Binnenland Verpleegsters naar rechter voor werk SOLA RUJLMT OP Vakantiedrukte naar top Cruciale operatie van Alicia slaagt Pech, ziekte, diefstal: Het is weer vakantie Sola fabriek Zaterdag 27 juli 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MJTZIE MEUERHOF Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Rotterdam wordt jonger De bevolking van Rotterdam is vorig jaar toegenomen met 3100 personen tot 582.242. De toestroom van migranten is daarbij de belangrijkste factor. Bijna een op de vijf Rotterdammers (19,6 procent) maakt nu deel uit van een etnische minderheid. Mede als gevolg daarvan wordt de Maasstad jonger. Veertig procent van de bevolking jonger dan 14 jaar behoort tot een van de etni sche minderheden. Bij de vijftien- tot vierentwintigjarigen is dat percentage n'og 25 en daarboven neemt het af. Geen huurverhoging in Groningen De protesten van twee Groningse woningbouwverenigingen te gen de huurverhoging in de wijk Lewenborg hebben succes ge had. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting geeft de cor poraties Volkshuisvesting en Gruno toestemming om de huur van ruim 1100 woningen in deze Groningse wijk een jaar lang te bevriezen. De corporaties vreesden dat hun flats en enkele laag- bouwwoningen in de 'probleemwijk' onverhuurbaar zouden worden als de huren met 5,5 procent zouden stijgen. Volkshuis vesting en Gruno hebben reeds te maken met een aanzienlijke leegstand in Lewenborg. Dienstweigeraar in hongerstaking Een dienstweigeraar, Paul Nijbakker, is gisteren de negentiende dag van zijn hongerstaking ingegaan, zo heeft de Vereniging Dienstweigeraars meegedeeld. Nijbakker, die sinds 8 juli in het Huis van Bewaring in Vught gevangen wordt gehouden, is we gens totaal weigering tot twaalf maanden gevangenisstraf veroor deeld. Hij wil zijn hongerstaking volhouden tot hij onvoorwaar delijk is vrijgelaten. Volgens een woordvoerder van de peniten tiaire inrichting Nieuw Vosseveld heeft Nijbakker gedurende veertien dagen geen vast voedsel genuttigd, maar heeft hij afge lopen woensdag iets gegeten. g HAAG «ANP Het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam en de 24 Poolse verpleegsters die 1 juni door het ziekenhuis naar Nederland zijn gehaald, hebben gis teren bij de Raad van State een voorlopige werkvergun ning geëist. Het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoor zieningen (CBA) in Rijswijk besloot onlangs de verpleeg sters geen werkvergunning te geven. komen voor een verkorte oplei ding en een talencursus. Het Centraal Bureau voor de haalde echter een streep door de reke ning door op 11 juli te beslissen dat de Polen geen arbeidsver gunning krijgen. Volgens het CBA is er wel degelijk verple gend personeel binnen de EG te vinden. „De VU heeft ons voor een voldongen feit willen plaat sen en zelf haar zaakjes gere geld", aldus een verontwaardig de raadsman van het CBA giste ren voor de Raad van State. De advocaat van het zieken huis betoogde dat de beslissing van het CBA van weinig reali teitszin getuigt. Het ziekenhuis Het ziekenhuis besloot in maart tot het werven van verpleegsters Arbeidsvoorzieningen in Polen omdat in Nederland of elders in de EG geen liefhebbers te vinden waren. Ook de andere ziekenhuizen in Amsterdam zoals het Slotervaart ziekenhuis (75 vacatures), het Andreaszie- kenhuis (40) en het Antonie van Leeuwenhoek ziekenhuis (35) kampen volgens het VU-zieken huis met grote tekorten. Het ziekenhuis ging af op mondelinge adviezen van het gewestelijk arbeidsbureau, dat geen problemen zag, en liet na een selectie in Polen per 1 juni 24 verpleegsters naar Nederland heeft inmiddels bijna 100 vaca tures voor verpleegkundigen en een wachtlijst van 2800 patiën ten. Daarnaast moet het zieken huis maandelijks 60 patiënten voor spoedopnames de deur wijzen. Staatsraad Van der Does gaf aan wel voor een compromis te voelen waarbij het ziekenhuis ongelijk krijgt, maar de ver pleegkundigen in andere zie kenhuizen aan het werk mogen. Hij kan daarmee ondervangen dat hij een uitspraak met prece dentwerking doet (zodat andere ziekenhuizen zich daarop in de toekomst kunnen beroepen), maar geeft de verpleegsters wel de mogelijkheid in Nederland te blijven. Het VU-ziekenhuis voelt daar niet veel voor. Dat heeft inmiddels drie ton geïn vesteerd in de verpleegkundi gen en noemde de optie daar om „een mogelijkheid waaraan in laatste instantie moet worden gedacht". Uitspraak 31 juli. Schipper Teake van der Meulen en zijn bemanning kunnen hun vreugde niet op nadat ze met het skütsje van Woudsend de onbe twiste winnaar zijn geworden van het SKS-skütsjesilen 1991. De laatste dag blonk gisteren uit in rumoerigheid, 's Ochtends ont stond consternatie toen bekend werd dat schipper Jelle Reijenga van het Lemster skütsje het hoger beroep had gewonnen dat hij bij de Zeilraad had aangespannen te gen de Leeuwarder schipper Rienk Zwaga over de een aanvaring tus sen de beide skütsjes in Stavoren. De diskwalificatie van de Lem- sters werd ingetrokken en Jelle Reijenga maakte een sprong naar de tweede plaats in het klasse ment. De jury van de SKS was echter verbolgen over de uitspraak en wilde overleg met de Zeilraad. Op het laatste moment bleek dat de Zeilraad niet was ingegaan op artikel zeven, waarin staat dat aanvaringen voorkomen moeten worden. Tot grote teleurstelling van de Lemsters kreeg het Lem ster skütsje hierdoor alsnog veer tien strafpunten toegewezen en verdwenen ze alsnog van de tweede plaats. foto anp herman pieterse Amsterdam rustig, kusten overvol 20 uur onder het mes voor herstel gezicht ROTTERDAM JIM POSTMAN Met haar pop onder de arm loopt Alicia Quenta Pay door de gang na de eerste van een reeks chirurgische ingrepen om de verwoeste linkerhelft van haar gezicht te herstellen. De eerste, cruciale operatie is geslaagd. «foto anp paul stolk ACHTERGROND DEN HAAG CARINE NEEFJES „Maakt u zich geen zorgen, het zal een klei nigheidje zijn". Verhit hangt een medewer ker op het hoofdkantoor van de ANWB- alarmcentrale in Den Haag de hoom op de haak waarna direct een volgende gestrande toerist alarm slaat. „Goedemorgen, u spreekt met de ANWB-alarmcentrale. Waarmee kan ik u mee van dienst zijn?", zegt hij geduldig. Nu bijna iedere vakantiegangers op weg is, staat de telefoon roodgloeiend op het hoofdkantoor van de ANWB-alarmcentrale. Paniekverhalen over kapotte caravans, ge molesteerde auto's, opgelopen ziektes of ander vakantieleed. Nederland is weer op vakantie, zucht een medewerker. Directeur Gijs van Weijen van de alarm centrale maakte de balans op: het recor daantal pechgevallen is ruimschoots ge haald. In vergelijking met vorig jaar zijn er 1000 meldingen meer binnengekomen. In de maand juli zijn al 500 extra dossiers van mensen met pech samengesteld. De ellende varieert van een lekke band Voor de ANWB is 1991 een recordjaar. De hulpdienst van de automobilistenor ganisatie heeft tot nu toe al een record aantal meldingen van auto- en andere vakantiepech binnen. Op de alarmcen trale is het bijna 24 uur per dag spitsuur. langs de autoweg in Frankrijk tot een blindedarm-ontsteking in Nepal. De mede werkers worden geacht alle problemen even serieus en geduldig te behandelen. Van Weijen: „Het is een ramp als je 's nachts in Frankrijk langs de snelweg een lekke band krijgt en je geen Frans spreekt. De praatpaal stelt je niet in verbinding met de alarmcentrale. Je wordt doorverbonden met een garage. Als je dan niet duidelijk kan maken wat de auto mankeert, moet je wachten tot de volgende dag. Je kunt je voorstellen dat mensen dan paniekerig klinken als ze dan eindélijk hun verhaal kwijt kunnen aan een ANWB-medewerker". Terwijl hij blijft benadrukken dat de 'ANWB alles onder controle heeft', rinkelen de telefoons onophoudelijk. „Door de Golf oorlog wisten wij al ruim van te voren dat er weinig toeristen naar de anders zo favoriete vakantielanden Egypte, Israël en Turkije zouden gaan. Europa zou dit jaar extra veel vakantiegangers trekken. En des te meer toeristen op de been, des te meer ongeluk ken er gebeuren. Op diverse kantoren heb ben we daarom extra mensen ingezet". Nu de grootste stroom toeristen voorlo pig is geholpen, bereidt het ANWB-hulpver- lenersteam zich voor op de massale terug komst, die over drie weken begint. Zonder enig nadenken somt de directeur de proble men op die zich dan weer voordoen. „Het is ieder jaar hetzelfde liedje. Mensen blijven zo lang mogelijk op hun vakantie-adres en rijden vervolgens zonder enig tussenstop naar huis terug. En dan heb je weer van die mensen die zaterdagavond laat bij een ben zinestation staan en ontdekken dat het geld op is. Ze bellen geruft de ANWB of 'wij nog niet wat poen hebben'. Met dat soort cala miteiten moeten wij ons nu al bezighou den". LEIDSCHENDAM ANP Het gaat goed met Alicia Quenta Paya. Na een geslaag de operatie in het Academisch Ziekenhuis Rotterdam heeft het 7-jarige Boliviaanse meisje een deel van haar gezicht terug gekregen. Volgens plastisch chirurg Hovi- us betrof het de langste eenmalige operatie in de ge schiedenis van het AZR en het daaraan verbonden Sophia Kinderziekenhuis. Alicia Quente Paya kwam enkele maanden geleden vanuit Bolivia naar Rotterdam voor het krijgen van 'een nieuw gezicht'. In haar geboorteland was zij als gevolg van de zeldzame infectieziekte Noma (het plaatselijk afsterven van weefsel) een groot gedeelte van de linker kant van haar gezicht kwijtgeraakt. Plaatselijke chirur gen moesten haar boven- en onderkaak verwijderen, alsmede haar wang en stukken van haar neus en mond. Zij zat daardoor met een groot gapend gat in haar ge zicht en was min of meer ten dode opgeschreven. Door bemiddeling van een Nederlands zendelingenpaar in Bolivea, Marijke en Piet Punt, kon Alicia naar Neder land komen. Aan de twintig uur durende operatie in het AZR werkte een medisch team van vijftien mensen aan één stuk door. Onder hen waren vijf plastisch chirurgen. De leider van het team, Van der Meulen: „We zijn nog lang niet klaar met Alicia. Het belangrijkste is echter ge beurd, namelijk het dichten van het gat in haar gezicht. Haar wang is nu gereconstrueerd, de mond en neus volgen in de komende maanden. Voorlopig zijn we te vreden met het behaalde resultaat". Volgens Hovius zal in de medische vakliteratuur be slist melding worden gemaakt van deze gecompliceer de en bijzondere operatie. Of de operatie ook interna tionaal gezien uniek is, weet hij niet. „Daarvoor moet ik nog de internationale publicaties raadplegen". Alfred Voorrips, de woordvoerder van de stichting Aktie voor Alicia: „Met Alicia gaat het onder de omstan digheden wonderbaarlijk goed. Haar nieuwe wang ziet er prachtig uit en voor het eerst sinds lange tijd speelt ze in de gang van het ziekenhuis zonder dat grote ver band om haar gezicht. Daar is ze zich erg bewust van. Ze is opgewekt en heeft weer plezier in het leven. We zijn erg blij, dat zo'n klein meisje met zulke afschuwe lijke ervaringen, weer op eigen benen staat. Dat is echt indrukwekkend Nederland is gesloten. Alle scholen zijn dicht en de bouw vak is overal begonnen. Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) bereikt het Ne derlandse vakantieseizoen ko mende week zijn hoogtepunt. De bungalowparken en de cam pings melden een „uitstekende bezetting". Ook de hotels doen goede zaken, maar het is niet overal even vol. De toeristische bedrijven heb ben de indruk dat de bezetting nagenoeg hetzelfde is als in de zelfde periode vorig jaar, met hier en daar uitschieters. De VW Noord-Holland meldt top dagen langs de Jcust, terwijl de rest van de provincie rustig is. Volgens een woordvoerster wordt een themajaar als Van Gogh „node gemist". In Am sterdam verloopt het vakantie- seizoen tot nu toe „zeer matig". In de weekeinden hebben zelfs de goedkope hotels nog kamers over. Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse VW is dit vrij uitzonderlijk voor de tijd van het jaar. In Zeeland is het vakantiesei zoen goed begonnen. Zowel aan de kust als in het achterland is de bezetting „optimaal". Vol gens mevrouw Muynck van de provinciale VW zijn er in Zee land opvallend veel Oostduiters, herkenbaar aan de auto's met een afwijkend Duits nummer bord. Onder de buitenlanders vor men de Duiters de grootste groep. Verder zijn er veel Scan- dinaviërs, veelal op doorreis, Italianen, Spanjaarden en Fran sen op vakantie in Nederland. De Amerikanen laten het afwe ten, met name in Amsterdam. Hoewel de Amerikaanse toeris ten in de hoofdstad de belang rijkste groep onder de buiten landse bezoekers vormen, is hun aantal dit jaar gehalveerd. Uit vrees voor bomaanslagen op vliegtuigen in verband met de Amerikaanse bemoeienis met de Golfoorlog, heeft vrijwel geen Amerikaans een vliegreis durven boeken. Lammers eist verkiezingen over wao-plan DEN HAAG ANP PvdA-commissaris van de ko ningin in Flevoland Lammers vindt dat het kabinet zijn wao- voorstel niet mag doorvoeren maar daarover eerst via verkie zingen het oordeel van de kie zer moet vragen. Lammers be schouwt de ingrepen in de wao als „de afbraak van deze rege ling", hetgeen volgens Lammers niet zonder nieuwe verkiezin gen mag gebeuren. Een „withete" Lammers stelt dat mensen door de kabinets voorstellen in het diepst van hun ziel worden geraakt. Ook het tussenvoorstel van fractie leider Wöltgens vindt geen ge nade in zijn ogen. Wöltgens wil alle huidige wao'ers. Volgens Lammers zullen ook in dat plan mensen in de bijstand komen die buiten hun schuld arbeids ongeschikt zijn geworden. Gedetineerde eist geld na mishandeling bij arrestatie AMSTERDAM GPD Een in Amsterdam gedetineerde man eist 15.000 gulden van de staat omdat een arrestatieteam hem bij zijn aanhouding een neus en ribben zou hebben ge broken. De moeilijkheid bij het natrekken van zijn beweringen is dat hij bij eerdere gelegenhe den al eens neus en ribben heeft gebroken, zo bleek giste ren tijdens het kort geding voor de Amsterdamse rechtbank. Bij de aanhouding op 21 juni 1989 ging het er hard aan toe, gaf landsadvocaat Dijkstra toe. Het arrestatieteam dat de man zocht wegens een gewapende bankoverval in Amstelveen, ar resteerde hem in de woning van een vriendin. Hij werd geboeid, op zijn buik op de grond ge gooid en kreeg een zak over het hoofd. Een routine-procedure, aldus de advocaat: „Zo gaat het nu eenmaal, een arrestatieteam heeft geen tijd voor veel be leefdheden". De bewering van de man dat hij met de zak over zijn hoofd door politiemensen tegen zijn achterhoofd en in zijn midden rif is getrapt, noemde Diikstra echter „ongeloofwaardig'De man had daarover niet tijdens of vlak na zijn aanhouding ge klaagd, maar diende pas na een jaar een strafklacht in. Volgens hem wilde hij de afloop van de rechtszaak afwachten. De verklaring van een specia list die sporen van neus- en rib- breuken heeft vastgesteld is vol gens Dijkstra „niets waard". De arts heeft namelijk niet kunnen vaststellen hoe oud de breuken zijn en de man heeft in 1979 al eens zijn neus gebroken en is in 1984 opgenomen geweest voor gebroken ribben. Uitspraak op 8 augustus. Leden stromen toe bij bonden UTRECHT ANP De vakbonden blijven in stevig tempo groeien. De grootste vak centrale, de FNV, boekte in de eerste helft van dit jaar een le denwinst van 24.000 en kwam daarmee op 1.049.000 leden. Grootste groeier was de Indus triebond die er 9000 nieuwe le den bij kreeg. Het veel kleinere CNV meldt in het eerste halfjaar een winst van 5600 leden en komt daar mee op 313.300 leden. Dat is een forse winst gezien het feit dat de christelijke vakcentrale in heel 1990 op een winst van 6500 uitkwam. Vooral sinds het kabi net zijn door de vakbeweging gekraakte wao-plannen be- kendfnaakte, melden veel men sen zich aan. „Dus misschien zijn die verwerpelijke plannen dan toch nog ergens goed voor", verzuchtte de CNV-zegs- De MHP, de vakcentrale van middelbaar en hoger personeel, telde per 1 april circa 133.000 leden, ongeveer 1700 meer dan begin dit jaar. kortingen] Showmodellen, restanten en beursgoederen ■?voor ongekend lage prijzen! Alle showmodellen 10-25% extra korting op de toch al lage fabrieksprijzen. zilverwit edelstaal fabnekspnis opnjlmprija Odessa 6 pers. 40 dig f 295.- f 238,- Constance 9 pers. 105 dig. f 760.- 890,- Perla Rom. 6 pers. 40 dig. f 520,- f «28,- Prelude 9 pers. 40 dig. 660,- 880,- Old Dutch 6 pers. 40 dig. f 699,- f 898,- Provence 12 pers. 135 dig. 940,- f 888,- Fiesta 9 pers. 105 dig. f 760,- 1 878,- Metropole 6 pers. 40 dig. f 295.- f 288,- zwaar verzilverd (basis 100) Hollands Glad 6 pers. 40 dig. f 1145.- Haagsch Lof|e 9 pers. 105 dig f 2295.- Diverse restanten nu tot 50% korting Kompiete 4 dig. sets vanaf 159,- Losse bestekartikelen Porselein en kristal De rets naar Zeist is zeker de moeite waardl Onze koopjes hal staat vol fantastische aanbiedingen en verrassende koopjes. Wacht met te lang. want op ts op! Van Reenenweg 155 te Zeist. Openingstijden maandag t/m vnjdag van 9 00-17.00 uur. iedere zaterdag van 10.00-16.00 uur Voor alle inlichtingen, route beschnjvmg of uitgebreide Sola dokumentatie kunt u bellen 03404-23364 of schnjven naar.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3