i Leiden Leids water steeds beter Aftocht van meeuwen aan de Rooseveltstraat kan jaren duren No§ §een "ps over Moving Onderzoek politie naar jbalpenmoord muurvast jl Achterhuis aan Nieuwe Rijn ontdekt uit 17e eeuw Krakers beklagen zich over 'treiterende' politie DANSEN SWINGEN UVE-MUZIEK 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 19 NIEUWSLIJN Ruzie over afsluiting portaal Bewoners van het appartementencomplex aan de Oude Singel 174 willen dat hun trapportaal wordt afgesloten voor onbevoeg den. De bewoners hebben geregeld overlast van vandalen, junks en zwervers. Onlangs brandde een deel van het trapportaal uit en dat is volgens de bewoners een goede gelegenheid het portaal J af te sluiten. De eigenaar van het pand, de woningbouwvereniging Leiden (WBL) voelt niet zoveel voor het plaatsen van een muurtje hoe wel de bewoners de kosten zelf willen betalen via de huur. De I WBL meent echter dat onvoldoende bewoners reageerden op j een enquête over dit onderwerp. De huurders zeggen dat dit be rust op een misverstand en eisen dat de WBL zich opnieuw be raadt over de kwestie. Lelies groeien volop in de grachten De kwaliteit van het grachtenwater is dit jaar opvallend eoed. Van algengroei is nauwelijks sprake en waterlelies bloeien volop. Dat het grootste gedeelte van de Leidse pinnenstad niet meer loost op het oppervlaktewater wordt steeds duidelijker zichtbaar. De kwaliteit van het water kan in de toekomst nog verder verbeteren wanneer bet verdwijnen van de fosfaten doorzet. Zwemmen in de grachten raadt het hoogheemraadschap van Rijnland fechter af. jlDEN ERNA STRAATSMA ,Als er een plensbui is geweest {torten de rioleringen over in de jrachten", zegt S.P. Klapwijk tan het hoogheemraadschap. .Daarom kunnen wij nooit in- itaan voor goed zwemwater." Heeft het niet hard geregend Jan is de waterkwaliteit over iet algemeen wel goed. Dat er Iteeds meer waterplanten ko- nen is een goed teken en het water is op veel plekken bijzon- Ier helder. „Je ziet ineens hoe jndiep sommige grachten zijn", Itegt Klapwijk. „Soms kun je de petsen en winkelkarretjes op de )odem zien liggen." Helderheid je tekent overigens niet altijd Jlat de waterkwaliteit goed is. I Klap wijk stelt dat het vooral lan de gemeente te danken is ■lat de waterkwaliteit flink voor- Jlit is gegaan. Het grootste deel |/an de gebouwen in de b innen - Iltad en ongeveer tachtig pro- Jent van de woonboten is aan gesloten op de riolering. Klap- Jjivijk: „Vooral voor wat betreft de [iansluiting van de woonboten ■rerdient de gemeente echt een ■pluim." Restaurants IDe komende jaren moeten hui ten in de buurt van de Vliet, de |fijfde Binnenvestgracht, een ge- Ileelte van de Korte Mare (tus- len de Langegracht en de Oude Ijingel) nog worden aangeslo pen. Het hoogheemraadschap is |)ok in onderhandeling met de ■gemeente over aansluiting op Jïe riolering van een aantal res- Ilaurants in de buurt van De burcht. Naar verwachting zijn al ■leze werkzaamheden over een ■kar of drie voltooid. De ge- motief voor de moord. „Het i ■det aantal rechercheurs dat Isich bezighoudt met het onder hoek naar de balpenmoord is gekrompen. De Leidse politie lewaakt de zaak, die overigens riuurvast zit, zonder hulp van et regionaal bijstandsteam. I/lak na de moord ging het bij standsteam aan het werk, met |al van politiemensen van ande- |!e korpsen. Volgens politievoor- ichter D. Graveland was dat |)ok wel nodig om een waslijst ■fan vragen snel te kunnen be antwoorden. I Zo moest het hele sociale le- ■ren van het slachtoffer in -kaart f/orden gebracht. „Je moet Baarmee ook niet zo lang wach ten, anders zijn eventuele tipge vers de zaak al weer vergeten". |Jet onderzoek is inmiddels af- Ïerond. Omdat zich geen nieu- 'e ontwikkelingen hebben 'oorgedaan, is het bijstands- ontbonden. Volgens raveland heeft het onderzoek toe niets opgeleverd, er is lan ook geen zicht op een Ipoedige aanhouding van een ferdachte. De politie tast volle- lig in het duister omtrent het i; Het stoffelijk overschot van het slachtoffer in deze moord zaak werd op zondag 26 mei in haar woning aan de Witte Ro zenstraat aangetroffen. Ze is vermoedelijk enkele dagen daarvoor vermoord. Dit gebeur de op een wijze die nog nooit eerder in Nederland is voorge vallen. De politie beschouwt het on derzoek naar de parkeermoord op de Beestenmarkt als afge rond. Graveland: „We hebben de zaak op papier staan". De drie verdachten zitten nog altijd vast. De Utrechtse hoofdver dachte blijft overigens ontken nen de moordenaar te zijn. Hij geeft toe dat hij was betrokken bij de vechtpartij, maar zegt niet te hebben geschoten. Ondanks verscheide geruch ten die in de stad de ronde de den over een afrekening in de onderwereld, is de politie steeds blijven geloven in een toevallige samenloop van omstandighe den. Dader en slachtoffer zou den elkaar op geen enkele ma nier kennen. HET POLITIEONDERZOEK naar de balpenmoord in de Witte Rozenstraat heeft geen concrete resultaten opgele verd en zit muurvast HET IS ONMOGELIJK om vast te stellen of bij de huwelijksvoltrekking ook werkelijke liefde in het spel is LEIDEN ERNA STRAATSMA Tijdens de restauratie van vier monumentale panden aan de Nieuwe Rijn is een achterhuis uit de zeventiende eeuw ont dekt. Door een gedeeltelijke sloop aan de achterkant van de panden nummers 55, 56, 58 en 59 is een nieuwe gevel blootge legd. Het pand, waar vroeger een smederij in zou hebben ge zeten, is in ere hersteld. De mo gelijkheid bestaat dat het huis vroeger aan de voorkant van de Nieuwe Rijn heeft gelegen. Het laat-middeleeuwse huis zit achter nummer 55 en was vroeger in eigendom van otho- pedisch bedrijf Van Lierop. Deze firma is eind 1989 ver huisd naar het bedrijfsverza melgebouw op de hoek van de Haarlemmerweg en de Gabriël Metzustraat. Van Uerop ge bruikte de begane grond van de gerestaureerde panden als win kelruimte en de daarboven ge legen etages als kantoorruimte. De binnenplaats achter de voorste panden was volge bouwd. Door de sloop kwam het ach terliggende huis vrij. Uit fami liewapens in balken en een zandstenen ondersteuningsele ment is onder meer afgeleid dat het pand uit laat-middeleeuwse tijd stamt. „Dat kom je in Lei den maar weinig tegen", aldus G.C.N. Grooteman van de afde ling monumentenzorg van de gemeente. Om het karakter van het pand te bewaren zijn aan de achterkant onder meer eiken kruiskozijnen gereconstrueerd. Smaller Grooteman gelooft niet dat het toevallig ontdekte huis vroeger het gezicht van de Nieuwe Rijn bepaalde, maar erkent dat die mogelijkheid bestaat. „De an dere panden zijn waarschijnlijk ook in de zeventiende eeuw ge bouwd. Ook daarin hebben we typische laat-middeleeuwse kenmerken aangetroffen. Alleen de gevels van die panden stam men uit later tijd, vermoedelijk eind negentiende eeuw." A.J.H. Pleijsier van de stich ting Diogenes, belast met het opknappen en beheren van mo numenten in Leiden, houdt wel rekening met de mogelijkheid dat het 'achterhuis' vroeger vlak langs het water van de Rijn lag. „Dat moet je niet uitsluiten. De Rijn is in de loop der tijd steeds smaller geworden. Vroeger was de Breestraat de dijk van de Rijn, die toen nog een brede ri vier was." Architect J.M.E. Groenewegen zegt dat in het achterhuis vroe ger een smederij heeft gezeten. Hij beweert met enige stellig heid dat het pand vroeger aan De gevel die onder de planken vandaan kwam bij het slopen van de overkapping. De laat-middeleeuw se bouw is te her kennen aan de zoge heten kruiskozijnen, glas-in-lood ruitjes, muurankers en het 'boerenvlecht'-met- selwerk met de ge kantelde steentjes langs het dak. In het pand verraadden bij de ontdekking de reusachtige eiken houten binten (steunbalken) de her komst van het mo numentale huis. foto wim dijkman het water heeft gelegen. „Je zou niet verwachten dat dat huis daar zo maar achter ligt." De panden nummers 58 en 59 zijn door het rijk als monument aangewezen, de twee huizen daarnaast niet. De gemeente heeft de nummers 55 en 56 weer wel als monument be stempeld. De restauratie van de panden heeft ongeveer anderhalf jaar in beslag genomen. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de verbouwing. Op de be gane grond komen drie winkels en daarboven zes appartemen ten (drie- en vierkamerwonin- gen). In twee achterhuizen, waaronder het toevallig ontdek te zeventiende-eeuwse pand, komen een vier- en vijfkamer woning. De restauratie kostte in totaal zo'n 1,6 miljoen gulden. Geld voor voorlichting donororganen DEN HAAG/LEIDEN Staatssecretaris Simons (volks gezondeheid) wil geld beschik baar stellen voor voorlichting aan ziekenhuizen over het red den van donororganen. Daar naast vindt de bewindsman dat in alle ziekenhuizen waar do nororganen kunnen worden uitgenomen, ook een protocol aanwezig moet zijn. In dat pro tocol moet aandacht worden besteed aan alle procedures rond orgaandonatie. Dat antwoordt Simons op vragen die Tweede Kamerlid R. Beckers (Groen Links) naar aan leiding van berichten in deze krant had gesteld. Volgens de Leidse stichting Eurotransplant overlijden elk jaar onnodig hon derden patierinten die op een ruilorgaan zitten te wachten. De wachtlijst voor hart-, nier- en le verorganen kan volgens Euro transplant binnen een paar jaar worden weggewerkt wanneer ziekenhuizen beter hun best zouden doen. Het ministerie erkent dat veel meer organen voor donatie ge schikt zijn dan dat er in werke lijkheid gebruikt wordt. Artsen en verpleegkundigen zijn vaak huiverig om aan nabestaanden toestemming te vragen voor het uitnemen van de organen. wil de gebieden op het riool aansluiten als de waJkan- ten worden vernieuwd. De uitbreiding van de water zuivering in Leiden-Noord heeft ook een gunstige invloed gehad op de waterkwaliteit. Een ge deelte van het gezuiverde water stroomt via de Maresingel en het Galgewater naar Katwijk. De rest gaat via de Slaaghsloot naar het Oegstgeester Kanaal. Monsters Het hoogheemraadschap con troleert wekelijks op vijf plekken in en bij Leiden de kwaliteit van het water. Er worden monsters genomen in de Nieuwe Rijn (bij café Annie's Verjaardag), het Galgewater, de Maresingel, het Rijn- en Schiekanaal en de Oude Rijn bij Leiderdorp (waar de Does in de Oude Rijn komt). Het water wordt onderzocht op zuurstof- en chloride-gehalte. „Het monsterpunt in de Nieu we Rijn is de enige zwakke schakel. Daar is het zuurstofge halte altijd een stukje lager dan elders. Dat komt natuurlijk om dat de omgeving van de Burcht in de gracht loost. Je ziet daar ook regelmatig grote vieze plek ken in het water." Een keer in de maand wordt op dezelfde plaatsen het water gecontroleerd op onder meer fosfaten en stikstoffen. Fosfaten zijn verantwoordelijk voor de algengroei in het water. In de toekomst zal die waarschijnlijk afnemen omdat het hoogheem raadschap het water wil gaan 'defosfateren'. Op dit moment wordt daarmee geëxperimen teerd in de waterzuiveringsin stallatie Leiden-noord. ge reden achtervolgd, en de he le dag in de gaten gehouden." De hardhandige actie vorig iaar bij Mac Donald's, waar de kra kers bij waren betrokken, zit hen nog steeds dwars. „Ze heb ben het op ons voorzien." De politie was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. De krakers deden de uitspra ken gistermiddag tijdens een bijeenkomst voor buurtbewo ners in het kraakpand. Ze on derstreepten hierbij nogmaals het onbegrijpelijk te vinden dat ze van de Haagse rechtbank uit het gebouw moeten. Ook de ge meente moest eraan geloven. Volgens de krakers worden pan den veel te snel opgegeven voor bewoning. De krakers van het vroegere Ico Athibu-pand aan de Hoge Rijn dijk gaan een klacht indienen tegen de wijkagent. Deze zou deze week voor de Stadsradio hebben gepleit voor een hard handige ontruiming van het pand. De krakers willen ophel dering vragen van burgemees ter Goekoop en hoofdcommis saris van politie Poeiert. Volgens de bewoners, die het pand voor 12 augustus moeten verlaten, is de uitspraak teke nend voor de houding van de Leidse politie. Ze zijn van me ning dat deze hen op alle moge lijke manieren probeert te trei teren. „We worden zonder eni- Auto rijdt in op Hare Krishna's Een 31-jarige Leidenaar is gistermiddag gearresteerd omdat hij met zijn auto op een groep Hare Krishna's is ingereden. De groep trok met een huifkar en een buffel door het centrum. Volgens de politie was er keurig toestemming gevraagd voor de demonstratie, en ver liep de tocht ook zonder problemen. Toch voelde een automobilist zich geroepen op de groep in te rij den toen deze over de Zijlsingel liep. Een van de Hare Krishna's moest tot twee keer wegspringen om de auto te ontwijken. Agenten die de groep begeleidden arresteerden de dader. Hij zit nog op het politiebureau. De man wordt poging tot doodslag ten laste gelegd. De meeuwenpopulatie in Zuid-West is niet geslonken, er zijn dit jaar echter nauwelijks jongen geboren. •foto wim LEIDEN ERNA STRAATSMA Het schudden van meeuweëieren op het dak van textielbedrijf Mexx aan de Roose veltstraat is succesvol gebleken. Er zijn dit jaar maar enkele jongen geboren en de overlast voor omwonenden is minder dan voorgaande jaren. Het vertrek van de meeuwen kan echter nog jaren duren. Milieu-ambtenaar André Uljee denkt dat het zinvol is de actie volgend jaar uit te breiden naar vier andere grote broedplaats ten in de stad. De gemeente heeft de afgelopen maan den in totaal ongeveer duizend ei eren geschud. De nesten in de Rooseveltstraat zijn niet wegge haald, de geschudde eieren zijn steeds teruggelegd. Daardoor blij ven de meeuwen op hun plaats, maar worden er geen vogels gebo ren. Tot vorig jaar haalde de gemeen te overal de nesten weg, wat tot ge volg had dat de vogels elders een broed plaats zochten en de dieren zich steeds ver der over de stad verspreidden. De gemeente hoopt met het schudden van eieren uiteindelijk te bereiken dat de meeuwenkolonie uit de stad vertrekt. Hoe lang dat zal duren en óf het gebeurt is nog maar de vraag. Van meeuwen is wel bekend dat ze wat broedplaatsen betreft nogal 'honkvast' zijn. Uljee: „Misschien zijn er volgend jaar al minder meeuwen in de om- geving van de Rooseveltstraat. Het kan ook nog wel een jaar of vijf duren voor de vogel6 weg zijn. In het ergste geval zullen we er mee moeten leven dat zilvermeeuwen in de stad bivakkeren. Maar dat is niet te hopen." Vossen Uljee is in april begonnen met het schud den van de eerste eieren. De actie moest el ke twee a drie weken worden herhaald. Vo rige week is de milieu-ambtenaar voor het laatst in dit seizoen op het dak geklommen. „De drang tot het grootbrengen van jongen zal nu wel over zijn. Maar je moet steeds te rugkomen om te kijken of er geen eieren uit het nest zijn gegooid en daarvoor nieuwe in Als er een meeuw gilt gaan de anderen ook gillen de plaats zijn gelegd. Die moet je dan weer schudden." De meeuwen zitten al enkele jaren in lei den. De vogels zijn naar de stad uitgeweken omdat ze in de duinen zijn 'weggejaagd' door vossen. Die halen hun nesten leeg. De meeuwen werden in eerste instantie alleen in Zuid-West gesignaleerd, maar hebben zich later verspreid naar andere delen in de stad. „Ze zitten nu ook in de Tuinstadwijk, de Staalwijk, rondom de Lammenschansweg en zelfs op de Rijnsburgerweg. Ook in de binnenstad zitten een paar nesten," zegt Uljee. Op deze plekken heeft de brandweer dit jaar net als vorige jaren de nesten met eieren weggehaald. Uljee wil nog niet zeggen naar welke plaatsen hij het schudden van eieren wil uitbreiden. „Pas over een maand kan ik be oordelen wat het precieze resultaat van de afgélopen actie is. We gingen er steeds vanuit dat Zuid-West de belangrijkste broedplaats is, maar er blijken nog een aan tal andere locaties te zijn. Ik wil de plaatsen waar we ook zouden moeten schudden nog niet noemen. Als B en W instemmen met een uitbreiding van het schudden moeten eerst de plaatselijke bedrijven wor den ingelicht. Zij moeten akkoord gaan met het plan." Gillen In nesten op particuliere daken, waar gemeente en brandweer niet komen, werden dit seizoen wel jonge meeuwen geboren. „We zul len de burgers volgend jaar nogmaals vra gen om hun daken gedurende het broedsei- zoen goed te inspecteren. Ze moeten een keer per drie weken het dak op en zo nodig zelf eieren schudden. Dat kost wel een hoop inspanning, maar als er jongen wor den geboren heb je nog meer overlast van meeuwen." Uljee zegt dat kersverse meeuwenouders vaak zo gespannen zijn dat ze zich agressief gedragen. „En dan gaan ze gillen. En als er een gilt gaan de anderen ook gillen. Vooral 's nachts is dat voor omwonenden bijzon der storend." De politie heeft nog geen tips ontvangen over de beroving van een 57-jarige Amsterdammer die donderdag vanuit winkelcentrum De Kopermolen werd gegijzeld. Het slachtoffer werd door drie mannen beroofd van 2000 gulden, nadat hij was gedwongen met zijn opval lende wit/blauw/groene bestelauto van Leiden naar Roelofarends- veen te rijden. De recherche verzoekt mensen die de wagen don derdag na 14.00 uur hebben gezien contact op te nemen, tel. 258651. Zaterdagavond 19.00 uur zondagmiddag 15.00 uur m.m.v. Hot Club '91

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19