Vrije tijd Graskarper: vis die nuttig werk doet Major Morgan - Hiërogliefen in badkamer Koken in de tupperwave "B<Briag27 juli 1991 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN INEKE VAN DER MEER Vormgeving: HANS BOEZELUN 13 T DINGEN en Met deze vrolijke tamboer kan ieder kind (vanaf drie jaar) muziek maken. Major Morgan (Playskool) is een elektronisch instrument waarmee 10 verschillende bekende kinderliedjes kunnen worden gespeeld. Daarnaast heeft de Major een toonladder van zeven ver schillende noten, die corresponderen met de eerste zeven letters van het alfabet. Zo kunnen ook eigen melodietjes worden gecom poneerd. Op bijgeleverde kaarten kan de compositie worden geno teerd. De prijs van dit op 9V batterijen werkende speelgoed ligt rond de 30 gulden. Meer informatie Hasbro MB, tel. 030 - 891434. Met Big Bizz het nieuwe schooljaar in Voor wie is uitgekeken op de bagsack en eens is sjie- kers wil naar school brengt Samsonite in de serie Sam mies tassen en rugzakken onder het label Big Bizz. Alle schoolspullen gaan zonder problemen in de twee grote vakken of in het ruime vak aan de voorkant. Big Bizz is er in flitsende kleuren en is bovendien oersterk. Door de reflecterende stre pen (keuze uit vier kleuren) en het kleurige logo zijn de tasen 's avonds goed zicht baar. Er zijn twee uitvoeringen: Big Wig: 44x42x22 cm (189 gulden) en Bayou 39x38x19 cm (169 gulden). DOE-HET-ZELF Baden in ezelinnemelk in een badruimte als een balzaal, dat was alleen voor Cleopatra weggelegd. Maar een beetje van die sfeer kunnen we oproepen door de badkamer te betegelen met de nieuwste tegel van Ville- roy Boch, geïnspireerd op Egyptische hië rogliefen. Bijpassende vloertegels zijn er in twee kleuren. Meer informatie: 073 -426900. Voor de magnetron ontwikkelde Tupperware de serie 'tupperwa- De serie tupperwave-200 bij voorbeeld is bestand tegen tem peraturen tot 200 graden Celsi- In één en dezelfde schaal kun nen gerechten worden bereid, geserveerd en ingevroren. Daarom ook wordt bij de schaal naast de magnetrondeksel ook een volledig afsluitende flexibe le deksel voor in de vriezer gele verd. Meer informatie: tel.02943 - 3834. Horloge met 'telefoonboek' Casio heeft sinds enige tijd een databankhorloge. Dit uurwerkje heeft een geheu gen waarin maximaal 100 tele foonnummers kunnen worden Met een druk op de knop kun je een nummer bellen. Het horloge heeft ook een func tie voor telefoneren met een credit card. Naast de telefoonummers kun nen er ook nogeens 100 agen da-boodschappen in de data bank phone dialer 100 worden Meer informatie: 020 - 5550555. VI) iebi ^NIEUWE CD'S 'Vriendelijke' lijmen Lijmfabrikanten staan (evenals producen ten van andere materialen waaraan chemi sche stoffen te pas komen) de laatste tijd fors onder druk. Veel lijmtypes, en vooral juist die waarmee we toen ze indertijd ver schenen zo blij waren, hebben per definitie enkele kwalijke eigenschappen. In de lijmindustrie wordt al geruime tijd koortsachtig gewerkt aan oplossingen die beantwoorden aan de technische eisen èn aan de vraag naar een zo gering mogelijke milieubelasting. Een opmerkelijke prestatie in dit opzicht levert Perfecta Chemie met de nieuwe Bison Montagekit op waterbasis. Hoewel de kit op waterbasis is samenge steld, is hij in uitgeharde toestand toch op timaal vochtbestendig. De 'lijmkracht' is even groot als die van de van ouds bekende montagekit. Het enige verschil dat je mis schien als een nadeel zou kunnen beschou wen, is dat hij iets meer tijd nodig heeft om zijn uiteindelijke lijmkracht te bereiken. Daar staat tegenover dat de nieuwe monta gekit zich stukken makkelijker laat verwer ken. Hij is niet taai en 'trekkerig', maar lek ker soepel. Hij komt net zo vlot uit de tube als tandpasta. Wie de lijm in spuitkoker koopt zal bemer ken dat het bedienen van het daarbij beno digde spuitpistool geen grote krachtinspan ning meer kost en geen blaren op de hand oplevert. Ook met een plamuurmes of kitstrijker kan de kit makkelijk worden aan gebracht en uitgestreken. Daardoor is Mon tagekit, naast de bekende dotten- of stre- pentechniek, nu ook geschikt geworden voor vlakverlijmingen. Wat met de 'oude', oplosmiddel bevattende Montagekit niet kon, kan wel met de nieuwe: polystyreen schuim (bijv. tempexplaat) verlijmen. Tegelijk met deze renovatie op lijmgebied lanceert Bison nog een aantal vemieuwin gen. 'Bisonite' is een tweecomponenrenlijm met 'opgevoerde' sterkte, tot een kracht van 160 kg per vierkante centimeter, toepasbaar op de lastigste materialen zoals de thermo plasten onder de kunststoffen, roestvast- staal, enzovoort, en zeewaterbestendig. De nieuwe Siliconenkit is zuurvrij, tast dus geen voegwerk aan en hecht zonder een voorafgaande behandeling met primer op kunststof. Verder is er een nieuwe versie van Dubbel-Fix verschenen, tweezijdig schuimtape voor buitentoepassing. Wim Koevoet (pop) Willem Schrama (populair) Ken Vos (jazz) Paul Korenhof (klassiek) VISSPORT )mi pop heim is al lang bekend: gitarist Edward van Halen. Zijn specta culaire spel is nog altijd niet ge ëvenaard, al komt Steve Vai van Whitesnake heel dicht in de buurt. Een lolplaat dus, lekker ordinair luisterplezier. Diana Ross - 'Force behind the power' (EMI) o; David Byrne komt met zijn so- jlo-projecten steeds verder van Tlzijn Talking Heads af te staan. -Q (Met het indrukwekkende, 'onjibloedserieuze 'The Forest' is de I bliwaterscheiding definitief. Van ^wederzijdse beïnvloeding is je higeen sprake meer. Dik een uur ït diheeft een symfonie-orkest nodig hetjvoor tien door het genie gecom- poneerde werkjes die bij een theaterstuk van Robert Wilson ■■"horen. Hoewel de strijkers do mineren, stelen de percussio- ■^nisten en een maffe accor deonist de show. Heel andere koek dus dan de opzwepende 28ifunk met etnische boventonen 3 en paranoia-teksten die we van Byrne kennen. Byme heeft hele lappen tekst nodig om de rode jlijn van 'The Forest' te verwoor- ^Jjden. Van zijn filosofische be- 3414toogje wordt de luisteraar ech- -ter niets wijzer. De zangers ver- q tellen ons ook niets want ze sto- jten klanken uit en geen woor- /offjden. Vooral tijdens het een _|kwartier lange, lekker pompeu- 'er/ljze 'Ur', met een welluidend gal lende Byme weet je niet wat je 'overkomt. 'The Forest' blijft één groot vraagteken, met direct een uitroepteken erachter. Van Halen 'For unlawful carnal knowledge' (WEA) |De Amerikaanse heavy-metal i groep Van Halen wilden z'n 3. nieuwe cd zo graag 'Fuck' noe- (men, verwachtte daar echter veel problemen mee en bedacht e ^daarom een titel met een dub- ,ervJbele bodem: 'For unlawful car- en inal knowledge'. Niet leuk. Bij vriiVan Halen gaat het dan ook al oeiejaren nergens meer om. In de i ^songteksten passeert de ene na de andere vrouw die 'erom' vraagt. In elke song dubbelzin- eden die er zo dik bovenop liggen dat je er rugpijn van (krijgt. En toch verandert alles ijwat ze maken in goud. Hun ge- actief als professioneel bassist, maar ook hij wordt het meest geassocieerd met anderen, na melijk als lid van het String Trio of New York. Watson en Lindberg spelen hier vooral in een romantische, nogal sombere stemming. Doordat melodische clichés vermeden worden, produceert het duo weliswaar makkelijk verteerbare, doch hartige kost. Als af en toe het tempo opge voerd wordt in een van de tien originals, krijgt de muziek een 'dreigend en spannend karakter door de mineur-rollers van de pianist. Mooi klinkende muziek die niet 'te mooi' is. De 47-jarige entertainster. actri ce en zakenvrouw Diana Ross is ook als zangeres nog steeds niet stuk te krijgen. Met inbegrip van haar Supremes-periode als mede een groot aantal live-, film- en verzamelalbums, is dit alweer haar 58ste langspeler. In het licht van een dergelijk groot oeuvre is hier en daar een dip natuurlijk onvermijdelijk ge weest, maar deze mag er weer zijn. De titelsong is van Stevie Wonder, die de plaat mede pro duceerde en van wie ook het aloude 'Blame it on the sun' (1972) een prachtig lome uit voering krijgt. La Ross ging in zee met nog twee top-produ cers (Peter Asher en James Car- michael) om een zo gevarieerd mogelijk geluid neer te zetten. Variatie is derhalve troef op 'Force behind the power': mooi georkestreerde easy listening, sterke maar ietwat gelikte syn- thesizer-discopop, en zelfs Det- roit-swing die aan haar beste Motown-periode doet denken. Eric Watson/John Lindberg - 'The memory of water' (Label Bleu) Eric Watson is een Amerikaanse pianist die tot de categorie 'mo dem' gerekend kan worden en voornamelijk in Frankrijk actief is. Hoewel hij al enkele cd's op zijn naam heeft staan, dankt hij zijn bekendheid hier vooral aan zijn regelmatig samenspelen met Steve Lacy. Lindberg is eveneens al meer dan tien jaar Valentine Ponomoreva - 'Live in Japan' (Leo) Het avontuurlijke Britse label Leo wordt sinds kort gelukkig normaal gedistribueerd in Ne derland. Ponomereva is een Russische zangeres van zigeu- ner-afkomst die als een sirene tekeer kan gaan. Ze maakte in 1989 een toemee door Japan in gezelschap van illustere Sovjet-, Amerikaanse en Japanse musi ci, zoals Sergey Kuryokhin, Bill Laswell en 'Kappo' Umezu. Een ambitieus project dat erg veel moest leunen op improvisatie in de organisatorische en muzi kale sfeer. Het materiaal bestaat uit losse ldank-associaties waar in vooral door de consistente prestaties van Ponomareva enig verband wordt gebracht. Ze ge bruikt haar grote stembereik als woordloos instrument om op geregelde tijden orde op zaken te stellen tussen golven collage achtige klanken. Deze leuke produktie is echt iets voor vrije improvisati e-diehards. KLASSIEK Mozart - Symfonie nr. 28 in C nr. 36 in C - Orkest van de 18de Eeuw o.l.v. Frans Bruggen (Phi lips) Frans Brüggen is geen operadi rigent, dat weten we nu alle maal. Hij is zelfs geen dirigent in de normale zin van het woord, maar iemand die zonder techniek en puur op basis van overtuiging en overredings kracht zijn ideeën in muziek tracht om te zetten. Maar geef hem een orkest dat op dezelfde golflengte zit, aan hem gewend is en bovendien bestaat uit het puikje van de 'authentieke' in strumentalisten, en het resul taat bruist de pan uit. Dat blijkt ook uit deze twee 'C-symfonie- ën' van Mozart: puntig, helder en met een levendigheid in tempi en frasering die het hele Idomeneo-avontuur ver achter ons laten. Zo kan het dus ook! Alleen moet men wel van zo'n ongepolijste Mozart houden. Ravel - Fanfare; Shéhérazade; Al- borada del gracioso; La Vallée des cloches; Ma Mère l'Oye; La Valse - Maria Ewing (sopraan), City of Birmingham Symphony Orchestra o.l.v. Simon Rattle (EMI) Jessye Norman kwam in juni niet zingen, Maria Ewing een week eerder wel, als Carmen, en hier horen we haar in dezelfde cyclus waarmee Norman on langs in deze rubriek vertegen woordigd was. Ewing, ook prachtig van stem, heeft iets van een zingende actrice en legt in haar zang bovendien de Sen sualiteit van de geroutineerde Carmen, waar Norman in die rol alleen maar lachwekkend klonk. Bij Ewing lééft de tekst, maar dat komt zeker ook door de samenwerking met Rattle, die van deze grotendeels instru mentale cd eeri waar feest van de Franse muziek maakt. Zijn Engelse orkest klinkt zo Frans als maar mogelijk is, prachtig var\ klank, perfect van precisie, maar vooral met de juiste snedigheid en de flitsende ex pressiviteit voor deze muziek. Een juweel van een cd! Een kleine graskarper, maar er zwemmen inmiddels kanjers van een meter rond, Veel ervaring met het vangen van graskar per heb ik niet. Dat beken ik u eerlijk. Maar die keren dat ik er een aan de haak sloeg, heb ik de vis lerfen kennen als een uitste kende sportvis. Een felle vechter die qua kracht - zeker in de grotere formaten - kan worden vergeleken met de gewone karper die in ons viswater huist. Toch is de graskarper eigenlijk geen echte sportvis. Zijn introduktie in een beperkt aantal afgesloten viswateren in ons land diende een heel ander doel, namelijk het beperken van overmatige plantengroei (door overbemesting) in bepaalde wateren. De vis die van nature een planteneter is, bleek in staat om te voorkomen dat wateren volledig dichtgroeiden en stonden zo ten dienste van de waterbeheerders in ons land. Waren ze zelf dan niet in eerste instantie bedoeld voor de visvangst, ze stelden de hengelaar wel in staat om polderwateren te bevissen die zonder hun aanwezigheid vol ledig zouden zijn dichtgegroeid of dreigden ,te verlanden. Het grote voordeel van hun aanwezigheid was dat er voor de planten - bestrijding in die wateren geen chemische bestrijdingsmiddelen behoefden te worden gebruikt. Toch is er met name van de kant van milieubeheerders nogal wat kritiek geuit op de introduktie van deze uitheemse vis. De vrees bestond dat deze uit China afkomsti ge karper zich massaal zou voortplanten in onze wateren en zo van nature aanwezige soorten zou kunnen verdringen. Die vrees is niet denkbeeldig omdat in het verleden op dit punt in het buitenland een aantal kapi tale blunders is begaan. Het meest afschrikwekkende voorbeeld is geweest de uitzetting van nijlbaarzen in het Victoriameer waardoor het complete biolo gisch evenwicht werd verstoord en de klei nere vissoorten in het meer, waarvan de be volking leefde, werden uitgeroeid. Wat overbleef waren de enorme vraatzuchtige baarzen, die echter door hun grote vetge halte extra aan bederf onderhevig waren in dit warme werelddeel. Wat bedoeld was als het scheppen van een nieuwe voedselbron werd een catastrofe. Terecht danook dat er op voorzichtigheid werd aangedrongen bij deze vorm van fau navervalsing. Maar gezegd moet worden dat de uitzetting van graskarper in ons land met een flink portie waarborgen is omge ven. Zo moest er voor elke uitzetting van overheidswege toestemming worden gege ven en mocht er alleen graskarper worden uitgezet in afgesloten wateren. Bovendien werd er van de zijde van de biologen vast gesteld dat de vis, om zich te kunnen voort planten, veel hogere watertemperaturen nodig heeft dan doorgaans in ons land voorkomen. Dat er desondanks negatieve publicaties verschenen werd met name veroorzaakt door het feit dat waterbeheerders in de be ginfase weinig ervaring hadden met de be- FOTO BRAM VAN LEEUWEN zettingsdichtheid. Er waren polders waar teveel graskarpers werden uitgezet en die volledig werden kaalgevreten. In ander wa ter werden er te weinig uitgezet (of ze wer den te snel door hengelaars weggevangen) en was er van effect op de plantengroei wei nig of niets te merken. Inmiddels heeft men van die 'r leerd en zijn er duidelijke beheersvi schriften. Bij de introduktie van de het voor de hengelaars de vraag nu graskarper het best zou kunnen vangen. Ik weet nog hoe mijn inmiddels overleden college John Preger lyrisch kon verhalen over zijn proefvisserijen met een blaadje sla of spinazie op de haak geregen. Nu weten we dat de graskarper uitstekend kan worden gevangen met aas waarmee we ook andere vissoorten belagen, zoals een broodvlok, een paar kronkelende maden of een worm. Zelf heb op de vijvers en omrin gende sloten van het viskweekcomplex van de OVB in Lelystad af en toe graskarper ge vangen aan een simpel stukje bruinbrood. Qua uiterlijk heeft de vis weinig gemeen met de gewone schubkarper. Hij is veel slanker, heeft een heel ander schubbenpa troon en lijkt danook meer op een kop- voorn. De bek is veel spitser. Een plezierig verschijnsel is dat de graskarper in ons wa ter snel groeit. Er moeten inmiddels exem plaren van een meter en meer rondzwem-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13