in de nacht van zaterdag op zondag op de Hogewoerd door vier mannen afgetuigd. Dat gebeurde nadat de Leidenaar het had opgenomen voor een 24-jarige vrouw, naar wie de vier mannen opmerkingen hadden gemaakt. Hij werd getrapt en geslagen. De leidenaar hield aan de vecht partij een gapende hoofdwond over. Bekisting in brand Een flinke brand heeft vrijdagavond gewoed op een bouwplaats bij de Zelderustweg in de Stevenshof. Werklui waren daar bezig beton te drogen met branders toen de bekistingen vlam vatten. Een korte hevige brand kon snel door de brandweer worden be dwongen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Medicijnen terecht Een Zwitserse arts, op bezoek in Amsterdam en logerend in het Leidse Holiday Inn, is vorige week beroofd van zijn koffer. In die koffer zaten naast persoonlijke bezittingen ook een aantal, voor al voor kinderen, gevaarlijke medicijnen. Een 13-jarige jongen vond de koffer afgelopen vrijdag terug in een container aan de Van Anrooystraat. ACHTERGROND REDACTEUR KAREL BERKHOUT PvdA tussen hoofd en hart verstrikt geraakt In totaal 21 bandjes traden zaterdagavond op in de omgeving het Rapenburg, •foto hielco kuipers LEIDEN KAREL BERKHOUT Het theehuis wordt een spook huis in de uren van de zaterdag nacht, de ruiten weerspiegelen tientallen lichtjes van de café's. In een muziektent aan de Doe- zastraat is een jazz-band kort geleden opgehouden met spe len. Een bleke jongen in het hel le licht rookt vermoeid een siga ret. Naast hem zit Mariska Ver- es, als een droeve afgeschmink- te clown na het optreden. Je Ve-1 nus, je vuur en je verlangen was overhalen zij bijna 20 jaar geleden als de len, als kleurrijke vrouw van het Schok kende Blauw in de hitparade. Nu zangeres van The Mariska Veres Shocking Jazz Quintet in café Bogaards Place. Het is Summer jazz '91 in Leiden van 4 uur 's middags tot 2 uur in de nacht. 'Zomer' wil zeggen een bruine huidskleur op de gezich ten, korte broeken en zomerjur ken, een zwoele avond, een drukte als op een zomerse dag aan het strand, Gershwin's Summertime in de straten en een uitgelatenheid van mensen die nog even van de vakantie willen genieten voor zich weer te begraven in werk of studie. 'Jazz' zijn de 21 bandjes in de Kaiserstraat, de Doezastraat, op gele tenten de Boisotkade en het Rapen- zwelt burg. Een Poolse groep laat zich middernacht gemakkelijk den de meeste bezoekers. Ver- glimmende schedel we want zingsbijeenkomsten en dan kun heeft geroepen. Nog een- je goed meedeinen. Negeer de maal haalt de 'glasblazer' soort bierglas met mondstuk te schoenen, voorschijn een 'kazoo' zegt een kenner. Nog eenmaal zet ten twee vrouwen voor het po dium zich in beweging voor de laatste dans. Dan moeten de niemand lijkt te ontbreken. Op een reclame-bord stapelen de bierglazen zich op, in de lak van geparkeerde auto's zitten krin gen. Een Britse dame tracht met haar auto door de menigte te komen en loopt hopeloos vast, vriendelijk toegeknikt door voorbijgangers. Een breedge schouderde dronkelap heeft meer succes en zet iedereen op zij. Een vrijgezellenavond is uit de hand gelopen en een met halsband en zwarte kleren toe- J getakelde jongen komt voorbij jjSEÏÏÏ met een opblaaspop die af en toe lucht nodig heeft. De jazz-nacht lijkt een requi- 'glasscherven die knerpen aan je em voor de zomer die zijn af scheid viert. Het is nazomer ge worden en de laatste zomerzon lijkt na te gloeien in de verlichte cafés en muziektenten. De laatste blues-muziék speelt de ballade vai Vrijgezellen De tocht gaat langs podia die aan elkaar zijn geklonken met biertappen, door een zacht klot sende en zachtmoedige menig te. Muziek versterft tussen de de lichtjes en na enkele pas sen. En de muziek is goed, De wao-discussie heeft een ontredderde PvdA veroor zaakt, zo bleek ook afgelopen vrijdagavond op de plaatselijke ledenvergadering Bij de PvdA-ledenvergadering over de wao nam wethouder Steven de Vreeze vrijdagavond laat het woord. „Ik had een stuk willen schrijven onder de wat cynische titel: waarom Nelleke en Flip elkaar nooit zullen vin den," zei hij. Hij doelde op de aanwezige Nelleke Bouman die zich sterk maakt voor behoud van de wao-uitkering en op PvdA-econoom Flip de Kam die vindt dat die uitkeringen te duur worden. „In de PvdA leeft zowel het gevoel van solidariteit met de zwakkeren als het ver stand dat de wao nog wel te be talen moet blijven en die keuze kunnen wij maar niet maken," verklaarde hij. Hij sloeg de spijker op zijn kop tijdens ae vergadering die een even ontredderde PvdA toonde als elders in het land. De Partij van de Arbeid is ergens tussen hoofd en hart verstrikt geraakt. Er waren mannen die nog deel hadden uitgemaakt van de So ciaal Democratische Arbeiders Partij, de voorgangster van de PvdA. Zij hadden de crisis i: de verte fluit blues-harpje. Studenten na de ontgroening, geblondeerde vrouwen met een wijntje, mannen in strakke t- shirts, bebrilde jazz-kenners, W. van Zegveld onderzocht jarenlang geschiedenis LEIDEN JANET VAN DUK Leiden heeft eeuwenlang een behoorlijk tolerant gemeente bestuur gehad. Een duidelijk voorbeeld daarvan is dat joden die in de sleutelstad leefden konden doen en laten wat ze wilden. Op andere plaatsen was dat wel anders. „Misschien heeft het iets te maken met de ontwikkeling van de bestuur ders. Het waren allemaal men sen die hadden gestudeerd, en er was een nauwe band tussen Leiden en de staten-generaal. Ettelijke gemeentebestuurders zaten ook in de regering," aldus W. van Zegveld. Hij deed jarenlang onderzoek naar de geschiedenis van joden in Leiden. De resultaten daar van publiceerde Van Zegveld in drie boeken. Van elk boek zijn zeven exemplaren gemaakt, die behalve in het gemeente-archief onder meer ook te vinden zijn in het Joods Historisch Museum in Amsterdam en op de univer siteit van Jeruzalem. De 71-jarige inwoner van Ca- pelle aan de IJssel is nu bezig met de geschiedenis van het Joodse Weeshuis. Het is de be doeling dat ook over dit onder werp drie boeken verschijnen. In een deel staan foto's, die Van Zegveld onder meer heeft ge kregen van een voormalig per soneelslid van het tehuis aan de Roodenburgerstraat. Ook wil hij de korte geschiedenis beschrij ven van de joodse lagere school aan het Pieterskerkhof, die van 1 november 1941 tot 17 maart 1943 bestond. Dat Van Zegveld zo geïnteres seerd is geraakt in de joodse ge schiedenis van Leiden, is toeval. Drieëntwintig jaar geleden, toen hij nog directeur was van een handelsonderneming, gingen zijn beide zoons in dezelfde week het huis uit. Zijn vrouw - Alida Regeer - keek hem aan en zei: 'Wat moeten we nu?'. Van Zegveld dacht terug aan de oor log. Toen hij zat ondergedoken, zocht hij een en ander uit over de geschiedenis van zijn familie. „We kunnen nu wel in jouw ge schiedenis duiken," zei hij te gen zijn vrouw. Wortels Haar wortels moesten in Leiden te vinden zijn en dus vertrok het echtpaar op een zaterdagoch tend naar het Leidse gemeente archief. En daar zijn ze sinds dien niet meer weg te slaan. Toen de heer des huizes nog niet was gepensioneerd, .zat het De eerste joden die volgens zijn gegevens naar Leiden kwamen (rond 1470) waren Jan Jozef- zoon de Joode en David Maria de Joode. Ze kwamen uit Frank furt, 'dat is altijd het centrum geweest van joden in Europa'. Omstreeks 1710 moeten 55 joden in Leiden hebben ge woond, de stad telde toen zo'n 45.000 inwoners. Aan het eind van de 18e eeuw waren er rond de 200 joden. „De emancipatie van de joden begon toen. Ze mochten na de Franse revolutie alles, ook elk vak uitoefenen, wat voor 1795 niet het geval Bovendien was er in Lei- r toe lopen. Maar la ter verspreidden ze zich over de hele stad. Synagoge Oorspronkelijk hielden de joden hun samenkomsten in wonin gen. Lange tijd is gedacht dat de eerste synagoge in 1723 werd ingericht in een huis op het Le vendaal, maar dat is volgens Van Zegveld een vergissing. Die woning werd immers een jaar later weer verkocht, de eigenaar maakte honderd gulden winst. „In 1731 werd een pand ge kocht op het Levendaal en de den met vader Drees de verzor gingsstaat helpen opbouwen in de jaren vijftig en waren nu vastbesloten het verworven recht op wao tot het uiterste te verdedigen. En er was een man als raadslid Loek Geradts, tevens vakbonds man, die de wao te duur vindt worden. „Er zijn manieren waarop de wao wordt bedreigd: dat 'ie wordt afgeschaft of dat wij hem op een gegeven mo ment niet meer kunnen beta len. Wij moeten de kosten be heersen anders gaat de wao ka pot." Volgens fractie-voorzitter Hans Baaijens wint dat stand punt steeds meer aan begrip in de PvdA. Losgewoeld Maar de verdeelheid is nog veel ingewikkelder in de PvdA, waar zoveel hoofden zoveel zinnen lijken te hebben. De wao-dis cussie heeft zeer diepliggende tegenstellingen losgewoeld tus sen allerlei mogelijke groepen, de realo's tegenover de fundi's, de intellectuelen tegenover de arbeiders, degenen die hoe dan ook in de regering willen zitten tegenover hen die desnoods dan maar weer de oppositie in willen. En bij alle debatten over inkomensverdeling en verwor ven rechten, die nog eens wor den aangewakkerd door de ver schrikkelijk slechte score in de opinie-peilingen komt één vraag steeds naar boven: wat is de PvdA eigenlijk en voor wie is de partij. Hans Knoppen, die op het mi nisterie van sociale zaken werkt aan de wao-plannen, vroeg zich af of de PvdA nu een volkspartij is of een partij voor werkne mers. „De vrouw die in de Bij enkorf verlamd raakte doordat een zelfmoordenaar op haar nek sprong, heeft mij aan het denken gezet. Had zij werk, dan krijgt zij nu een betrekkelijk ho ge wao-uitkering. Was zij huis vrouw, dan krijgt zij niets. Stu deerde zij, dan krijgt zij aaw. Zat ze in de bijstand, dan blijft ze in de bijstand zonder enige extra aanvulling." „Misschien was ze nog werkloos maar zou ze binnen een maand gaan werken. Toch krijgt zij dan haar hele leven een lagere uit kering dan iemand die wel werk had. Het verdedigen van de wao is dus het verdedigen van de werknemersbelangen en niet van de zwakkeren," verklaarde hij. Verwarring Het opvallende was dat de op merking uitsluitend leidde tot verwarring en nieuwe discus sies. Bijvoorbeeld over de twee PvdA-bewindslieden in het ka binet die de wao-plannen uit dragen, Wim Kok en Elkse ter Veld. „Wij zitten in een leider schapscrisis. Eerst presenteert Wim Kok de plannen en zegt die te kunnen verdedigen met argumenten. Als er dan tegen stand komt roept die meteen: we moeten er nog eens naar kij ken. Waar zijn dan die argu menten." riep iemand. Na de vergadering was een PvdA-lid volledig de kluts kwijt, zoals zovele leden. „Wat is dit voor een partij met al die dis cussies. Ik vraag mij echt af: wat doe ik hier terwijl al mijn vrien den bij D66 zitten. Ik ken geen enkele partij met zo'n beroerde public relations." DUIVENBERICHTEN den de universiteit, die trok ook joodse gemeente vroeg aan het brand." i Zegveld: „Ik ben helemaal niet joods. dit, en jij weet dat niet. Ik heb toen tegen mijn vrouw gezegd: Doe jij dat maar." Hijzelf be sloot zich bezig te gaan houden met de geschiedenis van de munten. Interesse voor geld stukken had hij al jaren, hij ver zamelde ze ook. Van het echtpaar alleen op zaterdag in het archief. Maar de laatste ja ren is het duo er ook op dins dag- en donderdagochtend te vinden. Van Zegveld zou het liefst naar Leiden verhuizen: „Ik woon nu ruim twintig jaar in Capelle maar ik heb er geen en kele binding mee. Nee, ik ben kwam het ander - „Je raakt een ook helemaal niet geïnteres seerd in de geschiedenis van Capelle." Van Zegveld houdt zich in middels nauwelijks meer bezig met de geschiedenis van de fa milie Regeer. „Dat zorgde voor een tweespalt in huis. Ik weet 'oude' gemeente zou bijsprin gen als de nieuwe burger in fi nanciële problemen zou ko- Toen Van Zegveld daarmee bezig was, kwam hij veel gege vens tegen over de Leidse jo- En Leiden v aantrekkelijke stad," verklaart Van Zegveld. Veel joden verdienden hun geld met het schoonmaken van hoeden of met de handel in tweede-handskleding. Van Zeg veld heeft in zijn boek bijvoor beeld een lijst opgenomen van 22 joden die in 1745 een 'boe tiekje' hadden. Ze hadden bezwaar tegen het feit dat er alleen op zaterdag - sabbat - markt was in Leiden. Het gemeentebestuur stemde erin toe dat de joden op woens dagochtend markt konden hou den in de Nieuwstraat. Het is een van de voorbeelden van de stelling van Van Zegveld dat jo- Leidse gemeentebestuur toe stemming om daar een synago ge van te maken." De synagoge is er nog. Van Zegveld zou graag een 'moderne verzameling' ma ken van gegevens van de onge veer 90 joden die nu in Leiden wonen. Compleet met kleuren foto's. De leiding van de syna goge besloot echter de gegevens niet beschikbaar te stellen. Een beetje ingewerkt in het archief' van 1807 ook het hele joodse Van Zegveld bood aan de chief verloren was gegaan. „Ik den. En dat vond hij interes- vden overal toestemming sant, omdat met de kruitramp kregen van het Leidse gemeen- ben helemaal niet joods, ik kreeg gewoon de kriebels moesten worden afgegeven omdat alle gegevens waren ver- de ene stad brand. Waar kunnen we dan borgbrieven van Leiden op alfa bet te rangschikken. Borgbrie- naar de andere verhuisden. Ze boden de zekerheid dat de tebestuur. Het is volgens de amateur historicus niet zo dat de Leidse joden in een bepaalde wijk woonden. Ze wilden in het be gin weliswaar zo dicht mogelijk aantal tegen. „De eeuwen door dat joden er huiverig voor zijn om op een lijst te komen. Op een regjstratielijst van de ge meente uit 1737 staan 131 men sen. Maar ik heb de gegevens gevonden van 40 mensen die niet op die lijst voorkomen. Ja, je kunt zeggen dat het dwaas heid is, maar misschien hebben ze gelijk. Voor de oorlog dacht ook niemand dat de joden iets zou gebeuren, de jaren '40-'45 hebben wel anders geleerd." De duiven uit Leiden en Alphen vlogen dit weekeinde vanuit Strombeek. P.V. De Reisduif: en 7 P. Mooter 2, 3 en 6 W. Kop 4 en 10 N. de Groot en Zn. 5 comb. Schroot 8 F. Penseel 9 W. Tolboom. P.V. De Vriendenclub: 1,6 en 7. Bodijn en Zn. 2 en 9 R. Metscher 3 W. Vijlbrief 4 en 10 W. v.d. Kooij 5 F. Ladan 8 C Gijsman. P.V. Het Oosten: 1 en 5 T. v. Weeren 2 en 6 A. Pracht 3 en 7 S. v.d Hoven 4 B. Putten 8 J. Verbaan 9 J. Lat- had er bezwaar weer sr. 10 W. de Jong. P.V. De Zwaluw: 1, 5 en 6 V.d. Kooij-de Best 2 en 9 P. v. Wissen en Zn. 3 Comb. Aertssen 4 en 7 N. Meeuwen oord 8 en 10 J. Hoogervorst. Ook vanuit Roye: 1,2, 3,4, 7, 8 en 10 V.d. Kooij- de Best 5 P. v. Leeuwen 6 N. Meeuwenoord 9 P. v. Wissen en Zn. P.V. De RiJnklievers: J. Kok 2 B. v Mil 3 M. Hogen- boom 4 en 9 J. v. Leyden 5, 8 en 10 J. Kok 6 H. v.d. Star 7 J. Ze venhoven. P.V. Leiderdorp: 1 en 2 R. v.d. Nieuwendijk 3 en 5 W. Jacobi 4. 7, 8, 9 en 10 J. v. Laar Zn. 6 W. van Dorsten. L.P.C.: 1 R. Duivenbode 2 W. Groenen dijk 3 en 8 J. Boelee 4 A. Witte- veen 5 W. Groenendijk 6 K. Le- febre 7 en 10 J. v.d Hoogt 9 A. Compier. A.P.S. 't Centrum: 1 N. v. Wilgen 2. 4 en 6 D. Göbel 3 H. Sassen 5 Gebr. Heinen 7 en 9 L v. Zuiden 8 en 10 J. den Hartog. Ook vanuit Orleans: 1 en 10 A. Godthelp 2. 3. 5. 7. 8 en 9 Gebr. Heinen 4 H. Sassen 6 Zn. 6 C. Visser. Stedelijk Samenspel: 1 M. Jacobs 2 N. v. Wilgen 3 G. Verkerk 4 J. v. Rijn 5 T. Lager wey 6 W. v. Ringelenstein 7 D. Göbel 8 H. Sassen 10 C. Godt help. Aiphense Vriendenclub: 1 M. Jacobs 2 G. Verkerk 3 J. v Rijn 4 T. Lagerwey 5 W. v Ringe lenstein 6 C. Godthelp 7 W. v Dijk 8 en 10 R. Ligthart 9 An ders-Straathof. "Voor mij is Boerhaave: talen leren" "Ik heb voor Boerhaave gekozen vanwegede veletalen die er gegeven worden. Naast Nederlands, Engels en Frans studeer ik ook Spaans; een taal die je lang niet op elke school kunt doen. Over 2 jaar hoop ik m'n VWO-diploma te halen. Waarschijnlijk ga ik daarna de HEAO-economisch/ linguïstische opleiding doen. De docenten van Boer haave helpen me heel goed bij het ontwikkelen van mijn schrijf- en spreekvaardigheid. Dat is een grote stimulans om door te blijven gaan. Hoewel talen voor mij het belangrijkste zijn, doe ik ook nog aardrijks kunde, geschiedenis en economie. Met evenveel plezier, kan ik wel zeggen. De studiemogelijkheden: VWO, HAVO, MEAO, MAVO, (volledig pakket of alle 29 vakken afzonderlijk), Nederlands voor anderstaligen. Ook intensieve cursussen (kortere studieduur). Meer inlichtingen: bel overdag 071 - 14 00 43; buiten kantoortijd en in het weekend 071 -12 16 54. Een informatiemap ligt voor u klaar. Inschrijven: elke maandag en donderdag van 13.00 tot 15.00 uur en van 19.00-21.00 uur. Wacht niet te lang. Smier Vriend, Waddiiixveen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7