Leiden Verval neemt toe op industrie-terreinen 99 Controle op sluitingstijd horeca wordt scherper Een op tien huwelijken om verblijfsvergunning Leefbaar Zuidwest in actie tegen composteringsfabriek Dinsdag 30 juli 1991 erna straatsma gert visser BEDRIJFSTERREINEN moeten net als woonwij ken worden onderhou den, anders verpauperen NIEUWSLIJN Mishandeld met fles Een 16-jarige jongen is zondagavond bij de Sperwerhorst zwaar mishandeld, nadat hij een grap had uitgehaald met andermans fiets. Toen de eigenaar even weg was, had hij even diens fiets op slot gezet. Bij terugkomst werd de 24-jarige fietsbezitter daar over zo boos, dat een stukgeslagen fles naar het slachtoffer gooi de. De jongen kreeg scherven in zijn rug en moest worden be handeld in het AZL. De dader is inmiddels verhoord en heeft een proces-verbaal gekregen. Overnachting op station Vijf Schotse toeristen hebben vannacht geslapen op een perron van het Leidse spoorwegstation. Het gezin was met twee kleine kinderen laat aangekomen in Leiden en verwachte rond midder nacht geen camping meer te kunnen vinden. Daarop besloten de Schotten na overleg met de spoorwegpolitie de nacht door te brengen op het station. Bejaarde man mishandeld Een 65-jarige Oegstgeestenaar is zondagmiddag om onbekende redenen mishandeld op de Koninginnelaan. De man was voor Tafeltje Dekje bezig, toen een ongeveer 24-jarige man hem be gon te schoppen en te slaan. Kort daarvoor had de dader al deu ken getrapt in de auto van de Oegstgeestenaar. Na de mishande ling reed de jongeman weg. Het opknappen van vervallen bedrijfsterreinen in Leiden komt nauwelijks van de grond. De gemeente voert op dit moment alleen overleg met de bedrijven op het zwaar verouderde industrie-terrein Zuid-West en dat verloopt uiterst moeizaam. Een lelijke streep door de rekening van de gemeente, die hoopt met de vernieuwing van be- drijfsparken een oplossing te bieden voor het gebrek aan bedrijfsgrond in Leiden. 'Je maakt mee dat ze elkaar niet verstaan leiden karel berkhout De twee grootste bedrijfsterrei nen in Leiden zijn bijna vol, ver kondigde wethouder Walen kamp (economische zaken) on langs. Als alle serieuze contac ten tot contracten worden, dan heeft de Leeuwenhoek helemaal geen plaats meer en is Room burg voor de helft dicht. Behal ve de al jaren besproken bebou wing van de Oostvlietpolder, biedt volgens de gemeente al leen het opknappen van be staande industrie-terreinen soe laas. „Bovendien moet je de be drijfsterreinen net als woonwij ken onderhouden, anders ver pauperen ze", zegt Herman Amptmeijer, hoofd economi sche zaken van de gemeente. Het meest vervallen indu strie-terrein in Leiden is het in dustrie-terrein in zuid-west bij de Rooseveltstraat. De 'revitali sering' van de oude gronden is de gemeente dan ook hier be gonnen. „Niet met veel geld, want dat hebben wij niet, maar door de ondernemers om de ta fel te krijgen", zegt Amptmeijer over de gesprekken met de Leidse Vereniging van Industrie (LVI). Een grondige operatie moet Zuid-West weer een ac ceptabel uiterlijk geven en de beschikbare ruimte optimaal benutten. De stukken grond van de verschillende bedrijven lig gen nu kris-kras door elkaar heen en zijn bovendien zeer diep en smal. „Daar is eigenlijk een volledige herverkaveling (herverdeling van grond) no dig", vindt Amptmeijer. Sloop moet het gebied verlossen van de nutteloos geworden fabrieks gebouwen. Op een vernieuwd terrein ko men wat de gemeente betreft ook nieuwe wegen, nieuwe hek ken, nieuwe wegwijzers, moder ne telefoonlijnen en nieuwe lantaarnpalen. "Om ruimte te winnen moeten de bedrijven ei genlijk naar boven uitbreiden, dus een verdieping op hun ge bouw zetten. Het is allemaal laagbouw, dus dat zou moeten kunnen", stelt Amptmeijer zich voor. Een experiment met ener gie-besparing, zoals in andere steden al eens is gebeurd, lokt hem ook wel aan: „Het ene be drijf heeft warmte over, na koe- ACTIEF IN VRIJE TIJD leiden roy klopper Maximaal een op de tien trou werijen in Leiden heeft louter tot doel vreemdelingen aan een verblijsvergunning te helpen. De directie burgerzaken van de gemeente juicht pogingen toe om een einde te maken aan deze schijnhuwelijken, maar vreest dat regelgeving onmoge lijk is. Staatssecretaris Kosto van justitie stelde vorige week voor dat ambtenaren van de burger lijke stand moeten kunnen in grijpen als ze vermoeden dat mensen een schijnhuwelijk aangaan. Illegale buitenlanders krijgen een verblijfsvergunning als ze trouwen met iemand van de Nederlandse nationaliteit of met geldige verblijfspapieren. Ook in Leiden worden derge lijke huwelijken gesloten, weet G. Wolters van de directie bur gerzaken. Hij schat dat vijf tot tien procent van de huwelijken in de stad deze achtergrond heeft. „En dat duurt al zo'n jaar of tien." Hij is blij met het voornemen yan justitie om hier iets aan te doen. Maar burgerzaken vraagt zich wel af hoe Kosto deze zaak wil regelen. „Het is natuurlijk uiterst ingewikkeld om te bewij zen dat iemand een schijnhu welijk sluit." Wolvers is dan ook benieuwd naar de criteria die justitie wil hanteren. „Het is on mogelijk om vast te stellen dat mensen trouwen uit liefde. En natuurllijk hebben we al eeu wen te maken met huwelijken louter uit economische motie- Gesprek Mogelijk dat ambtenaren een schijnhuwelijk op het spoor ko men als ze voor de huwelijks voltrekking bij de partners langsgaan voor een kennisma kingsgesprek. Probleem is al leen dat dit louter gebeurt als de aanstaande bruid en bruidegom daarom vragen. En logischer wijs zitten mensen die een schijnhuwelijk aangaan niet op zo'n gesprek te wachten. Dus gaat burgerzaken voorlo pig gewoon door met het afslui ten van huwelijken, ook als de ambtenaren bijna zeker weten dat de partners elkaar nauwe lijks kennen. „Je maakt het hier echt mee dat ze elkaar niet ku- nen verstaan." De gemeente wacht de voorstellen van Kosto af. „Het zou een goede zaak zijn als er eens iets zou gebeuren, maar ik moet echt nog zien dat het lukt." Parmentier De Club van Boze Buurtvereni gingen is op zoek naar oud werknemers en -werkneemsters van de voormalige Parmentier- fabrieken aan de Lammermarkt. De club wil met de informatie die deze mensen over het com plex kunnen vertellen haar zwartboek aanvullen. De Par- mentier-werknemers kunnen bellen naar Rie van Dort, tel. 173290 (na 19.00 uur). Ghana Een tentoonstelling over een natuursponzenproject in Ghana De Werkgroep Leefbaar Zuidwest is een actie be gonnen tegen de komst van een afvalscheidings- en composteringsfabriek aan de Voorschoterweg. Ze heeft het afgelopen weekeinde 500 circulaires in de wijk verspreid, waarin de bewoners worden opgeroepen hun bezwaarschriften tegen de fa briek naar de werkgroep op te sturen. Leefbaar Zuidwest wil de reacties bundelen en bij het col lege van B en W deponeren. Volgens Henny Kwik, secretaris van de werk groep, hebben de plannen van de gemeente voor de bouw van de composteringsfabriek voor veel onrust in de wijk gezorgd. Weliswaar heeft de ge meente beloofd dat er nauwelijks sprake zal zijn van stank- of lawaaioverlast, maar veel Zuidwes- MOOI en LELIJK' Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Een zomerserie. Vandaag: - Han Kulker, atleet. De eetcafés in Leiden vind ik erg ^y leuk. Er is een enorme variëteit aan goedkope eetgelegenheden, dat geeft de stad iets heel speciaals. Ik ga zelf minimaal drie keer in de week buitenshuis eten. Een paar vaste stekken heb ik wel, maar ik probeer er toch een beetje afwisseling in te houden. De Splinter, aan het Noordeinde, is een van mijn favorieten. Komt ook een beetje omdat een kennis van mij daar werkt. Maar een echt mooi eetcafé is dat niet zo zeer. De Grote Beer aan de Rembrandtstraat vind ik ook wel leuk. En dat Mexicaanse, Zuidamerikaanse restaurant in de Doelensteeg is ook heel mooi. Hoe heet dat ook al weer? Oh ja, Camino Real. Niet echt een eetcafé, nee. Ze hebben er vooral een leuk terras, waar alleen niet veel zon is. De laatste tijd kom ik er trouwens niet zo gek vaak meer. Waarom weet ik eigenlijk niet, er is geen speciale reden voor. Die oude donkerbruine eetcafés zijn natuurlijk ook mooi. Ken je La Bota? Daar kom ik regelmatig. Oh, mag ik burgmeeester Go^koop niet noemen als voorbeeld van iets lelijks in Leiden? Wat jammer. Wat ik vooral slecht vind zijn de bioscopen in Leiden. Slechte Lelijk: „Lelijk interieur, slechte service." service, weinig luxe, te klein. Als je nou kijkt naar Lido, aan de Steenstraat: lelijke gevel, lelijk interieur. Als hét een beetje vol is, zit je meestal tegen iemands achterhoofd aan te kijken. Dan ga ik veel liever naar Metropole of Asta in Den Haag. In Lido is niets, je moet zelfs buiten staan wachten als je een kaartje hebt gekocht. Dat soort dingen. Toch is het er altijd bomvol. Bij de andere bioscopen heb je precies hetzelfde. Eigenlijk is er geen een goede bioscoop, het zijn allemaal kijkhuizen. Waar Lido is moet een mondiale bioscoop worden neergezet. Een gebouw met een mooie gevel, riante ruime zitplaatsen, een groot wit doek en minimaal een bar waar je voorafgaand aan de voorstelling wat kunt drinken. Zoals je bij Metropole ook kunt doen. Toch kom ik regelmatig in de Leidse bioscopen; ik ga vaak naar de film. Maar als er echt een goede film draait, zoals bijvoorbeeld 'Dances with wolves', dan ga ik daar speciaal voor naar Den Haag of Amsterdam. Daar kun je wel rustig en ru zitten en naar eer mooi groot doek kijken. Verpauperde bedrijfspanden aan de Rooseveltstraat. ling bij de produktie en kan dat leveren aan een nabij gelegen bedrijf dat juist weer warmte nodig heeft." Een vernieuwing van het be drijfsterrein geeft niet alleen een modem uiterlijk en meer ruim te, maar ook een impuls aan de gevestigde bedrijven. „In Rot terdam schoot de kwaliteit van de aanwezige bedrijven om hoog, na vernieuwing van het terrein. Managers leven vaak van dag naar dag, maar met een andere indeling moeten zij plot seling nadenken: zal ik nu maar een nieuwe produktielijn neer zetten of laat ik meteen auto matiseren", weet Amptmeijer. De ondernemers in Zuid- West zijn dan ook zeker niet zonder enthousiame, maar houden nog wel de hand op de knip. „Het probleem is dat het allemaal kleine bedrijfjes zijn, die allemaal zeggen: wat levert het mij precies voor voordeel op", verklaart Amptmeijer. De gemeente is ook terughoudend met de portemonnee, al kan een investering volgens Ampt meijer met de ogb worden te- is vanaf 5 augustus te zien in de winkel van de Leidse Stichting De Hoom aan de Morsstraat. In 1990 werd begonnen met de ontginning van grond voor de verbouwing van plantaardige sponzen. Begin dit jaar werd een gedeelte van de eerste oogst naar Nederland verscheept. leiden ters hebben daar voorlopig weinig vertrouwen in. Kwik zegt al een groot aantal telefoontjes te hebben gekregen van verontruste bewoners. Hoeveel bezwaarschiften er inmiddels naar de werkgroep zijn opgestuurd, kon hij vanochtend nog niet zeggen. De werkgroep wil de reacties over twee weken bundelen. De composteringsfabriek is gedacht aan de Voorschoterweg, naast de rioolwaterzuiveringsin stallatie van het hoogheemraadschap van Rijn land. In de fabriek die 30 miljoen gulden gaat kosten wordt het afval van de gemeenten Lei den, Leiderdorp, Alkemade. Zoeterwoude, Voor schoten, Wassenaar, Oegstgeest, Sassenheim en Wassenaar gescheiden en tot compost verwerkt. Het is de bedoeling dat de installatie al over twee jaar gaat draaien. Er wordt wat afgemopperd op al wat er uit de Leidse gevels steekt. Lichtbakken en grote re clameborden die middenstan ders aan hun winkelpui hangen; ontsierend voor het straatbeeld, ten velen. Maar soms is het ook wel eens mooi als een gevel een beetje wordt opgesierd. Wat bijvoorbeeld te zeggen van deze benen die de Morsweg een zon nige aanblik geven? Daar kan toch geen reclamebord tegenop. Jammer alleen dat ze worden binnengehaald bij slecht weer. FOTO LOEK ZUYDERDUIN rugverdiend doordat de waarde van de bedrijfsgronden stijgt. Concrete plannen zijn er dus nog steeds niet gemaakt. En dan is de 'revitalisering' in Zuid-West nog het verst gevor derd, want bij de andere terrei nen gebeurt niets. Het voorma lige Wemink-terrein tussen Rijn en treinbaan bijvoorbeeld of De Zijl in Leiderdorp 'want we moeten regionaal denken' dat zeer vervallen is. De Waard is opgeknapt en daar wordt dan ook gevochten om bedrijfs grond. Krakers in pand Middelstegracht De Middelstegracht nummer 36 (op de hoek van de Ir. Driessen- straat) is gisteravond omstreeks tien uur gekraakt. In het pand heeft een groep van 13 krakers zijn intrek genomen. Een ge deelte van de nieuwe bewoners zat tot gisteren in het eveneens gekraakte Ico Athibu-pand aan de Hoge Rijndijk. De rechter heeft onlangs bepaald dat deze krakers het pand voor 12 augus tus moeten verlaten. De politic is op de hoogte gebracht van de kraakactie aan de Middelste gracht, maar ziet geen reden om tot ontruiming over te gaan. Graffiti-artiest blijft doorspuiten Een hardnekkige spuitbus-van- dalist is gisteren voor de tweede keer in zeer korte tijd opgepakt. De 16-jarige jongen uit Oegst geest werd betrapt bij het be kladden van het leegstaande Van Gend en Loos-kantoor aan de Haagweg. Met een 17-jarige dorpsgenoot en een 18-jarige Leidenaar was hij door een raam een kantoortje binnenge drongen. Spoorwegpersoneel waarschuwde de politie. De Oegstgeestenaar had het week einde al doorgebracht op het politiebureau, omdat hij met verf voor 25.000 gulden schade had aangericht aan een treinstel bij de Vondellaan. leiden loaaan De controle van het horeca-pro- jectteam op de sluitingstijden van zowel terrassen als cafés wordt strenger. Dat maakten de teamleiders J. Vellekoop en H. Olde Junink gistermiddag be kend. Sinds de oprichting van de speciale controlegroep, onge veer twee maanden geleden, is coulant opgetreden tegen slui- tingstijdovértreders. Dat gaat waarschijnlijk al met ingang van het, komend weekeinde veran deren: „We zullen de terrassen niet strikt om elf uur doorde weeks en om twaalf uur in het weekeinde dichtgooien, maar wel gaan we nu rustig en over wogen de puntjes op de i zet ten", kondigt Vellekoop aan. Het door de gemeenteraad ingestelde team, bestaande uit milieu-ambtenaren en politie, zou volgens een soort voetbal- regels op de naleving van de Leidse (terras)sluitingstijden gaan letten. Dit teneinde over last te beperken. Na een officië le waarschuwing volgt een gele kaart die de eigenaar gelast eer der te sluiten en daarna is er de rode kaart, wat gehele sluiting voor een langere periode in houdt. Na twee maanden zijn inmiddels zes waarschuwingen aan kroegbazen uitgedeeld. „De eerste schermutselingen", noemt Vellekoop dat. Nachtrust Vellekoop is redelijk tevreden over het verloop van de laken- feesten en noemt het klimaat tussen het team en de Leidse horeca, anders dan werd ge vreesd, 'vrij goed'. „Nachtrust en een bruisende stad. Tussen deze twee begrippen moeten wij door zien te varen", zo om schrijft Vellekoop zijn taak. Hij trekt de voorzichtige conclusie dat de overlast door de horeca aan het afnemen is. Olde junink staaft dat met een statistiekje. In de eerste zeven maanden van het vorig jaar kwamen er 243 klachten binnen tegen 203 in dezelfde periode van dit jaar. Dat de controle wordt aange scherpt heeft dan ook niet zo zeer te maken met het aantal klachten, maar veel meer met het principe van gelijke monni ken, gelijke kappen. Sommmige terras-exploitanten blijven meestal zonder overlast te ver oorzaken toch lager open dan toegestaan. Terwijl andere kroegbazen zich wel aan de re gels (moeten) houden. Deze te genstelling wil het team uit de weg ruimen. Verder blijft nog altijd het hoofdmotto van het projectteam gelden; 'overlast is altijd einde oefening'. Naast het verscherpte toe zicht op de horaca gaat het team zich ook meer op de bin nenstadbewoners richten. De klachtenlijn wordt in de ge meenteadvertentie extra onder de aandacht gebracht. Hoewel de teamleiders zelf vinden dat ze in alle redelijkheid en enigszins tegen de wil van de genmeeteraad, met de Leidse horeca omspringt, zullen ze zich niet populair maken met het voorstel om het overleg met het bestuur van Leidse horeca- ondememersvereniging uit te stellen tot na de jaarwisseling. Vellekoop en Olde Junink wil len eerst de gevolgen van de huidige regels afwacnten en pas met de vertegenwoordigers om de tafel gaan zitten als die regels geëvalueerd kunnen worden. De ondernemers, verenigd in Horeca Nederland, wilden zo snel mogelijk de huidige situatie bespreken, in de hoop daar iets aan te kunnen veranderen. „Daar zien we voorlopig geen heil in", aldus Vellekoop. Mooi: „Oude donkerbruine eetcafés, zoals La Bota.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9