Sport Vlag gaat uit bij ploeg Post Franse wielersport springt in één jaar over eigen graf LETOUR Zaterdag 27 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT FIGNON OVER ZIJN relatie met Guimard:,rHet is als een man en een vrouw die uit el kaar gaan, maar die toch nog een tijdje moeten samenwo nen. NIEUWSLIJN Triomf Ekimov zucht van verlichting TVM zoekt 'helper' voor Theunisse Het verzoek van Gert-Jan Theunisse om versterking wordt geho noreerd. De leiding van TVM is naarstig op zoek naar een per soonlijke luitenant voor de kopman. Directeur Ad Bos liet gisteren weten twee renners op het oog te hebben. Een van de twee is Zenon Jaskula. De 29-jarige Pool is pas aan zijn tweede jaar als beroepsrenner bezig. Hij eindigde in de Giro d'ltalia dit jaar als negende. Hij staat onder contract bij Del Tongo, het team van Giro-winnaar Franco Chioccioli dat aan het einde van het jaar opgeheven wordt. „Voor de vlakke ritten heeft Theunisse een uitstekende knecht aan Jan Siemons. In het hooggebergte heeft hij nog iemand no dig. Jogi Müller had die taak op zich kunnen nemen. Maar hij was te slecht in vorm om geselecteerd te worden", vond Bos. Steven Rooks: Koning van de Alpen Met lege handen gaat Steven Rooks niet naar huis. De Noord hollander is in de Ronde van Frankrijk uitgeroepen tot 'Koning van de Alpen'. Deze eretitel verdiende de kopman van Jan Raas met de vijfde plaats in L'Alpe d'Huez, de achtste in Morzine en opnieuw de vijfde in Aix-les-Bains. Rooks legde de trajecten over de Alpentoppen in de snelste tijd af. Gianni Bugno deed er 53 seconden langer over, Miguel Indu- rain 54 tellen. Boetes helmen voor Franse bond De opbrengst van de door de UCI (internationale wielrenunie) opgelegde boetes wegens het niet dragen van de verplichte hel men, verdwijnt niet in de kas van de UCI maar op de rekening van de Franse wielerbond (FFC). „Dat is reglementair vastgelegd", verklaarde de voorzitter van de internationale jury in de Tour, de Italiaan Paolo Ramazza. „Boe tes worden geind door de nationale bond waar het evenement wordt gehouden." De FFC strijkt een leuk zakcentje op, want na de twintigste etap pe was het boete-bedrag opgelopen tot 280.000 gulden. Woordvoerder Mare Madiot verklaarde gisteren dat hij hoopt dat er voor het WK een oplossing voor de helmenkwestie wordt gevonden. Lukt dat niet dan is een boycot een van de mogelijke aktiemiddelen. 'Z' zoekt samenwerking met PDM Een vertegenwoordiger van Z, de ploeg waar Greg LeMond on der contract staat, heeft contact gezocht met PDM voor een mo gelijke samenwerking. Manager Manfred Krikke van de Neder landse wielerploeg heeft de toenadering van het team van Roger Legeay bevestigd. „Maar voorlopig hebben we daar geen oren naar", voegde Krikke toe. Doelend op het feit dat de complete ploeg werd geveld door een bacteriële infectie. ls een wonder op wielen werd-ie door Peter Post, in het najaar van 1989, gepresenteerd: Viatcheslav Ekimov. Rus uit Vyborg, een industriestadje aan de Finse grens. Be genadigd hardfietser ook, die als lid van de rode sport- brigade vele malen, met name op de piste, heeft meege- holpen de 'onoverwinnelijkheid' van het socialistische systeem uit te dragen. Toen het ijzeren gordijn voorzich tigjes werd opengeschoven, stonden de bazen van prof- ploegen in de rij om hem een lucratief contract aan te. bieden. MACON DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER Post won die slag en Ekimov kwam als de duurste neo-prof aller tijden in de recordboeken. Zijn talent werd door Panasonic verzilverd met een miljoen gulden op jaarbasis, niet gek voor iemand van (toen) 23. Als een kind zo blij was Post met zijn vangst. „Dit is mijn Russi sche diamant," schreeuwde hij van de daken. Viatcheslav Ekimov heeft er anderhalf jaar overgedaan om iets van de, door Post veel te hoog gespannen verwachtingen in te lossen. Die kreeg gisteren eindelijk eens waar voor z'n du re geld. In Macon maakte Eki mov de twintigste hoofdprijs van de Tour buit. Die triomf moet een zucht van verlichting bij Post hebben teweeg ge bracht. De 'big boss', de van zijn ooit tot in de hemel reikende voet stuk gevallen 'Godfather' van de Nederlandse wielrennerij, was in de Franse wijnstad niet aan de 'arrivé' aanwezig om zijn hoop in bange dagen van een eerste schouderklopje te voor zien. De Amstelvener heeft de leiding van zijn renners overge dragen aan zijn assistenten Theo de Rooy en Walter Planckaert. Post houdt zich nauwelijks nog in de karavaan op en volgt de koers veelal via de tv in zijn hotelkamer. Wel licht deed hij dat gisteren ook en heeft-ie kunnen zien dat Eki mov wel degelijk een grote ver snelling kan rijden. In een van zijn opportunisti sche bespiegelingen liet Post zich begin deze week ontvallen dat Ekimov niet 'doorkwam' omdat hij het vermogen miste de grote plaat te draaien. Niet dat Ekimov geen platte prijs reed. Als debutant zegevierde hij vijf keer en daarvoor hoef je je als beginneling niet te scha men, al betrof het geen topwed strijden. Een wonder op wielen was en is hij echter niet en daar is Post nu ook wel achter. Zoals hij nu ook zal moeten erkennen dat zijn 'diamant' wel degelijk over een krachtige stamp in de benen beschikt. Bij het binnenrijden van Ma con schakelde Ekimov naar 54 x 12, een versnelling die per pe daalomwenteling 9.61 meter voortgang oplevert. Dat is be paald geen kattepis, maar Eki mov speelde ermee. Met een machtige tred liet hij het pelo ton, met al zijn loerende sprin ters, zijn achterwerk zien. Rob Harmeling had dat een fractie eerder ook geprobeerd. De rode-lantaarndrager kreeg van Ekimov een lesje in explo sief demarreren. De Nijverdaller hoorde de Sovjet-locomotief aankomen, keek eens achterom, zag niets en toen hij weer voor uit keek was Ekimov al lang en breed gevlogen. Voorbij de streep reageerde ploegleider Planckaert als volgt op Ekimovs triomf: „Ik ga van avond voor het eerst in mijn le ven een stuk in mijn kraag zui- peij en u (de pers - red.) bent al len van harte welkom." Er was een loden last van Planckaert, als ook van collega De Rooy, af gevallen. En van Post uiteraard. En wat te zeggen van de heer en mevrouw Bakker uit Temeuzen, al acht jaar dag-in-dag-uit met hun camper en Panasonic-vlag in de Tour figurerend. De teloorgang van het ooit zo machtige Panasonic-bolwerk gaat hen na aan het hart. Dit seizoen is een absoluut diepte punt. Overwinningen zijn op de vingers van twee banden te tel len. Ekimov heeft de teller op zeven gebracht. Post c.s. moes ten zich zelfs de vernedering van een wild card getroosten om toegang tot deze Tour te krijgen. Tot Macon, het op één na laatste tussenstation, was er nog niet gescoord. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat de jongens van Post anoniem in het rond reden. Zeker niet. Aan goede wil en activiteit mankeerde het niet in dit gemêleerde gezelschap. De Italiaan Maurizio Fondriest verzamelde regelmatig ereplaat sen, de Duitser Olaf Ludwig ook, al waren dat tegenvallers. Vandaar dat Planckaert en De Rooy zochten naar andere ope ningen. De ultieme demarrage vlak voor de meet, zoals ook De Wilde en Nijdam dat 'flikten'. De aangewezen man was snel gevonden, 'Slawa' Ekimov. De laatste dagen groeide de vorm van Ekimov met de dag. Zijn hoop deden de Panasonics leven. Het uitblijven van het hoognodige succes had hen overigens in het geheel niet ge frustreerd, aldus Marc van Orsouw. „Nee hoor, de stem ming leed er niet onder. Ieder een wist van elkaar dat de inzet honderd procent was en dat er goed gereden werd. Maar een koers afmaken is wat anders. Daar komt ook een beetje geluk bij." Toch zat er druk op de ketel, zoals Ekimov aangaf. „Het moest in Macon gebeuren, dat was mijn laatste kans. In de tijd rit zijn we kansloos en op de Champs Elysees wordt het waarschijnlijk weer een massa sprint. Gelukkig voelde ik me prima en dacht ik de hele dag aan de overwinning. Het wach- Djamolidine Abdoujaparov wint de sprint om de tweede en derde plaats voor Olaf Ludwig. DE TOUR IN CIJFERS OOP OOPl MACON PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER „Weet je wat het met de Fran sen is? Die begraven hun kam pioenen al terwijl ze nog boven aarde staan." Laurent Fignon kan zich flink kwaad maken over de media- benadering van de Franse wie lersport. „Geen wonder dat het hier zo slecht gaat met de spon soring. Kijk nog maar eens na wat er vóór de Tour allemaal over mij is geschreven." Fignon zou zijn opgebrand* hij had geen zin meer in de koers, hij zou zich terugtrekken, Fignon was over en uit, Fignon was alleen bereid tot een vol gend jaar te wachten als hem een zeer lucratief aanbod zou bereiken. „Absoluut gelul," windt hij zich er nu nóg over op. „Alle maal kwaadsprekerij van Cyrille Guimard." Zijn 'sportdirecteur', maar ook zijn vennoot, met wie het eind juni tot een definitieve, zakelijke en sportieve breuk kwam. Niettemin - bést ging het niet met het vlaggeschip van de Franse profwielersport. Zijn acht seconden nederlaag in de Tour van '89 was niet bepaald gevolgd door een serie gouden spaken. Integendeel, Fignon was 'op de sukkel', kwam maar niet uit de doodlopende straat. En als het de kampioen niet goed gaat, en de opvolgers staan niet klaar - dan is het kli maat snél verslechterd, staat de barometer rap op storm. Geen centime werd er dan ook gege ven voor de kansen van de Fransen in de Tour 1991. 'Fran se wielersport bankroet', zo luidde de teneur in vrijwel alle verhalen, ook in eigen land. En er was natuurlijk alle re den toe. De best geklasseerde Franse Tourrenner in 1990 vond je pas terug op de 14e plaats: Philipot op ruim een kwartier - zowat de laagste klassering ooit, in de historie van La Grande Bouclé. De Fransen begonnen hun thuiswedstrijd dit jaar met een flinke, economische slagzij. Toshiba kondigde eind juni aan dat dit het laatste jaar van spon soring zou zijn; Castorama had dat al eerder gedaan. Z ging nog wél door in '92, maar was ook met onmiddellijke ingang te koop. Alleen uitzendburo RMO had er nog plezier in. Bovendien Werd een week voor de Tour ook de langver wachte scheiding van Cyrille Guimard en Laurent Fignon een 22e etappe 28 juli 178 km Tour als een moordenaar, met een mes tussen de tanden. Het is nog niet gedaan met hem Met deze gezondheid geef ik hem nog zeker twee jaar topm Waar, bij welke ploeg, en in welk land? Gistermorgen bracht l'Equipe het bericht, dat de be sprekingen met Panasonic op een oor na gevild waren. Fignon zelf ontkent echter: „Ik heb nog Maar dat ik naar een buiten landse ploeg vertrek sluit ik niet uit." Peter Post. vóór de vrijdagrit: „Fignon? Nee hoor. Er komen aan het eind van het seizoen wel honderd renners vrij. Ik pas er voor opnieuw overhaast te werk te gaan. Ik wacht rustig af." Walter Planckaert. na de vri| dagrit: „We hebben, voor we uil de lour vertrekken, nog een ge sprek met Fignon. Dan moet hi; ja of nee zeggen. Hij wil Rib meenemen en nog een getalen teerde Franse klimmer. Ik zeg niet dat het nfet Leblanc is." Luc Leblanc, de revelatie van deze Ronde, op wie Cyrille Guimard zijn toekomstige rijk heeft gebouwd. Leblanc, ant woord op een cryptogram? Fig non en Leblanc naar Post? Het ligt niet echt voor di hand. Maar als Fignon Guimard op die manier kan terugpakken zal hij het niet laten. Kom nooit te vroeg op iemands begrafenis. „Voor Guimard zijn wielren ners niet meer dan Kleenex- doekjes. Eén keer snuiten en weg ermee," schreef een Franse krant deze week. Fignon wordt in augustus 31 jaar, en heeft een uitgesproken mening. Dus ook over deze Tour. „Dit was een slechte ron de. Ik beweer niet dat Indurain een slechte winnaar is, integen deel. Maar het parkoers bood niet genoeg spankracht voor een grote Tour." Hij precisieert zich: „De orga nisatoren wilden eenzelfde ont knoping als in '89. maar ze ver gaten dat de legende van de Tour zich afspeelt in de bergen. Er was maar één grote berg etappe, in de Pyreneeën. Dé rest was surrogaat. Wie een gevecht wil moet het parkoers zwaarder maken, eri het aantal deelne mers kleiner. Vijf cols in de be langrijkste bergetappes in plaats Laurent Fignon is op zoek naar een nieuwe werkgever. Dat hij nog niet is versleten, en düs interessant voor iedere nieuwe sponsor - geen twijfel aan. Op zijn twee eindzeges ('83, '84) volgden in feite slechts decep ties: '85: geen Tour wegens een kapotte achillespees, '86: uitgestapt met keelont steking, '87: 7e in eindklassement, '88: uitgestapt met een lint- '89: 2e op 8 seconden van Le Mond, '90: uitgestapt met een pijnlij ke kuit, '91: 5e of 6e: ondanks de sombere voorspellingen sterk en evenwichtig. Zijn persoonlijke arts en vriend Armand Magret, al voor de Tour: „Fignon komt naar de de). Het begon hard te plenzen, maar er was geen verzorger, handdoek, washandje of regen jack voor de eigenlijke, en zeker niet falende kopman. Onder de luifel van een reclamebusje vond Fignon een schuilpaats. Foeterend, kankerend. Het moet 's avonds in het Castorama-hotel flinke bonje te zijn geweest. Fignon: „Ik vond dat Guimard niet alleen mense lijk, maar ook taktisch had ge faald. Er was geen enkele ploeg- bespreking aan Alpe d'Huez voorafgegaan. Iedereen kon doen wat-ie wilde: moesten ze Leblanc steunen, of mij? Zo jaag je een ploeg uit elkaar. Maar daar zal het hem om te doen Laurent Fignon: „Weet je wat het met de Fransen is? Die begraven hun kampioenen al terwijl ze nog boven aarde staan." foto cpd feit. Een onherstelbare breuk in de twee-eenheid sinds 1982, die twee Tourzeges had opgeleverd in 1983 en 1984, en die was ge sublimeerd in een samenwer king in de firma Maxi Sports. Kortom, koning Depri heerste in de vijfde (wieler)republiek. Maar: wanhoop nooit. Zelfs een podiumplaats in Parijs zit er nog in. Mottet kan ten koste van Chiappucci derde worden na de tijdrit van vandaag. De toe komst lijkt weer omgekeerd evenredig aan die van twaalf maanden geleden. Balans tot nu toe: 5 etappeze ges (2x Marie, 2x Mottet, lx Cla- veyrolat); 3 gele truien (2x Ma rie, lx Leblanc); 4 man bij de eerste 10 in het klassement, 13 bij de eerste 26; 2e plaats in het puntenklassement (Jalabert); 2e en 3e in het bergklassement; 2e, 3e en 4e plaats in het ploegen- klassement. De fiets leeft weer in Frank rijk. Jongeren als Jalabert en Le blanc, ouderen als Duclos-Las- salle en Arnaud, en ook bijna- afgeschrevenen als Fignon - ze moeten de hoofdprijzen laten aan Indurain, Bugno en Chiap pucci, maar ze hebben het niet gelaten bij tweederangs spekta kel Eén van de prettigste surpri ses van deze Tour was de revi val van, juist: Fignon. Nog lang rliet gereed voor de lijkwade, in tegendeel: naar het niveau rei- kend van 1989, en 1984. Vech tersbaas, zoals hij zich in zijn beste dagen manifesteerde, aanvallend ingesteld, altijd be reid tot 'la bataille'. Als het al leen aan hem had gelegen, had de Tour langer dan de rit naar Gap geduurd. Fignon zesde of vijfde in de eindstand - weinigen hadden daar vóór de Tour nog in ge loofd. En zijn verdienste is, dat hij eigenlijk nergens een ont luisterende dag heeft gekend. Hij demonstreerde de regel maat van de Tourveteraan, die weet hoe te doseren, en waar de knelpunten liggen in een Tour parkoers. Fignon was kopman in een ploeg, waarin Guimard (in de Peter Post-rol, dus achter de schermen, maar nog zeer na drukkelijk aanwezig) - waarin Guimard zijn oog al had gericht op de jaren hiema. Voor hem telde er maar één deze Tour: youngster Luc Leblanc. Fignon is dan niet dood, maar leve Leb lanc! Formeel hadden Guimard en Fignon nog wel met elkaar te maken, maar - Fignon: „Het is als man en vrouw die uit elkaar gaan, maar die toch nog een tijdje moeten samenwonen." Flet best werd de verhouding geïllustreerd bij de finish op l'AIpe d'Huez. Guimard ontving zijn nieuwe oogappel Leblanc (derde) met alle egards, en be kommerde zich in het geheel niet meer om Fignon (negen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25