Binnenland Vakbonden: Kabinet moet nu weg De crisis het misverstand Japans zwijgen is geen ontbreken schuldgevoel Dogma's PvdA staan echt beleid in de weg 'Coup in Moskou bewijst nut Navo' Maandag 26 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FR1SART (chef) PATRICK VAN DEN HURK AAARCOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vomgeving: HENK GEIST Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). principiële verschil van mening zal een keer uitgevochten moe ten worden, wil dit kabinet niet keer op keer dit soort proble men op het bordje krijgen. Het is voor de PvdA echter buitengewoon moeilijk die dis cussie aan te gaan. In 1984 heeft een werkgroep van Wöltgens, Ritzen en Van Kemenade al eens voorgesteld dat de over heid alleen zorgt voor een mini mum-uitkering. Wie meer wil moet zich maar bijverzekeren. Dat rapport was echter al bij het verschijnen niet meer waard dan het papier waarop het ge schreven was. Het verschil van mening komt nog scherper aan het licht, om dat in het CDA verschil van me ning begint te ontstaan tussen Brinkman en Lubbers. De laatste is voornamelijk geïnte resseerd in oplossingen voor de korte termijn. Als hij weer een compromis heeft ontworpen, is zijn dag weer goed. Brinkman is meer een lange- termijndenker. Hij vindt dat vooral ook nagedacht moet worden over oplossingen die op lange termijn tot een verbete ring vein de arbeidsmarkt lei den. Daarom vindt hij (daarbij gesteund door een fors deel van zijn fractie) dat ingrijpende be slissingen in de wao onont koombaar zijn. Hij is er abso luut van overtuigd dat de kop- slecht is voor de werkge legenheid. Die strijd kan Brinkman nu niet winnen. De PvdA is niet in voor dergelijke dramatische in grepen. En een kabinetscrisis brengt de oplossing misschien wel dichterbij, maar zeker niet op korte termijn. Een compro mis tussen CDA en PvdA over de problemen van vandaag houdt het kabinet dus nog wel even in stand. Maar de kans dat deze ploeg de rit uitzit, wordt steeds kleiner. Daarvoor is het verschil in inzicht over de socia le zekerheid te grooL Leidse hoogleraar Radtke: Japanners kunnen zich niet uiten LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU Dat Japanners zich niet schuldig voe len aan de miljoenen doden tijdens de Tweede Wereldoorlog in Azië is een misvatting. En volgens hoogleraar Ja pans Radtke van de Leidse universiteit is dat maar een van de vele clichés die een goed begrip in de weg staan. „De gedachte dat Japanners geen schuldge voelens koesteren, moet bij Nederlan ders die in kampen hebben gezeten pijn doen. Maar hun zwijgen duidt be slist niet op een ontbreken van spijt". Bij het bezoek van de Japanse pre mier Kaifu vorige maand aan Neder land laaiden de gemoederen weer hoog op. De woede werd versterkt om dat Lubbers Kaifu van de Indische ge meenschap leek te willen afschermen en te kennen gaf bij Japan niet meer op de betaling van ereschulden te willen aandringen. Hij moet vandaag in een gesprek met Indische organisaties de gemoederen sussen. Radtke, geboren en opgegroeid in Duitsland, geeft onmiddellijk toe dat de wijze waarop Duitsers en Japanners met hun oorlogsverleden omspringen als dag en nacht van elkaar verschillen. Een knieval zoals Willy Brandt die in Auschwitz maakte, is voor een Japanse regeringsleider ondenkbaar. Maar dat betekent volgens Radtke niet dat Japanse burgers lijden aan een collectief geheugenverlies. „Het is een simpel psychologisch proces dat men sen zich niet kunnen uiten over iets dat hen erg heeft aangegrepen. Daarin is Japan niet uniek. Kijk maar naar Ame rikaanse soldaten die in Vietnam heb ben gevochten, maar er zijn ook voor beelden van in Nederland. Mensen die bij het Knil hebben gediend kunnen ook heel moeilijk op een nuchtere ma nier over het koloniale verleden pra ten". Volgens kritici wordt in Japanse ge schiedenisboeken de gebeurtenissen van de Tweede Wereldoorlog geweld aangedaan. Radtke erkent dat de boe ken vaak tekort schieten: „Maar daar staat tegenover dat er docenten zijn die een heel ander verhaal vertellen. De linkse vakbond van leraren die tot 1970 zeer invloedrijk was, leverde veel Radtke: Japan wil de politieke plaats die haar economisch gezien toekomt In dit licht past het niet om gezichtsverlies te lijden. •foto holvast kritiek op het Japanse gedrag tijdens de Tweede Wereldoorlog. Menig docent heeft die visie ook op leerlingen en stu denten overgebracht". Daarnaast stelt Radtke dat in het ver leden geen gebrek is geweest aan schuldbekentenissen. Hij wijst op de socialisten, die in de jaren '50 en '60 soms konden rekenen op bijna een derde van de stemmen terwijl ze voort durend op het oorlogsverleden hamer den. De regering is, zo geeft hij toe, wel altijd ernstig tekort geschoten. „Van het allerhoogste niveau is bitter weinig gebeurd. Een halve eeuw na het begin van de oorlog is nog nooit duidelijk een officiële schuldbekentenis geko men. En dat doet Japan geen goed". De kans dat dit alsnog gaat gebeuren acht Radtke zeer klein, want de laatste vijf a zes jaar is er een belangrijke ver andering gekomen in het Japanse zelf bewustzijn. „Japan wil de plaats inne men die het gezien haar economische en financiële positie toekomt. In dit licht past het niet meer om gezichts verlies te lijden". 7 December wordt een nieuwe cru ciale datum. Dan herdenken de VS voor de 50ste keer de aanval op Pearl Harbor. De Japanse regeringswoord voerder Nobuo Ishihara verklaarde on langs dat de VS zich moeten veront schuldigen voor de Tweede Wereldoor log. Volgens hem is de hele wereld schuldig aan de oorlog en hoeft Japan zich dus niet te excuseren. Radtke beseft dat deze uitspraken to taal verkeerd kunnen vallen. Japan, stelt hij, was in 1941 al vier jaar in een oorlog verwikkeld met China, die ze overigens zelf waren begonnen. Nadat Japanse legers ook Zuid-Oost Azië wa ren binnengetrokken, stelde de VS in 1941 een olie-embargo in om Japan te dwingen zich terug te trekken. „Vele Japanners meenden toen dat door de ze eisen er hoe dan ook oorlog zou ko men. Het was slechts een kwestie van taktiek wie het eerst zou aanvallen". Het is nog onduidelijk of Japan voor de herdenking van 7 december wordt uitgenodigd. „Het hangt er ook vanaf met welke intentie die uitnodiging komt. Als dat gebeurt om Japan tot een bekentenis te dwingen, blijven ze weg. De regering is bang voor een golf van 'Japan-bashing', het veroordelen van de Japanse handelspolitiek. Dan wordt het een politieke kwestie waar de Ja panse regering weinig trek in heeft". Vrijdagmiddag 17.00 uur. Op Alge mene Zaken, het departement van premier Lubbers, schuiven vice-pre- mier Wim Kok en CDA-fractieleider El co Brinkman de stoelen bij elkaar. De deur gaat dicht, de twee zijn alleen. Kok opent het ge- sprek. Hij snijdt het net bereikte princi pe-akkoord over een bijstelling van de wao-besluiten van 13 juli aan. Een mooi resultaat van dagen lang zenuwachtig overleggen, meent de vice-premier. Voor Kok is het nieuwe wao-besluit echter pas goed verdedigbaar als de koppeling in stand blijft. Nu weet de PvdA-leider heel goed dat die zaak gevoelig ligt bij het CDA. De christen-demo craten menen dat ontkoppeling nodig is omdat het aantal niet- werkenden in 1992 te hoog uit valt. Kok wil van Brinkman we ten of er nog enige ruimte is. Hij stelt een vraag: Is het CDA on der alle omstandigheden uit op ontkoppeling? Een direct ant woord krijgt Kok niet. Als de vice-premier drie kwar tier later het vertrek verlaat, weet hij het zeker, er is met het CDA over de koppeling te pra ten. „De koppeling heb ik bin nen". zegt hij rond kwart voor zes tegen een medewerker. Dat signaal gaat even later ook naar de PvdA-collega's en naar bui ten. Enkele uren later komt de PvdA'er echter van een koude kermis thuis. Zijn indruk blijkt een verkeerde. Er is met het CDA niet over de koppeling te praten. Men steunt een reeds lang op tafel liggend voorstel van minister De Vries van socia le zaken om te ontkoppelen en via belastingmaatregelen de koopkracht van de lagere inko mens op peil te houden. Kok schrikt vreselijk. Hij voelt zich belazerd. Ook de andere ministers schuiven onrustig op hun stoel. Aangezien de CDA- fractieleider niet in het kabinet zit, wordt het beraad in de mi nisterraad rond half een 's nachts gestaakt. Even later schuift Elco aan in het Torentje van Lubbers met de premier, Kok, Wöltens en De Vries. Zaterdagochtend rond 04.00 uur doet Kok verslag. Hij heeft nu van Brinkman en het CDA pas de werkelijke inhoud ge- Brinkman: Ontkoppelen. hoord. „En die is heel scherp", voegt hij eraan toe. De politieke realiteit is dat het CDA ontkop peling wil. „Dat stelt mij teleur". Een verklaring voor het feit dat hij Brinkman vrijdagmiddag kennelijk verkeerd had begre pen, had Kok ook toen niet. „Ik had niet begrepen dat er een CDA-blokkade op de koppeling lag", mompelt Kok, om vervol gens Brinkman de schuld te ge ven. „Ik heb geen verklaring voor zijn houding". Zaterdagmiddag rond 16.00 uur doet PvdA-fractieleider Thijs Wöltgens verslag van het 'misverstand' tussen Kok en Brinkman „en dan druk ik mij zo diplomatiek mogelijk uit". Wim Kok had heel duidelijk „de indruk gekregen" uit het ge sprek dat er over de koppeling te praten viel. „En iedereen die Wim kent. weet dat hij niet ge makkelijk uitgaat van een ver keerde indruk" Blijft de lezing i het CDA. niets van alle commotie binnen de PvdA. Het CDA heeft steeds laten weten dat de koppeling moest verdwijnen. Bovendien lag het plan-De Vries, ook een CDA'er, al lang op tafel. Bij de christen-democraten wil men niet aan de integriteit van Kok twijfelen. Toch vraagt men zich af waarom de vice-premier, in dien hij de indruk had gekregen dat er met Brinkman over de koppeling te praten viel, dat niet gewoon heeft gevréógd. En waarom de vice-premier zijn denkbeelden niet geverifieerd heeft bij premier Lubbers en De Vries. Voor het CDA is het allemaal een tactisch spel van de coali tiegenoot: Zwarte Pieten. Of was de wens bij Kok de vader van de gedachte? „Het is een PvdA-probleem dat men op Brinkman probeert af te schui ven", aldus een CDA'er. De cri sis van het 'misverstand'. NIEUWSLIJN Nederlander gedood op Filipijnen Bij een roofoverval op de Filipijnen is zaterdag een 26-jarige Rotterdammer om het leven gekomen. Zijn 25-jarige reis- en stadgenoot raakte gewond. De twee wilden in het bergdistrict Sagada de bus pakken toen ze een lift kregen aangeboden van zes Filipijnse mannen en vijf vrouwen. Onderweg boden de Fili pijnen de mannen vruchtesap aan dat waarschijnlijk drugs be vatte. De Nederlanders werden daarna beroofd en achtergelaten langs de autoweg. Opnieuw stankcode Rijnmond De Milieudienst Rijnmond heeft gistermiddag voor het hele Rijnmond-gebied opnieuw stankcode 2 uitgegeven. Dat bete kent dat de bedrijven in de Rijnmond maatregelen moeten ne men om stankoverlast te beperken. Het starten, stoppen en schoonmaken van installaties moet worden beperkt en de verla ding van stinkende stoffen moet met de helft worden terugge bracht. Woensdagmiddag gebeurde dat ook al, voor de eerste maal dit jaar. Twee doden bij botsing Een verkeersongeval in Doetinchem heeft zaterdagavond twee levens geëist. De 58-jarige bestuurder van een bestelbusje kwam in een flauwe bocht op de verkeerde weghelft terecht Hij schampte twee auto's en botste vervolgens frontaal op een per sonenauto, bestuurd door een 38-jarige man. Diens 31-jarige echtgenote en 72-jarige moeder waren op slag dood. De beide bestuurders raakten zwaargewond. De inzittenden van de per sonenauto moesten door de brandweer worden bevrijd. Nadat het wrak was opengesneden ontdekte de brandweer nog een driejarig dochtertje dat onder haar overleden moeder lag. Ook zij werd overgebracht naar het ziekenhuis. Prehistorische oversteek in zwaar weer De tocht van vier roeiers in een zelfgemaakte boomstamkano over het IJsselmeer is zaterdag met grote problemen verlopen. De groep stak het IJsselmeer over om handel te drijven met de stam Enkhuizen. Gehuld in dierenvellen vertrok het viertal za terdag uit de Houtribhaven in Lelystad. Een paar kilomer verder op stroomde de kano echter vol water en volgboten moesten de roeiers redden. De kano van populierenhout liep in de loop van de middag toch Enkhuizen binnen, waar de roeiers vreedzaam onthaald werden door de bewoners van de bronstijdnederzet ting in het Zuiderzeemuseum. Hofstede: Wao-plan sociale verloedering De vakbeweging vindt dat het kabinet moet opstappen. In ongewoon felle bewoordingen veroordeelde CNV- voorzitter Hofstede gisteren het compromis dat PvdA en CDA vrijdagavond bereikten over de wao. Hij bestempel de de nieuwe plannen voor de radio als „sociale vernieti ging en verloedering" en stelde dat het kabinet geen be staansrecht meer heeft. lingen slecht doen bij het kie- -zersvolk. Bovendien is Neder land op dit moment voorzitter van de EG en ook daarom komt een breuk niet gelegen, aldus Hofstede. Oud-PvdA-staatssecretaris en voorzitter van de projectgroep sociale vernieuwing Schaeffer vindt dat de PvdA-top moet ver- de dwijnen wegens „catastrofale fouten" rond de wao. Volgens hem kunnen dit soort ingrijpen de burgers de besluiten alleen worden ge- te werpen en nomen na een „behoorlijke dis cussie" over de sociale zeker heid. Daar is geen sprake van geweest. Schaeffer bood na mens zijn partij alle wao'ers zijn verontschuldigingen aan voor de wijze waarop de PvdA de laatste weken met hun belan gen is omgegaan. „Dat krijgen zij (de partijleiding red.) niet uit hun strot. Daarom doe ik het maar", aldus Schaeffer. van het compromis spraken drie vakcentrales FNV, CNV MHP al het onaanvaardbaar uit. Gisteren deed Hofstede dat nog eens dunnetjes over. Als de vak beweging er geen stokje voor steekt, wordt de wao om zeep gebracht, waarschuwde hij. De politieke deining ove koppeling van lonen en uitke ringen wordt „uit de hoge hoed getoverd" om voi rookgordijnen om „de moord op de wao te mas keren, meent de voorzitter van de christelijke vakcentrale. Hofstede verzuchtte dat het kabinet vermoedelijk niet zal opkrassen omdat het eigenbe lang van de coalitiepartners daarmee niet gediend is. Een breuk zou wel zeer beroerd uit komen omdat de regeringspar tijen het blijkens de opiniepei- Een misverstand werd het vrij dagnacht genoemd. Wim Kok dacht dat handhaving van de koppeling voor het CDA be spreekbaar was. Brinkman liet echter snel weten dat dat juist niet zo was. Hij wil al weken af van de koppeling omdat hij vindt dat die écht beleid teveel in de weg staat. De PvdA was woedend en stelde openlijk de betrouwbaar heid van de CDA-fractievoorzit- ter ter discussie. Een kabinets crisis dreigde. De partijen be gonnen elkaar via de media te beschuldigen. Een betere ma nier om een kabinetscrisis te la ten ontstaan is er nauwelijks. Premier Lubbers vond het dan ook onverantwoord om de vergadering van de minister raad vrijdagnacht nog langer voort te zetten. Hij was doods bang dat de crisis dan onvermij delijk zou zijn. Liever wilde hij in het weekend nog proberen de gemoederen tot bedaren te brengen. De PvdA vraagt zich sinds vrijdagavond verbijsterd af waarom Brinkman zo star doet. Zou hij van het kabinet af wil len, zo werd openlijk gevraagd. De PvdA-bewindslieden en - fractie menen dat van hen niet gevraagd kan worden, zomaar van de koppeling af te stappen. Tenslotte is de koppeling het symbool van de PvdA-deelname aan het kabinet. Wat daarbij door de PvdA echter nadrukkelijk verzwegen wordt, is dat in juli tegelijk met het wao-besluit ook besloten werd tot ontkoppeling. Welis waar zou eerst advies worden gevraagd aan de SER, maar het principe van ontkoppeling werd nadrulckelijk vastgelegd. Brinkman voelde er, na de te gemoetkomingen van het CDA over de wao, niets meer voor om ook nog het ontkoppelings- besluit terug te draaien. Maar Kok en de zijnen zijn doods bang dat de PvdA-achterban ontkoppeling niet zal slikken. Bovendien staat de PvdA er in de opiniepeilingen al drama tisch slecht voor en ontkoppe ling zou het laatste restje ver trouwen wegvagen. Een compromis over de kop peling en de wao lijkt weer mo gelijk nu Bert de Vries een voor stel heeft gedaan dat voor de uitkeringsgerechtigden onge veer het zelfde effect heeft als koppeling, maar dat zo niet wordt genoemd. Een typisch Haags woordenspel moet de problemen oplossen. Maar daarmee is het pro bleem alleen maar tijdelijk van tafel. De PvdA hangt nog heel erg aan de oude dogma's van de jaren zeventig. De partij blijft het als de belangrijkste over heidstaak zien om uitkeringsge rechtigden een zelfde inko mensontwikkeling te garande ren als de mensen in het be drijfsleven. Maar waarom, zo vraagt men zich in het CDA af, moet de overheid zorg dragen voor uitkeringen die ver boven het minimum uitkomen? Laat de overheid zich beperken tot een minimum-garantie en aan vullingen daarop overlaten aan werkgevers en werknemers. Dat SCHIPHOL HENNY VAN EGMOND De NAVO-oefening Reforger '91 (REtum of FORces to GERmany) is begonnen. In de Vlissingense Sloehaven werd die weekeinde materieel aan land gebracht, op Schiphol landden de eerste vliegtuigen met Ameri kaanse soldaten. Ze werden verwelkomd door staatssecretaris van defensie Van Voorst tot Voorst, de Amerikaanse ambassa deur Wilkins en de hoogste militaire baas van de Navo, generaal Galvin. Rond elf uur landde het eerste Amerikaan se legervliegtuig op Schiphol. Even later werd het gevolgd door de eersté troepen, sa mengepropt in een kleiner toestel. De paar honderd manschappen waren de voorboden van 7000 Amerikanen die de komende da gen vanuit Het Texaanse Fort Hood naar Nederland worden 'gevlogen. Met bussen worden ze verder naar Duitsland gevoerd, waar twee weken zal worden geoefend. Reforger is een jaarlijkse oefening, maar heeft door de gebeurtenissen de vorige week een wel heel speciale betekenis gekregen. Galvin: „We leven in een onzekere en on voorspelbare wereld. De afgelopen week heeft duidelijk gemaakt dat de defensie via de Navo moet blijven werken. Ik ben boven dien tevreden dat de Navo in staat is ge weest het communisme zolang te temmen, zodat de communisten zelf konden ontdek ken hoe verderfelijk dat systeem is". Evenals Galvin benadrukte de Amerikaan se ambassadeur Wilkins dat Reforger niet al leen een oefening is. „Reforger is een sym bool van de Amerikaanse solidariteit met de Navo en de grote democratiën in de we reld." Aan de oefening in Duitsland nemen ook 3500 Nederlandse soldaten mee. Zij spelen de vijand en een klein deel is scheidsrechter tijdens de gevechten. Een Amerikaanse militair bekijkt de 'landing' op Schiphol vanaf een Galaxy-transportvliegtuig.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3