Sport Van Maurik eindelijk op recordlijst World League levert louter frustraties op Van Dorp daalt af naar dieptepunt De Bruin wil topvorm verhullen Maandag 29 juli 1991 Redactie: 071-161400 AD VAN KAAM HERMAN JOUSTRA «TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOV ROB VAN DER ZANDEN GUS VAN OOSTEN Eindredactie: TIM BROUWER DE KONING Vormgeving: HENK BUIS 14 Han Kulker geeft de moed nog niet op Han Kulker heeft de hoop op de wereldkampioenschappen in Tokyo nog niet opgegeven. Hoewel de Leidse 1500-meterloper slechts als toeschouwer aanwezig was bij de NK, denkt hij in Malmö of in het Belgische Hechtel nog voor 11 augustus vorm behoud te tonen. Kulker moot dan in de buurt van de 3.37,50 komen. „Als ik zo kort na mijn hamstringsblessure onder de 3.40 duik", dacht Kulker zaterdag hardop, „kan de KNAU moeilijk onder mij uit. Maar ik besef dat het kort dag is. Afgelopen vrijdag heb ik voor het eerst weer op de baan getraind. Mocht ik mij onver hoopt niet kwalificeren, dan gebruik ik het naseizoen om wed strijdritme op te doen in de aanloop op de Olympische Spelen in Barcelona." Veteranen Bataven succesvol op WK Marian Runcianu heeft een zilveren medialle overgehouden 1 aan de wereldkampioenschappen atletiek voor veteranen. De hordenloopster van de Bataven had voor 100 meter in het Fin se Turku 16,46 nodig. Haar clubgenote Wim Ravensbergen be machtigde in de klasse van 60-+ers bronzen medailles op de 5000 meter, de 10000 meter en de cross. Nederlandse judoka's vallen ver terug Nederland, de eerste Europese judonatie van Praag (vier gou den, één zilveren en drie bronzen medailles), is in goed twee maanden weer stevig met beide benen op de grond gekomen. De terugkeer op het wereldkampioenschap in Barcelona tot het 'normale' peil is bij de vrouwen minder schrijnend. De bronzen medailles van Monique van der Lee en Marion van Dorssen zijn een bevestiging van de prestaties van Praag. De mannen zijn er echter'in jaren niet zo bekaaid vanaf gekomen. Coach Willem Visser noemde de terugval naar het prestatieni veau van het judo in ontwikkelingslanden een tegenvaller, maar acht een verwijzing naar de korte tijd tussen de beide 'evenementen een voor de hand liggende verklaring. nieuwslijn YVONNE VAN DORP veroverde voor het eerst sinds jaren geen medaille op de Nederlandse atle- tiekkampioenschappen. GRETHA TROMP VES TIGDE in Eindhoven een Nederlands record op de 400 meter in 51,68. Ron Zwerver schrikt van Italiaanse macho's Geschokt en barstensvol frustraties verliet Ron Zwerver gisteren, het land, en misschien zelf wel de stad, van zijn sportieve toe komst. Neerlands beste volleyballer had in Milaan met de nationale ploeg bij de World League hoog wil len, en ook kunnen, sco ren. Maar hij stapte met een kater en een schrik beeld voor ogen op het vliegtuig. Niet alleen de dramatische uitschakeling voor de finale vrijdagnacht door toernooiwinnaar Ita lië (3-0 winst op Cuba), ge volgd door de voorspelbare terugslag tegen de Sovjetu nie 24 uur later (1-3) had hem zichtbaar pijn gedaan. Ook het gebrek aan respect aan Italiaanse zijde voor el kaar en voor de tegenstan der noemde de 24-jarige sterspeler 'beschamend'. MILAAN AD HEESBEEN „Ik ben enorm geschrokken van het gedrag van de spelers en de technische leiding in het Itali aanse kamp", keek de 290-vou- dige international bezorgd vooruit naar zijn aanstaande transfer naar het 'beloofde' land, waar hem na de Olympi sche Spélen in Barcelona aan zien, sportieve uitdagingen en vooral miljoenen dollars wach ten. „Zoals ze tegen elkaar te keer gaan tijdens en na een wedstrijd vind ik voor sport mensen onwaardig. Als je an derhalf miljoen dollar per jaar verdient, zoals vele Italiaanse spelers, mag je je best een beetje gedragen". „Neem zo'n Andrea Zorzi (bijgenaamd Zorro, red). Ik ken hem uit de tijd dat we elkaar te genkwamen bij wedstrijden met de nationale jeugdteams. Toen was het een gewone, aardige jongen. Nu hij veel geld ver dient, heeft hij vlechtjes in zijn haar, draagt-ie een duur Rolex- horloge onder zijn trainingspak en loopt hij rond als een macho. Straks sta ik er zelf tussenin, maar zo zou ik niet willen en kunnen zijn". Nog voordat het evenement met een teleurstellende vierde plaats werd afgesloten, deed Ron Zwerver een andere verve lende ervaring met de Azzurri op. Daarbij verwijzend naar een incident tussen Marco Klok en Lorenzo Bemardi tijdens de hectische en spectaculaire halve eindstrijd tegen Italië. De jeug dige, in Milaan tot basiskracht gepromoveerde speler blokte een bal van de Italiaanse miljo nair af en stak spontaan en tri omfantelijk zijn vuist in de lucht. Bemardi reageerde daar dermate geprikkeld op dat hij tegen een gele kaart opliep. De wraak kwam de volgende och tend. „Knokkie", verklaarde de aanvaller, „stond in het hotel op de lift te wachten en kreeg in het voorbijgaan plotseling een elleboog van Bemardi in zijn ribben geduwd. Dat is toch klein en triest". Die minder plezierige kennis making zal de Amsterdammer er niet van weerhoudén straks naar de 'Laars' te verhuizen. „Maar", lichtte hij toe, „van dat soort zaken zal ik me distancië- ren. Ik heb zulke methoden niet nodig om mezelf staande te houden. Ik zal het op een spor tieve manier proberen. En het chauvinisme van het publiek, ach dat hoort in dit land bij het spel. De mensen zijn een beetje zwart-wit. Het is alles of niks". Realiteit In de optiek van diens vriend en ex Oranje-klant Peter Blangé', al een jaar in Italië acterend bij Ron Zwerver onderneemt een poging de Russische defensie te doorboren. Catania, zal Ron Zwerver het in Italië wel redden. „Hij is de bes te volleyballer ter wereld", klinkt 11> t zonder enig spoortje van twijfel. „Als je het zes jaar bij het Nederlands team uit houdt - wat mij niet is gelukt - dan kom je er hier ook". Wat Ron Zwerver in Milaan meemaakte, klopt volgens de voormalige spelverdeler van de nationale volleybalploeg met de realiteit. Blangé: „Op dit niveau hoort spugen, rochelen en schelden er allemaal bij. Ze gaan aan de lopende band over de rooie. Dat is hun cultuur, net als de chaos die er overal en al tijd heerst. In Nederland is dat ondenkbaar. Zijn we te aardig en gedisciplineerd voor. Aan de andere kant hebben de toppers in Italië de echte over-mijn-lijk- mentaliteit. Ook en misschien wel juist omdat ze miljoenen guldens verdienen. Ze noemen het de wil om te winnen. Die is onlosmakelijk aan de sport ver bonden". De 26-jarige Voorburger is er inmiddels aan gewend geraakt en hoopt op korte termijn zelf naar een topclub te verkassen. De Oranje-dissident, die vorig jaar met Ronald Zoodsma en Rob Grabert uit de nationale equipe werd gestoten, is in beeld bij Parma. In het Jolly-ho- tel, aan de overkant van het in drukwekkende Forum Mila- nofiori-sportpaleis waar alle teams waren gehuisvest, gold hij niet als enige gesprekspart ner. „Het leek wel een markt, waar volleyballers wefden ver handeld. Zaakwaarnemers, clubbestuurders, sponsors. Ie dereen was er en deed er zaken. Voor een topper willen ze diep in de buidel tasten. Maar als je niet presteert, word je heel snel als oud vuil buiten gezet". Hoofdprijs In dat opzicht voldeed het gast land in de tweede editie van het prestigieuze project van wereld bond-voorman Ruben Acosta aan de hoge verwachtingen. Voor de tweede maal op rij pak te de Europees- en wereldkam pioen de hoofdprijs, dit maal 500.000 dollar, en bracht daar mee het totaal aan verdiensten in het commerciële toernooi op 1,2 miljoen gulden. Voor een uitverkocht Forum en voor een opnieuw hysterisch publiek kreeg de revanchewedstrijd van de WK-finale tegen Cuba een zelfde afloop als in Brazilië vorig jaar (toen 3-1, nu 3-0 via 16-14, 15-12,15-13). De Nederlanders, eerst zelf in een armoedig duel met de Rus sen (12-15, 15-10, 13-15, 8-15) opzij gezet, verbeten zich aan de kant. Met nog steeds het even onvergetelijke als ontgoo chelende echec tegen Italië in het achterhoofd. In de hectiek van die drie uur durende wed strijd verspeelde de ploeg bij een 2-0 voorsprong en met een voordelige 14-10 stand twee matchpoints en de zeker ogen de winst. De Alphense hordenloper Ruud van Maurik heeft, de beste wedstrijd uit zijn car rière gelopen. Tijdens de Nederlandse kampioen schappen in Eindhoven prolongeerde hij niet al leen zijn nationale titel, maar eigende hij zich bo vendien het Nederlands re cord toe. De finale van de 110 meter horden won hij op schitterende wijze in 13,91. Laura Bosman maakte het Alphense suc ces zo goed als compleet met haar zilveren medaille op de 800 meter. ATLETIEKMEDEWERKER Ruud van Maurik bevestigde in Eindhoven wat insiders al lange tijd beweren. Hij is de snelste man op de 110 meter horden. Sinds gisteren is de AAV'er zelfs de snelste Nederlander aller tij den. Zijn nationale record deed hem dan ook meer dan de pro longatie van de Nederlandse ti tel. „Ik werkte al maanden toe naar een tijd sneller dan 13,96 (het oude record van Hagenaar Ysbrand Visser, red.). Al vele malen kwam ik honderdsten van een seconde tekort, of was de rugwind, trouwens lang niet altijd een voordeel op de hor den, net iets te sterk. Gelukkig heb ik na dit NK het record ein delijk achter mijn naam." De manier waarop de Al phense atleet triomfeerde was zeer aansprekend. Vanwege een lichte blessure ging hij voor zichtig weg, hoewel hij' met zijn start vrijwel alle andere finalis ten het nakijken gaf. Meteen bij de eerste hordepassages bleek de kracht van Van Maurik. Zijn vlekkeloze techniek bleek supe rieur aan de kracht van de latere nummer twee, Haarlemmer Thunnissen. Met iedere horde vergrootte Van Maurik zijn voorsprong. Ook tijdens het laatste deel van de race bleef het soepel en zeker, terwijl Thu- nissen zich blesseerde. Op de klokken verscheen 13,92, maar daarmee was het record er nog niet. Pas toen na twintig spannende seconden bleek dat ook de (lichte) mee wind toelaatbaar was, juichte Van Maurik, wiens tijd officieel op 13,91 werd gesteld. Eén van de eersten die hem felictiteerde was daarna Ysbrand Visser, die als atletiekjoumalist zijn eigen onttroning al maanden tevoren had zien aankomen. Richard van Kempen raakt leiderstrui kwijt in Alphen Hoe dichter hij bij huis komt, hoe zwaarder het Richard van Kempen valt de leiderstrui van de Avondzesdaagse te verdedi gen. In de wielerronde van Al phen aan den Rijn moest de Nieuwveense amateur van Swift/Casba het habijt gisteren zelfs afstaan aan Dennis van der Meijden. Van Kempen, die in de door de Let Ozers gewonnen koers geen punten verzamelde, zakte naar de vijfde plaats. Zijn ploeggenoot Laurens Koster be zet de derde plaats. Hans van Leeuwen uit Nieuwveen werd vijfde bij de B-amateurs. Van Kempen had zaterdag in het criterium van Zoetermeer nog goede zaken gedaan door als derde te finishen. Daardoor nam hij de leiderstrui weer over van André Grootveld, die hem een dag eerder had onttroond. Door de ontwikkelingen in Al phen werd het klassement zo door elkaar gehusseld, dat de beslissing waarschijnlijk pas valt op de slotavond, aanstaande woensdag voor aanvang van de profwielerronde van Noordwijk. In Zoetermeer kwamen ook de vrouwen-in actie. Angela van Smoorenburg bleef met een ze vende eindklassering de natio nale kampioene Petra Grimber gen drie plaatsen voor. Carl Zoetemelk, zoon van oud-Tour winnaar Joop, reed bij de junio ren soepel naar de zestiende EINDHOVEN TIM BROUWER DE KO- Yvonne van Dorp lijdt nog steeds aan een 'post-'olympi- sche depressie'. De prestaties van de 25-jarige Leidse atlete zijn na de Spelen van Seoul in 1988 nooit meer geworden wat ze waren. Het afgelopen NK in Eindhoven liep voor haar zelfs uit op de slechtste titelstrijd die zij zich kan heugen. Met als an ti-climax de finale van de 400 meter, waarop de drievoudige kampioene zelfs geen plaats nam in de startblokken. Zonder medailles verliet de ge desillusioneerde Holland-atlete sportpark De Hondsheuvels door de achterdeur. Van Dorp noch haar vriend en begeleider Henry Pouw konden een verkla ring bedenken voor de al drie jaar durende stilstand en ach teruitgang van de sprintster, die op de. Olympische Spelen in 1988 met een persoonlijk récord van 52,84 op de 400 meter een gouden toekomst tegemoet leek te snellen. De gazelle van weleer liep in Eindhoven rond als aangescho ten wild. De flitsende eindsprint had plaatsgemaakt voor een af lopende prestatiecurve. „Toch train ik harder dan ooit", treur de Van Dorp, nadat zij zich door Els Vader moed had laten inspreken. „We hadden het dit seizoen eens over een andere boeg gegooid, met veel kracht training. Lichamelijk voel ik me prima. Maar in de loop van zo'n toernooi gaat het steeds min der. Dat is nieuw voor mij, .want normaal gesproken presteer ik juist goed tijdens belangrijke wedstrijden." Bewust Nu had van Dorp het zich in Eindhoven ook niet gemakkelijk gemaakt. In overleg met haar trainer Roel Hendriksen schreef zij in voor de 100, 200 en 400 meter. Dat betekende, series en halve finales meegerekend, ze ven. of acht keer uit de start blokken. „Maar dat was een be wuste keuze", aldus Van Dorp. „Vlak na mijn serie op de 400 meter liep ik zaterdag een hele goede halve finale op de 100 meter, waarmee ik mij kandi daat heb gesteld voor de Neder landse estafette-ploeg. Maar in de finale ging het plotseling, weer een stuk langzamer. Aan haar zesde plaats op de kortste sprint koppelde van Dorp een dag later de vijfde eindklassering op de 200 meter. Terwijl de meeste van haar jeugdige concurrentes hun hoogste versnelling voor de fi nale bewaarden, gaf de Leidse nog een honderste van een se conde op haar serietijd (24,28) toe. De maat was daarmee vol. Van Dorp: „Ik had geen zin meer in de 400 meter. Meer dan een eerloze vierde of vijfde plaats had ik in deze toestand toch niet behaald. Morgen ga ik naar het strand. Misschien dat ik over een week wel weer zin heb in een 400 meter. De rest van het seizoen vul ik wellicht met verspringen." Ook haar steun en toeverlaat Pouw was van mening dat er iets moet veranderen in de ma nier waarop van Van Dorp bijna full time atlétiek bedrijft. „We gaan alles eens goed op een rij tje zetten. Ook de begeleiding die zij krijgt, van haar trainer en van mij, komt daarbij ter spra ke. Want op deze manier is er voor Yvonne natuurlijk geen lol Overigens was de tegenval lende Van Dorp op Joke Kleij- weg na (vrijdag zilver op de 10000 meter) nog altijd de beste van de kleine afvaardiging uit de Leidse regio. De 18-jarige Bianca Vermond (Holland) rondde de 400 meter in 58,43 af. Gijsbert Remmelzwaal (Bata ven) kwam op dezelfde afstand niet geheel fit uit op 49,57, waarmee hij de finale ruim schoots mis liep. Zijn clubge noot Joost la Lau maakte op de sterkbezette 800 meter een te grote omweg om in de buurt van de snelle jongens te komen (1.52,82). Luuk Steenbergen (Bataven) kreeg op de 3000 me ter steeple chase met pijn en moeite 9.31,56 op de Wokken. Ingrid van de Heuvel (Spartaan) kwam met de kogel op 13,03 en met de discus op 40,66 uit. Mansell nadert Senna snel HOCKENHEIM 5ID/RTR Nigel Mansell staat op het punt Ayrton Senna voorbij te racen. De Brit voltooide gisteren een hattrick door de derde opeenvolgende Grand Prix in ae Formule I te winnen. Na Frankrijk en Groot-Brit- tannië heerste de 37-jarige coureur ook op Hockenheim in Duits land. Zijn 19de overwinning bracht de Brit op acht punten van Sen na. Verwacht wordt dat hij bij de volgende Grand Prix, op 11 augus tus in Hongarije, de macht overneemt. Koploper Senna heeft zich al bijna bij de nederlaag neergelegd. Zijn McLaren voldoet niet Vrijwel perfect nam Ruud van Maurik de horden in de finale om het Nederlands kampioenschap, die de Alphenaar met e record besloot. row anp Minder vreugde beleefde Laura Bosman, aan haar zilveren medaille op de 800 meter. De clubgenote van Van Maurik liet zich in een spannende finale verschalken door Heidy van der Plas, die bekeken profiteerde van het kopwerk van haar A1-' phense rivale. De gok van Bos man, haar eigen tempo lopen, mislukte, omdat Van der Plas na haar zilveren 1500 meter en 800 meter (serie) van zaterdag een dag Tater voldoende hersteld was om Bosman partij te bie den. „Niet zo sympathiek om de hele race te plakken", haalde Bosman nog even uit naar haar concurrente. Maar ook stak zij de hand in eigen boezem. „Ik mis nog ervaring en getraind heid. In zo'n tactische wedstrijd kom ik niet aan mijn snelste tij den." Het enige verwijt dat Bosman zich kon maken, was dat zij te lang op twee gedachten bleef hinken. Aanvankelijk wilde zij er een snelle finale van maken, goed voor een mooie tijd en mi nimaal een zilveren plak. Toen het eenmaal zo ver was, liet Bosman zich echter toch verlei den tot een te rustige eerste ronde. Haar eindtijd 2.04,44 viel nog mee, maar uit de luwte kwam Van der Plas nog beter uit de strijd: 2.04,04. 68,12 had gebracht. Met die su perworp in Friesland staat de atleet nog altijd tweede op de wereld-jaarranglijst, maar De Bruin wist de uitbarsting des tijds op zijn merites te beoorde len. De Bruin sprong gisteren na zijn 67,16 een gat in de lucht. De techneut, doorgaans een toonbeeld van nuchterheid, liet zich waarachtig verleiden tot danspasjes en indianengehuil. In Eindhoven, waar liefst ze ven titelhouders ontbraken door blessures (Maas, Van Hulst, Koeleman, Lammertsma en Van Langen) en verlegde prioriteiten (Ten Kate is op trai ningsstage in Oostenrijk, Van Helden prefereert een weekje rust), beperkte Erik de Bruin zich niet alleen tot de discus. Uiteraard was hij ook on genaakbaar met de kogel (19,51), een nummer dat hij er in Japan vermoedelijk bij zal doen. Loert De Bruin volgende maand tijdpns de derde mondiale titelstrijd op het ere- schavot, de rest van de Neder landse equipe hoeft zich geen illusies te maken. In Eindhoven sneuvelden weliswaar drie Nê- derlandse records, geen van de kandidaten voor Tokyo - voor zover aanwezig althans - door brak de A-limiet. Met name Nelli Cooman en Emiel Mei- !owi' nog steeds tegen de barrière aan, hoewel de sprintster op zater dag wel haar beste jaarprestaie neerzette met 11,47. „Er zit tenminste schot in", zei nog pogingen waagt onder de 11,25 te dui- Richard van Kempen archieffo to plaats. Swift-junior Mark Varke- visser versloeg gisteren in Nieuw Vossemeer zijn aan staande ploeggenoot Michel van der Voort. EINDHOVEN GPD Wat Erik de Bruin betreft is de psychologische oorlogsvoering voor het WK in Tokyo begon nen. Tot het uur van de waar heid, over vier weken, zal de discuswerper uit Hardinxveld- Giessendam zich als een onder duiker gedragen. „Ik maak lie ver geen slapende honden wak ker", legde hij uit, kort na zijn explosie op de Nederlands kam pioenschappen in Eindhoven. De 27-jarige krachtpatser gaat er kennelijk vanuit dat de inter nationale concurrentie geen no ta neemt van zijn prestaties in eigen omgeving. De vice-Euro- pees kampioen bleef gisteren slechts een metertje verwijderd van zijn Nederlands record, dat hij op 1 april bij een onbedui dende meeting in Sneek op

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14