Regio 'Baggerstort is smet op reputatie van Warmond' 'Wederopvlieging' van Neptune 'Gewonden helpen geeft voldoening' Voortaan maar één sint in Voorschoten Produktieproblemen voor Heinekens nieuwe Buckler Donderdag 25 juli 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF UESBETH BUIT1NK W1M KOEVOET DORITH LICTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: HENK BUIS Natuurwandeling in Warmond WARMOND - Natuurgidsen geven zaterdagmidag een anderhalf a twee uur lange rondleiding door het parkbos 't Huys te War mond'. De (gratis) wandeling begint om 14.00 uur op de Heren weg 139. De natuurgidsen behoren tot het 1VN, het Instituut Voor Natuurbeschermingseducatie, een vereniging ter bevorde ring van het milieubesef. De wandeling wordt juist nu georgani seerd, omdat de bomen en struiken prachtig in het blad zitten en de zomerbloeiers volop aanwezig zijn. Als klap op de vuurpijl hebben de kasteelbewoners ook nog hun verzameling potpal- men uit de winterstalling gehaald en buiten neergezet. Verblind door tegenligger OEGSTGEEST Een 24-jarige automobilist uit Warmond is gis teren rond elf uur 's avonds tegen een paaltje aangereden op de Dorpsstraat in Oegstgeest. De man reed vanaf de President Ken- nedylaan de Dorpsstraat op en zou verblind zijn door een tegen ligger die met groot licht op de verkeerde weghelft reed. Hij moest uitwijken naar rechts en beschadigde het paaltje en zijn auto.De politie zoekt getuigen. Ambassadeurs bezoeken Duinrell WASSENAAR Verschillende buitenlandse ambassadeurs die in Nederland wonen brengen donderdag 1 augustus met hun gezinnen een bezoek aan het Wassenaarse attractiepark Duinrell bij de Storm van 's-Gravesandeweg. Graaf H.R.J, van Zuylen van Nijevelt ontvangt de gasten om 15.45 uur. Vervolgens krijgen de gasten om 16.15 uur een speciale voorstelling te zien van de Choq Acrobatie Daredevil Show. De dag wordt voor de vierde keer door Duinrell georganiseerd. AGENDA Pootje baden in 't Joppe in Warmond, hier gezien vanaf het strandje van recreatie-eiland Koudenhoom. Maken de bootjes straks plaats voor bag- gerschuiten? foto loek zuijderduin VOORSCHOTEN De Voorschotense Centrum Winkeliers en winkeliersvereniging Noord-Hofland zijn er eindelijk in geslaagd om een gezamenlij ke sinterklaasintocht te organiseren. Voorgaande jaren konden beide verenigingen het niet eens worden. Dit leidde er toe dat verschillende sinterklazen tegelijkertijd door het dorp wandel den. De winkeliers konden deze week tijdens de middenstands commissie een voorlopig programma bekend maken. De goed heiligman zal op zaterdag 16 november na de intocht op televi sie per boot aanmeren in het Johan Vermeerplantsoen. Burge meester P. Cannegieter zal de sint verwelkomen in het Am- bachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat. Vervolgens zal de Spanjaard bezoeken afleggen aan de winkels in het centrum. Adegeest en Noord-Hofland. "Een zwarte stempel op ons imago van recreatiegemeen te", zegt H. Boelmans, directeur gemeentewerken van Warmond. "We zijn hier absoluut niet gelukkig mee". Hij heeft het over het eventuele besluit van de provincie Zuid-Holland om de Warmondse recreatiepias 't Joppe aan te wijzen als stortplaats van vervuilde baggerspecie. Vrouw bijna van auto beroofd Wapen van Noordwijkerhout. toegang vanaf 20.30 uur. VRIJDAG 26 JULI Katwijk Speedplay bij 'Eb Vloed', aanvang 19 00 uur. Leiden 36e Open Leidse Tenniskampioen schappen bij T.C. Roomburg. Kanaal- Noordwijk Hemeken Open Golftoernooi bij de Noordwijkse Golfclub. Duinweg, van 08.00 tot 14.00 uur. Zomerkermis op Het Wantveld, aan vang 11.00 uur. Beach-volleybal. onder begeleiding, op het strand ter hoogte van het Beach Hotel van 13.00 tot 16.00 WARMOND WIM KOEVOET 't Joppe prijkt op een lijst van de dertien plekken die volgens de provincie in aanmerking komen voor deze stort. Ook de Leidse Oostvlietpolder en het Braasse- mermeer komen in het rij te voor. De provincie meent dat de Warmondse voormalige zandwinplas goed scoort als het gaat om de effecten op het milieu, de kosten en de trans portmogelijkheden. Dit tot groot verdriet van Boelmans. De directeur gemeentewerken ver telt dat Warmond eerder al heeft geprotesteerd tegen ver melding op de 'baggerlijst'. "Dat heeft klaarblijkelijk niets uitgehaald. Het is nu aan de ge meenteraad om te bepalen hoe en of we doorgaan met ons te verzetten". De Warmondse bezwaren hadden en hebben niet alleen betrekking op het 'recreatieve aspect' van 't Joppe dat onder druk zou komen te staan. "We hebben ook gezegd dat ze ons van die lijst moeten afhalen vanwege de zeldzame flora en fauna. De provincie heeft nu te kennen gegeven dat ze die flora en fauna helemaal niet zo zeld zaam vindt". Boelmans vertelt dat de bag gerspecie waar het hier om gaat tot de minst vervuilde moet worden gerekend en afkomstig is uit kanalen en andere wate ren van deze provincie. "Maar het gaat om de uitstraling. Ie mand die op het strandje van recreatie-eiland Koudenhoom zit en zo'n baggerschuit ziet lig gen. is heus niet gerustgesteld door de mededeling dat het goedje dat in het water ver dwijnt niet zo erg is vervuild. Hetzelfde geldt voor de zwem mers in 't Joppe. Ongetwijfelt vormt de baggerstort geen ge vaar voor de volksgezondheid, maar wie gaat er nu pootje ba den in de buurt van een bagger schuit?". VOORSCHOTEN Twee in het zwart geklede man nen hebben dinsdagavond ge probeerd de auto te stelen van een Voorschotense vrouw (52). Bij het uitstappen dook het duo op en eiste de autosleutels op. Eerst weigerde ze, vervolgens gaf ze verkeerde sleutels. Een van de mannen pakte haar van achteren vast, terwijl de ander dreigde met een op een pistool lijkend voorwerp. De vrouw zet te het op een gillen, waarna de mannen geschrokken het haze- pad kozen. ZOETERWOUDE Bierbrouwer Heineken in Zoeterwoude heeft vorige week de pro- duktie van het nieuwe alcoholvrije Buckler een dag moeten stilleg gen. De brouwerij kampte met een storing in de zogeheten 'ontal- coholiseringsinstallatie' waardoor het bier niet van de lopende band kon rollen. In deze installatie wordt het alcohol uit het zilte vocht gefilterd. Een woordvoerder kon niets zeggen over de finan ciële schade voor Heineken. De produktieproblemen komen Heineken zeer ongelegen. De bierbrouwer heeft het nieuwe alcoholvrije bier de afgelopen tijd druk gepromoot. Het ligt nu vier weken in de winkels en volgens de Heineken- woordvoerder is de vraag naar het bier 'gigantisch groot'. „Het overtreft de vraag naar het oude alcoholarme Buckler." Omdat de winkels geen voorraden hebben kunnen opbouwen door de grote vraag, kunnen ze nu problemen krijgen. „Maar de consument lijdt er niet onder," zegt de woordvoerder snel. Heine ken heeft de achterstand op concurrent Bavaria op de alcoholvrije biermarkt overigens nog niet ingelopen. Dit merk heeft een markt aandeel van 60 procent. VALKENBURG IRENE NIEUWENHUUSE „He, Sjuul, geef me het metri sche doppendoosje met rateltje en het schroevedraaierbitje even". Plaats van handeling is de romp van de Neptune SP 2H no. 216. Dit verouderde ge vechtsvliegtuig van de Marine doet (nog) dienst als de 'poort wachter' bij Marine Vliegkamp Valkenburg. Maar als het sleute len van de aanwezige monteurs doorgaat, zal binnen vijf jaar de Neptune weer vliegen. Om negen uur zijn ze alle maal aanwezig. Arnold Timmer, de man achter het plan de Nep tune weer het luchtruim in te krijgen, heeft de werkroosters voor de vijftien sleutelaars klaar. Er zijn scholieren, oud-vliegers, oud marine-gedienden en me caniciens onder hen. Johan Haasnoot (19) uit Noordwijk en Rogier Paans (15) uit Voorburg gaan de luiken van de linker vleugel grondig onderwerpen aan inspectie. Elk moertje, elk schroefje, alle stukjes kabel wor den geïnspecteerd, uitgenomen, genummerd, en zorgvuldig op geborgen. Peter Teunissen (25) uit Kat wijk wordt de cockpit inge stuurd, waar hij al het instru mentarium zal uitnemen. Eerst haalt hij de twee stoelen en het krukje weg. „Wat ik ermee ver dien?" Teunissen, vliegtuig monteur van de Orion, het hui dige gevechtsvliegtuig van de Marine, begrijpt de vraag eerst niet. Dan, na de opmerking 'Het is toch uw vrije dag, dit zijn toch overuren', zegt hij vermoeid: „Dit is werelds, een eer om te doen. Het geeft voldoening en je helpt mee een mooi histo risch vliegtuig weer de lucht in te krijgen. Over een paar maan den zal blijken of we genoeg doordouwers en de doorzetters hebben". Dit antwoord blijkt de drijf veer van alle aanwezige sleute laars in hart en nieren, de mon teurs van de Neptune, te zijn. Of zoals Johan Haasnoot, leerling werktuigbouwkunde aan de mts, het uitlegt: „Wat wij hier doen is werken aan het toppunt van de echte vliegtuigbouw. Dit geeft onwijze voldoening. Ik doe hier een schat aan ervaring op. Stel je voor, als ik later ga sollici teren, kan ik zeggen dat ik mee gewerkt heb aan het vliegklaar maken van de Neptune. Dat is niet niks". Heiligdom Een kijkje in het vliegtuig ne men is niet eenvoudig. Er staat geen fraaie trap en een fris uit ziende stewardess die de bezoe ker uitnodigt naar binnen te gaan. Maar na enige hijs- en klimactiviteiten en wat kruip- door-sluipwerk komen we uit eindelijk in het heiligdom van draden, ingewikkelde appara tuur en fijne mechanica. De lengte van het aantal kabels wordt ruwweg geschat op hon derden kilometers, de schroe ven en moeren zijn absoluut niet te tellen, maar ieder schroefje kost veel geld. „Deze klus is dus alleen maar met de inspanning van vrijwilligers, bij drage van donateurs en de me dewerking van heel veel spon sors te doen. Alle hulp, ook van niet-techneuten, is en blijft wel kom". Het is de bedoeling dat voor september het gehele vliegtuig is 'gekannibaliseerd' en er dan een uitgebreid corrosierapport op tafel ligt. De exacte staat van het vliegtuig zal dan beschreven staan. Volgens Timmer, zelf na- vigatie-communicatie officier aan boord van een P3C Orion, is het dan aan de staf van de Mari ne om te beslissen of de verdere plannen ook daadwerkelijk kunnen worden uitgevoerd. Het vliegkamp zal bijvoorbeeld een hangar beschikbaar moeten stellen om alle vliegtuigonder delen geheel uit elkaar te halen. Om de Neptune in die ruimte te krijgen zal weer een kraan met een kracht van 300 ton de 'poortwachter' over een brug moeten tillen. Alleen dit aspect is al goed voor tienduizend gul den. „Maar", weten de mensen van de Stichting Neptune Asso ciation, de club die garant staat voor de 'wederopvlieging' van de Neptune, „als de Neptune eenmaal vliegt, zal het overal zwart staan van de mensen. Dat weten alle sponsors ook en daarom zullen zij zich de ko mende tijd melden. Voor hen is dit toch een goudmijn". Er zijn in ieder geval al 'interessante' contacten gelegd met DAF, Lockheed (de fabrikant van de Neptune), Fokker en de KLM- school. „We zijn er niet op uit om dit toestel voor bobo's gereed te maken, we willen dit hoog standje van techniek in orde maktjn voor jonge mensen. Zij maken zich, door mee te wer ken. vertrouwd met de echte fij ne mechanica van de vliegtuig bouw. Een mooier en unieker project kun je niet hebben". Oegstgeester EHBO-vereniging bestaat 50 jaar NIEUWSLIJN Twee vrijwilligers aan het werk om de Neptune te inspec teren en leeg te ha len. foto henk bouwman OEGSTGEEST DORITH LIGTVOET „Als het lukt om levensredden de handelingen te verrichten geeft dat veel voldoening, maar het is niet de bedoeling dat wij de diagnose stellen," aldus voorzitter J. Helvensteijn van de 50-jarige vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken (EHBO) in Oegstgeest. "We moeten ervoor zorgen dat iemand in leven blijft en het slachtoffer in de ga ten houden tot de dokter of am bulance komt." De Oegstgeester EHBO'ers timmmeren de laatste jaren aardig aan de weg. Zo bieden ze steeds vaker hun diensten aan bij evenementen in het dorp, zoals de Oegstgeester jaarmarkt, de kwart triathlon en de St. Jo- rismarsen. „We krijgen steeds meer verzoeken, we kunnen het aantal aanvragen nog maar net aan," vertelt secretaris me vrouw Y.E.H. van Kleef-Van Limborgh. De voorzitter denkt dat het toenemend aantal verzoeken, dat samenvalt met een groeiend aantal leden, te maken heeft met mond-op-mondreclame. „Het is een soort sneeuwbalef fect," vult Van Kleef aan. „De ene vereniging hoort van de an dere dat ze ons kunnen inscha kelen." Of de EHBO-afdeling behulp zaam kan zijn, is afhankelijk van het aantal vrijwilligers dat zich beschikbaar stelt. „Wat wij doen blijft vrijwilligerswerk en mensen hebben tegenwoordig zoveel bezigheden," aldus Hel vensteijn. Ook ziekten of vakan ties kunnen het aantal beschik bare EHBO'rs beperken. Maar wanneer verenigingen al in een vroeg stadium drie maanden van tevoren assistentie vra gen. kunnen ze rekenen op hulp. Gezellig Wie een beginnerscursus EHBO heeft gevolgd kan lid worden van de afdeling. Na de basisles- sen gaan de leden 'op herha ling'. In twee jaar tijd moeten ze twaalf lessen volgen om hun di ploma geldig te houden Vol gens het duo komen veel leden vaker, omdat de lessen 'afwisse lend en gezellig' zijn. „Natuurlijk zijn we met ern stige dingen bezig, maar het la chen vergaat ons niet. Als je be zeten bent van het feit dat jouw fout iemands dood kan zijn, dan leef je onder zware druk. De lessen moeten plezierig zijn en om fouten moet je een keer kunnen lachen," vindt Van Kleef. "Wanneer je in het echt hulp moet verlenen, lach je heus niet." De lessen worden gegeven in het gebouw van de Pedagoge sche Academie voor het Basis Onderwijs (PABO) in Oegstgeest en bestaan uit een theoretisch en een praktisch gedeelte. Tij dens de lessen oefenen de cur sisten op elkaar. Ook bijeen komsten met zogenaamde Lo tus-slachtoffers, mensen die hebben geleerd zich voor te doen als slachtoffer, maken deel uit van de cursussen. EHBO'ers staan hierdoor minder vreemd tegenover verwondingen en vinden handelend optreden 'minder eng'. Reanimatie De leden kunnen ook een spe ciale reanimatiecursus volgen. Deze lessen zijn bijvoorbeeld in trek bij familieleden van hartpa tiënten. Reanimeren wordt ge oefend op een gloednieuwe pop. die de vereniging zojuist heeft aangeschaft. Handelend optreden staat centraal tijdens de cursussen. „Veel mensen zijn de eerste keer zo huiverig als wat. Ze le ren om eerst voor zichzelf en omstanders te zorgen om te voorkomen dat er meer slacht offers vallen. Ook wordt hen bij gebracht om zelf rustig te blij ven," aldus de secretaris. Cursisten leren verder om zich niet te laten intimideren door slachtoffers. „Tijdens de triathlon willen deelnemers per se de eindstreep halen, zelfs als ze een bult op hun hoofd heb ben en onder de vleeswonden zitten na een valpartij. Als ze weer bij kennis komen is het eerste wat ze willen weer op de fiets stappen. Dan praat je ze' weer plat," aldus Van Kleef. De groep cursisten is bijzon der gemeleerd, en varieert van doktersassistenten tot moeders met kinderen. Ook werknemers die voor hun bedrijf een cursus volgen zijn ruim vertegenwoor digd. Van Kleef en I lelvensteijn zijn vanuit verschillende overwegin gen lid geworden. De voorzitter is ruim vier jaar lid. „Mijn vrouw wilde een EHBO-cursus doen en het leek ons wel gezel lig om dat samen te doen. Bo vendien leek het gemakkelijk en nuttig om dat diploma te heb ben." Van Kleef is 5.5 jaar lid en wilde het diploma al jaren ha len „Maar het was er nooit van gekomen. Ik had veel akkefietjes met de kinderen en moest dan met twee linkerhanden toe kijken. Bovendien woon ik in een kinderrijke buurt, een EH- BO-diploma leek heel nuttig." Beide EHBO'ers hebben in het dagelijks leven geregeld eer ste hulp kunnen verlenen. „Ik doe aan hardlopen en dan krijg je soms te maken met ongeluk ken die je ziet gebeuren. Zo heb ik kunnen helpen toen een auto op de snelweg tussen Katwijk en Noordwijk uit de bocht was gevlogen. Ook op werk komt mijn diploma me goed van pas," vertelt Helvensteijn, du als bakker nogal eens wordt ge confronteerd met snij- en brandwonden van collega's. „Ik heb veel profijt gehad van mijn diploma, zowel in mijn ei gen gezin als daarbuiten," vindt ook de secretaris, die van haar woning een officiële EHBO-post heeft gemaakt. „Ik heb gehol pen bij gaten in hoofden, win kelhaken. botbreuken, verstui kingen, alles bij elkaar gaat het om aardig wat gevallen Ook op school werd ik er vaak bijge haald, bijvoorbeeld toen een kind met een broodzaag in zijn duim had gehakt", aldus Van Kleef. „Ik heb er zeker geen spijt van dat ik mijn diploma heb be haald. De voldoening is groot wanneer je kan helpen als ie mand gewond is." De Oegstgeester EHBO-ver- cniging houdt zaterdag 28 sep tember een receptie ter gele genheid van het gouden jubli- leum. De receptie is in 't Groot Proffijt aan het Boerhaveplein 13 in Oegstgeest en duurt van 19.30 tot 21.30 uur. LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15