Leiden Slaaghwijk legt zich neer bij hogere huur Krakers uit EWR-pand Middelstegracht Stankoverlast bij vuiloverslag Slaaghwijk over maand in slag met gemeente BOUWPLANNEN? Tekort aan lokettisten in postkantoor Woensdag 31 juli 1991 NIEUW WENSENLUSTJE van bewoners Slaaghwijk gaat eind augustus naar het college DEZELFDE GEZICHTEN kom je telkens tegen in weer andere kraakpanden NIEUWSLIJN Nieuwe auto beschadigd De gloednieuwe auto van een 32-jarige Leidenaar is gisteroch tend om even voor half acht op de kruising van de Roosevelt- straat en de Vijf Meilaan flink beschadigd. Een automobilist uit Lelystad naderde de kruising en stopte plotseling. De Leidenaar merkte dat te laat op en knalde op de wagen van de man uit Le lystad. De auto had nog maar 132 kilometer op de teller staan. Cursussen voor vrouwen Het vrouwengezondheidscentrum Hara presenteert dinsdag 17 september het nieuwe cursusprogramma. Het gaat om cursus sen yoga, assertiviteit, massage, eetverslaving, ontspannen, ge nezend tekenen, homeopathie, natuurgeneeswijze, cara en vrouwen in de bijstand. Op deze dag kunnen bezoekers kennis maken met diverse eetculturen. Inlichtingen bij Hara, Bonaire- straat 4 tel. 233209 tussen 9 en 13.00 uur. Wandeltocht langs molens De VW heeft samen met de Wandelkring Leiden en omstreken een molenwandeltocht uitgezet. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 10 en 15 kilometer. De start is vanaf het VW-kan- toor aan het Stationsplein. Voor 2,50 gulden kan hier de route beschrijving worden opgehaald. Deelnemers krijgen ook een delftsblauw tegeltje met een afbeelding van een van de molena. De routes kunnen dagelijks worden opgehaald van 9.00 tot 17.00 9.00 tot 16.00 uur. Zondags gesloten. Krakers verdacht van diefstal Een 52-jarige Leidenaar heeft bij de politie aangifte gegaan van diefstal uit zijn atelier in een pand aan de Middelstegracht. Het pand werd in de nacht van zondag op maandag gekraakt, maar inmiddels zijn de krakers er weer uit. In een van de ruimtes in het pand bevond zich het atelier van de Leidenaar die nu 45 penselen en voor enkele honderden guldens aan verf mist. De toegangsdeur van de schilderruimte was geforceerd. Ondanks succesvol Gronings protest De woningbouwverenigingen Leiden (WBL) en De Sleu tels hebben geen spijt dat ze de ruim vijf procent huur verhoging in de Slaaghwijk niet hebben aangevochten. Ook de bewonersgroepen hebben er begrip voor, on danks berichten dat in Groningen de huur in een soort gelijke wijk niet omhoog gaat. LEIDEN ROY KLOPPER Deze week werd bekend dat twee Groningse woningbouw verenigingen succes hebben ge had bij hun protesten tegen de huurverhoging van 5,5 procent die ze per 1 juli hadden moeten doorvoeren. De huurprijs van 1100 woningen in de wijk Le- wenborg wordt een jaar lang bevroren. Argument hiervoor is onder meer dat de flats onver- huurbaar dreigen te worden als er nog meer huur voor op tafel moet komen. Voorts liet staats secretaris Heerma meewegen dat een verbeteringsplan voor de hoogbouw wordt uitgevoerd. De Groningse situatie lijkt veel op de toestand in de Slaaghwijk. Ook hier zijn de hu ren relatief hoog, en is sprake van verpaupering. Verder heb ben de woningbouwverenigin gen in samenwerking met de gemeente een plan van aanpak de wijk weer aan trekkelijk te maken. De vergelijking gaat echter mank op een cruciaal punt. In de Groningse wijk is sprake van leegstand, hetgeen in de Slaagh wijk nog niet aan de orde is. Daarom verwachtten de direc ties van de WBL en de Sleutels dat protest toch geen zin had. Stafmedewerker P. Rutgers (WBL): „Volkshuisvesting heeft al jaren de stelregel dat huurbe vriezing alleen wordt goedge keurd bij structurele leegtand." De bewonerscommissies in de wijk reageren gematigd op het Groningse verhaal. „Hier staan inderdaad nog geen wo ningen leeg. Dan moet je reëel zijn en constateren dat protest geen enkele kans heeft", aldus woordvoerder H. Schreuder. De huurders hebben evenmin hoop dat ze met het Groningse voorbeeld in de hand volgend jaar alsnog onder de woonlas tenverzwaring uitkomen. Ze schatten in louter een kans te maken als leegstand ontstaat in de wijk. Dat lijkt hen echter ook niks, omdat dit verdere verpau pering in de hand werkt. Gemeente De huurders zien er meer in om in de loop van het jaar te probe ren de gemeente achter de pro testen tegen de huurverhoging te krijgen. Het college wordt ge vraagd een krachtig protest te laten horen bij Heerma. De wet houders H. de la Mar (sociale zaken/Groen Links) en T. van Rij (volkshuisvesting/PvdA) lie ten onlangs al weten hiervoor wel wat te voelen. Overigens leidt een bevriezing van de huren weer tot proble men voor de WBL en de Sleu tels. De woningbouwverenigin gen mogen een deel van de huurverhoging gebruiken om onderhoud uit te voeren. Indien de huren stabiel blijven, is er dus geen geld voor woningver betering. De bewoners op hun beurt zijn bang voor de gevol gen hiervan. Met name omdat de WBL pas volgend jaar begint met het groot onderhoud. „Zul je zien dat we bepaalde aanpas singen zelf moeten betalen, zo dat het nog duurder wordt", vreest Schreuder. LEIDEN ROY KLOPPER De gemoederen in het kraak pand aan de Middelstegracht zijn gisteren hoog opgelopen. De dertien krakers hebben het pand nummer 36 gistermiddag uiteindelijk vrijwillig verlaten. Huurders van het voormalige waterleidingsbedrijf kondigden eerder die dag aan de krakers er uit te zullen meppen indien de politie dit achterwege zou laten. Het pand, eigendom van het Energiebedrijf Rijnland, werd gisterochtend gekraakt. De offi cier van justitie besliste dat niet tot ontruiming hoefde worden over te gaan,'omdat eerst ge meend werd dat de groep lan ger dan 24 uur in het pand zat. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland hebben de krak- ters het pand verlaten omdat ze daarentegen wel uitzetting vreesden. Bij het vertrek werden de aanwezige brandblusappara- ten leeggespoten. Van een aan grenzend schilderatelier werd de deur ingetrapt. Het is niet bekend waar de krakers hun toevlucht hebben gezocht. Het hoekpand is opnieuw dichtge spijkerd en wordt bewaakt. Een groepje van ongeveer vijftien krakers meldde de poli tie maandagavond dat ze zich in de nacht van zondag op maandag had verschanst in het oude bedrijfspand van de Leid- se Duinwatermaatschappijk, onderdeel van de EWR. Een hulpofficier van jusitie ging dinsdagochtend poolshoogte nemen. In het pand, waar gas, water en elektra nog waren aan gesloten, lagen wat oude meters en andere materialen. De politie concludeerde hieruit dat het ge bouw nog in gebruik is. De kra kers waren weinig onder de in druk van deze uitspraak. Vol gens hen betrof het bangmake rij en had de politie geen poot om op te staan. Even na het verdwijnen van de politie, omstreeks 11.30 uur, raakten de gemoederen bij het pand flink verhit. Aan de deur van het kraakpand meldde zich de huurder van een deel van de bedrijfsruimte die niet werd ge kraakt, even verderop aan de Middelstegracht. De man, die niet bij naam genoemd wilde worden, kondigde harde maat regelen aan in het geval de kra kers ook zijn werkruimte bezet ten. „Ik gebruik niet eens meer mijn vuisten, maar kom met hardere acties." Enige minuten daarop ver scheen E. Vijsma ten tonele. Hij liet weten in het gekraakte pand een atelier te huren en wilde de krakers vertellen dat ze daarom het pand moesten verlaten. Vol gens Vijsma was er geen sprake van dat het pand niet wordt ge bruikt. „Ik heb er gisteren nog staan schilderen en ben bang dat ze niet met hun poten van mijn spullen afblijven." De krakers openden de deur niet voor de kunstenaar, on danks herhaaldelijk kloppen. Hij schreeuwde hen vervolgens toe 'wat mannetjes in de stad op te trommelen die hen uit het pand zullen meppen.' Zo ver kwam het niet, de krakers wa ren er gisteravond al uit. Slechts een tip gijzelingszaak De politie heeft tot nu slechts een tip binnen gekregen over de overval en gijzeling van een 57- jarige Amsterdammer. Deze is echter wel zeer bruikbaar. Vori ge week donderdag werd de Amsterdamse vleesleverancier onder bedreiging van een vuur wapen gegijzeld bij het winkel centrum De Kopermolen in de Merenwijk. Hij werd gedwongen naar Roe- lofarendsveen te rijden. Daar maakten drie mannen hem on geveer 2000 gulden afhandig. De politie vermoedde dat velen (winkelend publiek of automo bilisten) de opvallende bestel wagen hebben gezien, maar er kwam slecht een tip. Omwonenden van de vuilover slag aan de Gabriël Metzustraat de voormalige vuilverbran ding klagen over stankover last. Uit het gebouw komt een stevige rottingslucht, zo heeft ook de directie milieu van de gemeente vastgesteld. Ambte naren van deze directie zijn een kijkje gaan nemen bij de vuil overslag na telefoontjes van buurtbewoners. Een woordvoerster van de Leidse reinigingsdienst geeft toe dat er inderdaad enkele klach ten zijn binnengekomen. Vol gens haar valt er echter weinig aan de stank te doen. „Het ligt hoogstwaarschijnlijk aan het warme weer. Het afval begint daardoor veel sneller te rotten. Mensen zullen dat zelf ook wel merken als ze hun vuilniszak buiten zetten." De woordvoerster verzekert dat er niets schort aan de vuil overslag zelf, waar vorig jaar kostbare maatregelen zijn ge troffen om juist dit soort hinder te voorkomen. „Alles werkt naar behoren." Ze meent zelf overi gens dat de stank niet erger is dan normaal. „En het stinkt al tijd een beetje rond een vuil overslag. Daar kun je nu een maal niets aan doen." De directie milieu onder neemt overigens geen actie te gen de vuiloverslag. „Dat ligt niet op onze weg. De installatie valt onder verantwoordelijkheid van de provincie", aldus G. In 't Veld. hoofd van de gemeentelij ke directie. De provincie ver wijst weer door naar de reini ging, die dus meent dat er niet zo veel aan de hand is. deed een aantal toezegggingen. Onder meer worden de al jaren gewenste speeltuintjes voor de zomer van volgend jaar aange legd. Verder komt er een sys teem waarbij Slaaghwijkers met een krappe beurs eerder aan een goedkope woning worden geholpen. De bewoners zijn echter verre van tevreden over deze beloftes en weigeren het overleg te her vatten. Door vakantie is het nu een tijdje stil in de wijk, maar de strijd met de gemeente wordt hervat op 28 augustus. Dan gaat een brief met een aantal eisen richting stadhuis. Volgens een woordvoerder zijn dit groten deels dezelfde die eerder aan Koek zijn overhandigd. De bewoners in de wijkgroep sociale vernieuwing Slaagwhijk sturen eind augustus een nieu we brief met wensen naar het college. Het is een reactie op de toezeggingen die wethouder H. Koek (sociale vernieuwing /PvdA) vorige maand deed. De bewoners vinden deze echter te mager om het overleg in de wijkgroep te hervatten. De bewoners schortten begin van de zomer het overleg op over de sociale vernieuwing. Ze menen dat de gemeente hen aan het lijntje houdt, toezeggin gen niet nakomt en niet naar hen wil luisteren. Wethouder Koek reageerde bliksemsnel en OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Komo-certiticaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. m Atr* MTbVCVI ACHTERGROND ROY KLOPPER Enig beleid bij krakers ontbreekt De mededeling bij de ingang van het postkantoor aan de Schipholweg. FOTO HENK BOUWMAN Het postkantoor aan de Schipholweg heeft een gebrek aan lokettisten. Daardoor lopen de wachttijden langer op. Door middel van een aanplakbiljet heeft de directie begrip gevraagd voor het tekort, dat te wijten is aan een hoog ziekteverzuim. Een woordvoerster van de Leidse PTT spreekt van een calamiteit. Zij geeft toe dat er door het hoge ziekteverzuim langere wachttijden ontstaan. Volgens haar heeft dat echter maar een klacht opgeleverd. Het hoge ziekteverzuim is niet door inter ne verschuivingen binnen de PTT op te vangen. „Wij zijn een grote organisatie, wij kunnen niet zomaar met mensen schui ven", aldus de woordvoerster. In totaal zijn er in het district Leiden, waartoe ook de re giogemeenten behoren, 97 loketbedienden. Een woordvoerder van PTT Nederland bestrijdt dat het aanplakbiljet waarop be grip Wordt gevraagd aan het publiek, wat amateuristisch overkomt. „Het is natuurlijk jammer dat dit moet gebeuren, maar het is juist publieksvriendelijk om de klanten van de problemen op de hoogte te stellen." Hierdoor kan de indruk ontstaan dat de stad is vergeven van de krakers. Dat klopt echter niet. Het zijn elke keer dezelfde gezichten die je tegenkomt in de panden. Krakers die vorige week nog met de nodige tam-tam persconferentie gaven in het pand Hoge Rijndijk, zaten dinsdag in het voormalige waterleidingbedrijf en zijn nu weer terugge keerd naar hun oorpronkelijke stekkie. Enig beleid bij de Leidse krakers lijkt te on- breken. Men zoekt een leegstaand pand, zet er een paar stoelen in en roept het uit tot bewoond object. Vervolgens wordt verteld dat de monumentale waarde gekraakte complex hoog is, in de hoop dat dit een re den is om een ontruiming op te schorten. Ze vergeten hierbij echter dat de gemeente ook niet stilzit. De Parmentierpanden aan de Lammermarkt zijn na ellenlange discus sies niet op de rijksmonumentenlijst ge plaatst. Dit betekent dat ze kunnen worden afgebroken, en dat er iets nieuws voor in de plaats komt. De krakers hebben er blijkbaar moeite mee een democratisch genomen be sluit te respecteren. Leiden is in de ban van de krakers. Aan de lopende band zijn de voormalige Ico Athibu-panden aan de Lammermarkt en Hoge Rijndijk in het nieuws. Er zit een groep krakers in saneringspanden in de wijk Mors 4. Gisteren kwam daar ook de kortstondige kraakactie bij van het voor malige waterleidingbedrijf aan de Mid delstegracht. Hierbij kan worden aangetekend dat bewo ning door de krakers niet altijd bijdraagt aan een verhoging van de monumentale waarde van een pand. Sommige gebouwen die ze betrekken zijn binnen een mum van tijd totaal uitgewoond, de buitenkant van de panden wordt 'opgesierd' met allerhan de actieposters en het interieur wordt afge broken. De binnenplaats van het Lammer marktcomplcx, volgens de bewoners een beklangwekkend industrieel monument, is in gebruik als parkeerplaats waar aan de auto's wordt gesleuteld. Argumenten van historische waarde lijken louter opsmuk. Het gemak waarmee het Ico Athibu-pand aan Hoge Rijndijk wordt inge wisseld voor het waterleidingbedrijf belooft weinig goeds voor de betrokkenheid bij ge kraakte huisvesting. Als klap op de vuurpijl kwam daar het afge lopen weekeinde nog een uitspraak over heen van een van de Hoge Rijndijk-krakers. Wekenlang hebben ze daar geroepen prin cipiële bezwaren te hebben tegen het plan om achter het voormalig militair invaliden- tehuis een woontoren te bouwen. Terloops liet een van de bewoners echter weten er na de verbouwing best te willen wonen, 'maar dat het een beetje te duur is voor mijn bud get.' De krakers zeggen genoodzaakt te zijn pan den te bezetten door de torenhoge huur prijzen die in loeiden worden gevraagd voor kamers of appartementen. De gemeente onderkent dit probleem en studeert op plannen om vat te krijgen op de huurprij zen in de particuliere sector. Niets nieuws onder de zon dus bij de Leidse kraakbewe ging.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11