Regio 'Ik zie dit niet als een vak' 'Bij Vos gebeurt ook veel goeds' Ruzie in broeierige SJJO-kelder Zaterdag 27 juli 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH LIGTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 23 „We hebben alle twee een flinke duw gehad," stelt Bep van den Broek, voorzitter van de Stich ting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest (SJJO). Welzijnswet houder T. Kohlbeck (PvdA) houdt echter vol dat hij onheus is bejegend door de SJJO en vraagt met veel omwegen om excuses. „Ik vind het nogal wat om mij achterbaksheid te ver wijten," zegt hij. „Wij nemen daar kennis van," reageert Van den Broek. „Jammer dat we zo uit elkaar moeten gaan," zegt Kohlbeck bij zijn vertrek. Plaats van handeling is de SJJO- kelder in het multi-functionele gebouw in Haas- wijk. De strijden- de partijen pro beren nader tot elkaar te komen, maar het enige effect is dat de gemoederen in het toch al broei erige souterrain aan de kook ra ken. De SJJO en Kohlbeck liggen met elkaar overhoop sinds de wethouder in deze krant zijn ovrede en ongerustheid over het plaatselijke jeugd- en jonge renwerk kenbaar heeft gemaakt. De SJJO reageerde direct fel met een persbericht waarin ze Kohl beck voor 'achterbaks' en 'krui denier' uitmaakte. Kohlbeck had het in het Leidsch Dagblad over een zeke re slapte bij de SJJO en spoorde de stichting aan haar afhanke lijkheid van de 3,7 ton gemeen te-subsidie te verkleinen door tien andere inkomstenbronnen aan te boren. De SJJO meent dat ze meer geld nodig heeft om én het kinder werk én het tienerwerk én het jongerenwerk overeind te hou den. Al tijden dringt de stichting aan op een structurele subsidie van het jongerenwerk in Oegst geest, maar Kohlbeck wijst erop dat in de gemeenteraad in de verste verte geen meerderheid voor zo'n maatregel is te vin den. De SJJO moet het doen met de incidentele subsidie van het jongerenproject, maar heeft jongerenwerkster Angela Peuff- lik inmiddels wel in vaste dienst genomen. Een hoogst onzekere financiële basis is het gevolg. Wethouder: „Geen goed jongerenwerk zonder goed jeugdwerk vooral op het geringe aantal deelnemers in het peuter- en erk Van den Broek: „Het probleem waarover we met de wethouder in discussie zijn is een finan cieel probleem en heeft niets te maken met slapte hier. De sug gestie is gewekt dat wij gemeen schapsgeld verspillen," Kohlbeck: „Weet je wat ach terbaks zou zijn geweest? Als ik een heel zonnig verhaal over de SJJO had afgestoken. Het komt de beeldvorming ook niet ten goede als ik de pers vertel dat er hier niets aan de hand is terwijl wij weten dat het heel moeilijk zal zijn om alle werkcategorieën van de SJJO overeind te hou den. En met 'slapte' doelde ik cursussen die wel e doorgegaan." Joock Steenbakker, kinder- en tienerwerksten „We zitten juist behoorlijk in de-lift. Het tiener werk is in twee a drie maanden tijd gegroeid van nul naar 43 bezoekers. We werken nu op gunstiger tijdstippen en de aan pak is vernieuwd." Kattenbrood Steenbakker vertelt Kohlbeck dat zij niet zo veel voelt voor zijn suggestie SJJO-activiteiten te laten sponsoren. „Sponsors stellen eisen. En wat betekent dat voor bijvoor beeld onze zo merkampen?" Kohlbeck: „Sponsoring moet bespreek baar zijn. Waar mee ik niet wil zeggen dat jullie je maar beter aan Felix-katten- brood kunnen uitleveren en de kinderen de hele week 'miauw' moeten laten roepen." Over maar één punt in de dis cussie bereiken Kohlbeck en de SJJO overeenstemming: niet één van de 'J's van 'SJJO' mag aan de ander worden opgeof ferd. „Jeugd-, tiener- en jonge renwerk zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Ze vormen het skelet van onze stichting," zegt Van den Broek. Kohlbeck: „Geen goed jongerenwerk zon der goed jeugdwerk. Dat is in derdaad het uitgangspunt." LEIDEN cedurefouten gemaakt. DE FAMILIE ROEST SPONSORING VAN JEUGDWERK hoeft nog niet te wanho- is niet hetzelfde als miauwende kin pen. De afwijzing van hun deren in t-shirts van Felix laten rond- subsidie-aanvraag is nog lopen, aldus welzijnswethouder niet definitief. Er zijn pro- T.Kohlbeck. UIEUWSLIJN Tak moet snel worden gerepareerd VASSENAAR Het dak van het gemeentekantoor in Wassenaar noet worden gerepareerd. B en W willen dan ook 7,5 ton be- sciikbaar stellen om het in slechte staat verkerende dak 'met sped' op te knappen. H-ngelsportvereniging vist naast net WASENAAR De Wassenaarse hengelsportvereniging krijgt geervergoeding van de gemeente voor het uitzetten van nieuw karprbroed. Door het onderhoud van de Wassenaarse sloten zijn vel eitjes van vissen verloren gegaan. Poemeer blijft leeg OEGSTGEEST Bezoekers van het buitenbad van het Oegst- geesterzwemcomplex Poelmeer begint steeds meer tot een uit sterven! ras te behoren. Van 9 mei tot 1 juli passeerden 4148 re- creantei, 860 zwemmers namens verenigingen en 279 leerlin gen vamlaatselijke scholen de hekken. De totaalstand bedraagt derhalve5305 in drie maanden. B en W villen het buitenbad vanwege het teruglopende aantal bezoeker: sluiten. Voor Mjf mille aan sieraden gestolen VOORSCHOTEN Bij een insluiping in een woning aan de Jan Willem Frisilaan in Voorschoten is begin deze week naar schat ting voor 50)0 gulden aan sieraden gestolen. De inbraak werd nu pas ontdikt. Biermerk zet Leiderdorps fotomodel Jan Hogenboom in Kans op subsidie familie Roest LEIDERDORP De Leiderdorpse familie Roest hoeft nog niet te wanhopen. De afdeling rechtspraak van de Raad van State leek gisteren te hebben beslist dat de gemeente Leiderdorp niet extra hoeft bij te dragen aan de verbouwingskos- ten van hun woning. Uit een toelichting op de uitspraak blijkt dat procedurefouten tot misverstanden hebben geleid. Het bezwaarschrift had inge diend moeten worden bij de ge meentelijke commissie beroep en bezwaarschriften, zo laat een woordvoerder van de Raad van State weten. LEIDERDORP CEES MENTINK „Het is wel een wonderlijke we reld waarin ik bij toeval verzeild ben geraakt. De ene dag ben ik accountant, een and?r moment word ik als bankdirecteur ge schminkt. Voor een Lchtvaart- maatschappij moest ik in een comfortabele Boeing 747 uren lang wegdutten en voor een ho telketen verorberde ik de meest smakelijke schotels. Ik wilde mijn hele leven al directeur worden. Dat is niet gelukt. Nu speel ik het voor de camera's." Leiderdorper Jan Hogenboom, een midden vijftiger, liet zich na zijn afkeuring inschrijven bij modellenbureau Moeder Anne. -let bureau specialiseert zich in "ypetjes': grote, kleine, dunne, cikke, lange, korte mannen en vouwen in iedere maat en leef- tjd staan daar geregistreerd en zjn ieder moment oproepbaar on in advertentie-campagnes te worden ingezet of te figure- rei in films of tv-reclames. Jai Hogenboom is volgens de huidige reciameriormen de ideale zakenman, een rusti ge,uitgebalanceerde man, in de kraht van zijn leven, voorzien var net voldoende haar, met eer.pijp endeesbril als vitale on- derteuners van zijn uitstraling. De Leiderdorper is tot en met einc september op tv als 'mees- terberbrouwer' te zien in een 60 siconden durende spot van Orarieboombier. Daarna kun nen bioscoopgangers hem in een kngere reclamefilm van het bierrrerk aan het werk zien. Keumeester „Deze televisiespot is vrij snel gemaakt en uitgebracht," aldus Jan Hogenboom. „Op 6 juni werd de casting gedaan, enkele dagen later waren de opnamen en op 10 juli gingen de 60 se conden voor het eerst de lucht Voor deze miljoenen kostende campagne liet de bierbrouwer een complete crew van 22 man uit Engeland overvliegen. Er werd op maar liefst drie locaties gefilmd: in een schitterend oud pand in Breda, op een terras in Heemskerk en voor de wuiven de gerstvelden vloog men zelfs naar Bordeaux. „Ik houd als keurmeester het bier tegen het licht, ik ruik eraan en keur het dan goed," aldus de Leiderdor per, volgens wie er zeer minu tieus wordt gewerkt. „Er is aan dacht voor het allerkleinste de tail. Zo werden mijn nagels elke paar uur gemanicuurd en moest ik er op letten dat mijn horloge steeds op kwart voor één stond, net als de klok in het laboratorium, waar de opna men werden gemaakt." Hogenboom blijft het een „vreemde gewaarwording" vin den om zichzelf in kleur op tv terug te zien. Hij komt overi gens uit het radio- en televisie vak: „Precies 40 jaar geleden plaatste ik in Leiden de allereer ste antenne op het dak van de Gouden Bal aan de Lange- gracht, toen werden de eerste proefuitzendingen in zwart-wit gemaakt." Bruikbaar Een jaar of zes geleden stapte Hogenboom binnen bij een modellenbureau. Hij mocht niet Ik zie dit niet als een vak. Er staat weliswaar een vergoeding tegenover, maar voor mij is dit meer een leuke doorbreking van de dagelijkse sleur. Ik heb nu het idee dat ik nog wat doe." Wie mocht denken dat de Lei derdorper in een wereld vol glamour en glitter terecht is ge komen, heeft het mis: „Het moeilijkste van het model zijn, is het wachten. Als je dat niet kunt opbrengen, begin er dan niet aan," waarschuwt hij. „Voor de bierspot ben ik wel twintig uur aanwezig geweest. Daarvan heb ik er negentien zit ten wachten op mijn beurt." Klein wereldje Het modellenwereldje is maar klein: „In die mallemolen rijden zo'n 100 mensen mee. Je komt elkaar steeds weer tegen. Ja, er zijn karrevrachten twintigers beschikbaar, maar in mijn leef tijdsgroep is het aantal beperkt. Ik begrijp dat best. Op die leef tijd kijk je een beetje raar tegen dat gedoe aan. Bovendien heeft men doorgaans een goede baan op die leeftijd of hoeft het alle maal niet meer zo, omdat men al met pensioen is." Trends heeft Hogenboom wel opgemerkt: „Er is een zekere golfbeweging gaande. Dan is er een periode van dertigers met blond haar, dan groeit de be langstelling voor veertigers met donker haar. Mijn leeftijdsgroep blijft lekker in de markt liggen." De Leiderdorper doet niets bij zonders om er goed te blijven uitzien. „Het is een hobby, maar ik leef niet buitensporig. Ik kan nog jaren mee." 'The Queen of the Night'. Die naam maakte de cactus van de Voorhout- se Aad Vlasveld de afgelopen week waar. De cactus produceerde elke nacht gigantische bloemen. Hij kweekt al jaren exotische planten in een kas in zijn tuin. Topper is zijn Queen of the Night. De grote witte bloe men verspreiden 's avonds een zoete bedwelmende lucht. foto hielco kuipers Tegen de beslissing van de ge meente om de gevraagde 57.000 gulden niet beschikbaar te stel len was door de vertegenwoor diger van de familie, de Stich ting Leefbaar Leiderdorp, een bezwaarschrift ingediend bij de Raad van State. De Raad van State heeft alle stukken terugge stuurd naar de gemeente, die de zaak eerst moet behandelen. meer werken, maar wilde toch graag iets om handen hebben. „Ik had toen al eens in een ad vertentie gestaan van een mo dewinkel en mijn dochter zei: pa, dat moet je gaan doen, dat is een stressloze bezigheid," herinnert hij zich. „Ik werd be oordeeld als bruikbaar materi aal. Je bent dan geen Jan Ho genboom meer, maar materiaal. Ik heb inmidels aardig wat cam pagnes gedaan. Voor Fokker, KLM, Hilton en de Amro Bank. Fotomodel Jan Hogenboom. Hij leeft niet buitensporig en kan nog ja renlang mee. foto pr Voormalig Zoeterwouds bedrijf vecht tegen 'vertrokken beeld chemie M DEN RUN/ZOETERWOUDE „Chemie is sensibel." Directeur E. Huisman van het vroegere Zoeterwoudse bedrijf Vos bv, nu in Alphen gevestigd, voelt goed de teneur van de tijd aan. Hij beseft als geen ander dat het werken met chemicaliën wantrouwen oproept bij het publiek. „Elk bedrijfsongeval krijgt een gigantische golf van negatieve publiciteit. Chemie is een hot item. Maar het is jammer genoeg een ver trokken beeld. Er gebeuren hier ook hele goede dingen." Het lijkt een gevecht tegen de bierkaai. Probeer als handelaar in onder meer de grootste vergiften die de aarde kent maar eens een lofuiting te ontvangen. „Vergelijk het met een timmerfabriek," vult chemicus A. Mevissen, hoofd afdeling techniek van Vos, aan. „Een maand geleden hadden wij hier dat ongeval met die vaten salpeterzuur. Mensen van ons raakten daarbij lichtge wond, maar na een kort bezoek aan het zie kenhuis zijn ze goed hersteld. Ze werken weer. Maar ik ken ook verhalen van mensen die hun hand hebben verloren onder de zaagmachine. Die kunnen dus nooit meer werken. Ik lees daar nooit wal over, dat is blijkbaar totaal niet interessant." Huisman en Mevissen vertellen daarom graag over de nieuwe loods bij Vos. Een bouwwerk dat werkelijk aan de strengste milieu-eisen voldoet. „Vos loopt daarmee binnen Nederland en ook ver daarbuiten voorop in de chemische handel. Daar zijn wij trots op, maar daar mag Alphen ook trots op zijn. Alphen is een van de eerste ge meenten die zodanige voorwaarden heeft opgelegd dat bodemverontreiniging vrijwel is uitgesloten," zegt Huisman. Onmisbaar De directeur wijst op een ander aspect dat zijns inziens volledig over het hoofd wordt gezien. „Het grote publiek realiseert zich niet welk belang de chemie in onze samen leving inneemt. Chemie is onmisbaar. Alles wat wij doen, drinken en eten, de kleding die we dragen: het heeft met chemie te ma ken. Vos is een toeleveringsbedrijf voor na genoeg elke producerende industrie. We le veren aan brouwerijen, pharmacie, textiel, metaal, papier. Dan is het vervelend om ne gatief in het nieuws te komen." Vos kent een bewogen geschiedenis. Er rust een smet op de naam van het handels bedrijf. In Zoeterwoude begon de ellende. Daar vestigde Vos zich in 1973 als tamelijk groot bedrijf. Het raakte door de oliecrisis echter spoedig in de malaise. Eind 1979 werd Vos noodgedwongen verkocht aan het Duitse Helm AG, op dit moment de groot ste handelaar in chemicaliën ter wereld. Huisman trad in 1980 aan als de nieuwe bewindsman. „Ik heb de filosofie van het bedrijf veranderd. Niet meer dat verstokte idee van 'als de stoelen maar bezet zijn'. Ik zag mogelijkheden om te groeien, heb mijn kennis van de markt gebruikt om dat voor elkaar te krijgen. In tien jaar tijd is de omzet gestegen van 8 naar 90 miljoen gulden en het aantal werknemers van 13 naar 50. We zijn ambitieus en werken hard. De groei gaat nog verder." In 1983 verhuisde Vos naar de Onderne mingsweg in Alphen. „Zoeterwoude werd te klein. Bovendien was de hinderwetvergun ning te beperkt. In de strijd voor levensbe houd moesten wij onze omzet vergroten en winst maken." Het betekende dat Vos de hinderwetvergunning regelmatig overtrad en daardoor in conflict kwam met de ge meente Zoeterwoude. „Ik kon weinig an ders," zegt Huisman nu. „Het bedrijf moest overleven. Het is nooit de bedoeling ge weest het conflict te zoeken." Vos betaalt nog altijd de tol voor de fouten in Zoeterwoude. Na vertrek bleken grond en water onder het bedrijfsterrein zwaar verontreinigd. „Dat soort verontreinigingen zijn niet willens en wetens gebeurd. Wc be seften niet dat wij bezig waren de grond ne gatief te beïnvloeden. Dat besef is er pas sinds het begin van de jaren tachtig." Niettemin draaide Vos op voor de sane ring. „De grond is sinds een half jaar schoon. Probleem is het grondwater, dat is nog niet helemaal gezuiverd. Het gaat ech ter nog om zulke minimaje hoeveelheden, je kunt het nauwelijks nog verontreiniging noemen. Maar we zijn verplicht om door te gaan. Bn dat kost ons veel geld." Voorzitter Bep van den Broek, jongerenwerkster Angela Peufflik en kinder- en tienerwerkster Joock Steenbak kervan de SJJO komen na hun twistgesprek met wethouder Kohlbeck weer 'bovengronds'. „Van slapte is geen sprake, we zijn de hele zomer lang open." foto jan holvast de grootste vergiften die de aarde kent maar eens een lofuiting te ontvangen. 'Ex-Zoeterwoudenaar' Vos Co foto ben de bruyn Probe»r als handelaar in onder 1 krijgt ;e niet.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23