Leven en wonen Schoolagenda's leesvoer voor '91/'92 bieden een heel jaar Kamerplanten en de vakantie Hoelang blijft Parijs nog modehoofdstad? Maandag 29juli1991 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: COR HOOCETERP 19 WETEN WAARD Jir Len pijnstillend en verfrissen voetbad krijg je door verse of gedroogde lavendel blaadjes in kokend water te laten trek ken. ,Y Een sterk aftreksel van salie in de hoofdhuid gewreven maakt het haar donkerder en bevordert de ggtei. ,Y Een afreksel van rozemarijn met een beetje borax voorkomt bij dagelijks ge bruik een schilferige hoofdhuid en roos. ,Y Kleine kussentjes, gevuld met kruiden en geurige bloemen werden vroeger vaak in bed gelegd of onder het kussen om de slaap te bevorderen. ,Y Basilicum- of bonekruidbladeren op een bije- of wespesteek gewreven, bren gen onmiddellijk verlichting. Drinkwater besparen Eigenlijk is het te gek dat we kostbaar drink water gebruiken om het toilet door te spoe len. We gebruiken per hoofd van de bevol king ongeveer 150 liter drinkwater per dag en daarv an wordt bijna een derde gebruikt voor toiletspoeling. Waarom 9 liter water voor een spoeling ge bruiken als het ook met minder kan? Som mige deskundigen zetten daar vraagtekens bij. Minder water voor de kleine boodschap, prima, maar voor de grote? Volgens Wisa, producent van kunststof toiletreservoirs kan het ook met minder. Onder de naam W-600 heeft deze fabrikanueen reservoir dat per stoelgang maar zes liter water verbruikt. Het kan probleemloos het oude vervangen en is er in alle bekende sanitairkleuren, ook in matte uitvoering. Het reservoir heeft af geronde hoeken en een naar beide zijden schuin aflopend deksel, het is geruisarm. driezijdig aansluitbaar en geïsoleerd tegen condensvorming. J.P. DONLEAVY:,,Vrien dinnen zijn uiterst loyaal tegenover elkaar tot ze dezelfde man willen." Schoolagenda's zijn er in alle soorten en maten. En prijzen, want hoewel het gros van de agenda's voor rond de vijftien gulden te koop is, kan deze oplo pen tot vijfentwintig (O'Neill) en zelfs bijna dertig gulden (Bad Boys). Voor dat geld doet Bad Boys er dan wel een adressenboekje bij, en stopt de kle dingfabrikant agenda plus boekje in een glimmend doosje-met-drukknoopje, dat binnen de kortste keren lam is. Het in groot formaat uitgevoerde boekwerk dat O'Neill de schoolgangers mee laat sjou wen, heeft ook drukknoopjes. In het lijstje 'personsal data' dien je, na je naam en adres, de merken en nummers te vermel den van je surfboard, skateboard, snow board en moutainbike. Daarna komen pas bloedgroep en gegevens over wie gewaar schuwd moet worden bij een ongeval. Met een O'Neill agenda heb je genoeg te doen tijdens de lessen. Veel sportieve praat, in vier talen en er is geen woord Nederlands bij. Sally's en eeg-ertjes De Playboy-agenda geeft een nuttig over zicht van de 'kretologie in 1991': „Om het komende decennium ook in het circuit van modemo's een beetje te kunnen meetellen is het minstens noodzaak om bij een trendy clubje van interessante types te horen. Zoals daar zijn de 'sally' (sexually attractive lady) of het 'eeg-ertje' (eternally erected guv)." Als het aan Playboy ligt horen de ko pers van de agenda tot de laatste categorie: het boekje laat voldoende sally's zien. Er is wel rekening gehouden met de leeftijd van de eeg-ers in wording, in die zin dat de da mes veel tiet tonen, maar geen tepel. Over de doelgroep van de Elle-agenda laat de uitgever van het glossy magazine geen twijfel bestaan: vrouwen dus. Nauwelijks heb je het boekwerkje opengeslagen of je wordt al opgejut om mee te doen aan de wedstrijd 'wie wordt het nieuwe gezicht van The Next Generation '91'. Veel mode, rei zen, parfum en schoonheid, alsmede een quasi-wetenschappelijke verhandeling over dromen. Erg handig zijn de versiertips: 'Wil je succes boeken, zijn aandacht trekken en hem boeien, dan moet je er wel wat voor over hebben. Heeft hij je eenmaal ontdekt, dan kun je weer gewoon jezelf zijn'. Pfff, is dat boffen. Om je te helpen bij het jezelf zijn, biedt Elle tenslotte een lijst met wat 'in' is en wat 'out'. Dat je vooral maar geen ver keerde dingen zegt in gezelschap. De deur zakkers, telefoneren, televisiekijken en de twenties zijn uit; the doors, faxen, roman netjes lezen en de sixties zijn in. Rob Lowe en Rambo kunnen echt niet meer, maar met Kevin Costner en Barbarella mag je dwepen. En je zegt geen 'doei!' meer, maar 'zie je!' AvantGarde, ook een tijdschrift van huis uit, komt met een aantal losbladige agenda's en zegt daarmee de trend voor de jaren '90 te zetten. AvantGarde Girls verschilt inhoude lijk niet veel van het Elle-zusje. De bijge voegde 'romantiek-special' geeft eveneens versiertrucs ('Mocht je een hardrocker te genkomen die je niet te versmaden vindt, dan is deze openingszin een schot in de roos: „Mag ik je haar föhnen?"), romanti sche menu's voor twee, romantische uit stapjes en een romantische film-top-tien. Pretty Woman neemt daarin de eerste plaats in, gevolgd door Gejaagd door de wind. Dat die film gemaakt toen de moe ders van de AvantGarde-agendabezitsters nog niet eens geboren waren mag de pret niet drukken. Tweede agenda Volgens uitgever AvantGarde International Stationery - die jaarlijks een half miljoen schoolagenda's onder verschillende titels op de markt brengt en daarmee het markt leiderschap claimt - schaft rond de 15% van de scholieren in de loop van het schooljaar een tweede agenda aan, én worden school agenda's steeds jonger gekocht. „Vroeger waren middelbare scholieren de primaire kopers, tegenwoordig beginnen ze er op de basisschool al mee." De agenda van Oiiily is onder die groep populair: vrolijke kleurtjes en lieve bloemetjes, en veel reclame voor de kleding en parfum van het betreffende merk. Linea Colori vergast de jeugd even eens op bloemetjes en zoekt het in de pas tel-tinten: elke maand heeft een ander kleurtje. Popagenda's bestaan ook nog, naast al het merkengeweld. Club Veronica, de 'club met een eigen magazine, een eigen TV- en ra dioprogramma. eigen teletekstpagina's en nu ook een eigen agenda' zoekt het vooral in het groepsgevoel en zegt zich te onder scheiden van al die andere agenda's 'door een echte club-agenda te zijn'. En jawel: ook de club geeft De Meest Serieuze Ver siertips. In de Popagenda een quiz, die uit sluitsel moet geven over je eventuele talen ten voor het vak van platenplugger. Waar de meeste voorkeur naar uitgaat is, volgens een woordvoerder van Bruna, moeilijk te zeggen. „Iedereen kooptalles." Met één merk is het bijzonder snel gegaan: de L.A. Gear-agenda. Was binnen een week uitverkocht. „Maar het aanbod is zo ontzet tend groot. Elk merk heeft wel een eigen agenda. De tijd dat je kon kiezen uit twee soorten Ryam's is echt voorbij." De Bad Boys-agenda waan/oor bijna dertig gulden moet worden neergeteld. TUIN kamerplanten houden niet van vakantie, /an vakantie voor mensen wel te verstaan, kamerplanten willen het liefst elke dag van iet jaar, door dezelfde mens, op dezelfde ilek in de kamer worden verzorgd. Elke ver- indering is achteruitgang voor de plant, laar is geen ontkomen aan. ^laar wij willen er graag eens tussenuit en ius zullen de planten eraan moeten gelo- /en. Soms is er wel een lieve vriendin of juurvrouw die de verzorging op zich leemt. s die er niet, dan zullen we een andere op- ossing moeten zoeken. Ben plaatsje in de tuin, in half schaduw op ?en vochtig plekje kan in veel gevallen uit- comst brengen. Anders zal de badkamer of louchecel eraan moeten geloven. Dat is ueestal een ruimte met voldoende licht, -veinig zon en weinig tocht. We leggen dan een stel dweilen of oude lap- Ten onderin de badkuip of douchebak. Dan latuurlijk de stop erin en tot slot - vlak vóór tiis vertrek - de serie planten die we levend erug willen vinden. Pas dan laten we het kvater erin lopen en wel zoveel dat er onge- /eer twee centimeter water rond de potten staat. Zeker niet meer want dan wordt het eveel van het goede, wordt de aarde te nat ?n te zuur. Dp deze manier houden de meeste platen iet wel een dag of veertien uit. Ze gaan er tiet op vooruit, maar ze blijven in leven. /Villen we ze gewoon in de kamer laten >taan, dan hebben we voor elke plant een schaal of pot nodig met een doorsnee die gemiddeld 4 cm groter is dan die van de Mant. We vullen de schaal met zand, zetten ie plant er twee centimeter diep in zodat er ;en 2 cm brede rand om de pot komt. Dan leggen we een dikke laag vochtig mos ondom de pot op het zand. Vlak voor we weggaan maken we alles door en door nat. De plant kan dan langzaam het benodigde water opnemen maar na ongeveer veertien dagen zal ook dat op-zijn. Overigens lukt dit nimmer op een zonnige warme venster bank achter dubbel glas. Daar kunnen we geen planten gedurende de vakantie zondei water in leven houden. Maar hoe we het ook doen, onze planten worden altijd een beetje minder mooi. Dat moeten we over hebben voor de tijd waarin wij hopen erop vooruit te gaan. LEZERSVRAAG Mevrouw Prins uit Haarlem heeft het me niet gemakkelijk gemaakt. Ik ben namelijk geen entomoloog oftewel kenner van insek- ten. Bovendien zijn haar gegevens te sum mier om tot een goed antwoord op de vraag: „wat is dat?" te komen. Het gaat over piepkleine vliegende wezentjes met zilver doorschijnende vleugels iets blauw (lijfje? vleugels?). Een zeer vage veronderstelling van een deskundige luidt: het zou wel het minuscule dagvlindertje Micropterix kun nen zijn, verwant aan ons beter bekende motje. De rupsen leven op mos en in mei. juni vliegen de vlinders. Maar nogmaals hét is een gok. Om verder gokken te voorkomen: Liever geen vragen over insektenen andere dieren. Dat is mijn vak niet. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op over planten of bloemen Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de re dactie LEVEN EN WONEN. Links: Zo ziet Chris tian Lacroix, 'zijn' vrouw komende win ter uitgaan. foto Foto rects: Een avondjapon van hand-beschilderde moiré uit de collectie van Ted Tapidus. foto afp In Parijs zijn vorige week de haute courtureshows, met kleding voor de komende winter begonnen. Het mode spektakel lokt elk seizoen weer velen naar de Franse hoofdstad en eigenlijk vraag je je af waarom, want de Franse couturiers hebben de laatste jaren weinig op windends of vernieuwends laten zien. Tijdens een symposium in Düsseldorf deed Pierre Ber gé. president van het haute couturehuis Yves Saint Lau rent, deze opmerkelijke uitspraak: „De haute couture zal verdwijnen. Ik zeg niet volgend jaar of over twee jaar, maar de tijd leent zich niet meer voor haute couture. Te kostbaar, te tijdrovend en ook een veel te zware belasting voor de couturiers, die ook nog eens al lerlei andere collecties moeten maken." De tijd dat vrouwen die er het geld voor hadden en confectie-fabrikanten vol spanning afwachtten wat de 'grote jongens' deden is voorgoed verleden tijd. In te gendeel, de confectie heeft een tijd lang gezorgd voor de echte opwinding maar zelfs dié ontwerpers zijn nu een beetje stilgevallen. Het wachten lijkt op een nieuwe eeuw, met een nieuw elan. En dan nog zal het nooit meer worden zoals vroeger. Vrouwen laten zich geen kledingstijl meer dicteren. Ze dragen wat ze leuk en prettig vinden. Ze kiezen voor kleding die past bij hun leefpatroon. Ondanks dit alles blijft vooral de avondkleding van de couturiers iets om hebberig naar te kijken. Waarschijn lijk juist omdat het 'onbereikbaar' is. Designprijs voor Pallone Het futuristische zit-idee Pallone van ont werper Rov de Scheemaker is onderschei den met de Design Preis Schweiz. De Scheemaker ontwierp Pallone voor het Huis van de Toekomst in Rosmalen. Leoloux heeft het ontwerp in haar collectie opgeno men. Pallone werd in '89 tijdens de Utrechts Meubelbeurs bekroond met de jaarprijs voor het beste Nederlandse meu belontwerp. De gebruikswaarde, originali teit en de kwalitatieve aspecten waren be langrijke criteria bij de toekenning van de designprijs aan Pallone. „Het ontwerp staat niet op zichzelf, maar is onderdeel van een lijn van produkten. Mijn inspiratie komt uit Goldfinger, Barbarella en de strip Baardmans en Kale, zonder nostalgisch terug te blikken of kleuren en vormen te imiteren," zegt De Scheemaker over zijn ontwerp. „Ik wilde mensen c >mfortabel laten zitten, maar tegelijkertijd ook een mooie composi tie maken. Ik heb geprobeerd een zwevend kussen te ontwerpen: de rugsteun is een duidelijke toevoeging. De pootjes en de steunen zijn secundair. Zo creëer je dus binnen het ontwerp je eigen problematiek, die je dan moet oplossen. Een verplaats baar, luchtig stoeltje dat wel goed zit. Ik denk dat het stoeltje geestig is, dat het hu mor heeft. Het is een menselijk object, een tegenwicht tegen de overPaad aan mecha nische en elektronische snufjes."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19