Leiden 'Geen stank door vuilverwerking' Krakers Ico Athibu willen geen geweld Stoomkracht in Leidse Lakenindustrie maakte einde aan huisarbeid 'Einde aan dure vuilverwerking' Stadsdistributiecentrum kost Leiden juist geld Omroep Rijnland wint plaatselijke omroepstrijd Oplichter maakt gemakkelijk voor 60.000 gulden schulden Donderdag 25 juli 1991 DE NIEUWE VUILVER- KING aari de Voorscho- terweg gaat net zo schoon opereren als de rioolzuivering daar ter plaatse GEEN GEWELDADIGE ONTRUIMING maar een ludieke actie dreigt bij de ontruiming van het kraak pand aan de Hoge Rijn dijk NIEUWSLIJN Barbecue weer terecht De barbecue van restaurant de Stoep is weer terecht. Een aantal studenten bleek het zware gevaarte als grap vorige week dins dag, twee dagen na afloop van het eetfestijn Leiden Culinair, van het Pieterskerkplein te hebben weggehaald. Het studentenhuis heeft slechts een korte periode van het apparaat kunnen genie ten. De hulp in de huishouding van de studenten las de rubriek 'Steeds' in de krant van gisteren en belde de Stoep dat ze hun barbecue konden komen ophalen. De door eigenaar Blonk uit geloofde beloning is voor haar. van oudere Leidenaars. 'Stof uit het Leidse verleden' gaat in op 700 jaar geschiedenis van de Leidse wolverwerkende indu strie. Daarbij is vanuit allerlei in valshoeken naar de textielin dustrie gekeken, niet alleen wat betreft tijd, maar ook wat be treft onderwerp. Zo bevat het boek bijvoorbeeld een artikel over de Weversteeg in de Mid deleeuwen en een bijdrage over de textielindustrie in de twintig- leiden roy klopper De krakers van het voormalige Voor anderen is niet zo snel woonruimte beschikaar. Daar- zijn de bewoners volgens Ico Athibu-pand aan de Hoge Van Dijk druk op zoek i Rijndijk willen het niet laten tematieve kraakruimte. aankomen op een confrontatie met de politie. Als een geweld dadige ontruiming dreigt, verla ten ze het gebouw vrijwillig. Dit zal echter niet geruisloos verlo pen. De Haagse rechtbank besloot dinsdag dat de bewoners van het pand er voor 11 augustus uit moeten zijn. De krakers zijn zeer teleurgesteld over deze uit spraak. „Een bouwplan waar voor nog niet eens vergunning is afgegeven, is blijkbaar be langrijker dat woonruimte" al dus woordvoerder H. van Dijk. Na de uitspraak hebben de bewoners een huisvergadering belegd waarbij ze zich beraad den over de nu ontstane situa tie. Overwogen is om het op een gewelddadige ontruiming te la ten aankomen, maar zo hard willen ze het niet spelen. Niet in de laatste plaats overigens om dat het pand Hoge Rijndijk 25 uiterst moeilijk te verdedigen en te barricaderen is. Verder vin den de bewoners het onaan vaardbaar dicht te timmeren Drijvende kunstwerken in de Witte Singel, popbands die het dak er afspeelden, glibberpaal- wedstrijden en lekkere hapjes bij Leiden Culinair. De Leidse bevolking heeft zich tijdens laatst editie van de Lakenfees- ten weer opperbest kunnen ver maken. Alleen had het met de Lakenindustrie weinig van doen. Het tijdens de Lakenfeesten verschenen boek 'Stof uit het Leidse verleden' heeft dat wel. De bundel, uitgegeven door de Leidse Dirk van Eck-stichting, bevat bijdragen die op een con- al- gresdag in 1989 werden gepre senteerd en betrekking hebben Knokploegen Panden aan de Morsweg en de Zijlpoort zijn hierbij nog steeds favoriet, maar ook twee ge meentelijke gebouwen. De woordvoerder meldt dat er ook mogelijkheden zijn in Rotter dam, maar dat vinden de mees ten te ver weg. Tevens wijst hij er op dat er in Zoetermeer veel schoolgebouwen leeg staan die uitstekend geschikt zijn als woonruimte. „Maar de meesten zoeken toch liever iets in Lei den". De krakers zijn niet bang dat de eigenaren van leegstaande panden in deze stad hun bezit de komende tijd laten bewaken door bijvoorbeeld knokploegen. „Die kunnen ook altijd komen als je er al in zit", aldus Van Dijk. Aanstaande vrijdag wordt in het kraakpand aan de Hoge Rijndijk een voorlichtingsbij monument eenkomst gehouden voor buurtbewoners en andere be- rloewel deze bedrijfstak anno 1991 niet meer bestaat, zijn er in de stad toch nog talrijke za ken die aan de textielnijverheid herinneren: van straatnamen en wevershuisjes tot herinneringen chine in Leiden - en Nederland stee Stoom Een van de bijdragen handelt over de modernisering van de Leidse textielindustrie na 1800. Tot in het begin van de negen tiende eeuw gebruikten de tex tielfabrikanten nog vooral wind molens en in een aantal geval len paarde- of rosmolens om machines aan te drijven. De in voering van de eerste stoomma- Een door stoom aangedreven wolsorteermachine die werd gebruikt in de Leidse lakenindustrie. - in 1816 door de firma F. van den tot en met de jaren dertig Lelyveldt Wmz. was dan ook van de negentiende eeuw zelfs een hele verandering. een lichte voorsprong had op Uit het artikel blijkt dat de Tilburg. En deze stad was nota Leidse textielindustrie veel eer- bene altijd een van de grootste der dan elders in noord-Neder land begon met de introductie van stoomkracht. Dat is opmer kelijk, aangezien de Leidse on dernemers altijd zijn getypeerd als ouderwets en terughoudend ten opzichte van mechanisatie. Het initiatief van Van Lelyveld kreeg zoveel navolging dat Lei concurrenten van de Sleutelstad geweest als het ging om textiel- produkten. De lonen in Tilburg waren namelijk veel lager dan in Leiden, zodat de produktie daar goedkoper was. Met de invoering van stoom machines werden door de Leid se wolfabrikanten ook tal van nieuwe werktuigen aangeschaft. Spinnen, weven en tal van an dere bewerkingen gingen voort aan met behulp van stoom kracht uitgevoerd worden. van de stoomkracht ging dat veranderen. De Leidenaars die in de textiel werkten, gingen steeds vaker in fabrieken wer ken. Die fabrieken werden bo- Een ander belangrijk gevolg vendien ook steeds groter. Al in de introductie van stoom kracht in de Leidse textielindus trie was de concentratie van ar beid in grote stoomfabrieken. Eeuwenlang waren de textiel- produkten voornamelijk door middel van huisarbeid gepro duceerd. Maar met de invoering 1853 was de fabrieksarbeid ken merkend voor de Leidse wolnij verheid. De nieuwe tijd was duidelijk begonnen. ('Stof uit het Leidse verleden' is te koop in de boekhandels en kost f34,90) De krakers- weten .nog.niet langstellenden. Hierbij gaan de precies wanneer ze het pand krakers dieper in op hun be- ^waren tegen het Leidse beleid ten aanzien van monumenten, leegstand en de gevolgen van de rechterlijke uitspraak. De hou- als dé ontruimingsdreiging*écht ding van de Haagse rechtbank groot wordt. Op het moment belooft volgens Van Dijk weinig verlaten. Officieel moet 11 au gustus. worden1 aangehouden. Ze overwegen echter om langer te blijven en pas op te stappen dat het pand wordt verlaten wil len ze er een 'ludieke actie' aan koppelen. Zo is er een idee om de laatste nacht voor het .stad huis door te brengen. Sommige krakers hebben de mogelijkheid om na de ontrui ming hun intrek te nemen in het gekraakte Parmentiercom- plex aan de 'Lammermarkt. goeds voor de toekomst kraakcomplex aan de Lammer markt. „Misschien dat Van der Plas zich gesterkt voelt door deze uitspraak en ook voor deze gebouwen naar de rechter stapt. Wat vage plannen voor de nieuw te bouwen discotheek leiden meindert van der kaau met woningen zijn wellicht al genoeg voor een ontruiming." Gemeente verwacht toch bezwaren van omwonenden Vervolg van voorpagina De gemeente houdt er rekening mee dat bewoners van bij voorbeeld Apollolaan en Brahmslaan afwijzend staan tegenover de komst van van de composteer- en schei dingsinstallatie. Op dit ogenblik zijn er op het terrein slibvelden die straks worden opgeruimd. „Daarvoor komt nu iets in de plaats dat in het oog springt. Dat kun nen we niet ontkennen", zegt G. in 't Veld, hoofd milieu zaken in Leiden. De installaties die worden uitgekozen veroorzaken nauwelijks stank- en lawaaioverlast, stelt In genslag wordt dat langer, 't Veld. De komst van de composteer- installatie maakt een wijziging van het bestemmingsplan noodzakelijk. Het terrein heeft nu de bestemming waterzuive ring. De Gevulei gaat zo snel mogelijk voor de installatie een afvalvergunning bij de provincie aanvragen. De Gevulei hoopt dat procedures en bouw niet meer dan twee jaar in beslag bij de minste te- leiden meindert van der kaau Naar de komst van de installatie den vuilniswagens zorgt zeker niet voor een extra belasting, zo stelt In 't Veld. Hij wijst op de reeds een zogenaamde drukte op de Voorschoterweg. milieu effectrapportage (mer) „De vuilniswag peperde rekening. Dat is een moeilijk te verkopen verhaal", aldus Kohlbeck. De Gevulei doet sinds „We zijn door de komst van een vuilverwerkings- de sluiting van de Leidse vuilverbranding verwoe- installatie hopelijk over twee jaar eindelijk in staat de pogingen om de problemen van de Leidse "_l", :ht te 2 eigen broek op te halen", zegt T. Kohl beck, wethouder in Oegstgeest en lid van het da gelijks bestuur van de Gevulei. Dat betekent bo vendien dat dan waarschijnlijk ook een eind komt aan de zeer hoge reinigingstarieven in de regio Leiden. leiden/tilburg Een stadsdistributiecentrum (sdc) zoals door Leiden wordt door stilstaande vrachtwagens, gewenst, bespaartgeen geld, de overslagkosten, het „Het is eigenlijk onaanvaardbaar dat tarieven worden geheven die niet alleen de hoogste, in Ne derland, maar zelfs de hoogste in West-Europa het ministerie door de vele extra zijn. De burgers moeten afval gaan scheiden en sloten. Nu dat is gebeurt, laten ze ons met de g| efficiencyverlies dus meer moeite doen, maar krijgen ook een ge- waanzinnig hoge rekening zitten". De Tilburgse studente bestrijdt dit. Ze stelt dat een sdc juist veel duurder kosten: gio onder de aandacht te brengen van de minister van financiën en van milieu. Tot i niets opgeleverd. „Zoals het nu i paald schrijnend te noemen", foetert Kohlbeck. „We hebben niet zolang geleden nog brieven ge schreven over onze alarmerende situatie en van het ministerie van vrom hebben we nog niet eens een bevestiging van ontvangst gekregen. Zeer te leurstellend. We hebben destijds met steun van de vuilverbranding ge- die bepaalt hoeveel overlast er voor de omgeving gaat ontstaan. Volgens In 't Veld zijn met name de stankvoor- waarden zeer streng, onder meer door het hoogheemraad- toe heeft dat schap Rijnland. „De rioolwater- toch be- zuivering van het hoogheem- daarbij nauwelijks een verho ging van de verkeersdruk", al dus In 't Veld. De afvoer van compost en onbruikbare resten gebeurt via het water. Aan de waterkant komen waarschijnlijk duwbakken te liggen. De rest- fractie komt in blokken van een raadschap heeft lange tijd onder meter bij een meter beschik- druk van omwonenden baar en worden zo gestapeld gestaan in verband met de stank. Nu zijn er dure investe ringen gepleegd om dat te voor komen. Rijnland staat dus niet toe dat nu vlak naast hen vieze lucht wordt verspreid". door de honder- i de nieuwe in- Garantie Het Provinciaal Afvalverwijde- ringsbedrijf Zuid-Holland (Proav), waarmee de Gevulei dit project in nauwe samenwerking ontwikkelt, zorgt ook voor een gegarandeerde stortcapaciteit. Wanneer de plaats aan de Voorschoterweg toch niet door gaat, dan denkt de Gevulei nog aan een terrein in de Leeuwen hoek, nabij de S4 en rijksweg A44. De lokatie in Leiden Zuid- West heeft echter de voorkeur omdat de afvoer per water mak kelijker is. Het stuk op Oegst- stallatie betekent ook dat de geester grondgebied is boven de overslagplaats dien in verschillende hande overlast aan de Haagweg en aan de Ga briel Metzusstraat aanzienlijk wordt verminderd. de onderhandeling daarover is tot nu toe zeer moeizaam verlo pen. maar kost een stad juist bijna 2,5 keer zoveel als de huidige bevoorrading van winkels met vrachtwagens. Dat concludeert studente Helen Tomesen aan de Nationale Hogeschool r de winkels en der- gelijke. Tomesen vroeg ook een aan- tal vervoerderbedrijven naar hun mening over sdc's De Toerisme en Verkeer in Tilburg meesten zijn bang dat i in haar eindscriptie: 'Stadsdis- hun vervoer-prestaties verslech- tributiecentra: een alternatief?'. tert. Ook voorzien ze een stij- Leiden wil een stadsdistribu- ging van de vervoerskosten tiecentrum (sdc) vestigen aan door de extra handeling in de de rand van de stad: grote overslag. Ze vinden verder dat vrachtwagens geven hun er nog te weinig zicht is op de vrachtjes voor de binnenstad af organisatie van de sdc's. i kleinere auto's. Dit bespaart Op dit moment wordt jaarlijks 18.000 autokilometers en komt dus ook het milieu ten goede. Leveranciers brengen Maastricht een proef genomen met een stadsdistributiecen trum. De proef wordt gesubsidi- verkeer en waterstaat. Leiden viel af in de race voor deze sub sidie, maar besloot zelf het pro hun vrachtje gratis naar de deur eerd door het ministerie van de detaillist, maar met een sdc hoeven ze maar tot aan de rand van de stad te rijden. Een dergelijk centrum zou 17 mil- ject verder voor te bereiden. In joen gulden moeten kosten en de groep die dat doet zijn ook een terrein van 16.000 vierkante vervoersbedrijven vertegen meter in beslag nemen. woordigd. Die zijn in Leiden ta- Onlangs bleek uit een onder- melijk enthousiast over het plan zoek dat een sdc jaarlijks 5 tot 7 een distributiecentrum te ma- miljoen gulden kan besparen, ken. De bouw van 'De Carrousel', een ontwerp van de Leidse architect W. Hofman, vordert gestaag. Het koffie- tentje bij het Van der Werfpark wordt tijdens Summerjazz'91, op de laatste zondag in augustus, geopend. leiden» janet van duk loman leefmans tussen de twee zat en steunde een (derde) nieuwkomer, de SOL (Stichting Overkoepelende Omroep Leiden). Eind vorig jaar werden Rijnland en Freewave (inmid- Omroep Rijnland krijgt, tegen de wil van de gemeente ot Leiden in, toch een verlenging van de zendmachtiging dels omgedoopt tot Stadsradio Leiden) het plotseling toegang kregen tot de radio. Volgens het Commissari- werkte had hij zijn baas merkelijk omdat de gemeente juist deze situatie bij j Rijnland onwenselijk vond. De SOL verweet Rijnland dat bepaalde groeperingen in Leiden niet of te weinig de komende vijfjaar. Dat besliste het Commissari aat van de Media (CvdM) gistermiddag. Aan de lange strijdt om de Leidse zendmachtiging is met de uitspraak een einde gekomen. Eerst vochten streekomroep Rijnland en de ex-piraat Freewave om de benodigde verklaring van representativiteit van de ge meente te krijgen. De gemeenteraad was het gekissebis toch eens. Het Commissariaat kwam er niet organiseerde vorige maand een hoorzitting. Gisteren koos het Commissariaat toch voor Rijnland. Daarbij speelde mee dat de koppeling van programma maker en machtiginghouder zoals Rijnland die heeft, meer aansluit op wat in de mediawet is bedoeld met een lokale omroep, vindt het Commissariaat. Dat is op- aat heeft de SOL niet aannemelijk kunnen maken dat dat zo is. Een van de directe gevolgen voor Rijnland is dat zij voor het eerst in hun bestaan kunnen aankloppen bij de gemeente voor subsidie. Wethouder Walenkamp gaf teldirectié op hetzelfde briefpa- daar al eerder een voorzetje voor toen het er nog op pier weten, leek dat de SOL het zou halen. Volgens de politie kwam het Rekening van 20.000 gulden bij Golden Tulip kennissen geregeld een boeket. De onbetaalde rekening be draagt ongeveer duizend gul den. Voor twee vrienden 'kocht' hij tickets naar Turkije met een totale waarde van ruim 5000 gulden. Dat hij vier maanden op deze manier zijn gang kon gaan, komt volgens de woordvoerder D. Graveland van de politie om dat bedrijven rekeningen meestal laat sturen. De man begon met de serie oplichtingen in april, toen hij nog bij een ander uitzendbu reau in Amsterdam in dienst was. Hij vertrok daar, maar nam het bearijfspasje mee. Daarmee kocht hij voor 4000 gulden spul len. Dat ging zo gemakkelijk, dat hij ook andere 'trucs' ging uitproberen. De bank in Am sterdam lichtte hij bijvoorbeeld op door eerst naar de politie te gaan en te vertellen dat al zijn paperassen waren gestolen. Hij kreeg nieuwe papieren van de politie en opende vervolgens een rekening bij de bank, waar hij ook meteen geld opnam. De man wordt oplichting flessentrekkerij, valsheid in ge schrifte en verduistering ten las te gelegd. Hij sliep anderhalve maand gra tis in het Golden Tulip hotel aan de Schipholweg. Lichtte een taxibedrijf, bloemenhandelaren, koeriers en een bank op. Dronk voor 600 gulden champagne in Holiday Inn, maar betaalde niet. De 30-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats die half juli werd aangehouden, blijkt een oplichter te zijn die de afgelopen vier maanden zeer geraffineerd te werk ging. Twee Leidse rechercheurs kwamen erachter dat hij voor dik 60.000 gulden bedrijven heeft opge licht. De man zit in voorarrest. Hij werd half juli opgehaald uit het Golden Tulip, waar hij al sinds eind mei overnachtte. Steeds bedacht hij weer een an der smoesje om het personeel ervan te overtuigen dat de reke ning heus wel zou worden be taald. Op briefpapier van het uitzendbureau waarvoor hij naamd een kamer voor hem la ten reserveren. De rekening kon ook naar het uitzendbureau worden gestuurd, liet hij de ho- allemaal 'heel betrouwbaar over'. Toen er een rekening van 20.000 gulden openstond en er nog geen cent binnen was, rook de directie van Golden Tulip onraad. Er werd contact ge zocht met het uitzendbureau, waar niemand iets van de hotel reserveringen bleek af te weten. De politie werd ingeschakeld. Trucs Voordat de man in het Leidse hotel terechtkwam, logeerde in een hotel in Amsterdam. Toen de rekening 10.900 gulden be droeg, smeerde hij 'm. Hij ging op dezelfde wijze te werk als la ter in Leiden. Met vrienden of alleen liet hij zich door Leidse taxi's vervoe ren, voor een totaalbedrag van 3000 gulden. Bij Holiday Inn in Leiden dronk hij flessen cham pagne leeg, zogenaamd op kos ten van zijn baas. In Amsterdam at hij een maaltijd die een paar honderd gulden kostte, maar hij betaalde niet. De verdachte schakelde twee Amsterdamse koeriersbedrijven in om allerlei goederen te vervoeren naar vrienden. Kosten: 3800 gulden. Een bloemenhandel bezorgde zowel op zijn hotelkamer als bij

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11