Leiden 'Krakers uit gebouw van Ico Athibu' 99 Suggestiestroken op Noordeinde blijven Opleiding langdurig werklozen Procureur eist handhaving celstraf voor incestpleger Gemeente antwoordt sneller Dinsdag 23 juli 1991 BRIEVENSCHRIJVERS kunnen sinds begin dit jaar rekenen op een snel lere reactie van de ge meente MAN MISBRUIKT twee jonge nichtjes jarenlang, procureur eist vijftien maanden cel NIEUWSLIJN Partij faxen en telefoons gestolen Een partij faxen en dure telefoons is gestolen uit een bedrijf aan de Kenauweg. De totale waarde van de gestolen apparatuur is nog niet bekend, maar volgens de politie loopt het bedrag in de 'vele tienduizenden guldens'. De diefstal werd in de nacht van zondag op maandag gepleegd. De daders zijn binnengekomen via een lichtkoepel. Schoorsteen valt op dak De schoorsteen van een pand aan de Van der Werfstraat is gis teravond op een lager gelegen dak getuimeld. Twee bewoners van het pand, 19 en 21 jaar oud, hadden een waslijn gespannen aan de schoorsteen. Het tweetal was aan het stoeien en daarbij struikelde de 19-jarige over het touw. De schoorsteen tuimelde omver en stortte op het dak beneden. Cursus thuis zieken verzorgen De Stichting Kruiswerk organiseert een cursus ziekenverzorging thuis voor mensen die thuis met ziekte en ziekenverzorging te maken krijgen. Behandeld worden onder meer de dagelijkse ver zorging, de inrichting van de ziekenkamer, gevaren bij langduri ge bedverpleging en tiltechnieken. De cursus bestaat uit 6 bij eenkomsten op donderdagmiddagen en begint in het najaar. In lichtingen en opgave: tel. 120144. Onderzoek migranten Slaaghwijk Het Leidse Instituut voor Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek (Liswo) gaat deze herfst een enquête houden onder migranten in de Slaaghwijk en Leiden-noord over de lusten en lasten van het wonen. De wetenschapswinkel heeft inmiddels 16.000 gul den subsidie toegezegd en de gemeente Leiden moet een toe zegging voor hetzelfde subsidiebedrag nog officieel bevestigen. De opdrachtgever, Stichting Welzijn Leiden, heeft op dit mo ment geen idee wat migranten voor woonproblemen en woon wensen hebben. Langs de gebruikelijke weg van de buurtgroe- pen is geen informatie te krijgen, omdat migranten daarin nau welijks zijn vertegenwoordigd. De indruk bestaat dat discrimina tie door wijkbewoners migranten uit de wijkgroepen houdt. De krakers van het Ico Athibu-pand aan de Hoge Rijndijk moeten het gebouw voor 11 augustus verlaten. Dit heeft de Haagse rechtbank vanochtend bepaald. Indien de be woners niet voor deze datum weg zijn, mag de eigenaar het pand zelf ontruimen. Hij mag hierbij de politie in schakelen. LEIDEN ROY KLOPPER Van der Plas spande vorige week een kort geding aan tegen de bewoners om hen uit het pand te krijgen. De firma heeft plannen om in het voormalige bedrijfsgebouw appartementen te bouwen. De krakers meen den dat de eis rijkelijk vroeg kwam, omdat de Katwijkse fir ma nog niet eens toestemming heeft voor de verbouwing. De Haagse rechtbank besloot vanochtend echter dat de kra kers binnen drie weken het pand dienen te verlaten en al hun eigendommen moeten meenemen. Het is overigens nog de vraag of dit gebeurt. De krakers houden vanavond een huisvergadering waarin ze hun standpunt bepalen. Ze twijfelen nog over de vraag of ze het ge bouw vrijwillig verlaten of dat ze het eventueel op een ontrui ming laten aankomen. De huidige bewoners hebben een maand of drie aan de Hoge Rijndijk gezeten. Begin dit jaar ondernamen ze al eens een po ging het voormalig militair in validenhuis te kraken. De politie sommmeerde de krakers toen het pand onmiddellijk te ontrui men. Bij de tweede poging wer den ze echter ongemoeid gela- De Haagse rechtbank heeft ook besloten dat niemand het gebouw na de ontruiming op nieuw mag kraken. Daarmee is de weg vrij voor Van der Plas om na de bouwvakvakantie te beginnen met sloopwerkzaam heden. LEIDEN ERNASTRAATSMA De proef met fiets-suggestie- stroken op het Noordeinde is geslaagd. De provisorisch aan gebrachte markeringen zijn vo rige week verwijderd en worden binnenkort vervangen door de finitieve, duurzame witte stre pen op het wegdek. De suggestiestroken zijn niet alleen bedoeld om het fietsers gemakkelijk te maken. Bijko mend voordeel is dat automobi listen minder vaak op de stoep parkeren, wat voorheen gere geld gebeurde. Om het de auto mobilisten extra moeilijk te ma ken zijn op gedeelten van de stoep paaltjeS'geplaatst. De versmallings-suggestie- strook, vlakbij de kruising met de Rembrandtstraat, keert niet terug op het wegdek. H. van Zeijl van de gemeentelijke afde ling verkeer verklaart dat deze markering ooit 'zonder reden' is aangebracht.. Deze suggestie- strook is volgens hem overbodig geworden door de fietsstroken. „Het is wat onduidelijk waarom die versmalling op de weg is ge schilderd. De fietsstroken geven al een versmalling van het weg dek aan, waardoor automobilis ten hun snelheid minderen." De zebra tegenover restaurant Le Forestier keert wel terug. Alle markeringen worden waar schijnlijk deze week nog over geschilderd met 'degelijk, duur zaam materiaal'. Klachten De maatregelen van de ge meente zijn genomen na grie- De proef met fiets-suggestiestroken c ven van omwonenden. Begin vorig jaar klaagde de buurt over de grote hoeveelheid stoeppar- keerders en hardrijders. De klachten kwamen vlak nadat de gemeente besloot het eenrich tingsverkeer in de straat op te heffen. Het herstellen van de twee- richtinsgverkeer leidde volgens de bewoners van de smalle straat tot veel geluids- en stank overlast. Daarnaast leverde het stoepparkeren volgens de be woners gevaarlijke situaties op voor voetgangers en fietsers. Gewapend met schoffel, schep en hark begon een tiental kinderen gistermiddag de strijd tegen het onkruid in de buurt van de Milanenhorst in de Slaaghwijk. De schoonmaakactie was een initiatief van de bewonerscommissie van woningbouwvere niging De Sleutels in de flatwijk. Volgens L. Bekker van de commissie wordt het groen van de woning bouwvereniging sinds enige tijd niet meer onder houden door de omgevingsvaklieden. Ze hebben dat wel een paar maanden gedaan, al dus een woordvoerder van de gemeente. „Maar sinds een maand of vier houden de omgevingsvak lieden alleen het gebied van de gemeente nog bij. We willen eerst overleggen met de woningbouw vereniging over het onderhoud van hun stukjes groen". De zegsman van de gemeente verwacht dat na de vakantie de zaak is geregeld. Woordvoerster H. Borm van De Sleutels verze kert echter dat het groen bij de flats de komende weken wordt aangepakt. De werkzaamheden heb ben wat vertraging opgelopen omdat de woning bouwvereniging een inventarisatielijst heeft ge maakt van de staat waarin alle groene plekken in de stad verkeren. Bovendien wordt sinds kort ge werkt met een ander hoveniersbedrijf. foto jan holvast Werklozen boven de 21 jaar kunnen binnenkort een drie-ja rige opleiding gaan volgen voor personeelswerk, arbeidsbemid deling of sociale dienstverle ning. Met ingang van komend schooljaar begint scholenge meenschap Emilie Knappert met een beroepsopleiding voor mensen die weer aan de slag willen. De opleiding op het niveau van middelbaar beroepsonder wijs is speciaal toegesneden op volwassenen die al een tijd lang niet meer naar school zijn ge gaan. Veel mensen boven de 21 hebben een gezin, waardoor normale lestijden een probleem zijn. De lessen beginnen bij deze opleiding om die reden pas om 9.30 uur en houden om 14.30 al weer op. Op vrijdag en woensdagmiddag is er helemaal geen les. Om de overgang van langdu rige werkloosheid naar een scholingsprogramma goed te laten verlopen is de Vrouw en Werkwinkel ingeschakeld. Deze organisatie zorgt voor begelei ding van de cursisten. Informa tie tel. 071-769323. Tekentafels weg Bij een bedrijf aan de Zoeter- woudseweg zijn drie tekentafels ontvreemd. In de nacht van za terdag op zondag werd ook een vrachtwagen gestolen uit de hal, maar die werd maandag aange troffen op de Garenmarkt. De daders vernielden de ketting van het toegangshek en konden in de hal komen door de rol deur te openen. Studenten houden fietsendief aan LEIDEN Twee studenten hebben van nacht een fietsendief aangehou den. Ze zagen vanuit een wo ning aan de Rijn- en Schiekade dat de man bij fietsen aan het rommelen was. De 39-jarige Leidenaar had al twee fietsen gestolen toen hij door de stu denten in de kraag werd gevat en door de politie werd meege nomen. LEIDEN/DEN HAAG i MOOI en LELIJK' Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Een zomerserie. Vandaag: Jan Henrard, begaan met Leiden „De entree tot het Museum van ^7Oudheden, met die Egyptische Taffeh- tempel. Die is, zou ik willen zeggen, 'internationaal mooi'. Vroeger zat daar die Romeinse put die ze bij een bron in het Limburgse Grevenbicht hebben gevonden, en die hebben ze later teruggebracht. De hal is mooi met marmer en natuursteen afgewerkt. De verzamelingen komen in het museum goed tot hun recht. Al dat goud en zilver, al die nationale schatten leiden tot mooie tentoonstellingen. Maar je moet maar afwachten of er iets bij de voorwerpen staat. Ik vind dat een voorwerp pas gaat leven als je weet waar het betrekking op heeft. Ik neem geen genoegen met een mededeling als 'beeltenis van de keizer in dat en dgt jaar*. Nee, ik wil weten waar en wanneer iets opgegraven is. Ik moet wel zeggen, dat ik niet zo vaak in het museum kom. Want ik heb geen museumjaarkaart, maar de portier knijpt wel eens een oogje toe. Zo'n museum is eigenlijk een rustpunt in deze tijd van turbulentie waarin we allemaal over alles moeten meedenken. Over de problemen van de regering en van de minister van WVC bijvoorbeeld. Daar is tegenwoordig tijd voor. want we hoeven tegenwo.ordig niet meer hard voor ons eten te werken. Lelijk? „O, nou ja, als we mens- erger-je-niet moeten gaan spelen. Dat moet tegenwoordig, dat houdt je betrokken zeggen ze dan. Dan kom je even los van het dagelijks bestaan. Leven in de brouwerij wordt dat genoemd. Vooruit, ik woon er vlak tegen over. Dat kappen in de Leidse Hout, dat stoort me. Ja, ik weet dat men daar zijn redenen voor heeft, het bos moet zogenaamd verjongd worden. Dus dan kapt men, of maakt men zaagsneden in een boom, die dan afsterft. Ga nu eens kijken bij de Groene Maredijk. Daar blijft het onkruid tegenwoordig niet lang staan. Terwijl het toch zijn nut heeft. Dat gebeurde vroeger nooit, dan liet men het staan. Je kunt kinderen niet eens meer vertellen: dit is fluitekruid. Ach, de mens moet bezig zijn. Dan moet het blijven staan, dan moet het weer weg, dat zie je eigenlijk overal. Kijk eens naar de Hortus. De portier heeft nu een huisje in een steenvallei en er staan een paar acacia's op palen. Over twintig, dertig jaar is dat weer verdwenen. Ik vergelijk het met het omverhalen van standbeelden. Lenin en Marx gaan nu weer tegen de grond. Nee, Nederlandse standbeelden gaan nog niet tegen de vlakte, want die hebben veelal met het Koninklijk Huis te maken en dat blijft nog wel een tijdje bestaan. Ach mooi of lelijk, het hangt toch ook heel erg van je dagelijkse beslommeringen af. Heo je veel beslommeringen, dan zie je de dingen somber. Rij je op de fiets zondagochtend door Leiden in een goede bui, dan beoordeel je alles anders. Wegens incest is in hoger beroep een gevangenis straf geëist van vijftien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk, tegen een 43-jarige Leidenaar. De man heeft in de periode van 1981 tot tot 1988 di verse malen seksuele handelingen verlangd van twee nichtjes. De Leidenaar werd eerder door de Haagse rechtbank veroordeeld tot de gisteren ge ëiste straf. Hij ging in beroep bij het Haagse gerechtshof omdat hij de sanctie te hoog acht. De Leidenaar geeft wel de meeste van de ten laste gelegde za ken toe. In de periode van 1981 tot en 1984 be tastte hij een nichtje verscheidene malen. Toen hij hiermee begon was zij acht jaar. De man heeft een keer bijna geslachtsgemeenschap met haar gehad. Toen dit niet snel lukte, staakte hij zijn po gingen. Nadat het slachtoffer haar ouders inlichtte over de voorvallen, werd binnen de familie een ge sprek gevoerd. De verdachte beloofde toen dat het niet meer zou gebeuren. Tussen 1984 en 1988 vergreep hij zich echter aan het jongere zusje van het meisje. Zij was de eerste keer zeven jaar oud. Het meisje verklaarde later tegenover de politie zich de tijd niet te herinneren dat de oom niet aan haar zat. De verdachte geeft toe dat hij ook haar heeft betast. Maar hij ontkent dat hij het jonge nichtje heeft gedwongen zijn penis in haar mond te ne men. Dit heeft zij wel verklaard tegenover de poli tie. De procureur-generaal liet namens het open baar ministerie weten niet te twijfelen aan de le zing van het slachtoffer. „Het is een jong meisje van wie de verdachte zelf zegt dat ze nooit liegt. Ik wijs ook op de andere zeer genuanceerde ver klaringen. Ze beschuldigt haar oom er niet van dat hij haar heeft verkracht, terwijl deze stap wel nabij was. Ik hecht dan ook veel waarde aan haar verklaring." De raadsvrouw zette vraagtekens bij de uitspra ken. Zonder te willen beweren dat de meisjes met opzet hun oom belasten, suggereerde ze dat de gebeurtenissen na verloop van jaren ernstiger zijn geworden in hun gedachten. De voorzitter van de rechtbank plaatste een kanttekening bij deze ge- dachtengang. „Als dat al zo is, dan hebben ze het in ieder geval zo beleefd". Isolement Beide slachtoffers zijn na de gebeurtenissen psy chiatrisch behandeld. Dit geldt ook voor het slachtoffer, die deze stap vrijwillig nam. Zijn be handeling is inmiddels gestopt, omdat de psychi ater er weinig heil in zag de man te behandelen totdat de rechtszaken achter de rug zijn. De dader maakt zich erg druk over een eventueel verblijf in de gevangenis. Hij vreest zijn baan kwijt te raken en in een sociaal isolement te komen. Ook belooft de aard van het vergrijp weinig goeds voor de be handeling door mede-gedetineerden. Volgens de verdachte is hij al genoeg gestraft. Hij is samen met familieleden bedreigd, er zijn spullen van hem beschadigd. De raadsvrouw voegde er nog aan toe dat de familie van het slachtoffer zich moet realiseren dat de verdachte al door een hel is gegaan. Zij vroeg om een voorwaardelijke straf of dienstverlening. De procureur toonde weinig medelijden met de dader. Hij wees op een psychiatrisch rapport van de Riagg over de incest-slachtoffers. Hierin staat dat ze een flinke deuk oplopen indien hun oom niet achter slot en grendel gaat. Hij meent dat de belangen van de slachtoffers in deze zaak ver uit stijgen boven die van de dader. De procureur vroeg dan ook om handhaving van de uitspraak van de Haagse rechtbank. Uitspraak 2 augustus. LEIPEN KAREL BERKHOUT Boze, verdrietige, bezorgde, smekende en zakelijke brieven van Leidse burgers aan de ge meente Leiden worden sinds begin dit jaar sneller beant woord. De actie van de ambte naren in de postkamer van het stadhuis wordt ingegeven door de reorganisatie die van de ge meente een soort bedrijf moet maken. In de heersende nieuw- taal is het stadhuis immers voortaan een 'dienstverlenende instelling' die in ruil voor belas tinggelden 'produkten' gaat ver kopen aan 'klanten', waarmee briefschrijvende Leidenaren worden bedoeld. In een jaar tijd komen onge veer 3000 brieven bij de postka mer binnen, die allemaal wor den geregistreerd en doorge stuurd naar de verschillende ge meentelijke diensten. De mees te brieven zijn van mensen die een huis zoeken of een andere reden hebben om de dienst wo nen te schrijven. Veel brieven zijn ook bestemd voor de direc tie welzijn, die immers talloze subsidie-verzoeken moet afhan delen. Die 3000 zijn lang niet alle brieven die aan de gemeente worden gestuurd. Een woning zoekende bijvoorbeeld stuurt een brief vaak rechtstreeks aan de woonruimte-verdeling van de gemeente. Sommige ijverige briefschrijvers nemen zelfs de moeite het thuisadres van een wethouder op te zoeken en lang niet iedere wethouder laat dan nog zo'n thuisgestuurde brief keurig afstempelen in de post kamer. De brieven bleven vaak erg lang liggen op een bureau er gens in het stadhuis onder de hoede van een van de 1700 ambtenaren. Niet dat er niets mee gebeurde, alleen duurde het vaak erg lang voordat de briefschrijver merkte dat er iets mee gebeurde. De wanhopige die de gemeente smeekte om een woning, moest ondanks zijn grote nood lang wachten op antwoord omdat de woning nood in Leiden nu eenmaal enorm is en een snelle oplos sing niet voorhanden. Dat gaat tegenwoordig an ders: ook als de kwestie nog niet is afgerond krijgt de briefschrij ver antwoord. Allereerst krijgt de schrijvende Leidenaar een bevestiging van de ontvangst van zijn brief, zodra die binnen is. Volgens de post-ambtenaren zijn de Leidse burgers daarover zeer tevreden. De brief gaat dan naar de directie, die met een oplossing of antwoord moet ko men. In tegenstelling tot voorheen, raakt de brief daarmee niet uit gezicht van de post-ambtena ren. De brief komt op een soort controle-lijst, waarop de post kamer maandelijks bijhoudt hoeveel brieven zijn beant woord. Naar brieven die niet zijn beantwoord wordt navraag gedaan en vervolgens krijgt de briefschrijver een briefje hoe het met de kwestie staat. Sommige brieven blijven lan ge tijd 'open' staan, omdat een snelle afhandeling onmogelijk is. Geschillen over erfpacht, ein deloos voortslepende inspraak procedures bij bestemmtngv plannen en bezwaarschriften bij woonruimtezaken. Bij de woon directies kwamen zo 930 brie ven binnen sinds januari, waar van er half juni nog 273 'open' stonden. „Die getallen zouden nog be ter kunnen en daar werken wij ook aan", zegt een postkamer beambte. „Maar er is een grens: als wij echt alles snel zouden willen afhandelen moeten we 20 procent meer mensen in dienst hebben. Het is de vraag of dat het wel waard is".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9