Leiden Bus moet schoner rijden lillP !i!!iiiii!liü! Route Wijde Aa taterdag 27 juli 1991 1-161418 KAREL BERKHOUT ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: HENK BUIS VIJF DAGEN LOPEN leverde een acht tien kilometer lange wandeltocht met obstakels op langs de boorden van de Wijde Aa DE BUSSEN van de NZH worden 's ochtends voor ze de garage uit mogen aangesloten op de hoge-drukleiding om te worden 'opgepompt' DE ELEKTRICITEITSCENTRALE aan de Langegracht gaat automatisch een slag harder draaien wanneer in Frankrijk een kerncentrale uitvalt De wandelroute voerde deze week van Hoogmade langs de Wijde Aa en weer terug. De wandeling is uitgezet door de provincie Zuid-Holland en ge markeerd met gele paaltjes met een rode band. Degenen die de wandeling lopen, dienen er wel rekening mee te houden enkele obstakels tegen te komen. Na Roelof arend sveen NZH experimenteert met milieuvriendelijk wagenpark AGENDA met het pontje over de Wijde Aa te zijn overgestoken, zijn er vooral op de route over de dijk enkele hekken geplaatst, die wat geklauter vergen. De provincie heeft overigens toegezegd deze hekken binnen enkele weken te verwijderen. Start- en eindpunt van de wan deling die 18 kilometer lang is, is het centrum van Hoogmade, bereikbaar met bus 101. Na het oversteken van de brug over de Kromme Does, meteen linksaf over het voetpad langs de Vliet- kade. Onderweg passeert u de Vlietmolen die in 1913 is her bouwd. Na circa twee kilometer de Ofwegener Wetering overste ken en het fietspad langs de Wijde Aa volgen tot aan Woud wetering. Het voetveer vaart niet op zondag. Vervolgens steekt u weer met een pontje het Paddegat over. Dit veer vaart dagelijks. Vervolgens linksaf in de richting van de molen. Daar vervolgt u de route over de kade. Op dit deel kunt u enkele hekken te genkomen, waarover moet wor den geklommen. Via de gemar keerde route (de geel/rode paal tjes) loopt u door het weiland naar de Aderweg. Deze weg vol gen tot aan de kruising. Bij het volgende kruispunt rechtsaf over de Veenderdijk. Voor het viaduct linksaf de weg parallel aan de rijksweg volgen tot aan de kruising. Aan het eind van de weg rechtsaf onder de snelweg door. U kunt op dit punt ook linksaf slaan om de route met circa vier kilometer te bekorten. Kade langs de Achterwetering volgen, volg de gemarkeerde route langs de paaltjes. Aan het einde van de Achterwe tering linksaf de kade volgen langs Zuidzijdervaart. Onder viaduct van rijksweg door tot het einde van de kade. Dan linksaf terug naar Hoogmade. Deze wandeling is een van de routes die is uitgezet door de provincie Zuid-Holland. De tocht is opgenomen in een boekje met elf andere dagwan delingen, de Provinciale- Voetwijzer nr 1. Deze uitgave is onder meer verkrijgbaar bij de VW. De Vlietmolen dateert uit 1913. Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volbeschreven ansichtkaart, niet juit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in Leiden. De laatste rokende schoorsteenpijp van Leiden behoort toe aan de elektriciteitscentrale aan de Langegracht. Het laatste 'hoogtepunt' van de stad nadat de schoorsteen van de vuilverbranding en de HCG- mast het loodje moesten leggen. De centrale moet vroeger aan de rand van de stad hebben gestaan maar is inmiddels door huizen omsloten. Als een spin in een web van waterleidingen, gasbuizen en elektriciteitskabels staat hij hier sinds het begin van deze eeuw. Achter deze muren stonden ooit de eerste draai stroomturbines in Nederland, een voor die jaren revolutionaire methode van elektriciteitsopwekking. Hier distribueerde men als een van de eersten in Nederland het gas. -) Hier werd voor vaderlandse begrippen gepionierd in energie. Bij daglicht is het een lelijk I massief gebouw. Zelfs aan de I Langegracht waar stadsschoon I weinig meer dan een j herinnering is. 's Avonds echter ondergaat deze kolos een complete metamorfose. Bij het j vallen van de duisternis wordt zijn schoonheid langzaam i zichtbaar. Dan kleurt het rood achter de hoge ramen. Alsof - zwetende arbeiders binnen de j vuren nog eens hoog opstoken. Met enig ontzag kijk je er dan tegenop. Rolls Royce Dit bastion kom je niet zo maar binnen. Elektro-magnetische pasjes en cijfercombinaties moeten er aan te pas komen om de deuren te openen. Het is hartje zomer, buiten is het koud en regent het. Binnen blijkt het FOTO WIM DIJKMAN Het smeren van de assen met een soort frituurvet, remmen en stuurbekrach- ting die 's nachts worden opgepompt, een molecu- lenrichter in de brandstof leiding en zonnepanelen op het dak. De busmaat schappij NZH (Noord-Zuid Hollandse vervoermaat schappij) laat geen proef onbenut om de bussen op termijn milieuvriendelijk te maken. LEIDEN/HAARLEM MONICA WESSELING Ideeën genoeg om de bussen te verbeteren, dat blijkt wel uit het verhaal van F. Dekker, stafme dewerker van de technische dienst van de NZH. Maar ze kunnen allemaal niet van de ene op de andere dag worden verwezenlijkt. „Alle nieuwe denkbeelden en uitvindingen worden a^n een duurproef on derworpen. Voordat je je hele wagenpark ombouwt of aanpast moet duidelijk zijn dat een in greep werkt, niet te duur is en ook op termijn de bussen niet aantast". Een voor-de-hand-liggend probleem zijn de motoren van het wagenpark van de NZH. Bussen rijden op diesel, geen bijster milieu-vriendelijke mo tor. Een dieselmotor verbrandt niet volledig, produceert roet en veel stikstofoxiden. Bovendien zijn het herrieschoppers. Alle nieuwe bussen zijn daarom uit gerust met zogeheten 'milieu motoren'. Een stuk schoner en stiller dan de 'oude' motoren, al vervuilen ze nog steeds. Frieten Dekker zet uiteen dat elke bus voorzien is van een automatisch smeringssysteem dat tijdens het rijden de bus smeert. „Smeervet drupt wel eens op de grond. Dat voorkom je niet. Daarom draai en we nu een proef waarbij ZATERDAG 27 JULI Katwijk Open huis bi) de posten van de Kat wijkse Reddingsbrigade. Stoomtram door de Zuid-duinen, ver trek vanaf 'De Vrieze Wei", nabij de Soefi-tempel, ieder heel uur tussen 10.00 en 17.00 uur Leiden 36e Open Leidse Tenniskampioen schappen bij T.C. Roomburg, Kanaal 111.00 en 16.00 u Hemeken Open Golftoernooi bij de Noordwijkse Golfclub, Duinweg, van 08.00 tot 14.00 uur 'Wind Wave Festival' bij de Katwijk se Branding Surfclub, Boulevard. strandvak5, aanvang 10.15 uur Schaaksimultaanwedstrijd aan 125 borden met o.a. Jeroen Pikel en Hans Böhm bij Hotel Oranje, van 14 U0 tot ca. 18.00 uur. Voorschoten Kermis op het terrein bij sporthal De Vliethorst tot 23.30 uur Warmond Zomerkunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp van 11.00 tot 14 00 uur Excursie over het 'Landgoed Huys te Warmont', start bij de ingang, Heren bij De Baan, vanaf 21.00 u Wassenaar Wassenaarse Slag: Zandkasteelbouwwedstrijden voor kinderen van 4 t/m 10 jaar, van 10.15 tot 12.30 uur Schatgraafwedstrijden voor |eugd 4 11 jaar, van 12.30 tot 13.00 uur Grote reddingsdemonstratie van Freek Dekker: „Dat spul is zo goed dat je er frietjes in zou kunnen bakken" •FOTO HIELCO KUIPERS 14.00 tot 16.00 u ZONDAG 28 JULI twee bussen worden gesmeerd met biologisch afbreekbaar vet. Dat spul is zo goed dat je er frietjes in zou kunnen bakken". De proef duurt drie jaar en als de resultaten goed zijn, worden alle bussen ermee uitgerust. Bekender is het 'verschonen' van de bussen met filters die de roet uit de uitlaatgassen zeven. De NZH heeft alle 35 nieuwe Volvo-bussen ermee uitgerust. De filters zijn duur: per bus elke drie jaar zo'n 30.000 gulden. De eerste resultaten van deze proe ven zijn veelbelovend. Een verhaal apart is het 'op pompen' van bussen. Vroeger moesten de motoren van de Alsof arbeiders de vuren nog eens hoog opstoken Bij het invallen Geen arbeider op de werkvloer te zien. Hier geen loeiende vuren of door roet aangeslagen wanden. De oude muren aan de Langegracht verbergen een propere en op het oog zeer moderne fabriek in energie. Grote betegelde zalen waarin machineriën van allerlei aard de ruimte hebben gekregen. Kabels en buizen rijgen de zalen strak aaneen. Steeds een ander geluid, soms een andere lucht. Waar water wordt ontdaan van kwalijke verbindingen voordat het tot stoom wordt verhit, waant men zich in het zwembad. Het werkvolk zit hier achter de computer. Twee gasturbines (Rolls Royces) en generatoren doen hun dagelijkse werk. Alleen de stoomturbine in een andere zaal maakt een razende herrie, deze twee suizen. Aan dit drietal onttrekt Leiden (en de regio) zijn elektriciteit. Ruim 80 Megawatt als op volle toeren wordt gedraaid. Rode lampen hangen aan het hoge plafond. Dynamo We dwalen over stalen trappen langs warmtewisselaars, ketels en pompen; stoomleidingen en dikke buizen met heet water voor de stadsverwarming. Ergens moeten ze onder de grond verd\Vijnen om hun weg naar de afnemers te zoeken. De dikke kabel die de elektriciteit FOTO HIELCO KUIPERS via een netwerk van transformatorkasten over de stad verspreidt, blijft onzichtbaar. Bedrijfsleider ingenieur Hans Boot brengt het werk van de centrale tot begrijpelijke proporties terug. Ie moet het maar zien als groot uitgevallen fietsdynamo's. Het wieltje heet nu (stoom)turbine en weegt 66.000 kilogram. Er zitten schoepen in die gaan draaien wanneer er onder hoge druk bussen, voordat deze 's mor gens de remise konden verlaten, vijf minuten stationair draaien. Dat was nodig om het hydrauli sche systeem (onder meer voor de remmen) onder druk te brengen. De lucht loopt 's nachts namelijk gedeeltelijk weg. Tegenwoordig worden de bussen 's morgens aangesloten op een hogedrukleiding en kan de motor uit blijven. Aardgas Veruit het belangrijkste vindt Dekker de proeven met aard gasbussen. Bussen op aardgas zijn veel stiller en schoner. El- stoom of gas doorheen wordt gejaagd. De beweging wordt in de generator met behulp van magneten in elektriciteit omgezet. Het hete gas van 530 graden Celsius wordt vervolgens gebruikt om stoom te maken waarna met het restant het water van de stadsverwarming op temperatuur wordt gebracht. Achter de fabricage van elektriciteit gaan veel getallen schuil. Zo verbruikt de centrale maar liefst 20.000 kubieke meter aardgas per uur. Ter koeling van de machines wordt per seconde 2900 liter water uit de Maresingel opgeslurpt dat even later drie graden warmer wordt uitgespuwd. De centrale vreet en maakt energie. Niets Veel grotere centrales op de Maasvlakte kunnen gemakkelijk tien maal zoveel elektriciteit opwekken. Toch is de Leidse centrale een 'onmisbare' schakel in de ketting van Nederlandse en Europese energieleveranciers die via een koppelnet met elkaar in verbinding staan. Mocht de centrale in Amsterdam het onverhoopt laten afweten dan gaan de turbines aan de Langegracht, zonder dat iemand daarvoor een schakelaartje omzet, een slag harder draaien opdat de levering gewaarborgd blijft. Wanneer in Frankrijk door onvoorziene storm de kerncentrales stilvallen, dan wordt (zelfs) vanuit Leiden hulp geboden. En omgekeerd. "Wanneer deze centrale uitvalt, gaan de andere centrales automatisch meer produceren. De inwoners van deze stad zullen er zelfs niets van merken", stelt Hans Boot gerust. Dat is aan het einde van de rondleiding een lichte teleurstelling. Alsof al deze indrukwekkende machines overbodig werk verrichten. Het elektro-magnetische kaartje opent alle deuren richting uitgang. Buiten is het grijs en het regent. Thuisgekomen knip ik het licht een uurtje eerder ders in Nederland rijden met gastanks uitgeruste bussen rond om te testen of dit experiment in praktijk uitvoerbaar is. Maar het heeft ook nadelen. Een bus moet, om een af stand van zo'n 300 kilometer per dag te kunnen afleggen, worden uitgerust met tien gastanks. Dat vereist aanpassin gen aan de bus. Bovendien kost het vullen van de tanks al gauw vier tot vijf uur. Naar verwachting bestaat half september meer duidelijkheid over het experiment. Of het Ne derlandse bussenpark ooit op aardgas zal rijden, is echter niet alleen van het welslagen van het experiment afhankelijk. De vraag is of de overheid bereid is de extra kosten van de aardgas bussen te betalen wanneer daarmee het milieu wordt ge diend. 'Gouwetocht', fietstocht over 30 of 55 km. start vanaf clubhuis Swifttoer park 'De Bult', Roomburgerweg om 08.30 uur. Excursie door het Heempark, Oegst geesterweg, start op het pleintje bij de ingang om 14 .00 uur Stadswandeling olv een gids. vertrek vanaf Stadhuisplein om 14 00 uur Tentoonstelling 'De Leidsche Hout in aanleg' in het Koetshuis in de Leidse Hout, van 14.00 tot 16 00 uur Noordwijk Hemeken Open Golftoernooi bij de Noordwijkse Golfclub, Duinweg, van 08.00 tot 14.00 uur Voorschoten Paardenmarkt in de Voorstraat, vanaf 06.00 uur. Standwerkersconcours in de School straat, vanaf 09.00 uur Paardetram vanaf Treubplein tussen i 11.00 tot 13.00 u Kortebaandraverij, Prins Bernhard laan, van 13.30 tot 18-00 uur MEDISCHE DIENSTEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Van der Meer, Tan, Zwijnenburg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: M van Schie, Rijnsburgerweg 96, tel. 177100. zo 8 uur tot 24 uur: A. Visser, tel. 218661. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: G. Nering Bö gel, tel. 124403. zo 8 uur tot 24 uur: F. Middendorp/L. Pufkus, Bonairestraat 2, tel. 222822. Groep 3 - Boels, Smit. Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jur- gens, Fogelberg en Van den Muijsen- za 8 uur tot zo 8 uur: J. Lely. Lek straat 91/a, tel. 416555 zo 8 uur tot 24 uur: A. Bóels. tel 142383. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R E. Zaaijer, Paulides. de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Kanter, I. Boudier Bakkerplein 3, tel. 311414. zo 8 uur tot 24 uur: D. van Winger den, Boshuizerkade 31, tel. 310047 Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Remders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur. B Warnaars, tel. 122944. zo 8 uur tot 24 uur: A de Lorm, Witte Singel 72. tel. 124961. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster. Haagweg41, tel: 315900: via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: F. Kemme, Grotiuslaan 12. tel. 893139-, zo.- U. Arndt, Hoofdstraat 8, tel. 894539; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur J de Haan, Oranjelaan 26. tel. 170605. tel. 11844, zo: J. Huls, Hofcampweg 65, tel. 13027. Zoeterwoude via uw eigen huis APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr tot vr door: Apotheek Kok. Diamantlaan 5/a, Lei den, tel 763439. Apotheek Kooi, Surinamestraat 7 Lei 66, Voorschoten, tel. 612525 DIERENARTSEN Voorde praktijk van Muurlmg, Hel der, Roest (Leiden en omstreken): G Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. 890405. Vóór de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: H. Vestiens, Rijn en Schiekade 23. Leiden, tel 120241 Voor de praktijk van Duijn, Brandt R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260Oegstgeesttel 156161of D.J. Brandt. Homanstraat 1. Rijns burg, tel. 173266 Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaer straat 21. Oegstgeest. tel 071 176761. Voor de praktijk van mevr S Stibbe en mevr. C. van Roon, Bronkhorst straat 13. Leiden, tel: 218393 al leen op telefonische afspraak Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070 3455300 za: A Tromp. Leidseweg 328, tel. 762159; zo: C Meijer, J.W Frisolaan 13. tel. 613032. GERT VISSER G. Dui|zer/F. Zonneveld. Amjsweg 38. Voorhout, tel. 02522-30697. Wassenaar za: J Spelt, Van Groeneveltlaan 17, wordt waargenomen door L Broeckhuyzen, Bizetpad 8/a, Lei den. tel. 768019; spreekuur om 13.00 uur Voorschoten/Wassenaar B. van Wijk, Brouwerlaan 1Voor schoten, tel 071-613667 WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59, tel: 120144; na 17 00 uur en r het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel- 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart lland', werkgebied Rijnstreek: ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp voordr gende hulp buiten kantooruren t

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21