Buitenland Steun voor nieuwe opzet Gorbatsjov Strijd in Kroatië steeds grimmiger Amerikaanse media storten zich op verkrachtingszaak Doden op Madagaskar Shamir moet zijn volk voorgaan in het vredesproces Militairen in India gedood EG wil import Japanse auto's aan banden leggen Zaterdég 27 juli 1991 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgevi NIEUWSLIJN loto met militairen vervalst Vètnam heeft bewijzen dat de foto met drie in de Vietnam-oor- lo; vermiste Amerikaanse piloten is vervalst. D§ Amerikaanse warnemend onderminister van buitenlandse zaken Kenneth Qtnn werd het bewijs geleverd dat een van de mannen op de fot>, John Leighton Robertson, in de jaren zestig is gesneuveld me zijn vliegtuig. Wat het bewijs was werd niet bekend ge makt. De Vietnamese regering beloofde opnieuw te zullen hel penbij onderzoek naar het lot van tijdens de oorlog in Vietnam 'verlwenen' Amerikaanse militairen. Naste medewerker Stalin overleden Laza Kaganovitsj, Josef Stalins laatste nog in leven zijnde trawnt, is afgelopen donderdag op 97-jarige leeftijd overleden in ziji woning in Moskou. Kaganovitsj leidde in de jaren dertig de orjanisatie van de collectieve landbouw, die miljoenen men sen bet leven kostte. Onder Stalins leiding gaf hij opdracht tot zuivringen, waarbij duizenden mensen werden geëxecuteerd en dvangarbeid kregen opgelegd. Israël maakt alvast Syrische vlaggen Hoewé een vredesovereenkomst voor het Midden-Oosten nog ver wejis, neemt de Israëlische vlaggenmaker Chaim Liman geen eikel risico. Hij begint alvast met het naaien van Syrische vlaggenvoor het geval dat de Syrische president Assad een be zoek aar Israë brengt. „Toen ze met de Egyptische president Sa- dat over .rede begonnen te praten, zat ik niet op te letten. Ik moest alieen gek werken om nog op tijd Egyptische vlaggen te maken", ;egt Liman. Wat doet Liman als Assad niet komt? Li man: „Hijkomt, hoe dan ook". Shamir deelt gratis bouwgrond uit De Israëliscie regering geeft, in het kader van haar streven meer kolonisten mar de bezette Westoever en Gaza-strook te lokken, grond voor cé bouw van huizen cadeau. De regering heeft al maanden gebden besloten tot deze maatregel, op aandringen van minister Tan defensie Arens, maar er opzettelijk geen rucht baarheid aan jegeven. De regering heeft de laatste tijd ook aan zienlijk meer ïalestijnse grond in beslag genomen. WASHINGTON EDWARD LUCAS THE INDEPENDENT Het lot van het slachtoffer in de verkrachtingszaak tsgen Willi am Kennedy Smith lijkt te be wijzen dat voor vrouwen die zijn verkracht door een lid van een rijke en beroemde familie de nadelen van een strafproces groter zijn dan de vpordelen. Dankzij de Amerikaanse media, die zich op het seksuele verle den van het slachtoffer hebben gestort, is haar naam en foto nu in alle supermarkten en kiosken bekend. Haar seksuele verleden zal ook aan de orde komen op de hoorzitting van aanstaande maandag, wanneer de verdedi gers van de verdachte haar daarover aan de tand zullen voelen. Volgens haar advocaten zal de vrouw weigeren te ant woorden, en dan is het aan de rechter, Mary Lhpo, om te be slissen of zij kan worden ge dwongen te getuigen. Onder andere deze juridische me ningsverschillen vergroten de kans dat het proces zelf later zal beginnen dan op de verwachte datum van 5 augustus. Na het seksuele verleden van het slachtoffer breed te hebben uitgemeten voor het publiek, verlustigen de Amerikaanse me dia zich nu in de nieuwe ont hullingen over het seksleven van Kennedy Smith zelf. Nog drie vrouwen hebben verklaard door hem te zijn lastiggevallen of verkracht. Op de achtergrond is sprake van een fundamentele botsing tussen twee gekoesterde ele menten van de grondwet: vrij heid van meningsuiting en het recht op een eerlijk proces. Nietsontziende concurrentie tussen de populaire bladen ont neemt het zicht op een onpar tijdige stemming voor het pro ces. Na koppen als „Willie heeft eerder verkracht" en „Drie vrouwen en drie gruwelijke ver halen", en gedetailleerde versla gen van de beëdigde getuigen verklaringen zelf, zal het bijna onmogelijk zijn twaalf Amerika nen te vinden met een objectie ve mening over Kennedy Smith. Een lid van de oppositie tegen het bewind van president Ratsiraka van Madagaskar brengt een aantal stokbroden aan de regeringstroepen die een ministerie in de hoodstad bewaken. oppositie probeert het leger op haar hand te krijgen foto afp NAIROBI GPD De oppositie in Ma- lagascar beweert «at bij demonstra tes in de stad "bamasina, de tluisbasis van presi dent Didier Ratsira- k«, ten minste twee dtden zijn gevallen. Bcvendien beschul digen de oppositie- patijen de regering ervin plannen te heben voor de ar- restitie van zeker 60 tegeistanders. Dt oppositie zegt een ifficiële lijst te hebben gezien waarop de namen van de zestig voor komen. Zij heeft bo vendien een beroep gedaan op de politie en veiligheidstroe pen in het land om zich achter de op positie te scharen. De doden in Toamasina vielen toen demonstranten de provinciale kan toren in de stad bin nentrokken en er grote verwarring ontstond. De oppo sitiepartijen hebben aangekondigd de lij ken naar de hoofd stad Antananarivo te zullen brengen en een dag van rouw af te kondigen. Besprekingen tus sen de oppositie, re gering en kerklei ders zijn gisteren af gebroken, omdat de regering weigerde vijf gearresteerde le den van de opposi tie vrij te laten. Het overleg was bedoeld om een nationale conferentie voor te bereiden en een eind te maken aap maanden van de monstraties en sta kingen. Communistische dogma 's ingeruild voor democratie en vrije markt Sovjet-leider Gorbatsjov heeft gisteren overweldigende steun van de partijtop gekregen voor een nieuw pro gramma waarin marxistisch-leninistische dogma's wor den ingeruild voor democratie en vrije markt. Een bij zonder partijcongres moet dit najaar het besluit van het Centraal Comité (partijparlement) bekrachtigen. Die discussie moet om te be ginnen worden gevoerd binnen het secretariaat van het Cen traal Comité, dat de ingediende wijzigingsvoorstellen in de ko mende tien dagen moet verwer ken in de uiteindelijke tekst. Daarna volgt de discussie in de afdelingen van de partij die aan het Congresbesluit (in novem ber of december) voorafgaat. Leidinggevende conservatie ven maakten gisteren duidelijk dat de overwinning van Gor- MOSKOU HANS GELEUNSE Leidinggevende partijfunctiona rissen benadrukten na afloop de nieuwe eenheid in de partijgele deren. De door de media voor spelde breuk tussen conserva tieven en hervormers is uitge bleven, stelde ideologie-secreta ris Dzasochov vast. Hij en ande re hoge partijfunctionarissen gaven echter ook toe, dat het programma 'aanleiding r verdere discussie'. batsjovs 'programma voor soci alisme en democratie' slechts een tactische en dus tijdelijke is. „De echte strijd en de breuk zullen op het Congres plaats vinden", voorspelde de Russi sche conservatief Alexander Boezgalin. „De eenheid nu is slechts schijn, omdat de meer derheid zich niet echt uitspreekt maar voorlopig bij de feiten neerlegt". Gorbatsjov kreeg het Centraal Comité achter zich, nadat hij zich gisteren uitsprak over het centrale thema op deze bijeen komst: het begin deze week door de Russische president Jeltsin afgekondigde decreet dat partijcomité's in bedrijven en overheidsinstellingen verbiedt. De Communistische Partij is de Geïnspireerd door het topoverieg tussen de Amerikaanse president Bush en Sovjet-leider Gorbatsjov volgen de week in Moskou biedt een tekenaar een groot aantal cartoons van de betrokken politici aan. Voor liefheb bers heeft de artiest ook nog een aantal portretten van bekende Sovjet-politici in de aanbieding foto afp enige die binnen de fabrieks- poorten is georganiseerd. Gorbatsjov zei dat hij Jeltsins decreet zou bestrijden met 'alle middelen die de grondwet ter beschikking stelt, inclusief door mij af te kondigen presidentiële decreten'. Of dit metteraad ge beurt, hangt af van een voor vandaag aangekondigde uit spraak over de geldigheid van Jeltsins decreet. Die uitspraak moet komen van de parle mentscommissie die toezicht houdt op naleving van de grondwet. Dat de strijd tussen hervor mers en conservatieven onver biddelijk doorgaat, bewees de conservatieve leiding van de Russische Communistische Par tij. Het dagelijks bestuur veroor deelde gisteren de partijfractie 'Communisten voor Democra tie' wegens 'georganiseerde fractievorming'. Deze partij vleugel wordt geleid door Jeltsins vice-president, kolonel Roetskoi. Soms leidt seks g tot hoofdpijn LONDEN Rtr „Vandaag niet schat, ik heb zo'n hoofdpijn". Het blijkt niet altijd een smoes. Bij vermoeidheid of stress kan seks voor hoofdpijn zorgen. Ook te veel seks leidt tot problemen. Meestal hebben mannen er last van. Dit staat in het Britse Medical Journal van gisteren. „Mensen die er niet van op de M hoogte zijn zullen zeker moeten glimlachen als ze horen van de k| 'sekshoofdpijn', maar diegene m die het ervaren hebben lachen P niet", schreef James Lance, pro- IÉ fessor neurlogie aan een univer siteit in New South Wales in Australië. Lance vertelde dat sekspart ners plotseling „knallende kop pijn" kunnen hebben op het hoogtepunt van de liefdesdaad. Andere minnaars hebben een langzamer opbouw - een onbe stemd, vasthoudend of ver krampt gevoel aan de 'achter kant van het hoofd op het mo ment van het orgasme, aldus Lance. Volgens de professor komt de hoofdpijn het meeste voor „als de persoon vermoeid is, onder spanning staat of voor de twee de of derde keer binnen korte tijd gemeenschap heeft". De „knallende koppijn" treedt mo gelijk op door de plotselinge stijging van de bloeddruk tij dens de daad. Een soldaat Kroatische leger neemt er zijn gemak van terwijl hij het centrum van Vukovar bewaakt ACHTERGROND AP-CORRESPONDENT JERUZALEM G.G.LABELLE Er zitten meer plussen dan minnen aan het aanvaarden van de Amerikaanse voorstel len voor directe onderhandelingen tussen Israël en zijn Arabische buurlanden. Het ja woord van Shamir zal leiden tot besprekin gen met de Arabische buurlanden, het le vert enkele jaren uitstel op over de vraag of de bezette gebieden moeten worden opge geven en het moet de banden met de Vere nigde Staten verstevigen. Daarnaast is Shamir door zijn onverzettelij ke standpunt over de bezette gebieden ul tra-rechts telkens een stap voor. Ultra rechts vreest dat directe vredesbesprekin gen de eerste stap zijn in de richting van een Palestijnse staat op de Westoever en in de Gazastrook. „De koppigheid van Shamir loont zichzelf. De Amerikanen en Arabieren hebben al zijn voorwaarden ingewilligd", aldus politiek commentator Zvi Gilat deze week in de He breeuwse krant Hadashot. Zelfs Israëls grootste vijand Syrië is akkoord gegaan met bilaterale besprekingen en liet de eis van een door de Verenigde Naties ge organiseerde vredesconferentie vallen. Is raël was bang dat tijdens zo'n conferentie de Arabische staten als een blok tegenover de joodse staat zouden gaan staan. Nu ko men er ook onderhandelingen met een, nog onduidelijke, Palestijnse delegatie over be perkt zelfbestuur op de Westoever en in de Gazastrook. En beperkt zelfbestuur is pre cis wat Israël de Palestijnen al sinds 1977 aanbiedt en wat de Palestijnen steeds heb ben geweigerd te accepteren, omdat het hen niet de mogelijkheid van een eigen staat biedt. Maar de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) is zwakker geworden door haar steun aan de Iraakse leider Saddam Hussein tij- Uitgerekend de havik Yitzhak Shamir, met zijn ingeslepen afkeer van het idee bezet land te ruilen voor vrede en zijn dromen over een Groot Israël, zou wel eens degene kunnen blijken te zijn die de vredesonderhandelingen over het Midden-Oosten op gang brengt. dens de Golfoorlog. Ook raken de krachten van het Palestijnse volk uitgeput na 3,5 jaar intifadah. Daarom ziet het er naar uit dat de Palestijnen beperkt zelfbestuur zullen ac cepteren en het betwiste land voorlopig in Israëlische handen laten. De voorstellen van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken James Baker schuiven onderhandelingen over de bezette gebieden zeker drie jaar voor zich uit. Shamir zal bij dit alles ook aan zijn plaatsin de geschiedenis denkeri. Hij wil de premier zijn die manhaftig de Amerikaanse druk weerstond land af te staan. De 75-jarige Shamir zei onlangs nog dat zijn geloof in een Groot Israël - Israël plus de tijdens de Zesdaagse Oorlog veroverde gebieden - het hem onmogelijk maakt land op te geven. Hij voegde er echter fijntjes aan toe dat zijn opvolgers hier misschien anders over den ken. Het initiatief van Baker komt ook precies op een moment dat Israël voor 10 miljard dol lar aan garanties voor leningen aan de VS gaat vragen. Dat geld is bedoeld om de Sov jet-joden te helpen die het land overspoe len. Shamir houdt bij hoog en laag vol dat deze leningen moeten worden gezien als humanitaire hulp en niets van doen hebben met het vredesproces. Maar niemand twij- Bij gevechten tussen Serviërs en Kroaten zijn gisteren ten minste zeven mensen om het leven ge komen, onder wie een Duitse journalist. Servische strijdgroe pen schoten vanuit een hinder laag een Kroatische politieman dood. In Midden-Kroatië wer den drie politie-agenten in hun patrouillewagen door een tank van het federale leger overre den. In deze buurt zijn volgens de politie ook een Duitse jour nalist eh twee agenten aoodge- schoten. Het Joegoslavische federale presidentschap (dat wordt ge vormd door vertegenwoordigers uit de zes Joegoslavische repu blieken en de twee autonome gebieden binnen Servië) heeft opgeroepen tot een ogenblikke lijk staakt-het-vuren om een werkelijke oorlog in Kroatië te voorkomen. In een verklaring die werd uitgegeven nadat het uit acht personen bestaande collectieve leiderschap in Belgrado bijeen was gekomen omschreven zij de situatie in Kroatië als 'dra matisch' en waarschuwden dat het geweld daar „dreigt om te slaan in een werkelijke oorlog". Het presidentschap, dat for meel beslist over de inzet van het Joegoslavische federale le ger, heeft opnieuw geeïst dat al le gewapende groepen ontbon den worden. Alleen onder die omstandigheden gaat het leger naar de kazernes terug. In de Joegoslavische kust plaats Dubrovnik zijn de minis ters van buitenlandse zaken van zes Europese landen, behalve Joegoslavië ook Italië, Oosten rijk, Hongarije, Tsjechoslowa- kije en Polen begonnen aan een twee dagen durende conferen tie. Hieraan zullen ook de Joe goslavische premier Ante Markovic en andere regerings leiders deelnemen. Westerse waarnemers zeiden weinig hoop te hebben dat de bijeenkomst nieuwe gevechten kan voorkomen. „Het leger heeft blijkbaar instructies gehad met meer machtsvertoon op te treden en de Kroaten zijn dui delijk bang enig territorium te verliezen aan Servië aldus een westerse diplomaat. Het Joegoslavische leger waarschuwde dat de onlusten in Kroatië, die de vorm van een burgeroorlog aannemen, steeds moeilijker in de hand zijn te handen. In tegenstelling tot Kroatië is de sfeer in de buurrepubliek Slovenië ontspannen. Gisteren werden de drie vliegvelden in de republiek weer geopend na een maand lang op bevel van het Joegoslavische leger geslo ten te zijn geweest. feit eraan dat instemming van Israël met de vredesvoorstellen goedkeuring van de le ningen danig zullen versnellen. Wat zijn voor Israël dan de minnen aan ac ceptatie van de vredesvoorstellen? Het grootste risico is dat ultra-rechts gelijk krijgt: de simpele deelname aan de bespre kingen kan een impuls geven aan de inter nationale druk op Israël land op te geven. Als dat gebeurt en Shamir trekt zich terug uit het vredesproces kan Washington kwaad worden, waardoor de garanties voor de leningen op de tocht komen te staan. Shamir zou dan eventueel de orthodoxe partijen in zijn kabinet de kans geven zijn regering ten val te brengen. Verkiezingen in Israël vertragen de voortgang van het vre desproces aanzienlijk. Aan de andere kant is het zo, dat als Shamir oprecht bereid is onderhandelingen te voe ren, hij het Israëlische volk de weg kan wij zen zoals zijn politieke leermeester Mena- chim Begin dat reeds in 1977 deed door vrede met Egypte te sluiten. Begin ging toen zijn volk voor in het afzweren van het vij andsbeeld over de Egyptenaren. De laatste twee jaar tonen opiniepeilingen aan dat 50 procent van de Israëliërs bereid is om, op z'n minst, een beetje land te ruilen voor vrede. Leidende marktonderzoekers geloven dat een stap in de richting van on derhandelingen door een havik als Shamir de joodse angst en haat voor de Arabische buurlanden kan verminderen. Volgens Elihu Katz van het Guttman Insti tuut voor toegepast sociaal onderzoek is de publieke bereidheid om te overwegen land op te geven een teken van de Israëlische vermoeidheid na jaren van conflicten. „Ze willen eigenlijk bij de hand genomen wor- Volgens berichten is een mili- tante pro-Pakistaanse moslim groep, die begin vorig jaar openlijk in opstand kwam tegen het Indiase gezag, verantwoor delijk voor de hinderlaag. Het konvooi werd bestookt met ra ketten, machinegeweren en an dere automatische wapens. In de Noordindiase staat Kashmir hebben moslims meer dan 100 Indiase militairen ge dood in een hinderlaag. Het konvooi van 350 voertuigen werd aangevallen, nadat het door een tunnel was gereden. BRUSSEL GPD-ANP-A moeten worden bevroren. Daarentegen zou het aantal Ja panse auto's dat in fabrieken in Europa wordt gemaakt (de zo genaamde transplants), mpgen groeien van 260.000 per jaar nu tot 1,2 miljoen in 1999. De invoer van Japanse auto's wordt nu nog beperkt in Frank rijk, Italië, Spanje, Portugal en Groot-Brittannië. In alle andere landen, waaronder Nederland, worden Japanse auto's onbe perkt toegelaten. In de genoem de landen maken Japanse au to's slechts enkele procenten van het totaal uit, maar in lan den als Griekenland, Denemar ken, Ierland of Nederland een kwart tot de helft. Volgens de Europese auto-in dustrie zullen er duizenden ont slagen vallen als de Japanners over anderhalf jaar ongelimi teerd hun auto's in Europa zou den kunnen afzetten. Binnen de EG wil men ook met Japaji tot een afspraak komen voor het geval dat de autoverkopen in Europa, tussen 1993 en het eind van de eeuw, sneller stijgen dan nu wordt x De EG-landen hebben gisteren in Brussel een principe-aldcoord bereikt om de invoer van Japan se auto's te bevriezen. De over eenkomst is bedoeld om met name in Frankrijk, Italië en Spanje de gevolgen van de ver hevigde concurrentie na het wegvallen van de binnengren zen in 1992 te verzachten. Het voorlopige akkoord wordt nu ter goedkeuring aan de Japanse regering overlegd. Kern van het akkoord is dat Japan zijn auto-export tot het jaar 2000 mag uitbreiden tot maximaal 16,09 procent van de Europese markt. Nu is 11 pro cent van de in de EG verkochte auto's van Japanse makelij. Vanaf 2000 zou de Europese markt dan volledig vrij moeten zijn voor Japanse auto's. Dat geeft de Europese auto-indu strie de tijd om zich aan te pas- De directe export van auto's uit Japan zou de komende jaren op het huidige niveau van 1,23 miljoen exemplaren per jaar

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5