Sport Rieneke Kusters is blij met Ted Troost Gustafsson richt zich op top-10 Keytown Hitters toont geen teken van herstel Belgraver profiteert van slechte dag Bulters Maandag «.29juli 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN GUS VAN OOSTEN Eindredactie: GUS VAN OOSTEN Vormgeving: HENK BUIS 16 NIEUWSLIJN Olvmpique Marseille verspeelt punt Op de tweede speeldag van de Franse competitie heeft Olympi- que Marseille het eerste punt verspeeld. De kampioenen kwa men bij Lyon niet verder dan 1-1Monaco en Metz hebben als enige twee gewonnen duels achter hun naam. Monaco pronkte opnieuw met ruime cijfers. De koploper won de thuiswedstrijd tegen Lyon met 4-1. Vorige week versloegen de Monegasken met dezelfde cijfers Montpellier. Lugthart voert lijst aan op Zee Duin Jan-Willem Lugthart is op Zee Duin als eerste geplaatst bij de mannen in BI. Hij zal de meeste tegenstand gaan ondervinden van Tom Bulters en Sander van Gelder. Bij de vrouwen in BI voert de Gelderse Liesbeth Iwema de lijst aan. Zij schreef het toernooi vorig jaar op haar naam. Saskia Paauw is getipt voor de andere finaleplaats. Evenals in B is ook het C-toemooi bijzonder sterk bezet. Vrijwel alle toppers zijn aanwezig. Martijn Zandvliet en Jeroen Westdijk zijn de geplande finalisten. Bij de vrouwen gaat Jolanda Mens r waarschijnlijk Colinda Voskuil. Spanje neemt titel over van VS Het Spaanse vrouwen-tennisteam heeft voor de eerste keer in de historie de Federatie-beker gewonnen. Het trio, aangevoerd door de uitblinkende Arantxa Sanchez-Vïcario, versloeg gisteren in de finale verrassend het Amerikaanse team. In Nottingham verfoor de vijftienvoudige titelhouder met 1-2. Twee jaar geleden moest Spanje in de eindstrijd de overwinning nog aan de Ameri kanen laten. Het toernooi geldt als officieus wereldkampioen schap voor landenploegen. Haptonoom helpt winnares op Roomburg Keytown Hitters heeft tijdens de eerste wedstrijd na de zomer stop geen tekenen van herstel getoond. In Leiden werd tegen Raggers Thamen uit Uithoorn met 4-10 verloren. SV Wasse naar herstelde zich wel en won tweemaal van degradatiekandi daat Euro Stars uit Cappelle aan den IJssel: 10-4 en 5-9. Keytown Hitters liep gisteren al snel achter de feiten aan. Raggers Thamen profiteerde bekwaam van de zwakke star tende pitcher Rooijen. Tijdens de derde inning werd deze dan ook, na een grandslam van Branson en bij een stand van 1- 8, vervangen door Joppe van der Reijden. Van der Reijden wist Raggers Thamen lang van scoren af te houden en een dreigende knock-out af te wen den, pas in de achtste inning kwamen zij nog aan twee pun ten. Aanvallend konden de Hit ters echter ook geen vuist ma ken, en wisten slechts de eer te redden door de achterstand tot 4-10 te beperken. SV Wassenaar lijkt op de weg terug. Zaterdag namen de Was- senaarders tegen Euro Stars al in de eerste inning een beslis sende voorsprong. De eerste slagman Westgeest sloeg direct een homerun, en even later deed Schippers dat nog eens over: 4-0. In de vijfde inning liep Wassenaar verder uit naar 6-0 via honkslagen van De Haseth en Remmerswaal. Euro Stars kwam nog even terug tot 6-1 in de zesde inning, maar daarna was het opnieuw Westgeest die bijdroeg aan een 9-1 voor sprong. In de achtste inning verzwakte de startende pitcher Erik Remmerswaal en leek Euro Stars sterk terug te komen. Bij een stand van 9-4 werd Rem merswaal vervangen door Spraakman, die de slagpartij van Euro Stars direct onschade lijk maakte. Vervolgens wist Wassenaar nog één keer te sco ren: 10-4. Remmerswaal Gisteren ging de strijd gelijk op. In Cappelle aan den IJssel nam Euro Stars in de derde inning een 1-0 voorsprong. In de vijfde inning maakte Wassenaar via Kastelein gelijk: 1-1. Wassenaar sloeg in de zesde inning hard toe. Na onder meer een twee- honkslag van Westgeest liep Wassenaar uit naar 1-6. In de zevende inning kwam Euro Stars terug tot 2-6. Wassenaar nam in de achtste inning de be slissende 2-9 voorsprong. Euro Stars kwam nog terug tot 5-9 maar kon de Wassenaarse zege niet meer bedreigen. Pitcher Jerry Remmerswaal maakte het karwei bekwaam af: 5-9. In dezelfde klasse kon AI- phians niet winnen van het sterke Terrasvogels uit Sant poort De Alphenaren verloren tweemaal nipt: 5-4 en 5-7. Rieneke Kusters stond gis teren in de vrouwenfinale van Roomburg al na een kwartier op een 5-0 voor sprong. Een eitje leek het, die partij tegen Marlies Reinders. Maar tweeën eenhalf uur later was de 18-jarige Brabantse nog niet klaar met haar tegen stander. Ze ging door een hel en leek de overwinning op haar buik te kunnen schrijven. Maar gelukkig was daar haptonoom Ted Troost. De 'therapeut van de tast' die topsporters als Marco van Bas ten, Ruud Gullit en Richard Kra- jicek door zijn vingers laat gaan, zat op de tribune het verval van Kusters met een glimlach gade te slaan. Toen het meisje op de baan het zag, kon ze die grijns maar moeilijk plaatsen. Troost zat daar met de armen wijd, strohoedje op, blouse open, de benen over het hekwerk han gend. Hij maakte naar de ten nisster een gebaar, wijzend naar de zon. Zo van 'maak je niet druk, pluk de dag en als het kan de partij'. Het bleek te werken. Kusters knapte zienderogen op. In de beslissende derde set (de eerste set ging na 5-0 met 6-7 verloren en de tweede won ze met 6-1) bleef de pupil van Troost met 6-4 overeind. Rieneke Kusters is een be voorrecht tennisster. Ze krijgt privéles van de voormalige top per Marianne van der Torre en omdat die weer een relatie heeft met Troost krijgt Kusters de mentale coaching er bij. Afgelo pen week logeerde ze bij haar coach en diens partner. Het was een nuttig weekje want Kusters won op Roomburg haar eerste serieuze titel in het A-circuit. Groentje Kusters is nog maar een groen tje. Ze. is dit jaar voor het eerst full-prof. Maar ze pakt de zaken wel erg voortvarend aan. Voor hoofdklasser Zutphen verloor ze dit seizoen geen enkele single- partij en als 'qualifier' schree| ze nu het toch bepaald niet laag aangeslagen Roomburg-toer nooi op haar naam. Vorig jaar was haar naam nog niet terug te vinden op de nationale ranglijst. Door de overwinning in Leiden komt ze in de'buurt van de top 25 van Nederland. „Het gaat wel erg goed met me. Ik ga ook voor de top. Het klinkt misschien gek, maar ik ga voor een nummer één positie. Van Nederland? Nee, van de wereldranglijst. Ja, wat moet je anders? Moet ik zeggen dat ik bij de beste honderd van de we reld wil horen? Dat heeft toch geen zin. Je moet het uiterste vergen vind ik." Het klinkt een beetje oneigenlijk uit de mond van het ontwape nende meisje uit Bakel bij Hel mond. Feit is dat ze een ideaal begeleidingsteam achter zich lijkt te hebben. Van der TorTe - in 1988 zelf winnaar op Room burg - speelde vorig jaar com petitie met Kusters bij Zutphen. Ze besloten om als coach en pupil verder te gaan. Troost completeerde het trio dat nu rondtrekt als een soort 'Circus Kusters'. „Ik steek er gewoon veel van op. Ted weet me te ontspannen. Zoals vandaag. Na die 5-0 sloeg ik alles fout en liep me te irrite ren. Toen ik die stralende blik van hem op de tribune zag, had ik het even moeilijk. Maar ik weet wat hij bedoelt: 'kijk eens wat een mooie dag, laat hem niet vergallen, zeker niet door een nederlaag op de tennis baan'. Zo moet je het benade- Of die zienswijze voldoende is voor een nummer één-positie is nog afwachten. Kusters bereikte in de finale niet het niveau dat ze in de vier voorafgaande da gen had laten zien. De eindstrijd tegen de even oude Reinders werd gekenmerkt door veel 'prikballen', mislukte vol leys en bedroevende smashes. Toch bewees Kusters tussen de missers door dat ze wat in haar mars heeft. „Ik heb in Brabant veel ellen de meegemaakt met coaches. Iedereen wist het beter. In feite deed ik niet veel meer dan ram men en beuken. Van slice had ik nog nooit gehoord. Nu kan ik variëren en eigenlijk alle ballen spelen." Dat laatste komt ondere door Ralph Kok nam het Open Leids kampioenschap van Arjen van de Zande c de intensieve begeleiding van Van der Torre (op een dag wordt gemiddeld vijf uur ge traind, inclusief krachttrainin gen) en door een verandering van racket. Kusters speelt in middels met het in Nederland nog niet zo vertrouwde slagwa pen van Spin. Die letters staan voor Sports Innovation, een be drijf dat een vooruitstrevend racket op de markt bracht met bespanning die doorloopt tot aan de grip. Het racket vangt de trillingen beter op en met min der inspanning kan harder wor- TENNISMEDEWERKER Martijn Belgraver en Jolanda van der Linden hebben gisteren op de Open Leidse kampioen schappen de enkelspeltitels in de B-categorie op hun naam ge schreven. Tom Bulters en Chan- tal Leenen kwamen beiden in twee sets tekort. Belgraver en Bulters hadden beiden de afgelopen week öp Roomburg hun beste tennis la ten zien. Zonder setverlies be traden zij de baan voor hun fi nale. Voorbraak, spelend bij het Haagse Thor Rood-Wit en pas als achtste geplaatst, imponeer de in zijn vijf partijen naar de fi nale. Achter elkaar liet hij zijn tegenstanders in het gravel bij ten. Ook dé Heemstedenaar, helemaal niet beschermd door de wedstrijdleiding, was aan een opvallende reeks bezig. Dat beloofde dus een spannende fi nale te worden. Dat gebeurde niet. Bulters had geen beste dag, wat tot uiting kwam in een aan tal gemiste volleys, terwijl Bel graver zijn vorm had vastge houden. Een vroege break in de eerste set bracht hem vrij ge makkelijk op een ruime voor sprong wat resulteerde in een 6- 3 setwinst. Toen hij gelijk op 1-0 weer een doorbraak forceerde leek het te zijn gebeurd met de Heemstedenaar. De 3-0 achter stand leek hopeloos, maar hij kon toch nog even terugkrabbe len. Een slechte laatste service- game kostte hem dan uiteinde lijk toch de wedstrijd. Belgraver kon rustig de wedstrijd uitserve- ren en liet Bulters met lege han den achter: 6-3. Jolanda van der Linden prijs de zich gelukkig in de halve fi nale, omdat Bionda Zonderop op matchpoint opgaf. Zodoen de mocht ze alsnog optreden in haar finale tegen de verrassende Chantal Leenen. Beide vrouwen waren niet geplaatst. Het werd een absoluut base-lineduel. En kel en alleen als er een dropshot werd geslagen wilden de vrou wen nog wel een kansje wagen aan het net. Voor de rest waren er lange rallies te bewonderen. De Limburgse was in die disci pline iets minder bedreven, 's Morgens had ze er al een lange partij opzitten tegen Marie-José Rutten, die ze pas na drie sets in haar zak had. Op de late zater dagavond had ze met partner Willemien Schutrops al de vrou- wendubbel A-finale gespeeld. Vandaar dat ze niet echt fris aan de start verscheen, terwijl Van der Linden zich rustig had kun nen voorbereiden. In beide sets was een break voldoende voor Van der Linden om de pot om haar naam te schrijven. Met 6-4 en 7-5 was de buit binnen. Walther Jacobs moest na drie opeenvolgende toemooiover- winningen eindelijk zijn meer dere erkennen in een tegen stander. Bart Blok was verant woordelijk voor de sensatie. De twee Unicummers, geen echte vrienden van elkaar, vochten op het scherpst van de snede. Ja cobs won simpel de eerste set met 6-1, omdat Blok te veel fou ten maakte. Waar Jacobs de umpire mee had in de eerste helft door een aantal dubieuze calls, was Blok in het tweede deel misschien iets gelukkiger. Zweed zwoegend naar zege op Melkhuisje den geslagen. Kusters: „Ik heb het racket sinds kort, maar heb het gevoel dat ik er niet meer mee kan verliezen." Kok Magnus Gustafsson lijkt volledig hersteld te zijn v e knieoperatie GPD-VERSLAGGEVER „Zweten en doordouwen. Daar moet ik het van hebben." Mag nus Gustafsson zei het de afge lopen week al. Gisteren, in de fi nale van open Nederlandse kampioenschappen, werd hij op zijn wenken bediend. Op het broeierige Melkhuisje hield me nigeen bij een 2-1 voorsprong in sets voor Jordi Arrese reke ning met een nieuwe Spaanse overwinnaar, maar de Zweedse 'robot' herrees net op tijd. On verstoorbaar denderde hij daar na op de eindzege af: 5-7, 7-6 (7-3), 2-6,6-1,6-0. De 24-jarige Gustafsson be haalde door deze overwinning zijn derde toemooititel in zijn carrière. Eerder dit jaar was de leerling van de extravagante trainer Tim Klein de sterkste in München en Bastad, waardoor hij opklom naar de vijftiende plaats op de wereldranglijst. „Mijn volgende doel is de top tien", gaf de dolgelukkige Gust afsson na zijn zege op Arrese te kennen. .Wellicht dat dat ko mende week ip Kitzbühel lukt." Missie Indien de Scandinaviër slaagt in die missie, mag dat gerust op merkelijk worden genoemd. Gustafsson is in vergelijking met bijvoorbeeld zijn grote idool Björn Borg, geen begena digd talent. Hij moet het van hard werken hebben en be schikt eigenlijk alleen met zijn fluwelen forehand over een ge vaarlijk wapen. De tennisser uit Lindome is zich dat terdege be wust en heeft aan de hand van Klein de afgelopen jaren het be- nodige geduld voor de weg naar de top kunnen opbrengen. „Ik weet dat ik nooit een echt mooie speler zal worden. Maar op mijn manier weet ik toch het maximale uit mijn mogelijkhe den te halen", aldus Gustafsson, die gisteren weer zestigduizend gulden op zijn reeds goed ge vulde bankrekening kon bij schrijven. Invalide Het had overigens niet veèl ge scheeld of de momenteel best geklasseerde Zweed na Stefan Edberg was nooit zo ver geko men. Vorig jaar kreeg Gustafs son last van zijn linkerknie en moest zich op Roland Garros in de vierde ronde noodgedwon gen terugtrekken. „Ik voelde al een maand of vijf iets, maar in Parijs nam de pijn opeens toe. Ik heb mijn knie toen laten on derzoeken en het bleek zeer ernstig te zijn. Als ik op dat mo ment was doorgegaan met ten nissen, was ik waarschijnlijk voor de rest van mijn leven in valide geworden." In Hilversum klopte hij ach tereenvolgens titelverdediger Francisco Clavet, Lars Jonsson, Mare Rosset, Karei Novacek en, gisteren dus, Jordi Arrese. Tegen de 26-jarige Spanjaard, die za terdag in de halve finale Mark Koevermans uitschakelde, raak te Gustafsson de meeste zweet druppels kwijt. En niet alleen omdat het op het Melkhuisje traditie is dat op de slotdag om drie gewonnen sets wordt ge streden. „Het spel van Arrese is zeer moeilijk te bestrijden", gaf de Zweed, die zich bijna het gehele toernooi wist gesteund door zijn vriendin, de Belgische ten nisster Ann Devries, een andere reden aan. „Je moet rallies ver mijden, want daarin ben je kansloos. Arrese is net een muur. Alles komt terug." Dat Gustafsson in de slotfase van de ruim drieëneenhalf uur durende wedstrijd als een tijger over de baan bewoog, kon Arre se alleen maar bevestigen. „Ik Toevallig was het mannentoemooi op Room burg de speler die het racket in Nederland moet promoten: Ralph Kok. Hij heeft een con tract gesloten met de racketfir ma en krijgt als 'tennissende re clamezuil' steeds meer collega's warm voor het materiaal. De Met 6-4 had hij de score aan zijn zijde. De beslissende reeks leek een gemakkelijke prooi te worden voor Blok. Hij speelde ijzersterk, met goed returns en liep uit naar 5-2. Met een break terug kwam Jacobs weer ven in de wedstrijd, die Blok ander maal kon uitserveren. Op 30-15 kreeg hij een niet te missen kans om op matchpoint te ko men. Hij gleed echter uit en en moest alsnog de game uit han den geven. Geluk dus voor Jacobs. De wedstrijd eindigde in een tie break. Hierin had Blok de sterk ste zenuwen en met 7-3 boekte hij een goede overwinning en tevens zijn eerste toernooizege in Cl. Yvonne Schoordijk lukte het weer niet om van clubgeno te Pascal Jongmans te winnen. Na haar verlies in finale bij De Munnik kon zij haar revanche gisteren niet krijgen. Opnieuw was Jongmans te sterk, ditmaal in twee sets: 6-4 6-3. Reuter, 7-6, 6-2. Daarmee kreeg de Open Leidse een van de sterkste winnaars sinds jaren. Kok, vorig jaar nog in het hoofdtoernooi van Wimbledon als qualifier en een trouwe klant in de nationale top tien, plaatste zich na een aantrekkelijke drie setter tegen Jan Willem Lodder die zich overigens niet als meest sportieve deelnemer gedroeg (3-6,6-2,6-4). Haarlemse softbalweek voor Oranje verloor omdat hij het afdwong en niet omdat ik moe werd, of zo. Magnus is een vechter en ik wist dat mijn kansen geringer werden, naarmate de partij lan ger duurde. In de tweede set heb ik het laten liggen. Als ik die had gewonnen, had ik hier waarschijnlijk als winnaar geze ten", sprak de inwoner van Bar celona, die zich vervolgens be klaagde over het hanteren van een 'best of five' in de finale. Verschrikking „Daardoor duurt de partij voor de spelers te lang. Temeer daar de banen hier erg langzaam zijn". Ook Gustafsson was die mening toegedaan. „Het pu bliek vindt het misschien leuk, maar voor de tennissers is het een verschrikking. Zeker als je al een zware week achter de rug hebt." Zoals altijd hoorde toernooi directeur Piet van Eijsden de kritiek schouderophalend aan. ,Ik vind een 'best of five'-finale prachtig. Omdat het zo langza merhand een traditie is op het Melkhuisje, heeft de ATP tot nu toe elk jaar onze wens gehono reerd. Ik hoop dat dat in de toe komst zo blijft". Het Nederlandse softbalteam heeft gisteren voor de eerste keer de Haarlemse week als winnaar afgesloten. De ploeg van coach George Presburg ver sloeg in de finale Italië in de achtste inning, 2-1. In de vijf voorgaande edities van de softbalweek was Neder land nooit verder gekomen dan een finaleplaats. Dat was twee jaar geleden toen de nationale formatie op de laatste dag moest buigen voor Taiwan. De Aziaten hadden dit keer een minder sterke afvaardiging naar Haarlem gestuurd. De selectie van de nieuwe coach Presburg is langzaam in het toernooi gegroeid. De eerste fase van de softbalnegendaagse werd als vierde afgesloten. Door de toemooiformule (afgekeken van het World Port Tournament in Rotterdam) had Nederland vervolgens nog een gerede kans op de toernooizege. De overwinningen van vrijdag op Italië (6-1) en zaterdag op smaakmaker de Nederlandse An tillen. (1-0) waren voldoende om de finale te bereiken. De eindstrijd werd pas in de acht ste slagbeurt - een softbalwed- strijd telt regulier zeven innings - beslist. Droog Op een klap van Jolanda Droog passeerde Petra Beek de thuis plaat. Droog is een van de wei nige speelsters in de selectie die over ruime internationale erva ring beschikt. Als gevolg van een aantal coachwisselingen bedankte de geroutineerde kem dit voorjaar voor dé selectie. De verdediging van Nederland werd in de beslissende wed strijd geleid door Mireille Ham- mink en Marjolein de Jong. Recordaantal Het toernooi werd bezocht door een recordaantal van 11.000 toeschouwers. Er waren 10.000 betalende bezoekers nodig om uit de kosten te komen. De or ganisatoren werken met een budget van 120.000 gulden, waarvan 45.000 gulden was ge dekt door sponsors. KV MECHELEN heeft de Zweed Kenneth Anderson aangetrok ken. De international is afkom stig van IFK Göteborg. De Duit se middenvelder Knut Rein- hardt speelt het komende sei zoen bij Borussia Dortmund.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16