Sport Indurain aanvoerder nieuwe lichting Stewart een klasse apart in Noordwijk Ajax contracteert John van Loen Maandag 29 juli 1991 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN N WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: ROB ONDERWATER Vormgeving: HENK BUIS NIEUWSLIJN Steven Rooks: 'Nog een Ronde' Steven Rooks zal volgend jaar in principe zijn laatste Tour de France rijden. Dat kondigde de Noordhollander gistermiddag, direct na de finish in Parijs Rooks, volgende week 31, wil na 1992 'voorzichtig afbouwen'. Rooks zegt pas op de laatste dag van de Tour tot deze beslis sing te zijn gekomen. „Ik wil nog een paar jaar op de fiets blij ven, maar nog één jaar voluit gaan. De wedstrijden zijn nog wel op te brengen, de training wordt mentaal echter steeds zwaar der." „Ik wil nog één goede Tour rijden", zegt Rooks. „Dan is het voor wat de Ronde van Frankrijk betreft over voor me. Na vol gend jaar richt ik me op een paar kleinere rondes, de wereld kampioenschappen en de klassiekers. Alleen als er onvoorziene dingen gebeuren, zou ik op mijn beslissing kunnen terugko- Van Maurik blij met hordenrecord Ruud van Maurik zit met een luxe-probleem. De Alphense hor denloper, voor de derde keer Nederlands kampioen op de 110 meter, kreeg op de NK in Eindhoven een video-recorder, omdat hij het Nederlands record aanscherpte tot 13,91. „Met dat record ben ik dik tevreden, maar een video-recorder heb ik al", reageer de Van Maurik laconiek. Overigens dienden zich van alle kanten oplossingen aan. „Ver schillende mensen toonden zich bereid de recorder van mij over te nemen", meldde de recordhouder, die werd bedolven onder de gelukwensen. „Maar misschien houd ik de nieuwe wel zelf. Dat is handig bij het kopiëren van opnamen die ik van mijn ei gen bewegingen maak." Prijzen Zwerver en Van der Horst Nederland heeft tijdens de World League volleybal, waar Oranje de laatste plaats bereikte, de meeste prijzen voor individuele prestaties gepakt. Ron Zwerver ontving een dubbele decoratie: hij was de beste aanvaller en de beste serveerder. Martin van der Horst, 2,14 meter lang, was de beste specialist in de blokkering. Zwerver was vorig jaar aanvaller nummer één tijdens de World League en de wereldtitelstrijd in Brazilië. De Verenigde Staten wonnen twee prijzen dankzij Scott Fortune, als passer en verdediger. Zuid-Korea leverde de beste spelverdeler, Shin Young-Chul. Andrea Zorzi uit Italië tenslotte werd voor de twee de keer op rij tot waardevolste speler gekozen. De verkiezingen zijn op basis van door de wereldbond FIVB bijgehouden statistieken. Volleyballers die in de voorronden een ruime voorsprong opbouwden, waren bijna niet meer te passe ren, Zeker niet door de Italianen, die de groepsduels met de tweede keuze afwerkten. Gullit laat eerste oefenwedstrijd lopen AC Milan heeft de eerste wedstrijd onder leiding van de i coach Fabio Capello met 6-0 gewonnen van Varese, dat drie di visies lager uitkomt. Marco van Basten scoorde twee keer en maakte een gedreven indruk bij de seizoenstart. De oud-Ajacied speelde een helft Frank Rijkaard hield het 59 minuten vol. De grote afwezige was Ruud Gullit. Hoewel hersteld van zijn knie blessure, had hij er nog een beetje last van en vond het daarom beter zijn rentree uit te stellen tot woensdag, wanneer Milan oe fent tegen Monza. In Stuttgart won de plaatselijke VfB met 2-1 van Inter. Tyson verdacht van verkrachting Bokser Mike Tyson wordt verdacht van verkrachting van in woonster van Indianpolis. Dit heeft de politie van de Ameri kaanse stad zaterdag bekend gemaakt. De ex-wereldkampioen in het zwaargewicht'zou zich op 19 juli aan de vrouw vergrepen hebben. De identiteit van de vrouw, die nog geen officiële aanklacht heeft ingediend in afwachting van een diepgaand onderzoek, werd niet bekend gemaakt. De 25-jarige bokser, die in februari zijn wereldtitel verloor aan zijn landgenoot James 'Buster' Doug las. verbleef de afgelopen week in Indianapolis voor een culture- le manifestatie. Ajax heeft gisteren John van Loen gecontracteerd. De aan valler tekende voor drie jaar. Van Loen werd gekocht van An- derlecht. Voor hoeveel werd niet bekendgemaakt. De lange spits is de tweede aankoop van Ajax in korte tijd. Vorig? week al contracteerde de formatie van trainer Beenhak ker Alfons Groenendijk, die eer der met Van Loen samen speel de bij Roda JC. Ajax had geld in kas na de verkoop van Richard Witschge (Barcelona) en Ronald de Boer (FC Twente). Een belangrijk deel van de opbrengst daarvan, in totaal waarschijnlijk ruim 8 miljoen gulden, is bedoeld voor investeringen. mOf de Amsterdamse club de selectie nu op peil heeft kon di recteur Arie van Eijden nog niet zeggen. „We hebben deze zaak afgerond en oriënteren ons nu verder. Vandaag praten we met Beenhakker om te kijken of hij nog verdere wensen heeft. Af hankelijk daarvan bepalen we wat er verder gebeurt." Van Loen heeft één seizoen bij Anderlecht gespeeld. Voor dien kwam hij in Nederland uit voor FC Utrecht en Roda JC. In Brussel stond hij zelden in de basis van de Belgische kam pioen. Hij maakte voor zijn ver trek naar België wel deeluit van de Nederlandse selectie, die deelnam aan de wereldtitelstrijd NOORDWIJK GPD Toumooi-organisator Robbie van Erven Dorens moet een goede neus hebben gehad, toen hij enkele maanden geleden Payne Stewart wist te bewegen om acte de présence te geven op het Heineken Open Golf- toernooi. De kleurrijke Ameri kaan was op dat moment am per in staat om een golfballetje uit de hole te pakken, omdat zijn rug hem parten speelde. De klachten zijn nog lang niet over, maar de oude vorm is terug. Tijdens de shoot-out, afgelo pen dinsdag, droeg Stewart nog een brede steunband. „Is dat de rugzak om al je geld in te stop pen?", vroeg Bemhard Langer gekscherend. Stewart maakte een knipoog en liet de Duitser gisteren verslagen achter. Niet alleen Langer, maar de hele Eu ropese golfelite werd op negen en meer slagen achterstand ge zet. De cheque, f.275.000, de handdruk van prins Bemhard en de zoen van mevrouw Tra- cey Stewart-Ferguson, waren de uiterlijke tekenen van een ge slaagde missie. „Na de winst van de majors, PGA-cham- pionship en de US-Open, wilde ik een toernooi in Europa win nen. Dat was mijn doel in Noordwijk. Nu kan ik tevreden terug naar Orlando", sprak Ste wart glunderend. Minstens zo tevreden keken de Nederlandse golf-amateurs terug op hun aktiviteiten gedu rende vier dagen Dutch Open. Rolf Muntz en Stephan Lovey lieten er andermaal geen twijfel over bestaan dat het Neder landse golf zich langzaam een plaats begint te veroveren. Lovey liet veel gerenommeerde professionals achter zich en fi nishte een slag onder de baan over het gehele tournooi. „Daarmee ben ik de beste ama teur", constateerde de 26-jarige Noordwijker, „maar eigenlijk is dat niet het allerbelangrijkste. Ik heb goed gespeeld en een pri ma Open gehad. Het is nu zaak dat goede spel uit te bouwen. En waar dat uiteindelijk toe leidt, zullen we wel zien." De nationale A-coach Tom O'Mahoney is sceptisch. „Na de bronzen medaille op de Eu ropese kampioenschappen en de individuele successen, zal het moeilijk zijn deze groep bij elkaar te houden. Muntz, Lovey. maar ook een speler als Michael Vogel zullen zo hun gedachten hebben over een loopbaan als golfprofessional. Ik hoop dat zij daar nog mee wachten. Als het team bij elkaar blijft, hebben wij tijdens de wereldkampioen schappen volgend jaar in Cana da een uitstekende kans op een hoge klassering". De scepsis van O'Mahoney werd evenwel duidelijk aan de hand van het simpele optel sommetje dat Muntz na zijn tocht langs de laatste 18 holes maakte. „Als ik de toumooien van de laatste drie weken bij el kaar optel, dan had ik met mijn klasseringen f.20.000 verdiend. Als amateur krijg je echter niets". Russell Claydon, de zwaarlij- Payne Stewart: een beker en bijna drie ton rijker na de Open Nederlandse golftitel. vige Britse professional, moet Rolf Muntz te denken hebben gegeven. Claydon was twee jaar geleden 's werelds beste ama teur, maakte de overstap naar de broodspelers en was verle den jaar beste nieuweling op de Europese toer. Gisteren sjokte hij met het hoofd tussen de schouders achter de Nederland se amateur en de feiten aan. „Ik moet nog een hoop erva ring opdoen en als ik de over stap maak. dan wil ik ook als professional bij de top komen", stelt Muntz zijn doel. „Zo'n be slissing neem je alleen maar als je er klaar voor bent. Ik heb ge noeg schoten in mijn tas; aan het spel ligt het niet. Het zijn de details die verbeterd moeten worden. In Noordwijk was het de concentratie, die er op be slissende momenten niet vol doende was. Ik ben tevreden over het verloop van de wed strijd, maar ik voel dat het beter kan". Rolf Muntz is het laatste an derhalf jaar uitgegroeid tot het boegbeeld van de Nederlandse golfsport. Met zijn overwinning in het Britse amateurkampioen schap begon een nieuw leven. „Sindsdien verandert alles in sneltreinvaart. Elke drie maan den moet ik de doelen die ik mezelf stel, aanpassen. Ik ben pas 22 en heb al zoveel leuke golfslagen achter de rug. Nie mand, misschien alleen Alaza- bal, heeft zoiets meegemaakt". De afstand van de Nederland se golfers tot de absolute top bedroeg gisteren exact 18 slagen en 40 plaatsen op de ranglijst. Een volgens de Nederlandse amateurs overbrugbare kloof. Simon van der Werf, caddie- master van golfclub Toxandria en gelegenheidscaddie van Muntz, meent dat zijn 'kleine' nog veel beter kan. ,Als 10-jari- ge zag ik Muntz zijn eerste sla gen doen. Ik kan je verzekeren dat het een kanjer is. Zijn over winningen als amateur zijn geen toeval, evenmin de goede klasseringen in de allergrootste proftoemooien. Ik ben trots dat ik zijn tas mocht dragen." De inspanningen in de hitte en de blaren van de draagriem nam Van der Werf graag op de koop toe. Zonderop uit toernooi van Roomburg gezet Wedstrijdleider Annelies Kook heeft afgelopen zaterdag Bionda Zonderop uit het toernooi van Roomburg gezet. Koole was hel gedrag van de speelster uit Rijp wetering zat en vertelde haat dat ze 'maar zo snel mogelijk haar koffers moest pakken'. Die beeldspraak van de 'toer nooibaas' was niet geheel toe vallig gekozen. Zonderop begon vorige week aan het A- en B toernooi van de Open l.eidse. In het enkelspel van B was ze zelfs als eerste geplaatst. Dat was moeilijk te rijmen met haar va kantieplannen. Ze zou in het fi- naleweekeinde op het vliegtuig stappen. Annelies Koole voelde al snel nattigheid. Ze waar schuwde haar vroegtijdig, om dat een finale op zondag in het verschiet lag. De speelster beloofde toen de vakantie te verplaatsen en even tuele finales in het enkel- en dubbelspel uit te spelen. Op za terdag echter gaf de blondine in de halve finale van B, terwijl op matchpoint stond tegen |o landa van der Linden, de partij weg. Vanwege haar vliegreis dit aanstaande was. Ze was van plan dat ook in de volgende twee partijen op die dag (dt dubbels in A en B) te doen Toen Koole dat hoorde, was dt maat vol. Ze deelde de tennis ster mede dat ze niet meer dt baan op hoefde. Zonderop kan nu een straf tegemoet zien. Vo rig jaar ging ze op het Leidse A toernooi met vier sterren ook al de mist in met een dubbele in schrijving. Koole was niet geluk kig met het voorval, maar vond dat de Ripse de grenzen van fat soen had overschreden. Spanjaard geen superkampioen, maar wel 'waardig winnaar' in Italië. De toenmalige bonds coach en huidige Ajax-trainer Beenhakker verkoos hem in de groep boven John Bosman. Dezelfde Bosman verdreef Van Loen bij Anderlecht. Door de komst van de oud PSVer, naar Brussel gehaald op voor spraak van trainer De Mos die hem meemaakte in de succes volle tijd bij KV Mechelen, werd Van Loen overbodig. Zowel Feyenoord als Ajax waren in de markt. Feyenoord wilde, om fi nanciële redenen, slechts pra ten over huren. „Daar voelde ik niets voor", aldus Van Loen. Ajax kwam op Van Loen na dat bleek dat de financiële eisen van Kieft en diens huidige ploeg Bordeaux te hoog waren. Kieft tekent waarschijnlijk op korte termijn bij PSV. De Amsterdam mers kozen Van Loen. Been hakker en enkele belangrijke spelers (Wouters) hadden eer der aangedrongen op de komst van een kopsterke aanvaller, hoewel in de Meer voor de posi tie van centrale spits meerdere kandidaten (Pettersson, Berg kamp, Willems) voorhanden zijn. Van Loen heeft na zijn slechte ervaringen bij Anderlecht niet de indruk te licht te zijn voor een topclub. „Het heeft vooral met speelstijl te maken", lichtte hij toe. „In Brussel was ik de diepste spits, bij Ajax krijg ik te maken met echte vleugelaan vallers. Er zullen dus meer voor zetten komen." Indurain dus, Miguel-An- gel Indurain-Larraya. Uit het omvangrijke rijtje favo rieten voor de Tour-editie '91 stond hij, de Spaanse Bask, op de Parijse Champs Elysées als glori euze winnaar. PARUS DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER Oji zijn triomf valt niets af te dingen. Vriend en vijand, van Harmeling tot Bugno, van Pou- lidor tot Ocana, zijn het erover eens: de sterkste heeft gewon nen. De enige die ervoor waakt om dat zeggen, was Indurain zelf. De Spanjaard houdt zich het liefst op de vlakte, is de te genpool van een gekruide praatjesmaker en wars van showy uiterlijk vertoon. Geen charisma heet zoiets. Hij zal daarom ook nooit, zoals bijvoorbeeld Claudio Chiap- pucci, een hartendief van het volk worden. Daarvoor reageert hij bij gelegenheid te afstande lijk. Zo liet Indurain zich afgelo pen week in een Franse krant (l'Equipe) ontvallen dat hij geen patriotistische gevoelens koestert. Dat was even slikken voor het thuisfront in Navarra. Dat neemt niet weg dat er alom bewondering en respect is voor zijn prestaties. Indurain gaat met de aante kening 'waardig winnaar' de boeken van 'La Grande Bouclé' in. Geen superkampioen van het niveau Anquetil, Merckx en Hinault, die hun wil als wet uit droegen. De 'patron' c.q. baas speler van het peloton uithin gen. Ook minder aansprekend (lees: aanvallend) dan LeMond en Fignon in hun beste dagen, maar een (groot)meester van de droge regelmaat. Een heel an der type dan zijn Spaanse voor gangers Bahamontes (1959), Ocana (1973) en Delgado (1988). Die peurden hun winst uit de bergen, Indurain, de rou- leur, heeft het rijden tegen het horloge als specialiteit van het huis. De ruggegraat van de mo derne ronderenner. Op de hel lingen staat Indurain echter ook meer dan zijn mannetje, on danks zijn 1.88 meter. Zoetemelk Kortom, Indurain is een Zoete- Met Chiappucci is de. zoaF de Franse zeggen, de onbetwis te 'animateur' van de Ronde ge noemd. Hij hield daar 17.00( gulden aan over. zijnde de eer ste prijs die verbonden is aan dt 'Prix de la Combativité'. de prij voor de strijdlustigste renner Ter vergelijking: Indurain staa» hierin als nummertje 15 geno teerd. De stijlprijs is -voor Bug no, terwijl de jonge Fransmar Leblanc (geen familie van de di recteur) de revelatie werd. De verliezers. Fignon voorop vonden het parcours te licht. Ti weinig zware cols. Tour-direc teur reageerde fijntjes op dit kritiek door zich af te vrager waar meneer Fignon eigenlijl was toen het pittig bergop ging Het zijn de renners zelf die be palen hoe zwaar de koers i* haalde hij nog eerts een oudt wielerwijsheid aan. Dunnetjes Al met al verdwijnt deze afleve ring van de Tour met de toevoe ging 'wat dunnetjes' in de her innering. Voor Nederlanders er Belgen viel er zelfs bitter weinif te genieten. Twee schamek keertjes kraaide de Oranje- haan, met dank aan Nijdam ei Van Poppel. victorie. De Belgrr kunnen slechts bogen op éét zegepraal, veroverd door IK Wilde, alias 'De Witte van Laar Voor de grootste vaderlands* desillusie zorgde het supertrii Breukink. Rooks en Theunissc leder voor zich hadden zij ziel goed bevonden voor een plaat in de top-10. Niemand slaagdi al kwam Thcunisse nog dichthi met zijn 13e stek. Veei beter n elk geval dan de beste Belg. dit pas op nummer 35 (Bruyneel) i te vinden. Hoewel Theuniss» zoete wraak had gezworen, zip schoonvader (Piet Ubregts) var de daken riep dat (iert-lan noj een paar beste knallen zou ge ven', is het er niet van gekomen Zijn grootste optie, de bolletjes trui, bleek een onbereikhaa ideaal en op zijn geliefde Alp< d'Huez zat er voor Theunissi alle luidruchtige steun van d< fans ten spijt, niet meer dan eet bijrolletje in. Het'gebrek aai competitie, als gevolg van zijr jaar schorsing, woog /waarde dan Theunisse. en met hem zijr naaste omgeving, ooit heeft ge dacht De door de Rus Abdoesjaparov aangerichte ravage is compleet. Terwijl Konichev rechts naar de winst snelt, kron kelen de renners op de achtergrond over elkaar. De Duitser Ludwig (I), tijdens de sprint licht aangetikt, miste de winst daardoor op een haar. Inzet: Rondewinnaar Miguel Indurain. foto s epa melk achtige renner. Iemand die zich hoedt voor ondoor dachte, energievretende acties. Hij geeft geen trap te veel als het niet nodig is, zoals met na me Chiappucci en Bugno dat wel hebben gedaan. Daarin, wist de Spanjaard terugblik kend, zat 'm het kardinale ver schil tussen de top-drie. Miguel Indurain is de aan voerder van een nieuwe genera tie. waartoe ook - ondanks alles - Erik Breukink behoort. De mid-twintigers, die de macht van de oude garde (LeMond. Fignon, Delgado en Roche) hebben overgenomen. Voor goed. Zeker waar het Fignon, Delgado en Roche betreft. Weliswaar heeft de Fransman (zesde) in jaren niet zo'n goede Tour gereden, een derde 'mail lot jaune' zal voor hem in Parijn echter nimmer meer zijn weg gelegd. Daarvoor wordt hij on derhand te oud (bijna 31), zoals dat ook met Delgado (31) en Roche (loopt tegen de 32) het geval is. LeMond is eveneens al een dertiger, sedert 26 juni. maar de Amerikaan moet nog niet uitge vlakt worden als potentiële Tourwinnaar. Hem kennende zal hij volgend jaar tot het uiter ste gaan om zich te rehabilite ren voor een even ondermaats als grillig werkstuk, dat zijn cri tici weer in de kaart speelde. Bernard Hinault, tegenwoordig technisch adviseur van de Tour directie, behoort daar nu ook bij. De Breton vindt het maar niks dat LeMond zich slechts voor één wedstrijd per jaar inte resseert en dat hij wel heel erg wordt overbetaald (de Ameri kaan vangt bij de kinderkleding- frabrikant Z(annier) drie mil joen gulden per jaar). Bluf LeMond dacht met zijn aange boren bluf de hele wereld aan te kunnen en sloeg in startplaats Lyon meteen op hol. Alleen Erik Breukink, de beoogde held van Oranje, kon bijtijds in zijn wiel springen. De hele karavaan was in rep en roer. LeMond had zijn slag al geslagen. Het eerste ge win bleek slechts kattegespin. Ook voor Breukink. wiens krachten het begaven door een mysterieuze plaaggeest, ge naamd Salmonella. De geruchtmakende PDM-af- faire, die nog lang zal nadrup- pelen, vormt een uniek hoofd stuk in de afdeling drama van de Tour. Een hele ploeg die in twee dagen tijd volledig de ver nieling inging, dat is nog nooit vertoond. Behalve drama, was er ook spanning en spektakel. Al duur de de spanning maar twee we ken, de eerste twee. Nadat In durain in de zwaarste Pyrenee- ën-rit het commando had geno men, bloedde de zaak zo dood als een pier. Spektakel was er al leen nog even in rit 16, toen tus sen Alès en Gap de heren Bug no. Fignon en Chiappucci door middel van een verrassingsaan val Indurain poogden te ver schalken. Het enige wat ermee werd bereikt, was het aantonen van tactische zwakheden bij de Spanjaard. Die had de hulp van een vaderlandslievende combi ne (Amaya) nodig om dreigende averij te ontlopen. Na die enerverende etappe was het over en sluiten. Zelfs de Alpen vermocht de strijdlust niet meer aanwakkeren. De ac cu's van Bugno en Chiappucci waren leeg en Indurain reed met zijn indrukwekkende coup de pédale fluitend in hun spoor. Van de met spanning tegemoet geziene slag in de Alpen kwam niets terecht. Illustratief voor het gezapige gedoe op deze hel lingen. dat in schril contrast stond met het stressgevoelige gejakker tijdens de vlakke aan loop naar de bergen, was dat Rooks er. van Gap tot Aix-les- Bains (drie etappes), als tijd- snelste overheen is gegaan. Met alle respect voor de landskam pioen. het mocht nauwelijks enige naam hebben. Chiap pucci bleek zelfs zoveel kruit te nebben verschoten, dat zijn titel als klimkoning nog even serieus werd ondermijnd door de Fran se subtopper Claveyrolat.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11