Rtv show Ontroerend portret van Jehudi Menuhin Indringende documentaire over Chet Baker TT Spijkerman moet van VARA beter opletten Woensdag *21 augustus 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REI NA VAN POPPELEN Vormgeving: RALPH KLEINHOUT 10 'Hij is geen man, maar een instituut' Ouwerkerk koos bewust voor de muzi kale kwaliteiten en de laatste dagen van Chet Baker. De bioscoopfilm Let's Get Lost van Bruce Webber over het leven van Baker, belichtte al tal van andere aspecten. et was een mooie begrafenis. I Maar Baker had veel meer uit .JL. .JLzijn carrière kunnen halen." Dat zegt pianist Russ Freeman in de docu mentaire 'Chet Baker, de laatste dagen', die de NOS vanavond uitzendt Bakers dood op 13 mei 1988 kwam weliswaar plotseling, maar niemand verbaasde zich over het heengaan van de veelzijdige trompettist Het feit dat hij, onder invloed van heroïne en drank, uit het raam van een Amsterdams hotel viel (of sprong) en overleed, was eigenlijk een passende af sluiting van een turbulent leven. Het 'moest' wel zo eindigen. De documentaire van Willem Ouwerkerk belicht de laatste dagen van Bakers leven, afgewisseld met oude intervieuws met de trompettist en natuurlijk veel muziek. Ou werkerk maakte vorig jaar de documentaire over Baker in opdracht van de tv-afdeling van Radio Nederland Wereldomroep. Het past in het beleid van de Wereldomroep om tv-programma's die iets met Nederland te maken hebben, te maken en aan het bui tenland te verkopen. Het programma van Baker hoort in een serie van drie program ma's over bekende buitenlanders die op een bepaalde manier een relatie met ons land hadden. De NOS heeft deze documentaire, die al is verkocht aan Turkije, BBC, BRT, Canada, Cuba, Denemarken, Frankrijk, Spanje, Tur kije en Bulgarije, nu aangekocht, zodat ook Nederlandse kijkers kunnen genieten van dit werkstuk van vaderlandse bodem. Chet Baker vertoefde en musiceerde veel in ons land, „omdat ik in Nederland het ge voel heb dat het 24 uur per dag feest is", zegt hij in het programma. Dat hij in onze hoofdstad uiteindelijk de dood vond, ver sterkt die relatie voor de maker nog meer. Samensteller Ouwerkerk heeft er bewust voor gekozen het zwaartepunt van de docu mentaire te leggen bij de muzikale kwalitei ten en de laatste dagen van Chet Baker. De bioscoopfilm Let's Get Lost van Bruce Web ber over het leven van Baker, belichtte al tal van andere aspecten. Indringend Hoewel 'Chet Baker, de laatste dagen', ei genlijk op twee gedachten hinkt (het maken van een reconstructie van de laatste dagen van Baker en het aan het woord laten van veel mensen die hem gekend hebben), is Ouwerkerk erin geslaagd deze twee compo nenten zo door elkaar te monteren, dat een indringend beeld van de trompettist ont staat. Ouwerkerk was daarbij afhankelijk van veel archiefmateriaal dat bruikbaar is voor televisie. „Ik heb fragmenten gezocht waarop Baker niet alleen mooi speelt, maar ook mooi gefilmd is", zegt de zelf trompet spelende Ouwerkerk. Dat hij daarbij teruggreep op beelden van een VPRO-interview op oudjaarsavond 1987 (uitgezonden in Atlantis en onlangs door. Jan Wolkers in Zomergasten nog eens opgevraagd) is begrijpelijk. Dat was een aangrijpend gesprek met een lichamelijk wrak, die muzikaal nog sterk in de schoe nen bleek te staan. De Nederlandse kijker kan echter een 'deja-vu-gevoel' krijgen door deze beelden. Maar dat is werkelijk ook de enig denkbare kritiek op de documentaire. Karkas Ouwerkerks werkstuk doet recht aan de in trigerende persoon Chet Baker en de sa mensteller geeft de muziek van Baker alle ruimte. Dat de man, die een groot deel van zijn leven aan de drugs verslaafd is geweest, nog 58 jaar oud is geworden, mag gerust een wonder genoemd worden. De 'All- American wonder-boy' Chet Baker uit de jaren vijftig, die in veel opzichten deed den ken aan de James Dean uit Rebel Without A Cause, mane zichzelf door drank en drugs af tot een oude, tandenloze man. Twee jaar voor zijn dood lijkt hij al licha melijk volledig opgebrand. Wie echter de beelden uit het VPRO-interview ziet, moet vaststellen dat die laatste twee jaar nog eens extra slopend geweest moeten zijn. Een le vend karkas, zwaar onder de verdovende middelen, wenst zichzelf in het programma een goed 1988 toe. Maar hoe slecht hij er li chamelijk ook aan toe was, als Baker de trompet aan de lippen zette en de ogen sloot, bleek hij toch nog veerkracht en vita liteit te bezitten. Ouwerkerk heeft een monument van een documentaire gemaakt. De meeste dank moet echter uitgaan naar Chet Baker. Hij was het monument, dat zorgde voor een overvloed, aan materiaal dat door Ouwer kerk maar hoefde te worden geselecteerd. Deze laatste heeft dat overigens kundig ge daan. Uitzending, vanavond, Nederland 3, 20.59 uur. FOTO CER DIJKSTRA stituut." „Al die concertzalen. Al die concerten. Al die lege praatjes. Terwijl hij rondliep met een gebroken hart." Dit zijn twee meningen over de violist Yehudi Menuhin. De eerste is van zijn vrouw, de tweede van zijn dochter. Allebei willen ze daarmee tot uitdruk king brengen hoe vertekend het beeld van Yehudi Menuhin naar buiten toe is. Het zijn twee cru ciale uitspraken in het docu mentaire van Tony Palmer over de violist Yehudi Menuhin. Wie Palmers portret van Maria Cal- les kent, zal niet verbaasd zijn dat hij veel aandacht besteedt aan het privé-leven van de ar tiest. Zijn film over Menuhin heeft zelfs als titel Menuhin - A family portrait. Tony Palmer maakte zijn fa milieportret ter gelegenheid van de 75ste verjaardag van deze le vende legende, die al vanaf zijn achtste doorgaat als een won derkind en toekomstig 'me- gastar'. Hij debuteerde toen al als een 'tweede Paganini' bij het symfonie-orkest van San Fran cisco. In 1929, op zijn twaalfde, ging hij op tournee door Euro pa. Het was het jaar dat hij Pa rijs veroverde, maar ook Am sterdam - waar hij optrad met het Concertgebouworkest - en Berlijn, waar hij het publiek als De Evangelische Omroep begint vanaf 1 oktober op de vroege dinsdagavond met het door Joop van den Ende geprodu ceerde taalspelletje Black Out. Black Out is het eerste program ma bij de EO dat door Van den Ende wordt geproduceerd wordt. Volgens een woordvoer der van de Evangelische Om roep is Black Out een woord spelletje dat een half uur duurt. De EO heeft voor Van den Ende gekozen omdat „hij toch de specialist is op dit terrein". De EO heeft er alle vertrouwen in dat de Aalsmeerse producent aanvoelt wat voor soort pro gramma deze omroep wenst. Bert van Leeuwen gaat de quiz presenteren. ZOGEZEGD in trance in de zaal voor hun stoelen liet staan. Onder dat Berlijnse publiek ook Albert Einstein, die op dat moment verzucht moet hebben: „Nu weet ik dat er een God moet zijn." Emotie Palmer laat veel historisch ma teriaal zien. Zoals foto's van het dikke jongetje en fantastische close-up beelden van de gelou terde en gerijpte violist tijdens concerten. Beelden waar de emotie van afspat. Daarnaast ook opnamen van concerten die hij gaf met de Indiase sitar speler Ravi Shankar en met de zigeunerviolist Stephane Gap- pelli. En van Menuhin als diri gent en de Menuhin als gevierd en gelauwerd monument, die weet dat hij als joods jongetje 'gemazzeld' heeft en die dit de nieuwe generatie joodse en niet-joodse jongens en meisjes ook zo graag gunt. Maar het meest fascinerend zijn toch de interviews met zijn moeder, vrouw en kinderen, die samen het beeld componeren van een virtuoos, die ook een zaam is, en bang en onzeker. „Hij maakt zelfs de enveloppen niet dicht, omdat hij altijd een open einde wil", zegt zijn vrouw Diana, die in de film soms erg overrompelend aanwezig is en waarmee Menuhin aardig wat, deels gespeelde, meningsver schilletjes heeft. Juist door die persoonlijke in kijkjes op zijn privéleven kom je Steen Been show drie keer in de fout THEO DERSJANT GPD Jack Spijkerman heeft van de VARA het verzoek gekregen in zijn radio programma Steen Been show sluikreclame te vermij den. Dat bleek maandag tij dens een hoorzitting van het Commissariaat voor de Media. De VARA kreeg daar de gele genheid uitleg te verschaffen over de vraag waarom in dat programma in drie achtereen volgende uitzendingen (op 19 maart, 26 maart en 2 april) on dernemers met naam en woonplaats waren vermeld, terwijl dit voor het programma niet noodzakelijk was. TROS vervangt de nachtfilm over Gorbatsjov In de Steen Been show wor den wekelijks wensen van luis teraars in vervulling gebracht. Bedrijven stellen daarbij dien sten gratis ter beschikking. De naamsvermelding van die be drijven gebeurde de laatste tijd in de ogen het het commissari aat echter nogal nadrukkelijk. Volgens het commissariaat was er daardoor geen sprake van evenwichtige berichtgeving. „Is het ook niet zo dat bedrijven bereid zijn aan de Steen Been show mee te werken juist, om dat hun naam en woonplaats genoemd wordt", zo vroeg voorzitter Geurtsen van het commissariaat zich hardop af. De VARA moest erkennen dat daarvan best wel eens sprake zou kunnen zijn, maar dat het de omroep niet te doen was om die ondernemers een gunst te verlenen, maar om de wens van een luisteraar in kwestie in ver vulling te laten gaan. „Boven dien gebeuren er in de sponta niteit van het programma wel eens dingen." Om die spontaniteit bij Spij- - kerman enigszins te beteugelen, heeft de VARA de cabaretier in middels gevraagd over eieren te lopen als het gaat om bedrijven te noemen die meewerken aan uitzendingen. Herkenbaar Ook de TROS moest gisteren bij het commissariaat op het matje komen, omdat in een uitzen ding van Belfleur een vertegen woordiger van de firma Schwarzkopf uitgebreid had mogen vertellen over de behan deling van hoofdhaar na het zonnen, terwijl na dit item pro- dukten van deze firma maar liefst acht seconden beeldvul- lend werden uitgezonden. Daarbij was weliswaar de merk naam Schwarzkopf afgeplakt, maar de produktnaam was overduidelijk herkenbaar en dus was er volgens het commis sariaat sprake van overtreding van het Mediabesluit. Programmadirecteur Cees den Daas was hoogstpersoonlijk naar het commissariaat geko men om clementie te bepleiten en een 'Hilversum-vriendelijke' opstelling van het commissari aat. „Als je ziet dat RTL 4 alleen in haar morgenprogramma's al de laatste dertien weken zeven ton aan reclamegeld heeft bin nengehaald, terwijl er geei\ mens naar die programma's kijkt, dan zou ik een Hilversum- vriendelijk gedrag van het com missariaat op prijs stellen." „Hilversum-vriendelijk ge drag, dat is toch ook ervoor zor gen dat de programma's zo schoon mogelijk blijven", kaats te voorzitter Geurtsen de bal te rug. STRIPS BOLLEBOOM De TROS zendt zaterdag de aangekondigde nachtfilm 'De aanslag op Gorbatsjov' niet uit. In plaats van deze film wordt de Australische speelfilm 'Code naam Barracuda' op het scherm gebracht. De TROS heeft dat gisteren bekend gemaakt. Volgens de omroep is gezien de ontwikkelingen in de Sov jetunie de aangekondigde film te zeer politiek geladen. De film had als thema een (fictieve) aanslag op de deze week ten val gebrachte Sovjet-leider. BOES ,,lk was een jongen uit een arm milieu die geen raad wist met het geld dat hem in de schoot werd geworpen. Ik hing de real star uit. Ik had van die Hollywood-ge- noegens. Een villa in België met een stuk land waarvan ik niet wist wat ik ermee moest doen." (Jacques Herb in tv-magazine) „Mijn vader zat aan de bar van de tennisclub, mijn moeder zat aan de bar en ik zat ook aan de bar. 's Avonds kwamen we thuis, mijn vader en moeder met een flinke sherry op. Ik wou dan altijd iets eten. Waar op mijn vader tegen mijn moe der zei: je gaat toch niet koken voor dat kind. Had hij in de bar maar een tosti moeten eten!" (Paul de Leeuw in Humo) „Nee, ik heb Elvis nooit ont moet. Maar ik vond dat niet erg. Integendeel, in die tijd zei ik geregeld: 'Waarom zou ik in 's hemelsnaam in contact moe ten komen met een redneck die toevallig goed kan zingen?' Ik heb dus nooit eenkerstkaart van hem gekregen, laat staan een van zijn Cadillacs." (Songwriter Mort Shuman in Humo). „Ik hoorde laatst iets terug van mijn eerste elpee, toen zong ik echt mierzoet. Maar na zeven honderd optredens klinkt mijn stem nu veel voller. Je zou kun nen zeggen dat ik eindelijk de baard in mijn keel heb gekre gen." (Gerard Jolir gin NCRV- gids). Jacques Herb, de jongen uit een arm milieu Yehudi Menuhin, een virtuoos, die ook ook aan de weet wat voor in vloed de gebeurtenissen in de oorlog op hem hebben gehad. Samen met Benjamin Britten speelde hij bijvoorbeeld in het bevrijde concentratiekamp Ber gen Belsen. Hij zou nooit meer de Jehudi Menuhin worden van vóór de oorlog, zo zeggen dege nen die hem echt kennen, zijn gezin. Het portret wordt in twee ge deelten uitgezonden. Volgende week eindigt het portret met een gesprek tussen Menuhin en zijn moeder, die slechts twintig jaar ouder is. Ze is nu dus 95 jaar. Het is een ontroerend sluitstuk van een boeiend por tret. Uitzending: vanavond, Neder land 1, 22.40 uur. Deel twee woensdag 28 augustus. Joop van den Ende maakt quiz voor EO Chet Baker vanavond te zien en te horen in een documentaire over zijn laatste dagen. FOTO OPD/FRANS SCHELLEKENS

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10