Sport 1 Van Loen doolt verloren rond Arsenal slikt weer nederlaag Ook Van Velzen wil weg Graafschap onfortuinlijk Spel Milan hoopgevend Marseille en Monaco raken Metz kwijt Rostock blijft verbazen DOETINCHEM ANP LEID Het heeft De Graafschap niet meegezeten in de eerste week van de competitie. Uit drie Qu wedstrijden vergaarde de Doe- var tinchemse debutant slechts één de punt, maar dat waren er met e1}1 iets meer geluk drie of zelfs vier Vie geweest. ver Zondagmiddag thuis tegen ge* Den Haag bleef De Graafschap op uiterst schlemielige wijze I Bo met lege handen achter. Na de vee gelijkmaker van Leeuwerik in de Me 56ste minuut uit een strafschop SP( zat een derde treffer van De v0( Graafschap er aan te komen, j 6- Maar kort nadat een kopbal van j dei Kraay op de lat was beland, ging Ed: verdediger Matthaei in de fout P(a en profiteerde Van Eijkeren I bie koelbloedig: 2-3. do De Graafschap ging daama vol in de aanval, met het gevolg Ka dat Den Haag al counterend Pu nog vijf mogelijkheden kreeg de l'e score uit te bouwen. Op de val- j str reep deed Van der Laan dat: 2- j RC 4. we De nederlaag voor de vecht- j en machine van trainer Kistemaker I He was onverdiend. Een troost is j dat De Graafschap nog geen i 5 wedstrijd is weggespeeld. „Daar houden wij ons maar aan vast", j Dc aldus Kistemaker. „Het enige Ke waaraan we moeten wennen is j Ri' dat fouten in de eredivisie direct ei? worden afgestraft". R* Dat het De Graafschap ook aan karakter niet ontbreekt, bleek |e| tegen Den Haag overduidelijk. Tot twee keer toe werd een ach- j m terstand weggewerkt. Eerst ega- ac liseerde Koolhof een snel doel- Dl punt uit een strafschop van Van w der Laan en in de tweede helft ge bracht Leeuwerik de gastheren j andermaal op gelijke hoogte. Die treffer compenseerde het I M doelpunt van Van Eijkeren na een klein half uur in de eerste helft na een fraai uitgespeelde aanval. De slotfase werd De Graaf schap uiteindelijk fataal, tot vreugde van Den Haag-trainer Adriaanse. „We hebben mis- schien gelukkig' gewonnen, maar fouten bij de tegenstander j zijn er om afgestraft te worden. H Dat hebben we uitstekend ge- tc daan." i w BUITENLAND DUITSLAND Fortuna Düsseldorf - VfB Stuttg art 0-3. Schalke '04 - Borussia Dortmund 5-2. Hansa Rostock - Borus: Karlsruher SC - Bayer L serslautern - Hamburger SV 0-0, FC Köln - Ein- tracht Frankfurt 1-1, Dynamo Dresden - Bayern München 0-2. Vfl Bochum - FC NürnbergO-3 Rostock 5-8 Bayern 5-7 Eintracht 5-7 HSV 5-7 Stuttgart 5-7 Kaisersl 5-7 li 3-1. Eve - Manchester United 0-0, Leeds United - Shef field Wednesday 1-1, Luton Town - Liverpool 0- 0, Manchester City - Crystal Palace 3-2, Notts County - Nottingham Forest 0-4, Oldham - Nor wich 2-2, Queen's Park Rangers - Coventry City 1-1, Sheffield United - Southampton 0-2, Tot tenham Hotspur - Chelsea 1-3, Wimbledon - Manch City 3-9 Aston Villa 3-6 FRANKRIJK: Montpellier - Rennes 0-0, Monaco - Lille 1-0, Auxerre - Toulouse 3-0, Nantes - Metz 4-1. Olympique Marseille - Ni- mes 4-2, Le Havre - Sochaux 1-0, Lyon - Caen SCHOTLAND: Aberdeen - Celtic 1-0, A mans - Motherwell 0-1. Hibernian - I United 1-0, Glasgow Rangers - Dunfern i 0-1. St 4-8 Rang ZWITSERLAND: Sampdoria wint Supercup GENUA AFP/SID Sampdoria is de nederlagen te gen Ajax en PSV tijdens het Am sterdam-toernooi weer verge ten. De landskampioen heeft bij zijn derde poging voor het eerst de Italiaanse super-cup ver overd. Voor 25.000 toeschou wers in Genua werd AS Roma met 1-0 verslagen. Roberto Mancini maakte een kwartier voor tijd het doelpunt. Roma had de pech, dat aan valsleider Rudi Voller na onge veer twintig minuten naar de kant moest met een knieblessu re. Zijn landgenoot Hassler, overgenomen van Juventus, was vrij onopvallend. Over een week begint de Italiaanse competitie. MILAAN GPD „De beste wint niet altijd". Deze woorden van Ruud Gullit na de nederlaag in de oefenwedstrijd tegen Juventus (1-2) herinner den meteen aan het vorige sei zoen, dat zo teleurstellend ver liep voor de onttroonde voet balkoning. Men zou bijna den ken dat de spelers weinig heb ben geleerd van hun hoogmoe dige gedrag in het voorjaar. De clubleiding hoeft echter niet te wanhopen, want zoals de roodzwarte ploeg zich aan zijn fans (65.000) presenteerde deed het weer denken aan de swin gende ploeg van twee jaar gele den. De nieuwe trainer Fabio Capello wil niet te lang stilstaan bij de wedstrijd tegen de eeuwi ge rivaal uit Turijn. Van Basten en Rijkaard hadden weinig ge luk met hun doelpogingen, ter wijl de aanwinst Serena zich minder snel aanpast als van te voren werd aangenomen. Gullit kreeg van Capello een vrije rol achter het spitsenduo en speel de zestig minuten op zijn oude niveau maar viel daama in een diep gat. EREDIVISIE rustfull 2-1. 42 Gorré3-l. 57 Wouden 4-1. schap - Den Haag 2-4 (1-2). 6. der Laan 0-1 (strafschop), 8 Koolhof 1-1. 1-2, 56 Leeuwerik 2-2 (sti 0-1 (strafschop). Scheidsrechter.- 2 1 1 0 3 3- 0 2 1 1 0 3 3- 0 2 1 1 0 3 4- 3 2 110 3 1- 0 2 110 3 1- 0 3 1113 2- 4 1 1 0 0 2 2- 1 2 10 12 6- 2 2 10 12 4- 1 2 0 2 0 2 2- 2 2 0 2 0 2 1- 1 2 10 12 4- 5 3 1 0 2 2 1- 2 2 0 111 0- 1 3 0 12 1 3- 6 10 0 10 1- 2 3 0 0 3 0 2- 13 «nsdag: Vitesse - Roda JC, Den Haag. Graafschap - Wil- - RKC. Fortuna S - PSV. Don- EEERSTE DIVISIE - Eindhoven 1-1 (1-0). 7, i: 2000. Gele k 1 3-0 (1-0). 3 0, 87. Roelo' 2-1, 50. Van Wonderen 3 1 Scheidsrec Janssen, toeschouwers: 1700. Gele kaart Den Bosch - Telstar 1-0 (0-0). 88. Bruss Maandag 26 augustus 1991 BUITENLANDS VOETBAL LONDEN RTR Kampioen Arsenal knoeit. The Gunners leden zaterdag hun tweede nederlaag in vijf dagen, tegen Aston Villa, waar de ploeg vorig seizoen in 38 wedstrijden slechts één keer verloor. Doel man David Seaman is al zeven keer gepasseerd in drie wed strijden, in het vorige voetbal jaar incasseerde Arsenal per twee duels gemiddeld minder dan één tegentreffer. De kam pioen staat voorlaatste met een schamel punt, net boven stad genoot Crystal Palace dat slechts één wedstrijd speelde en verloor. Manchester City heeft als enige ploeg na drie duels nog geen verlies- punt. Dat over kwam de ploeg in 1982 ook, maar in dat jaar was het vervolg rampzalig, City degradeerde. De lijstaanvoerder was niet overtui gend tegen Crystal Palace dat voor het eerst in het veld kwam. De wedstrijd tegen Leeds was uit gesteld omdat het stadion niet klaar was en het duel tegen Spurs omdat Tottenham Eu ropese bekerverplichtingen had. Palace nam in Manchester een voorsprong door Thomas, waarna Brennan van de straf schopstip gelijkmaakte en Whi te vlak voor rust voor 2-1 zorg de. Onmiddellijk na de hervat ting volgde de gelijkmaker van Bright voor Palace en de pun- tendeling leek onafwendbaar tot Brennan drie minuten voor tijd weer een strafschop mocht nemen. Brennan was de rust zelve, 3-2. Arsenal kwam door een straf schop van Staunton met 0-1 achter en vlak voor rust door Smith' eerste competitietreffer op gelijke hoogte. In de tweede helft was Aston Villa slagvaardi ger en won met 3-1 door treffers van Penrice en Dailey. Liverpool heeft altijd moeite gehad met het kunstgras van Luton Town. Nu er weer echt gras ligt aan Kenilworth Road in Luton, ging het Liverpool ook niet best. Coach Souness miste zijn En gelse internationals Barnes en Wright en raakte Whelan door een blessure al in de eerste helft kwijt. Zeven minuten na rust moest middenvelder McMahon verdwijnen omdat hij Gray met een elleboogstoot had geveld. Liverpool verweet Gray kome die, maar de woede inspireerde het tiental niet voldoende om iets te kunnen doen aan de score van 0-0. In de derby tegen Chelsea maakte Tottenham voor 35.000 toeschou wers nogal wat ver dedigende fouten. Dixon, Wilson en Townsend bezorg den Chelsea een voorsprong van 3- 0, het doelpunt van Lineker hielp Spurs daama niet werkelijk meer. Gillhaus De „provincie" houdt Glasgow voorlopig nog op afstand in de strijd om de Schotse titel. Aber deen bleef na vier ronden, sa men met Hearts uit Edinburgh, koploper zonder verliespunt. Aberdeen haalde door een doelpunt van Hans Gilhaus za terdag voor het eerst Celtic on deruit, vorige week had Hearts, ook met 1-0 van Rangers ge wonnen. Glasgow Rangers bleef overigens de produktiefste ploeg van de eredivisie in Schotland. Aan de overwinning van 4-0 op het nog puntloze Dunfermline droeg Pieter Huis tra één treffer bij. Verrassende zege Chelsea bij Tottenham ARNHEM GPD Johnny Hansen zal zich zijn Ne derlandse competitiedebuut heel zijn leven als een nacht merrie blijven herinneren. De 25-jarige Deen in dienst van Ajax is na minder dan een ere divisiewedstrijd al toe aan een nieuw gebit. Na een frontale botsing met ploeggenoot Frank de Boer mis te hij drie snijtanden. „En we hebben ze niet meer terug kun nen vinden," stelde Leo Been hakker naderhand met galgen humor vast. Hansen had er vast niet om kunnen lachen, want terwijl Vitesse en Ajax negentig duffe minuten afsloten met een al even saaie 0-0, was de rood harige man uit Odense al per taxi op weg naar een kaakchi- rurg in een Amsterdams zieken huis. De zuchtpartij op Monni kenhuizen in Arnhem was bijna een uur onderweg toen Philip Cocu een hoge bal verstuurde in de richting van het Amster damse strafschopgebied. Hans van Arum won daar het kopduel van Marciano Vink, waarna zo wel De Boer als Hansen voor opruiming wilde zorgen. Maar beiden hadden slechts oog voor de bal en knalden keihard met de hoofden tegen elkaar. Hoe wel de hevig bloedende De Boer er het ergst aan toe leek te zijn, bleek 'Boertje' er relatief gezien nog het best vanaf te zijn geko men. Met vijf hechtingen en een bepleisterd voorhoofd keer de hij later zowaar nog in de wedstrijd terug. Hansen was, zoals gezegd, veel minder ge lukkig. Door de nood gedwongen had Beenhakker gistermiddag een speelwijze uit de hoge hoed getoverd die Ajax oneigen is. Met een viermans middenveld (Aron Winter, Jan Wouters, Stefan Pettersson, Alfons Groe nendijk) en slechts twee spitsen (John van Loen en Dennis Berg kamp) liet hij zijn ploeg tegen Vitesse aantreden. Veel andere mogelijkheden had Beenhakker ook niet, de vleugelspitsen Johnny van 't Schip (hamstrings PARUS AFP Metz heeft zaterdag, op de zevende speeldag van de Franse com petitie, het contact met Marseille en Monaco verloren, door een nederlaag van 1 -4 bij Nantes. De nederlaag van Metz tekende zich overigens pas in de laatste twintig minuten af door treffers van Lima. verdediger Desailly (twee) en Burruchaga. Kort voor rust had Calderon de Lotharingers de illusie gegeven in de pas te kunnen blijven met Marseille en Monaco. Marseille, geleid door een'vrijwel foutloos spelende Trevor Ste ven, kwam diep in de tweede helft nog in moeilijkheden tegen Ni- mes. Na doelpunten van Deschamps, Pelé en de zevende treffer van Papin leidde Olympique Marseille al voor rust met 3-0. Touron en Bemardet zorgden ervoor dat staartclub Nimes een kwartier voor tijd weer volledig in de wedstrijd was tot Pelé vier minuten voor tijd de spanning bij 40.000 toeschouwers wegnam. Weah, die net als Papin een gemiddelde van een doelpunt per wedstrijd aanhoudt, wachtte tot de 86e minuut voor hij Monaco de winst (1-0) op Lille bracht. Edwin Gorter redde voor Caen, in de uitwedstrijd tegen Lyon een punt met zijn gelijkmaker, die de eind stand op 2-2 bracht. Cannes en Paris Saint Germain zorgden ervoor dat het gemiddel de van ruim drie rode kaarten per competitieronde op peil bleef: 24 in totaal. De 14.000 toeschouwers zagen na een uur spelen vlak achter elkaar treffers van Zidane voor Cannes en Ricardo voor Paris SG. Scheidsrechter Ramos stuurde vier spelers van het veld en op dat punt won thuisclub Cannes met 3-1. en een zwevend botje in zijn voet) en Bryan Roy (enkel) zijn geblesseerd. Roy is zondag te gen MW waarschijnlijk weer speelklaar, het herstel van Van 't Schip neemt langer in beslag. De optie om Dennis Berg kamp net als tegen Volendam dan maar weer op de door hem verguisde rechtsbuitenplaats te posteren, zei Beenhakker niet serieus te hebben overwogen. „Dat beviel me woensdag toch niet zo en ik zou Dennis er bo vendien ook mee tekort doen." Wel had Beenhakker even met de gedachte gespeeld Dan Pe tersen, die op beide flanken goed uit de voeten kan, vanaf het begin te laten opdraven. Maar uiteindelijk besloot hij Ajax' laatste Deense aanwinst toch maar als wisselspeler op het wedstrijdformulier te zetten. Petersen was tijdens een toer nooi in La Coruna aan zijn en kel geblesseerd geraakt en hoe wel inmiddels weer fit had hij de laatste tijd nogal wat trainin gen gemist. Toen zijn landge noot Hansen werd afgevoerd kwam de lichtvoetige aanvaller toch nog binnen de lijnen. Beenhakker besloot waar schijnlijk ook voor het 4-4-2 systeem te kiezen omdat hij daarmee in de voorbereiding twee keer succesvol was ge weest: op een toernooi in Gent en in La Coruna, toen Real Ma drid met 2-0 werd geklopt. „Maar ik val alleen op deze tak- tiek terug als het echt nodig is; bij blessures bijvoorbeeld of als we in een Europa-cupwedstrijd een voorsprong moeten verde digen. Het liefst speel ik met drie aanvallers." Dat zal John van Loen als mu ziek in de oren hebben geklon ken. Gistermiddag moet hij zich weer even in het Brusselse Ast- rid Park hebben gewaand, want net als vorig seizoen bij An- derlecht, bereikten hem tegen Vitesse geen zwiepende voor zetten van de flanken. De lange Utrechter kreeg daardoor geen gelegenheid zijn specialisme te demonstreren en doolde verlo ren rond. ROSTOCK SID/DPA Hansa Rostock, de laatste kam pioen en bekerwinnaar van de DDR, heeft zaterdag zijn toppo sitie in de Bundesliga bevestigd. Rostock won, met moeite, op eigen veld met 2-1 van Borussia Mönchengladbach, dat zijn eer ste competitiedoelpunt maakte. Op één punt van Hansa vol gen de grote namen uit de Bun desliga, Frankfurt, Stuttgart, Kaiserslautern, Bayem Mün chen, Hamburger SV en Bayer l.everkusen. Van dat zestal zijn Hamburg en Kaiserslautern nog zonder nederlaag, net als FC Köln trouwens, dat zaterdag voor de vijfde keer gelijk speel de. VfB Stuttgart had al aange toond dat het elftal van Uwe Reinders verre van onkwetsbaar is. Borussia Dortmund, slechts één punt meer dan Fortuna Düsseldorf, dat vijf keer op rij verloor, deed in Rostock voor 18.000 toeschouwers in feite hetzelfde. Met minder succes overigens. Hansa, vier punten en negen doelpunten in twee thuiswed strijden, begon overweldigend, maar niet doeltreffend. De ver rassende treffer van Fach, na goed twintig minuten, verlamde de thuisclub, die pas kort voor rust weer enigszins in zijn spel kwam. Spies, afkomstig van Mönchengladbach, waarschuw de met een schot tegen de lat, een minuut later schoot hij wel raak. Na rust zette een oud- Gladbacher Borussia opnieuw de voet dwars, Straka redde op de lijn bij een vrije trap van Kas- tenmaier. Goed tien minuten later profiteerde Persigehl, Ros- tocks beste speler, van een mo ment van onachtzaamheid in de Gladbacher verdediging. De Ruhr-derby Schalke '04 - Borussia Dortmund, trok bij een gemiddelde van ruim 25.000 toeschouwers per duel, 70.200 kijkers. Die hebben waar voor hun geld gekregen, zoals Schal- kes penningmeester met een re cette van ruim 1,3 miljoen gul den geld voor zijn waar kreeg en een overwinning van 5-2. „Ik heb", zei Schalkes trainer Alek- sandar Ristic, „geleerd van de wedstrijden tegen Erfurt en Bayern. Laat de tegenstander voetballen en maak zelf de doelpunten." Schalke deed dat in een wed strijd waarin Borussia geen middel bezat tegen de ongeken de strijdvaardigheid van de ploeg uit Gelsenkirchen. Ander- brügge, Güttler, Luiginger, Schlipper en Sendscheid scoor den voor Schalke, Schulz (1-1) en Chapuisat (3-2) maakten de tegentreffers. Kaiserslautern vond op eigen veld geen weg door de massale verdediging die Hamburger SV had opgetrokken. Werder liet een punt thuis tegen Watten scheid dat na het wegsturen van Ibrahim met tien man een ach terstand van 1-2 wegwerkte Michael Spies van Rostock toont zich de sterkste ten opzichte van zijn tegenstrever Holger Fach van Borussia Mönchengladbach. foto epa door Fink. Köln presteerde het zelfde nadat Baumann van het veld was gezonden. Ordenewitz werkte tegen Eintracht Frank furt van de strafschopstip een achterstand van 0-1 weg en van dat moment was het Keulse tiental het gevaarlijkst. Doel man Stein echter voorkwam Kölns eerste overwinning. De royale zege op VW (6-1) beteken de een hele opluchting voor Peter van Velzen, maar een lachje kon er bij de interim-coach van SW Dordrecht'90 nauwelijks af. De voor malige topschutter voelt zich aller minst op zijn gemak bij de fusieclub. Van Velzen ziet voor zichzelf na de breuk met hoofdcoach Dick Advo caat geen toekomst meer aan de Krommedijk en wil zo snel mogelijk vertrekken. DORDRECHT ANP „Als ik financieel onafhankelijk was ge weest, had ik al lang mijn contract ingele verd", bromde Van Velzen. „Ik verkeer ech ter niet in de positie om ontslag te nemen. Ik moet leven van mijn inkomsten als hulp trainer." Van Velzen verlangt dezelfde regeling als Advocaat, die zijn salaris tot midden 1992 krijgt doorbetaald. „Door mijn loyale op stelling in de afgelopen week hebben de spelers en de clubleiding de kans gekregen nader tot elkaar te komen. Ik verwacht nu van het bestuur dezelfde loyaliteit ten op zichte van mij. Voorzitter Den Braven wilde van de lijn-Advocaat af en aangezien ik vol ledig achter de werkwijze van Dick blijf staan, moet hij feitelijk mij ook op straat zetten." Een samenwerking met directeur/coach Hans Verèl, die maandag voor de eerste keer de training leidt, ziet Van Velzen niet zitten. „Ik kan me geen voorstelling maken van de voetbalvisie van Verèl. Bovendien kan hij lezen en schrijven met Hans Ver geer, zijn assistent van het vorige seizoen en thans hoofd opleidingen. Het lijkt me lo gisch, dat Verèl met hem verder wil." Baas Den Braven liet weten geen bood schap te hebben aan de onvrede bij Van Velzen. „De regeling met Advocaat is een malig", benadrukte de kapitaalkrachtige voorman. „Van Velzen moet niet zeuren. Peter mag weg als hij wil, maar op enige fi nanciële genoegdoening hoeft hij niet te re kenen." Voor het intern verdeelde SW Dordrecht'90 kwam VW op het juiste mo ment. De zwakke Limburgse formatie bleek zaterdagavond een ideale tegenstander om de frustraties op af te reageren. Met de klin kende 6-1 zege kweekte de fusieclub veel goodwill bij de kritische achterban en keer de voorlopig de rust aan de Krommedijk te rug. Resultaten zijn in het betaalde voetbal nog altijd zaligmakend. De royale overwinning in de eerste thuis wedstrijd vormde de afsluiting van een roe rig weekje, waarin de spelers zich bij de Dordtse voetballiefhebbers niet geliefd had den gemaakt. De supporters namen het de selectie, die voor tachtig procent uit voor malige SW-ers bestaat, hoogst kwalijk dat directeur Hans Verèl tot ongewenst persoon werd verklaard. De jeugdige oefenmeester had zich het vorige seizoen als coach van Dordrecht'90 tamelijk populair gemaakt. De openlijke en vrijwel unanieme afwij zing door de spelers van Verèl als opvolger van de opgestapte Advocaat werd als ver raad gezien. Met name doelman Hiele, die als woordvoerder van de rebellen optrad, moest het in de aanloop naar het duel met VW ontgelden. Na het laatste en lange ge sprek vrijdagavond met het bestuur, waarin de aversie tegen Verèl omsloeg in voorzch- tig vertrouwen, besloot de aanvoerder tot een opmerkelijke daad. Hiele pakte zaterdagavond tijdens de warming-up de microfoon en sprak met trillende stem het mager opgeklomen pu bliek (2000 man) toe. „Ik ben u een verkla ring schuldig" opende de 32-jarige interna tional. „Het is nooit de bedoeling van de spelers geweest de club schade te berokke nen. Ook wij willen dat de fusie slaagt. He laas is er een incident voor nodig geweest om het bestuur en de spelers op één lijn te krijgen. We kunnen nu eindelijk de start maken, die we zeven weken geleden al had den moeten doen. Uw steun is onontbeer lijk." Joop Hiele spreekt het publiek toe voor het duel tegen VW. Inzet: Peter van Velzen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14