Leiden Wachtlijst voor islam-school Drukkerij Groen verlaat binnenstad Groen opent vestiging in Groot-Brittannië Staatscircus Moskou deze maand in Leiden Zuid-west klaagt niet over reclamefolders Leiden heeft acht ton aan huur tegoed DANSEN SWINGEN LIVE-MUZIEK fcterdag 3 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANOMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: ANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS 17 MIEUWSLIJN Bewonersplatform opgericht Na een proefperiode van anderhalf jaar is officieel het Leids Be- j woners Platform (LBP) opgericht. Het LBP is een belangenorga nisatie voor allerlei bewonersgroepen, huurderscommissies, ver enigingen van huiseigenaren en buurtorganisaties. Het paltform kent verscheidene werkgroepen die zich bezig houden met spe cifieke onderwerpen. Zo buigt de werkgroep Inspraak zich over de gemeentelijke inspraakverordening. In de proefperiode, die januari 1990 begon, heeft het LBP onder meer bereikt dat er ho gere vergoedingen komen voor bewoners die hun huis uit moe ten vanwege groot onderhoud of renovatie. Onlangs zijn de sta tuten van het LBP vastgesteld. Nieuwe vorm vandalismebestrijding i De buitenzijde van de liftschachten van de flats aan de Haviks horst en de Kiekendiefhost worden na de zomer opgesierd met tekeningen van kinderen uit de Slaaghwijk. Onlangs hebben de jongsten uit de buurt tekeningen gemaakt op keramische tegels. Die worden momenteel geglazuurd, waarna ze worden ingemet seld in de wand van de liftschacht. Woningbouwvereniging De Sleutels hoopt op deze wijze tegen te gaan dat het nieuwe tegel werk wordt beklad na het groot onderhoud in de flats. Geen diefstal door krakers De Leidse kunstenaar E. Vijsma, die atelierruimte huurt in het voormalige waterleidingbedrijf, heeft zijn aangifte van diefstal door krakers ingetrokken. Het schildermateriaal dat hij miste is elders in het gebouw teruggevonden. Het oude waterleidingbedrijf aan de Middelstegracht werd be gin deze week bezet dor een kleine vijftien krakers. Toen duide lijk werd dat delen van het gebouw nog in gebruik zijn, verlieten ze het pand weer. Vijsma ging meteen poolshoogte nemen en ontdekte dat wat materiaal was verdwenen uit zijn atelier. Hij schakelde de politie in, die wat krakers aan de tand voelde. Zij zeiden van niets te weten. Vijsma kwam zijn spullen later tegen op een heel andere plaats in het complex. „Ze waren verstopt, ik heb geen idee De kunstenaar trok zijn aangifte meteen weer in. ISLAMITISCHE basis school heeft dertig kinde ren op wachtlijst staan De protestants-christelijke Ireneschool aan de Stadhouderslaan is inmiddels omgedoopt tot de islamtische Er-Risèlèh-school. Het nieuwe naam bordje hangt echter nog niet aan de gevel. foto holvast Voor de islamitische basis school Er-Risèlèh bestaat een wachtlijst van 30 leer lingen. De school, die maandag 19 augustus haar deuren opent, wil met maximaal 250 leerlingen van start gaan. Dertien leerkrachten aangetrokken, onder wie twee part-ti mers. Vier leerkrachten zijn het islamitische geloof toe gedaan. LEIDEN EMIEL FANGMANN Het voormalige gebouw van de protestant christelijke Irene school aan de Stadhouderslaan, die wegens te weinig leerlingen is opgeheven, is inmiddels over gedragen aan Er-Risèlèh. Dat is het Arabische woord voor zowel 'brief, 'boodschap' als 'boek'. De school vervult een regio nale functie. Ongeveer twintig procent van de leerlingen komt van buiten Leiden. Ongeveer tachtig procent van de leerlin gen die zich hebben opgegeven is van Marokkaanse komaf. „Het kan nog tientallen jaren duren voor er overal op loopaf stand islamitische scholen zijn", aldus woordvoerster j. Ploeger. „Maar ouders prefere ren religie en levensfeer boven de nabijheid van een school". Hoeveel leerlingen daadwer kelijk de lessen op de Er-Risèlè- hschool gaan volgens is volgens woordvoerster J. Ploeger nog onbekend. „Het is moeilijk te zeggen of ze ook allemaal ko men opdagen. Ouders kunnen op het laatste moment van ge dachten veranderen. We weten het pas op de eerste school dag." Ploeger betreurt het dat er geen informatie-avond kon worden gehouden. „We hadden gevraagd of we eerder een avond in het gebouw van de Ireneschool konden houden voor de ouders, maar dat bleek helaas niet mogelijk." De school kent dit eerste jaar nog geen achtste - laatste - groep. „We wilden niet te veel verantwoording ineens op ons nemen," aldus Ploeger, die se cretaris van het schoolbestuur is. Omdat men de klasgrootte op ongeveer twintig leerlingen wil houden, komen er ook pa rallelklassen. Als het leerlingen aantal daartoe aanleiding geeft worden in de hogere klassen jongens en meisjes zo mogelijk gesplitst. De islamitische school biedt hetzelfde programma als ande re basisscholen, maar daarnaast wordt er speciaal godsdienston derwijs, onderwijs in de eigen taal, zoals Arabisch en Turks, en cultuur (OETC) gegeven. De eerste islamschool in Lei den is tot stand gekomen na twee jaar touwtrekken met de gemeente. Eerder werden aan vragen afgewezen, omdat er volgens de gemeente procedu rele fouten bij de aanvraag wa ren gemaakt. LWH houdt 'Zomerweek' Tijdens de introductieweek voor eerstejaarsstudenten - de zoge heten El Cidweek - houdt de Leidse Werkgroep Homoseksu aliteit (LWH) een 'zomerweek'. De activiteiten die vanaf dins dag 13 augustus plaats hebben, zijn overigens niet alleen be doeld voor toekomstige studen ten. De zomerweek wordt ge- opend met een debat. Onder de j noemer 'Zorg dat je erbij komt?' kunnen de deelnemers discus- I sieren .over het thema homo- seksualiteit op de studentenver- eniging. Het debat wordt geleid door het Groen-Linkskamerlid Peter Lankhorst. Een dag later, woensdag 14 augustus, brengt de LWH het theaterprogramma 'Bosom Buddies' van Frédérique Sluy- terman en Leidenaar Bas van Egmond. Donderdag 15 augustus krijgt de praatshow 'De Leidse Ma tras' een vervolg. Presentator Maxim wisselt deze keer van ge dachten met Pim Fortuyn, nu nog directeur van de OV-jaar- kaart bv., en burgemeester C.H. Goekoop van Leiden. Alle activiteiten worden ge houden in het pand van de LWH aan de Langegracht 65 in Leiden. De aanvang is telkens om 20.30 uur en de toegang is gratis. ACTIEF IN VRUE TUD Duinen Het IVN organiseert dit najaar een cursus over de duinen. De cursus beslaat vijf avonden en vijf excursies naar de duinen. Op 4 september is er een intro ductie-avond met een film van Jan van den Ende over duinbe houd. In het voorjaar van 1992 is er een vervolgcursus. Inlich tingen via tel. 318854. Wandeltocht De WV heeft samen met de Wandelkring Leiden en omstre ken een molenwandeltocht uit gezet. Deelnemers kunnen kie zen uit de afstanden 10 en 15 kilometer. De start is vanaf het VW-kantoor aan het Stations plein. Voor 2,50 gulden kan hier de routebeschrijving worden opgehaald. Deelnemers krijgen ook een delftsblauw tegeltje met een afbeelding van een van de molens. De routes kunnen da gelijks worden opgehaald van 9.00 tot 17.00 uur, 's Zaterdags van 9.00 tot 16.00 uur. Zondags gesloten. Bedrijf verhuist na 130 jaar naar nieuwbouw Rooseveltstraat LEIDEN «KAREL BERKHOUT Drukkerij en inmiddels ook uitgeverij Groen leek de afge lopen 130 jaar van zijn bestaan volledig vastgegroeid in het mo numentale pand aan de Pieters- kerkchoorsteeg. Volgende week rukt de oude drukkerij zich ech ter los uit de Leidse binnenstad en verhuist naar een gloed nieuw pand aan de Roosevelt straat. „Als wij nu niet waren weggegaan, dan waren wij veel te vast komen zitten in dit pand, dein hadden wij investeringen moeten doen die wij er niet meer uit hadden gehaald," zegt A. Nieuwenhuizen Segaar, een van de twee directeuren bij Groen. De verhuisdozen staan in middels hoog opgestapeld in het pand aan de Pieterskerk- choorsteeg. „Ga maar na, 130 jaar geschiedenis komt hier te voorschijn, drie containers met rotzooi hebben wij al wegge gooid," mompelt een medewer ker. Het is overigens niet zo dat allerlei geheime kamers en ver borgen zolders tevoorschijn zijn gekomen met spannende oude boeken. „Wij hebben al zo vaak uitgebreid, dat we alle kamers al hebben leeg geruimd en dingen hebben opgeruimd," zegt direc teur J. Groen. I Iet gemeentearchief is langs gekomen om oude jaarversla gen en facturen op te halen. „Daarmee willén zij een beeld krijgen van hoe een grafisch be drijf aan het begin van deze eeuw werkte," zegt Groen. Boe ken en andere publicaties wor den weggegooid, tenzij het gaat om fraaie prentenboeken. Historisch Groen is nog steeds een familie bedrijf met aan het hoofd J. Groen, de vijfde generatie sinds Groen in 1862 werd opgericht. Het drukbedrijf koketteert bij de verhuizing nadrukkelijk met het verleden en de historische ban den met Leiden. In de verhuis- brochure ('Een stukje historie gaat verhuizen') voor relaties zit een 'Groen-pas' voor een be zoek aan de Hortus, 'net als wij een van de oudste inwoners van Leiden'. In de loop der jaren is de drukkerij uitgebreid met een aantal uitgeverijen, die onder meer studie-boeken en protes tants-levensbeschouwelijke ge schriften het licht doen zien. Het drukken in lood is de afge lopen jaren volledig vervangen door modeme off-set, het druk ken met behulp lichtgevoelige kunststof platen. Groen telt nu in totaal zo'n 100 werknemers, die samen goed zijn van voor n de Rooseveltstraat is met veel glas 'transparant' gemaakt zodat alle 100 medewerkers elkaar goed kunnen foto LOEK zuyderduin een jaaromzet van 30 miljoen gulden. Met de groei heeft Groen in de loop van de tijd één voor één de winkelpanden aan de Pieter- skerkchoorsteeg, zoals een siga renwinkel en een kruidenier op gekocht. De rek is er nu wel uit en bovendien is de plaats in de binnenstad heel slecht bereik baar voor klanten en leveran ciers. „Dan ga je eens kijken naar uitbreiding en op een ge ven moment zeg je: waarom geen nieuwbouw?," zegt Groen. De boekdrukkerij heeft over wogen om weg te gaan uit Lei den vanwege de erfpachtrege ling. „Als wij de grond niet had den kunnen kopen, dan was de kans groot geweest," zegt Groen. Hij is blij met de plek aan Rooseveltstraat, die volgens hem goed bereikbaar is met de auto. „Wij zitten hier ook in een woonomgeving en contact met mensen is belangrijk voor een uitgever. Voor de vrouwen die bij ons werken, zijn er boven dien winkels in de buurt," zegt Groen. Het nieuwe gebouw, dat is ontworpen door architectenbu reau Ganef uit Nieuwerkerk aan den IJssel, is het proto-type van een 'modern kantoor' met veel glas en marmeren vloeren. Op de begane grond zit de ultra moderne drukfabriek, terwijl de uitgeversmaatschappijen Groen en SMD (onderwijs) op de bo venverdieping huizen. „Het ge bouw is transparant, zodat de medewerkers elkaar goed kun nen zien. Dat past in onze be drijfsfilosofie van samenwer king en goede onderlinge con tacten," verklaart Groen. Directeur Groen drukt in de naar bouwstof geurende hal de hand van een oud-werknemer die een kijkje is komen nemen. „Iedereen is al wezen kijken, de band van onze mensen met het bedrijf is heel sterk," zegt Groen trots. „Voor de feestelijke ope ning op 10 augustus hadden wij gerekend op ongeveer 170 men sen, maar er komen 500 men sen. Allemaal werknemers met hun familie en kennissen." Woensdag 7 augustus ver schijnt op de economie-pagina Stand van zaken een uitge breid verhaal over het reilen en zeilen van Groen. LEIDEN KAREL BERKHOUT De Leidse drukkerij en uitgeve rij Groen opent in oktober een vestiging in Groot-Britannië voor de verspreiding van En gelstalige studieboeken. „Het gaat voor ons om een grote on derneming," zegt directeur A. Nieuwenhuizen Segaar van SMD, de onderwijspoot van Groen die vooral verpleegkun dige boeken wil afzetten. Het is voor het eerst dat Groen de gaat opereren op een markt buiten Nederland. Het nieuwe kantoor komt in het Schotse Edinburgh, omdat daar een bekende van Groen de zaak wil opzetten in een klein kantoor 'met voorlopig niet meer dan een bureau en een te lefoon'. Groot-Britannië is uit gekozen omdat het Engelse taalgebied een enorme markt biedt en omdat het eiland voor op loopt bij het aanpassen van verpleegkundige opleidingen de EG i 1992. „De Britse overheid is begon nen de opleidingen op te zetten zoals in Nederland, waarbij de de verpleegkundige meer is dan het hulpje van de dokter en waarbij de patiënt centraal staat." Voor Groen komt dat mooi uit, want de Leidse uitge ver maakt al jaren boeken voor de verpleeg-opleidingen in Ne derland, die in de hele EG als model dienen. tiest Sosin die zijn honden op en voor allerlei voertuigen door de circuspiste laat scheuren. De toeschouwers kunnen ook een optreden verwachten van onder anderen Gabudlach Gi- badullin en zijn 'dolle boerde rij': een stoet gedresseerde run deren. schapen, varkens en kip pen, en van jongleur Tschemov, die het presteert met zeven voetballen tegelijk te jongleren. Voorts tonen slangenvrouw Iri- na Gordeeva, en de Osietische ruiterformatie van Irbek Kante- mirov hun kunnen. De enige niet-Russische inbreng is van de Nederlandse Natasja Lijfering, die optreedt met gedresseerde Friese paarden, en het Roe meense equilibristenpaar Victo ria en Nicolae Trinca. In de circustent is plaats voor zeker 2300 mensen. De toe gangskaarten variëren in prijs van 45 tot 25 gulden voor vol wassenen en van 30 tot 20 gul den voor kinderen. Het staatscircus van Moskou doet van 14 tot en met 18 au gustus Leiden aan. Het befaam de circus, op toemee in Europa om het 40-jarige artiestenjubu- leum van clown Oleg Popov te vieren, slaat zijn tent op op het terrein naast de Groenoordhal- len. Het geeft dagelijks twee voorstellingen: om 16.30 uur en om 20.00 uur. Popov zelf is de rode draad in het programma. Hij treedt ver scheidene malen op. onder meer als krachtpatser, slangen bezweerder. milieu-filosoof, ro bot, kok en evenwichtskunste naar. Daarnaast treden nog 65 andere Sovjet-artiesten op, die hij uitkoos voor zijn jubilieum- show. Onder anderen de 'Flying Lozowik' bewonderen, die ge stoken in fluorescerende pak ken een spectaculair trapeze- nummer opvoeren, het muzika le parodisten-trio Shahin, en ar- De bewoners van Zuid-West hebben nauwelijks klachten over ongewenste post. Op een oproep in het wijkblad om grie ven over ongeadreseerde fol ders te melden hebben slechts acht mensen gereageerd. De werkgroep Leefbaar Zuid-west had hierom gevraagd. Secretaris H. Kwik van de werkgroep er over verbaasd. „We hadden toch minimaal vijf tig reacties verwacht, je hoort iedereen altijd mopperen. Maar misschien vinden mensen een postzegel voor een reactie al te veel moeite." Kwik deed de oproep in het april-meinummer, nadat men sen bij hem hadden geklaagd, dat ze ondanks een sticker toch ongevraagde post in de bus aantreffen. Zo'n sticker geeft aan dat de bewoner geen onge- adresseerd reclamewerk in zijn bus wil hebben. De klager kre gen ondanks die sticker toch die post en de werkgroep wilde in ventariseren hoe dat verder in de wijk lag. Een van de acht reacties was een uitvoerige brief van iemand die juist van mening was dat een sticker afdoende helpt te gen ongenode post. „Slechts af en toe slipt er wat doorheen," aldus deze schrijver. Hoeveel brievenbussen in Zuid-west een dergelijke sticker hebben is niet bekend. Volgens een woordvoerster van bezorgdienst 'De Schakel' uit Lisse, die Leiden onder haar verspreidingsgebied heeft, ko men er maar weinig klachten binnen over ongevraagd druk werk. „Het gebeurt wel eens, maar niet opmerkelijk vaak." J. Kien jet van bezorgdienst 'Re- al' uit Leiderdorp is eenzelfde mening toegedaan. „Ik merk niet dat er de laatste jaren veel meer stickers bij komen. Kijk, er wordt natuurlijk wel eens ge klaagd. Dan hebben mensen een sticker en dan willen ze niet de reclamefolder, maar wel het huis-aan-huis-weekblad, omdat daar mededelingen in staan. Maar zo'n blad is ook ongeadre- seerd. Dan krijgen ze helemaal niets. Het is bij mij öf alles óf De gemeente Leiden wil meer vaart zetten achter het innen van achterstallige huren. De to tale huurschuld die verscheide ne gebruikers van gemeentelij ke gebruikers in de loop der ja ren hebben opgebouwd, be draagt inmiddels zo'n 800.000 gulden. De directie gebouwen van de gemeente krijgt nu de bevoegdheid om vaker de rech ter of de deurwaarder in te schakelen. J. ter Haar» tijdelijk hoofd van de directie, kan niet precies zeg gen hoe de huurschuld zo n hoogte heeft kunnen bereiken. „Misschien is er een procedure fout gemaakt of heeft men er in het verleden niet genoeg ach teraan gezeten. Ik weet het niet. Maar u moet er begrip voor hebben dat ik nog niet op alle vragen antwoord kan geven. Ik ben me nog volop aan het in werken", aldus Ter Haar. Hij is begin vorige maand H. Deurhof opgevolgd, die een functie heeft gekregen bij de Groenoordhal- len. Volgens het tijdelijke hoofd zoekt de directie gebouwen nu uit hoe de schulden hebben kunnen oplopen en hoe de grootste 'pijnpunten' het best kunnen worden aangepakt. „Wellicht zullen we daarna in zeer moeilijke gevallen de deur waarder inschakelen. Dat is op zichzelf natuurlijk niets nieuws. Maar het gaat om de intensiteit. Die wordt wellicht uitgebreid." De sprong naar Groot-Britta- nië zeker niet de laatste in Euro pa, nu de binnengrenzen in de Europese Gemeenschap open gaan. „Het kan best zijn dat wij volgend jaar al naar Denemar ken gaan om naar iets te noe men," zegt Nieuwenhuizen. Met de 'open EG-markt' wor den ook allerlei studies in de EG-landen op dezelfde manier opgezet, waardoor uitgevers hun boeken in meer landen kwijt kunnen. Zaterdagavond 19.00 uur zondagmiddag 15.00 uur m.m.v. BOTA NOVA DO BRASIL

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17